Concentratie als probleem w maaspost maasstad video preview maasstad horoscoop maasstad puzzel gezond wel agenda gehoorzaal Het Zeepaard over devesten 3 Kunst op bieb REGIO - Tommy van zes schommelt op zijn stoel heen en weer. De kleurplaat die hij net nog zo gretig pakte, lijkt zijn interesse niet meer te kunnen vasthouden. Puzze- len, dan maar. Dat lijkt hem wel wat. Drie stukjes legt hij netjes op zijn plaats, maar dan begint het schommelen opnieuw. De afstandsbedie- ning van de TV trekt zijn aandacht. -I rrrr u AV0NTURE VAN EEN fVLTmU HWDSTAP &URQER WU.TC/0WS marker als de uoL&em l tt&Z&lVTt Top 10 Woensdag 31 januari 2001 Jet Li in Romeo Must Die Gevechtskunsten zijn weer helemaal terug. Pasgeleden zagen we in de bioscopen de drie dames van Charlie's Angels de meest bizarre bewegin- gen maken, en binnenkort wordt dit allemaal nog eens dunnetjes overge- daan in Crouching Tiger, Hidden Dragon. Ook in de actiefilm Romeo Must Die wordt heel wat afgevochten. Als zijn broer wordt vermoord, ont- snapt Han Sing (Jet Li) uit de gevangenis en vertrekt naar de Verenigde Staten. Daar komt hij terecht in een bende-oorlog die gaande is tussen zijn familie en die van Isaak O'Day. Han ontmoet heel toevallig Isaak's doch- ter Trish (Aaliyah) en de twee voelen zich tot elkaar aangetrokken. Uiter- aard wordt hun ontluikende liefde door beide families niet echt gewaar- deerd, maar de twee trotseren de gevaren en proberen bovendien uit te vinden hoe de bloedvete tussen hun families is ontstaan. Romeo Must Die werd geproduceerd door dezelfde mensen die verantwoordelijk waren voor The Matrixen daar wordt in de publiciteit dan ook veel aandacht aan besteed. Ten onrechte, want deze modeme West Side Story heeft absoluut niet de kwaliteiten die The Matrix zo bijzonder maakten. Het verhaal is bepaald niet sterk, en de uitwerking weinig verrassend. Daardoor leunt Romeo Must Die met name op de vechtscenes, en die zijn wel de moeite waard. De realiteit is ver te zoeken, maar spectaculair zijn de gevechten zeker. Nieuw daarbij is dat we de meest emstige botbreuken letterlijk te zien krijgen. Een aardige, maar zeker niet bijzondere actiefilm, zo kun je Romeo Must Die het best omschrijven. Daar kan de vergelijking met The Matrix helemaal niets aan veranderen. Vincent Wernke Ram Een pittige discussie is leuk, maar je moet het natuurlijk niet overdrij- ven. Gun een ander de vrijheid om er een eigen mening op na te hou- den en dring je standpunten niet op. Wat voor jou waarheid is, hoeft dat nog niet voor een ander te zijn. Stier De maatschappelijke positie van de Stier is iets wat veel stof tot na- denken geeft. Wat heb je tot nu toe gepresteerd en loopt alles nog naar wens? Wil je een aanvullende stu- die gaan volgen, verdiep je dan al- vast in de mogelijkheden. Tweelingen Een beetje meer rekening houden met een ander zou je niet misstaan. Want al is assertiviteit heel ge- zond, je kunt ook te ver gaan. Maak niet overal een punt van, en geef ook eens een beetje toe. Voor- al je partner zal daar blij mee zijn. Kreeft De Kreeft vindt het allemaal wat saai en zoekt naar mogelijkheden om een beetje leven in de brouwe- rij te brengen. Je hebt veel energie en daarvoor heb je een uitlaatklep nodig. Stevige lichamelijke in- spanning zal je voldoening geven. Leeuw Zijn er aspecten in je relatie waar je niet zo tevreden over bent, dan is dit een goed moment om deze eens ter sprake te brengen. Je kunt nu goed afstand nemen, waardoor je meer dan anders open staat voor de standpunten van je partner. Maagd De kritische blik