'Kalenders geven een prachtig tijdsbeeld' Hoe denken Schiedammers over de landelijke politiek? Heinz, Helmut en Helga geven een kijkje in keuken van het 'nazeggen' Irado blij met rustig verloop Oud en Nieuw ijj m £i 51 c oto HI III q| I J 'De overheid is te veel bezig met geld verdienen' Stuk van de Maand over kalenders Gedichten- dag bij de bieb Moderne politieke stromingen Inschrijven voor Grote Prijs ZOS-radlo in het nieuwe jaar 'Die neue grosse Nachsynchronisatie Show' in Roththeater Oceanium topattractie Nieuw jenever-boek verschenen Poezie- albums gezocht i rt i Superhoofdprijs Nieuwe Passage blijft in Schiedam Woertsdag 3 januari 2001 a o XQ53 SCHIEDAM - Vorig jaar werd de Gedichtendag in het leven geroepen. Het idee sloeg aan. Op radio, TV en internet en in de boekhan- dels en bibliotheken werd veel aandacht aan poezie be- steed. 's Avonds werd als klap op de vuurpiji de ver- kiezing van Gerrit Komrij tot Dichter des Vaderiands bekend gemaakt. Na het grote sucees in het eerste jaar zal de Gedichtendag dit jaar mogelijk nog grootser worden aangepakt. Zater- dag 25 januari is de eigenlij- ke dag, maar bibiiotheek Stadserf heeft de hele maand januari uitgeroepen tot Maand van de Poezie. Een aantal medewerkers heeft zijn/haar favoriete ge- dicht gekozen en bovendien krijgt de collectie poezie ex tra aandacht in de bieb. Het werk van de Spaanse dich ter F. Garcia Lorca zal wor den tentoongesteid. Op de dag zeif zal de bibiiotheek bruisen van poezie. Klanten krijgen de gelegenheid hun favoriete gedicht of uit eigen werk voor te dragen. Belangstellenden kunnen zich inschrijven by de klan- tenservice van Bibiiotheek Stadserf. Verder kan ieder- een die op 25 januari lid wordt, rekenen op een poe- tisch presentje. De Schiedamse PvdA-fractie voor het ABC-complex: volgende week reaches van Schiedammers op de vraag ofde lokale partijen Zich VOldoende op Straat laten Zien. Foto Roger van der Kraan Door Dennis Smits SCHIEDAM - Landelijke ver- kiezingen: over krap een jaar maken alle Schiedammers van achttien jaar en ouder weer de gang naar het stemlokaal. Leeft de landelijke politiek (al) in Schiedam? Hoe doet Paars het na zeven jaar? De mening op straat over Den Haag. „Ik vind de huidige situatie in dit land erg slecht. Het hele gebeuren is maar een wassen neus. De poli- tici zijn allemaal hypocriet. Ze wil- SCHIEDAM - Verschillende varianten van het liberalis- me worden geconfronteerd met de sociaal-democratie en christen-democratie. Prof. dr. H.E.S. Woldring, lid van de Eerste Kamer, komt donderdag 18 januari bij de christelijk maatschap- pelijke vrouwenbeweging Passage in De Ark aan het Hargplein 101. Aanvang is 19.45 uur. Professor HJE.S. Woldring zal in maximaal 45 minuten ieders politiek bewustzijn naar boven ha- len, waarna hij graag op vragen reageert. Met de Amerikaanse verkiezingen nog vers in het geheugen zal dit onderwerp bij velen een reactie oproepen. WATERWEG - Sinds no- vember is de inschrijving ge- opend voor de Grote Prijs van Zuid-Holland. Dit is de grootste talentenjacht van Zuid Holland en verdeeld in vier categorieen: Bands, Dance, Singer/Songwriter en R&B/HipHop. Muzikan- ten kunnen zich bij de Pop- unie inschrijven tot 28 fe- bruari. De Grote Prijs van Zuid- Holland bestaat uit twee halve finales in Leiden en Den Haag en een finale in Rotterdam. De halve finales gelden a 11 ten voor de cate- gorie Bands. De overige ca tegorieen worden na een 'demoselectie' direct ge- plaatst voor de finale. De winnaars stromen automa- tisch door naar de regiofina- le van de Grote Prijs van Nederland. Vor veel muzikanten is een talentenjacht een uitgelezen mogelijkheid om zichzelf te presenteren en hun muziek aan een groot publiek ten gehore te brengen. Voor prijswinnaars worden de mogelijkheden om zichzelf te presenteren aileen maar groter. Winnaars van de Grote Prijs krijgen onder andere studiotijd. cd-opla- ges en een geldprijs. In- schrijfformulieren zijn