J maasstad Zonnige begroting gemeente maar geen lastenverlichting burger wiik 'Ze vieren feest terwijl zeker honderd woningen tegen de vlakte gaan' wonen liesbeth van den herik krant 'Een aanvallende begroting met versnelde aanpak plannen' Gemengde gevoelens over wijkfeest Groenoord Alleenstaanden gezocht! SCHIEDAM maasstad kerk TJI'IO.OO uur. maasstad weekbladen i r* Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost aisnog ophalen. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 7 oktober verzorgd door Hans Ok- kerse. Hij voert composities uit van Bach, Brahms en Reger. Okkerse is werkzaam geweest als muziekdocent, koordirigent en begeleider. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. Leesgroep Ruilbeurs Reiki Creamarkt Bloemschikken Rommelmarkt 55-Plus SB* Gottage relatie adviesburo e wjfla Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. ™zo 10.00 uur, ds A. Lamping. •—47.00 uur. ds. P.J. Krijgsman. 'Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. —40.00 uur. ds J. Visser. TIervormde gemeente Kethel en Spaland Jorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J. van de Peppel )e Ark, Hargplein. J0.00 uur. ds. J. Sosef Jereformeerde Kerk lagnalia Dei Kerk, Albardastraat. 40.00 uur. ds. W.R. van Wieren A'lietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. "*C. Philipse .~_lGereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- "7"! a an om 10.00 uur. —Grote Kerk om 17.00 uur. "Nederlands Gereformeerde •—Kerk •--•-Westvest 30. 419.30 uur: ds. F. van Deursen. —16.30 uur: br. M. de Best. —Christelijke Gereformeerde "Kerk JJoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. ivangelisch Lutherse Gemeente *ange Nieuwstraat 219. "10.00 uur: ds. A. Hyvarinen. J.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. uMartinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. riTzo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- T Visitatie - Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met —•koor- en samenzang. 17.00 uur en wo 09.15 uur. -Oud-Katholieke Kerk Dam 30. J.io 10.30 uur: euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singe i 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. mRK Parochiekerk van het H. ^Hart m"Lekstraat 55. J 0.00 uur: euch. viering. /rijzinnigeGeloofsgemeenschap «JPB Schiedam Westvest 90-92. .<*40.30 uur: ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 LULuur bidstond en za 18.30 uur -"vjeugddienst. ^"T'lantagekerk -Lange Nieuwstraat 61-63. '"""zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Tn'Leger des Heils "■"•Lange Haven 27. Pinkerstergemeente Morgen- odi'Jstond ^De Ark, Hargplein. ™|o 13.30 uur en wo 20.00 uur. it Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen 4ieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Cerk der zevendedags Adventis- 1 ten Magnalia Dei Kerk. za HJ.Q0 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. EHre tweede en vierde zondag van Sema^nd. iJJ6f KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax-010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER: R. v.d. Heijden Telefoon 010-4004275 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van dej Velden Telefoon 010-4738322 F.Breekweg Telefoon 010-4738322 Lvan Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. O Q Woensdag 4 oktober 2000 XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Trots zat het he- le college van B W achter de tafel te glimmen. Met middenin penningmeester en wethouder Aad Wiegman die de begroting had opgesteld. Sinds zijn aan- treden in 1986 had hij het nog nooit zo gemakkelijk gehad. Geen bezuinigingen of dubbel- tjes die omgedraaid moesten worden. „Het kostte dit jaar weinig inspanning om de begro ting 'rond' te krijgen. Het lukte zelfs gelukt om een reserve van 10 a 11 miljoen over te hou- den", zei Wiegman. Toch bete- kent dat niet dat de burger min der geld of lastenverlichting be- hoeft te betalen. Eerst moet een financiele buffer worden opge- bouwd. Een jubelbegroting dus zodat nieuwe plannen versneld uitgevoerd kunnen worden. Aad Wiegman (PvdA) noemde zichzelf een tevreden penning meester tijdens de persconferen- tie over de (meerjaren)begroting voor 2001. In een poging de nieu we cijfers samen te vatten, zei hij dat vroegere