tit The Sixth Sence door lezers gekozen als beste film 2000 OdO Chinees nieuwjaar bij Feest Fin de Siecle van Creme Fraiche in Isala Theater ipreview Reuzen regeren Calypso De Berini's spelen laatste shows van Negerzoenen 'Stemmen in de nacht' in Zuidplein 'Pluk de dag' verdedigt titel bij Kampioenschap Theatersport -J1 ROTTERDAM - Het Bi- bliotheek Theater aan de Hoogstraat 110 fungeert ko- mend weekend als onver- valste poldervariant van het oude Romeinse Colosseum, genaamd het Nederlands Kampioenschap Theater- sport. Deze zal heel wat minder gewelddadig verlo- pen dan vroeger. Twee groepen theatersporters strijden tegen elkaar. Hun wapens? Een arsenaal aan scherpe grappen en grollen en ontroerende scenes. ROTTERDAM - Weinig eensgezindheid onder de le zers van Maasstad weekbla- den als de vraag wordt ge- steld wat de beste film van het jaar 2000 was. Op bijna iedere inzending die op de re- dactie binnenkwam stond wel een andere film als favo- riet genoemd. Slechts een ti tel sprong er echt uit, een film die door heel veel inzenders werd genoemd. Daarmee mag het spannende The Sixth Sence zich wat Maasstad weekbladen betreft de beste film van 2000 noemen. |ir tx51 ROTTERDAM - Asian Per forming Arts staat op 12 en 13 januari in Theater Zuidplein met het nieuwe stuk Stemmen in de Nacht. Het stuk gaat over een groep mensen die in een asielzoekerscentrum ver- blijft. De cast bestaat nit zes jonge spelers die allemaal weten hoe het voelt om niet meer in hun geboorteland te zijn en hier een nieuw bestaan op te moe- ten bouwen. Het thema van de voorstelling Stemmen in de Nacht is actu- eel; het laat de rauwe, onbe- kende, uitzichtloze werkelijk- heid van de wachtenden in de asielzoekerscentra zien. De ontheemden zijn onzeker over hun lot en zoeken steun bij el- kaar. Ze lijden onder de uit- zichtloosheid, de eindeloze verveling, heimwee, het vreemde eten en de onbekend- heid met de bureaucratische regelgeving. De stemming van de bewoners wordt erg beinvloed door hun leefomge- ving. Dit leidt regelmatig tot irritaties, maar de komische situaties hebben in het stuk de overhand. De voorstelling wordt opge- luisterd met live akoestische muziek op de setar, bespeeld door Balout Khazraei, die te- vens een van de hoofdrollen speelt. De Iranese Nasim Khaksar is de schrijver van het stuk. Zijn oeuvre bestaat nit verhalen. gedichten, een reisverslag, ro- mans en toneelstukken. In Iran was Khaksar de meest be- kende en meest gelezen au- teur. Net als in zijn romans komen in zijn toneelstukken onder- werpen als ballingschap, va- derland. heimwee, eenzaam- heid en verlangen op geheel eigen wijze aan de orde. Stemmen in de nacht is op vrijdag 12 januari (try-out), f 25,30 off 20,- CJP/R'dam- pas/Pas65) en zaterdag 13 ja nuari (premiere), f 30,80 of f 25,30 (CJP/R 'dam pas/ Pas65) te zien in Theater Zuidplein. Reserveringen: 010-4816500. Aanvang 20.15 uur. Daarna onder meer op 15 fe- bruari in het Isala Theater in Capelle a/d Ussel. Bij theatersport bestelt het publiek eigen lach en traan door 11,j a Post Het is een wonderlijke gebeurte- nis om een theatersportwedstrijd te aanschouwen. In tegenstelling tot wat vaak onder het kopje 'the ater' wordt verstaan, is hier geen sprake van passief stilzitten. The atersporters moedigen het pu bliek juist aan hun stem te laten gelden. Boegeroep, enthousiast gejuich het mag allemaal. En de publieke participatie beperkt zich niet alleen tot het gebruik van de stembanden. De toeschouwers oefenen ook invloed uit door ro- zen op het podium te gooien of natte sponzen naar de (scheids) rechters te gooien. Roel Pot, bekend als presentator van TV Rijnmond, is een rasechte theatersportveteraan. Als lid van het team 'Pluk de dag', dat dit jaar de titel verdedigt, draait hij al heel wat jaartjes mee in de scene. „Het is gewoon een groot gezel- lig zooitje tijdens de voorstellin- gen. Toeschouwers krijgen een mengeling van cabaret en toneel. Een soort stand-up comedy, maar dan nagenoeg zonder enige voor- bereiding. Sleutelwoord bij de theatersport is improvisatie. Dus noch de mensen op het podium, noch het publiek