ver- krijgbaar by de Popunie: www.popunie.nl. len allemaal dat we minder ener- gie moeten gaan gebruiken. De- zelfde mensen zeggen dat we meer met computers moeten gaan wer- ken. Die apparaten zijn ontzettend energieverslindend.' Dhr. Collignon ,,/k denk niet dat de politici te veel aan zichzelf denken. De 'gewone man' krijgt heus wel aandacht, maar volgens mij moet het wel an- ders. Het huidige kabinet heeft dit jaar een aantal meevallers gehad. Dat geld wordt niet goed gebruikt. Ze zouden meer geld moeten stop- pen in zaken als onderwijs en zorg. Daar is veel geld voor nodig dan nu beschikbaar is. Dhr. van Horssen „De overheid is te veel bezig met geld verdienen. Het lijkt wel of ze alleen daarin gei'nteresseerd zijn en niet in het oplossen van proble- men. Als ze iets aan het filepro- bleem willen doen gooien ze de benzineprijzen maar weer om- hoog. Ze zouden beter kunnen pro- beren het openbaar vervoer beter en goedkoper te maken. Zolang dat niet gebeurt blijft iedereen met de auto gaan. Mw. Kingma ,,Het huidige kabinet begint een beetje belachelijk te worden. Die heeft ruzie met die, de een biedt zijn excuses aan aan de ander. Het gaat ze alleen om zichzelf, hoe ze zelf het beste uit de bus komen. Neem nou die affaire met Kok en Van Aartsen. Krijgen ze ruzie wie het beste vriendje van Kofi Anan is. Dan sta je als regering toch een beetje voor gek. Ondertussen wor den de prolemen alleen maar gro ter. Mw. Rispens „Ik vind dat Wim Kok het goed doet. Hij brengt stabiliteit in de re gering. Netelenbos is een stuk min der. Zij wil koste wat kost haar zin doordrijven over de tolpoorten. Ze ontmoedigt Jan met de pet om de auto te gebruiken. Ook denk ik dat er te weinig oppositie is in Neder land. De regeringspartijen krijgen te weinig tegengas van de opposi tie. Verder wordt er vanuit het mi- nisterie van financien te weinig voorgelicht over de Euro. Dhr. Klapwijk „Het is voor de regering natuurlijk moeilijk om haar taak goed uit te voeren, maar ze zouden meer openbaar moeten maken. Mensen moeten meer met de neus op defei- ten gedrukt worden. We hebben al- les al. We hebben niets meer no- dig. Mensen lezen niets meer, ze luisteren niet meer. Mijn naam hoeft niet vermeld te worden, maar er zijn genoeg mensen die er net zo over denken als ik. Volgende week komen de lokale partijen aan bod: vinden Schie dammers dat de Schiedamse raadpartijen zich voldoende op straat laten zien? SCHIEDAM - Ook in dit nieuwe jaar kan er weer 24 uur per dag geluisterd wor den naar ZOS-radio. Iedere avond, behalve vrijdag- avond, kan er van 20.00 tot 22.00 uur geluisterd worden naar de vaste progr anuria's. Maandag is er 'Langs de Waterweg', dinsdag het ver- zoekplatenprogramma, woensdag een klassiek pro- gramma en donderdag het informatieve programma 'het Sterrenbos'. Op zater- dag is de ZOS er van 10.00 tot 17.00 uur. De program ma's zijn te beluisteren op kanaal 91,5 van het Schie damse kabelnet. Wie een plaat aan wil vragen of wat wil vertellen kan bellen met de studio, tel. 426 00 00. WATERWEG - Hoe klonk John Wayne vroeger op de Oost-Duit- se tv (Hor mal zu, du 'son of a bitch')? En hoe werd de beroem- de orgasme-scene uit When Har ry met Sally nagesynchroni- seerd? En hoe klonk de Duitse tongval van Donald Duck, de su- peramerikaanse eend? Het gege- ven heeft Ellen Dikker en Stefan van Hees gei'nspireerd tot het schrijven van 'Die grosse Nachsynchronisatie Show', waarin twee nasynschronistatie- experts -sterren in het voormali- ge Oost-Duitsland - na het vallen van de Muur moeizaam hun weg proberen te vinden in het vrije Westen. Het Theater a.d. Schie, de Stadsge- hoorzaal en Theater de Schuurkerk hebben er een concurrent(je) bijge- kregen: het Vlaardingse Roththea ter. Oorspronkelijk werd de ruimte aan de Kuipershof 8 alleen ge bruikt voor de eigen producties van Theatergroep Roth, maar nu lijk het erop dat ook andere pro ducties in het theatertje zullen wor den gebracht. Na de