maasstad Attractiepark Slagharen een van de oudste en tegelijk modernste voor dagvermaak en vakantie in Nederland Droomwens dorps- winkelier Bemboom in 1963 vervuld Opening Ponypark was destijds doorbraak in attractieparkenland Wild West Adventure nieuwste attractie Veel fleurig groen en kleurrijke klinkerpaden tussen attracties Informatie Vakantie Vrijdag 18 augustus 2000 Het Sprookje uit 1001 en een Nacht is in de vorm van een groot zweefschip een van de topattracties tussen de velen in het Attractiepark Slagharen. De stoeltjeslift en de daaronder gelegen wandelstraatgelden als de hoofdstraat van het Attractiepark Slagharen. Rechts een van de doorgangen van de monorail en een blik op het het reuzenrad. Hoewel omvangrijk i verdwalen in het Attractiepark Slagharen vrijwel onmogelijk. Zeker voor wie vooraf afspreekt bij een van de totempalen, die dienst doen als ontmoetingspunten. Het was dorpswinkelier Bern- boom van Slagharen die in 1963 zijn droomwens in ver- vulling zag gaan: het exploite- ren van een klein park met 185 houten zomerhuisjes waarbij de gasten als extra- tje by de inventaris een pony kregen toegewezen. Vooral voor mensen met kinderen uit niet-agrarische gemeenten, zoals uit de regio Rotterdam, was deze trekpleister een ex tra reden voor het boeken van een vakantie in Slagharen. Hun kroost kon in de eigen woonomgeving immers vrij wel niet in aanraking komen met paarden of pony's. Han- dige Bemboom dichtte hier- mee een gat in de markt. Hij ontdekte ook dat attracties erg gewild waren. A1 snel ver- rees bij de huisjes de ene na de andere. Voor de kinderen Bem boom betekende de expansie- drift van hun vader aanpakken. Huidig directeur Henric Bem boom vertelde in 1991 in een interview met het Rotterdams Dagblad: „Ons hele gezin leef- deervoor, iedereen stond achter de ijsbak of bakte patat. Het was niet ideaal, je had ook wel- eens een dag geen zin om mee te helpen. En je wilde je vriend- jes en vriendinnetjes gratis van de attracties gebruik laten ma- ken, maar dat mocht weer niet. Ik was een populair kind, hoe kon het ook anders? Als kind heb je dat niet zo in de gaten waardoor dat komt, gelukkig maar." Hoewel vader en moeder Bem boom hart hadden voor de zaak, ging de opleiding van hun na- geslacht (zeven jongens en twee meisjes) voor alles. Alle kinderen gingen naar een kost- school. In het weekeinde kwa- men ze thuis en staken meteen weer de handen uit de mouwen. Henric herinnert zich: „Op zon- dagavond reed mijn vader met de auto vol kinderen naar het station, van waar ze uitzwerm- den naar hun kostschool of op leiding. Dat was je zo ge- wend." Henric Bemboom studeerde af als maatschappelijk werkster. Vijf jaar was ze in dit beroep actief. Toen ze meer en meer in het vergader- en regelcircuit be- landde, was voor haar de pret er snel af. Ze koos voor haar twee- de grote liefde: kunstgeschiede- nis. Dat betekende studeren in de wintermaanden, terwijl ze de zomermaanden vulde met wer- ken bij haar ouders in het park. „Dat was echt hard werken. Kassa bernannen, receptie draaien. Ik sprong overal bij. Daarnaast vond ik die studie dermate interessant, dat ik er al- lerlei extra vakken bij heb ge- nomen. Toen merkte ik pas wat ik vroeger had geleerd: doorbij- ten. Ik kon me niet permitteren om mijn tentamens niet te ha- len, want ik had in de zomer ab- soluut geen tijd om ze over- nieuw te doen." Uiteindelijk nam Henric de directievlag over van haar vader. Directeur zijn van een enorme