maasstad Bouwkranen, metselaars, betonmolens en plannenmakers maken overuren 'Herinneringen van een boerenzoon' aan de vooroorlogse tijd - wiik krant netel 1 iii i Nieuwe kansen voor bouwplannen oude Tweede boek van Arie Bij! over dorp Kethel Regiopas voor bieb in de maak Proeven in de Branderskelder maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 2 december verzorgd door gemengd koor Gaudeamus Musica uit Berkel en Rodenrijs. Zij voeren de Grote Orgelmis uit. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Podium Internetcursus N atuurfotografie Kerstzang Samenzang Wereldwinkel Schiedamse leefbaarheid bij Woonplus 4 ..4rL2 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang zo 17.00 uur. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds A. van der Klaauw Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J. van de Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. dhr. A.F. Ruijl. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. C. Philipse Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rij zinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. G. Duinker. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER: R. v.d. Heijden Telefoon 010-4004275 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 S. Verzendaal Telefoon 010 - 4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Angonois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Woensdag 29 novernber 2000 XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Het project La Duchesse/Maasboulevard is het tweede grote project van Archi tect Bram Van Hengel in Schie dam. AI eerder ontwierp zijn bureau 'Groep 5' een woon- eomplex voor het Gustoterrein aan de Buitenhaven. Dit plan 'ligt nog op de plank' omdat de haven van Rotterdam bezwaar maakt tegen wonen zo dicht bij de Rotterdamse haven. Project- ontwikkelaar Dura en Bokx willen de circa 250 woningen, zowel laagbouw als een mar- kante appartementenflat, ont- wikkelen. Als de bouwvergun- ning wordt afgegeven is dit nieuw stukje Gorzen zo rond 2003 klaar. Een ander 'oud" plan is het Wa- rande/Nieuwe Havenplan van ontwikkelaar HBG. Al eerder wa- ren op het voormalig terrein van Bingham en Neproma bouwplan- nen gemaakt. Deze 'doorontwik- keling' zorgt ervoor dat zo'n 60 luxe klassieke appartementen daar zijn gepland in de duurdere prijsklasse. Begin 2001 hoopt men de eerste paal de grond in te siaan. Bij de Houthaven waar vroeger houthandel Van de Wetering zat is een plan voor 60 woningen op- nieuw getekend en akkoord be- vonden door projectteam Zuid. Het eedere plan had te veel hoog- bouw en ook last van geluidshin- der van de haven. De nieuwe plannen van Woonplus maken nu wel een goede kans van slagen. Al begonnen met daadwerkelijk bouwen zijn de 12 luxe waterwo- ningen waar vroeger het Hoofd- bureau van Politie stond. Bokx bouw maakt met deze plannen een eerste aanzet voor de hele ontwikkeling van het gebied tus- sen Lange Nieuwstraat en Nieu we Haven. Nog maar kort gele- den is bekendgemaakt dat het voormalige Entrepotgebouw tot een twaalftal zogenaamde Ameri- kaanse Lofts of duurdere apparte menten wordt verbouwd. In de binnenstad wordt 'Het land Van Belofte' volgebouwd met een vierkante wooncomplex van •wJSHsSfgjgl I-*.: jgSQ Het Hemaplein waar het Land van Belofte zal worden gebouwd, zoals het er begin ditjaar uitzag. zo'n vijf-hoog. Hier zijn 90 ap partementen gepland en zo'n 2500 vierkante meter kantoren en winkels. Binnenkort komt de bouwvergunning maar eerst zal de grond moeten worden gesa- neerd. Andere aanpassingen aan het eerdere plan is de aanpassing van het kruispunt Kreupelstraat, Kerkstraat en Baan. De verwach- ting van Kees Rijke van de afde- ling VROM is dat volgend jaar begonnen zal worden. nieuw plan. Op deze plek achter de Lange Haven moeten zo'n 60 woningen verschijnen, met onder het complex een garage. Een grote gebiedsontwikkeling zal bij de nieuwe metro in Nieuw- land verschijnen. Parkweg Oost heet dit plan van BEMOG ont- wikkelingsmaatschappij. Het om- vat bijna 200 woningen in gevari- eerde bouw. Torentjes, eenge- zinswoningen