Avontuurlijke, ambitieuze en gedurfde cinema in Rotterdam maasstad film festival Opening Film Festival op Schouwburgplein !#w f'lm festival RECEPTIONISTE/CAISSIERE VERK0PER F0T0/VIDE0 VERK0PER PERSONAL AUDIO VERK0PER HOBBY ELEKTR0NICA VERK0PER BUSINESS CENTER EN COMPUTERS VERK0PER COMPUTER SUPPLIES VERK0PER CAR HIFI EN TELECOMMUNICATE SERVICE COUNTER MEDEWERKER VACATURELIJN 010-4.618.618 Zfr Sportpaleis Ahoy'hard op weg Woensdag 24 januari 2001 ROTTERDAM - Een paard slechts doet er raee in Ver di's opera Nabucco, die donderdag in Sportpaleis Ahoy' in premiere gaat. Dit keer ziet het publiek geen spektakelstuk met nage- bouwde dorpen en fontei- nen, maar een stijlvolle ope ra met strakke lijnen en in getogen kostuums. De orga- nisatoren lieten bewust de hoofdrol aan de muziek: „Wij brengen hier de opera om de opera, niet om het spektakel. Het is geen ar- beidsvitaminenpubliek dat hier komt." Blik op hetindrukwekkende, meer abstracte decorvan de opera Nabucco in Sportpaleis Ahoy'. Deze veisie van Operatempel te WO^O ROTTERDAM - Het Inter national Film Festival Rotter dam vindt dit jaar voor de dertigste keer plaats. Boven dien is Rotterdam Culturele Hoofdstad van Europa. Re- den genoeg voor een feestje. Daarom vinden op het Schouwburgplein op woens- dag 24 januari vanaf 19.30 uur allerlei feestelijkheden plaats. Vanaf 20.30 uur start het Film Festival in achttien filmzalen in de stad. 11 November, Saint Petersburg van Nathalie Alonso Casale door Vincent Wernke korte op van Crouching Tiger, Hidden Dragon ROTTERDAM - Als de ope- ningsfilm iets zegt over het festival, dan wordt de dertig ste editie van het Internatio nal Film Festival Rotterdam zeer veelzijdig. Met achttien lange en negentien films gaat het festival woensdag 24 januari start. Het openingsprogram- ma geeft volgens directeur Simon Field een beeld van de huidige situatie in de interna tionale filmwereld. Precies wat het festival ook doet. fiirf I Wt BusinessEleoroniC Correct breidt uit met het nieuw aangekochte pand aan de Ceintuurbaan 117 (ruim 3000 m2) grenzend aan ons bestaande pand Correct Business Electronics aan de Ceintuurbaan 111. Wij zoeken nog diverse collega's: (m/v) U bent representatief en vindt het leuk om op een nette manier onze zakelijke en particuliere klanten te helpen bij hetafrekenen. Kassa-ervaring is een pre. U heeft affiniteit met fotografie en video-apparatuur en vindt het leuk om onze klanten een goed advies te geven bij aankoop van de nieuwste apparatuur. Kennis van bewerking via de computer is een pre. Een leuke baan waarin u onze klanten adviseert overo.a Minidisc, Walkman en Mini audio systemen. U heeft interesse in en affiniteit met personal audio. Met een brede interesse voor Hobby Elektronica, adviseert u op een professionele manier over commu- nicatie, disco-apparatuur, spelcomputers en accessoires. U staat op vakkundige en zakelijke wijze onze klanten te woord bij de aanschaf van o.a. faxen, printers, notebooks etc. Vereist is basiskennis van deze producten. Kennis van computernetwerken is een pre. De juiste kandidaat heeft kennis van computers, randapparatuur en software. U adviseert onze klanten bij de juiste keuze binnen ons zeer uitgebreide assortiment. U heeft kennis van de nieuwste GSM-telefoons en abonnementen. Ook op het gebied van Car Hifi, autoradio's, boosters en car-navigatie systemen heeft u interesse. U bent in staat om onze klanten op een professionele en adequate wijze te helpen aan onze Service counters. Affiniteit en basiskennis van elektronica is een must. Correct biedt u een leuke baan met toekomst binnen een dynamische onderneming. Vanzelfsprekend met mogelijk heden voor doorgroei en het volgen van trainingen o.a.: onze Multi-Media opleiding Spreekt een van deze functies u aan neem dan contact op met de heer H. Klinge tel. 010-4.618.618 of schrijf een sollicitatiebrief met C.V. en pasfoto naar Correct b.v. t.a.v. Personeels Zaken, Postbus 