succesvolle try-out van cabaretier Berry Lus- senberg -die opnames maakte voor de voorrondes van het Leids Caba- retfestival, besloot het Roththeater om door te gaan op de ingeslagen weg. Het stuk dat vrijdag 5 en za- terdag 6 januari wordt opgevoerd is echter ook een soort samenwer- kingsproductie: het oorspronkelij- ke stuk van Ellen Dikker en Stefan van Hees is wat aangepast. Helmut en Helga, de twee synchronisatie- sterren uit Oost-Duitsland- hebben er een technicus bijgekregen, Heinz een rol van Maurice de Jong van het Roththeater). Helmut en Helga krijgen na het vallen van de Muur in 1989 pro- blemen met elkaar. Na jarenlang te hebben samengewerkt in de Oost- Duitse synchronisatiestudio en la ter door Europa te reizen met een synchronisatieshow, besluit Helga haar geluk te beproeven in de Ver- enigde Staten. Het duo valt uiteen. Helmut besluit samen te gaan wer- ken met Heinz, die de show -tot er- gernis van Helmut- een commerci- eel tintje heeft gegeven. Helga keert vervolgens terug naar Euro- pa, na een mislukt avontuur in de VS. In Die neue grosse Nachsynchro nisatie Show worden de spannin- gen en conflicten tussen het drietal verbeeld. Verder worden allerlei beroemde filmfragmenten op Oost-Duitse manier nagesynchro- niseerd. Bijzonder belooft de Oost- Duitse nasynchronisatie te worden van de West-Duitse Das Bot. Ver- schilt het sterk? En hoe gaan de Oost-Duitsers om met de oer-com- munistische film Pantserkruiser Potempkin van Eisenstein? Die neue grosse Nachsynchronisa tie Show, vrijdag 5 en zaterdag 6 januari, Kuipershof 8 (Vlaardin- gen). Aanvang 20.30 uur. Toe gang fl. 15,-. Reserveren is mogelijk via telefoonnummer 06-50 43 59 02. vestigd aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. Geopend elke zater dag van 14.00 tot 16.00 uur. Te- vens geopend elke eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. Entree gratis. ROTTERDAM - Diergaarde Blij- dorp is zeer tevreden over de be- zoekersaantallen van het afgelopen jaar. Dankzij de opening van het Oceanium in juli trok de dierentuin maar liefst ruim 1.640.000 bezoe- kers en dat betekent een verbete- ring van het record met 300.000 mensen. In 1999 kwam Blijdorp uit op 1.357.883 bezoekers. Deze verbetering geeft Diergaarde Blij dorp een plek in de top drie van dagattracties in Nederland. De dagbezoekers komen ook uit steeds verdere delen van het land, vooral uit Brabant en Zeeland. In de vakantiemaanden wordt de die rentuin ook bezocht door buiten- landse toeristen, met name Duit- sers. Het Oceanium is rond eind ju- ni, begin juli klaar en wordt dan of- ficieel geopend. Directeur Ton Dorresteyn weet niet hoeveel be zoekers hij dit jaar moet verwach- ten. „Ik heb geen flauw idee. Het kunnen er 1,6 miljoen zijn maar ook 1,8 miljoen is mogelijk". Het afgelopen jaar verliep echter minder goed voor de gorillagroep in Blijdorp. Doordat de vrouwtjes nogal oud waren, wilde men de be- staande gorillagroep van tien naar twaalf uitbreiden. Daarom kwa- men er in december van het afgelo pen jaar twee vrouwelijke gorilla's naar de Rotterdamse diergaarde. Op 6 december bracht een apen- verzorgster uit de dierentuin van Stuttgart de bijna vierjarige Luena naar Rotterdam. Luena is geboren in de dierentuin van Munchen en grootgebracht met de fles. Een kleine week later, op 12 december, kwam Tamani aan; een ruim zeven jaar geleden in Apenheul geboren gorilla. De twee nieuwelingen moesten gei'ntegreerd worden in de groep. Gescheiden door tralies konden ze al een beetje kennisma- ken met de groep. SCHIEDAM - De heer J. Gruijters, voorzitter van het Productschap voor Gedistil- leerde Dranken, heeft giste- ren, dinsdag 3 januari. de herziene uitgave van het Je- neverboek 'Schiedam bouwt op jeneververleden, een wandeling door de tijd' in ontvangst genomen. De eer- dere versie van het boek ver- scheen in december 1995. In het boek herleven de tijden waarin vrijwel iedere Schie- dammer met de productie of consumptie