en waterpartijen Een stuk onduidelij- ker is de si- tuatie van het bouw- plan West- molen- straat. Protesten van omwonen- den en fmanciele tegenvallers maken dat dit plan nu al jaren in de ijskast ligt. Makelaar Anke Bodewes wist laatst te vertellen dat er hard wordt gewerkt aan een moeten verschijnen waar vroeger de Technische School stond. De bouw is sterk verlaat door de as- bestaffaire aan de Van Marken- straat. Nu dit eindelijk is opgelost kan begin 2001 begonnen wor den met het plan architecten van IMBO. Andere grote projecten als plan Raem/Schie (40 woningen) van de Vernieuwde Stad en erachter het project van Breur (150 wonin gen) aan de Vijgensteeg zijn al lang begonnen. Deze voormalig Brandersbuurt is daarmee volge bouwd en los van het 'drama van Breur' worden zo voormalige open veldjes of rotte kiezen in de stad weer keurig opgeknapt. Een andere rotte kies is ca fe Buitensluis aan de Lek straat in de Gorzen. Dit cafe is jaren geleden door brand verwoest. Op dezelfde plaats zal een appartementencom- plex verschijnen met zo'n tien woningen, De Boeg genaamd. Tot slot zijn er natuurlijke de gro te bouwplannen in Groenoord en Archieffoto Roger van derKraan Spaland. In Groenoord wordt met sloop, opknappen en nieuwbouw volgens de gemeente een groot deel van de wijk nieuw leven in geblazen. Een ander grootschalige stadsuit- breiding is het Sveaplan van oud- wethouder Reijnhout. Het eerste gedeelte (Fors) wordt nu afge- bouwd, zij het met vertraging want de eengezinwoningen zou- den al een klein jaar bewoond moeten zijn. Voor de volgende wijk Holm gaan nu de palen de grond in, deze wijk moet eind 2001 opgeleverd worden. Aan de derde wijk Borg wordt nu gete kend; de laatste wijk Dal zal pas medio 2003/2004 klaar zijn. Wie al deze bouwplannen over- ziet, kan concluderen dat er in Schiedam heel wat gebouwd wordt. En missehien dat er over 50 jaar nostalgisch teruggekeken zal worden aan het Schiedamse Bouwen van rond de eeuwwisse- ling. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Als hij z'n ogen dicht doet ziet 'ie alles weer voor zich: boerderijen als Land- vreugd en Hargahoeve, de pol- dermolens aan de Poldervaart, het laantje van Bol'es, De Blau- we Brug en de Dorpskerk en vooral het boerenleven. Namen als Leen, Pleun of Jaantje en Gre met erachter Olsthoorn, De Raat of Poot. Zijn tweede boek over zijn Kethel kreeg danook de on- dertitel 'Herinneringen van een boerenzoon'. Vrijdag kreeg hij en twee kleinkinderen de eerste exemplaren plechtig overhan- digd van het Fonds Historische Publicaties Schiedam. Arie Bijl, geboren op een boerderij in 1917 in Kethel en Spaland, en in het bezit van een fotografische ge- heugen. „Voor 1930 was veldwachter Tempelaars de enige man waaruit de gemeentelijke politiemacht van Kethel en Spaland bestond. Hij droeg een sabel aan z'n linkerzijde en bereed een stalen ros. Opstap- pen deed hij op ouderwetse ma- nier, dat wil zeggen eerst op een drafje naast de fiets lopen, dan met een voet steppen en de ander op de as van het aehteriel; hij hees zich vervolgens omhoog en zeeg dan neer op het gezondheidszadel..." Zo bfegint Arie Bijl met volzinnen het boek Toen was Kethel nog een dorp'. Een boek vol weemoedige herinneringen aan een tijd met een ander ritme en snelheid. Het tijd- vak 1920-1940, toen Kethel nog een zelfstandige dorp was, en nog niet opgeslokt was door grote buurman Schiedam. Een tijd dat Kethel en Spaland, zo luidde de officiele naam, nog een echt boerendorp was. Met een veldwachter, een dominee en waar Sigarerimagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 PlusmarktvanderMeer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadotbiek Hoogstraat 168 Kinderijk Kethel in de twintiger jaren. Op de hoek Dorpsstraat en het Noordeinde de groentewinkel Westland van Sosef, op achtergrond de Dorpskerk. Foto it Toen was Kethel nog een Dorp'. de slager tevens veekoopman was. Waar grote gezinnen van soms meer dan tien kinderen gewoon was. En dus waar de kinders na de lagere school op hun twaalfde moesten meehelpen op de boerde rij. Of er waren er