maasstad 'Schiedam heeft een website waar zelfs de ambtenaren zich voor schamen' De Weerklank viert zevenjarig bestaan krant 'Ineens zakte mijn linkerbil weg en was mijn zadel gebroken' ^eukendesign Wordt Schiedam al een echte e-gemeente? SCHIEDAM Woensdag 1 november 2000 maasstad kerk maasstad weekbladen Rijdende Rechter Frank Visser leidde de hoorzitting die maandag gehouden werd in het Nederlands Gedistilleerd Museum. Hij doet pas aan het eind van dit jaar uitspraak in de zaak Van de Bogaard tegen de gemeente Schiedam. Rnn"r uan Hpr Kn wmm? De website van de gemeente Schiedam: Yorick Haan (SP) en Liesbeth Flutter (Gemeentebelangen, zie Maaspost vorige week) vinden de site onvoldoende. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt 4 november verzorgd door kleinkoor Rotter dam onder leiding van Kees Blijdorp. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. Weerklank Concert Blauwe Brug Fantasia Podium Gospelsound Koopzondag Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Maas Kadothiek Hoogstraati68 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang zo 16.00 uur. ds. D.J. Budding Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr J. van Lambalgen Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J. van de Peppel De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. dhr. A.F. Ruijl Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. C. Philipse Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds. F.H. Blokhuis 16.30 uur. ds. H.J. Bruins Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 14.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur zo 11.00 uur Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 leesdienst, 15.30 uur: ds. J. van Rossem. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENT1E GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER: R. v.d. Heijden Telefoon 010-4004275 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Angonois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Rijdende Rechter buigt zich over f ietscomfort op de Dam Door Karin Moerman SCHIEDAM - ,,'t Is geen doodserieuze zaak", gaf ei- ser Martin van de Boogaard al bij aanvang van het pro- gramma aan. „Want waar gaat het nou eigenlijk om; een gebroken zadelveer." Maar hij vond het in ieder ge- val belangrijk genoeg om zijn klacht bij De Rijdende Rechter te deponeren. En die zag er blijkbaar ook de lol of ernst wel van in. Maandag- middag keurde Rijdende Rechter Frank Visser daarom eerst het wegdek van de Dam op een comfortfiets, om daar- na een hoorzitting te leiden in het Nederlands Gedistilleerd Museum. Voor de camera ging lopen gaf de TV-rechter aan dat assertiviteit het belangrijkste wapen van de strij- dende partijen zou zijn. Ruud El- derhorst, hoofd Stedelijk Beheer en woordvoerder namens de ge meente, luisterde aandachtig toe. Vooraf had hij al duidelijk te ken- nen gegeven de claim van fl. 29,95, de waarde van een nieuw fietszadel, absoluut niet te willen vergoeden. Martin van de Boog aard zat aan de andere kant van de voorste rij en gaf aan er klaar voor te zijn. Hij wist zich gesteund door twee getuigen, waaronder fietsen- maker Hoppstein van de Dam, en had genoeg informatie verzameld om goed voor de dag te komen. Een al te enthousiaste inbreng werd door de rechter op voorhand maar alvast even ingedamd. „U moet wel voor uzelf opkomen, maar het moet ook weer niet te ru- moerig worden. Het is wel de be- doeling dat u naar me luistert.'De opname kon beginnen. Van de Boogaard vertelde rustig over wat hem in September 1999 was overkomen. Met een kind ach- terop en boodschappen aan het stuur fietste hij die dag over de Dam terug naar huis. „Ik ben toch echt niet zo zwaar, maar ineens zakte mijn linkerbil weg en bleek dat