3566,3003 AN Rotterdam a TX51 ROTTERDAM - In Nighttown kun je donderdag weer terecht voor intriges, leugens en comedy van de bovenste plank met Sex, Lies Comedy. Aanvang 20.00 uur en kaarten kosten 17,50. Diezelfde avond in de basement Johnny Dowd, die met zijn maca- bere, psychotische en mistroostige sferen geeft te denken dat we met een seriemoordende broer van Nick Cave, Tom Waits en Dr. John van doen hebben. Vooraf The Bap tist Generals. Aanvang 21.00 uur en kaarten kosten 25,- Vrijdag wordt het Culturele Hoofdstadjaar geopend onder meer met Latin Dance Beats in Nighttown. Op het podium onder andere Carlos Manuel, die de nieuwste sensatie is op Havana, Cuba. Aanvang 21.00 uur en kaar ten kosten f 27,50. Literair tijd- schrift Passionate presenteert za- terdag in Nighttown Theater de talkshow The Grapevinemet kriti- sche interviews, live optredens, co lumns en debatten. Aanvang 22.00 uur en de toegang is gratis. Rotown staat op 29, 30 en 31 janu ari in het teken van het Internatio nal Film Festival Rotterdam. Jong aanstormend talent van de Kunst- academie krijgt de kans om hun kunsten aan het grote publiek te vertonen. Uiteraard zal hierbij het experiment niet geschuwd worden. De aanvang van de drie avonden is 22.30 uur. Toegang gratis. In Baroeg vrijdag De Metalen In- quisitie. Aanvang 20.00 uur en de toegang is helemaal gratis. Zater- dag same place maar dan om 21.00 uur kun je de plateauzolen van je ouders uit de kast trekken voor Sick';s Disco Special. Het echte werk uit de 60's en 70's! Wie in disco-outfit komt krijgt een con- sumptie gratis. Kaarten kosten drie knaken en volgens Baroeg kun je gerust je ouders meenemen. Snel hard over-de-top rocken. Dat doet 69 Charger donderdag in WaterFront. Vooraf - uit het zin- derende Klazienaveen - de Colly wobbles. Ranzige over-de-top vuilnisbakken-punkrock. Aanvang 21.00 uur en kaarten kosten een tientje. Vrijdag presenteert Stardumb de Beyond Lickinsingle presentatie, met naast Beyond Lic kin ook Fury 161 en The Lulabel- les. Drie bands en een plaatje voor slechts drie knaken. Aanvang 21.00 uur. Vrijdag vanaf 0.30 uur en zaterdag vanaf 22.00 uur par ty's. Vrijdag Rockaway Beatz met dj Nico en zaterdag Strictly Techno met onder meer Perry, Michel en David V. Verdi-jaar krijgt ingetogen start met strakke 'Nabucco' door Christina Boomsma Geagiteerd Italiaans klinkt uit de luidsprekers van Ahoy'. Monito- re! Monitorc! Het koor kijkt naar de televisies waarop de dirigent te zien is. De repetities voor de ope ra Nabucco zijn nog in voile gang. Op de vloer ligt een im- mens doek waarop een grillig landschap geschilder is. Gitzwar- te brokken stellen Babylon voor, stad waar het kwaad vandaan komt. Aan de andere kant van de kloof ligt Jeruzalem. „Van bovenaf is het tafereel het best te zien", wijst Paul Koren- hof, van het bureau Companions, dat de opera organiseert. „Voor de verandering hebben de men- sen in de bovenste ring nu eens de beste plaatsen." Sportpaleis Ahoy' is hard op weg een ope- ratempel te worden. 'Opera in Ahoy' is inmiddels toe aan haar achtste seizoen. 2001 is boven- dien uitgeroepen tot Verdi jaar, vanwege de honderdste verjaar- dag van diens sterfdag. Het is geen toeval dat het jaar geopend wordt met Nabucco. Met deze opera behaalde de toen 28-jarige Verdi zijn eerste succes. Volgens regisseur Bernard Broca -aiM - - heeft het verhaal na honderd jaar nog niets van zijn kracht verlo- ren. Koning Nabucco die Jeruza lem verovert, de Joden wegvoert naar zijn stad, Babylon, maar ten- slotte moet inzien dat hij de strijd tegen zichzelf en tegen god niet kan winnen. Het gaat over men- sen en macht, een verhaal van alle tijden, aldus Broca, die eerder Carmen ('95) en Turandot op, Jeruzalem en Babylon, beiden duidelijk te herkennen aan kos tuums en kleuren. Azziz, inmiddels een bekende naam in de modewereld, koos voor alle kostuums e6n basis- vorm, het vierkant van de kimo no. „Ik moest een tijdgeest neer- zetten