toch zat in dienstbetrekking als meid of boe- renknecht. Toch waren er uitzon- deringen zoals de zoon van Slager Kees van Selm die het schopte tot particulier chauffeur van minister- president Willem Drees. Ook schrijver Arie Bijl komt uit een gezin van negen kinderen, ook hij moest meewerken op de boer derij. Zeker omdat zijn vader al vroeg overleed en zijn moeder er alleen voorstond. Ondanks alle mooie verhalen is Arie geen boer geworden maar wist als verzeke- ringsagent aan de kost te komen. Wel weer in Kethel zodat hij goed op de hoogte bleef van zijn ge- boortedorp en omstreken als Schipluiden, Maasland en Schie dam. „Het zijn meer opwellingen die ik dan gewoon met balpen aan het pa pier toe vertrouw", vertelt Bijl trots als hij het eerste exemplaar van het boek in handen krijgt. Toe- passelijk heeft de organisatie ex- boerderij Landvreugd uitgezocht. Vroeger temidden van uitgestrekte landerijen nu midden tussen de Groenoord flats en waar de rijks- weg langsdendert. Herman Noordegraaf, voorzitter van de Stichting Historische Publi caties vermeldt trots dat het eerste boek van Arie Bijl 'Kethelse Toe- standen' met een oplage van 1200 stuks al snel uitverkocht is. Daar- om nu een tweede boek van Arie Bijl waarbij de leden van de werk- groep, het echtpaar Rosman, ge- holpen hebben met de foto's. Want het boekje is ook een fotoboek ge worden met meer dan vijftig Kethelse foto's. Lachend vertelt de schrijver dat Siem Rosman vaak 'even' voor een praatje langs- kwam, twee uur later zaten ze nog over vroeger te kletsen. Het boekje vertelt vooral over het boerenleven van alledag in en rondom Kethel. Bijna al deze boe- renhoeves zijn verdwenen door de onstuitbare opmars van de wo- ningbouw. Maar enkele zoals Landvreugd, Hargahoeve of de boerderij van Rip midden in het oude dorp hebben de tijd door- staan. En verwijzen naar dit 'ande re' nog zo korte verleden. Speciale aandacht ook voor de band tussen dier en mens. Arie Bijl beschrijft die relatie mensen en de koeien, varkens, maar ook kippen en vogels werden verzorgd. Hoe bijvoorbeeld een bevalling van een drachtige vaars op de boerderij door de hele familie werd beleefd. Arie Bijl schijft ook bijna vergeten wetenswaardigheden op waarom een opstal 'opstal' heet. En ook wat 'afstallen' betekent. Samen met de foto's van bekende Kethel- lappers zal menig lezer van dit boek even in de tijd terugkeren. Een aanrader als kado voor Sint of Kerst. Het boek 'Toen was Kethel nog een Dorpdoor Arie Bijl is te koop in de erkende boekhandel voor fl. 19,50. SCHIEDAM - Tim O'Conner Tripp treden zaterdag 2 december op in Podium Cafe De Graauwe Hengst. Aanvang is 22.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - De cursus Internet gaat maandagavond 22 januari van start in de Blauwe Brug om 19.00 uur. De cursus bestaat uit drie les sen van drie uur en is speciaal voor de beginnende internetgebruiker. De cursusprijs bedraagt fl. 237,- inclusief koffiebonnen. Voor iede- re cursist is een computer beschik- baar. Voor meer informatie of voor inschrijvingen: 247 04 64. SCHIEDAM - In de bibliotheek aan het Stadserf zijn tot en met 28 december de mooiste werken te zien van natuurfotograaf Adri Hoogendijk. De openingstijden van de bibliotheek zijn: maandag 17.00 tot 20.00 uur, dinsdag en donderdag 13.00 tot 20.00 uur, woensdag en vrijdag 11.00 tot 17.00 uur en zaterdag 11.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - In de Grote Kerk wordt zondag 17 december een Kerstzang gehouden die van 17.00 tot 18.15 uur duurt. Een massaal koor bestaande uit 275 zangers en zangeressen verleent hieraan me- dewerking, alsmede muziekver- eniging Harpe Davids, Andre Ver- woerd op orgel en mgr. Bar. SCHIEDAM - Het Schiedams Ge mengd Koor 'The Green Forest Selection' zal 10 december een kerstsamenzang verzorgen in de Liduina Basiliek. Het harmonie- orkest van Harpe Davids verleent haar medewerking. Aanvang is 14.00 uur, toegang is gratis. SCHIEDAM - Ontmoetingshuis De Weerklank biedt woensdag 6 december onderdak aan de We reldwinkel. Tussen 10.00 en 12.00 uur zijn een aantal veel