s\.taks bij oris o P ^tp A °s> <Z> (M m -« I■ht m Cursisten Beveiliging weten waarvoor ze het aoen 'bmhL De smulmomenten van Bakker! Komehd Vveekeinde open dagen Wie komt ons team versterken en wil behoorlijk wat bijverdienen? BAIUVF" mm MEDEWERKERS PRODUCTIE EN LOGISTIEK (m/v) met uitvoerende en coordinerende taken Bakker Lekkerkerk Holland Si Rotterdam s Dagblad Bezorgers van het Rotterdams Dagblad ook wel "RD bikers" genoemd, profiteren als enigen van een reeks unieke voordelen. "RD bikers" bezorgen een middagkrant en kunnen dus altijd uitslapen. Wat dacht je van elke maand kans op VW-bonnen t.w.v. 25,-, een gratis regenpak, 9 extra weken verdienen bij goede bezorging. En als klap op de vuurpijl krijgen "RD bikers" de speciale "RD bikers" voordeelpas waarmee je korting krijgt op producten bij de onderstaande bedrijven. Pak die voordelen en bezorg'm: Bel gratis 0800 - 0642. om ROTTERDAM - Het voorkomen van rampen en vervelende incidenten, dat doet een goede beveiligingsbeambte, vat do- cent Beveiliging en Veiligheid, Krijn Barnhoorn, bondig sa- men. Met die taken heeft hij als wijkagent al de nodige erva ring opgedaan. Nu leidt hij leerlingen van het Regionaal Op leidingen Centrum Zadkine aan de Alexanderlaan op tot be- veiligingsmedewerkers, die weten wat ze kunnen en moeten doen. Winkeldief Flexibel Week 03 TOTAAL-TX09 ■M Bakker Lekkerkerk Holland B.V. is in de ruim 35 jaar van haar bestaan specialist geworden in de marketing en productie van 'convenience foods'. Onze vlees- en vegetarische pro- ducten worden zowel vanuit de slagerij als het koel- en vries- meubel verkocht. Uitlevering vindt plaats in dagvers-, koelvers- en \inr'lrrtv* i~i it i\Trtt* <-» 1 _1 J i. '1 j 1 ongeveer 350 medewerkers. Bakker Lekkerkerk Holland B.V. biedt al haar mede- werkers een compleet en modern arbeidsvoorwaardenpakket waaronder o.a. vakoplei- dingen, premievrij pensioen, kinderopvangregeling, 36 urige werkweek etc. Wij zijn op zoek naar: Productieafdelingen maken halffabrikaten en eindproducten. Logistieke afdelingen slaan grondstoffen en producten op en leveren deze klantspecifiek op tijd en in de juiste hoeveelheid uit. Wat ligt er op uw bord? Voor een groot deel van de tijd voert u alle voorkomende werkzaamheden op de productie/ logistieke afdelingen uit. U bouwt machines op en u werkt aan de uitvoering van de planning, u beheert de voorraad half fabrikaten, verpakkingsmateriaal en eindproducten. U zet orders gereed voor klanten. Daarnaast stuurt u in afwezigheid van de afdelingsleiding de werkzaamheden aan. Dit betekent o.a. dat u de vaardigheid hebt om collega's sturing te geven bij de uitvoering van het werk. De werkzaamheden worden ondersteund door een geavanceerd softwarepakket. U houdt de kwaliteits-, hygiene- en veiligheidsvoorschriften nauwlettend in de gaten en overlegt met uw leidinggevende. Welk bestek moet u meenemen? U heeft bij voorkeur werkervaring in een productie (food) en/of logistieke omgeving en enige ervaring met het cobrdineren van werkzaamheden. Uw collega's accepteren uw aanwijzingen en het werken in teamverband is voor u een uitdaging. U bent flexibel, werkt zeer accuraat en bent bereid tot het werken in verschoven en/of ploegendiensten. Heeft u er trek in Vindt u de vacature appetijtelijk en bezit u het juiste bestek, dan verzoeken wij u uw belangstelling schriftelijk kenbaar te maken en onder bijsluiting van uw cv te sturen aan Bakker Lekkerkerk Holland B.V., t.a.v. mevrouw M.C.H. Fontaine, Postbus 2526, 2940 AA Lekkerkerk. Of per email: fontaine@bakker.com Voor meer informatie over deze vacatures