maasstad HOLIDAY ON ICE Geen Woorden Maar Daden is meer dan 'normale' literatuur Borsten, erecties en grappen over seks in komedie Road Trip Van Muiswinkel en Van Vleuten in Luxor Theater film preview uitgaans agenda Memisa-cd met Stef Bos, Frank Boeijen en Barakabaho-koor itterdams Dagblad Uitvaartbeurs Op Rotterdams Literair festival is alles anders dan anders 8 t/m 12 ROTTERDAM - Remco Campert, Abdelkader Benali en Joost Zwagerman. Het zijn niet de minste namen die vrijdag en zaterdag hun op- wachting maken op het litera- tuurfestival 'Geen Daden Maar Woorden' in de Rotter- damse Schouwburg. Dit fes tival, door de stichting Pas sionate georganiseerd, vindt voor de vierde keer plaats en maakt voor het eerst onder- deel uit van 'September in Rotterdam'. ROTTERDAM - Wat houdt tieners bezig? Wie de gemid- delde tienerfilm bekijkt denkt dat het echt niet verdergaat dan seks. Ook Road Tripde eerste studiofilm van regis- seur Todd Phillips, zal de re- putatie van tieners geen goed doen. Ook in deze komedie vliegen de borsten, schunni- ge grappen en erecties je om de oren. Houden studenten zich dan echt nergens anders mee bezig? stadsgehoorzaal theater ad Schie Woensdag 27 September 2000 Krang ROTTERDAM - Daylight Dan cing is een Afrikaanse dansmiddag waar liefhebbers op hun wenken bediend worden door een groot aantal Afrikaanse ingredienten. Komende zondag 1 oktober begint het nieuwe seizoen in Nighttown. Er is een workshop Afrikaanse dans en een optreden van de mu- ziekgroep Lanyi. De levensechte beats van Lanyi worden afgewis- seld door Nederlands meestge- vraagde worldbeat Dj Caliente. Voor kinderen is er een speciaal programma. Aanvang 14.00 uur en kaarten kosten 15 gulden. WaterFront heeft donderdag 28 September het aardig vernieuwen- de, spannende en zeer experimen- tele bluesgevoel van Krang in huis. Dwars, onaangepast, anders dan anderen. En dj Mark Ritsma is de eigenzinnige aanpassing wat betreft Krang-supporting en na- zorg. Aanvang 21.00 uur en kaar ten kosten 15,-. Vrijdag in Wa terFront topdrum bass dj Matrix en djs Denny D en MSC. Aanvang 22.00 uur en de entree bedraagt 15 gulden. Zaterdag Pump Up Water Front met dj Alien. Daarnaast op de decks dj's Michel, Arno, Flip- jack en Bong-Ra. Entree vanaf 22.00 uur: 10,-. In Baroeg is Rotterdam's hardste lokale talentenjacht terug: Club Regionale. Op vrijdag 29 Septem ber snelle ritmes en loodzware ak- koorden van Part-Time Junkies. Daarna de technische, meeslepen- de heavy metal van Violent Queen. De zaal gaat om 20.00 uur open en de eerste band staat vanaf 21.00 uur op het podium. Op zaterdag vanaf 21.00 uur een vertrouwde Baroeg-avond 80's More. Net als een avond eerder bedraagt de toegang ook nu drie rijksdaalders. Vrijdag staat de Amsterdamse hip- hop-formate Osdorp Posse op het podium van Nighttown. De voor- trekkers van de Nederhopscene met eigentijdse en eigenwijze woordkeuzes in de Nederlandse taal. Het begint om 21.00 uur en voor twee tientjes kun je erbij zijn. Later op de avond vanaf twaalf uur Unexepected met onder meer dj's Alien, flipjack en Monne. De en tree bedraagt negen gulden. In Rotown zondag terug van weg- geweest Miss Mary Ann The Ragtime Wranglers. Aanvang 22.00 uur en kaarten kosten 12,50. Bij Skank Around Sound- system draait alles wat ook maar enigszins een jamaicaanse touch heeft. Klapper op Lowlands en Drum Rhythm en zondag vanaf 22.00 uur te zien in Rotown. De toegang is gratis. In Now Wow zaterdag Lacroix, Stef Enrico Ri- va, Jip Deluxe en Roog. De deuren gaan om 23.00 uur open en voor twee tientjes kom je binnen. Eclip se tenslotte heeft vrijdag een Club- X Reunion Party met dj Rob en MC Joe en zaterdag een Cyberpar- ty. beide