d maasstad Walk of Fame: een wandelroute door de jenevergeschiedenis s LI 'In Rusland heb je meer vrijheid dan in Schiedam' wonen Cottage Uw oude leren bankstel weer als nieuw. Ayurvedisch therapeut opent adviescentrum V o 41 SCHIEDAM Zo'n tegel met opdruk kost bijna niks Alleen goede stoelen op het terras maasstad kerk weekbladen SCHIEDAM - Oud-distilla- teur Rein Melchers ziet het al helemaal voor zich. Nee beter gezegd, onder zich. Want op de grond daar moe- ten de tegels komen. Een wandelroute of 'Walk of Fa me' die de wandelaar mee- neemt naar de geschiedenis waar Schiedam wereldbe- roemd mee is geworden. Waar? Daar waar 'de enige echte genever' werd ge- maakt; in nauwe straatjes van de Brandersbuurten of aan de brede stadsgrachten waar schepen volgeladen met Schiedams vuurwater uitvoeren over alle zeeen. Wil je met kinderen of jongeren werken? SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 30 September verzorgd door muziek- vereniging Harpe Davrds. Het orkest staat onder leiding van Martin Stroetinga. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Gospelsound 55-Plus ZOS-radio Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Nijverheidsweg 31 3274 KJ HEINENOORD Tel. 0186-603268 www.marcoleer.nl Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang zo 17.00 uur. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. J.A. van Kempen Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J. van de Peppel De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. A.J. Wttenweerde Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds A.G. Boogaard 16.30 uur: ds G.P. van der Linden Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. K. Veltman/L.Rem- merswaal Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. K. Veltman/L.Rem- merswaal zo 11.00 uur. L. Remmerswaal Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J. Polling-Wichers. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER: P. Brunings Telefoon 010-4004275 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Woensdag 27 September 2000 XQ52 Door Frank Willemse Stoeptegels met afbeeldingen uit 1881 van merken voor de plek waar branderijen, kuiperijen, pakhuizen en distilleerderijen stonden. Tegels met oude plaatjes voor armoedige hofjes of juist voor de huizen van de rijke distil- lateurs. „En bovendien", zegt Rein Melchers praktisch „Zo'n tegel met opdruk kost bijna niks. Ik heb die oude tekeningen nog en 't is een goede stadspromo- tie." Het idee kreeg hij in jenevercafc 't Spul waar oude brandijzers aan de muur hangen. Niet voor paar- den of koeien. Nee, met deze ijzers werden de logo's of beeld- merken op de jenevertonnen in- gebrand. Zo werd duidelijk welk merk jenever en welke kwaliteit in het fust zat. Eenvoudige af beeldingen van beesten zoals giraf, hengst of egel, of flora als lelie of elk, of stoere objecten; klipper, trompet of anker. Duide lijk merken die ook voor anatfa- beten te herkennen zijn. En zo zijn ze een soort garantie van 'echtheid' van de Schiedamse je never. Thuis weet hij zich te herinneren dat de afbeeldingen van de Rein Melchers heeft alle attributen voor een Walk of Fame al bij de hand. 