kunt u contact opnemen met de heer J. Boer, hoofd productie of de heer A. de Ruiter, hoofd logistiek, telefoon (0180) 66 71 00. BAKKER LEKKERKERK HOLLAND B.V. MAAKT ALS ZELFSTANDIGE ORGANISATIE DEEL UIT VAN PERKiNS FOODS PLC. IE T ft Al SPOOT Witte de Withstraat 55-57 Coolsingel Beursplein Omdat een beveiligingsbeambte geen wapens draagt en doorgaans geen geweld mag gebruiken, moet het verbale en non- verbale optreden effect sorteren. Die tips krijgen de leerlingen onder meer tijdens de lessen communicatie en bij het oefenen in de basketbalhal. door Bina Ayar foto's Dick Sluijter De praktijkles speelt zich deze keer afin de 'winkel'. Marlon mag 'winkeldief' zijn. Zijn medecursisten zijn winkelier, beveiligingsmedewerker of zitten op de centrale post boven. De beveiligingsunit van Zadkine omvat ook een brugjaar voor wie zich wil voorbereiden op werk bij politie of landmacht. Tijdens de open dagen, komende vrijdag en zaterdag, kunnen ge- interesseerden kennis nemen van de opleiding „Het is een dyna- mische wereld," zegt Barnhoorn over die van beveiliging. „Er kan van alles gebeuren." „Stel je ziet als beveiligingsbe ambte 's nachts dat de deur van een autobedrijf openstaat, en vervol- gens een man weg lopen. Wat doe je dan?" legt Barnhoorn voor. „Vat je hem bij de kraag, bel je de politie, of laat je hem maar gaan? Een beveiligingsbeambte moet weten wat hij in zo'n geval moet en mag doen." Het antwoord: „Je kan het beste om versterking vra- gen, want als je de man zomaar aanhoudt en hij is gewapend dan heb je een probleem." De praktijk is vaak minder simpel. „Hij kan ook de directeur zijn, maar dat is iets wat je moet aan- voelen. Mensenkennis is een ei- genschap die bij het uitoefenen van dit beroep uitstekend van pas komt." De basisunit beveiliging aan het ROC Zadkine omvat onder meer een- en tweejarige MBO op leidingen tot beveiligingsmede werker en algemeen beveiligings medewerker, die als specialisatie evenementenbeveiliging behelst. Voor met name diegenen die bij politie of koninklijke landmacht werker. Je moet alle regels en pro cedures kennen," zegt Barnhoorn over het theoretische gedeelte. „Vakken als Nederlands en com municatie zijn eveneens onmis- baar." Toch moeten cursisten ook aan den lijve ondervinden wat ver- schillende aspecten van het vak zijn. In het praktijk-oefencentrum, in de basketbalhal van Zadkine, worden situaties waarmee 'echte beveiligingsmannen en vrouwen' te maken hebben, nagespeeld. Alle mogelijke middelen die veiligheid vergroten, zijn hier uitgestald: di verse brandblussers, portofoons, pictogrammen, beschermkleding en een heuse meldkamer. Een 'si- mulatieapparaat' produceert gelui- den die wijzen op brand, een gas- lek of instorting. In de nagebouw- de winkel wordt het beroep van winkelsurveillant geoefend en de 'huiskamer' en 'slaapkamer' bo ven, worden gebruikt voor onge- lukken in huiselijke sfeer („Wat doe je als iemand dood of ziek op bed ligt?"). „Maar soms zitten we hier ook voor de gezelligheid," vertellen de docenten. Het diploma beveiliging biedt on der meer perspectief voor wie ob- jectbeveiliger, winkelsurveillant, portier of receptionist wil worden. Wie een extra jaar studeert kan ook evenementen beveiligen: van in- ternationale bijeenkomsten als de klimaatconferentie tot popconcer- ten in Ahoy. „Verreweg het popu- lairst onder de cursisten is beveili- Het goed om kunnen gaan met de computer behoort ook tot de vereiste vaardigheden van een beveiligingsfunctionaris. willen werken maar daarvoor te jong zijn (de toegangsleeftijd bij de landmacht is zeventien en bij de politie zeventien en zeven maan- den), biedt Zadkine ook een brug jaar. In zowel het 'orientatiejaar koninklijke landmacht' als het 'brugjaar politie en veiligheid' is de opleiding tot beveiligingsmede werker opgenomen. Cursisten die bij de politie aan de slag willen krijgen tijdens de opleiding verder een grondige voorbereiding op de sollicitatie, met onder meer trainin- gen in psychologische tests en sportuurtjes.