pretfabriek is niet zomaar iets al denken sommigen daar een stuk ge- makkelijker over. Henric Bem boom: „Zij denken wel eens dat ik in een gespreid bedje ben ge- roid, maar dat slaat nergens op. We hebben er allemaal keihard voor moeten werken en kennen het vak van binnenuit. Ik voel me geen mevrou w-de-directeur en zo word ik in het dorp ook niet behandeld. Je zal mij niet in een protserige wagen zien rond- rijden. Als ik een grotere auto koop, dan is het een stationcar. Lekker gemakkelijk met de kin deren." Overigens beperkt het Bemboom-imperium zich niet tot Nederland, het bevat ook parken in Engeland (Margate) en in Frankrijk (vlakbij Mar seille), die gerund worden door Henric's broers. Attractiepark Slagharen is vooral de laatste tien jaar enorm uitgebreid. Als gevolg hiervan is de platte- grond van het complex regel- matig niet meer actueel. De attractie Pacland spreekt uitermate tot de verbeelding van wie in een van de roterende bakjes stapt. Het is een beleving op zichzelf. Tekst en foto's Elisabeth Schop In Europa zijn pretparken en pretparken. In Nederland geldt Attractiepark Slagharen in de Overijsselse gemeente Hardenberg als een meer dan middelmatig pretpark. En ook als een van de oudere, waarmee beslist niet gezegd wil zijn dat het ouderwets of oubollig vermaak biedt. Integen- deel: het attractiepark behoort tot de modernere van het continent en staat doorgaans vooraan als het op vernieu- wen aankomt.Een bewijs hiervan is de nieuwkomer-attrac- tie Wild West Adventure, waarmee directeur drs. H.B.M. (Henric) Bemboom en haar pretpark het nieuwe millenni um zijn ingegaan. Deze attractie neemt de bezoekers mee terug in de tijd van cowboys, indianen en hun avontuur op het water. Met Wild West Adventure trekt directeur Bem boom de lijn van vorige jaren door, want elk jaar ver- breedt het Attractiepark Slagharen zijn aanbod. Over de reden van de vernieu- wingsdrang draagt directeur Bemboom uit: „Wij willen het meest complete park voor ieder een blijven. Van jong tot oud." Haar woorden zijn niet alleen woorden. Vanwege de enorme verscheidenheid aan mogelijkhe- den en vernieuwende activiteiten is Attractiepark Slagharen dan ook al verschillende keren in de (inter)nationale prijzen gevallen. Jaarlijks passeren meer dan een miljoen bezoekers de kassa's. Ze komen niet alleen voor een dagbe- zoek, maar ook voor een korte of langere vakantie op een van de verblijfsaccommodaties, waar zo'n vijfduizend bedden beschikbaar zijn. Het terrein heeft een omvang van meer dan vijftig hectare met daarop bijna vijftig grote en klei- nere attracties, diverse voorstellin- gen en het overdekte zwembad Bergbad in poolsferen. Gelukkig heeft het water geen ijzi- ge temperatuur. Maar er kan wel degelijk worden gezwommen langs prachtig nagemaakte ijsbe- ren en pingui'ns in een fantasiewe- reld van kletterende watervallen, bergen, sneeuw en ijs. Gastvrijheid staat hoog in het vaandel van di recteur Henric Bemboom (48) en de honderden medewerkenden die dagelijks in touw zijn om het de bezoekers zo goed mogelijk naar de zin te maken en van dienst te zijn. Bemboom beweert: „Niet al leen onze attracties, maar ook onze gastvrijheid is millenniumproef." Niet alleen op het gebied van at- Met een tractortreintje een rondrit maken over en langs het complex behoort tot de mogelijkheden. Maar ook met de monorailtrein die (links) juist passeert krijgt de bezoeker een prima overzicht van het omvangrijke complex. De stoffige kleipaden van weleer