maasstad Filmhuis komend jaar weer druk bezig met verbouwingen ONTWIKKELEN AFDRUKKEN wonen Stukje Latino Amerika op de Koemarkt iifl Cottage De Olympische boodschap van Muhammad AM Nieuw filmseizoen aangebroken VIDE# AUDI# KTV' Optreden Red Roosters vergeten in feestfolder ZOS-Radio gaat gedistilleerd Skatetour door alle wijken Restaurant-bar Havanna morgen open Brief aan de Burgemeester foo V cr OP EEN HOLLETJE NAAR FOTO KLEIN MET JE ROLLETJE 12, 24 of 36 opnamen* Gratis Voeibaar beter papier?^> Mat of glanzend! H 1 Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. 'Hande Auf s "i* S D 1MPC 4JFi£ Woensdag 20 September 2000 O Q\ D door Nieske van der Voort SCHIEDAM - Goed nieuws voor de filmliefhebbers in Schiedam en omstreken. Het Filmhuis in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat is weer open. Na een zomerstop van twee maan- den, heeft het theater weer een uitnodigend programma opge- steld, met actuele fdms die tussen maart en nu zijn uitgekomen. Het negentiende seizoen van het Filmhuis begon afgelopen week end met 'American Beauty' en 'Magnolia'. Bestuurslid Marianne Looyen heeft wel weer zin om te beginnen. „Het belooft heel druk te wor- den", zegt ze. „Mensen zien vaak niet wat we achter de schermen ook nog allemaal doen." Zo krijgt het theater steeds vaker verzoeken om mee te doen aan projecten, zo- als het Cool Cult Event en de His- torische Binnenvaartsdagen. Naast de wekelijkse bezigheden rond de filmvoorstellingen, gaan ze dit jaar ook weer verbouwen. „De afgelopen jaren hebben we al behoorlijk geinvesteerd, want we willen een kwalitatieve ruimte pre- senteren." Zo heeft het Filmhuis sinds twee jaar een nieuw scherm, nieuwe lenzen en zijn ook de stoe- len vervangen. „Dit jaar zijn de Enige tijd geleden werden de stoelen onder handen genomen in het Filmhuis, dit jaar staan de toiletten op de rol om te worden aangepakt. Foto Roger van der Kraan toiletten en de garderobe aan de beurt. Die zijn al zo oud en nooit echt goed opgeknapt." Het aantal filmkijkers dat een be- zoekje brengt aan het Filmhuis is de laatste jaren gestegen. Gerard Sparla, voorzitter van het bestuur, vertelt dat dat komt omdat 35-plus- sers meer behoefte hebben gekre- gen aan kwalitatief hoogstaande films. „Deze groep wil op een pret- tige manier naar een goede film kijken, zonder al dat lawaai zoals in een Pathe-theater." Het is dan ook de bedoeling dat het Filmhuis niet te veel kaskrakers gaat tonen. Looyen:„Toen wij twee jaar geleden samen gingen met filmtheater 'Het Zeepaard' in Vlaardingen, hebben we een dis- cussie gehad over de vraag waar wij voor staan. We vonden dat als we te veel populaire films draaien, we ongeloofwaardig overkomen. Soms is er wel een populaire uit- schieter bij, maar we proberen toch de echte filmhuisfilms te draaien." Films met een culturele inslag dus. Omdat het bioscoopzaaltje met zijn 48 stoelen niet groot is, zit het al snel vol. Het is sinds de oprich- ting door een kleine groep TU-stu- denten niet meer uitgebreid. Spar- la, zelf een van de oprichters, heeft ook best zin om het hele pand 'de Teerstoof te gebruiken. Nu maken Theater de Teerstof, toneelgroep Apollo, een Delfts Blauw-club en een computerlesgroep ook gebruik van het gebouw. Sparla:„Schiedam mag onderhand wel eens gaan denken aan twee filmhuiszalen met een grote foyer en een dagelijkse programme- ring." Probleem is echter het geld. ,,Het ligt aan de gemeente of we kunnen uitbreiden of niet. We heb ben de subsidie echt wel nodig. Willen we uitbreiden, dan moet het