maasstad d Ouders en personeel willen nieuwe samenstelling bestuur Honki-Ponk 40 i Levenswandel van een bijzondere Schiedamse dokter beschreven krantl netel I SCHIEDAM Gemeente wilsamen met ouders en personeel optrekken DokterDe Leeuw: excentriek, vooruitstrevend, eigenwijs en intellectueel maaspost Inbraak in kelderbox Breewwerk ontkent verhuizing maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM - Het conflict tussen directrice M. van Wolferen, verontruste ou ders en het personeel van Honki-Ponk heeft zich afge- lopen weekeinde verder ver- hard. De onpartijdige be- middelaar is inmiddels van tafel: de voorwaarden die Van Wolferen hieraan had verbonden, zijn niet door de gemeente Schiedam geac- cepteerd. over devesten 3 3116 ad scbiedam SCHIEDAM - In Podium Cafe De Graauwe Hengst is donder- dag 4 januari Blues Round Midnight vanaf 21.30 uur. De Paul and Dave All-Night Session Band treedt zaterdag 6 januarai vanaf 22.00 uur op. Nieuwjaar Harmonia The-dansant Salsa Tai Chi Chuan Spaans en veiligheid wordt voortgezet Woensdag 3 jartuari 2001 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang zo 17.00 uur. ds. J.H. Schrijver Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J. van de Peppel De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor B. van Dam Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. W. van de Veer. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. S. Otten 16.30 uur: ds. S. Otten. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. J. Klijnsma. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo <10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 De oudercommissies en het per soneel dat niet achter Van Wolfe ren staat, proberen nu de drie res- terende bestuurszetels in handen te krijgen. De twee andere zetels worden nu bezet door Van Wol feren en P. de Bruin, die banden heeft met de omstreden iatrosoof J.P. de Kok. Volgens het ouderbeleid van Honki-Ponk en de WMCZ (wet op de medezeggenschap) heeft het personeel van Honki-Ponk het recht om twee bindende voor- drachten voor bestuurszetels uit te brengen. Ouders hebben de mogelijkheid om een bindende voordracht te doen. Hierdoor ver- krijgen de ouders en het perso neel van Honki-Ponk de meer- heid van stemmen in handen (drie zetels tegen twee) zodat zij een sterke grip krijgen op het beleid van Honki-Ponk. De kandidaten zijn: Wolleta Roozeboom (die al voorgedragen is door de ouder commissies), Gerard Bos en Joop de Jong (voorgedragen door het personeel en gesteund door de oudercommissies). De gemeente steunt de kandida ten die door de ouders en het per soneel zijn aangewezen. Het be stuur van de Stichting is hierover gisteren ingelicht. Wanneer het huidige bestuur de kandidaten af- wijst, zullen de gemeente, ouders en personeel gezamenlijk een kort geding starten. De gemeente Schiedam stelt zich garant voor de kosten van het kortgeding, stellen de oudercommissies in de De eerste protestactie van de ouders bij de vestiging aan de Schiedamseweg, enkele weken geleden. Inmiddels zijn de sloten veranderd zoda t de leidsters ernietmeerin kunnen. Foto Roger van der Kraan laatste nieuwsbrief. Volgens de oudercommissies zeggen gecon- sulteerde juristen dat de kans op succes voor de ouders en perso neel 'groot' is. aan elders onderbrengen. Vol gens de juristen is dit wettelijk niet mogelijk. Als de uitspraak van het kort ge- Deze juristen adviseren de ouders verder om niet te rea- geren op de laatste brief van Van Wol feren. In deze brief vraagt zij de ouders om voor 4 januari schrifte- lijk te melden of ze door willen gaan met Honki-Ponk. Bij geen reactie gaat Van