'brands' nog op de origineie teke ningen staan. Uit zijn archief, een hele multimap vol met de ontwer- pen fijntjes getekend op over- drukpapier. De tekeningen date- ren uit 1881 toen zij in het kader van de Wet op de Merken zijn ge- registreerd en gepubliceerd in de Staatscourant. Een Walk of Fame in Schiedam dus. Naar voorbeeld van Los An geles waar Hollywoodboulevard vol ligt met tegels van beroemde filmsterren. Alleen de 'sterren' van Schie dam zijn beroemde oude jene- vermerken; D. Visser Zonen met de Graau- we Hengst, Herman Jansen met Kabouter, J.T. Beukers met het Haantje of A.C.A. Nolet met een Kameel. En natuurlijk ook zijn grootvader P. Melchers met De Locomotief. Juist ja, Rein Melchers (75+) stamt uit een oudgeslacht van dis- tillateurs. Zijn overgrootvader P. Melchers was eigenaar van de branderij aan de Lange Haven waar nu het Nederlands Gedistil- leerd Museum zit. Hij is dan ook opgegroeid met alles wat met je never te maken heeft. Aan de wand hangen oude platen en zijn kostbare collectie miniatuurfles- jes staan in het museum. teerd naar Afrika, de beide Ame- rika's en Azie", vertelt hij gedre- ven. De oude map uit 1881 komt als een kostbare schat op tafel. Een map vol met schetsen, teke ningen en afdrukken van origine ie logo's die werden gebruikt voor de brandijzers, Een Anker voor Distilleerderij Nolet, de twee Zwaantjes van Meder Co, de Lelie van Wenneker of De drie Sterren van Wittkamph. „Deze logo's zijn een garantie voor kwaliteit bij de export van jenever die meestal in vaten of in kistjes werd verpakt. Zo werd rond 1900 bijna negentig procent van de Schiedamse Gin geexpor- Zijn idee voor de Walk of Fame moet snel uit- gevoerd wor- den. Rein Mel chers kan dat niet allemaal zelf meer doen. Daarom heeft hij hulp nodig. Hij is gaan praten met de gemeente: die zijn welwillend maar doen nog geen toezeggin- gen. Wei hulp kreeg hij van de Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht; zij gaven hem adviezen Foto Roger van derKraan en adressen voor leveranciers. En nog zo pas is hij benaderd door het Schiedamse communicatiebu- reau van Jeannette van Huisstede. Zij wil sponsors zoeken en helpen het idee te verwezenlijken. „Het moet lukken. 't Is een geweldig idee dat er zo simpel iets met die oude schetsen kan worden ge- daan", zegt communicatiedes- kundige Van Huisstede. Schiedam had rond 1880 wel 420 branderijen en 37 distilleerderij en. En op een bevolking van 24.000 mensen had zeker de helft iets met jenever te maken. Na de Eerste Wereldoorlog kwam de neergang en nu zijn er nog maar vijf jenevermakers over. „Deze geschiedenis moeten wij in ere houden. Niet alleen met 'n muse um maar ook-in 't grote open- luchtmuseum wat Schiedam Cen trum ook is", zegt Melchers over zijn plan. „Een het voordeel van die bedrukte tegels is ook", be- sluit hij olijk, „dat je goed moet uitkijken waar je loopt." 'Mensen moeten simpelweg leren wat goed voor hen is' door Nieske van der Voort SCHIEDAM - Kennis van het le- ven. Dat is de letterlijke beteke- nis van Ayurveda. En dan met name kennis van het gezonde le- ven. De Ayurvedische genees- kunde komt uit India en ver- schilt zodanig met de westerse variant dat het de mensen leert zichzelf te genezen. „Wij doen aan leergeneeskunde", vertelt Shardhanand Harinandan Singh. Vorige week opende hij een ayurvedisch adviescentrum aan de Burgemeester Knappert- laan. In dit adviesbureau, dat bij het Ay- urMedica-therapiecentrum aan de overkant hoort, gaat Singh koste- loos uitleggen hoe je allerlei krui- den en specerijen kunt gebruiken om er beter van te worden. Singh: „De meeste specerijen zijn ge- woon overal te koop, maar mensen moeten ook weten hoe ze te ge bruiken. We gebruiken al die ge- notsmiddelen, maar weten niet meer wat voor invloed ze hebben, wat goed voor je is. En dat is voor iedereen anders. Het ligt aan de persoonlijke constitutie van ie- mand welk voedsel goed voor hem is en welke hij beter niet kan ge bruiken." Zo zijn er drie varianten op consti- tuties van mensen volgens de Ay urvedische leer, die waarschijnlijk al 5000 jaar oud is. Er is de Vata- mens, de Pita-mens en de