wat professioneler. Met alleen vrij- willigers lukt het dan niet meer." Toch heeft Sparla goede hoop. „Het zijn dromen die misschien wel sneller dan wij denken werke- lijkheid kunnen worden." Voorlopig moeten ze het echter doen met een voorstelling in het weekend. „Veel films moeten we daarom schrappen, dat is wel jam mer", vindt Looyer. Maar er blij- ven genoeg leuke films over om te bekijken. De favoriet van Looyer en Sparla van het komende seizoen is 'Todo sobre mi madre' van de Spaanse Pedro Almodovar. Looy er: „Een echte vrouwenfilm, zeer ontroerend en knap gemaakt. Alle elementen komen er in voor." vaimaagl nu i in.w' I Klelnbeeld. Actie geldig van 2 t/m 30 September 2000 ikleinl In warm kersenhout Bewonder de Cherry Collectie. Moderne strakke meubelen uitgevoerd in massief kersen. Cherry mm Creafort meubelfabrieken Industriestraat 15 (Ind. terr. Kromme Gouwe) Gouda (0182-512811) showroom open: ma t/m vr 09.00-17.30 - za 09.00-13.00 uur e-mail: info@creafort.com. internet: www.creafort.com SCHIEDAM - Door een ver- gissing is in de folder over de muziek evenementen tijdens de Brandersfeesten niet ver- meld dat ook in de Bran- derskelder muziek te beluis- teren valt. Zaterdag 23 Sep tember is daar een optreden van de band De Red Roos ters. De band speelt vanaf 22.00 uur in de Branderskel- der op de Lange Achterweg 65. Het repertoire bestaat grotendeels uit songs van de jaren 60 en 70, maar ook grote klappers uit de jaren 80 en 90 worden gespeeld. Door de grote variatie aan nummers kan een breed pu- bliek worden vermaakt. Toegang is gratis. SCHIEDAM - ZOS-Radio gaat zaterdag 23 September uitzenden vanuit het Gedis tilleerd Museum De Ge- kroonde Brandersketel aan de Lange Haven. Onder het motto 'ZOS-Radio gaat ge distilleerd' interview! de ZOS allerlei gasten en doet ook verslag van andere ge- beurtenissen die in de stad plaatsvinden. Van 10.00 tot 17.00 uur is de uitzending 'ZOS-Radio gaat gedistil leerd' te beluisteren via ka- naal 91.5 fm. Buiten deze li ve uitzendingen is ZOS-Ra dio 24 uur per dag te beluis teren met lichte muziek op hetzelfdekanaal. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zon- dag 1 oktober een grote ska tetour door alle wijken. Er is een tour voor kinderen tot en met 12 jaar en een voor volwassenen. De kindertour start om 17.00 uur vanaf De Erker, volwassenen starten om 18.00 uur. Inschrijven kan bij De Erker tot en met 29 September. Weerzien met Schiedam voor Amerikaanseoorlogsvlieger door Frank Willemse SCHIEDAM - Een warme zo- meravond 19 augustus 1943. Te- rug van een aanval op Duitse stellingen wordt de Amerikaanse bommenwerper B-17F 42-3101 door afweergeschut bij de Moer- dijk geraakt. Niet ernstig; het vliegtuig kan doorvliegen temid- den van het squadron richting Rotterdam op weg naar Enge- land. Dan verschijnen er boven Rotterdam plotseling vier Duitse jachtvliegtuigen FW 190's. Zij openen de aanval en vooral op het al eerder geraakte 'vliegende fort'. De rechtervleugel raakt in brand. Het toestel spint en weer- loos duikt het tollend naar bene- den. Nog boven Rotterdam we- ten zes van tien bemanningsle- den uit de kist te springen. Een parachute komt vlak bij het Schiedamse station terecht. Han- gend aan zijn parachute ziet Leonard L. Spivey die augustus- avond voor het eerst Schiedam. Nu na 67 jaar ziet hij Schiedam terug. Toen onvrijwillig nu wel met een uitnodiging. Voor de Schiedamse bevolking is het luchtalarm niet ongewoon. Ze gaan zelfs nieuwsgierig naar bui ten, zo gewend zijn ze aan over- vliegende