maasstad Zaterdag gaan de deuren open van het Jan aes Bouvrie Designcentrum Chris Coppens naar de Korenbeurs Dag van het Stadse Wonen bij Roelants 'Lifestyle winkels rondom Korenbeurs' Muzikale koopzondag in Passage Gratis parkeren in ABC-garage Eerst de buren Op de koffie bij Jan', dan pas de genodigden Hoe Jan des Bouvrie in Schiedam terecht COLOFON gR liiiilf i SCHIEDAM - „Ik heb nu al het gevoel dat de vestiging Schiedam net zo'n leuk de signcentrum wordt als Naar- den", zegt Jan des Bouvrie als hij haastig tussen zaken- besprekingen door even tijd heeft om met de redactie van de Maaspost te bellen. Maar eenmaal op zijn praatstoel heeft hij alle tijd en goed nieuws voor Schiedam. De deuren van 'zijn' Koren beurs, met louter eigen ont- werpen, gaan aanstaande za terdag open. Hoewel de ope ning al enige keren was aan- gekondigd en afgeblazen, is het nu dan echt zover. Aller- eerst worden de buren uitge- nodigd 'op de koffie' en om vier uur volgt de officiele opening voor genodigden. Op koopzondag 4 februari gaat het designcentrum open voor het grote publiek. Na drie jaar onderhandelen, ver- bouwen en opknappen kan iedereen met eigen ogen zijn mening toetsen. Want Jan des Bouvrie zet de deuren echt wagenwijd open. SCHIEDAM - De familie Hosman is een begrip in Schiedam. Grootvader Hos man begon al in 1893 met het importeren van Franse wij- nen en later werd een, op Franse leest geschoeide, deli- catessenzaak aan de Lange Haven gerund. (Als jong broekie kende ik deze zaak voor 'fijne' waren ook erg goed. Nee, ik kwam daar niet zelf maar bestelde daar de lunch van mijn baas, de di- recteur van Wenneker's dis- tilleerderijen. Elke dag een half onsje corned beef, een stukje Roquefort en twee ka- detjes, FWj. De twee zonen Hosman gingen verder met het wijnbedrijf: de een in Vlaardingen en de ander in Schiedam. Willibord Hos man die in Schiedam aan de slag ging, begon in 1973 zijn Bistrot Hosmans Freres. 3 - Woensdag 31 januari 2001 XQ56 SCHIEDAM - Volgens Ray mond Vredebregt, beleids- medewerker Binnenstad van Schiedam, begint lang- zamerhand een tend ens naar de wat betere winkels (kwaliteitswinkels) zich af te tekenen. Volgens het rap port van organisatiebureau Seinpost zal op het einde van de Hoogstraat -het gebied tussen Museum, Grote Markt en Dam- een concen- tratie van zogenaamde life style winkels moeten ont- staan. Bedrijven als eethuis- jes, antiekzaken en galerieen en de betere woonwinkels hebben volgens het rapport van Seinpost de beste kans van slagen in dit historische gebied. En met de komst van Des Bouvrie lijken dit soort kwaliteitszaken in opkomst te zijn. Volgens een folder van de Centrumwinkeliers uitgedeeld voor de bezoe- kers van de Dag van het Stadse Wonen worden er 34 winkels opgesomd die met wooninrichting te maken hebben. Daaronder relatief nieuwe winkels die in het kielzog van Des Bouvrie op willen stomen in de vaart der volkeren. Zo zijn de exclusieve zaken als Co-operatie (woon en werkkunst) met antiek en meubels op de Dam 10 en Kunstlicht op de Lange Ha ven 75 met lichtkunst vanaf 1920. Sinds kort is er weer een meubelzaak gevestigd in voorheen Verwaaijen meu bels op de Hoogstraat bij de Dam. En neem nu de twee creatieve dames van CISA die iedereen kunnen advise- ren voor woning-, kantoor en winkelinrichting op de Grote Markt 21. Hiernaast noemt Vredebregt ook de talloze galerieen in deze buurt en natuurlijk de eet- en drankenzaakjes. Ook doen zaken als chocolatier De Bonte Koe mee aan deze exclusieve trend. Net als winkels als de modezaken Mitzi en Alja of de schoe- nenzaak van Dijkstal. Op het gebied van antiek en kunst vallen de vele nieuwe kleine Brie a Brae zaakjes op die in de nabijheid van de Hoogstraat verschijnen. Op het gebied van antiek en kunst vallen Joan's Home en juweliers als Van der Vlerk en Kok in dit 'betere' segment. SCHIEDAM - De onderne- mers