mijn zadelveer was gebroken. Volgens mij kan dat niet anders dan door het slechts wegdek in de binnenstad zijn veroorzaakt. Trou- wens, toenjk bij de fietsenmaker kwam zei die ook al dat zadelbreu- ken en spaakbreuken de laatste tijd veel vaker voorkomen dan vroeger en dat dat door het slechte wegdek hier komt." De fietsenma ker kon ech- ter niets hard maken. En wat de precie- ze oorzaak van een za- delbreuk precies is, was volgens hem eigenlijk nauwelijks te achter- halen. Toen de rechter hem dan ook vroeg of zo'n veer volgens hem kon breken door het dag in dag uit rij den over flinke hobbels, moest hij het antwoord schuldig blijven. „Dat weet ik niet, maar als zo'n tand breekt, dan heeft dat in ieder geval wel een buitensporige oorzaak." De gemeente vroeg zich in de per- soon van Elderhorst inmiddeis hardop af of het niet gewoon aan de kwaliteit van het zadel had gele- gen. Want een globale inspectie ter plekke had immers uitgewezen dat het op de Dam om een verzakking van slechts drie centimeter ging. „Ik wil niet lullig doen", zei toen de onafhankelijk deskundige, de heer Gerritsen, die het blijkbaar tijd vond zich in de discussie te mengen, „maar waarorn staat hier dan in een later rapport van de ge meente dat er acht tot vijftien ern- stige oneffenheden per honder me ter zijn aangetroffen op de Dam bij een inspectie," Tja, daar had de gemeente ook niet echt een pas- send antwoord op klaar en na enig heen en weer gepraat vond de rechter het blijkbaar welletjes. „Zijn er nu wel of geen ernstige oneffenheden op dat stuk Dam?" „Ja", zei Elderhorst, „maar daar zal geen zadel van stuk gaan." En daar bleef de discussie eigenlijk een beetje bij steken. Ook de deskundige, die met zijn com fortfiets had ge- meten dat alle stukken op de Dam voor de fietser niet meer dan een 6-min scoren en dus behoorlijk oncom- fortabel zijn, kon niet onomstote- lijk vaststellen dat een zadelveer kapot kan gaan van een 'wasbord aan hobbels', zoals Van de Foto Roger van der Kraan Bogaard de plek des onheils stee- vast omschreef. Ook betwijfelde hij of de plek op de Dam wel ge- vaarlijk was. Van de Boogaard had echter zijn weerwoord klaar. „De vraag is hier niet alleen of die hob bels kunnen leiden tot zadelveer- breuk en dat het daardoor een ge- vaarlijke plek is of niet, maar door- dat ik bepakt en bezakt, met mijn kind, door mijn zadel zakte is er in ieder geval wel een onveilige situ- atie ontstaan." De Rijdende Rechter keek het met zijn eeuwige verborgen glimlach een beetje aan en besloot de zitting af te ronden. „Waar het hier om gaat is eigenlijk een politieke kwestie: moet de gemeente haar straten aanpassen voor de fietsers? Ik sta nu voor een juridische kwes tie; en dat is een hele moeilijke." Rechter Frank Visser doet tussen Kerst en Oud en Nieuw uitspraak. De opname zal in januari/februari 2001 door de NCRV worden uitge- zonden. SCHIEDAM - Minister Roger van Boxtel (Grotestedenbeleid) wil dat de steden die aangesloten zijn bij het Grotestedenbeleid (waaronder Schiedam) in de toe- komst nadrukkelijker gaan wer- ken met internet en e-mail. An ders kunnen de gemeenten in de toekomst naar hun GSB-gelden fluiten. Hoe staat het met Schie dam? Is Schiedam al een echte e- gemeente? Omdat sommige raadsleden vorige week in Vien- ne waren, volgt deze week nog een tweede ronde. De redactie van Maaspost ver- stuurde aan alle raadsleden met een e-mailadres de volgende stel- ling. De gemeente Schiedam maakt goe- de voortgang met het nieuwe me- diabeleid. De plannen voor het onderhoud en uitbouw van de gemeentelijke web site zijn goed doordacht. In een tijd dat - journalisten via e-mail commu- niceren met politici... - radio- en televisiestations, kran- ten en andere traditionele media ook beschikbaar