maasstari n Veel aandacht voor deelgemeentebestel, Wielewaal, het verdwenen Brabantsedorp en Heijplaat /?e/n Wolters beschrijftin deel 12 'Rotterdam in voorbije dagen'de historie van Charlois 8 I tM %M %-Jt mtM iwi door Elisabeth Schop Charlois hoort al sinds 1895 bij Rotterdam. Samen met onder meer IJsselmonde en Kralingen werd het zelfstandige dorp destijds slachtoffer van de expansiedrift van het grote Rotter dam. Het stadsbestuur van de Maasstad had grote plannen met het omvangrijke grondgebied van het agrarische dijkdorp met zijn paar duizend inwoners. Auteur Rein Wolters schrijft er boeiend over in zijn nieuwe boek 'Charlois - Van agrarisch dijkdorp tot deelgemeente'. Het is zijn zesde van de tot op he- den twaalf verschenen delen van de populair-historische serie 'Rotterdam in voorbije dagen', die hij schrijft samen met Rot- terdam-historicus Herman Romer. In 'Charlois' is het grootste deel van de aandacht gericht op Oud-Charlois, het verdwenen Brabantsedorp en de wijken Heijplaat en Wielewaal. Om- streeks februari 2001 verschijnt een tweede deel. Hierin staan de wijken Pendrecht, Zuidwijk, Tarwewijk en Carnisse cen- traal. In het tweede decennium van de vo- rige eeuw kreeg vliegveld Waalha- ven gestalte en slokte een groot deel van het ongerepte polderland op tus- sen de Schulpweg en buurgemeente Rhoon. Zo'n tien jaar later werd be- gonnen met het graven van de Waal- haven. Nog altijd staat deze te boek als de grootste gegraven haven van de wereld. Maar dat ging wei ten koste van honderden hectare vruchtbaar polder- en akkerland. Als gevolg van de groei van de haven van Rotterdam - steeds meer zeesche- pen deden de latere grootste havenstad van de wereld aan - nam ook het aantal arbeidsplaatsen explosief toe. Steeds meer jonge gezinnen togen van het ik reeds ontdekt, evenals de dreven en pleinen van Hillesluis, Peijenoord en het Noordereiland. Vanuit de Pantser- straat, ons poortwoonstraatje in Hille sluis, maakte ik steeds langeretochten. Vaakte voet, maar als het lukte ook op een geleende step of fietsje. In die pe riode van mijn jeugd waren Charlois, Zuidwijk, het Brabantsdorp en Pen- manstraat aehter de Boergoensevliet. Op die plek was gestart met de bouw van 48 arbeiderswoningen, die van de tekentafel waren gekomen van archi tect R.W. van Andel. Het jaar daarop werd op 5 mei 1949 opnieuw geheid. Nu voor een complex woningen, pak- huizen, winkels en kantoren op de hoek van de Wolphaertsbocht en de naar een schepping van het architec- tenbureau Swaneveld en Goslinga. Ruim een jaar later opende wethouder J. Meertens op 3 november het film- theater, dat evenals de Harmonie aan de Gaesbeekstraat eigendom was van J. van't Hoft. Zuid telde in die dagen drie bioscopen, waarvan het theater Colosseum aan de Beijerlandselaan SBffHif drecht het doelwit van nieuwe ontdek- kingsreizen. Hoofdzakelijk op zondag, want op de andere dagen was ik voor-, tussen en na schooltijd als achtjarige al geruime tijd werkzaam als knechtje bij melkboer Cor Houtbraken in de Afri- kaanderwijk. Zijn broer Wim en zoon Piet was ik trouwens ook regelmatig behulpzaam met het sorteren van fles sen en het boenen van hun melkbus- sen. Wim Houtbraken woonde aan de Wolphaertsbocht op het kromme ge- deelte tussen de Den Hertigstraat en Brielselaan en bediende met zijn elek- trocar klanten in Bloemhof, Carnisse, Tarwewijk en de Eilandenbuurt. Het was Wim Houtbraken die m'n nieuws- gierigheid voor Charlois als gebied aanwakkerde. Gnderweg vertelde hij over grote winkels als die van Esders en Vroom Dreesmann op de Wolphaertsbocht en de Pleinweg en dat er een muziektent stond tussen het groen van het Karel de Stoute- plantsoen. En ook dat ze de kale vlakte tussen de Wolphaertsbocht tussen de Van Eversdijckstraat en Van Oestendestraat gingen volbouwen. Op het terrein was op 13 juli 1948 al een eerste paal geslagen voor een blok industriepanden met daarboven