begrotingen nogal 'defensief' of behoudend waren. De begroting voor de komende jaren wilde hij daarom een 'aan- vallende' begroting noemen. Aanvallen of vooruitgang in die zin dat nieuwe projecten versneld kunnen worden aangepakt. Wei waarschuwde hij ervoor dat de gemeenteraad geen extra nieuwe eisen moet gaan stellen. De toe- komst ziet er volgens Wiegman 'zonnig' uit maar calamiteiten zijn altijd mogehjk. Daarom stelt hij voor om een buffer van drie miljoen op te bouwen. De begroting is zo zonnig door de hogere uitkeringen van de rijks- overheid. Omdat het goed gaat met de BV Nederland is die be- reid om meer geld in het gemeen- tefonds te storten. Opvallend is dat er ook dekking die gevonden is voor het Meerja- ren Ontwikkelings Programma (MOP). Dit komt voort uit het Grote Stedenbeleid waar Schie dam aan mee mocht doen. Wieg man merkte wel dat het MOP qua >'y Schieveste moet een van de belangrijkste locaties in Schiedam worden door de samenkomst daar van bus, trein, tram, metro en rijksweg. Foto R°9ervan derKraan organisatie veel van het ambtena- renapparaat eist. Daarmee waar- schuwt hij dat de raad niet te veel veranderingen in deze begroting moet aan brengen. Bij zo'n jubelbegroting verwacht je dat de lasten voor de burgers van Schiedam omlaag gaan. Nee, mis. Wiegman vertelde dat de raad indertijd heeft besloten dat alleen de inflatie wordt gevolgd. „Een belas- ting of las tenverlich ting vinden wij voorals- nog niet no- dig", aldus Wiegman. Lasten voor de burger als onroe- rende-zaakbelastingparkeergeld en afvalstoffenheffing gaan vol- gende jaar in ieder geval niet om- hoog. Anneke Meijer (GroenLinks), de 'nieuwe' wethouder gaat de ko mende tijd het tekort aan ambte- naren aan pakken. Met een ar- beids- en verzuimbeleid wil zij nieuw personeel aan gaan trekken en het verloop terug brengen. Ook zit in haar portefeuille milieu waar bodemsaneringen en uitvoe- ring wet geluidshinder aandacht vragen. Tevens zullen de compu ters bij gemeentesectoren vervan- gen of vemieuwd worden. Wethouder Peter Groeneweg (PvdA) is blij dat dekking is ge vonden voor zijn aandachtgebie- den; welzijn, volksgezondheid en stedelijke vernieuwing. Plannen voor restauratie van bijvoorbeeld het oude stadhuis en het Beheer- plan Nieuwland worden uitge voerd. Extra aandacht wil hij voor ouderenhuisvesting (opplus- sen en nieuwbouw) en kinderop- vang (tot bijna 400 kindplaatsen). De bibliotheek krijgt volgens wethouder Luub Hafkamp (VVD) geld om de automatise- ring te verbeteren. Naar het Ste- delijk Museum wordt een on- derzoek ver- richt of er nieuwbouw of restuaratie wordt verricht. Ook de bin- nenstad krijgt aandacht met nieu we parkeervoorzieningen en plannen voor doorstroomroutes. De metro en tramplus zijn grote projecten die veeltijd en man- kracht vragen, aldus Hafkamp. De herinrichting van de Broers- vest en het gebied rondom Jan des Bouvrie zal het komende jaar speerpunt van zijn beleid zijn. Burgemeester Scheeres heeft toe- risme, veiligheid en economie in zijn portefeuille. Hij heeft plan nen en extra geld voor stadspro- motie en subsidie aan het VVV. Opwaardering van de website op internet en meer communicatie door gemeentepagina's in kran- ten. Een van de belangrijkste eco- nomische ontwikkelingen moet de ontwikkeling van het kanto- renpark Schieveste, achter het station worden: „Door het samen- komen van bus, tram, metro en trein en rijksweg is daar een van de mooiste lokatie van de regio" aldus Scheeres. Met de ontwikke ling van meer dan duizend vier- kante meter kantoorruimte kan daar een toplocatie ontstaan voor de groeiende kantorenmarkt. SCHIEDAM - Een vrolijke stoet trekt door de straten van Groenoord. Het circus Jeroen Bosch. Ieder heeft zijn eigen plek. De fanfare wijst de weg, ge volgd door een groep uitgelaten kinderen met ballonnen. Als laatste volgt een groep clowns. De vrolijke muziek lokt vele buurtbewoners naar buiten en de stoet wordt steeds langer. Op het schoolplein aan de Valerius- straat houdt de stoet halt. Het feest is echter nog niet afgelopen. Deze hele zaterdag door kunnen de kinderen en hun ouders deel- nemen aan een groot aantal acti- viteiten die ter gelegenheid van een wijkfeest in Groenoord geor- ganiseerd zijn. Aanleiding voor het feest is de grondige