zijn via Inter net... - scholieren en studenten het grootste gedeelte van de informa tie voor hun werktstukken en scripties van Internet halen... - bijna iedereen een postadres, een telefoonnummer, een 'mobiel' nummer en een of meerdere e- mailadressen heeft... In het centrum van Rotterdam Artego Design. Artego, staat voor de samensmelting van kunst en individualisme. Een uniek concept, waarin de kunstzinnige achtergrond van Artego's keukenarchitecten een belangrijke rol speelt. Spelen met vormgeving, ergonomie en visie op ruimte, zijn de ingredienten van dit nieuwe recept. Bij Artego design ervaart U dat er veel meer mogelijk is met uw beschikbare ruimte en budget. U zult aangenaam verrast zijn met ons Artego voorstel. i ONZE OPENINGSTIJDEN: Dinsdag t/m vrijdag 9.00-18.00 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Vrijdag koopavond. Maandag gesloten Artego@HETNET.nl SHOWROOM Weena Zuid 26 Rotterdam (f) 010-4143566 mtixm kzhim i Kraan Foto Roger van der - communicatie belangrijker lijkt te zijn dan ooit tevoren... In die tijd - heeft de gemeente Schiedam een website waar zelfs de ambtenaren zich voor schamen... - heeft Schiedam een wethouder die er trots op is digibeet te zijn... - kun je Internet-pagina's niet printen in de gemeentebieb... - zijn raadsleden (en andere gei'n- teresseerden) nog aangewezen op 'snail-mail' om te kunnen be- schikken over alle raads- en com- missiestukken... - is er nog steeds een tekort aan mensen en middelen op de afde- ling Communicatie en Externe Betrekkingen (CEB) Het wordt tijd dat - er meer inspanningen worden verricht om ervoor te zorgen dat de afdeling CEB op voile sterkte komt... -ereen gedegen communicatiebe- leid wordt samengesteld, met ruimte voor alle soorten media... - er met 'de stad' wordt gesproken over de beste manier(en) om met de stad te communiceren... Yorick Haan (SP) Schiedam is helaas nog niet zo mediaminded als verwacht zou mogen worden uit alle aandacht die er vanuit de gemeenteraad tot op heden voor gevraagd is. Juist het internet zou een communica- tiemiddel bij uitstek zijn, omdat het de mogelijkheden vergroot om directer contact tussen burgers enerzijds en politici en ambtena ren anderzijds te realiseren. Dan hoeft er nog niet meteen met web- cams gewerkt te gaan worden en hoeven er niet meteen informatie- jilms van de gemeente via het net vertoond te worden, maar een e- mail sturen en terugontvangen en het gebruik van chatrooms is on- ontbeerlijk. Ik deel de mening van Paul van Mansum dat het een slechte zaak is dat ambtenaren nog niet alien over internet en e mail beschik- ken. Niet alleen voor communica tie is dat medium van belang, maar ook als informatiebron wordt het net nog te weinig ge- bruikt. Vandaar het plan dat vori ge week door sociaal-democraten uit Esslingen, Neath en Schiedam ontwikkeld is om chatrooms voor scholieren uit die steden in te rich- ten zodat er communicatie tussen de jeugd van de drie steden gerea- liseerd kan worden en daarnaast ook de kennis van vreemde talen wordt vergroot. Dan maar een start maken bij de jeugd. Het initi- atiejvoorstel van de raad inzake het opzetten van een jongerensite (het plan Den Butter) past ook prima binnen deze visie. Maar niet alleen het internet is een medium van belang, ook zou het mozaiekscherm van de stad gebruikt moeten gaan worden om informatieve video's van gemeen- SCHIEDAM - In ontmoetingshuis 'De Weerklank' aan het Cornelia van Zantenplein kan iedereen die zin heeft weer genieten van een heerlijk etentje. Op donderdag 2 en donderdag 16 november is ieder een vanaf 17.00 uur welkom. Op- geven in het ontmoetingshuis via de intekenlijst of bellen naar 471 80 09. SCHIEDAM - Het gemengd koor Toonkunst Schiedam geeft zater dag 4 november een concert in de 'Dorpskerk' aan het Noordeinde. Het programma is op deze avond gewijd aan de werken van Mozart en Bach. Bij de uitgevoerde wer ken zal de dirigent telkens een kor- te toelichting geven. Het concert begint om 20.00 uur. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug gaan weer verschil- lende cursussen van start. Voor 10- tot 15-jarigen gaat een cursus teke- nen en schilderen van start op 2 november (fl. 60,-). Volwassenen kunnen vanaf 9 november terecht voor Yoga voor beginners (fl. 93,- voor 12 lessen). Maandag 13 no vember begint de cursus tekstver- werken vanaf 13.30 uur. Voor in- schrijvingen kan men terecht bij de balie, tel. 247 04 64. SCHIEDAM - Kinderen tussen de 4 en 9 jaar kunnen elke woensdag- middag vanaf 13.30 uur terecht in de Blauwe Brug. Woensdag 1 no vember worden er van kurken en te en andere niet-commerciele in- stellingen binnen de stad te verto- nen. Met vriendelijke groet, Menno Siljee (PvdA) I Mat ik het zo zeggen: het begin is er. Interne e-mail was al mogelijk en met ingang van deze maand kan er ook extern via internet gee- maild worden. Jammer genoeg geldt dat nog niet voor de sector SWW in het gebouw aan de 's Gravelandseweg maar daar wordt een oplossing voor gezocht. Ver- der wordt er hard gewerkt aan het vernieuwen van de bestaande site, die nu ook gebruikt wordt voor het aantrekken van nieuw perso- neel, en komt er een nieuw onder- deel 'Schiedam Actueel'daarop komt o.a. een overzicht van de ko- mende vergaderingen en de be langrijkste agendapunten, iets waar D66 al heel lang op aan- dringt. Hopelijk gaat dat alles er aantrekkelijk en vooral wevend uitzien! Belangrijk vinden wij ver- der dat de communicatie twee- richtingsverkeer wordt: de moge- lijkheid om bijv. bestemmings- plannen in te zien en daar op te reageren en eenvoudige vergun- ningen aan te vragen; voorstellen daartoe wachten we met belang- stelling af. Alles hangt echter af van het weer op voile sterkte krij- gen van de afdeling communica tie: de plannen zijn goed, nu de uitwerking nog! Trudv van den Akkt. dozen auto's gemaakt. Op 8 no vember staan 'bomen van klei' en sport en spel op het programma. Woensdag 29 november wordt er Sinterklaas gevierd. SCHIEDAM - In Podium Cafe De Graauwe Hengst treedt zaterdag 4 november QV Louise op vanaf 22.00 uur. De band speelt alleen eigen nummers. SCHIEDAM - In de Dorpskerk wordt zondag 5 november een gos- pelsoundavond gehouden. Het koor Rejoice uit Delft treedt op. Het optreden begint om 19.00 uur en duurt een uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - In de Nieuwe Pas sage wordt zondag 5 november een muzikale koopzondag gehou den. Het duo Glad IJs staat op het programma. Zij laten bekende en minder bekende nummers de revue passeren. De winkels zijn open van 12.00 tot 17.00 uur. Sigarenmagazijnvan de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Ontmoetingshuis De Weerklank in Groenoord is binnenkort jarig. Op zaterdag 11 november, de dag van Sint Maar- ten, bestaat zij namelijk zeven jaar. Dit wordt gevierd met een feest. De Weerklank organiseert ver- schillende activiteiten voor bewo- ners van de wijk Groenoord. In middeis werken zo'n 35 vrijwilli- gers hieraan mee en zullen zij, net als ieder jaar, ook op dit feest be- dankt worden voor hun inzet. Zij worden deze zaterdagmiddag ge- trakteerd op een heerlijke maaltijd, dat door het bestuur van de Weer klank is klaargemaakt. Daarnaast worden er ook zo'n honderd kin deren verwacht die, begeleid door de fanfare, liedjes zullen zingen van Sint Maarten. De Weerklank staat bij de bewo- ners van Groenoord vooral bekend om haar warme maaltijden die om de twee weken in het huis worden geserveerd. Daarnaast trekt de We- reldwinkel, die eens per