van de Nieuwe Passage stellen zondag 4 februari hun deuren weer open voor het winkelend publiek. Zo- als de bezoekers dat inmid- dels gewend zijn, wordt er deze dag ook gezorgd voor een stukje muzikaal enter tainment. Tussen half een en half vijf heeft het winkelcen- trum het duo Locura op het programma staan. Dit muzi kale duo bestaat uit twee da mes, die met hun prachtige stemmen de sterren van de hemel zingen. Een van de dames hanteert daarbij moeiteloos de gitaar, terwijl de andere ritmiek voor haar rekenig neemt. SCHIEDAM - Tijdens de Dag van het Stadse Wonen, koopzondag 4 februari, is de Korenbeurs open voor het publiek. De ABC-garage aan de Kreupelstraat biedt die zondag tussen 12.00 en 17.00 uur gratis parkeren aan. De opening, officieel al op 3 februari, is slechts de eerste fase van de verwezenlijking van de plannen die Des Bou vrie heeft voor het historisch hart van Schiedam. Halverwege dit jaar zal hij ook de vestigingen in de Roelantshof en in de voor- malige bibliotheek openen. Deze gecombineerde pagina over de Dag van het Stadse Wonen en de opening van De Korenbeurs is gemaakt door Frank Willemse. De fo- tografie werd verzorgd door Dick Sluijter en Roel Dijk- stra. Geen mitsen en maren dit keer? „Nee, op 3 februari gaat de voor- stelling beginnen maar het wordt wel een meer intieme, zeg maar 'kleine' opening", verklapt Jan des Bouvrie, als altijd opgewekt en charmant. Een 'kleine' opening omdat alleen de Korenbeurs open gaat. De andere bedrijfspanden, zoals de voormalige Openbare bi bliotheek en de panden van druk- kerij Roelants, zijn nog niet klaar. Eind van deze zomer, tussen juni en September, verwacht Des Bou vrie dat ook deze panden met ver- schillende zaken en woningen klaar zullen zijn. Dan staat de grote opening van het 'Schiedamse' Ar- senaal op het program. Maar allereerst zullen onder het credo 'Op de koffie bij Jan' de bu ren worden uitgenodigd. Zij zijn de direct betrokken en hebben het meest last gehad van de verbou- wing. En volgens Des Bouvrie is een goede buur nog altijd beter dan een verre vriend. Zaterdagmiddag om 16.00 uur volgt de meer offici ele opening voor genodigden en VIPS en daarbij zullen ook zeker een aantal bekende Nederlanders zijn. Ook de televisie is hiervoor uitgenodigd. De 'gewone' Schie- dammers en iedereen die nieuws- gierig is, kan komende zondag een kijkje nemen in de voormalige pingpongtempel. Jan des Bouvries imperium is een aantal jaren geleden begonnen met zijn designcentrum in Naarden. Het Arsenaal had veel succes. Zo'n vierduizend klanten per maand bezoeken het Arsenaal in het Noordhollandse vestingstadje. Een modem bedrijf in een histori sche setting; dat is de marketingvi- sie van Des Bouvrie. Blijkbaar sloeg die visie aan en was een tweede vestiging aan de orde. Waarom in Schiedam? Omdat juist hier een schitterend Neoklassiek gebouw, de Korenbeurs, te vinden is. Een gebouw dat bovendien de goede entourage heeft met een ring van grachten eromheen. Hoe Jan des Bouvrie in Schiedam terecht- kwam, weten de meesten inmid- dels wel. Des Bouvrie bevestigt de versie van Willibrord Hosman dat alles begon met een etentje op een mooie zomerdag in 1997 in restau rant Hosman Freres. Alleen Des Bouvries versie is soberder en meer onderkoeld. Hij schijnt bij het afscheid nog tegen Hosman ge- zegd te hebben: En mocht je de burgemeester eens spreken, zeg dan dat ik wel gei'nteresseerd ben." Niets meer en niets minder. Wel erg geestdriftig vertelt hij over de aankoop van het prachtige his torische gebouw en vooral over wat hij het sneeuwbaleffect noemt. Zodat hij slechts enkele maanden later ook de hand kon leggen op de buren, zowel de panden van druk- kerij Roelants aan de Korte Haven als ook de voormalige bibliotheek aan de Lange Haven. Een groot oppervlakte en een hele klus om het hele gebied van Korte Haven, Lange Haven en Elzensteeg om te