behoren sinds een jaar of zes tot het verleden. Miljoenen klinkers van verschillende kleuren ver- aangenamen het wandelen tus sen de attracties. Zichtbare aan- dacht is besteed aan veel en fleu rig groen en zomerplanten. Het centrale plein wordt gevormd door een grote fontein tegen een front van gebouwen met daarin tal van boetiekjes en restaurants. Deze zijn geschilderd in een fleurige, maar zeker niet al te overdreven kleur. Maar wel opvallend, want dat is het. Het blijft tenslotte een pretpark en dat moet toch anders ogen dan een grauwe straat in een oude stadswijk. Het is in het Attractiepark Slagha ren niet alleen schommelen, draai en, slingeren, hobbelen of een den tal meter boven de grond vanuit de stoeltjes-kabelbaan neerkijken op andere bezoekers en de attracties. Enkele keren per dag wordt via de centrale geluidsinstallatie, in zowel de Nederlandse als Duitse taal, op- geroepen schitterende shows te be- zoeken. Zoals in OK Corral City. Enkele malen per dag herleeft daar het woeste wilde westen. Cowboys en indianen (stuntmannen en - vrouwen) schotelen er het publiek adembenemende en wilde avontu- ren voor. Over bezoekersaantal en omzetcijfers zwijgt Henric Bem boom in alle talen. Als reden geeft ze aan: ,,Op de vraag hoe veel men- sen langs de kassa komen, geeft ik altijd als vast antwoord: meer dan een miljoen." En: „Cijfers worden altijd gekoppeld aan de mogelijke wachttijd bij een attractie. Hoe ho- ger het cijfer, hoe negatiever de beeldvorming over rijen tussen de hekken. De werkelijkheid is op ons park het tegendeel. Daar zien we nauwlettend op toe, want lang wachten jaagt de klanten weg." De zweefmolen met maaniandschap (rechts) is de oudste attractie van Slagharen. Maar niet verouderd, want er wordt elke dag gretig gebruik van gemaakt. Bijna veertig jaar geleden gold de opening van Ponypark Slag haren als een doorbraak in at- tractieparkenland. Directeur J. Bemboom, zo'n tien jaar geleden opgevolgd door zijn dochter Henric, zette destijds met een 'alles-inbegrepen-tariefeenver- nieuwende amusementstrend, die vervolgens continentwijd na- volging kreeg. Nog steeds is op de toegangsprijs van het fors met attracties uitgebreide en gemo- derniseerde park van toepassing 'alles inbegrepen'. Ondertussen zijn de mogelijkhe den gevarieerder dan de simpele 'maanlandschap-draaimolen', die als enige attractie nog aan de be- gintijd herinnert. Smaakmakende attracties anno 2000 zijn onder meer de wildwaterbaan, Enterpri se, Calypso, monorail, droomboot, Octopus, reuzenrad met een hoog- te van bijna vijftig meter en die in de hoogste stand kilometers ver een schitterend uitzicht biedt, paar den carrousel, lachspiegels, video- stunttheater, Wild West City, hara kiri waterglijbaan, water-theateror- gel, western-village, oldtimer baan, goldmine (waar in water ze- vend naar goud gezocht kan wor den), piraat, The Eagle en Wild West Adventure. Tot de oudere, maar beslist niet verouderde, attracties behoort de Looping Star. De supersnelle acht- baanachtige attractie werd in het begin van de jaren zeventig ge- bouwd en gold toen als een van de meest moderne en attractieve at tracties ter wereld. Eigenlijk is dat nog steeds het geval, want de lang- ste rijen (voor zover over rijen ge- sproken kan worden - getracht wordt het wachten minimaal te la- ten zijn) staan voor de Looping Star. Het 'over-de-kop-gaan' in de me- tershoge looping laat elke rit op- nieuw de deelnemers tot ver in de omgeving hoorbaar gillen