weet van tevo- ren wat hen te wachten staat. Hierdoor is een theatersportwed strijd de ene keer grappig, dan weer ontroerend en een andere keer weer volslagen gestoord", aldus de olijke presentator. Juist omdat het publiek zo'n grote Theatersporter Roel Pot: „Het is gewoon een groot gezellig zooitje tijdens de voorstellingen. rol speelt, is improvisatie belang- rijk. Zo komen de gespeelde sce nes tot stand op basis van sugges- ties uit de zaal. Of zoals Roel Pot het stelt: „De teams vragen de mensen een emotie te noemen en moeten die op het podium dan zo goed mogelijk tot uitdrukking brengen. Dat is allemaal leuk en mige toeschouwers putten hun hersenen net zo lang uit tot ze een razend moeilijke scenesuggestie hebben bedacht." Toch kent een theatersportvoor- stelling een reglement. Een wed- strijd begint bijvoorbeeld met twee teams van vier personen die elkaar uitdagen om een bepaalde - - -vslM •"to - I aardig als ze 'boos' of 'verlegen' roepen. Maar als een of andere mafkees je uitdaagt 'nurks' te spelen, wordt het een ander ver- haal. Hoe beeld je dat in gods- naam uit?! Echt waar hoor, som- scene te spelen. Om de beurt pro- beren zij deze tot een goed einde te brengen. Maar aan de uitvoe- ring zijn grenzen verbonden. Drie aanwezige, in toga's geklede rechters trachten de spelers in toom te houden met gele en rode kaarten. Deze kunnen worden uit- gedeeld als een teamlid de voor stelling 'blokkeert'. Met andere woorden, als hij de uitdaging van het concurrerende team niet aan- neemt, of niet goed uitbeeldt. Grootste straf die aan de kaarten kleeft, is een verplicht solo-optre- den van een minuut. Maar dit is niets bij wat er met een speler ge- beurt als hij zich schuldig maakt aan fascistische, racistische of seksistische grappen. Dan wordt hij gedegradeerd tot decorstuk met een mand over zijn hoofd. De enorme invloed van het pu bliek maakt dat de theatersport- wedstrijden iedere keer anders zijn, maar zorgt ook voor een foto: Dick Sluijter groot gevaar. „Als je een pies en poep publiek hebt, geldt hetzelfde voor de scenes. Dat kan je nooit van tevoren inschatten. Zo heb ik ooit met 'Pluk de Dag' opgetre- den voor een groep hoge omes van de politie. Mensen van wie je zou verwachten dat ze overlopen van ethisch verantwoord gedrag. Mooi niet dus. Tijdens de sug- gestieronde riepen ze allemaal in koor 'hoer!!!'. Daarentegen heb ik in wijkcentra suggesties gehoord die zo intelli gent waren dat ik niet eens wist wat het woord betekende. Ik ben benieuwd wat voor pu bliek we komend weekend heb ben", aldus Roel Pot. ROTTERDAM - Museum De Dubbelde Palmboom, Voorhaven 12, toont van 10 januari tot en met 18 februari 2001 de viering van het Chinees nieuwjaar. Dit is het tweede in een reeks van vijf Rotterdamse feesten die worden uitgelicht op de tentoonstelling Rotterdam Feest in dit museum. Het Chinees nieuwjaar duurt inclusief voorbereidingen twee weken. In De Dubbelde Palmboom kun je alle feestelijkheden volgen, van de voorberei dingen tot de viering van 'ieders verjaardag' en het Lantaarnfeest. Op za terdag 31 januari is er van 14.00 tot 16.15 uur een speciaal cultuurpro- gramma en op woensdag 17 januari en zaterdag 10 februari zijn er activi- teiten voor kinderen van 6 tot 12 jaar, in samenwerking met Wah Fook Wui. Informatie: 010-476.15.33 of www.hmr.rotterdam.nl. ROTTERDAM - Creme Fraiche is het meest veelzijdige gezelschap dat er in Nederland en Belgie in het theater te bewonderen valt. Het kwartet, dat voile zalen trekt, laat zich moeilijk in een hokje stoppen. Creme Fraiche is gewoon Creme Fraiche. Het ene moment is het ca baret, het andere moment enter tainment. Een stukje a capella volgt even gemakkelijk op een stukje slapstick als op een stukje popmuziek. En het is natuurlijk mooi meegenomen dat het alle maal om te lachen is. De pers schreef over het program- ma Fin de Siecle: 'Een ware zege- tocht' (De Volkskrant), 'Taalge- voel en muzikaliteit zijn de sterke kanten van Creme Fraiche' (De Telegraaf), 'Ze zijn zeer muzikaal (het repertoire varieert van een doowop tot een stukje rai-muziek), iedereen is zowel