Rotterdam staat in 2001 een heleboel cultuur te wachten Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa La Grande Suite laat mensen nadenken over de eigen stad ING Europese schilderkunst 'MeesterlijkVerzameld' Beelden in vervoering in de Kunsthal Rotterdam Ontmoetingeri bij Preken voor andermans Parochie 4 - Wjanuari 2001 tx52 Multimediaspektakel van het Ro Theater overde stad' Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa Nieuwjaarsconcert Dansen en sjansen Calypso Rollerdisco met The Golden Wonder Boys ABNAMR0 ROTTERDAM - „Laat de gasten maar komen", sprak burgemeester Ivo Opstelten kortgeleden vol vertrouwen bij de presentatie van het pro- gramma van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. Afgelopen maandag waren er al vele gasten afgekomen op de Lan- delijk dak- en thuislozendag in de Laurenskerk. Het was de officieuze aftrap voor het Culturele jaar, dat officieel begint op 26 januari in aan- wezigheid van bescherm- vrouwe koningin Beatrix. Een jaar waarin Rotterdam op cultureel gebied een hele boel te wachten staat. ROTTERDAM - Toen inten dant Bert van Meggelen van Rotterdam 2001 bekend maakte dat hij het program ma ging ophangen aan het thema 'Rotterdam is vele ste den', ging bij Guy Cassiers van het Ro Theater een licht- je branden. „De Onzichtbare Steden van Italo Calvino is toevallig een van mijn favo- riete boeken, dus bedacht ik meteen dat ik daarmee verder moest", stelt Cassiers. Het resultaat is het multimedia- spektakel La Grande Suite, dat van 11 tot en met 14 janu ari te zien is in de Schouw- burg in Rotterdam. 04/01 07/01 10/01 Reeds verschenen Lopende tentoonstellingen deze week Praktische informatie ROBECO Unilever ROTTERDAM - Nooit eerder was in Nederland in een tentoonstelling zo'n breed scala aan Europese schilders te bewonderen. Meester- lijk Verzameld in de Kunsthal Rot terdam toont voorbeelden van alle belangrijke stromingen uit vijf eeuwen Europese schilderkunst: de Italiaanse renaissance, de Fran- se romantiek, het Hollands realis- me uit de Gouden Eeuw, de Spaan- se barok en moderne bewegingen als het impressionisme, fauvisme en expressionisme. De ruim honderd schilderijen ko- men uit de Collectie Gustva Rau. Te zien zijn onder meer werken van Renoir, Monet, Degas, Fra Angelico, Morandi, Ribera, Wat- teau, Ruysdael, Macke, Canalletto, El Greco, Pourbus, Ter Borch, Ge rard Dou, Cranach, Boucher, Mil let, Courbet en Corot. De verzame- ling van Rau bevat een representa- tieve selectie van beroemde kun- stenaars die in ons land zelden of nooit te zien zijn. Er valt veel te ge- nieten en te ontdekken, niet alleen voor kunstexperts en verwende museumbezoekers, maar ook voor hen die kennis willen maken met de Europese schilderkunst. Meesterlijk Verzameld is te zien van 20 januari tot en met 16 april 2001 in de Kunsthal Rotterdam, lnformatie: www.kunsthal.nl of 010-440.03.01. 'Sep van Klaverenvan Wim Verbon gefotografeerd door Pieter Vandermeer. foto: Kunsthal Rotterdam ROTTERDAM - Beelden in ver voering Captured Images is een project waarin Rotterdamse kun- stenaars uit verschillende discipli nes zich laten inspireren door be- kende beelden en plekken in de stad. Bij elk beeld en elke plek hebben telkens een dichter, een fo- tograaf en een componist een bij- drage geleverd. Het resultaat is een boek met cd en een tentoonstel ling, die sinds 16 december te zien is in de Kunsthal Rotterdam. Het boek met cd omvat readies van kunstenaars op vijftien