maasstad aytopym Land Rover biedt nu ook prettige auto's voor op de weg naast off-roadkwaliteiten A nappen zonder afknappen. Sportieve tweezitter Smart coupe volgens Roadster-studie Ferrari 550 Barchetta Pininfarina van een opwindende schoonheid wielklem Nissan Primera Estate nu op grijs kenteken Nieuwe Freelanderbiedt ongekende mogelijkheden RUTD Budget Repair van AutoFix, dat scheelt Fix! Eerbetoon aan ontwerper Pininfarina doodeng cJ ROTTERDAM - Drie jaar geleden kwam bij Land Ro ver de Freelander op de markt. Sindsdien was de au to alleen leverbaar met een 1.8 liter motor of een 2.0 dieselmotor. Daar is nu ver- andering in gekomen, want sinds kort is er een versie met een krachtige V6 be- schikbaar. Bovendien is de van de Rover 75 bekende commonrail-dieselmotorle- verbaar geworden. Daarmee heeft de Freelander een compleet eigen gamma ge- kregen. Redactie: Berrie Laros Telefoon 010-4004427 Woensdag 25 ok'tober 2000 CX66 Bij Breeland BY, onderdeel van de Breeman Automotive Group, wordt enthousiast ge- reageerd op de nieuwe uitvoe- ringen van de Freelander. In het sinds 1996 bestaande Land Rover Experience Centre van Breeland staan al enkele exem- plaren klaar om uit te probe- ren. Het centrum ademt de sfeer van het merk uit: veel hout, groene kleuraccenten en afbeeidingen van buitenspor- ten. De opgestelde auto's pas- sen keurig in dat beeld: van de Freeiander en de grotere Disco very tot de klassiek ogende en beresterke Defender. En ook de luxe Range Rover heeft in dit decor zijn plek. Met de Freelander heeft Land Ro ver haar doelgroep de afgelopen jaren verbreed. Meer dan ooit biedt Land Rover nu ook prettige auto's voor op de weg, naast de vanzelfsprekende off-road kwali- teiten. De nieuwe motoren voor de Freelander bevestigen die dub- bele aantrekkingskracht. Tussen ruwweg 50.000 en 75.000 gulden zijn nu vele versies van de Free lander leverbaar. Niet goedkoop, maar zeker bereikbaar in vergelij- king met andere auto's in hetzelf- de marktsegment. En je hebt er hoe dan ook een auto met een a Heeft uw auto eert deukycrasgAm-ger en dekt AutoFix ontwikkelde alternatieve reparatie-me- de verzekering de schade niet of heeft u Never thoden en werkt -als u wilt- voordelig met ge- geen deuk In «w no-Claim? Atrfofix biedt met bruikte of merkloze onderdelen. Zo bespaart u Budget Repair rin tlje gevltten uitkomst! Fix! Bel 010 429 57 57, kijk op www.autofix.nl of kom langs op de Waalhaveh N.Z. 35 In Rotterdam voor een vrijblijvende off arte. BV bodypalnt budget repair zeer hoge en exclusieve uitstra- ling mee. De Freelander V6 is (als personenwagen) wel duur- der, maar biedt dan ook ongekend comfort in een auto die nog steeds de voordelen van een ter- reinwagen bezit. De hoge zit en de goede blik op de weg doen je na het instappen onmiddellijk realiseren dat je wel in een Land Rover zit. Verder rijdt de Freelan der als een (zeer) luxe auto, ge- holpen door de standaard meege- leverde soepele Steptronic 5-trap- sautomaat. Die automaat kent haar oorsprong in de Formule I wereld, maar wordt tevens toege- past door een aantal sportieve au- tomerken en nu dus ook door Land Rover. In de Sport-stand hoor je de V6 tijdens het optrek- ken prettig zoemen, zonder dat het geluid ook maar enigszins te- veel wordt. Uiterlijk is de auto ten opzichte van andere versies nau- welijks veranderd. Alleen de V6 emblemen en iets andere bumpers laten zien dat dit de uitvoering met een sterker hart is. Het rijden openbaart wat dat betreft veel meer. Een sportieve acceleratie (in 10 seconden naar 100 km) fen een indrukwekkende trekkracht maken duidelijk dat de Freelan der V6 voor meerdere soorten ge- bruikers een aantrekkelijke optie moet zijn. Ook de common rail-dieselmotor uit de Rover 75 geeft de Freelan der nieuwe mogelijkheden. De Steptronic automaat is hier niet standaard, maar kan wel als optie worden ingebouwd. De nieuwe dieseluitvoering is zuiniger en dynamischer dan de oude en heeft een zeer laag geluidsniveau. De motor heeft zo'n hoog rende- ment, dat zelfs onvoldoende warmte overblijft voor de verwar- ming. Daarom is een extra diesel- kachel ingebouwd. Zoals reeds opgemerkt is men bij Breeland buitengewoon enthousi ast over de uitbreiding van het Freelander-gamma. 