4,fmL2 maasstad Algemeen Handelsentrepot nipt van ondergang gered 'Van achter, opzij; overal kan het publiek wat verwachten' a 3 Lisetre ujffliot b^TkJbavcfc- krant netel SCHIEDAM Wiegman: redder van historisch monument Rockopera Friday the lllth in Villa Musica Proef met beeldschermtachograaf geef uw kaat kl&ur, ikberi Wuw kapster bij Woensdag 11 oktober 2000 maasstad kerk maasstad weekbladen Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Monniken delen flyers uit tijdens de Dance Parade, ter promotie van Friday lllth. SCHIEDAM - In de Grote Kerk van Schiedam wordt zondag 22 oktober een zondagavondzang georganiseerd met mede- werking van het Evangelisch Luthers Projectkoor Via Musica onder leiding van Jac Horde en organist Roel Smit. Aanvang is 19.00 uur, toegang is gratis. Word 97 ...niet i een. I uw all-in kapsalon Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang zo 17.00 uur. ds. K.J. Visser Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. A. Lamping Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J,J. van de Peppel De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, pas tor G.J. Warmerdam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 14.30 uur: ds. W.N. Middelkoop. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. R.E. van de Berg. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Lidulna en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.F. Postma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. J.G. van Tilburg. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER: R. v.d. Fleijden Telefoon 010-4004275 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Het gebouw staat er troosteloos, oud en ver- vallen bij. Weer een stukje oud Schiedam dat onvermijdelijk gesioopt dreigt te worden. Tot- dat... vorige week wethouder Aad Wiegman (PvdA) in een iaatste poging de halsstarrige partijen weer om de tafel kreeg. Het overleg werd moeizaam vlot getrokken en projectont- wikkelaar, grondeigenaar en gemeente kwamen tot een on- verwachte overeenkomst Het historische en kapitaie gebouw, prachtig gelegen voor de Nieu we Haven, met ingang aan de Lange Nieuwstraat, zai volledig worden gerestaureerd. In het kolossale pakhuis zulien zo'n dertig appartementen of lofts komen met ernaast een tuin en parkeerplekken. Eind volgend jaar zai er weer bedrijvigheid heersen; de wederopstanding van het Handelsentrepot in pand De Nederlanden is een feit. Wiegman is blij, trots en opge- wonden: 'Het is in ieders belang', 't Is toch een schitterend plan op een prachtige plek' en 'een wel- kome opsteker voor hedl het ge- bied Tuinlaan en Nieuwe Haven' Een stukje geschiedenis lijkt op het Iaatste moment van de slo- pershamer gered. Het is alweer ruim zes jaar gele- den dat er concrete plannen wer- den bekend gemaakt door pro- jectontwikkelaar Geerlings uit Deventer. Het bedrijf zou de vlie- ringen van het entrepotgebouw ombouwen tot zo'n dertigtal zeer grote appartementen. Lofts of viieringen met plafonds van meer dan drie meter hoog en zo'n 150 vierkante meter groot. Het pand van zeker honderd meter lang was hier uitermate geschikt voor. Bovendien prachtig, rustiek gele gen aan het water van de Nieuwe Haven en bij het park van de Plantage. Een grote klus maar met goede vooruitzichten want de kopers stonden (ook toen al) in de rij. De plannen werden afgebla- zen omdat de noodzakelijk koop van de naastgelegen machinefa- briek Van Rooijen en Zn niet doorging. De verhuizing van de fabriek en verkoopprijs bleken een te hoge obstakel. Teleurstel- ling, kwaaie gezichten en rancune bij de partij en. Het ge bouw bieef leeg staan en sloop leek onvermijdelijk. Van uitstel komt afstel moet Wiegman gedacht