plek ken en beelden in Rotterdam. Dichter Maba. Kudivwila, foto- graaf Helena van der Kraan en componist Eric de Clercq lieten zich inspireren door het beeld van Tsaar Peter de Grote van Leonid Baranov aan de Veerhaven. Op het beeld van Wim Verbon Bep van Klaveren bij Sporthal Crooswijk gaven de dichter Jules Deelder, fo- tograaf Pieter Vandermeer en com ponist Pierre van Duyl hun reactie. Naast het boek met cd Beelden in vervoering Captured Images zijn alle werken van de kunstenaars te zien op de tentoonstelling. Beelden in vervoering Captured Images is een van de eerste projec- ten in het kader van Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Eu- ropa. In een speciaal katern wordt er aandacht besteed aan Porto, de andere culturele hoofdstad van Eu- ropa. Het boek met cd is een uitga- ve van de Stichting Beelden in ver voering in samenwerking met Beta Publishers en kost 69,90. Het boek is fullcolour en omvat 128 pagina's. Kunsthal Rotterdam, Westzeedijk 341, geopend: dinsdag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen 11.00 tot 17.00 uur. Infolijn: 010-440.03.01. ROTTERDAM - Preken voor an dermans Parochie verwijst met een knipoog naar een oude Neder- landse zegswijze 'preken voor ei- gen parochie'. Iemand die preekt voor eigen parochie richt zich al leen tot gelijkgestemde zielen, maar in Preken voor andermans Parochie staat de ontmoeting met de ander centraal. Interreligieuze ontmoetingen met als achterlig- gende gedachte de vraag of religie kan bijdragen aan tolerantie en pluriformiteit in een multiculturele samenleving. Het project Preken voor ander mans Parochie bestaat uit drie on- derdelen. Binnen het onderdeel Andermanspreken scheppen ver schillende religieuze gemeen- schappen in Rotterdam tijdens de reguliere diensten/vieringen ruim- te voor een preek van een gastspre- ker van een andere dan de eigen re ligieuze gemeenschap. Iedere pre- ker krijgt als onderwerp voor de preek dezelfde vragen voorgelegd: Wie is de ander gezien vanuit de eigen regilieuze bronnen en tradi- tie? Hoe kan de relatie met de an der vorm en gestalte krijgen? Het tweede onderdeel is Confron- tatiepreken, een serie van vier bij- eenkomsten in de Laurenskerk waarin intemationaal befaamde theologen, kunstenaars en politici met elkaar van gedachten wisselen over de relatie tussen spiritualiteit, politiek en cultuur aan de hand van de volgende vier vragen: Gaan vergeving en rechtvaardigheid sa- men? Hoe moet fundamentalisme begrepen worden? Kan empathie worden aangeleerd? Hoe kan angst voor de vreemdeling overwonnen worden? Tijdens de tweede Landelijke Ge- dichtendag tenslotte gaat het pro ject Hagenpreken van start, een sa menwerking tussen Rotterdam 2001 en Stichting Poetry Interna tional. De dichters Leo Vroman, Hagar Peters, Joke van Leeuwen, Gerrit Krol, Ramsey Nasr, Wim T. Schippers, Toon Tellegen, Jules Deelder, Gerrit Komrij en Moham med Benzakour hebben de op- dracht gekregen een gedicht te schrijven gebaseerd op 'Lof der zotheid' van Erasmus. In deze ge- dichten wordt de samenleving op ironische wijze een spiegel voor- gehouden. Deze gedichten worden op 25 januari voorgedragen door studenten van de Arnhemse To- neelschool bij Boekhandel Don- ner, De Bijenkorf, Boekhandel Van Gennep en de Gemeente Bi- bliotheek. Voor irformatie: 010-402.20.01 of www.rotterdam2001.nl. Kritiek was er de laatste maanden volop op de organisatie van Rotter dam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. De