vormen tot een groot winkelgebied met erboven woningen tot aan een restaurant annex brasserie toe. Een werk dat bijna zijn vermogen te boven ging en veel voeten in de aarde heeft gehad. En nog heeft. „Maar ik denk wel dat we met dit gebied voor zowel de regio Rotter dam als Den Haag een prachtig de signcentrum creeren. Natuurlijk heb je in Rotterdam-Oost het Alexandrium. Dat ligt mooi aan de andere kant van Rotterdam en ik denk dat wij aan deze kant een fan- tastische aanvulling geven op inte- rieurgebied", aldus Des Bouvrie. Intussen heeft hij het deze week 'nog razend druk' met de finishing touch van de Korenbeurs. Hij ver telt enthousiast dat zijn vrouw Mo- nique, van beroep styliste, daar zorg voor draagt Er komen nog gordijnen en accessoires waarvoor zijn vrouw aan het ontwerpen is. Bovendien moet de winkel van beddenspecialist en Schiedammer Cris Coppens nog worden inge- richt op de eerste etage. Om de zaak echt af te maken wil hij een, wat hij noemt, tijdelijk restaurant achter in de beurs maken. Hij vertelt berustend dat hij de Ko renbeurs graag wit had willen schilderen, net zoals hij het interi- eur wit heeft gemaakt. Jammer, maar een Korenbeurs die van bui- ten wit is, ging de welstandscom- missie kennelijk te ver. Hij zegt daarover: Tja, ik laat dat maar even zo -buiten heeft het beursge- bouw een cremeachtige kleur-, maar toch ben ik nog steeds van mening dat het gebouw er mooier en frisser moet komen bij te staan." Toch is hij zeer tevreden met zijn nieuwste aanwinst en ge- regeld zegt hij dan ook vragend: Het wordt mooi he nietwaar?" Volgens mensen uit zijn omgeving heeft Jan des Bouvrie het als echte creatieve duizendpoot altijd druk met het maken van plannetjes. Vaak teveel ideeen en te weinig tijd om ze uit te voeren. Vandaar dat hij een staf van mensen om zich heen heeft die de uitvoering van zijn schetsen moet verzorgen. De verlate opening is dan ook te wij ten aan deze drukke werkzaam- heden. Ook zijn televisiewerk eist de nodige tijd op en daarnaast het buitenland. Internationaal is men ook steeds meer gei'nteresseerd ge- raakt in design van Jan des Bou vrie, al met al heeft de ontwerper dus meer dan genoeg aan zijn hoofd. Niet alleen voor de regio Zuid Hol land heeft hij overigens plannen. Ook in Grave bij Nijmegen wil hij een designcentrum openen, met name interessant voor de markt in het Zuiden en Duitsland en in De- venter zal er mogelijk ook een ko men. Natuurlijk zullen deze ook allemaal gevestigd worden in oude en historische gebouwen. In ieder geval is de vestiging Schiedam 'rond' en met de ope ning van zaterdag en de verbou- wing van de drukkerij zal in Schie dam een, wat hij noemt, 'bruisend' bedrijf ontstaan waar naast zijn ei gen bedrijf zo'n tien tot vijftien an dere bedrijven een plek zullen vin den. Het zijn over het algemeen dezelfde partners als bij zijn bedrijf in Naarden maar ook enkele nieu we namen zijn hier te vinden, zoals het restaurant 'Luden'. Jan des Bouvrie benadrukt dat hij enthousiast is over Schiedam maar dat zijn ambities verder reiken. Zelfs tot ver in Europa. Tijdens het gesprek komt bijvoorbeeld een be- langrijk internationaal gesprek met voorrang binnen. Uiterst kalm en beleefd bedankt de ontwerper an nex zakenman voor de aandacht, en legt de hoorn op de haak. Op weg naar een volgende afspraak. 