hebben toen hij enkele maanden geleden met een commissie op excursie ging naar het statige pand. Het gebouw verkeerde in een vreselijk slechte staat, zo liet hij de gemeente- raadsleden zien. Het stond al tien- tallen jaren leeg nadat het ervoor opslag en declaratieruimte was voor in- en exportgoederen. Het eens zo stevige pand was 'uitge- woond'. Weer en wind hadden vrij spel en zodoende hadden schimmel, houtrot en vocht hun werk gedaan. De tand des tijds slaat zonder onderhoud of ver- warming genadeloos toe. Na de excursie kreeg Wiegman de opdracht van de gemeenteraad om een ultieme poging te doen het gebouw te redden voor Schie dam. Zelf opknappen, daar heeft de gemeente geen geld voor en slopen en nieuwbouw dat kan altijd nog. En jawel, vorige week kwamen alle partijen eruit. ledereen deed wa ter bij de wijn. Projectontwikke- laar Geerlings kocht de grond van buurman Rooijen om zodoende parkeerplaatsen en ramen opzij van het hadelsdepot te kunnen maken. Gemeente Schiedam gaf toestemming tot verbouw en ver- koop van de grond. Een groot en ervaren bouwbedrijf Van Kern- meren Bouw uit Aalsmeer zai de klus klaren. Een hele klus maar zij hebben veel ervaring met gro te restauraties. Al volgende maand zulien het dak en de mu- ren provisorisch waterdicht ge maakt worden. En Van Kemme- ren zai begin volgend jaar met de bouw te beginnen. Een nieuwe toekomst voor een historisch pand. Waarvan Wieg man verwacht dat het bij opleve- ring een voortrekkersfunctie zai krijgen voor het op te knappen gebied Nieuwe Haven en omstre- ken. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Soms is een optreden van een band heel saai. Altijd maar weer het zelfde. Altijd maar weer de gitarist die staat te soleren met zijn rug tegen de zanger die ge zichten trekt van 'goh, horen jul- lie dat ook publiek? Wat kan hij fantastisch soleren!' Dan draait de zanger zich om naar de drum mer met de duim omhoog. En dan krijgt het publiek een drumsolo te verwerken, echt waar. „Ik kan jullie niet horen, ik hoor jullie niet!", blert de zanger intussen. Het publiek, dat ook de rotste niet wilt zijn, zingt mee met de zanger. Standaard. Hou daar toch mee op! Wat ook erg is, het gebruik van wierookstokjes. Voor de 'bijzon- dere sfeer'. Jammer alleen dat bij- na elke band op het idee komt om die smerige stokjes voor het begin van het optreden te laten walmen. Bah. Kortom: het is soms flink af- zien voor muziekminnend publiek in Schiedam en Vlaardingen. Echt iets verrassends, dat maak je hier niet gauw mee. Dat vinden de mu- zikanten/acteurs en technici van Friday the XHIth ook, een rock- opera. Samengesteld uit Schie- damse en Vlaardingse topbands, aangevuld met jong talent, die de muziekscene hier een welgemeen- de schop onder de reet wil geven. Uit onvrede over het muzikale kli- maat en de houding van de ge- meentes. Popmuziek wordt nau- welijks gestimuleerd door Schie dam en Vlaardingen, beweren de muzikanten. En is maar een grote concertzaal in de buurt, Villa Mu sica in Vlaardingen. Eerst was er muziek. Killing Joke. Led Zeppelin. Pink Floyd. Bjork. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Piusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 Radiohead. De zweverige num- mers, muziek die je bij de keel grijpt, inktzwarte muziek soms. Theatraal, duister, soms richting de horror. Toen kwam het verhaal. De decors, het licht en het geluid. Je zou het een rockopera kunnen noe- men, zegt geluidstechnicus Gert- Jan van Noorden, hoewel er veel meer gebeurt dan alle.en rockmu- ziek en zang op een vast podium: er wordt komende vrijdag in Villa Musica ook gedanst en geacteerd. Het stikt bovendien van de special effects en het geluid is