Wolferen ervan uit dat de ouders hun kind voort- ding positief voor de ouders en het personeel uitvalt, zal het hui dige bestuur waarschijnlijk een bodemprocedure aanspannen, verwachten de oudercommissies. Directrice en bestuurslid Van Wolferen heeft in haar laatste brief aan de ouders immers een toekomstvisie over Honki-Ponk gegeven. Het bestuur. sehrijft ze: „dient gevormd te worden door mensen die de Stichting verder wil len ontwik- kelen en op de hoogte te zijn van wat kinde- ren nodig hebben vanuit de visie van Honki-Ponk." Een bodemprocedure (een civiele procedure bij de rechtbank) zal waarschijnlijk enkele maanden in beslag nemen. Ondertussen, ge- ven de oudercommissies in de nieuwsbrief aan, blijft de uit spraak van de rechter bindend, zodat de ouders en het personeel de meerheid in bestuurszetels in handen heeft. Van Wolferen heeft overigens niet toegezegd dat de vestigingen van Honki-Ponk volgende week opengaan. In de laatste brief aan de ouders sehrijft ze: „De ope ning van alle vestigingen zal af- hankelijk zijn van de sfeer die noodzakelijk is voor een goede en rustige opvang voor kinderen. Wij willen de kinderen niet bloot- stellen aan alle geweld, emoties en acties die de laatste weken hebben plaatsgevonden." Door Frank Willemse SCHIEDAM - Dokter De Leeuw (1883-1961) was een opvallend mens en een bijzondere Schie- dammer. Opvallend hoe hij met zijn Belgische Piets met dikke banden en met wapperende ha- ren en vibrerende baard door de stad fietste. Niet in een dokters- koets of automobiel, maar rustig peddelend op weg naar patient met de stethoscoop in de vestzak. Of op weg als organist naar de Grote Kerk of naar de Kooren- beurs als docent bij de EHBO- cursussen. Zijn leven is nu be schreven door M. van't Hof en S. Louis. Geen 'gewone' man maar ook geen deftige notabel zoals hij het aandurfde om pontificaal met z'n mongolo'ide zoon Bonnie door de stad te wandelen. Kortom, een bij- zonder mens waarover nog steeds in de stad verhalen de ronde doen. Dokter de Leeuw zowel excentriek als introvert, een ouderwetse lief- devolle arts maar ook een huiska- mergeleerde. Eigenwijs en erudiet en die zich door niemand de les liet lezen, blijkt uit het boek van de uit- gave 'A.D. de Leeuw, een bijzon- der mens in Schiedam'. Geen boek met harde kaft en kleur maar meer een rapport of scriptie op A4 for- maat. De schrijvers hebben al eer- der samengewerkt zoals in de boe- ken 'Schaduwen over Schiedam' over de Tweede Wereldoorlog in Schiedam. Nu een boek over een duizendpoot De Leeuw die temidden van het grauwe Schiedam tussen de twee wereldoorlogen zeker opgevallen moet zijn. De Leeuw was niet al- leen homeopatisch arts met een drukke praktijk, hij was ook schrij ver, sterrenkundige, docent hygie ne en verdiens'telijk organist. Vraag maar eens aan wat oudere Schiedammers en die zullen zeker verhalen kunnen vertellen over de ze bijzondere man. Een goede keuze om een boek over De Leeuw te schrijven omdat zijn levenswandel -het is geen bio- grafie zeggen de auteurs met na- druk- veelzeggend is over hoe de elite van Schiedam dacht over ie- mand die als arts en wetenschapper neerstreek in het arme Schiedam. Het boek beschrijft tevens hoe zo wel de elite en het gewone volk te- De Leeuw achter het orgel. gen zo'n 'kwakzalver' aankeken. Maar ook andersom beschrijft het boek de ruzies en meningsverschil- len tussen De Leeuw en de regen- ten van de stad. Het beeld van Schiedam zo tussen 1914 tot 1961 waar toen een huisarts nog een no tabel genoemd mag worden. Zeker een De Leeuw die er bewust of on- bewust? er uitzag en kennis had van Sigmund Freud, Albert Ein stein en