avonden beginnen om 23.00 uur en kosten f 15,-. Lanyi CAPELLE A/D L1SSEL - Moed, veerkracht en hoop. Dat is wat het vrou- wenkoor 'Barakabaho' zo bijzonder maakt. Mishandeld, verweesd en ge- traumatiseerd tijdens de genocide in 1994, wisten zij toch een nieuw leven op te bouwen met niets anders dan muziek en gezang om moed uit te put- ten. Zangers Frank Boeijen en Stef Bos in contact met de vrouwen van 'Barakabaho' en besloten samen met hen de cd 'Kind van de vijand' op te nemen, die verschijnt op 29 September. Memisa brengt de cd uit ter gele- genheid van haar 75-jarig jubileum. Op 4 oktober treedt het Barakabaho- koor op in het Isala theater in Capelle aan den Ijssel. De cd kost 15,95 en is te bestellen via Memisa: 0900-1413 of www.memisa.nl. ROTTERDAM - Diederik van Vleuten en Erik van Muiswinkel zijn nog lang niet uitgepraat. In het laatste programma 'Mannen op de Maan' breiden zij hun verkennin- gen uit tot de Wereld van het On- aanzienlijke, waar zij hun krachten meten astrologen, illusionisten, millenniumpredikers, weerwolven en soortgelijke 'ruitetikkers en branchevreemde gedrochten'. Van Vleuten en Van Muiswinkel zijn van 3 tot en met zaterdag 7 oktober te zien in het Luxor Theater. Kaar ten kosten 35,- of 30,-. Op zondag 8 oktober staat Erik van Verkrijgbaar bij: ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur zaterdag 09.00-14.00 uur Westblaak 180 Tel 010-4004206 Muiswinkel opnieuw in het Luxor Theater, maar dan met VOF de Kunst. Dit kinderpopconcert 'Van af hier nog vijf kwartier' is een happening waar nog lang over na- gepraat zal worden. Er worden wonderlijke, spannende en bizarre attracties bezocht. Kaarten voor dit kinderpopconcert van VOF de Kunst en Erik van Muiswinkel kosten 17,50 voor kinderen en 25,- voor volwassenen. Informatie: 010-413.83.26 REGIO - Als u de keuzes liever niet aan een ander overlaat kunt u zich laten voorlichten op de Mo- zaick Uitvaartbeurs. In een intieme sfeer kunt u informatie inwinnen over bloemen, crematorium, cultu- rele uitvaarten, fotograaf, herstel van zorg rond dood en rustplaats, kunst, live muziek, monumenten en uitvaartbenodigheden, verlies- verwerking met kinderen en jonge- ren, vervoer, verzekeringen, wils- beschikkingen en zorg voor en na de uitvaart. Deze beurs vindt plaats op zondag 8 oktober van 12.00 tot 17.00 uur in het Golden Tulip Ho tel Capelle/Rotterdam. Voor in- lichtingen: 010-426.41.66 of e- mail: mozaick@hetnet.nl. door Jeroen Paak Het leek altijd zo moeilijk. Litera tuur overbrengen op jongeren. Le- raren van middelbare scholen zit- ten al decennia lang met de handen in het haar. 'Hoe krijg ik die ver- domde literatuur toch door hun strotten?', lijken ze zich wanhopig af te vragen voor de klas. In de hui- dige snelle maatschappij, waarin beeld en geluid een belangrijke rol spelen, kan het voorlezen van een klassiek verhaal jongeren nog nau- welijks boeien. Maar geef er een draai aan, zodat ze bepaalde zaken gaan herkennen of zich ergens mee kunnen identificeren en plotseling staan ze er wel voor open. Onzin? Nee hoor, het literatuurfes- tival Geen Daden Maar Woorden (GDMW) heeft bewezen dat het kan. Het is pas de vierde aflevering van het festival, maar in die vier jaar is het zodanig gegroeid dat het een landelijke bekendheid geniet. Schrijvers als Remco Campert ko- men naar GDMW voor veel min der geld dan ze gebruikelijk vra gen. Reden is dat de aparte stijl van het festival hen aanspreekt. Naast literair georienteerde disciplines als poezie, storytelling, columns, toneel en rap is er op het festival ruimte voor kleinkunst, dans, cine ma, nieuwe media en muziek. Ook Rotterdam Festivals kon dit jaar niet meer om het literatuureve- nement