van de Maagd is nu vlijmscherp. Wees daarom voorzichtig in het uiten van je kri- tiek, al is deze volledig terecht. Voor sommigen ligt kritiek erg ge- voelig en dan is de manier waarop je het zegt minstens zo belangrijk als de inhoud van je boodschap. Weegschaal Weegschaal kan deze week soms wat slecht luisteren. Niet omdat je eigenwijs bent, maar omdat je lie- ver zelf aan het woord bent. Je ge- voel voor humor zal niet bij ieder- een in de smaak vallen; pas op dat je een ander niet kwetst met een grappig bedoelde opmerking. Schorpioen Het plichtsgevoel van de Schorpi oen staat even op een wel heel laag pitje; dit is een tijd van vrijheid en doen waar je zin in hebt. Ontleen je ergens geen plezier aan, dan zal het je veel moeite kosten om je er toch toe aan te zetten. Boogschutter Het spontane hart van de Boog schutter heeft op het ogenblik maar weinig aanmoediging nodig om in vuur en vlam te ontbranden. Erg kritisch ben je daarbij echter niet, zodat je je later mogelijk zult af- vragen wat je in vredesnaam toch in die ander zag. Steenbok Wanneer er in huize Steenbok irri- tatie of ruzie onstaat, kun je daar emotioneel moeilijk mee overweg. Zelfs als je er in feite niet eens di rect bij betrokken bent. Je behoefte aan een harmonieuze leefomge- ving is momenteel zo sterk dat een verstoring daarvan je flink uit ba- lans kan brengen. Waterman Breek er eens even lekker met wat vrienden tussenuit en onderneem samen iets actiefs. Vaak ben je ge- neigd hun vriendschap als vanzelf- sprekend te ervaren, maar zo van- zelfsprekend is het natuurlijk niet. Je blijk van waardering zal daarom zeker op prijs worden gesteld. Vissen Momenteel loopt de zon aan de he- mel door het sterrenbeeld. Dit be- tekent dat je pas jarig bent geweest of dat je binnenkort jarig zult zijn. Daardoor breekt er ook in astrolo- gische zin een nieuw jaar voor je aan. Een goed moment om even te rug te kijken en vooruit te blikken. Bel voor een uitvoerige horo- scoop 0900-202.7006 (1 gulden per minuut) XQ57 „Tommy is altijd in beweging", verzucht zijn moeder. „Stilzitten kent hij niet en alles wat hij doet is maar voor even. Tommy vreet energie. Overal klautert hij op of onder. Ik kan hem echt geen mi nuut uit het oog verliezen." Elk kind is wel eens druk. Toch zijn er kinderen die echt nooit stil kunnen zitten, of door het minste afgeleid zijn. Er zijn kinderen die op alles wat ze horen of zien heel impulsief reageren en daardoor problemen veroorzaken. Het zijn deze kinde ren die zich door hun voortdurende onrust minder goed ontwikkelen dan men mag verwachten. Het vermogen om de aandacht op iets te richten en deze vast te hou den is niet voor iedereen hetzelfde. Dit vermogen neemt duidelijk toe met de leeftijd van het kind. Zo kan een kind van vijf jaar ongeveer tien minuten achter elkaar met een opdracht bezig zijn. Tegen het veertiende jaar is deze periode ver- lengd tot dertig minuten. Bij sommige kinderen is er met het concentratievermogen iets mis. Zij kunnen hun gedrag niet onder con- trole houden en worden overbe- weeglijk of dromen juist weg. Bij de meeste kinderen ligt de oorzaak buiten henzelf. Ze kunnen hun concentratievermogen tijdelijk niet illustratie: Marco van der Wielen goed gebruiken. Dit kan bijvoor- beeld komen door de omgeving waarin het kind opgroeit zoals spanningen in het gezin, pesten op school, te weinig structuur en re- gelmaat in huis. Ook lichamelijke problemen zijn niet te onderschat- ten: te weinig slaap waardoor het kind steeds moe is, ziekte, eenzij- dige voeding of het overslaan van