bommenwerpers. Zo zien honderden Schiedammers de parachutes uit de bommenwerper komen. En vooral die ene die vlak achter het spoorstation in een wei- landje in de polder langzaam zal neerkomen. Luitenant Leonard L. Spivey (80) weet het zich allemaal nog precies te herinneren. Net als de getuigen van zijn wonderlijke avontuur. Want zijn arrestatie leid- de tot een hele rel en kostte Schie dam een boete van honderddui- zend gulden. "I am glad to be backzegt Leo nard L. Spivey terwijl hij de hand drukt van burgemeester Scheeres. „En vooral omdat ik nu wel een keurige uitnodiging heb gehad." De vorige keer in 1943 wist hij niets van de plek waarop hij zou landen en gevangen genomen zou worden. „Ik was op de weg terug naar de basis in Engeland en na- Helemaal links de jonge Leonard Spivey in bespreking met zijn mede-vliegers, slechts enkele dagen voor hij zou neerstorten in Schiedam. Foto Roger van der Kraan En dat allemaal door Leonard L Spivey. Een kleine vitale man die deze verhalen wel later gehoord had maar zich nog steeds verbaast toonde over zijn 'heldendaad'. Als beloning kreeg hij van de burge meester foto's aangeboden zoals van het station en van Schiedam uit de lucht. En ook een kopie van het bevel tot de straf die Schiedam moest ondergaan voor het toejui- chen van de eenzame bevrijder. Ema liep het hele gezelschap nog een keer van het Station langs de Singel naar het Emmaplein. De- zelfde route die Spivey 67 jaar eer der had gelopen. Tot slot vertelde Spivey dat hij pas sinds zijn arres tatie in Schiedam weet wat vrijheid betekent omdat hij nadien zo'n twintig maanden gevangene is ge- weest. Of in zijn woorden: „Since I was captured in Schiedam, I kwow what freedom means.'*' Mexicaans-Cubaanse sferen aan de Koemarkt als Havana hier donderdag de deuren opent. Foto Roger van der Kraan 10 SCHIEDAM - Wie zich de ko mende winter in tropische sferen wil wanen, hoeft zich geen zor- gen te maken. Want donderdag opent Havanna op de Koemarkt haar deuren voor iedereen die wel van een Latijns-Amerikaan- se schotel of een tropische cock tail houdt. Ook de liefhebber van Latinomuziek komt aan zijn trekken in deze nieuwe restau rant-bar, waarin de koude tem- peratuur buiten even vergeten kan worden. Oprichters Marcel Maan en Alex Robles Torres hebben het afgelo pen half jaar erg hun best gedaan om een echte Spaans-Mexicaans- Cubaanse sfeer te scheppen. „Het is belangrijk dat het allemaal niet te mooi is. We hebben het expres een beetje armoedig en provinci- aals gemaakt.", vertelt Alex. „De cocktailbar hebben we zelfs nog met hamers laten bewerken. Die was veel te strak toen we hem kochten." Boven, in het restau rant, is het zo ingericht dat het lijkt alsof je buiten op een Cubaans plein, la Plaza de la Vaca (Koe markt) aan het dineren bent. Kleu- rige geveltjes met 'gescheurde' muren en brandende lantaarnen omringen het pleintje. Een treur- wilg laat zijn takken over de tafel- tjes hangen. Overal staan grote aar- dewerken vazen en cactussen. Vrolijk versierde tegeltjes sieren de muren en de trap. „We hebben heel veel uit Mexico over laten ko men om het zo echt mogelijk te la ten lij ken." De twee Rotterdammers zijn alle- bei al jaren verzot op de Spaanse cultuur. Alex komt er zelfs oor- spronkelijk vandaan. „We waren al langer van plan iets samen op te zetten, maar toen we dit pand aan geboden kregen, met die twee stie- renkoppen ervoor, wisten we zeker dat het een Spaans restaurant zou worden. De stierenkop hebben we toen ook maar in ons logo ver- werkt." Het is