maand in het huis plaatsvindt, veel bezoe- kers. Op dit moment wordt er ge werkt aan een 'stilteruimte', waar de bezoekers zich kunnen ontspan- nen en zijn er plannen om koffie- ochtenden voor vrouwen te organi- seren. Wie ook eens kennis wil maken met De Weerklank, kan hier te recht op dinsdag, donderdag en za terdag van 14.00 tot 17.00 uur en op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Er kan dan gezellig met buurt- bewoners gesproken worden. Op de eerste en derde donderdag van de maand Worden er vanaf 17.00 uur warme maaltijden geserveerd. Het ontmoetingshuis ligt aan de Cornelia van Zantenplein 51 Voor Catelijne Raaphorst, dejonge vrouw die het Algemene Oude- ren Verbond (AOV) vertegenwoordigt in de gemeenteraad, was het alweer gebeurd. En dit nu al voor het tweede jaar! Wat dan wel?", vroeg wethouder Peter Groeneweg zich vertwijfeld af. Wel, er wor den in de jaarlijkse begrotingstukken wederom gedepaseerde, dis- criminerende en twintigste-eeuwse woorden gebruikt die de oudere Schiedammer niet op prijs stelt. „En om welke woord of woorden gaat't dan?", vroeg de wethouder nu ongeduldig. „Bejaard en be- jaarden natuurlijk.'", riposteerde Raaphorst fel. Tja, u leest het goed: volgens Politiek Correct Nederland magje het woord bejaard ofbejaarden niet meer gebruiken. Kan niet banger door de beugel. Is nodeloos kwetsend en discriminatoir. Oef!, hoorde je de wethouder denken. Hebben die ambtenaren zeker weer ergens bejaardenhuis geschreven of bejaardenhulp. En als wethouder minderheden weet wethouder Peter dondersgoed dat beleid, visie en goed bestuur begint en eindigt met mooie, ronkende woorden in prachtige allitereerende volzinnen. Daar passen be jaard, oudjes of grijsaard niet bij. Maar wat is nu feitelijk mis aan het woord bejaard? Vraag ik me -al een licht-kalende en man van gevorderde maar nogjonge leeftijd- af. Wat zit er achter die zogenaamde discriminatie van het AOV? En vooral wat moet je dan zeggen tegen die ouwetjes of veteranen Wel de oplossing is het meer neutrale of meer objectieve woord OU- DER of OVDEREN. Dus let op; voortaan geen bejaardenwoning maar ouderenhuisvesting. Geen bejaardenaftrek meer, geen be- jaardenoord, bejaardencentrum, bejaardenverzorgster, bejaarden- flatofbejaardenzorg. Nee voortaan ouderenzorg, ouderdomspensi- oen of ouderenverzorgster. Liever oud dan bejaard is het credo. Van Kooten en De Bie wisten al enige jar en geleden al handig in te spelen op de steeds hoe groter groep grijze dakduiven met de nieuwe woorden: oudere jongere of jongere ouderen. Zij maakte van het scheldwoord krasse knar een geuzennaam waar elke ouwe reus trots op is. Zo zie je maar dat elk woord zowel positief als negatief uitgelegd kan worden. Opoe is ineens volks en beledigend en en werd dus grootmoeder, bejaardenwoning wordt aanleunwoning en bejaar- denflat wordt verzorgingseenheid. Seniorenbeleid klinktfrisser dan ouden-van-dagenbestuur en op leeftijd toch mooier dan grijsaard. En zo werd in betrekkelijk korte tijd het 65-pluskaartje een senio- renpas, oude rot werd veteraan en de pensioentrekkers op zijn Spaanspensionadasgenoemd. En ook2ehands werdgoederen-met- ervaring. Oh nee. Dat is weer een ander voorbeeld van mooipraterij of eufemisme. De levensavond, de derde leeftijd, het gewicht der jaren en de herfst van het leven; allemaal verzachtende, verhullende woorden die de harde, ruwe werkelijkheid moeten bezweren. Maar pas op. Woorden slijten net zo snel als de seizoenen de mode dicteren. Ooit zijn deze mooie woorden weer gewoon. Met een grote leans dat ouderen dan ineens zeer ouderwets, kwetsend en dicrimi- natoir wordt geacht. En bejaard gewoon weer mag, nee moet. Frank Willemse Senior

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3