aangever als af- maker en speelt meerdere rollen en de timing is fenomenaal' (Noord- hollands Dagblad) en 'Kunststuk- jes naast briljante vondsten bij Cre me Fraiche' (Nieuwsblad van het Noorden). Creme Fraiche is op zaterdag 6 ja nuari te zien in het Isala Theater in Capelle a/d Ussel (010-458.64.00) en 26 mei in het Bibliotheek Thea ter in Rotterdam (010-281.62.62). Creme Fraiche foto: Jan-Clemens Lampe door Vincent Wernke Dat The Sixth Sence zich de num- mer een mag noemen van het film- jaar 2000 is niet geheel verwonder- lijk. Eerder kreeg deze film van re- gisseur M. Night Shyamalan goede kritieken in de media. Maasstad weekbladen sprak van een „film van zeldzame klasse, een absolute aanrader die iedereen moet zien". Daar konden veel lezers van Maas stad zich wel in vinden. „Briljant idee, verrassende film", schreef Ersel Ozgelik uit Rotterdam als motivatie voor zijn keuze. „Heel goed gespeeld", voegde Patricia Coppenroth uit Spijkenisse hieraan toe. En D. Vreugd uit Rotterdam noemde The Sixth Sence „de meest verrassende film van dit jaar die ook na paar keer kijken de moeite waardblijft." Ook veel stemmen kreeg de spek- takelfilm Gladiator van Ridley Scott, die daarmee als tweede ein- digde. „Je hebt het gevoel dat je zelf in de arena op de tribune zit", schreef Erik van Oost uit Rotter dam. Ook R. Wijnbergen uit Maas- sluis vond Gladiator een prachtige film: „Weliswaar een beetje Rome op zijn Amerikaans, maar toch..." Marcel Meulstee uit Schiedam was helemaal enthousiast over Gladia tor: „Wat een spektakel en ontroe rend met een mooi einde." Op de derde plaats vinden we twee films die precies hetzelfde aantal De Disneyfilm Dinosaur eindigde op een gedeelde derde plaats in het iijstje met favoriete films van de lezers van Maasstad weekbladen. stemmen kregen. Ten eerste de Disneyfilm Dinosaur, volgens E. Steijger uit Vlaardingen „een meesterwerkje uit de stallen van Walt Disney". En de tweede film is X-Men, „met veel special ef fects, doet denken aan The Ma trix", schreef Ersel Ozgelik. Op de vijfde plaats vinden we een film waarin ook veel special effects zit- ten, de animatiefilm Chicken Run. Volgens mevrouw Woerkom uit Schiedam „een leuke film voor jong en oud". Zesde staat enigszins verrassend de tweede Pokemon film, gevolgd door U-571. Deze laatste film is volgens mevrouw Woerkom „spannend en schitterend ge speeld". De achtste plaats wordt ingenomen door What lies be neath, volgens Willy Boer uit Rid- derkerk een film „met een hoge amusements waarde N egende staat Sleepy Hollow van regisseur Tim Burton. „De sfeer is grauw en pakkend met een verhaal dat span- nend en apart is", schreef Marcel Meulstee uit Schiedam over deze film. En nummer tien tenslotte is Erin Brockovich: „Een waarge- beurde geschiedenis met een voor- malige miss op de barricaden", al dus mevrouw B.P. Scheers-Mac- kenbach uit Zuid-Beijerland. Voor de volledigheid nog even de top tien op een rij: 1The Sixth Sence 2. Gladiator 3. Dinosaur en X-Men 5. Chicken Run 6. Pokemon 2 7. U-571 8. What Lies Beneath 9. Sleepy Hollow 10. Erin Brockovich Uit alle inzenders hebben we vier personen getrokken die een bio- scoopbon ontvangen: R. Wijnber gen uit Maassluis, D. Vreugd uit Rotterdam, C. Woerkom uit Schie dam en H. Boudewijns uit 's-Gra- vendeel. De winnaars hebben hun prijs inmiddels ontvangen. Seesaw ROTTERDAM - Ook in het nieu we jaar zal op de Rotterdamse po dia weer meer dan genoeg te bele- ven zijn. WaterFront begint het nieuwe jaar op donderdag 4 janua ri met een dubbeloptreden van Fa- vez en Seesaw. Verwacht van Fa- vez stevige, poppy indierock met bezielde zang, over een goed uit- gearrangeerd gitaartapijt. Seesaw is een nieuwe telg van het eigen- wijze Nederlandse label Transfor med Dreams. Dit jaar verscheen hun cd 'Gold Money', daarop dromerige op Amerikaanse indie- leest geschoeide popsongs. Dit dubbeloptreden begint om 21.00 uur en kaarten kosten een tientje. Een dag later op hetzelfde podium Jammah Tammah. Hun dampende en moddervet groovende powers- ka is rechtstreeks uit de originele rauwe Jamaicaanse ska getrokken, met flinke