renovatie die de wijk Groenoord te wachten staat. In sa- menwerking met de gemeente wil Woonplus Schiedam ervoor zor- gen dat Groenoord een aantrekke- lijke wijk blijft. Om dat te bewerk- stelligen zal een aantal flats moe- ten worden opgeknapt of zelfs ge- sloopt. ..Omdat verbouwingen al leen maar over bakstenen gaan," zegt Woonplus-directrice Van Dre- ven in haar openingswoord, ,,wil- len we ook iets voor de bewoners doen, want bewoners maken een wijk levend." Op het schoolplein wordt de vrolij ke stemming doorgezet. Kinderen vermaken zich met de vele spelle- tjes en hun ouders laten zich door de clowns gewillig een rode neus aanmeten. Toch is niet iedereen even te spreken over de feestelijk- heden. Naast het plein staat een vrouw met haar hond naar de fees- tende menigte te kijken. „Hoe kun nen ze nu feest gaan vieren, als er 120 woningen tegen de vlakte moeten, dat is toch gewoon bela- Sigarenmagazijnvande Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 Feest in Groenoord, maar lang niet iedereen was ook in feeststemming. chelijk", zegt mevrouw De Jager geirriteerd. ,,Ik woon nu 36 jaar in deze wijk. Het is in die jaren zo ontzettend achteruit gegaan." Zelf kan ze in haar huis blijven. „Ik heb geluk dat mijn blok blijft staan, maar kijk nu alleen al eens naar de overkant", zegt ze wijzend op de winkels aan de Laan van Bol'es. „Die moeten straks ook verdwij- nen. De mensen die in het verzor- gingshuis zitten kunnen voor een paar boodschapjes niet zomaar even naar Spaland lopen." Mevrouw De Jager is niet de enige die zich ergert aan de vrolijke stemming. Aan twee balkonnetjes in de Peter van Anrooylaan hangen zwarte vlaggen met de teksten 'Waarom sloopfeest?' en 'Hoezo feest, een drama' erop geschreven. De vlaggen behoren toe aan me vrouw Emons en mevrouw Meijer, beiden bewoonster van de Van Anrooylaan. „Toen we hoorden dat er een feest kwam, vonden we dat we iets moesten doen", begint Emons haar verhaal. „Ik woon hier sinds het begin. Tien jaar geleden zijn deze woningen nog gereno- veerd, er is echt niets mis mee. Ze hebben vier grote kamers, twee balkonnetjes, goede ventilatie, al- les is gewoon in orde. Toch moe ten ze weg." Mevrouw Meijer weet wel waarom haar straat gesloopt gaat worden. „Ze gaan hier vier hele blokken platgooien. Dan komt er een mooi, groot stuk open terrein te liggen. Iedere projectontwikkelaar hapt dan natuurlijk meteen toe", vertelt ze, terwijl het geluid van het aan de overkant gelegen schoolplein de woning binnendringt. „Het is ge woon zo oneerlijk. De huurhuizen moeten weer plaatsmaken voor du re koopwoningen, terwijl de laatste tijd huren erg populair geworden is." Ook vindt ze dat de gemeente te weinig naar haar burgers kijkt. „Je telt als mens gewoon niet meer mee. We hebben gevraagd of de Foto Roger van der Kraan stoet niet hier langs zou hoeven komen. Dat gebeurt dus wel. Ik heb even naar buiten gekeken en zag dat een paar mensen van Woonplus de protestvlaggen zagen hangen." Waar de dames na de sloop heen gaan is nog onzeker. Wel heeft de gemeente toegezegd dat er voor iedereen die zijn huis moet verlaten een alternatief komt. „Het is mogelijk om in de wijk te blijven, dat konden we aanvra- gen", vertelt Emons. Alleen be- paalt de gemeente waar we dan te- recht komen. Dat willen we niet. Wij willen gewoon hier blijven. Als ze de buitenboel een beetje bij- houden ziet het er hier prachtig uit." SCHIEDAM - Ruim twee jaar ge leden startte het Emancipatie Cen trum met succes een avond-lees- groep. Reden genoeg om nu ook overdag een leesgroep te organise- ren. De groep komt elke tweede maandag van de maand bijeen, te beginnen op maandag 9 oktober van 09.30 tot 11.30 uur in 'Het Ge- bouw' aan het Broersveld 142. Kosten fl. 55,- per seizoen. Voor meer info: 473 45 45. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 8 okto ber een ruilbeurs georganiseerd vanaf 13.30 uur. Postzegels, mun- ten en prentbriefkaarten kunnen worden geruild. Toegang is gratis. SCHIEDAM - Bij Studio Basis Balans aan de Tielman Oemstraat kan er vanaf 21 oktober Reiki aan elkaar worden gegeven. Er zijn twee tafels van 14.00 tot 16.00 uur. Een dag van tevoren bellen of je komt, tel. 426 77 02. SCHIEDAM - De Blauwe Brug organiseert in samenwerking met winkeliersvereniging Hof van Spa land een creamarkt op zaterdag 7 oktober. De dag duurt van 09.00 tot 17.00 uur. Er is onder meer ke- ramiek te zien, dakpannen en aquarellen. SCHIEDAM - In de cursus 'Sym- boliek en bloemschikken' worden schikkingen met een bepaald the- ma gemaakt. Er wordt gebruik ge- maakt van de symboliek van bloe- men, planten, kleuren of vormen. De cursus wordt gehouden op woensdag 15, 22 en 29 november van 20.00 tot 22.00 uur. Opgeven via nummer 426 07 56. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker houdt zaterdag 7 oktober een grote rommelmarkt van 11.00 tot 15.00 uur. Er zijn tafels te huur voor een tientje. De entree be- draagt fl. 1,50, kinderen kunnen gratis meekomen. Wie mee wil doen kan bellen met 426 77 67. SCHIEDAM - Voor 55-plussers staan weer tal van activiteiten op stapel. Vrijdag 6 oktober is er een optreden van de Griekse dans- groep Aphrodites in De 4 Molens van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang is fl. 6,-. Bingo is er donderdag 12 oktober van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten zijn fl. 7,-. Elke woensdag wordt er koersbal gespeeld in wijk- post Zuid van 14.00 tot 16.30 uur., Kosten zijn zes gulden per maand. in modern grenen Bewonder nu de nieuwe Pine collectie. Sfeervolle meubelen uitgevoerd in modern massief grenen. Creafort meubelfabrieken Industriestraat 15 (Ind. terr. Kromme Gouwe) Gouda (0182-512811) showroom open: ma t/m vr 09.00-17.30 - za 09.00-13.00 uur e-mail: info@creafort.com, internet: www.creafort.com Wilt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesburo. Wij beschikken over een omvangrijk bestand van partnerzoekenden in heel Zuid-Holland. Vraag voor meer informa- tie of onze gratis brochure: 0186 - 604394 Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijerland 'De redding van de Brandersfeesten is nabij', zo schreef Sander Sonnemans twee weken geleden in zijn column van het Rotterdams Dagblad. Hoezo? Wel, Sander had mij overgehaald om in de 'ver- nieuwde Brandersfeestente gaan zitten. Wij zouden de Branders feesten die was ontaard tot een zuip- en vreetfestijn weer 'effe op- krikken'. Ideeen hadden we binnen een kwartiertje gemaakt zoals haal de Gay Pride naar Schiedam, Abseilen van de Liduinakerk en Knackebrod happen op het Abbaplein et ceterea. Een week later was de toon van Sanders column minder vrolijk: 'Slecht nieuws' schrijft Sander, 'Wij hebben besloten ons terug te trekken uit de or ganisatie Reden: niemand heeft z 'n zetel beschikbaar gesteld. Natuurlijk wel een teleurstelling maar -even goede vrienden- we hebben ons eroverheen gezet. Wel blijft ons aanbod gelden om - voor een kistje wijn- als ideeenmakers of denktank te opereren ach ter de schermen van Schiedams grootste openlucht feest. Een beetje de rol van Johan Cruijff tijdens Euro 2000 die de Neder- landse ploeg met laatdukkende opmerkingen zo wist te prikkelen dat ze nog gingen voetballen ook. Of zoals Tom van't Hek die zijn dames Hockeyploeg publiekelijk afbrandde met als resultaat een bronzen plak. Zo zien wij onze rol ook. Zeggen waar het op staat en dat alles in het belong van de Stad, de Brandersfeesten en vooral de Schiedammer. Een voorbeeld? Er moet meer cultuur erin met style, klasse en een grotere C. Niet weir Lee Towers of Footloose bij de Vnie. Waarom niet Don Giovanni van Mozart met Albert de Bruin in de hoofdrol op het Stadserfplein? Of een concertje van Sint Radboud?; ik denk aan de achtste van Dvorak, Of de Rijnmond Band die parachute- springend neerkomt op het Stadserf. Daar komen de commerciele testations zeker op af. Geen proeverij met muntjes en te kleine hapjes maar een reuze Viet namese loempia over de hele Kerkstraat. Liever origineel dan slecht gejat. Dus weer een poffertjeskraam op het Land van belofte en een echte High tea op de Dwaze Donderdag. Geen Gondelvaart maar Gay Pride, geen Zondagsmarkt maar automarkt op de autoloze zon dag. Geen Standwerken op de markt maar een executieverkoop op het Stadserf. Geen Horeca-night maar nachtopenstelling van alle winkels. Ideeen zat en voor een goed doel. Wie weet nog een leuke naam? Wie heeft nog een liedje Let op want volgens Sander en ik gaat het wat worden, hoor, die afbrandfeesten van volgendjaar. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3