puur toeval dat de twee het 'perfecte' pand in Schie dam hebben gevonden. Maar het komt hen eigenlijk wel goed uit. „Schiedam ligt redelijk centraal, door Nieske van der Voort Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Ptusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, OverdeVesten3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 tuurlijk wilde ik hier helemaal niet terechtkomen." Direct krijgt de navigator van het Amerikaanse le- ger de lachers op zijn hand. Samen met zijn vriendin en nicht is Leo nard Spivey twee weken lang op bezoek in Europa. Naast Schiedam staan ook bezoeken in Duitse en andere Nederlandse steden op zijn schema. Allereerst naar de be- graafplaatsen, Margraten bij Maas tricht van zijn gesneuvelde beman- ningsleden. Erna hoopthij in Duitsland de 'plekken te bezoeken waar hij anderhalf jaar gevangen heeft gezeten. Op Duitsland ver- heugt hij zich niet - It was a hell on earth - maar aan Schiedam heeft hij betere herinneringen. Immers, in Schiedam werd hij na- dat hij in het weiland gevangen was genomen, tamelijk triomfante- lijk door de Duiste soldaten lopend meegenomen naar het Centrum van Schiedam. De honderden Schiedammers waren achter de soldaten aangelopen en konden zo zien hoe hij gearresteerd werd. Spivey: „Toen ik langzaam daalde met mijn parachute zag ik dat ik landde in een druk gebied met hui- zen, waterwegen en spoorlijnen. met geluk kon ik de electriciteits- kabels ontwijken. Vlak boven de grond keek ik recht in de gezichten van wat later Dutchmen en Schie dammers bleken te zijn." Hij zag iedereen op zich afrennen en probeerde nog -dat moet een komisch gezicht geweest zijn- zichzelf te verbergen door in een droog slootje te rollen. „Iedereen had me allang gezien. Ook de Duitsers. 'Hande Auf en zo werd ik gerarresteerd." De B-17 bommenwerper vloog on- dertussen in een lange duikvlucht verder en zou bij oud-Rozenburg neerstorten. De vier nog achterge- bleven vliegeniers konden niet meer springen en verloren hun le- ven. Zij liggen begraven bij de ge- allieerde begraafplaats in Margra ten. Luitenant Spivey werd door de Duitse soldaten lopend van het Station over de Singel naar de Si- cherheidsdienst vervoerd. Zo'n twaalf Duitse soldaten om hem heen en ook al politie die de toege- stroomde massa bij hem weg wilde houden. Maar dat lukte niet erg en sommige Schiedammers probeer de de 'bevrijder' zelfs de hand te drukken. Spivey: ,,Er was een oude, fragiele dame in het zwart gekleed die op me toe kwam en ze zei iets in het Nederlands tegen mij. De soldaten duwden haar weg. Maar vastbeslo- ten kwam de dame weer op mij af met uitgestrekte armen. Deze keer waren de soldaten rawer en zij sloegen haar tegen de stoep." Dit en andere toejuichingen leid- den er toe dat de soldaten zich in het nauw begonnen te voelen met een aanzwellende massa en spreekkoren uit de ramen van de Singel. Volgens een Duits rapport wilden sommigen hem helpen om te vluchten en zo werden twee mannen en een vrouw gearres teerd. Het gevolg van deze pro-ge- allieerde spontane demonstratie was dat binnen een week de ge meente Schiedam een boete kreeg van maar liefst honderdduizend gulden. Een heel vermogen des- tijds en bovendien werd als straf de spertijd vervroegd met twee uur. Vanaf tot zes uur's avonds tot aan de ochtend was Schiedam uitge- storven. Geachte Burgemeester Scheeres, In de krant las ik dat oud-navigator Leonoard L. Spivey vrijdag een bezoek aan Schiedam brengt. Zijn eerste bezoek weet ik nog maar al te goed. In de's Gravelandsepolder