heen: GDMW, dat voor- heen plaats vond in het biblotheek- theater, werd opgenomen in de Rotterdamse cultuurfamilie 'Sep tember in Rotterdam'het jaarlijk- se evenement waarmee het culture- le seizoen in Rotterdam wordt ge- opend. Bovendien werd het literai- re spektakel beloond met een heu- se ere-plaats in de Rotterdamse Rotterdammer John Buijsman, alias Hank, gee ft op Geen Daden Maar Woorden een preview van zijn theatervoorstelling Hengst die begin 2001 in premiere gaat foto. Daria scagiioia Schouwburg. „We zijn er erg trots op dat Rotter dam Festivals vertrouwen in ons heeft", vertelt Nico Glade van Passionate. „In vergelijking met vorig jaar is het budget bijna ver- driedubbeld. Bovendien heeft staatssecretaris van Cultuur Rick is alles op het festival anders dan anders. Om te beginnen zullen de bekende schrijvers op een niet alle- daagse wijze hun werk ten gehore brengen. De reeds gevestigde schrijvers vormen slechts een klein onderdeel van GDMW. Belangrijk en opvallend origineel zijn de ei- van der Ploeg het festival opgeno men in de cultuurnota 2001-2004. Dat betekent dat we van nul gulden subsidie naar twee ton subsidie gaan. Daarmee zijn we in de top van de literaire instellingen in Rot terdam terecht gekomen", aldus Glade die naast zijn studie Culture- le en Maatschappelijke Vorming op vrijwillige basis voor Passiona te werkt. Het motto van GDMW is op een totaal andere manier met literatuur omgaan dan gebruikelijk. Daarom gen producties. De organisatie van GDMW brengt mensen uit ver- schillende disciplines bij elkaar en geeft ze een opdracht mee. De meest in het oog springende is 'Van den Vos Reynaerde' dit is zo'n voorbeeld van een klassiek Nederlands verhaal uit de Middel- eeuwen, dat het niet meer 'doet' bij de jongeren van vandaag. Maar zet het om tot een modern stadsver- haal uitgevoerd in rap en het is he- lemaal 'hot'. De rapformatie Du- vel Duvel brengt Van den Vos Reynaerde onder begeleiding van illustraties van Roel van Tour op het beeldscherm. Een andere eigen productie die op het festival te zien is, is 'Stadsru- moer'. De actrices Ragnhild Rik- kelman en Anna Boelens brengen op theatrale manier een poezie- voordracht onder begeleiding van geluidscollages van DJ Solex en beelden van VJ MII. Grootstede- lijkheid vormt de inspiratiebron van de geselecteerde gedichten. Daarnaast is er dans, toneel, film, stand up comedy, cabaret, muziek en nog meer rap, proza, poezie en theater van ondermeer MC Brain power, John Buijsman, Michelle van Dijk, Dwaalspoor, The Lau, Esther Gerritsen, De Kift en Her- mine Landvreugd. Beide avonden worden afgesloten met spetterende afterparty's. Beide dagen beginnen om 20.15 uur en kennen een verschillend programma. Toegang per avond: 25 gulden, beide avonden: 40 gul den. (reductie: resp. 15, 25 gul den) reserveren: 010-411.81.10. Voor meer informatie: 010- 276.26.26 ofwww.passionate.nl. door Vincent Wernke Het lijkt van niet. Road Trip is doorspekt met grappen over seks, en getuige de readies van het over- wegend jonge publiek in de bio- scoop, kan de doelgroep daar in ie- der geval hartelijk om lachen. De ze komedie - geproduceerd door de Dreamworks-studio van Steven Spielberg - is er een die voortbor- duurt op het succes van American Pie. Hoewel tienerkomedies al zo oud zijn als Hollywood zelf, is de toonzetting door de jaren veran- derd. In de jaren tachtig hadden we John Hughes, die met zijn nogal brave tienerfilms {The Breakfast Club, Pretty in Pink, Ferris Buel- ler's Day Off), veel succes had. In de jaren negentig is het brave en moralistische toontje langzaam maar zeker verdwenen. Tiener- grappen zijn nog platter geworden en een boodschap, daar lijken ze niet