'Subliem', is het oordeel. „De Freelander vormde een doorbraak naar een breder segment en dat wordt nu alleen nog maar sterker. Het is een perfecte auto, die zowel over- dag op de weg als onder avon- tuurlijke omstandigheden goed is te gebruiken. Op zaterdag is het altijd heel erg druk met mensen die een proefrit willen maken, de belangstelling is erg groot. Men moet soms wel even wennen aan de hoge zit, maar als je dan weg- rijdt..." Breeman bevestigt dat het met de veiligheid van Land Rover ook zeer goed is gesteld. Goed uitzicht over de weg helpt daarbij natuurlijk een handje. Ernstige schadegevallen komen bij Breeland dan ook amper voor. Al met al lijkt Land Rover met haar aanbod voor het komende modeljaar een goede slag te gaan slaan. In het Land Rover Experi ence Centre staat men dan ook klaar om u voor een proefrit te ontvangen. Voor de echte lief- hebbers is achter het bedrijf zelfs een heus circuit aangelegd, waar- op de off-road kwaliteiten kunnen worden uitgeprobeerd. Maar het zou absoluut niet verbazen, als velen na het uitproberen van die V6 op de weg al volledig over- tuigd zijn. Overtuigd van een au to, die zowel op de weg als er- naast tot de top behoort. Het Land Rover Experience Cen tre van Breeland is te vinden in de Autolettestraat 16 aan de Auto strada, nabij de Brienenoord- brug. Telefoon (010) 242 45 00. Net als de open versie valt ook de coupe op door zijn compacte buitenmaten en maximale interieurruimte. Na de presentatie van een Road ster-studie in September vorig jaar tijdens de IAA in Frankfurt stelde Smart tijdens de Autosa- lon van Parijs deze maand het studiemodel Smart coupe aan het publiek voor. De sportieve tweezitter is gebaseerd op de Smart Roadster die vanaf 2003 in productie wordt genomen. Net als de open versie valt ook de coupe op door zijn compacte buitenmaten en maximale interi eurruimte. Andere kenmerken van deze innovatieve studie zijn de rijdynamiek, het attractieve design en de hoge mate van ac- tieve en passieve veiligheid. Net als bij de Smart Roadster ligt bij de Smart coupe het zwaartepunt op de voor Smart unieke modulaire bouwwijze. Zo heeft de Smart cou pe de voor Smart kenmerkende twee kleurencombinatie, waardoor de Tridion-veiligheidskooi - als belangrijk vormgevingselement - goed naar voren komt. Net als de Roadster grijpt de Smart coupe te- rug op de techniek van de Smart City-coupe. De basis van de circa 750 kg zware tweezitter vormt een stalen chassis, waarvan de brede, naar achteren oplopende dorpels, de B-stijlen en de rolbeugel op de voor Smart karakteristieke manier de buitenkant vormen. De TRIDI- ON-veiligheidskooi is met kunst- stof carrosseriecomponenten be- kleed. De bodypanels zijn net als bij de overige Smart modellen ver- wisselbaar. De chassis- en aandrij- vingstechniek van de sportieve tweezitter is gebaseerd op die van de City-Coupfe. De temperament- voile Smart coupe wordt aangedre- ven door een driccilinder turbomo- tor met verhoogde capaciteit. Daardoor heeft deze lichtgewicht sportwagen een aanzienlijk hogere elasticiteit en topsnelheid dan de 2,5 meter korte City-Coupe, waar van de topsnelheid elektronisch begrensd is op 135 km/h. De kracht van de driecilinder aandrij- ving wordt ook bij de sportieve Smart via een geautomatiseerde zesversnellingsbak op de achter- wielen overgebracht. Het schake- len en koppelen gaat elektrisch, waardoor het koppelingspedaal achterwege kan blijven. Een licht naar voren duwen van de pook is voldoende om op te schakelen, door