'Een tafeltennisclub? In zo'n prachtig historisch pand?' Deze eetgelegenheid aan de Lange Haven is uitgegroeid tot een top- restaurant waar culinaire fijnproe- vers uit heel Nederland graag 'even een vorkje mee prikken'. Ook Jan Des Bouvrie, designer, in- terieurarchitect en bekend Neder- lander door zijn 'metamorfoses' in het Veronica programma Woon- •>i T W* magazine, reed er graag voor om. Des Bouvrie en Hosman kenden elkaar van wijnavonden. Willi brord mocht regelmatig de wijn- kelder van Jan Des Bouvrie bijvul- len. Onderweg naar een metamor- fose-adres kwam de Naardense ontwerper weer eens een keer langs bij de Schiedamse bistro. „Tijdens de maaltijd vertelde ik hem over de geschiedenis van Schiedam en haar roemruchte je- neververleden", aldus Willibrord Hosman die er getooid met vest en strik minstens even excentriek uit- ziet als onze bebrilde TV-persona lity. „Gezeten aan het raam wees ik hem letterlijk op het Zakkendra- gershuisje, de reusachtige molens en het gebouw schuin tegenover: de Korenbeurs van Schiedam. Hij was onder de indruk en vond voor al de Beurs een schitterend ge bouw." Des Bouvrie vroeg welke culturele instelling of bank er kan toor hield. Het schokte hem dat de bovenverdieping van het gebouw leegstond en er beneden een tafel- tennisvereniging zijn intrek geno- men had. Jan des Bouvrie fronste en trok de wenkbrauwen op. „Een pingpong club? In zo'n prachtig gebouw?" Hosman vervolgt zijn inmiddels tot anekdote verworden verhaal: „Jan stond resoluut op, liet zijn eten staan en liep de deur uit. Rechtstreeks naar de overzijde en ik er schoorvoetend achteraan. Het was een mooie zwoele avond en het gebouw zag er betoverend uit, zo prachtig uitgelicht met spots en met aan twee kanten het zwarte water van de havens, herinnert Willibrord Hosman zich. „Jan liep mompelend voor me uit. 'Dit is het!', herhaalde hij steeds. 'Dit is het!' Staande voor de Oude Sluis steun zoekend bij de brugleuning, wilde hij eindelijk zijn gedrag ver- klaren. Hij en zijn compagnons waren al tijden op zoek was naar een plek voor een tweede 'Naar den'." Deze nieuwe plek voor een Arsenaal zoals hij in Naarden al een designcentrum had, moest er voor zijn klanten uit het westen en zuiden van Nederland komen. „En zojuist had hij het hier in Schiedam gevonden." Nog dezelfde avond zocht Hosman contact met gemeentesecretaris Arno Gorissen, ook zo'n type 'bourgondier'. Binnen enkele da- gen zaten ze met burgemeester en wethouders om de tafel. En de rest is inmiddels in de geschiedenis- boeken opgetekend. SCHIEDAM - Het belooft een drukke dag te worden op zondag 4 februari rond de Korenbeurs. Niet alleen opent Jan des Bouvrie die dag zijn deuren maar pal tegenover de beurs in het oude pand van drukkerij Roelants wordt dan ook de jaarlijkse Dag van het Stadse Wonen gehouden. Centraal staan dit jaar de bouwplannen van koop- woningen in de binnenstad. Projectontwikkelaars zullen uitleg geven over zes grote nieuwbouw- projecten die binnenkort in het centrum van Schiedam van start gaan. Daarbij worden middels fol ders, maquettes en info-panelen de plannen van het Land van Belofte, Schiehart en het Entrepotgebouw gepresenteerd. Niet alleen wordt daarbij gedacht aan de buitenkant van woningen maar ook de bin- nenhuisinrichting wordt ditmaal belicht. Voor dit aspect van de voorlichtingsbijeenkomst is een presentatie van verschillende Schiedamse woonwinkels aanwe- zig en geven studenten van de kunstacademie gratis advies. Na- dat wethouder Groeneweg om 12.00 uur de opening verricht zijn alle Schiedammers en niet-Schied- mmers welkom. De informatiedag duurt tot 16.00 uur. Vier keer per jaar organiseert Stichting Woonpromotie Schie dam open dagen over wonen in Schiedam. Al eerder was er de Dag van het Zweedse wonen, van de Architectuur en de Open Monu- mentendag. Ditmaal dus de Dag van het Stadse Wonen. Het belooft druk te worden want vanuit het in- formatiecentrum op het Stadserf zijn al 4500 kaarten verstuurd naar potentiele kopers en kijkers. Na tuurlijk zijn ook andere nieuwsgie- rigen welkom", zegt Marleen de Rooy van het Woon Informatie Centrum (WIC). Speciaal voor deze dag geven Schiedamse makelaars informatie over de gepresententeerde, maar ook over andere, bouwplannen. De makelaars kunnen alles vertellen over prijzen, opleveringsdata, hy- potheken et cetera. Voor mensen van buiten Schiedam is de parkeer- garage aan het Stadserf geopend en zelfs