quadrafo- nisch. Van vier kanten stroomt het geluid onafhankelijk door de zaal heen. Alsof er een straaljager over vliegt. Het publiek staat daarbij in het midden van de zaal, daarom- heen gebeurt van alles. Van Noor den: „Normaal staat het publiek voor het podium, daarop speelt een bandje. Dat is bij ons niet zo. Van achter, opzij; overal kan het pu bliek wat verwachten. Het wordt een waanzinnige show." De muziek blijft op de eerste plaats staan. Is belangrijker dan het ver haal van Incendium Mortis, een gevallen Vlaardinger uit de mid- deleeuwen die verstrikt is geraakt in de netten van duistere krachten uit de onderwereld. Vrijdag 13 ok tober moet zijn grote dag worden, legt Van Noorden uit. De dag waarop de balans tussen de poor- ten van goed en kwaad onstabiel is en Incendium Mortis na 666 jaar de poorten van het Kwaad wil ope- nen. Begeleid door het de mineur- akkoorden van Love Like Blood ontwaakt Incendium Mortis na 666 jaar te hebben geslapen onder de vloer van Villa Musica waar ooit een burcht schijnt te hebben ge- staan. Daar is Incendium Mortis door het stadsbestuur van Schie dam en Vlaardingen op de brandstapel gebracht, vertelt Van Noorden, nadat hij met zwarte ma- gie geprobeerd had de oorlog tus sen de twee steden te bei'nvloeden. „Het is dan ook aan te raden om op tijd te komen", zegt Van Noorden, „Het is net als met een film. Kom je te laat de zaal binnen, dan be- grijp je niets meer van het plot." Wei zai de verteller (Benne van SCHIEDAM - Bij Klubhuis Zuid gaat woensdag 1 november een nieuwe basiscursus Word 97 van start. In zes avonden worden de beginselen van het teksverwer- kingsprogramma Word for Windows geleerd. Het is mogelijk een landelijk erkend examen te doen voor een bedrag van vijftig gulden. Wie dat niet wil kan een certificaat ontvangen voor een tientje. Kosten zijn fl. 230,-, plus fl. 20,- voor het lesboek. De lessen worden gegeven van 19.30 tot 22.00 uur. SCHIEDAM - Hoewel de Socia- lische Partij nog geen officiele reactie heeft gekregen van de ge meente, start binnenkort een proef met de 'beeldschermtacho- graaf. Begin augustus verzoch- ten SP'ers Yorick Haan en Cor Janssen het college van B en W om de computers van de ambte- naren te voorzien van zo'n tijds- registratie. Deze tachograaf houdt de tijd in de gaten die een werknemer met de computer werkt. Doel is het tegengaan van RSI (Repetitive Strain Injury) ofwel de muisarm. Mensen die te lang achtereen met muis en toet- senboord werken kunnen last van pijn in nek, pols of arm krij gen. De vakbond FNV Bondgenoten heeft een computerprogramma ge maakt dat de werkzaamheden op de computer nauwkeurig regi- streert. Volgens de Arbo-wet mag een werknemer twee uur achterel- kaar op de computer werken. Hier- na wordt een kwartiertje rust aan- bevolen. Ook langer dan zes uur per dag met de computer werken is ongezond. Toch houden veel men- sen zich hier niet aan en daarom is de tachograaf een uitkomst. Hier- naast geeft het computerprogram- maatje ook tevens tips over de juis- te houding, zithoogte en werkplek. Evert Bunt Hoofd afdeling DIV (Documentatie Informatie Voor- ziening) is benaderd door de be- drijfsmaatschappelijjk werk van de gemeente om aan de proef mee te doen. Zijn afdeling is een a-speci- fieke afdeling waar de meeste ambtenaren met de computer wer ken. Hij doet graag mee met het experiment maar hoopt niet dat de computer na twee uur werken spontaan op 'zwarf zai slaan. Want bij een belangrijke klus 'kan dat natuurlijk niet'. Wei denkt hij dat deze 'test' een bijdrage kan le- veren aan het voorkomen van RSI- klachten. SP-er Yorick Haan vertelt dat deze vinding een uitgelezen kans om de RSI klachten te verminderen. Uit cijfers