scheppen polka, rocksteady, roots-reggae, dub en wereldmuziek maken de dwaze Groningers er een gepeperd soepje van. Het begint om 21.00 uur en kaarten kosten vijftien gulden. In Rotown bijt Yuppie Flu de spits af van de serie optredens in 2001. Zelf komen ze uit Italie en zijn spe ciaal op pad gegaan om zich van hun beste triphop/gitaar-kant te la- ten zien. Volgens eigen zeggen is 'hun muziek een relatie tussen hypnotische elektronische instru- mentale crescendi en beschaafde rijpe songwriting'. De avond be gint om 22.00 uur en kaarten kos ten een tientje. Zondag op hetzelf de podium Last Days Of April. Voor hun derde cd 'Angel Youth' wilden ze meer dan alleen bas, gi- taar en drums, dus werd er een aan tal extra muzikanten de studio in- gehaald voor viool- en pianopartij- en, waardoor 'Angel Youth' in- vloeden kent die vergelijkbaar zijn met Bjork en Flaming Lips. In Nighttown vooral veel dans- avonden, met onder meer Thurs days - natuurlijk op donderdag, met dj's Tim en Bootsy Paul. Za terdag draait resident-dj Dim Browski tijdens Dazz - warm funky. Aanvang 23.00 uur en de entree is gratis. Zondag Daylight Dancing met een Afrikaanse band, een workshop Afrikaanse dans en dj Caliente. Aanvang 14.00 uur en de entree bedraagt vijftien gulden. Favez ROTTERDAM - Een week per maand staat een Rotterdamse Reus centraal in Calypso 2001, Maurits- weg 5. Dorine de Vos, dochter van de bekende kunstschilder Henk de Vos en het brein achter hotel New York, bijt van 16 tot en met 20 ja nuari de spits af. Zij is in dit cultu- rele hoofdstadjaar de eerste Reus die de revue passeert. Als echte Rotterdamse en belang- rijke smaakmaker van de stad kon art director De Vos volgens de or- ganisatie van Calypso's Reuzen- week niet ontbreken in de lijst van Reuzen. Een week met vaste on- derdelen, maar een sterke inhoude- lijke variatie. Tijdens deze dagen zal De Vos vijf verschillende avonden presenteren. Dorien de Vos heeft 'haar' week als volgt ingericht: Dinsdag 16 ja nuari wordt zij geinterviewd door Felix Rottenberg. Na de pauze kan het aanwezige publiek zelf vragen stellen. De daaropvolgende dag vertelt Dorine over haar held, de in 1988 overleden oprichter van het International Filmfestival Huub Bals. Op 18 januari vertelt kunst- expert en tentoonstellingsmaker Peter van Beveren over de exposi- tie Panorama Rotterdam, die in het najaar van 2001 opent in De Kunsthal. En op vrijdagavond be- paalt zij in samenwerking met Ra dio Rijnmond de actualiteit in het programma The Talk of The Town. De zaterdag tenslotte is ge heel gewijd aan wat Dorine de Vos 'klein kijken' noemt. Met mede- werking van journalist Wouter Klootwijk, kunstenaar Jeanne van Heeswijk en schrijver K. Schip- pers. Aanvang, met uitzondering van de opnames voor het radioprogram- ma The Talk of The Town, 20.15 uur. Reserveren: 010-402.20.19 of ga naar de website www.calyp- so2001.nl ROTTERDAM - Matjolein Meij- ers en Hans Kemling, alias Annie en Harrie, vormen al vanaf begin 1984 het duo De Berini's. Komen- de maand spelen zij de laatste voorstellingen van hun vijfde thea- terprogramma Negerzoenen. Op 10 januari staan ze in het Isala The ater in Capelle a/d IJssel en op 13 januari in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Annie en Harrie hebben geen rust in hun kont. Wesley, de Antilliaan- se jongen van zes huizen verderop, is tijdelijk aan hun zorg toever- trouwd. Maar het is laat, en Wesley is nog niet thuis. De lokale televi- sie maakt ze er niet geruster op. En dan komt er heel wat naar boven. Een geschiedenis die niet alleen verwarde emoties, maar ook mooie anekdotes, grappige verhalen, schitterende muziek, kortom een lach en een traan oplevert. Bijgestaan door twee muzikanten is Negerzoenen een voorstelling die mensen langer dan een avond bijblijft. Van de liedjes uit de voor stelling Negerzoenen is ook een cd uitgebracht. Deze heeft de titel 'Zoenen' en is in de Volkskrant al uitgeroepen tot beste Berini's cd. Actuele informatie, speellijsten en foto's: www.berinis.nl De Berini's V r- foto: Lex Broere

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 17