Albert Schweitzer. De laatste Schweitzer was evenals hij arts en organist en in beide disci plines wereldberoemd. Het boek vermeldt ook dat De Leeuw en Schweitzer elkaar nog hebben ont- moet en correspondeerden. Mannen als De Leeuw met wel zeer progressieve ideeen over sek- sualiteit, opvoeding en geneeskun- de; dat allemaal in Schiedam, een verpauperd stadje met 30.000 in- woners die allemaal letterlijk en ft- guurlijk afhankelijk waren van de jenever. En hoewel De Leeuw niet anti-alcohol was, zag hij wel wat alcohol hier kon aanrichten. De Leeuw deed onderzoek naar de er- felijke herkomst van alcoholisme bij kinderen. Schiedam als Zwart Nazareth met overmatig alcoholgebruik en slechte hygiene in de crisisjaren Foto uit besproken boek tussen de wereldoorlogen in. Zo wel een intellectueel en weten schapper maar ook een praktize- rend arts met een drukke praktijk met veel ziekenfondspatienten. Logisch dat zo' n non-conformist in conflicten terecht kwam. Vooral ook omdat hij zijn (grote) mond niet kon houden met zijn opvlie- gende natuur. Heel dubbel alle maal. Enerzijds bewonderd door patienten en op handen gedragen door de afdeling Schiedam van de Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO). Of als bedrijfsarts bij de Gemeente, de PTT en als sportarts bij de succesvolle voetbalclub SVV. Anderzijds bespot en gene- geerd door collega artsen, door de kerk en de Gemeenteambtenaren- Masar wat wil je ook als je in je drukke praktijk -zijn kamer was een puinhoop- ook nog eens een jonge alligator houdt die volgens de volksverhalen aan zeurderige patienten getoond werd. Of het verhaal over zijn buitenechtelijke zoon die hij in het openbaar kwam opgeven bij het gymnasium zodat iedereen daar schande over kon spreken. Kortom een bijzonder persoon en een bijzondere uitgave. Het boek 'Dokter A.D. de Leeuw, een bijzonder mens in Schiedam' door M. van 't Hof en S. PH. Louis is voor fl.25,- te koop in de betere Schiedamse boekhandels. SCHIEDAM - Een kelderbox aan het Sem Dresdenplein is zondag of maandag opengebroken. Maan- dagmiddag rond 17.30 uur ontdek- ten de bewoners dat de deur open stond en dat er een bromfiets weg was. Een woning aan de Nieuwe Haven was eveneens doelwit van inbrekers. Tussen zondag 18.00 uur en maandagnacht 04.00 uur werd hier geld weggenomen, twee jassen, een mobiele telefoon en sieraden. SCHIEDAM - De directeur van Breeuwwerk, M. Bijl, ontkent dat er een principe-overeen- komst is bereikt met projectont- wikkelaar Janssen De Jong over de verhuizing van de fabriek aan de Westerkade naar het bedrij- venterrein Vijfsluizen. Volgens de directeur is er slechts over- eenstemming bereikt 'over de voorwaarden waarop partijen met elkaar (kunnen) gaan on- derhandelen'. Breeuwwerk reageert hiermee op een artikel in het Rotterdams Dag blad waarin werd gemeld dat er een oplossing was gevonden voor de bewoners van het Liverpool- complex dat pal naast Breeuwwerk gebouwd is. De directeur zegt ver der 'verbolgen te zijn' dat de ge- sprekken over een mogelijke ver huizing zijn uitgelekt: „Voorals- nog ziet het er naar uit, dat als ge- volg van de hardnekkige miscom- municatie binnen het gemeentebe- stuur van Schiedam, de geschiede- nis zich gaat herhalen. Potentiele kopers vna woningen die op het Bingham-terrein gebouwd zullen gaan worden, zullen zich laten misleiden door pertinent onjuiste berichtgeving." Gemeentebelangen heeft naar aan- leiding van het artikel schriftelijke vragen aan het college gesteld. Zo wil Gemeentebelangen duidelijk- heid over wat de werkelijke status is geweest van de gesprekken tus sen Breeuwwerk en projectontwik- kelaar