blijkt dat meer dan 25 pro- cent van de werknemers in Neder- land last heeft van RSI-klachten. Bovendien kost het programmaatje maar tachtig gulden en zou door de gemeente(n) met korting gekocht kunnen worden. Haan: ,,Wat is nu een uitgave van maximaal fl. 16.000,- als je dat afzet tegen de el- lende voor de werknemers die de hele dag achter het scherm zitten." met bi product, fuist ook met een, persootdijke. aandaabt, welke is afqestemd. op uw vedangens. Bij Ulo«t "Rombout zien wij kaarbieur als een verleng- stuk van uw kamkter. Daarom is uw boar bij Ulout "Rombout in goede banden- (XVINPTONZg SCIONS IN: LefeJieAfirfe-CentruM NteuwwkeAt a/A0sAel Krimpen o/eUfssi Copelfe of A Usset4 RdttefAai*i-0 R (A tenia m(l\p-xrtr\detp older aid UsseMCopewiefc Sudohia dueAflm-NoorA "RotUwWi-OmmootA ttenArik lAo- Clmk ■Rotterdam-Z uiMeSi Archie ffoto Roger van der Kraan der Velde) geregeld een samen vat- ting geven van het voorafgaande en iets prijsgeven van wat er ko men gaat. En nee, zegt Van Noorden, de hele show heeft niets te maken satans- verering. Het is gewoon een rock opera, over de strijd tussen goed en kwaad. Friday XHIth, een rockopera. Vrij dag 13 oktober, Villa Musica Ko- ningin Wilhelminahaven NZ). En tree fl. 22,50. Kaarten kunnen worden gekocht bij Villa Musica, Muzikantencentrum Vierkwart (schoolstraat 4, Schiedam), The Music Store (Hoogstraat 33, Schiedam), Juke Box (Hoogstraat 90, Vlaardingen). Lintjes, applaus, op de schouders, omhelzingen, F16's, rijtoeren, tickertape paraderen, recepties, handtekeningen vragen, balkon- scenes, medailles cashen. Vorige week hebben we tot in den treuren kunnen genieten van onze oud-hollandse manier van sporters hul- digen. Schiedam moest daarbij overigens noodgedwongen achter- blijven. Okezilveren zwemmedaillewinnares Wilma van Hofwegen is oud-inwoonster van Schiedam maar het is toch alweer enige tijd geleden dat zij naar buurgemeente Vlaardingen verkaste. In ieder geval zodanig lang dat het een beetje desperaat zou overkomen als wij haar hier op het Stadserf ook nog even voor het voetlicht zouden halen. De Schiedamse sportbeleidsmakers zulien zich de afgelopen tijd kij- kend naarde tv-beelden van Sydney toch wel eens een keertje op het hoofd gekrapt hebben. Deze sportambtenarij, altijd wel in voor een feestje met hapje en drankje, zag daarnaast vorige week de buur- collegae maar liefst vier Olympische sterren op feestelijke wijze en onder toeziendoog van landelijke tv—camera's, in het zonnetje zet- ten. Nou, daar sta je dan met je eigen vaak geroemde sportbeleid. Niks te huldigen! Het moet een beetje zuur zijn dat Vlaardingen, met maar weinig dat op een echt sportbeleid lijkt, de toonaangevende sporters binnen de gelederen heeft. En dat Schiedam met die gepolijste sportnota in de dop (wanneer komt nu eindelijk de definitieve versie eens onder hamerjuist de (inter)nationaal presterende sporters moet ontberen. Ik probeerde mijzelf vorige week overigens stilletjes eens voor te stellen hoe in Schiedam eventueel Olympisch presterende sporters zouden worden onthaald. In mijn gedachten draaide het uit op een reusachtig oorverdovendgala met veel entertainment en tappunten. Want ja op sporthuldigingsgebied heeft Schiedam toch een naam in de regio hoog te houden. Ongetwijfeld gaan we eind ditjaar weer eens oefenen met onze grote jaarlijke huldigingstraining. (Kunnen sporters zich overigens alweer opgeven voor deze kampioenshuldi- ging?) Nu maar hopen dat er binnenkort in Schiedam ook eens een echte topsporter opstaat of neerstrijkt. Kunnen we eindelijk eens ie- mand, met Studio Sport op ons lipom het 'echie' in de bloemetjes zetten. Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3