verantwoordelijke stichting schoof alle kritiek ter zij- de, en vroeg criticasters hen pas begin 2002 te beoordelen, wanneer alles achter de rug is. Het is nu dus tijd voor waar het om gaat: evene- menten in het kader van Rotterdam 2001De maand januari is wat dat betreft een goed begin. Op 1 janua ri was er al de daklozendag en op 2 januari dirigeerde Valery Gergiev het Nieuwjaarsconcert. Maar ook in de rest van januari is er het nodi- ge te beleven. Het grootste evenement is zonder twijfel het International Film Festi val Rotterdam. Ook in dit culturele jaar zullen duizenden filmmakers en liefhebbers uit de hele wereld naar de Maasstad komen. Op het festival draait deze keer een aantal producties die zijn gemaakt in het kader van Rotterdam 2001, Cultu rele Hoofdstad van Europa. Een goed voorbeeld is de episodenfilm City Life - Rotterdam-Portowaar in acht korte filmische verhalen worden verteld met de stad als ach- tergrond. Aan het project werken vier Nederlandse en vier Portugese filmmakers mee. Porto is dit jaar samen met Rotterdam Culturele Hoofdstad van Europa. TENT, aan de Witte de Withstraat in Rotterdam presenteert van 21 tot en met 23, en van 25 tot en met 27 januari Highway 101. Dit is een bewegend landschap; een 'choreo- grafie' van live en geregistreerde Burgemeester Ivo Opstelten sprak eind vorig jaar zijn vertrouwen al uit in het culturele jaar2001: „laat de gasten nu maar komen.foto: Dicksiuijter acties die zich verplaatst door de ruimtes, hoeken en gangen van TENT. Avant-gardistisch kunste- naar Meg Stuarts werkt in het spanningsveld tussen theater, dans, beeldende kunst, nieuwe media en architectuur. Haar voorstellingen zijn rijk aan onderzoek, nieuwe ge dachten, werkwijzen en presenta- tievormen. Highway 101 komt tot stand in nauwe samenwerking tus sen Stuart, haar gezelschap Dama ged Goods, theaterregisseur Stefan Pucher, videast Jorge Leon en de gekozen 'haltes' in Brussel, Parijs, Wenen, Zurich en nu Rotterdam. Op 26 januari gaat ook het jonge- renprogramma van Rotterdam 2001 van start, met de opening van het landelijke Kunstkrakersweek- end. VO-leerlingen krijgen een bonnenboekje waarmee ze tegen een flinke korting onder meer naar voorstellingen, tentoonstellingen, concerten en debatten kunnen, uit het aanbod van de vier deelnemen- de steden. Naast Rotterdam zijn dit Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Meer dan honderd culturele instel- lingen bieden programma's die speciaal zijn geselecteerd voor de ze leerlingen en andere geinteres- seerde jongeren. Een van de loca- ties is Nighttown aan de West- Kruiskade, waar Latin Dance Beats plaatsvindt, waarin een hoofdrol is weggelegd voor Latijns Amerikaanse dansmuziek. Het is onmogelijk op deze pagina alle programma's te noemen die in januari plaatsvinden. Wei besteden we elders op deze pagina aandacht aan La Grande Suite van het Ro Theater, het project Preken voor andermans Parochie en twee ten toonstellingen in de Kunsthal. De komende maanden zal in Maasstad weekbladen volop aandacht wor den besteed aan evenementen die worden georganiseerd in het kader van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. 