gevraagde artikelen te koop als koffie, thee, wijn, chocolade en schrijfwaren. De Weerklank is te vinden aan het Cornelia van Zantenplein 51 RIJNMOND - De bibliotheken van Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis starten vol gend jaar een proef met een regio pas. Met deze pas kunnen de leners in alle filialen terecht om boeken, video's en cd's te lenen. De gemeente Vlaardingen denkt er verder serieus over na om boeken thuis te bezorgen. Via een bezorg- dienst worden boeken tegen beta- ling afgehaald en gebracht. SCHIEDAM - Woonplus organi- seert donderdag 30 november een bijeenkomst voor alle kader- medewerkers, die zich in Schie dam bezig houden met leefbaar heid. Deze kadermiddag, die plaatsvindt in Theater De Teer- stoof in Schiedam, vormt de eer ste activiteit van 'Wijkplus', een initiatief van Woonplus om de leefbaarheid in Schiedam een nieuwe impuls te geven. De bijeenkomst biedt de genodig- den een gevarieerd en interactief programma met muzikale omlijs- ting van Trio Omgeruimd, dat op geheel eigen wijze met een knip- oog kijkt naar de leefbaarheid in Schiedam. De doelstelling van Wijkplus luidt als volgt: „Als Wijkplus richten wij ons op de mentaliteitsverande- ring en een eenduidig beleid voor de Leefbaarheid van Schiedam. We moeten gebruik maken van el- kaars kwaliteiten. Nu zijn er te weinig schakelaars tussen organi- saties die zich bezig houden met de leefbaarheid in de wijken. Als eer ste doel moet een kadermiddag een aanzet zijn om beter te schakelen." De denktank van Wijkplus wordt gevormd door Hester Verbeek, ad- viseur Kwaliteit en Leefbaarheid bij Woonplus, en vier lokaal be kende Schiedammers: Kor Kegel (journalist Rotterdams Dagblad), Mahir Engin (raadslid PvdA), Ma- ri Dingenouts (PR-functionaris ONS Groep) en John van Gestel (bestuurslid SOBO). Als het aan de vijf initiatiefnemers van Wijkplus ligt, is de kadermid dag nog maar het begin van een productieve samenwerking. Uit- eindelijk zullen de 'specialisten' op het gebied van leefbaarheid de Schiedamse bewoners moeten sti- muleren om actief te zijn in en voor hun buurt. Medio mei organi- seert Wijkplus een 'Wijkencon- gresdag' waar bewoners hun nieu we ideeen en initiatieven kunnen presenteren. Goede initiatieven be- loont Woonplus met geldprijzen, die gebruikt kunnen worden om het idee tot uitvoering te brengen. SCHIEDAM - Veel mensen kwa- men af op de grote wijnproeverij die afgelopen zondag in de Bran derskelder werd gehouden. Onder de booggewelven van de kelder van het voormalige St. Jacobs Gasthuis konden de proevers nieu we wijnen keuren, waarbij ook oesters werden geserveerd. Foto Roger van der Kraan Ik kijk de laatste weken al angstvallig naar defax en brievenbus, ik snuff el mijn e-mail gespannen door. Wanneer gaat het circus weer beginnen? Wanneer krijgen we de eerste persberichten in de trant van WD gaat de wijk in', 'D66 vraagt om Vw mening' en 'Het CD A komt bij U thuis op de koffie!'. Want over krap anderhalfjaar hebben we alweer gemeenteraadsverkiezingen en zulllen we de j raadsleden (en aspirant-raadsleden) weer overal op straat tegenko- men, dat weet ik zeker. „Wijzijn gei'nteresseerd in UWmening!", dat soort taal krijgen we dan opnieuw over ons uitgestort. Adverten ties op de voorpagina's van de huis-aan-huisbladen -ze zullen er ze ker een of andere subsidie voor krijgen-. Advertenties in de trant I van 'KiestHenkMetaal,eenijzerenkeuze!'en 'Herkies Raaphorst j anders zijn de rapen gaar!' Toch jammer dat de PvdA is gestopt met zijn toernees door de stad, vorig jaar stonden ze nog met een kraampje voor het ABC-complex. Want we krijgen altijd het verwijt dat we alleen voor een verkiezing op straat te vinden zijn", zei PvdA-er Piet Tijsen toen tegen mij, „Dus staan we hier ook als er geen verkiezingen zijn.Ik vond het een loffelijk streven, maar na die verregende zaterdag ben ik geen enkele partij meer op straat tegengekomen. Ook de PvdA niet. Maar laten ze dan straks in januari, februari en maart 2002 ook gewoon thuisblijven. Jalmar Teunissen I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3