maaltijden. In een zeldzaam geval Horizontaal 8 Een lege kiem heeft 't niet. (6) 9 Zingende kever. (8) 10 In het begin kreeg hij regelmatig een kleur. (8) 11 De roem van de ezel wordt in het oosten duur be- taald. (6) 12 Dat leren de lammeren in de wei. (8) 13 Een hartig omroep paardje. (6) 14 Hier is nog wel een mouw aan te passen. (7) 17 Een mestton moet goed gereinigd wor den. (7) 20 Mijn vriend is uitgeput. (6) 22 Cijfer nu maar mee. (8) 25 Geldig. (6) 26 Je moet dat dier niet zo bestoken. (8) 27 Zou hij laag neerkijken op de soldaten? (8) 28 Het is wel ver gezocht om hier mis- noegd over te zijn. (6). Verticaal 1 De aardbei is 'n gelief- koosde vrucht. (8) 2 Koken op dok- Horizontaal: 1. Legkast, 6. Tel- fout, 12. Moet, 14. Nier, 15. Fa, 17. Pretmaker, 20. Tl, 21. Ark, 23. Are, 24. Bef, 25. Gre, 26. Riet, 28. Ketel, 30. Loef, 31. Terek, 33. Nol, 34. Soesa, 35. Knak, 37. Nood, 38. Po, 39. Topspin, 40. Ep, 42. Reek, 44. Sien, 47. Eiger, 49. Cel, 51. Aldra, 53. Aren, 54. Allee, 56. Kaas, 57. Ral, 58. Sla, 59. Ink, 61. Gat, 62. In, 63. Baanveger, 66. Mp, 67. Aida, 68. Tras, 70. Gekloft, 71. Hendrik. Verticaal: 1. Lyfarts, 2. Gm, 3. ters voorschrift. (6) 3 Een sportieve getalhoeveelheid. (6) 4 Op't land werd tussen de kolen een aandacht- trekker neergezet. (7) 5 Er is geen brok heel gebleven. (8) 6 Het lijkt erop, dat je geen vrienden hebt. (8) 7 In de silo wordt alles degelijk opge- borgen. (6) 15 Na de spar werden nog meer bomen in stukken gehakt. (8) 16 Ik heb zelf het gewicht van't voertuig opgeschreven. (8) 18 Zij kunnen met recht hoog opgeven over hun roem. (8) 19 Een basterd- vloek om af te sluiten. (7) 21 Voor n gewij zigde voorkeur is het netjes. (6) 23 Ik sein uw laatste berichten wel over. (6) 24 Efen boom voor wat vogels. (6). Kop, 4. Aera, 5. Sterk, 7. Enkel, 8. Lief, 9. Fer, 10. Or, 11. Telefax, 13. Am, 16. Arie, 18. Teen, 19. Abel, 20. Tres, 22. Kerkorgel, 25. Goe- dendag, 27. Ten, 29. Toestel, 30. Loo, 32. Kater, 34. Sonia, 36. Kok, 37. Nis, 41. Hearing, 43. Een, 45. Elk, 46. Lastpak, 48. Iran, 49. Clan, 50. Leie, 52. Raam, 54. Alaaf, 55. Engte, 58. Sado, 60. Kem, 63. Bil, 64. Vj, 65. Rad, 67. Ak, 69. Sr. Winwoord Plantengeslacht HLWF&STIl/AL kan een allergie of overgevoelig- heid voor bepaalde voedingsmid- delen de oorzaak zijn van de con- centratieproblemen. Bij ongeveer een op de drie kinde ren is het gebrek aan concentratie en beweeglijkheid als het ware 'in- gebakken'Soms speelt een erfelij- ke factor hierbij een rol. Omgaan met een druk kind is voor de mees te ouders zeker niet gemakkelijk. Vaak hebben ze het gevoel dat ze de hele tijd hun dreumes moeten corrigeren. Veel geduld en aanpas- sing zijn nodig. Ook is het belang rijk om te zorgen voor een rustige omgeving, en orde en regelmaat in de dagindeling. Daarnaast is het belangrijk om duidelijke gedrags- regels af te spreken, en momenten op te bouwen waarin het kind zich mag uitleven. Voorbeelden zijn sport of een stoeipartij. Als u het kind veel verschillende spelletjes laat doen, stimuleert u bovendien de concentratie van het kind. Lego, kleuren, sporten, voor- lezen, televisiekijken, computer- spelletjes stimuleren verschillende aspecten van concentratie. Zo leert het kind zichzelf spelenderwijs steeds beter concentreren. Ook is het belangrijk niet altijd negatief te reageren op het gedrag van uw kind. Probeer juist te zien wat wel goed gaat, en moedig rustig gedrag aan. Geef uw kind aandacht, liefst voor het erom vraagt. In Nederland lopen heel wat druk- ke kinderen rond. Slechts bij een klein aantal is er sprake