naast de oude spoor- brug stonden enkele boerderijen en de jachtwerf van Kemper waar mijn man werkte. En wij woonden daar ook. De avond van 19 augustus 1943 ben ik mijn hele leven niet vergeten. Wij hoor- den een vliegtuig en het afweergeschut, dat bij boer de Zeeuw in het land stond, kwam in actie. Het vliegtuig werd geraakt en even later zagen wij een parachutist naar beneden komen. Boer de Zeeuw en boer Blom holden het land in. Mijn man en ik er achter aan. Maar mijnheer Kemper riep ons terug. „Hier blijven", zei hij „want het is spertijd en de Duitse soldaten mogenje neerschie- ten.En ja hoor, de Duitsers die in het seinhuisje bij de spoorbrug zaten, gingen er naar toe. Boer de Zeeuw en boer Blom waren het eerst bij hem. Maar doordat zij elkaar niet konden verstaan, moes- ten ze met een stevige handdruk afscheid nemen. De Duitsers na- men hem mee. Wij stonden hem na te kijken toen hij langs ons huis over het weggetje naar het station ging. Wij hebben nog dik- wijls aan hem gedacht. Ik was bang dat ze hem dood zouden schie- ten maar mijn man, die korporaal was geweest, zei dat als hij rus- tig blijft, wordt hij krijgsgevangene. Nu is deze man dus nog in le ven. Alle door mij genoemde mensen zijn overleden. En alles is in- middels veranderd zoals er nu weer een nieuw station komt. Bur gemeester, wilt V s.v.p. deze bevrijder van ons Nederland hartelijk bedanken en gods zegen toewensen in zijn laatste levensjaren. En geef deze Amerikaanse vlieger een stevige hand van mij. Mevrouw M. Molenaar v/d Vlies tussen Den Haag en Rotterdam in. En vanaf de snelweg ben je zo op de Koemarkt. Bovendien zat Schiedam echt op zoiets te wach- ten. De andere tenten hier in de stad zijn toch wat oudbolliger." En oudbollig wordt de Havanna niet. „We willen ook wat entertain ment bieden, zoals elke zondag li- ve-muziek met Cubaanse en Mexi- caanse bandjes. En omdat onze doelgroep 23 jaar en ouder is, ver- wachten we vaak vrijgezellen- avonden in onze bar. Dan zetten we de persoon die gaat trouwen even centraal, stoppen de muziek en maken een cocktail. We hebben hele ervaren barmannen die met flessen over en weer kunnen gooi- en." Vanavond kunnen deze bar mannen al hun kunsten vertonen tijdens de opening voor genodig- den. Vanaf morgen kan iedereen een bezoekje brengen. Alex advi- seert wel voortijdig te reserveren. „Want ik weet zeker dat het storm gaat lopen." Havanna ligt aan de Broersvest 9 (Koemarkt) en is geopend van 10.00 uur tot 02.00 voor lunchdi ner en drankjes aan de bar. Reser veren kan onder nummer 273 53 25. Ks mpc *«s; B»T#t XXV *1 1>X KM »lt Htsx lit »..x XXVB- laa 4 sawumwottr sssts NORBERT KLEINHERENBRINK JOURNALIST tot irx.xxtn* Vfiox tuvunoK NORBERT KLEINHERENBRINK JOURNALIST ANP (DUTCH PRESS AGENCV) door Norbert Kleinherenbrink vanuit Sydney Na twee dagen van bijkomen, acclimatiseren en verkennen beginnen we woensdag (13 September) goed in een olympische stemming te komen. Met de hele ANP-ploeg (tien manzijn we's morgens aanwezig bij een persinstuif van het NOCNSF in het Holland Heineken House in Dar ling Harbour, het betoverende uitgaanscentrum van wereldstad Sydney. Chef de mission Jan Loorbach maaktde vlaggendraagster bekend (An- ky van Grunsven) en verder zijn er tal van sporters en officials die in in formed sfeer nog aanspreekbaar zijn. Ik praat wat bij met de tafelten- nissers Trinko Keen en Danny Heister en met zeiler Roy Heiner. Ze ver- langen alledrie naar het begin van de Spelen. Hetzelfde geldt in feite voorde media-vertegenwoordigers, 55 