maasstad r J Straf na naakt zwemmen in Gardameer 'Als je weet hoe iemands bezempje veegt ontdek je het positieve in die persoon' E Grootse reunieoud-Flamingo- 'De Spin'-bezoekers r U f t s Ufa - Door Berrie Laros HOOGVLIET - Een sfeervolle zaal in gedempt licht, country westernklanken vullen de ruimte. Op de dansvloer staan mannen en vrouwen, sommigen getooid met cowboyhoed, in rijen opgesteld, klaar om zich over te geven aan een ontspan- nende inspanning; line dance. Deze dansavond is slechts een van de vele activiteiten die wekelijks, al veertig jaar lang plaatsvinden, in gebouw Flamingo. Vier decennia lang vonden onnoemelijk veel jongeren, binnen een van de talrijke van Fla mingo gebruik makende verenigingen of societeiten, er hun vooral muzikale- en dansvertier. Verjaardagspartijtje W -- is; ~1 Je kunt de motor ziin, maar die incompleet is draait 'ie niet Woensdag 11 oktober 2000 CX85 Het belooft tijdens de jubileumviering uitzinnig swingen geblazen te worden op de muziek van Jam Square. Van heinde en ver kwamen van- af de jaren zestig jongeren tus- sen de zestien en twintig jaar naar Hoogvliet om elkaar onder de vleugels van societeit 'De Spin' in muzikale sfeer te ont- moeten. Deze societeit, die tege- lijk met gebouw Flamingo haar 35-jarig jubileum viert, genoot een ongekende populariteit. Kees Hageman, die vanaf het be gin bij 'De Spin' betrokken is ge- weest herinnert zich: „In die tijd was 'De Spin' z6 popu- lair dat het een eer was om mede- werker te mogen zijn. Dat had ook voordelen, want als vrijwillig me- dewerker kon je natuurlijk makke- lijker een meisje versieren. Nog steeds hebben we een vaste kern van vrijwilligers die altijd beschik- baar is en waarvan de meesten al tien. twintig, sommigen zelfs vijf- entwintig jaar, tot de vaste kern van medewerkers horen. Daar- naast kan ik, indien nodig, een be- roep doen op wel twintig andere oud-leden", vertelt Hageman trots. Societeit 'De Spin' is van grote be- tekenis geweest voor zowel het uit- gaansleven als voor andere activi teiten voor jongeren in Hoogvliet. Behalve disco- en dansavonden werden er bijvoorbeeld ook zo- merkampen georganiseerd. Aan de basis van 'De Spin' heeft 35 jaar geleden de verjaardag van Kees Hageman gestaan. Hageman: „We hadden toen zo'n leuke ploeg bij elkaar en de sfeer was zo ontspan- nen en geanimeerd dat het idee ge- boren werd om vaker bij elkaar te komen. Over een naam voor de 'club' hebben we nauwelijks nage- dacht. Iemand riep 'De Spin', en zo was societeit 'De Spin' gebo- ren. We zijn in 1965 gestart met 'De Spin' in clubhuis De Alver van stichting het Ankerclubhuis. Bob van de Bogaard, die later voor de PvdA de Hoogvlietse deelge- meentepolitiek in ging, werd club- leider. Spoedig, al na twee jaar, verhuisden we naar kerkcentrum De Bron, later volgden de Vaste Burchtkerk, de Zevensprong, de Flamingo en zelfs een keer weken we uit naar Spes Bona in Rotter- dam-Zuid. Half Hoogvliet kwam toen naar Zuid, zo populair waren de 'De Spin'-avonden", blikt Ha geman terug. 'De Spin' is begon- nen en nooit meer gestopt. Dat is vooral te danken aan al die vrijwil ligers die door de jaren heen hun inzet hebben geleverd. ,,Zonder hen was dit nooit gelukt. Want je kunt wel de motor van iets zijn, maar als die motor niet compleet is dan draait ie niet", zegt Hageman stellig. Terugblikkend zegt hij: „Eind jaren zestig hadden we al duizend jeugdleden. Toen zijn we begonnen met het organiseren van dansavonden voor de ouders van onze leden. Daaruit is in 1974 weer soos 'De Poldergans' voortgeko- men", weet Hageman. De Polder gans is overigens maar een van de vele societeiten en verenigingen die voortvloeiden uit de activitei ten van 'De Spin'. Andere waren; de Zwarte Weduwe, Tamla Mo town, Piki, Bobo's Club wie overi gens maar een kort leven bescho- ren was, Oedenvliet, Ontspan- ningsvereniging Hoogvliet (OVH) die ook jaren gedraaid heeft, dans- school Marcel en ONI, die Indone- sische avonden verzorgde. „Voor Rotterdam was het succes van 'De Nog steeds kan societeit 'De Spin'bogen op een vaste kern van enthousiaste vrijwillige medewerkers. (Foto: Rob