van een emstige vorm van concentratiete- kort en overbeweeglijkheid (ADHD). Een druk, beweeglijk kind eist veel van u. Zorg daarom voor de nodige ontspanning en re- serveer tijd voor uzelf en uw rela tie. Ook een druk kind kan best eens gaan logeren of bij iemand anders spelen. Samenwerking met school in de aanpak van de con- centratieproblemen zijn heel be langrijk. Als dit alles niet helpt, is het verstandig om professionele hulp raadplegen. U kunt terecht bij uw huisarts, of bij de jeugdarts of verpleegkundige van de GGD. De brochure 'Drukke kinderen' gaat in op de achtergronden van druk gedrag en bevat een groot aantal tips en adviezen. 'Drukke kinderen' is te bestellen door over- making van acht gulden (inclusief administratie- en verzendkosten) op giro 2370075 van de Stichting Jeugdinformatie Nederland onder vermelding van titel en bestelnum- mer N16. Ook de gezondheidswij- zer van de GGD Zuidhollandse Ei- landen (telefoon 0181 -652404) be- schikt over een folder met duidelij ke en praktische informatie. GGD Zuidhollandse Eilanden Afdeling Jeugdgezondheidszorg Het kunstwerk op de gevel van de bibliotheek in Rotterdam Leestip Bert van Meggelen Op 26 januari werd het offtciele startsein gegeven voor Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001. Bert van Meggelen, intendant van Rot terdam Culturele Hoofdstad 2001, is daarom door de Centrale Biblio theek uitgenodigd om zijn favorie- te boeken te laten zien in de 'keuze van...'. In speciaal daarvoor be- stemde vitrines op het Informatie- plein gunt hij ons een blik op een dertigtal van zijn favoriete boeken uit zijn privecollectie. Vanaf 1990 was Bert van Megge len (Vlaardingen, 1946) als direc- teur verbonden aan de Academie van Bouwkunst in Rotterdam. Vanaf 1993 werd hij tevens direc- teur van de Academie van Bouw kunst in Arnhem en Groningen. Hij gaf lezingen en colleges aan verschillende architectuurfacultei- ten van buitenlandse universitei- ten, onder meer over stedenbouw in Rotterdam. Als adviseur, initia- tiefnemer en opdrachtgever was hij betrokken bij verschillende mani- festaties op het gebied van archi- tectuur en de kunsten. Hij vervulde bestuursfuncties bij een aantal Rot- terdamse cultuurinstellingen. Hoogtepunt uit zijn collectie is 'An squatters solter', een imitatie van een psalmenboek uit de Middel- eeuwen vervaardigd door een aan tal bewoners van een township in Zuid-Afrika. Het boek is voorzien van een gedecoreerde metalen kaft, een autoband versierd met kroonkurken vormt de boekrug. De inhoud wordt gevormd door collages, in plastic mappen bijeen- gehouden. De 'keuze van Bert van Meggelen' is tot en met 26 febraari te bekijken op het Informatieplein tijdens de openingstijden van de bibliotheek. John Buijsman Hengst 'Hengst' is het vervolg op 'Angel eyes', de met de Albert van Dalsumprijs bekroonde voorstelling van John Buysman. De voormalige Britse en Eu- ropese bokskampioen Henry Cooper, tussen 1963 en 1966 tweemaal slachtoffer van Mohammed Ali, gaat op zijn sterfbed zijn laatste grote ge- vecht aan met het verleden. Temidden van alle geincasseerde dreunen doemen ook de vele uitgedeelde klappen uit zijn carriere voor hem op. Hij voelt tegelijkertijd onverholen haat en een aan verliefdheid grenzende be- wondering voor zijn beroemde tegenstander. Donderdag 8 februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 30,-. Top stand-up comedians A Night of Comedy Een spot en een microfoon, dat is waar het om draait bij stand-up comedy. Met MC Sjaak Bral als gastheer betreden vier of vijf comedians de