meer van gediend. American Pie is het bekendste voorbeeld. Een jongen komt klaar in een glas bier, dat even daarna door een an der wordt leeggedronken. Of een jongen die wordt ontmaagd, terwijl de hele wereld via internet mee- kijkt. Helaas voor hem komt hij tot twee keer toe te snel klaar, waar- door hij voor de ogen van iedereen een flater slaat. Plat, platter, platst roepen de critici in koor. Het suc ces verklaart het tegendeel, dit is wat het jonge publiek wil zien. Ook de grappen in Road Trip kon- den tijdens de vertoning rekenen op veel bijval. De film draait om student Josh (Breckin Meyer) Hij heeft zo ongeveer sinds zijn ge- boorte een relatie met Tiffany (Ra chel Blanchard). Dat gaat goed tot ze allebei naar een andere universi- Josh (Breckin Meyer) en E.L. (Seann William Scott) in de tienerkomedie Road Trip. teit gaan. Als Josh zijn vriendin al een paar dagen niet aan de telefoon kan krijgen, is hij ervan overtuigd dat zij hem bedriegt. Op een schoolfeest laat hij zich verleiden door de mooie Beth (Amy Smart), waarmee hij in bed belandt. Op haar verzoek wordt hun vrijpartij bovendien met de vi- deocamera vastgelegd. Geheel per ongeluk verdwijnt deze band ech- ter in een enveloppe voor Tiffany. Als Josh dit hoort trommelt hij drie vrienden op voor een reis naar de andere kant van het land. Hij is vastbesloten de enveloppe te on- derscheppen voor zijn vriendin de band met zijn valse liefdesspel er- op in handen krijgt. Hun trip verloopt uiteraard niet zo vlekkeloos als zij verwacht had den. De auto waarin ze rijden ont- ploft al vrij snel, waarna ze een schoolbus stelen. Bovendien be- landen ze in een studentensocie- teit, waar het lulletje van de groep wordt ontmaagd door een donkere dame die minimaal vijf keer zo dik is als hijzelf. Om geld te verdienen gaan ze ook naar een spermabank, waar E.L. (Seann William Scott) op wel heel bijzondere wijze van zijn zaad verlost wordt. De grappen in Road Trip zijn dui- delijk scherper dan in andere tie nerfilms. Zo werden blote borsten in films van John Hughes angstval- lig vermeden. In Road Trip wordt daar niet moeilijk over gedaan, zelfs hoofdrolspeelster Amy Smart verschijnt topless in beeld. Boven dien blijkt ook de erectie niet lan- ger taboe in Hollywood. Nu nog angstvallig verborgen in de onder- broeken van de tieners en zelfs die van een bejaarde man, maar hoe- lang zal dat nog duren? Als kijker krijg je een heleboel te verduren, grappen die zeker niet altijd ge- slaagd zijn. Leuker dan American Pie is deze film zeker niet, al zijn er wel geslaagde momenten. Maar zoals vaak met dit soort komedies, moet je er echt van houden. An ders zul je je aan Road Trip alleen maar anderhalf uur ergeren. Ellen Vogel, Roos Ouwehand Verzameld werk Meesters zijn gedoemd om te wedijveren met en te worden uitgedaagd door hun leerlingen. Dit is ook het geval in 'Verzameld werk'. De schrijf- ster Ruth Steiner is de excentrieke koningin van het korte verhaal. Leerlin- ge Lisa Morrison is een onzekere, nerveuze studente die haar oudere men tor oneindig bewondert. zij wordt assistente en protege van de grote schrijfster. Er ontstaat vriendschap en de leergierige studente betreedt al snel met succes het schrijverspad. Al gauw blijkt echter dat Lisa wel erg is geinspireerd door de bronnen van haar lerares. Genegenheid verandert langzaam in rivaliteit. Donderdag 5 oktober, grote zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 37,50 of fl. 35,- Lenette van Dongen 'Een echte Van Dongen' Lenette van Dongen staat alweer 7 jaar solo op de planken. In hoog tempo heeft zij de Nederlandse podia en het Nederlandse publiek veroverd. In al haar programma's koppelt zij een persoonlijk statement aan een geheel ei gen humor en een grote muzikaliteit. In 'Een echte van Dongen' laat ze meer dan ooit zichzelf zien en doet dit op haar unieke en eigen wijze. Met haar muzikanten die niet alleen door de muziek aan haar voorstellingen een extra dimensie geven. Vrijdag 6 zaterdag 7 oktober, grote zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 42,50 Eric van Sauers Een fijn warm mens Na het debuutprogramma van Eric van Sauers keuvelde de pers nog wat na in't theatercafe. 