'Rotter dam is vele steden' stelt intendant Bert van Meggelen, en dat zullen we het komend jaar weten ook. Vaststaat dat cultuurliefhebbers zich in 2001 absoluut niet hoeven te vervelen. Voor alle informatie over Rotter dam 2001 kunt u bellen met 010- 402.2001. Het programma en alle informatie is ook te vinden op in ternet: www.rotterdam2001.nl. II Arie Smit en Guy Cassiers: „Deze voorstelling is een mozaiek, een raamwerk waarbinnen het publiek wordt gestimuleerd om zijn of haar eigen stad te bouwen.foto: Dick simper De Laurenskerk is een van de locaties van Preken voor andermans Parochie. foto:Dicksiuijter V -t A g, door Vincent Wernke Twee jaar is Guy Cassiers nu werkzaam bij het Ro Theater in Rotterdam, en zijn nieuwste voor stelling La Grande Suite ziet hij als een omslagpunt tussen het verle- den en de toekomst. ,,Na twee jaar Rotterdam, heb ik er behoefte aan om een nauwere band op te bou wen met het publiek en de historie van de stad. De eerste twee seizoen hebben we hier gewerkt om een grote familie te worden. We heb ben als Ro Theater laten zien wie we zijn, en nu gaan we dat combi- neren met de geschiedenis van de stad waarin we werken." Naast de stad en het gezelschap, is de voorstelling ook het gevolg van De anekdotes van twaalf Rotter- dammers spelen volgens Cassiers een belangrijke rol in de voorstel ling. De 82-jarige Arie Smit is een van hen. „Ik ben de oudste van de groep", lacht de kwieke tachtiger. „In 1940 zorgde Adolf Hitler voor vuurwerk op mijn verjaardag, want ik ben op 11 mei jarig. Ik heb hem er overigens niet voor bedankt." het zoeken naar een vorm om het publiek in een grote zaal als de Schouwburg op verschillende ma- nieren te prikkelen. Niet voor niets is La Grande Suite gebouwd op vier fundamenten. Zo vertellen ou de Rotterdammers over de historie van de stad. Acteurs van het Ro Theater hebben het daarnaast over een denkbeeldige stad, geinspi- reerd op de verhalen van Marco Polo uit het boek De Onzichtbare Steden van Calvino. De saxofonis- ten van het lilindman Kwartet zor- gen voor muziek en mediakunste- naar Geert Mul verzorgt op grote videoschermen een impressie van de metropool anno 2001. Net als veel oude Rotterdammers, ziet Smit de oorlog als breekpunt in de historie. „Voor de oorlog was het gezelliger en kleinschaliger. Als ik nu door de stad loop heb ik soms het idee dat ik in New York ben, met al die hoogbouw. Ik ben geboren in het Oude Noorden en nog steeds erg met de stad verbon- den. Men zegt wel eens: vroeger was alles beter, maar dat is natuur- lijk ook niet waar. Zie het culturele leven, dat is de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan." De verhalen over Marco Polo en de herinneringen van oud-Rotter- dammers zorgen er volgens Cas siers voor dat het publiek gaat na denken over de eigen stad. „We confronteren ze met verhalen die in feite allebei fictie zijn. De verha len van Calvino en de herinnerin gen, waaruit door de jaren heen persoonlijke histories zijn ont- staan. Door die twee elementen hoop ik dat mensen een betere kijk krijgen op hun eigen stad en hoe ze daarmee omgaan." „Ik wil voor de verschillende zin- tuigen zo veel mogelijk informatie aanreiken, zodat je mensen stimu- leert om hun eigen voorstelling te construeren", licht Cassiers toe. „Deze voorstelling is een mozaiek, een raamwerk waarbinnen het pu bliek wordt gestimuleerd om zijn of haar eigen stad te bouwen.Het theater is vele theaters, werpt hij ter vergelijking met Rotterdam is vele steden op. „Ik wil mensen een unieke ervaring meegeven, een voorstelling die niet onder een noemer te plaatsen is. Voor mezelf is La Grande Suite in ieder geval een ankerpunt, waaraan ik altijd zal blijven refereren." La Grande Suite van 11 tot en met 14 januari te zien in de