arena en strijden om de gunsten van het publiek. Wie het aandurft om het verba- le pingpongspel met de comedians aan te gaan, kan uitgroeien tot de held van de avond. Wie de bloeddorstige comedian niet van repliek dient, zal tot groot vermaak van het publiek verbaal gejonast worden. A Night of Comedy is uitgegroeid tot een organisatie die de absolute top uit de wereld van de stand-up comedy naar het theater brengt. Vrijdag 9februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 30,-. Di Gojim Oostenwind Di Gojim is het meest bekende en gerenommeerde klezmerorkest van Ne derland. Dit is niet voor niks, want de groep beheerst de klezmer tot in de tenen en heeft een meer dan gedegen kennis van deze Oost-Europese volksmuziek. Emotioneel geladen ballades en komische slapstick worden in de concerten van Di Gojim gecombineerd met fraaie visuele vondsten. In het programma 'Oostenwind' maakt Di Gojim voor het eerst gebruik van Nederlandstalige teksten van schrijvers als Joost Nuissl, Ivo de Wijs en Robert Long. Hiermee wordt de brug, die al geslagen was tussen oos- terse en westerse culturen, verder verstevigd. Di Gojim: zes muzikanten die maar liefst vijfentwintig instrumenten bespelen en goed bij stem zijn. Zaterdag 10 februari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 32,50. Toneelgroep Het Volk Een zomerjurk vol verdriet Met 'Een zomeijurk vol verdriet' zoomen de mannen van Het Volk in op een generatie vrouwen die het beste van het leven zo'n beetje achter de rug heeft. Wat heeft de emancipatiegolf deze in herfststemming verkeren- de dames gebracht? Ze blikken terug op een tijd dat je niet van sex genoot, toen echtscheiding taboe was en het vrouwenlot zonder morren werd ge- accepteerd. Dat uw lachspieren regelmatig geprikkeld worden, lijdt geen twijfel, maar verwacht u geen platte onderbroekenlol. Donderdag 15 februari, aanvang 20.00 uur, Harmonie, toegangfl. 25,-. Hester Macrander HUP Het gaat goed met Hester Macrander, dus gaat ze zo door. Macrander staat garant voor een avond entertainment waarbij oog, oor, lachspieren en her- sens gelijkelijk geactiveerd worden en het tempo hoog ligt. Ze brengt steekhoudende inhoud, maar verkondigt ook met groot plezier regelrechte onzin. Haar specialiteit is genadeloze zelfspot en het publiek herkent zich in haar geploeter met het aardse bestaan. Ze lokt het publiek uit de schulp en improviseert er lustig op los. In 'Hup' weigert Macrander een bezadigd leven te leiden. Haar grootste schrikbeeld is om rustig oud te worden. Nee, ze wil grootse daden verrichten. Maar welke? Vrijdag 16februari, aanvang 20.00 uur, Harmonie, toegangfl. 22,50. Frank Groothof en Erna Sassen Fidelio Opera-ambassadeur voor kinderen Frank Groothof met zijn bewerking van Beethovens revolutionaire opera 'Fidelio' (1803). Het Algemeen Dagblad noemde de opvoering "een wervelende 'Fidelio' waarbij Groot hof dolkomisch alle mannelijke rollen en een vrouwelijke rol op zich neemt". 'Fidelio' vertelt van de dappere Leonore. Haar man Florestan is gevangen genomen door de wrede dictator Pizarro. Leonore wil de staats- gevangenis binnendringen om hem daar te zoeken. Maar daar kom je niet zomaar in! Ze verkleedt zich als man, zegt dat ze Fidelio heet en wordt ci- pier. Zaterdag 17februari, aanvang 19.30 uur, toegangfl. 