van jenever te maken had. De rode draad in het boek is een stadswan- deling door het oude cen trum van de Brandersstad. De herziene uitgave heeft behalve inhoudelijke aan- vullingen ook een geheel nieuwe vormgeving. In het boek is ook ander beeidmateriaal opgenomen. Het boek, van de hand van Nathalie Lans, is op ver schillende locaties in Schie dam te koop en kan via de boekhandei worden besteld. SCHIEDAM - De maand ja nuari is door de Openbare Bibiiotheek Schiedam uitge roepen tot Maand van de Poezie. In het kader van deze maand wordt een tentoon- stelling georganiseerd van Poezie-albums. Aan Schie dammers wordt gevraagd het album tijdelijk af te staan aan de bibiiotheek. Als zij het tenminste leuk vinden om hun album tentoonge steid te zien. Tijdens de tentoonstelling, die duurt van 19 januari tot eind februari, zullen de al bums in de vitrines worden gepiaatst. Albums van oude en jonge Schiedammers kunnen tot vrijdag 12 janu ari worden ingeleverd in fili- aal Noord aan het Bachplein 589. Contactpersoon is Greet van Norde, bereik- baar onder nummer 470 83 20. VLAARDINGEN - De tijd ver- strijkt zonder dat we er vat op hebben. Om het idee te hebben dat we meester zijn over de tijd, hangen we kalenders aan de muur. De een staat er op ze altijd in het Uffizi-museum in Florence te kopen, de ander stelt zich te vreden met een gratis kalender van de Chinees. De kalender is niet iets van deze tijd, al eeuwen hangen ze bij mensen in huis. Streekmuseum Jan Anderson heeft speciaal voor het nieuwe jaar een tentoonstelling ingericht over het verschijnsel kalender. De kalen der, afgeleid van het Latijnse ka- lendae, de eerste dag van de maand, kent vele vormen. Een aar- dig voorbeeld hiervan is de Pro Ju- ventutekalender waarvan het Streekmuseum een exemplaar heeft uit 1975. De kalender werd gesteund door het Koninklijk Huis en zo zien we jonge prinsjes in de tuin, krijgen we een opvallend vlot geklede Irene te zien (in spijker- broek) en zien we dat Pieter van Vollenhoven eigenlijk niet zo gek veel is veranderd, alleen een beetje grijzer. „Zo'n kalender is voor mij eigenlijk nog te nieuw", zegt Jan Anderson die honderden kalenders heeft verzameld, „Maar toch geeft het nu al een prachtig tijdsbeeld." De oudste kalender die het Streek museum in huis heeft, is er een uit de zeventiende eeuw. Maar vol gens Jan Anderson zie je de kalen ders al opkomen in de zestiende eeuw. De kalender begon eerst met alleen het aanduiden van de sei- zoenen, later kwamen de maanden die allemaal een bijnaam krijgen met een eigen symbool. Niet ieder een kon vroeger immers schrijven. De verzameling kalenders van Streekmuseum Jan Anderson is di vers. Van prachtig uitgevoerde ka lenders waaraan tal van kunste- naars hebben meegewerkt, tot een simpel pakketje papier, opgehan- gen aan een stuk karton. Een soort scheurkalender uit 1949. De mooiste serie kalenders is mis- schien die wel van de Nederland- sche Gist en Spiritusfabriek in Delft uit 1929. Elke maand heeft een prachtig stadsgezicht van Delft gekregen, of laat een facet zien van de Delftse fabriek. Maar ook de kalender van de Baanbreker uit de jaren twintig scoort hoog. Bekende kunstenaars als Otto Dix hebben aan de kalender meegewerkt. De afbeeldingen passen min of meer bij het linkse karakter van de Baanbreker. In de tentoonstelling heeft Jan An derson ook echte Vlaardingse ka lenders opgenomen. Een kalender van A. Hoogendijk bijvoorbeeld, uitgekomen in 1942, gericht op wijnen uit Frankrijk en Duitsland. Of Vlaardingse bakkers die mid den jaren tachtig verscheidene An ton Pieck-achtige kalenders heb ben uitgebracht. Streekmuseum Jan Anderson is ge- SCHIEDAM - Hoewel Irado nog zeker twee a drie weken nodig denkt te hebben voor het opruimen van alle vuurwerkresten, is de or- ganisatie van mening dat er tijdens de afgelopen jaarwisseling aan- zienlijk minder vuurwerk de lucht in is gegaan dan in voorgaande ja ren. Irado spreekt dan ook van een