'Vanaf het moment dat hij opkomt staat er iemand', was Eindhovens Dagblad opgevallen. 'Hij bezorgt je een brok in de keel, om vervolgens de ontroering genadeloos onderuit te schoppen met een ge- niale grap', merkte Trouw op. 'Dat maakt zijn optreden zo verrassend on- voorspelbaar en spannend', vond ook NRC Handelsblad. Zal Eric de he- ren recensenten vanavond weer inpakken? Woensdag 11 oktober, Harmonie, aanvang 20.00, toegang fl. 22,50 of fl. 20,- Julya Lo'ko Heartland De Moluks-Nederlandse zangeres Julya Lo'ko heeft een stevige reputatie opgebouwd als zangeres. In 1995 verscheen haar langverwachte eerste so lo-album 'Colour me forever'. Ook op 'Heartland', de naam van haar tweede cd en theaterprogramma, combineert zij haar oosterse roots met westerse soul, rock en blues. Heartland is de thuishaven, de plek waar je hart naar uitgaat. Zangers Julya Lo'ko zingt, begeleid door een fijfkoppige band, over de onontgonnen heartlands. Soms fel en extravert, soms kwets- baar en klein, maar altijd op zoek naar authenticiteit. Donderdag 12 oktober, grote zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 30,- of fl. 27,50 Fiesta Flamenca Duende Nico Knapper en Samy Pelta hebben met hun flamencospektakels 'Fiesta flamenca' al menig theater in vuur en vlam gezet. Na de succesvolle zi- geunerbruiloft 'Boda gitana' van afgelopen seizoen viert Knapper zijn eerste lustrum met een temperamentvol Spaans feest waarop hij, opnieuw met Samy Pelta, op zoek gaat naar de 'Duende'Dit is de hartverscheuren- de, zoete droefenis van de authentieke flamenco, die toeschouwers en dansers kippenvel bezorgt en in vervoering brengt. Een must voor iedere flamencoliefhebber, een aanrader voor wie het wil worden! Vrijdag 13 oktober, grote zaal, aanvang 20.00, toegang fl. 39,50 offl. 37,- Henk Westbroek Consorten De hemel Nog net voor het einde van het vorige millennium bracht Henk Westbroek een heel bijzonder melodieus rock pop-album uit, met veelal dichterlijke, maar niet minder heftige teksten, getiteld 'de Hemel'. Het merendeel van de 12 composities van 'de Hemel' schreef Henk samen met producer Re ne Meister, die tevens muzikaal leider is van Henk's band 'De Consorten'. De nieuwe theatertour kreeg dezelfde naam als de CD en naast een selec- tie uit de nieuwe nummers zingt Westbroek natuurlijk weer de mooiste liedjes uit de vaderlandse popgeschiedenis. Zaterdag 30 September, aanvang 20.15, toegang fl. 45,- of 42,50 Xynix Kreng Katharina wordt door iedereen een kreng gevonden. Haar zus Bianca is daarentegen heel mooi en lief. Iedereen bergt zich voor de buien van Ka tharina, behalve Petruchio. Hij ziet wel iets in haar en wil met haar trou- wen. Maar, hij houdt er nogal vreemde manieren op na... Xynix wil kinderen op een speelse manier kennis laten maken met het fe- nomeen opera met deze bewerking van 'De Getemde Feeks' van Shake speare. De teksten zijn gehaal klassiek gezongen en de muzikale kwaliteit van de voorstelling staat voorop. Zondag 1 oktober, aanvang 14.00, toegang kinderen fl. 15,-, volwassenen fl. 22,50 Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van Theater aan de Schie, Stadserf 1, maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 29