de pook naar achteren te du wen schakelt de Smart terug (SOF- TIP). Via een tipschakelaar in de ver- snellingspook het kan automati- sche schakelprogramma SOF- TOUCH in werking gesteld wor den. Het verkeer en de vervoersproblematiek blijft de gemoederen na- tionaal bezighouden. Het ene plan is nog niet geventileerd of het andere staat al weer op stapel. Allemaal hebben zij tot doel de doorstroming van het verkeer te bevorderen en de enorme kilome ters lange dagelijkse fdes te beeindigen. Daartoe ondertekenden vertegenwoordigers uit de regio 's Amsterdam, Rotterdam en Den Haag onlangs het antifileplan van ministerNetelenbos. Het antifi- leplan bevat afspraken over het rekening rijden, betaalstroken en plannen voor wegen en openbaar vervoer.Tolpoorten komen er op de A13, A20 en A29 bij Rotterdam en op de A4, All en A13 bij Den Haag. Voor de van die wegen gebruik makende automobilis- ten betekent dit dat zij in de ochtendspits vijf gulden moeten gaan betalen. Het antifileplan is als experiment bedoeld. Weinig mensen gelo- ven daar echter in, evenmin in het effect dat de realisatie van tol- poorten of betaalstroken enig soelaas in de strijd tegen het ver- keersinfarct zullen sorteren. Ook in de Tweede Kamer klinken nu geluiden door die bij de minister aandringen op een zekere mate van garantie voor het welslagen van het geld verslindende antifi leplan. Maar minister Netelenbos blijkt meer pijlen op haar boog te heb ben. Haar nieuwste idee - een tweebaansweg aan tepassen tot een driebaansweg door de twee rijbanen te versmallen en de naast ge- legen vluchtstrook er als derde rijbaan aan toe te voegen - konden we recent in de media vernemen. Mij dunkt een onzalig plan. Niet alleen omdat de vluchtstrook dan zijn funktie als vluchtweg ver- liest, maar ook omdat de smallere rijbanen tot heangstigende si- tuaties kunnen leiden zo 'mocht' ikervaren. Vorige weekbeleefde ik een hachelijk moment toen ik mij bevond op zo 'n tweebaans weg. Rijdend op de linker rijstrook pal naast een mammoettank- wagen; links van mij de vangrail in de middenberm. Alles ging goed tot het doodenge moment waarop de kolos rechts naast mij de witte streep tussen de rijbanen uit het oog verloor. Aanvanke- lijk leek het of de chauffeur plotseling wilde inhalen, al snel bleek echter dat hij gewoon door onoplettendheid van zijn baan afraak- te. Op dat moment was ik maar wat blij dat de rijbaan waarop ik reed nog niet volgens het plan van Netelenbos versmald was. Ge- garandeerd dat ik dan meteen op zijn minst tussen de vangrail en de kolos klem was komen te zitten, terwijl ik nu nog net voldoende ruimte had om zonder de vangrail te raken naar links uit te wijken in de hoop dat de tankwagenchauffeur zijn dwaling tijdig bemerk- te. Gelukkig was dat het geval, maar op dat moment stonden mij wel onmiddellijk twee dingen helder voor ogen. Ten eerste, die rij banen moeten puur om veiligheidsredenen niet smaller worden. Punt twee, als de minister in haar wijsheid beslist dat het wel moet, dan is de eerste vereiste een inhaalverbod voor vrachtau- to 's op die wegen. En dan nog is het maar te hopen dat die kolos- sen binnen de witte strepen op hurt eigen rijbaan blijven. dra. A.N.W. Blaak Op de Autosalon in Parijs beleef- de de open versie van Ferrari's ultieme sportwagen, de oogver- biindende 550 Barchetta Pinin farina, deze maand zijn wereld- premifere. President-directeur Luca di Montezemoio van Fer rari onthulde er de prachtige roadster samen met Sergio Pin infarina, zoon van de grondleg- ger van het Turijnse ontwerp- huis. Daarmee markeerden zij niet alleen een bijzonder mo ment in de rijke geschiedenis van beide ondernemingen, maar bracht Ferrari tevens een bijzon der eerbetoon aan huisontwer- per Pininfarina. De 550 Barchetta Pininfarina wordt vanaf 2001 in Maranello in een gelimiteerde oplage van 448 exemplaren gebouwd. Ter