bijzonder rustig verlopen jaarwis seling. De schade in Schiedam bleef be- perkt tot een stuk of drie papier- bakken die in de ftk waren gezet. Die brandjes konden al snel door de brandweer in de kiem worden gesmoord. De politie zegt dit jaar slechts vijf meldingen van vernie- ling binnen te hebben gekregen. Een klein record. Op Oudejaarsdag werden door Irado nog wel wat spullen, vermoedelijk hout, weg- gehaald in Zuid, maar er werd geen extra actie gevoerd voor het verwijderen van kerstbomen bij voorbeeld. Een uitzondering hier- op vormde het verwijderen, op 27 december, van zeventig bomen uit de Huysmanstraat in Schiedam- West, maar dat was vooral omdat hier vorig jaar nogal wat overlast was geweest met vuurwerk en vu- ren. Wat die kerstbomen betreft heeft Irado al jaren een vast stramien. Bewoners van Schiedam kunnen hun kerstboom meegeven aan de vuilnisman, ze kunnen hem ver- snipperen of naar het afvalstation aan de Van Heekstraat brengen. Alleen voor de scholen wordt iets speicaals gedaan. Daar haalt Irado de bomen altijd even op. Dat er ook veel bomen op vreugdevuren terecht komen spreekt voor zich. In Schiedam zijn er de bekende vu- ren bij het Julianapark en bij de Lekstraat. Vooral dat laatste vuur was dit jaar indrukwekkend. Irado was bovendien bijzonder blij dat het's nachts niet glad is gewor- den. „We hadden nog even angst voor ijzel, maar dat ging gelukkig snel over in regen", vertelt voor- lichter M. Dingenouts namens Ira do. „Voor onze mensen was dat echt een geluk, want de ploeg die de gladheid bestrijdt, is dezelfde ploeg als die het vuurwerk op- ruimt. Gelukkig konden de glad- heidsbestrijders met Oud en Nieuw binnen blijven." Op Nieuwjaarsdag werd tussen 10.00 en 15.00 uur een eerste grote opruiming gehouden door mensen van Irado en van de wijkcentra. Rond en in het Julianapark werd dinsdag 2 januari de boel aan kant gebracht. Voor de overige delen van de stad zijn nog zeker twee tot drie weken nodig. Verbazing bij de familie Van der Kooij. „Een auto, hoe bestaat het?'. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Op de allerlaatste dag van het oude jaar werden in de Nieuwe Passage weer heel wat mensen blij gemaakt. Bovendien ging de superhoofdprijs, een Fiat Seicento Young, er deze dag uit. De auto bleef dit jaar in Schiedam, bij de heer en mevrouw Van der Kooij. En die zijn er uiteraard erg mee in hun nopjes. Mijnheer Van der Kooij had al een autootje, waar hij ook eigenlijk geen afstand van wil doen, maar een nieuwe auto kan hij natuurlijk goed gebruiken. Het Schiedamse stel was bijzonder verbaasd over het winnen van de superhoofdprijs, al had mevrouw Van der Kooij er niets aan gelegen gelaten. „Mijn vrouw heeft volgens mij de hele Passage leeggekocht de afgelopen maanden. Zeker tien, vijftien bon- netjes heeft ze in die ton gedaan", vertelt mijnheer Van der Kooij la- chend. Toen ze te horen kregen dat ze bij de prijswinnaars zaten, zette mijnheer Van der Kooij in op de breedbeeldtelevisie met dvd-spe- ler. „Ik zei nog tegen mijn vrouw: als we die winnen, dan ben ik echt dik tevreden. Niet wetende dat we er met de superhoofdprijs vandoor zouden gaan natuurlijk." Dinsdag 2 januari zat mijnheer Van der Kooij al bij autocentrum Kroes, de dealer in Maassluis, om de laatste details door te spreken. In de loop van deze maand zal de auto in Schiedam voor de deur staan. Natuurlijk werden ook de andere prijzen uitgereikt. De TV ging naar mevrouw Zuiderwuyk, het geuren- pakket naar de heer Voogdt, de Li- bertel IZI naar mevrouw Van de Windt en het fototoestel van Sams ung naar mevrouw Van de Kruyt. Het Fiat-horloge ging naar me vrouw De Groot, de sieradenset naar mevrouw Borsje, de cy- caspalm naar mevrouw Chpad- Sang en gelukkige winnaars van een Oudejaarslot zijn mevrouw Habermehl, Boon, Mathew en Post. Cadeaubonnen gingen naar mevrouw Scherpenisse, Collee, Pelgrim en de heer Kruijsifix.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 5