schrijvende Nederlanders (inclu- sief tien fotografen) en een stuk of veertig NOS-medewerkers. Daar- naast zijn er nog tientallen collega 's van andere media die geen officiele accreditatie hebben voor de Olympische Spelen. Zij doen hun (zware) werk vooral buiten de stadions en in het Holland House, waar Neder landse medaillewinnaars traditiegetrouw een uitbundige huldiging on dergaan. Ze sjouwen zich een breuk aan alle apparatuur naar de vele (schitterende) sportaccommodaties, maar ze doen het graag. Als je werk je hobby is, kun je veel hebben. Schiedam is relatief sterk vertegenwoordigd in de Nederlandse media- ploeg van Sydney 2000. Ook Paul van den Bosch (Algemeen Dagblad) en Ronald van Oudheusden (Radio Rijnmond) wonen in de jeneverstad. Dat schept uiteraard een band, hoewel je elkaar niet vaak ziet tijdens Olympische Spelen. Daarvoor is het programma veel te uitgebreid en veel te verspreid. De heer Lindemans, u weet wel van die lekkere wijn, komen we gelukkig overal tegen. Het Holland Heineken House (HHH) in hartje Sydney ziet er fantas- tisch uit. De locatie (vlak bij het historische schip de Batavia), de inrich- ting en aankleding, hetpersoneel, alles ademt een even professioneel als warm gevoel uit. Die eerste woensdag in Sydney, het Nederlandse onder- komen is nog niet eens officieel open, is er meteen hoog bezoek in het HHH. Kroonprins Willem Alexander, Anton Geesink en Hein Verbrug- gen, de drie Nederlandse IOC-leden, tonen hun belangstelling voor de Nederlandse zaak in Sydney. Het drietal oogt twee dagen voor het begin van de Spelen zeer ontspannen. Ze zijn voor iedereen aanspreekbaar. Ook de goedgeluimde kroonprins laat zich, met de Batavia als toepasse- lijk decor, een aantal keer interviewen. Zelfs een jeugdige, ietwat opge- schoten verslaggever van de stadstelevisie in Sydney staat hij te woord. De beste jongeman weet absoluut niet wie hij voor zijn microfoon en voor zijn camera heeft en vraagt na afloop van het alleszins vriendelijke vraaggesprek aan een collega van RTL4 of zij even de naam van deze keurige meneer wil opschrijven. Als hij dan hoort en leest dat hij zojuist de toekomstige koning van Nederland heeft gesproken, kan hij zijn ge luk niet op. Het komische voorval levert ook een leuk ANP-stukje op. Na de lange persbijeenkomst in het HHH vertrek ik naar het hockystadi- on voor een oefenwedstrijdje van het Nederlands damesteam tegen Au stralia (0-0). De volgende ochtend zit ik op dezelfde locatie voor een oe- fenwedstrijd van het mannenteam tegen Polen (3-0). Ookpik ik de loting voor de tafeltennistoernooien mee. 's Middags heb ik een paar uurtjes over en besluit ik naar een persparty te gaan op de imposante renbaan van Sydney. Eregast van de 'lichtelunch is niemand minder dan Muh ammad Ali, de legendarische bokskampioen. The Greatest veroorzaakt bij binnenkomst met zijn hofhouding een enorm tumult onder de hon derden journalisten en fotografen. Er vallen net geen gewonden. „Be cool, because you are no fool. Stay out of trouble", is zijn olympische boodschap. De Beste Sportman van de Eeuw, die aan de ziekte van Par kinson lijdt, vertrekt daarna weer snel. Ik baal ervan dat ik mijnfototoe- stel niet heb meegenomen. Ik ben dan wel niet als toerist annex suppor ter in Sydney, maar af en toe mag je je best als zodanig gedragen, vind ik. De ontmoeting met Ali levert in elk geval weer een leuk ANP-stukje op. Zo ben je in Sydney altijd met je werk (eh, hobby) bezig. No worries mate!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 6