Rotterdam se Schouwburg. Informatie en re- serveren: 010-411.81.10. En daar- na van 25 tot en met 27 januari in Kaaitheater Luna in Brussel. Donderdag Speciaal voor Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa brengt het Rotterdam® Philharmonisch de meeslepende tweede acte uit Wagners opera Tristan en Isolde (concertant). Met medewerkiag van vier vermaarde Wagner/angers en onder leiding van de wereldberoemde dirigent Sir Simon Rattle. Concert- en congresgebouw de Doelen, Grote Zaal. Kruisstraat 2, aan- vang 20.15 uur. Zondag Dansen en sjansen o.l.v. het Genootschap Verse Geesten, aflevering 3: wijsheid (kleur: blauw), Een nieuwe visie op het begrip 'Dance Night'met DJ Ronald Molendijk en Joost van Bellen. Calypso 2001 Mauritsweg 5, aanvang 19.00 uur, entree fl. 20,-. Woensdag In de grote zaal van Ca lypso 2001 voor alle skaters: een disco party on wheels. Lekker relaxed lol maken met andere skaters op de muziek van de Golden Wonder Boys, met als credo: De zomer krijg je niet binnen, maar de winter hou je wel bui- ten. Calypso 2001 Mauritsweg 5, aanvang 20,00, entree fl. 12.50. Het huren van skates is mogelijk (fl. 5,- per uur, borg: paspoort of rijbewijs). Beelden in vervoering Een boek met cd, waarin dichters, componisten, musici en fotografen van Rotterdam en Porto zich laten inspireren door beelden in hun stad. Manfred Pernice Anarrations Over de kosmologie van de haven. Manfred Pernice (Duitsland, 1963), Anneke de Boer, Fow Pyng HyGabriel Lester, Pia Wergius en anderen. Galerie Witte de With, Witte de Withstraat 50. Wereldhaven -Havenwereid Een film, een vijftien meter lange maquette van de haven en machines waarmee de bezoeker een reis door de tijd kan maken. Maritiem Museum Rotterdam, Leuvehaven 1. Alle haaien! Striphelden op zee Tentoonstelling over 10 helden uit strips en hun relatie met de zee met o.a. Kuifje en Popeye. Maritiem Museum Rotterdam, Leuvehaven 1. Rotterdammers Tien Rotterdamse families die van uit verschillende landen binnen en buiten Europa naar Rotterdam zijn gekomen geven een beeld van mul- ticultureel Rotterdam anno 2001 Wereldmuseum Rotterdam, Wil- lemskade 25. Hotel 'Het Reispaleis' Een interactieve museale presenta tie voor waar kinderen gasten uit de hele wereld ontmoeten. Wereldmuseum Rotterdam, Wil- lemskade 25. Beeldenterras Beelden van hoog intemationaal ni veau op en in de buurt van de cultu rele as. Aan de Westersingel. Going Dutch: 2 dimensionale tentoonstelling in 1 stad Buitententoonstelling in Rotterdam-centrum met reusachtige reproduc- ties van kunstwerken uit bedrijfscollecties. Twintig Kamers van Mevrouw Ellas Prive-collectie in twintig stijlkamers van het Kralingsmuseum. Kralingsmuseum, Hoflaan 58-62. Publiekscentrum Calypso 2001 Informatiecentrum, ticket- verkoop en verkoop van Rotterdam2001 -artikelen. Tickets kunt u in de voor- verkoop ook bij de beken- de voorverkoopadressen, of via Ticketservice Neder land, tel. 0900 3001250 (99 cpm) of via www.tic- ketservice.nl. Het publiekscentrum bevindt zich aan de Mauritsweg 5, tel. 010 4022001, www.rotterdam2001.nl en is geopend van maandag t/m zater dag van 11.00 tot 19.00 uur en op zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Website In de agenda op de R2001 website kunt u zoeken op discipline, datum, etc. U kunt uw persoonlijke agenda samenstellen, die u bij elk bezoek aan de site weer kunt raadplegen. www.rotterdam2001 ,nl. w

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 19