Kamminga) Spin' destijds heel bijzonder. Vooral in de beginjaren waren wij een van de weinige societeiten die medelanders zonder problemen toeliet. Bussen vol kwamen er van- uit Rotterdam naar Hoogvliet", herinnert Hageman zich. Tegen- woordig richt 'De Spin' zich voor- namelijk op 30-plussers. ,,De bele- gen discogangers komen nu bij ons aan hun trekken op de 'back to the sixties'-avonden, die we zo nu en dan met wisselend succes nog or ganiseren. De Poldergans richt zich op dezelfde doelgroep, maar houdt het bij stijldansavonden. Nog steeds wordt het netwerk van voormalige societeiten goed ge- bruikt om de dansavonden te vul len met gasten. De 'reclame' gaat als een lopend vuurtje van mond- tot-mond en de gasten beleven nog steeds hetzelfde plezier. Het ver- schil met vroeger is dat nu ook de populaire top-40 dansen aan de beurt komen. Voorheen was het al- leen stijldansen, maar dat wordt te- genwoordig als oubollig ervaren. Toch is dat niet zo, want het stijl dansen is veelzijdiger geworden. Je vindt er tegenwoordig ook alle moderne dansen onder. Mede dankzij het country westerndan- sen neemt de belangstelling voor het stijldansen weer toe", consta- teert Hageman. 'De Spin' heeft zich mee ontwikkeld met de tijd tot in 1989 de housemuziek kwam. Dat betekende het einde van de disco-avonden. Hageman: „Tege- lijk ontstonden er in Rotterdam grote discotheken. Ook het uit- gaanspatroon van de jongeren ver- anderde. Tegenwoordig gaan ze laat in de avond op stap en willen tot vijf uur 's ochtends in de disco- theek zijn. Dat kan niet in een woonwijk. Je kunt de zaak nog zo goed isoleren, maar niet voorko- men dat de bassen wel eens door- klinken. Soms komen er dan ook klachten van omwonenden. Bij de deelgemeente hebben we al eens aangegeven dat een gebouw als de Flamingo eigenlijk niet meer in een woonwijk thuishoort. Deson- danks komt er niets anders, dus we kunnen niet anders dan hier blij- ven." Het liefst zou Hageman zien dat in de toekomst een multifunc- tioneel cultureel centrum het cen- trale punt wordt voor de Hoog vlietse dans- en muziekavonden, waarin ook de exploitant van ge bouw Flatningo, Stichting Oda waarvan Hageman bestuurslid is, deel van kan ujtmaken. Een groep jongeren anno 1969 op vakantie met societeit 'De Spin' In de beginjaren van 'De Spin' was het gebruikelijk om jaarlijks een jongerenreis te organiseren. „Dan ging ik met een groep van circa 35 jongeren op stap. Daar zaten ook meisjes van 15 en 16 jaar tussen. Maar voordat we weggingen werd ik eerst bij de ouders van die meisjes ontboden en moest dan met m'n hand op het hart beloven dat ik zou toe- zien op de ordelijkheid. Bovendien kreeg ik de dringende boodschap mee om vooral 's avonds de tenten langs te gaan en te inspecteren of daar slechts men- sen van hetzelfde geslacht in lagen. Een keer hadden enkelen het ge- waagd om naakt in het Gardameer te zwemmen. Nou, dat kon dus he- lemaal niet! Voor straf werd toen een uitstapje naar Venitie afgebla- zen", herinnert Kees Hageman zich, die zegt dat het tegenwoordig niet eens meer toegestaan is om zo'n grote groep met slechts een begeleider op pad te laten gaan. „Vroeger werd er ook nog al eens goed geknokt", weet Hageman. ,,We hadden een keer een enorme heibel tussen een aantal Ambonee- se gasten. In samenspraak met de politie, de families van die jonge ren en de soosleiding werd gepro- beerd de zaak te sussen. Zo ge- beurde het een keer dat er wel zo'n dertig politiemannen rond het ge bouw liepen om het hele spul in goede harmonie te laten verlo- pen." De verbouwing van 't Web is ook een eriorme inspanning geweest. We zaten destijds in kerkgebouw De Bron. Daar kwamen op een ge- geven moment de hervormden en de katholieken samen. Soos 'De Spin' zat toen in de weg en de toenmalige pastoor Hamman maakte de soos subtiel duidelijk dat we eruit moesten. Zachtjes werden we eruit gewerkt met smoesjes als zouden er slechte toe- standen binnen de soos plaatsvin den. Er zou zelfs sperma gevonden zijn", lacht Hageman. „Maar", zegt hij, „meestal krijgen negatie- ve zaken een positieve wending. We verhuisden naar de Flamingo. En dat bleek