25,- Hans Klok Magic Impossible Hij laat olifanten en helicopters verschijnen en verdwinen. Hij kan een avontuur onder de guillotine navertellen. Zei daar nog iemand: "Het is maar een trucje'In Las Vegas denken ze daar anders over en vergelijken ze hem met de legendarische showmasters Siegfried en Roy. NRC Han- delsblad noemde zijn 'Magic live on stage' zelfs 'een betere show dan die van de Amerikaanse meester David Copperfield' Woensdag 21 februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 60,- met complete Stadsgehoorzaal Theaterservice (garderobe inloopkoffie pauze- drankje). Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schie- damseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. 1Mart Smeets - Oranje boven 2. Elizabeth Nobel - Diamanten op mijn wang 3. Robert Ludlum - Het Prometheus project 4. Robin Cook - Ontvoerd 5. Bernhard Schlink - De liefdesval 6. Faye Weldon - Rhode Island blues 7. Frank Viviano - Bloed om bloed 8. John Gray - Praktische levenslessen 9. Stuart Harrison - De walvisbaai 10. Deborah Smith - Terug naar Bear Mountain Maasstad publiceert tweewekelijks de po pulate top 10 collectie van de Gemeente Bi bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. Wilde mossels Dit zeer persoonlijke debuut van de Zeeuwse regisseur Erik de Bruyn was de openingsfilm van het Nederlands filmfestival in September 2000. De drie hoofdpersonen Leen, Daan en Jacob lanterfanten eigenlijk maar wat, vullen hun tijd met motor rijden, slap geouwehoer en wachten op het vol- gende mosselfeest. Ondertussen vragen ze zich af of dit nou alles is en dromen ze van de wijde buitenwereld waar het toch veel spannender moet zijn. Vooral Leen: gezegend met een lastig tweeslachtig karakter, wil de sleur doorbreken, maar ook hij weet niet goed hoe dat te doen. Tegen de achtergrond van het wijde Zeeuwse landschap schildert de regisseur het weinig opwindende maar ondanks dat toch zeer herkenbare leven van zijn hoofdpersonen. Verrassend eigenzinnig en buiten de platgetreden paden van de formulefilms die in grote getale op ons afkomen. De film is 2 februari te zien in Vlaardingen en op 3 februari in Filmhuis Schiedam. Kadosh Kadosh toont ons het orthodox-joodse klimaat in een wijk in Jeruzalem, waar vrouwen moeten leven in de tijd van Mozes: kinderen krijgen, het huishouden doen en zich verder aanpassen aan de mannen de regels van de Talmoed. Het verhaal draait om de twee zussen Rivka en Malka. De een is al tien jaar gelukkig getrouwd met Me'ir, maar omdat hun huwelijk kinderloos blijft, moet ze van de rabbijn plaats maken voor een ander. Malka is intussen verliefd op een jongen die zich gedistantieerd heeft van het orthodoxe geloof, maar wordt gedwongen te trouwen met een oude man. Deze film is zaterdag 3 februari te zien in Het Zeepaard Het Filmhuis is gevestigd in de Nieuwstraat 12, Filmtheater het Zeepaard is gevestigd in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Alle avondvoorstellin- gen beginnen om 21.00 uur. De zondagmatinee begint om 16.00 uur. Kaarten reserveren via de Stadsgehoorzaal, tel. 434 05 00 op dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00. Entreeprijzen: normaal fl. 12,50. Donateurs betalen slechts fl. 10,00. ROTTERDAM - Op de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat 110 is sinds vorige week een lichtob- ject te zien. Het kunstwerk is ge- maakt door Jean-Marc Spaans in het kader van Going Dutch, een 2dimensionale tentOOnstelling in 1 stad voor Rotterdam Culturele Hoofdstad. Verschillende bedrij- ven hebben een afbeelding van een werk uit hun bedrijfscollectie op reuzenformaat op hun gevel. De spreuk die geplaatst is op de Blaak- kant van de bibliotheek, komt uit het Adagia van Erasmus en luidt 'heel de aarde is je vaderland'. E

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 21