waar weinig meer van was ('96) Nabucco doet een groot be- roep op de verbeeldingskracht van het publiek. Er is gekozen voor een wat meer abstracte aan- pak van decor en kostuums. De samenwerking tussen decoront- werper Bernard Arnould en mo- de-ontwerper Azziz Bekkaoui le- verde twee symboiische werelden overgebleven", vertelt Azziz, „We weten eigenlijk heel weinig van Babylon, of hoe de mensen er toen uitzagen. Je leest over wat er gaande was, en daaruit leer je dat het verre oosten een belangrijke invloed had op Babylon. Daarom heb ik gekozen voor de oervorm van het oosten: de kimono." Az ziz moest uiteindelijk 350 kos tuums ontwerpen, voor slaven, geestelijken, notabelen en edelen. „Ik werk heel typografisch, ik kleur niet alles in, maar toch moet het herkenbaar zijn voor het pu bliek. Voor een kostuum voor een geestelijke werk ik bijvoorbeeid met paars, de hedendaagse kleur voor katholieke geestelijken, zo- dat het publiek dit herkent." Met 134 figu- ranten, 108 koorleden en een honderd man sterk orkest is Nabucco, on- danks de abstracte aanpak, nog steeds een spektakel. Het slaven- koor klinkt machtig als altijd. Tij- dens de opera wordt bovendien een afgodsbeeld van meer dan vijf meter hoog opgericht op de vloer. Toch gaat het hier niet om foto: Dick Sluijter het spektakel, benadrukt Paul Ko- renhof. „Wij kiezen in eerste in- stantie voor het artistieke gehalte. Het is geen arbeidsvitaminenpu- bliek wat hier komt, mensen ko- men hier echt voor de opera zelf." Is de aanpak van kostuums en decor vrij voor artistieke inter- pretatie, de muziek is dat niet. Korenhof moet er niet aan den ken. „Wij veranderen geen noot aan Verdi. Later dit jaar komt van den Ende producties met de Ai'da, maar dan bewerkt door Elton John. Dat is natuurlijk heel wat anders." Nabucco is vanaf 25 januari te zien in Ahoy. Wie nog kaartjes wil, moet snel zijn, er zijn er al- leen nog enkele voor zondag- avond. Verdi-liefhebbers kunnen in September nogmaals hun hart ophalen in Rotterdam. In het ka- der van het Verdi-jaar is dan de opera 'Rigoletto' te zien op de Maas bij de Wllhelminapier. door Vincent Wernke Het feest begint woensdag om 19.30 uur met de vurige openings- act Dante Orgel, die kunstenaar Erik Hobijn maakte op verzoek van het festival. Op datzelfde mo ment wordt een groot buiten- scherm op het dak van De Doelen in gebruik genomen. De Rotter- damse vj's Urbi et Orbi verzorgen de beelden, en voor een avond is ook het geluid op het plein te ho- ren. Gedurende de rest van het fes tival kunnen belangstellenden voor het geluid van de beelden op het buitenscherm terecht op 91.8 Mhz. Atelier Van Lieshout serveert op de openingsavond goulash vanuit een tent op het Kruisplein. Via de media zijn de afgelopen weken 5500 kaarten verspreid voor de openingsavond van het festival. In achttien zalen tegelijk worden films vertoond, dit in te- genstelling tot de jaarlijkse ope- ningsfilm. Eigenlijk zijn er dit jaar zelfs 37 openingsfilms in plaats van een. Want voorafgaand aan ie- dere lange speelfilm, wordt een korte film vertoond en vindt bo vendien de wereldpremiere plaats van een nieuwe Nederlandse film van twee minuten. Volgens festivaldirecteur Simon Field vormen de films op de ope ningsavond een dwarsdoorsnede van de hedendaagse cinema: „We vertonen een grote diversiteit aan films, zowel gevestigde namen als jonge, talentvolle filmers. Daarbij worden films waarvoor de ver- wachtingen op voorhand hoogge- spannen zijn juist in de kleine za len vertoond. Omdat we dit jaar de korte film eren, vertonen we die vooraf aan elke film op de ope ningsavond. Zo laten we het pu bliek kennismaken met de moge- lijkheden die er zijn met korte films", aldus Field. De belangstelling voor het Interna tional Film Festival Rotterdam is nu al overweldigend. Sinds afgelo pen donderdag zijn via de 25 reser- veerlijnen (tien meer dan vorig jaar) al 50 procent meer kaartjes gereserveerd dan in 