vijftig wo ningen aan de zijde van de Van Oestendestraat. Gedurende jaren was daar de glashandel van Van der Wild gevestigd en ook de tassenfabriek van Virtus. Opdiezelfde dag was de heimachine ook actief in de Land- Pleinweg. De bouwtijd was voorspoe- dig. Veertien van de achttien winkels, gevestigd in Wereldhaven-Zuid. open- den hun deuren voor het publiek op 17 november 1950. Het jaar daarvoor werd op 29 Septem ber 1949 ter gelegenheid van het ge- reedkomen van het Zuidpleinflat (een schepping van architect Van Tijen) door het bestuur van de N.V. Flatge- bouw-Zuid het glas geheven op het hooggelegen platform van het ge- bouw. Op 30 juli 1948 ging de vlag al in top bij het bereiken van het hoogste punt van dit 45 meter hoge flatgebouw op de hoek van Mijnshereniaan en Strevelsweg.Een ander geschiedkun- dig feit deed zich voor op 3 oktober 1948 op de kruising Wolphaertsbocht/ Pleinweg. Daar werd de tweede Ver- keerslichteninstallatie van Rotterdam in gebruik genomen. De toename van het verkeer en de onveiligheid die het nieebracht, hield de gemeenteraad be- hoorlijk bezig. Op 9 februari 1950 werd felle kritiek geuit op de stoom- tram van de RTM als vervoermiddel in een dichtbevolkte stadswijk als de lin ker Maasoever. Vooral op de kruising Brielselaan/Putselaan, Maastunnel- plein/Dorpsweg en Wolphaertsbocht/ Boergoensestraat hadden zich onge- vallen met soms dodelijke afloop voor- gedaan. Twaalf dagen daarna werd aan de Wolphaertsbocht de moderne broodfabriek van bakker L. Bijl in ge bruik genomen. Anno 2000 was het bedrijf ter ziele. Drie jaar later waren melkboer Wim Houtbraken en Wolters op maandag 11 oktober 1954, het was herfstvakan- tie dus hoefde hij niet naar school, ge- tuige van het slaan van de eerste paal voor het bioscooptheater Metro aan de Wolphaertsbocht, dat werd gebouwd (zie hiervoor deel 10 'Hillesluis - Ar- beiderswijk random een winkelboule- vard) vanaf 1930 de eerste was." Wolters schrijft: „Het Karel de Stoute- plantsoen kon, toen ik het eenmaal had gevonden, mijn waardering wegdra- gen. Zeker de muziektent in het mid den van het groen, want deze leek op die op het Afrikaanderplein, waar ik een enkele keer had staan kijken naar musicerende mannen. Cafe 't Pavil- joen op de Wolphaertsbocht bevond zich ook toen al aan de zuidkant van het plantsoen. Het was een gebouwtje dat opviel en vanwege de ligging char- me op me uitstraalde. Dat ik er een paar jaar later (ik was twaalf en spij- belde van school als het in mijn finan- ciele kraam te pas kwam) regelmatig mijn boterhammen zou opeten, dat wist ik op dat moment niet. Gedurende een paar maanden heb ik 'tante' Cor de Rijke in Oud-Charlois geholpen met het aan huis bezorgen van tijd- schriften als de Panora ma, Libelle, Margriet en Donald Duck. Zij woon de aan het Benneveld in Zuidwijk en Aad, haar man, werkte bij de ma- chinefabriek van Braat aan de Doklaan. Woens- dag en donderdag waren de bezorgdagen. Om- streeks het middaguur zetten we onze fietsen tegen de pui van cafd *t Paviljoen en troffen daar haar echtgenoot Aad. Onder het genot van een kop overheerlijke koffie schrokten we onze bo terhammen naar binnen, want langer dan een half uur was er niet voor uitgetrokken. In de jaren tachtig van de twintigste eeuw gebruikte ik een hoektafeltje van het cafe vaak als plek voor het afne- men van interviews voor mijn rubriek 'Moejeluistere' in Het Vrije Volk. Met heel wat bekende en onbekende men- sen heb ik daar menig kop koffie weg- geslurpt. Samen met Netty Roseveldt van de VPRO heb ik er in 1984 opna- mes gemaakt voor een tv-programma over de opkomst van ultra-rechtse par- tijen in het deelgemeentebestel. Niet dat het cafe een broeinest was van ra- cisten en/of fascisten, maar omdat van een aantal vaste bezoekers bekend was dat ze geen blad voor de mond namen. En ook dat de vestiging van steeds meer alloch- tonen een grote doom in het oog was gewor