een gouden greep, want toen kregen alle nevenactivi- teiten van soos 'De Spin' een kans." Gebouw Flamingo deed aanvankelijk dienst als bouwkeet, maar werd uiteindelijk het wijkge- bouw voor de Meeuwenplaat. De Flamingo werd bijna twintig jaar lang gerund door het beheerders- echtpaar John en An van Heijst. Ontspanningsvereniging De No- tenkrakers organiseerde er in de ja ren zestig dansavonden. Bep en Marcell Schenk zijn wijd en zijd bekend om de danslessen die ze er 37 jaar lang gaven en waar ze dit jaar mee gestopt zijn. tiid als een 'opt fay tijd als een 'optimale verrijking' ervaart. Nadrukkelijk maakt Hageman dui delijk dat hij beslist niet wil dat dit verhaal om zijn persoon geschre- ven wordt. „Dan doen we veel an dere mensen, die door de jaren heen ook zoveel energie in de Fla mingo en 'De Spin' gestoken heb ben, ernstig tekort", vindt hij. Ter gelegenheid van beide jubilea wordt in gebouw Flamingo, aan de Baarsweg 140 in Hoogvliet, door 'De Spin' een grootse reunie geor ganiseerd. Op deze reunie, die op 4 november van 20.00-03.00 uur wordt gehouden zijn alle oudleden van societeiten 'De Spin', Tamla Motown, Zwarte Weduwe, Piki, Music Box, Poldergans, dans- school M. Schenk en andere van gebouw Flamingo gebruik maken de verenigingen welkom. Het wordt een muziek- en dansfestijn dat klinkt als een klok en waarbij toppers als Jam Square en Mc An thony's Bluesgang zijn gecontrac- teerd. De oudleden hebben voor zover hun huidige adres bekend is een uitnodiging gekregen. Er zijn echter tal van oudleden die uitge- waaierd zijn over het Rijnmondge- bied. Hageman hoopt daarom dat degenen die hij niet kan bereiken benaderd zullen worden via de 'mond-tot-mondreclame' Meer informatie is verkijgbaar bij Kees Hageman via tel. 010- 4169298 of 06-22427196. Kees Hageman: 'Deze 'hobby' betekent een enorme verrijking van mijn leven. (Foto: Rob Kamminga) ggpNi i&faP^plKi mi ifm- John en An van Heijst (m) waren bijna twintig jaar lang de Gebouw Flamingo fungeerde i 1962 nog als wijkgebouw voor beheerders van gebouw Flamingo, de Hoogvlietse wijk Meeuwenplaat. Wat maakt dat iemand 35 jaar lang verbonden blijft aan een or- ganisatie als 'De Spin' en daar ook al die tijd de centrale, kar- trekkende figuur kan zijn? „Ha- geman: Ik hou niet van voetbal- len en biljarten. Dit is een gigan- tisch verrijkende hobby met ont- zettend veel sociale contacten. Je moet goed met mensen kunnen omgaan. Iedere persoon heeft een gebruiksaanwijzing, maar als je na verloop van tijd weet hoe iemands bezempje veegt, dan word je uit eindelijk geconfronteerd met de feitelijke positieve kant van die mens. Als je er voor open staat groei je er in mee. Ja, dit werk is werkelijk een verrijking van mijn leven", benadrukt Hageman. Kees Hageman (54) begon als 14- jarig jochie achter de broodkar met het slijten van brood voor bakker Meyboom. Een jaar later startte hij als postbesteller en zorgde er 18 jaar lang voor dat iedereen in Hoogvliet zijn post keurig bezorgd kreeg. ,,Dat was leuk werk", blikt Hageman terug, „maar ik kon er mijn ei niet in kwijt. Door mijn werk voor 'De Spin' werd dat ge- mis echter ruimschoots gecompen- seerd. Ik deed en doe het werk nog altijd ontzettend graag, hoewel het soms ook wel voorkwam dat ik drie keer in een weekeinde samen met andere medewerkers de zaal schoon moest boenen, voordat een volgende groep er met goed fat- soen gebruik van kon maken. Maar ach, dat hoort er allemaal bij. Ik hoop ook in dit vrijwilligerswerk mijn veertig dienstjaren te halen." Voor wat zijn dagelijkse werk be- treft bereikt Hageman dit jaar al deze mijlpaal. Problemen met het invullen van zijn dan vrij komende tijd heeft hij geenszins; al zijn vrije tijd zal opgaan aan het opknappen van het in- en exterieur van het on- derkomen van 'De Spin', gebouw Flamingo, dat volledig op kracht van vrijwilligers en zonder subsi- die draaitOndanks zijn enthousi- asme beseft hij overigens wel dat zijn deels ook bij 'De Spin' betrok ken vrouw Rita, zijn hobby niet al- Mc. Anthony's Bluesgang zorgt voor rhytm blues tijdens de reunie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 33