„Daarmee vang je als cursist twee vliegen in een klap," zegt adjunct-directeur Yvonne van der Steenhoven over de brugoplei- dingen. „Je kan je uitgebreid voor bereiden op de sollicitatieprocedu- re bij politie of landmacht en tege- lijkertijd een nuttig diploma ha- len." Wie de opleidingen volgt, krijgt zowel theoretische vakken als een praktijktraining. „Kennis van de wet is heel belangrijk voor het werk van een beveiligingsmede- ging in de horeca, bij evenementen of bodyguard zijn," weet Barn hoorn. Hij begrijpt het wel: „Het is ook leuk, want het betekent elke week feest. Aan de andere kant hebben sommige cursisten wel een wat idealistisch beeld." Daarom laat de docent. die ook praktijkbe- geleider is, zijn cursisten het liefst kennis maken met het echte werk. „Dat betekent dat je soms ook twee uur op een trap moet zitten om te zorgen dat niemand er door- mag. Dat hoort er nu eenmaal bij." Voor cursisten die zich willen spe- cialiseren in evenementen heeft Barnhoorn geregeld dat zij mee mogen meewerken aan de halve strandmarathon in Rockanje, die 28 januari wordt gehouden. Met de landmachtklas worden sowieso veel outdoors gedaan, vertelt hij. Op je buik door de hei, naar de ka- zerne, touwklimmen of in de open- lucht kamperen, het hoort er bij- ,„De belangstelling voor alle be- veiligingopleidingen is groot," vertelt Van der Steenhoven. „Leer- lingen zijn heel erg gemotiveerd. En zowel in de beveiliging als bij politie en landmacht is de vraag naar personeel enorm." Ze ver- volgt: „Voor sommigen is het een droom om bij politie of landmacht te werken. Daar werken ze dan ook hard aan. Anderen komen tot de ontdekking dat ze te jong zijn om als agent op te treden, of ze schrik- ken er van dat ze met geweld te maken kunnen krijgen. Die beslui- ten dan als beveiligingsmedewer ker aan de slag te gaan om eventu- eel later nog eens te solliciteren bij de politie." Voor alle opleidingen geldt dat cursisten een bianco strafblad moeten hebben. ,,Maar wie een keertje met bureau Halt in aanra- king is geweest, mag ook nog wel meedoen." De beveiligingsklas van docent Arie Uittenboogaard begeeft zich na een les veiligheid en gezond- heid naar het oefencentrum. De praktijkles speelt zich vandaag af in de 'winkel'. Marlon mag 'win keldief zijn. Zijn medecursisten zijn winkelier, beveiligingsmede werker of zitten op de centrale post boven. De opdracht: Marlon is een verdachte („Hij komt elke dag, koopt niks, maar vervolgens zijn een paar spullen weg"). De winke lier meldt dit aan beveiligers op de post, die via de portofoon een van de beveiligingsbeambten opdragen de winkel in te gaan. Uittenboog aard adviseert iedereen de commu nicatie kort en zakelijk te houden. „Probeer met zo weinig mogelijk woorden zoveel mogelijk te zeg- gen." Tegen de mensen op de post: ,,'Ga naar de winkel, want „Hij kan alsnog afrekenen, maar als hij volhardt, houdje hem aan." Bij een aanhouding wordt de poli tie ingeschakeld. Uittenboogaard: „Zorg dat je weet naar welk bureau de man wordt afgevoerd, want je moet straks rapporteren." Nog een tip: „Vertel nooit je achternaam waar de verdachte bij is." De cur sisten knikken begrijpend: „Dan kan hij wraak nemen," zeggen ze eenstemmig. Onverstandig is het ook om met een verdachte of dief, als die in verzet komt, in gevecht te gaan. De docent: „Jij hebt geen wapens en een reep chocola is je leven niet waard." „De opleiding is geweldig," zegt Marlon na afloop van zijn optre den. En hij weet waarvoor hij het doet: „Het werk van een beveili gingsbeambte is afwisselend en nuttig." Voor de28-jarige Francis- ca zijn de lessen makkelijk, vertelt ze. Zij heeft al een politieopleiding achter de rug. „Ik moet alleen af en toe omschakelen, want bij de poli tie moet je veel meer assertief op treden dan hier." Nadat ze de overstap van politie naar beveili ging maakte, moest ze alsnog haar diploma Beveiliging halen. ,,Dus ik zit hier wel verplicht." Toch blijft het ook wel leuk, vindt ze. „En Arie is een fantastische do cent, kan dat ook in het artikel?" Net als Extense (25), die zes jaar bij defensie heeft gewerkt, maakte zij een bewuste keuze voor beveili ging. Francisca: „Ik moet er niet aan denken dat ik elke dag op de- zelfde tijdstippen zou werken. Sommige mensen leven er op. Maar ik zou gek worden. Dit werk Alle mogelijke middelen die veiligheid vergroten, zijn aanwezig, zelfs een heuse meldkamer. daar is een verdachte'." Uiteraard moeten die ook niet vergeten het signalement van de verdachte door te geven. „Het is niet altijd even makkelijk hoor," zegt Barnhoorn over de opdrachten. „In de praktijk is een winkeldief vaak ook niet co- operatief. Hij zal zich lang niet al tijd als een mak lammetje laten meevoeren. De kunst is om met weinig middelen de dief zo ver te krijgen dat hij wel meewerkt." Omdat een beveiligingsbeambte geen wapens draagt en doorgaans geen geweld mag gebruiken, moet het verbale en non-verbale optre den effect sorteren. Die tips krijgen de leerlingen onder meer tijdens de lessen communicatie en bij het oe fenen in de basketbalhal. Als de 'dief, met een reep chocolade en andere onafgerekende spullen in zijn zak, de winkel wil uitlopen, wacht een van de beveiligingsme- dewerkers hem op: „U bent aange- houden voor diefstal"laat hij hem weten. „Wat kan je nog meer zeg gen?" vraagt Uittenboogaard. Be- ter is het om de dief de gelegenheid te geven zijn fout recht te zetten, is zijn advies. „Dat bespaart een hoop ellende."„Bent u niet iets vergeten?" vraagt de 'beveili- gingsman' hem nu. De docent: is beter te combineren met een eventueel gezin met kinderen." Ook Extense heeft dankzij het flexibele rooster van een beveili gingsmedewerker (wisselende werktijden, ploegendiensten etc.) meer tijd voor zijn kinderen. „Bo- vendien kan ik tijdens mijn dien- sten ook nog eens wat muziek schrijven. Want dat is mijn pas- sie." Hij denkt dat het beroep ook goede carriereperspectieven biedt. Zowel Extense als Francisca zijn, via een uitzendbureau, al verze- kerd van een baan. Het beroep dat de cursisten (binnenkort zullen) uitoefenen, is niet alleen leuk, soms spannend en afwisselend maar ook zeer nuttig, zeggen ze al- lemaal. „Wij zijn preventief bezig. Onze aanwezigheid kan al een hoop ellende besparen."„En of, dat het beroep van een beveili gingsmedewerker nuttig is," vindt Barnhoorn. „Wij werken er aan mee dat onregelmatigheden zo weinig mogelijk voorkomen. Als de beveiliging in Volendam goed was geweest dan was het mis- schien anders afgelopen. Zeker weten doe ik het niet. Maar de kans dat het dan goed was gegaan is er wel." Kennis van de theorie is van groot belang. De docent brengt de cursisten de fijne kneepjes van het beveiligingsvak bij.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 4