maasstad wiik 1 krant Peptalk voorSchiedamse ondernemers Meer betaald parkeerplekken voor klanten binnenstad 1 SnowSwing in Vlaardingen SCHIEDAM maasstad kerk t maasstad weekbladen Maaspost niet ontvangen? SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 25 november verzorgd door leerlin- gen van muziekcentrum OpMaat uit Schiedam en Vlaardin- gen. Acht van de beste leerlingen spelen fluit, piano en viool en verzorgen de zang. Aanvang is 15.00 uur, toegang is vrij. Ruilbeurs Harmonia ZOS-radio Avondmuziek Koran Visserskoor Computers Maak 'n mijter Cadeaumarkt Woensdag 22 november 2000 ■■i Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang zo 17.00 uur. ds. C. Gielen .Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. mw. E. Roetman Hervormde gemeente Kethel en Spaland ,'Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J. van de Peppel De Ark, Hargplein. "10.00 uur. ds. J. Sosef, ds. W.R. f "van Wieren Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos en dhr. A. Ruijl Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. dhr. A. van de Ende Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met ci,koor- en samenzang. ?f.'/za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. »zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 "uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils l(I,.ange Haven 27. I 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. 4 zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. "j 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen r Nieuwe Haven 155a. i za 17.30 uur en zo 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER: R. v.d. Heijden Telefoon 010-4004275 VERKOOPLEIDER REGIO: H.Wirtz Telefoon 010-4004276 Prive 06 54 984958 CHEFVERKOOP REGIO: R. J.Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R.van derVelden Telefoon 010-4738322 S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Angonois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Seinpost: 'We moeten lef hebben om keuzes te maken' Door Frank Willemse SCHIEDAM - Het gaat niet goed met het centrum van Schiedam. Veel winkels staan leeg, het is er rommelig, je kunt er slecht parkeren en veel de- zelfde winkels maken de spoe- ling dun. En dat terwijl Schie dam toch zo'n mooi historisch binnenstad heeft waar buurste- den jaloers op zijn. Hoe komt het toch dat het 'rondje Schie dam' of Grote Omloop zo wei- nig leeft? Volgens adviesbu- reaubureau Seinpost omdat de Grote Omloop wel 'uniek en mooi' is maar te groot voor een kleine stad als Schiedam. Het centrum heeft simpelweg een te grote broek aan en dus wordt het tijd om resolute keuzes te maken. Welke? Door de om loop in vier stukken te knippen met elk hun eigen soort uitsta- ling of sfeer. Maar dan moet wel iedereen -ondernemer, ei- genaren en gemeente- samen- werken. De ondernemers van de binnen stad, verenigd in het Centrumma- nagement, kwamen maandag- avond bijeen om de slechte toe- stand van het centrum te bespre- ken. Aanleiding het rapport 'De omloop binnenste buiten ge- keerd' van Seinpost adviesbureau uit Rotterdam. Een bureau dat trots vermeldt de Witte de With- straat weer tot leven heeft ge- bracht. Achter de tafel bestuursle- den van Centrummanagement en van de Gemeente, afdeling Eco- nomisohe Zaken. Aan het woord Rene Eldering opsteller van het rapport met voor zich een hon- derdtal ondernemers uit de bin nenstad. Hij noemt glashard de nadelen van Schiedams winkelcentrum: te kleinschalig, weinig dynamisch, te versnipperd en slecht bereik- baar met de auto. Maar ook de voordelen zoals het goede open- baar vervoer, een mooi centrum en de komst van Jan des Bouvrie. „Aleen door keuzes te maken kunt u van de binnenstad weer een levendig centrum maken", U De Broersvest moet in de ogen van Seinpost een belangrijke winkelstraat worden. houdt hij zijn publiek voor, „We moeten lef hebben om keuzes te maken." We moeten De Grote Omloop op- knippen in vier deeigebieden, is de oplossing van Seinpost voor het versnipperde centrum. Er zijn nu te veel winkels ver- spreid over een te groot opper- vlak. Door clustering van dezelfde soor- ten zaken of dienstverle- ning wordt de versnippering tegengegaan. 