gele- genheid van de zeventigste ver- jaardag van het vermaarde design- huis vroeg Ferrari's president-di recteur aan Sergio Pininfarina om een 12-cilinder Ferrari roadster te ontwerpen in de traditie van klas- sieke sportwagens als de 250 Cali fornia en de 365 GTS4, beter be- kend als de Daytona. Het werd een De Barchetta Pininfarina herbergt het beste dat Ferrari in huis heeft. echte Barchetta: een auto die uit- sluitend bedoeld is om open te rij den. Het Ferrari-management was zo onder de indruk van het resul- taat, dat werd besloten de auto te vernoemen naar zijn schepper. Zo werd het verjaardagsgeschenk een waar eerbetoon aan de ontwerper De Barchetta, een auto die uitsluitend bedoeld is om open te rijden. waarmee Ferrari al decennia lang een hechte relatie heeft. De Ferrari 550 Barchetta Pininfari na is van een oogverblindende schoonheid en herbergt het beste dat Ferrari op dit moment in huis heeft. De auto is technisch volledig gebaseerd op de ultieme sportwa gen uit de Ferrari-modellenlijn: de 550 Maranello. Het fraaie lijnen- spel van deze Coupe is op onna- volgbare wijze gecombineerd met de unieke karaktertrekken van een pure open sportwagen. Vanzelf- sprekend biedt de 550 Barchetta Pininfarina ook de hoogwaardige techniek en verbluffende prestaties die Ferrari's snelste Gran Turismo kenmerken. Zijn lichtmetalen V12-motor met een inhoud van 5.474 cm3 levert bij 7.000 tpm een maximum vermogen van 357 kW/ 485 pk en bezorgt de 1.690 kg we- gende schoonheid een topsnelheid boven de 300 km/u. En de auto kan in slechts 4,4 seconden vanuit stil- stand naar 100 km/u accelereren! Vanaf vootjaar 2001 worden in Maranello in totaal 448 stuks van de 550 Barchetta Pininfarina ge bouwd. Alle auto's worden voor- zien van een speciaal plaatje met het productienummer en de hand- tekening van Pininfarina. Het showmodel van de Smart coupe op de transparante bovenzijde gezien. In lijn met de styling werd voor de Primera Estate Van een verhoogd dak ontwikkeld. De Japanse autofabrikant Nis san beantwoordt aan de groeien- de vraag naar personenauto's op grijs kenteken. Vanaf november levert Nissan dan ook de Prime ra Estate als Van op grijs kente ken. Om de Primera Estate aan te passen aan de gesteide eisen, is het dak verhoogd en zijn de rui- ten van de laadruimte geblin- deerd. De Van is verkrijgbaar met een dieselmotor. In decem- ber volgen twee benzineversies van 1.8 en 2.0 liter die ook met automaat leverbaar zijn. De Nissan Primera is al jaren een succes op de Nederlandse markt. Zijn rijke standaarduitrusting is een van zijn vele voordelen. Daar toe behoren onder meer climate control, voor- en zijairbags, centra- le portiervergrendeling, elektrisch bedienbare ramen en ABS met EBD. Vanuit de markt was er een sterke vraag naar een Van-uitvoe- ring, vooral omdat voor auto's op grijs kenteken geen BPM verschul- digd is. Dat scheelt zo'n zes mille. Ook het aanzienlijk lagere bedrag aan wegenbelasting speelt een rol. Carrosserieombouw Snoeks in Nieuw Vennep heeft in lijn met de styling van de carrosserie een ver hoogd dak ontwikkeld. De stan- daarddakreling blijft intact. Een speciaal dragersysteem is in ont- wikkeling. De laadruimte is volle dig vlak uitgevoerd en voorzien van fraai slijtvast tapijt. De ruimte heeft een lengte van 178 cm en meet in de breedte 130 cm. Wette- lijk gezien dient de hoogte 98 cm te zijn, iets waaraan door de dak- verhoging ruimschoots wordt vol- daan. De verplichte blindering van de laadruimte is gerealiseerd door zwarte, hoogglans panelen die aan de binnenzijde met stof zijn be- kleed. Het laadvermogen valt on der de 500 kg.-grens, wat belang rijk is in verband met de rijtijden- wet. De Primera Estate Van op grijs kenteken is leverbaar vanaf 35.945 gulden (exclusief BTW; 42.235 gulden inclusief BTW) voor de dieselvariant.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 17