Janssen de Jong en welke rol de gemeente Schiedam in de besprekingen heeft gespeeld. Ook wil Gemeentebelangen duidelijk- heid over de uitspraak van verant- woordelijk wethouder Aad Wieg- man in het Rotterdams Dagblad dat de verhuizing van Breeuwwerk 'al in kannen en kruiken' was. SCHIEDAM - Bewonersvereniging Schiedam-Zuid organiseert vrijdag 5 januari een nieuwjaarsfeest in het actiecentrum aan de Leliestraat. Hapjes en drankjes staan klaar, voor muziek wordt gezorgd. Aanvang is 20.00 uur. SCHIEDAM - Harmonia ontvangt donderdagavond 4 januari de heer Heutink. Hij doet helderziende waarnemingen aan de hand van een voor- werpje. Aanvang is 20.00 uur in het wijkcentrum aan het Wibautplein 165. De toegang is fl. 10,00. SCHIEDAM - Kluphuis Oost heeft speciaal voor 40-plussers iedere maand op zondag een gezellige middag. Zondag 7 januari is er weer een the-dansant van 13.30 tot 16.00 uur. Wie van tevoren een kaartje koopt betaalt fl. 2,- (dit is voor de toegang en koffie of thee). Op de dag zelf kost een kaartje fl. 2,50. SCHIEDAM - Bij Studio Basis Balans in de Tielman Oemstraat wordt woensdag 17 januari een gratis proefles en dansdemonstratie Salsa en Me- rengue gegeven. Aanvang is 20.00 uur. Informatie en aanmelden bij Roos Crama, tel. 426 77 02. SCHIEDAM - In de Blauwe Brug gaat vrijdagochtend 26 januari om 09.30 uur de eerste les van Tai Chi Chuan van start. De cursus bestaat uit twaalf lessen voor fl. 105,-, die worden gegeven door mevrouw Wang. Tai Chi Chuan is een bewegingskunst die afgeleid is van de Chinese vechtsport. De verdedigende bewegingen uit de vechtsport zijn te herken- nen in bewegingen die met Tai Chi worden geoefend. Omdat Tai Chi Chuan de controle over het lichaam en de mentale training accentueert, stelt het de beoefenaar in staat een sterk lichaam te behouden tot op hoge leeftijd. SCHIEDAM - De eerste les Spaans gaat donderdag 25 januari om 19.30 uur van start in De Blauwe Brug. De cursus bestaat uit tien lessen voor fl. 97,50. Ingredienten van de lessen zijn: grammatica, oefeningen, teksten en dictee. De boeken zijn niet bij de cursusprijs inbegrepen. Voor infor matie en inschrijvingen kan men tijdens kantooruren terecht bij de recep- tie van de Blauwe Brug, tel. 247 04 64. Bij aankoop huis altijd opletten! Als iemand u vraagt hoe het ideale huis eruit ziet, zal het niet zo moeilijk zijn om daarop te antwoorden. Want voordat u gaat kijken naar een nieuwe woning, heeft u ongetwijfeld al een idee over de buurt waar u wilt wonen, minimale aantal slaapka- mers, wel of geen tuin, een open of een elichte keuken, een aparte werkkamer of de mogelijkheid om die te realiseren en ook of het een bestaand huis moet zijn of nieuw- bouw. Kortom: in uwdromen weet u al helemaal waar en hoe u er straks bij wilt zitten. Dat maakt het gesprek met uw vastgoedadviseur ook wel zo eenvoudig, want aan de hand van het samen met u opgestelde woningprofiel gaat hij immers gericht op zoek voor u. Wat veel mensen bij het bezichtigen van een nieuwe woning nog wel eens over het hoofd kunnen zien, zijn de parkeer- en openbaarvervoersmogelljkheden in de buurt. En later kunt u daar spijt als haren op uw hoofd van krijgen. In een dergelijk geval is het verstandig om voor de aankoop bij een vastgoedadviseur te informeren naarde mogelijkheden bij en om uwdroomhuis. Heeft u die kans en heeft u uw ideale woning gevonden, dan is er geen vuiltje aan de lucht en kunt u straks probleemloos genietenl Voor inlichtingen van aankoopbegeleiding kunt u contact opnemen met Isoophuis Makelaardij Schiedam, K.oemarkt4,010-4090140. spijt als haren op uw hoofd van krijgen. In een dergelijk Vanaf