den. Het program- ma was be- doeld als waarschu- wing tegen de opkomst van de Cen- trumpartij, maar haalde niet veel uit. Na de verkie- zingen op 16 mei 1984 moesten in Charlois vier van de 31 deelraadsze- tels worden gedeeld met vertegenwoordigers van Janmaat. Dat waren onder anderen H.C. in't Hout- Scholte, P.J. van Hulst en J. de Keijne. De stemmen kwamen voornamelijk van stemmers die eerder hun vertrou- wen hadden gegeven aan D66. De par ty van landelijk voorman Hans van Mierlo verdween daarmee uit de deel- gemeenteraad." Als joch van dertien hielp Rein Wol ters in Charlois Herman Witholt met zijn krantenwijk voor het Vrije Volk. Witholt en hij besloten een koekjes- wijk op te zetten en kochten bij bakker Zaanen aan de Zuidhoek een carrier om hun producten te vervoeren. Zij verkochten hun handel 's middags huis aan huis in de Ambachtenbuurt en in de Wielewaal. Na ongeveer acht maanden trad Wolters als platen- schrapper in dienst van Zaanen. Als broodbezorger nam hij drie jaar later afscheid. In zijn boek besteedt de auteur veel aandacht aan de geschiedenis van Zaa nen, de Zuidhoek, de marinebasis Waalhaven, de opkomst van het deel- gemeentebestel, de historie van de Wielewaal en ook van de achtste wijk van Charlois, Heijplaat. Als journalist maakte hij de enorme crisis mee die de bewoners van Heij plaat aan het eind van de jaren zeven- tig van de vorige eeuw doormaakten als gevolg van de enorme terugval van de Rotterdamsche Droogdok Maat- schappij (RDM). Hij beschrijft het al lemaal op zijn eigen directe wijze en daarnaast zijn de geschiedkundige fei- ten doorspekt met anekdotische voor- vallen. Eerder in deze serie verschenen in de afgelopen drie jaar van de hand van I Ts Woensdag 17 januari 2001 cx52 CHI imm Tramstel 529 met daaraan gekoppeld zoutwagen 2026 bij de remise Charlois aan het Maastunnelplein. Op de achtergrond als zijstraat de Bas Jungeriusstraat en op de voorgrond, rechts van de tram, een hek met waarschuwingslicht datop roodsprong als de RTM-dieseltram naderde. (Foto coliectie Th. Barten) t - Vanafhet Verzamelgebouw-Zuid is deze foto genomen van het Brabantsedorp aan het begin van 1961. De eerste noodwoningen aan de Mierlostraat waren al gesloopt om de bouw van het Ikazia Ziekenhuis mogelijk te maken. Ongeveer op de plek waar het aankondiglngsbord staat, werd de ronde zustertoren gebouwd. Adjunct-directeur Ben Maandag (links) schudde voorzitter Jan Elsewaerd van de buurt- en speeltuinvereniging Het Brabants Dorp in mei 1986 namens dagblad Het Vrije Volk de hand bij het overhandigen van een cheque van duizend gulden voor de bouw van het nieuwe clubhuis. platteland naar de 'grote' stad in de hoop zich een goede maatschappelijke en sociale positie te verwerven. Voor Charlois betekende dat het bouwen van woningen. De Doklaanbuurt kreeg gestalte, evenals de Ambachtenbuurt met onder meer de Huismanstraat en Bakkerstraat. Pas later kwamen daar de Tarwewijk en Carnisse- en Eilan- denbuurt bij en vanaf 1941 ook het Brabantsedorp. Dit dorp, dat zo'n zes- honderd noodwoningen telde, werd in luttele maanden gebouwd om mensen die het slachtoffer waren geworden van het Duitse bombardement op 14 mei 1940 en daarbij huis en baard kwijt waren geraakt, weer een dak bo- ven het hoofd te geven. Tezelfdertijd werden ook elders soortgelijke buurten gebouwd. Dat waren Smeetsland in IJsselmonde, Laag-Zestienhoven in Overschie, Babberspolder in Vlaardin- gen en het Utrechtse- en Geldersedorp langs het Noorderkanaal. Deze buur ten werden in de volksmond nooddor- pen genoemd. In zijn boek staat Rein Wolters ruim- schoots stil bij het Brabantsedorp. Dit in 1941 gebouwde dorp heeft tot orn- streeks. 