van ple- zier, maar misschien toch ook van angst. Het Attractiepark Slagharen is dagelijks c/eopend tot en metzondag 29 oktober van 10.00 tot 17.30 uur. De diverse restaurants zijn open tot 20.00 uur, ook voor dagbezoekers. De entreeprijs bedraagt 29,50 gulden per persoon. Kinderen tot en met 2 jaar mogen gratis naar binnen. Een parkeerplaats kost 9 gulden. Voorgroepen vanaf 25 personen geldt een groepskorting. Voor informatie: tel. 0523-682400. Het attractiepark Slagharen is voor mensen uit de Rijnmond, die er met de auto naartoe gaan, te bereiken door via de A28 tussen Zwolle en Meppel de afslag Dedemsvaart/Slagharen te nemen. Borden geven daarna de vervolgroute aan. tracties is Attractiepark Slagharen verrassend veelzijdig, ook de vele restaurant op het eomplex bieden voor elk wat wils. Wie echter elke seconde wil doorbrengen in de at tracties, kan voor fastfood terecht bij diverse kiosken. Wie de keuze maakt voor het gebruiken van een uitgebreide maaltijd, schuift aan tafel in een restaurant naar keuze: American Restaurant, Crazy Hose Saloon, Chinees Restaurant of een van de andere eetgelegenheden. Vakantievieren kan ook. Attractie park Slagharen biedt stacaravans in Colorado City, die plaats heb ben voor maximaal vier personen. Ze zijn voorzien van een koelkast, verwarming en een kleurentelevi- sie. Voorts heeft elke caravan een slaapkamer met een tweepersoons- bed, een slaapkamer met een sta- pelbed en een badkamer met was- tafel, douche en toilet. In de keu- kenhoek kan zonder probleem zelf worden gekookt. Voor de auto is plek gereserveerd aan de rand van het caravancomplex. Wie kiest voor zo'n vakantie, maakt tevens gratis gebruik van alle attracties in het park. Wie meer op de avon- tuurlijke toer wil, kan 'wigwam- men' in Wigwam Wereld, gren- zend aan het Attractiepark Slagha ren. De wigwams van kunststof bieden plaats aan maximaal twee volwassenen en vier kinderen en zijn voorzien van dezelfde gemak- ken als de caravans. En dan zijn er natuurlijk de bekende houten va- kantiehuisjes rondom de attracties, waarmee het bijna veertig jaar ge leden allemaal begon. Ook deze zijn te huur en bieden het comfort dat er anno 2000 van verwacht mag worden. Zelf een tent opzetten kan op een steenworp afstand op de gezins- camping van Attractiepark Slagha ren, die met meer dan het gemid- delde aan voorzieningen is uitge- rust (speeltuin, wasserette, kantine, ruimte voor sport en spel, een groente- en vaatwasplaats, stort- plaats voor chemisch toilet, avond- programma). Op vijf kilometer af stand bevindt zich een 'dependan- ce' van Attractiepark Slagharen, het vakantiepark Collendoorn. Daar valt nog iets te proeven van de historie van het oorspronkelijk pretcomplex in Slagharen. Bij elk houten vakantiehuisje staat een Shetland pony aangeteugeld, ge- schikt om te berijden door kinde ren tot 12 jaar. De pony's zijn ge- wend om met kinderen om te gaan. Bovendien verzorgt een ervaren rij-instructeur er gratis ponylessen. Kinderen voelen zich al snel een echte cowboy op de prairie van Collendoorn. Tot voor een jaar of vijf heette het Attractiepark Slag haren Ponypark Slagharen. Die naam is gewijzigd nadat bleek dat de formule met Shetland pony's op het complex niet meer aansloeg en zelfs weerstand opriep door de tal- rijke hopen stront (hoe vaak ook direct na het vallen opgeruimd) op de toen nog onverharde kleipaden in het attractiepark en tussen de huisjes.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 25