Kapha- mens. „Iedereen heeft wat van al- ledrie, maar er is er altijd een die overheerst. Het voedselpatroon heeft invloed op deze drie energie- en. Een Pita-mens mag bijvoor- beeld niet te veel zure en zoute din- gen eten." De zes basissmaken in ons eten zijn zout, zuur, zoet, wrang, bitter en pittig. In het winkeltje zijn deze zes smaken in zo'n vijftig kruiden en specerijen terug te vinden. Ge- droogd, in poedervorm, in capsu les of in tabletten staan al de krui den uitgestald. Koenjit tegen over- gewicht en kanker, zoethout om het bloed te reinigen, en Brahmi om te ontspannen. Dochter Rishma heeft de Brahmi ontdekt. „Echt waar. Ik ben rationed, maar ik merkte het meteen. Helemaal rus- tig en ontspannen word ik ervan." Singh is zelf geinteresseerd ge- raakt in de Ayurvedische genees- Singh: „Laten we maar zeggen dat het centrum er gekomen is ter gelegenheid van 725jaar stad Schiedam. We zijn tenslotte 11 I f _l.711 11M mm vMn w I\ !i f i n Cnfo Dnnnr 1 /an rlnr allemaal Schiedammers en we willen allemaal gezond blijven. kunde nadat hij een verkeersonge- luk meemaakte en daarbij invalide raakte. Toen de artsen in Neder- land zeiden dat ze niets meer kon- den doen, is hij wereldwijd op zoek gegaan naar genezing. In In dia vond hij wat hij zocht. Zonder nog in zijn rolstoel te hoeven zit- ten, is hij toen in New Delhi Ayur veda gaan studeren. Het grote ver- schil is dat Ayurveda uitgaat van de holistische opvatting dat de mens als een geheel moet worden behandeld. Singh:,,Hier in Neder- land gaat iemand naar de arts als diegene pijn heeft. De arts kijkt naar het lichaam en als hij niets vindt, stuurt hij de patient door naar een psychiater. Met spirituele problemen hoef je al helemaal niet bij de huisarts aan te kloppen. In de ayurveda kijken we naar alledrie de aspecten van iemand." Bij het AyurMedica-therapiecen- trum behandelt hij al langer men- sen die door de reguliere gezond- heidszorg als volledig arbeidson- geschikt zijn verklaard. „Ik neem geen patienten aan die nooit eerder naar een arts zijn gegaan. Ook raad ik iedereen aan de voorgeschreven medicijnen te blijven gebruiken." Al vaak heeft Singh, zelf gespecia- liseerd in het RSI-syndroom, die mensen alsnog weten te helpen. Het adviescentrum is echter niet gericht op zo'n ziektebehandeling, maar is een aparte voorziening voor gezondheidsbevordering en ziektepreventie. In theemiddagen gaat Singh zijn verhaaltje vertellen aan groepjes belangstellenden, niet groter dan 15 personen. „Ik denk aan huisvrouwen, die bewust eten moeten gaan kopen en koken voor de hele familie. „Als blijkt dat er ergens veel interesse voor is, kun- nen we themamiddagen organise- ren, waarin we elke keer een ande- re ziekte behandelen.' Singh legt verder uit waarom hij deze service voor niets aanbied- t.„Ik wilde dat mensen de kans krijgen om kennis van de Ayurve da te nemen, zonder dat het iets kost. Een behandeling is duur en Foto Roger van der Kraan als mensen niet goed verzekerd zijn, kunnen ze niet komen. Laten we maar zeggen dat het centrum er is gekomen ter gelegenheid van 725 jaar Schiedam. We zijn ten slotte allemaal Schiedammers en het is belangrijk dat we gezond blijven." Om een theemiddag bij te wonen, kan er gebeld worden met 427 19 21. Leuke banen (MBO of HBO niveau) in de jeugdhulpverlening in de Provincie Zuid-Holland! Tel. 010 - 476 60 11 Project Instroom Allochtone Medewerkers in de Jeugdhulpverlening. SCHIEDAM - De eerste gospel- soundavond in het nieuwe seizoen vindt plaats op 1 oktober in de Dorpskerk aan het Noordeinde. Gospelkoor Glorious Touch uit Vlaardingen treedt dan op. Het op- treden begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk organiseert de komende week weer tal van activiteiten voor 55-plussers. Zondag 1 oktober is er een koffie-inloop in De 4 Molens van 11.00 tot 13.30 uur. Toegang is gratis. Dia's van oud-Schiedam worden dinsdag 3 oktober getoond in Oost van 19.00 tot 21.00 uur. Entree is fl. 3,50. Wie wil bloem- schikken kan dat doen in De 4 Mo lens op woensdag 4 oktober van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten zijn vijf gulden per keer. Bingo wordt donderdag 12 oktober gespeeld in De Woudhoek van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten zijn zeven gulden. SCHIEDAM - ZOS-radio zendt zaterdag 30 September van 13.00 tot 17.00 uur rechtstreeks uit van- uit Woon- en zorgcentrum Spa- land. Het winterseizoen wordt daar geopend. Wie eens een kijkje wil komen nemen in de studio kan bel- len met 426 00 00. ZOS is te be- luisteren op kanaal 91.5 van het Schiedamse kabelnet. SCHIEDAM - Uitbater Rob Klaar- water van Jeneverie't Spul heeft ruzie met ambtenaren van de ge meente Schiedam over verregaan- de bemoeizucht van de gemeente. Het cafe aan de Hoogstraat heeft een klein terras met drie tafels, twaalf stoelen en twee windschot- ten. Niks mis mee. Maar helaas; ze zijn van plastic. En zo, vertelde de ambtenaar, die worden zeker niet goedgekeurd. Dit staat allemaal in de nota 'Win- keluitstallingen en terrassen'. Hierin stelt de gemeente eisen en regelt ze vergunningen voor de ter- rasjes en reclameborden in de stad. En hierin wordt bijvoorbeeld ook geregeld dat er maar een paar soor- ten stoelen als terrasstoel mag wor den gebruikt. Waar bemoeien ze zich mee. Het lijkt hier wel com- munistisch Rusland", zegt Rob Klaarwater verbolgen. Hij wijst er- op dat de zogenaamde welstands- commissie die de terrasstoelen keurt ook andere zaken goedkeurt die helemaal niet door de beugel kunnen. Klaarwater wijst op de re clameborden en uitstallingen op de Hoogstraat. Of neem de vervallen panden waar de gemeente ook niks aan doet volgens hem. ,,Of wat denk je van het straatmeubilair dat de gemeente zelf op de Hoogstraat heeft geplaatst? Of dat zo mooi In een kwaaie brief liet hij de com- missie Algemene en Economische Zaken van maandag weten het met de concept-nota totaal niet eens te zijn. En in een mondelinge toelich- ting hield hij de commissielden voor dat elke zelfstandige toch zelf mag bepalen hoe en met wat voor smaak hij zijn zaak wil inrichten. „En omdat het buitenmeubilair een deel van de inrichting is, kan het toch niet zo zijn dat een ambtenaar gaat uitmaken hoe ik mijn zaak moet inrichten?" Volgende week zal de gemeente- raad een uitspraak moeten doen over dit beleid. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothlek Hoogstraat 168 in warm kersenhout Bewonder de Cherry Collectie Moderne strakke meubelen uitgevoerd in massief kersen. Cherry Creafort meubelfabrieken Industriestraat 15 (Ind. terr. Kromme Gouwe) Gouda (0182-512811) showroom open: ma t/m vr 09.00-17.30 - za 09.00-13.00 uur e-mail: info@creafort.com, internet: www.creafort.com Een leren bankstel is meestal duur. Na een aantal jaren wordt het leer vaal en de sleetse plekken verarmen het interi- eur, of de kleur begint te vervelen. Een belletje naar Marco Leer is al voldoen- de om de toekomst weer zonnig tege- moet te zien. Want bij Marco Leer krijgt uw bankstel of fauteuil een complete facelift in de oorspronkelijke of een andere kleur en is weer jaren te gebrui ken. Tevens spuiten wij uw leren auto- interieur. Bel voor een vrijblijvende prijsopgave. Bij inlevering van deze advertentie krijgt u f 25,- korting

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3