1968 gestaan op de plek waar nu het winkelcentrum Zuidplein is. Wolters had een aantal nare, maar ook leuke, raakvlakken met de bevolking van het dorp. Als melkbezorger kreeg hij in de jaren zestig van de vorige eeuw te maken met jongens van het dorp, die lege flessen van zijn bezorg- wagen gapten. Ook kreeg hij klappen, en werden twee kratten limonade van hem gejat als wraak voor het ontzetten van een zwangere vrouw, die een paar dagen later door een van de flessenjat- ters werd belaagd. De knul probeerde de tas van de hoogzwangere vrouw te jatten, waarna Wolters er tussen sprong en hem afdroogde. Drie dagen later stond een ploeg jon gens en jonge mannen hem op te wach- ten .Later, in zijn functie van journalist en schrijver van de rubriek 'Mijmeiingen over Zuid van Toen' in Het Vrije Volk, kwam hij op- nieuwmetex- bewoners van het ondertus- sen gesioopte Brabantse dorp in aanra- king. Wolters organiseerde voor hen, samen met Henk Knijpinga, een rettnie in de feestzaal van het Ver zamelgebouw-Zuid. Dat was op 28 maart 1981. Ruim twee maanden later werd op 11 mei de vereniging Het Bra bants Dorp opgericht, waar Wolters vanwege zijn verdiensten voor het le- ven werd benoemd tot ere-voorzitter, Hij was het ook die, als voorzitter van de bouwcommissie, zorgde dat aan de Mare op het complex van speeltuin De Vrijheid, waarmee een fusie was aan- gegaan, sehuldvrij (het kostte zeshon- derdduizend gulden) een nieuw club huis gebouwd kon worden. In zijn boek somt Wolters het allemaal op en herinnert ook aan de momenten die voor hem in die periode bepaald min der prettig verliepen.Rein Wolters kent Charlois al vanaf zijn jonge jaren. Als kind zwierf hij er graag door de straten en hielp er de melkboer, krantenman en bladenvrouw. Wolters daarover in zijn boek: ,,Als joch van een jaar of acht verlegde ik de grens van mijn avonturengebied steeds verder van huis. De Maastunnel en Het Park aan de noordkant van de Nieuwe Maas had 55 zr>5 Als de werktijd was verstreken, wilden de werknemers van de RDM op Heijplaat graag zo snel als maar mogelijk was naar huis. In de Alwinastraat gaf dat veel drukte, want daar stonden de personeelsbussen gereed om de werknemers die niet woonden op Heijplaat naar huis te rijden. (foto coliectie verenigin Viikbewoners Heijplaat) Vijkbewoners Heijplaat (Foto coliectie Rein Wolters) Het brood- en banketbakkersbedrijf van D. Zaanen, toen al onder directie van zoon Bas, gaf veel werkgelegenheid. Op het hoogtepunt waren ongeveer twintig mensen in dienst. Op de foto van links naar rechts Gerrit van Gelder, Jan Noordzij, Ab Kamman, Barend Breuring, Dirk Zaanen, Henk Koudstaal en Bas en Piet Zaanen. Foto coliectie stichting Ht'storisch Charlois) Rein Wolters: 'Schooien en opgroeien random de kerk in de Afrikaander- wijk', 'Feijenoord - Wonen en leven tussen rails en waterkant', 'Noorderei land - Sigaar in de Nieuwe Maas', Hoogvliet - Woonstad tussen Shell en Oude Maas' en 'Hillesluis-Arbeiders- wijk random een winkelpromenade'. Daarnaast schreef hij tussendoor nog het boek 'Kramers uitgekraamd - De teloorgang van de straathandel in Rot terdam'. Omstreeks februari ver schijnt: 'Charlois - Opkomst, verval en vernieuwing van Zuidwijk, Pendrecht, Tarwewijk en Carnisse' 'Charlois - Van agrarisch dijkdorp tot deelgemeente' is een uitgave van Euro- pese Bibliotheek te Zaltbommel. Uitge- voerd in paperback, 120pagina's en 106 foto's. Prijs 29,90 gulden. ISBN 90.288.2628.9. Verkrijgbaar vanaf 17 november 2000. De Dokstraat (links) en de Doklaan met op de hoek het drink- en grillhouse De Kull. Eerder was hier de rijwielzaak van Frans van der HoevenOp de hoek met de Wolphaertsbocht waren de bakkerij en winkel van Wout Timmers. Hierboven WOOnde Riekie Houwelingen. (Foto Coliectie stichting Historisch Charlois) •Vv huisarts F. w 'Sstyv s - De Charloisse Kerksingel vanaf de Rietdijk. Rechts de woning van „Uoa> u r. Ferguson, die de praktijk overnam van de bekende Charloise huisarts Klaas Kuiken. De overige bebouwing is verdwenen en vervangen door nieuwbouw. (Foto coliectie stichting Historisch Charlois)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 33