2000. Overi- gens wil de organisatie nogmaals benadrukken dat voor iedere voor- stelling 70 procent van de kaarten gereserveerd kan worden. De an dere 30 procent wordt verkocht op de dag van de voorstelling. Ook wat betreft gasten wordt het druk- ker in Rotterdam dan vorig jaar, 2500 internationale gasten tegen- over 2200 bij de vorige editie. Het programma van het 30ste In ternational Film Festival Rotter dam is onder meer te vinden via de website: www.filmfestivalrotter- dam.com. Telefonisch reserveren: 010-890.90.00. De centrale kassa van het festival is te vinden in de hal van de Schouwburg. foto: Film Festival Rotterdam En die situatie heeft niet alleen be- trekking op werk dat wordt ver toond in bioscopen. Films zijn te- genwoordig ook te zien in musea, theaters, discotheken en natuurlijk op internet. „Binnen het hele spec trum zoeken wij de meest avon tuurlijke, ambitieuze en gedurfde cinema", schrijft directeur Simon Field in het voorwoord van de fes- tivalcatalogus van de dertigste edi tie. „Wij willen registreren welke I veranderingen er plaatsvinden en welke onvoorziene mogelijkheden die bieden voor een nieuwe, toe- komstige vorm van cinema. De dertigste editie van het Interna tional Film Festival Rotterdam speelt zich ook niet alleen af in donkere bioscoopzalen. Het festi val werkt onder meer samen het Chabot Museum, Boijmans Van Beuningen, het Nederlands Foto Instituut, Witte de With en TENT. „Bij al deze projecten zien we hoe cinema zijn eigen grenzen over- schrijdt en zich in nieuwe, intrige- rende vormen op nieuwe plaatsen toont", aldus Field. Maar voor liefhebbers van de pure filmkunst valt als vanouds ook ge noeg te genieten. Vele honderden korte en lange films uit de hele we- reld zijn te zien, verdeeld over een aantal programma's. Zo staan drie filmmakers centraal tijdens Film makers in Focus: Roy Andersson, Kamal Haasan en Anne-Marie Mieville. Ook wordt eqn kleine twintig films vertoond die werden gemaakt met steun van het Hubert Bals Fonds, en mag een aantal in ternationale filmcritici een film naar keuze vertonen. Vijftien films strijden om de VPRO-Tiger Awards, waaronder lies Fonttantes van de Rotterdamse filmmaakster Nanouk Leopold. De jury staat dit jaar onder leiding van oud-festival- directeur Emile Fallaux. Maar de meeste aandacht zal uit- gaan naar het hoofdprogramma. Daarin films uit alle uithoeken van de wereld, van bekende en minder bekende filmers. Te zien zijn on der meer nieuwe films van Ale jandro Agresti, Chantal Akerman, Jean-Claude Brisseau, Claude Chabrol, Mike Figgis, Ed Harris, Kitano Takeshi, Clara Law, Ang Lee, Miike Takashi, Tom Tykwer en de Nederlandse filmers Lode- wijk Crijns en Cyrus Frisch. Ook is er een uitgebreid programma van korte films. „Deze films gelden al- lang niet meer als sollicitaties of foto: Film Festival Rotterdam vingeroefeningen voor een speel- filmproductie, maar kunnen in complexiteit, intensiteit en ambitie met speelfilms concurreren", al dus Simon Field. Naast de al genoemde Nanouk Leopold, is nog een aantal Rotter damse films te zien. Zoals Rotter dam, een ongemakkelijk sprookje van Lydia Schouten en Gina Kra- nendonk, en Monologue Interieur van Eveline B. Ketterings. Ook wordt de dansfilm Lost vertoond, waarin het Scapino Ballet te zien is. In het kader van het Rotterdam 2001 project Tales of Two Cities worden Best Food Forward van Karel Doing en 't Wordt toch niks van Stella van Voorst van Beest vertoond. Van Karel Doing is ook Images of a moving city te zien en van Nathalie Alonso Casale 11 No vember, Saint Petersburg gemaakt in het kader van het festivalonder- deel On the Waterfront. International Film Festival Rotter dam vindt plaats in Pathe Schouw burgplein, Cinerama, Luxor, Ca lypso en Lantaren/Venster. De centrale kassa in de Schouwburg is dagelijks geopend van 9.00 tot 21.00 uur. Telefonisch reserveren: 010-890.90.00. COLLEGA'S

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 21