'Een gedurfd plan met verstrek- kende gevolgen', zo betoogt Maurice de Schwartz van Ecomi- sche Zaken. Schiedam heeft drin- gend 'levendigheid' nodig. En dat kan alleen maar als iedereen ondernemers, eigenaaren en ge meente bereid zijn hun nek uit te steken. Vier deeigebieden dus die elk een eigen sfeer en kracht moeten krij- gen. Allereerst het 'kernwinkel- gebied' van de Nieuwe Passage tot aan het ABC centrum. Daar moeten de luxere zaken komen zoals warenhuizen en modische zaken voor het zogenaamde fun- shoppen. Dan een 'gemengd ge bied', de Hoogstraat tot museum en Broersvest, waar de klant meer doelgericht heen gaat. Zowel winkels als zakelijke dienstverle- ning met wat horeca maar geen woningen ertussen. Als derde gebied wordt het 'the- magebied' det einde van de Hoogstraat en de Dam omvat- Daar moeten vooral kleinere win- keltjes komen waar eventueel bo- ven ge- woond kan worden. Zoals gale- ries, ate- lierswonin- gen en am- bachtzaken. En ten slotte het 'overgangsge- bied' zoals de Grote Markt wat erg geschikt is voor horeca en ter- rasjes en de Kerkstraat als wan- delgebied met een gidsfunctie zo als de VW. Weer zo'n mooi plan, hoorde je Foto Roger van der Kraan menig ondernemer denken in de zaal denken. Maar toen Rene El dering van Seinpost harde afspra- ken mssen ondernemers en ge meente aan deze reddingsactie verbond, draaide de zaal gei'nte- resseerd bij. Een voorwaarde is dat er grip moet komen op het vastgoed of de leegstand in het centrum. Een private-publieke partnership waar in samenwer- king tussen gemeente, eigenaren en ondernemers de leegstand en verpaupering wordt aangepakt. Snel en vooral resoluut beginnen was de boodschap. Als beginda- tum voorde herstructuering werd maart 2001 genoemd en dat ter wijl het rapport nog bij B en W ter beoordeling ligt. Een plan met visie hoorde je de ondernemers zeggen, het begin is er in elk ge- val. Nu nog de daden. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Het gaat niet goed met de binnenstad, winkeliers uit het centrum klagen steen en been. Om het tij te keren heeft de gemeente voor de binnenstad een nieuw parkeer- en bereikbaar- heidsplan opgesteld. Met als be- langrijkste wijzigingen: de af- sluiting van de Dam en de Lange Kerkstraat voor motorverkeer, deze straten worden voetgan- gersgebieden. Uitbreiding van betaalde parkeerplekken; zoals een grote parkeerplaats voor de klanten van Jan des Bouvrie op de Raam/Zijlstraat en betaald parkeren op de kop van de Plan- tage en rond de s' Gravelandse- weg. De Appelmarktbrug en Korte Havenbrug worden afge- sloten en grote parkeerboorden met lichtsignalen zullen 'actief aangegeven waar nog een par- keerplekje is. 'Actualisering parkeerplan en be- reikbaarheidsplan binnenstad', heet voluit het rapport van de Af deling VROM van de gemeente. Het plan is gebaseerd op eerdere rapporten zoals Seinpost over de winkel-clusters en de parkeerdruk van Haskoning. Aanleiding zijn nieuwe bouwplannen als Land van Belofte en Tramplus waardoor een groot deel van de binnestad op de schop gaat. Andere reden is de par- keerbehoefte van Jan Des Bouvrie die volgend jaar open gaat en het niet kunnen parkeren 's avonds voor bezoekers van het Theater a/d Schie. Ook lege parkeergarages en overvolle straten, als in wijk Oost, maken dat een nieuw parkeer en bereikbaarheidsplan hard nodig is. Voorgesteld wordt 'het plan' me dio voorjaar in werking te laten Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 26 no vember een ruilbeurs georgani- seerd vanaf 13.30 uur. Ruilers kunnen onder andere terecht met postzegels, munten en telefoon- kaarten. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Spirituele Vereni- ging Harmonia ontvangt donder- dagavond 23 november Lot Jansen die helderziende waarnemingen doet aan de hand van spreuken. De avond wordt gehouden in het wijk- centrum aan het Wibautplein en begint om 20.00 uur. Toegang is fl. 7,50. SCHIEDAM - Marco Donkersloot presenteert maandag van 10.00 tot 12.00 uur het programma 'Koffie met Marco'Dit is een programma met lokaal nieuws, berichten en veel muziek. 's Avonds wordt 'Langs de Waterweg' uitgezonden van 20.00 tot 22.00 uur met veel aandacht voor natuur en milieu. ZOS-radio is te beluisteren op ka- naal 91,5 fm van het Schiedamse kabelnet. SCHEIDAM - Het Wassenaars Kamerkoor onder leiding van Rob Borst treedt zondag 26 november op in de Dorpskerk Kethel. Liturg is ds.J. van de Peppel, organist is Hans Jacobi. Aanvang is 19.00 uur, toegang is vrij. SCHIEDAM - Met het oog op de Ramadan is in de openbare biblio- theek aan het Stadserf een exposi- tie te bezichtigen over de Koran. Lange Kerkstraat en Dam worden voetgangersgebied Parkeren in de binnenstad is soms chaotisch geregeld. gaan want het moet nog eerst langs het gemeentebestuur en 'door de inspraak' van burgers. Van de vier parkeergarages dient beter gebruikt te worden gemaakt. Automobilisten moeten wennen aan betaald parkeren en door lager tarieven en langere openingtijden wordt de klant hiertoe verleid. Een nieuwe parkeergarage is gepland aan de Buitenhavenweg waar Bas van der Heijden heen moet gaan. Voorlopig wordt (nog) afgezien van een parkeergagrage voor Jan des Bouvrie, wel komt er een par- keerterrein van 90 plaatsen aan de Zijlstraat/Raam voor het gebied Centrum Noord. Daarnaast zal in het centrum het aantal parkeerplaatsen voor be taald parkeren worden uitgebreid. Op de meeste plekken geldt nu al leen belangenparkeren maar vol gend jaar zal er ook een een kaartje kunnen worden gekocht. Betaald parkeren wordt ingevoerd op de Nieuwe Haven van Oranjebrug tot Vlaardingerdijk, op de Lange Ha ven (oostzijde), rond de 's Graven- landseweg en Hollandiahof. En in de wijk Oost waar nu alleen ver- gunninghouders hun wagen mo- gen parkeren. Andere nieuwe (be taald) parkeerplekken komen op de Noordvest en de Kop van de Plantage en het Schienokogebied. Dynamisch parkeerverwijzing is de technische term voor de boor- den die de automobilist laten zien waar (garage of terrein) nog plek is om te parkeren. Op zeker 25 plaat sen bij de aanrijroutes naar de bin nenstad zullen deze verlichtte boorden te zien zijn. Doel: het voorkomen van zoekgedrag zodat de automobilist niet de hele binne stad gaat afrijden op zoek naar 'n plekje. Met deze verkeerscirculatie wor den tevens twee oude historische bruggen afgesloten voor verkeer. De Appelmarktbrug en de Korte Havenbrug gaan dicht voor motor verkeer. Ook wordt de Dam voet gangersgebied net als de Lange Kerkstraat, Herenpad en Korte Kerkstraat. Verder wordt voorgesteld om het parkeren met een ontheffing voor Foto Roger van der Kraan bewoners te verruimen tot 8 uur 's avonds, zodat bewoners bij late thuiskomst van werk zeker zijn van een plekje bij de deur. Om tij- dens de verbouwingen toch de klanten naar de winkels te krijgen worden (tijdelijk) de tarieven van de parkeergarages verlaagd, netals de parkeermeters. Een heikel punt blijft -zoals in elk oud centrum- de bevoorrading met vrachtwagens van de winkels. Slechts op bepaalde (venster-)tij- den mogen vrachtwagens over voetgangersgebieden rijden. Er wordt voorgesteld om voor deze bevoorradingsroutes eenrichting verkeer in te stellen. Zo wil men zelfs een stoplicht plaatsen bij kruispunt Kreupelstraat/Grofbaan. Naast vertalingen van de Koran in 54 talen, waaronder een exemplaar in braille, zijn verschillende deco- ratieve voorwerpen met Koraan- teksten te zien. De expositie is te bezichtigen van 28 november tot en met 29 december. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk Schiedam organiseert woensdag 6 december eenb optre- den van het Vlaardings Vissers koor in dienstencentrum De 4 Mo lens. Het optreden begint om 14.00 uur, toegangskaarten kosten fl. 3,50. De voorverkoop is tot 29 no vember aan de receptie van De 4 Molens. SCHIEDAM - In De Blauwe Brug gaan in januari verschillende com- putercursussen van start. Maandag 15 januari vindt de eerste les van de basiscursus plaats voor degenen die niets of weinig weten van com puters. Cursusprijs is fl. 262,-, voor iedere cursist is een computer beschikbaar tijdens de lessen. SCHIEDAM - Twee crea-pieten brengen zaterdag 25 november een bezoek aan de Nieuwe Passage en geven een workshop 'Sinterklaas- mijters maken'. Materiaal is aan- wezig. Kinderen kunnen langsko- men tussen 12.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM - In verzorgingshuis Spaland wordt woensdag 22 no vember een mini-rommelmarkt ge- organiseerd vanaf 14.00 uur. Be- langstellenden zijn welkom aan de Willem Andriessenlaan 2. De kra- men staan vol met artikelen voor de feestmaand december. SCHIEDAM - Een nieuwe bakkerij in Schiedam: bakker Leo Kempers heeft sinds kort een zaak geopend aan de Vlaardingerstraat 7. Het brood is altijd heerlijk vers. Foto Roger van der Kraan VLAARDINGEN - Een metersho- ge schans staat dit weekend pal op het Vlaardingse Liesveldviaduct. Vanaf de skischans zullen ver- scheidene skiers, snowboarders en langlaufers hun kunsten tijdens SnowSwing vertonen. De sneeuw daarbij is voor deel deel rechtstreeks vanuit Oostenrijk per vrachtwagen naar Vlaardingen vervoerd. Geregeld mogen ook be zoekers gebruikmaken van het par- cours Bezoekers kunnen verder ook schaatsen op een speciaal aange- legde ijsbaan. Ook komt er een apres ski-dorp, worden tal van ac- tiviteiten georganiseerd met als hoogtepunt de fakkelshow van za terdag, aanvang 18.00 uur. Gezellig hoor, die Sinterklaastijd. Eigenlijk nog leuker dan de Kerst, vind ik. En daar zullen niet veel mensen het met mij eens zijn. Ik kan er niets aan doen, maar ik ben dol op de Sint en al- les wat daar omheen hangt. Vroeger al; de werkjes op school, het zetten van je schoen, de liedjes, chocoladesigaretten, sui- kerharten, de surpises. Op de lagere school hing er vier weken voor aankomst een grote Sint voor de klas, helemaal ingepakt. Elke week ging er een stukje pakpapier vanaf en de vrijdag voor aankomst was de goedheiligman helemaal uitgepakt. Dan werd ik pas echt zenuwachtig. En dan het grote moment: de komst van de Sint op pakjes- avond. Een enorme bons op de buitendeur en daar stonden dan ineens I6n en soms wel twee zakken vol Die Sinterklaas moet mij wel heel lief vinden om me zo goed te bedelen, dacht ik elk jaar weer. Wat ook zo schitterend was; die series over de Sint op TV. Een staf die zoek was of een pakjespiet die er de brui aan had gege- ven. Wat een ellende had die Sint allemaal te verstouwen voor zijn vetjaardag. Schimmel ziek, boek zoek; niets bleef hem be- spaard. En nu ik zelf een kleintje heb en er dus weer volop aan Sint wordt 'gedaanmerk ik dat er in al die tijd weinig is veranderd. Weer die mijnheer Aart bij aankomst, weir dezelfde liedjes, weer allemaal schoentjes die de avond na aankomst gezet wor den; heerlijk toch? Sinterklaas is in mijn ogen nog evenpopu- lair als ooit. En dat moet ook, want zo 'n oer-Hollandse traditie als de Sint mag niet verdwijnen. Met het gemopper dat er afgelopen zaterdag in de binnenstad te horen was, kan ik dan ook gedeeltelijk meegaan. De Sint werd ontvangen op het Stadserfplein en dat had volgens veel ondernemers op het oude stadhuis gemoeten. Mee eens. En: hij had aan moeten meren in de Lange Haven. Niet mee eens. Die voile Maasboulevard was toch geweldig. Scheepstoeters uit de verte, een kille wind om je oren. Weer als vanouds, toch? Karin Moerman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3