voor een kinderopvang wordt gezorgd. Centraal bij de Open dag staan, zo als gezegd, de nieuwbouwprojec- ten in en rond de Binnenstad. Aan- wezig zijn de plannen van project- ontwikkelaar Bemog die binnen kort start met het Schiehart. Op de locatie waar de metro de grond in- gaat bij Nieuwland Oost staan maar liefst 240 woningen gepland rondom een reusachtige waterpar- tij- Het project Land van Belofte (het voormailg Hema-plein) van HBG start medio maart met de verkoop van 85 eengezinswoningen en ap- partementen in hartje centrum. Aan de Nieuwe Haven staat 'De Nieuwe Warande' gepland met 75 appartementen van dezelfde pro- jectontwikkelaar. Een ander te to- nen project aan de Nieuwe Haven is 'De Eendracht' ofwel pand Frauendorf met 23 appartementen tegenover molen de Walvisch. Bij- zonder is het project van Geerlings met de renovatie en verbouw van het Handelsentrepot tot 22 zoge naamde American Lofts. Een ma- quette van het Entrepotgebouw aan de Lange Nieuwstraat zal te zien zijn. Woningcorporatie Woonplus geeft een presentatie van haar plannen in Schiedam. Op gebied van woninginrichting geven studenten van de Kunstaca demie Rotterdam (gratis) advies. Bekende Schiedamse woonwin kels zoals Van Meurs, Coppens en Van Loenen zijn ook present met de nieuwe snufjes op interieurge- bied. Nieuwe zaken als Joan's home voor antiek en Kunstlicht (lampen vanaf 1920) laten eveens niet verstek gaan. Dag van het Stadse Wonenzon dag 3 februari van 12 tot 16 uur in Roelantspand, hoek Lange Haven en Korte Haven. SCHIEDAM - Chris Coppens Slaapcomfort is de eerste en enige ondernemer uit Schiedam die voorlopig in het designcentrum van Jan des Bouvrie een plek heeft weten te bemachtigen. Aan de voorzijde van de eerste etage zal hij uitsluitend bedden en slaapka- merartikelen gaan verkopen. De achterzijde zal door de firma Vos- senhof uit Zaltbommel met textiel en gordijnen worden gevuld. Chris Coppens die tevens voorzitter is van de gezamenlijke winkeliers- vereniging onder de naam Cen- trummanagment is van mening dat de komst van Des Bouvrie een be- langrijke impuls kan zijn voor het centrum van Schiedam. „Je weet niet in wat voor een we- reld je plotseling terechtkomt", zegt Coppens nog druk nahijgend van een afspraak in de Korenbeurs. Binnen een week moet hij de halve bovenetage vullen, want zaterdag gaat de Korenbeurs open. Chris Coppens wist na maandenlange onderhandelingen een plek te be machtigen temidden van vaak in- temationale zaken die zich als partners van Des Bouvrie zullen vestigen in het Arsenaal Schiedam. Hij is sindsdien dan ook verwon- derd wat in die wereld' allemaal omeaat en wat daarbii komt kii- ken. Zo is daar ineens de televisie op bezoek en kan ineens alles als hij de naam Des Bouvrie bij toele- veranciers laat vallen. Voor de tv van het Business programma van Harry Mens moeten nog even snel opnames gemaakt worden en daar gaat dan weer alles voor opzij, zegt Coppens. „Voor deze uitzending moet alles er prachtig uitzien want het is natuurlijk wel een mooie re clame voor het Designcentrum maar ook voor mijn zaak. De uit zending zal's morgens op 4 febru ari te zien zijn waarbij Jan des Bouvrie 'life' in Harry Mens zijn programma komt met de al eerder geschoten opnamen van de Koren beurs en omgeving." Chris Coppens benadrukt als voor zitter van het Centrummanagment dat met de komst van Des Bouvrie niet in een keer alle problemen van de middenstand in Schiedam zijn opgelost. „Hij is niet de verlosser of de redder in nood voor heel Schiedam", zo waarschuwt hij. „De Schiedamse ondernemers zelf zullen de schouders eronder moe ten steken om het centrum weer glans te geven. Zo'n Des Bouvrie Designcentrum doet daar veel aan toe maar niet alles. We moeten blijven anticiperen op nieuwe trends in het koopgebeuren en in- nove.renH hezi? hliivpn

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 33