woensdag 3 januari 2001 tot eind februari 2001 wordt in opdracht van de Ministeries van Justitie en BZK, van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond en de gemeente Rotterdam opnieuw telefonisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid in onze regio uitgevoerd. Gedurende deze periode worden bijna 10.000 inwoners van de regio Rijnmond van 15 jaar en ouder telefonisch over deze onderwerpen gei'nterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie. Het doel van dit onderzoek, bekend onder de naam Politiemonitor Bevolking, is ondermeer het in kaart brengen welk deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Ook levert het onderzoek belangrijke informatie op voor de poli tie, justitie en voor het openbaar bestuur over de behoefte aan veiligheid. Deze informatie wordt gebruikt om de dienstverlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veiligheid te volgen. Het onderzoek zal in de hele regio Rotterdam- Rijnmond plaatsvinden en wordt uitgevoerd I I T I C door drie bureau's: Intomart, Research voor r L I I I E Beleid en Mediad. 'Thank God, it's Friday' Kent u die uitdrukking?Nou, uitdrukking 7 is meer 'n verzuchting of hartenkreet. Zr> van een diepe, leeglo- pende zucht 'phjfffuuu' of een bevrijdende, aanzwellende vreugdeyell 'vohoooEn deze uiten na een week van bikkelen, ploeteren, beulen, dood vervelen of sappelen. Nog effe doorzetten op de vrijdagmiddag en het leed is weer geleden. De laatste lood- j jes en het bijltje kan erbij neergegooid worden, de telefoon niet meer opnemen, de computer op zwart en de deur met een ferme j zwaai achter ons dicht. Het einde van een lange werkweek met als j zoete beloning; het vooruitzicht van het vrije weekend. Tuurlijk, het is overdreven zijn om Hem hiervoor elke vrijdag te j bedanken. Beetje teveel schmieren, al te dramatisch, en wellicht blasfemisch.. Maar, mits jut'st gedoseerd en geacteerd (zje tv-soap j GTST), kan deze verzuchting na afsluiting van een belangrijke pe- j riode of taak een rake uiting geven aan het gevoel van: 7x>, he he. j daar ben ik voorlopig vanaf! Elk jaar begin ik welgemoed aan de Kerst en Nieuwjaarstijd. Bijna iedereen heeft wel een paar dagen over en daarmee is het een klei- ne vakantie. Van die gezellige dagen met familie, vrienden en ken- nissen onder, naast en voor de kerstboom. Wat is nou leuker in de ze korte dagen dan elkaar kadootjes geven, oliebollen vreten, on der de mistltetoe kussen, gluhwein drinken en 'n gezellige familie- fUm huren bij de videotheek. Hetfeest van liet Licht vieren omdat de zon gaat wenden en de nachten gaan korten. Een paar dagen van zalig niks doen, een mooie tijd van bezinning of overvloed en welbehagen. De kerstsfeer met bezoek aan Oma 's en Opa's, kalk- koen, kerkbezoek, in de file voor de Efteling, het vierstedent- schanstoernooi, gillende keukenmeiden, champagne en Andre Ri- eu's Nieuwjaarsconcert uit Wenen. En dan als toppunt dit jaar een Witte Kerst en de schaatsen uit het vet. En toch. Heel even, en soms, dan bekruipt het gevoel van Tja, dat alles wel erg zoet en melig is. En eigenlijk een aanslag op de zin- tuigen: al die lichtjes in de tv ogen; al die glazen wijn en voorge- rechten langs de smaakpapillen: al die weeige kerstmuzak rond de oren. En al die natte zoenen langs de wang, vergezeld met De Bes- te WensenVrede op Aarde en Gelukkig Nieuwjaren elkaar toege- wenst. La, dan denk ik stiekem en verlangend aan die verzuchting of hartenkreet: Thank God, it's Monday. P.S. En, oh ja mensen, gefeiiciteerd en de beste wensen want het leven is weer normaal. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3