maasstad ©Ml Ontwerpers spelen met wit licht Highlights op Mobelmesse Koln Boomspecialist Andeweg klimt tot aan de wolken n shopping Eindeloos loungen LAGERWAARD mooi van nature Vasto .'4 i'r.XI 1 shopping I «(i mil LJesigri Tel: 010-4507466 KEULEN - Hoewel de inter- nationale Meubelbeurs Keu- len op de eerste plaats gericht is op de presentatie van de nieuwste woonmeubelen, worden het ene jaar ook keu- kens en badkamers, het ande- re jaar noviteiten op het ge- bied van verlichting in de schijnwerpers gezet. De im mense hal 14.1 baadde dit jaar in het 'nieuwe licht.': wit licht. Accent op effect Vergunning Lichtobjecten In het nieuwe wonen ver- j|||f^|| m vaagt het onderscheid tussen meubilair en woonomgeving: hoogpolige tapijten, in laagte verstelbare meubelen, grote vloerkussens, lage salontafels en de come back van het krukje dat in hoogte verstel- baar is, nodigen gasten uit 'aan te liggen'. Geen overdaad Woensdag 7 februari 2001 Redactie: Berrie Laros, tel. 010-4004427 cx64 door Irene Boonekamp Wit licht in kleine of groter-dan- groot armaturen, boven de tafel, als leeslamp en zelfs de sfeerver- lichting is wit, en altijd indirect. Niet het koude witte licht zoals we dat uit vroeger jaren kennen, het nieuwe licht is warm en zacht. Opvallend is dat bij de ontwerpen niet langer de armatuur, maar Mathos Modern brengt bollen, kubussen en andere vormen op de markt die oplaadbaar zijn en snoerloos vier a vijf uur licht geven. Actueel zijn de puur decoratieve armaturen die de organische vormen van ondermeer vogels, reptielen, vlinders, etc. verbeelden. vooral de effecten en de kwaliteit van het licht het belangrijkst zijn. 'The light is the game' is het credo: ontwerpers en fabrikanten spelen met de effecten van licht, dat vrij- wel altijd indirect gebruikt wordt. Inhakend op de grote meubelen en de grote kale wanden, worden in het moderne interieur de traditio- nele wandlampjes dikwijls vervan- gen door een smalle tot zeer brede balk die in horizontale richting over de wand loopt en waarachter de armaturen zijn weggewerkt. Vanachter de balk wordt de wand ZWARTEWAAL - Het kan vreemd verkeren in een leven. Daar weet Richard Andeweg over mee te praten. Als snotneus van twaalf jaar wist hij al: 'ik kies later het ruime sop'. Zo gebeurde het ja ren later dat Andeweg, inmiddels al opgeklommen tot stuurman, op zee voer.„Man, man wat was ik zeeziek, iedere keer weer. Een keer met verlof aan wal, vroeg een heer me de weg naar de zandput van Zwartewaal. Ik ging hem voor en daar vroeg hij of ik iemand wist die bomen kapte. Dat wilde ik wel voor hem doen.Ik had juist wat ge- reedschap aangeschaft. Die man was zo verschrikkelijk enthousiast en ik eigenlijk ook. Van de ene op- dracht kwam de andere en zo zeg- de ik de zee vaarwel en stapte voorgoed aan wal." Andeweg startte in 1997 een be- drijf in bomen zagen en graafwerk. Bomen zagen, bomen rooien, bo men snoeien en boomstronken wegvrezen, hij schafte zich de meest geavanceerde apparatuur en machines aan. Van het een kwam het ander en Andeweg kreeg het zo verschrikkelijk druk, dat hij aan het graafwerk helemaal niet meer toekwam, ergo: nog een paar man in dienst moest nemen om aan alle vraag naar het verwijderen van (delen van) bomen te kunnen vol- doen. „Dat komt gewoon omdat er te weinig boomspecialisten zijn die bovendien de klus ook 'netjes' kla- ren. Wij ruimen alles meteen op, zijn soms binnen een uur alweer weg." Het zijn kwaliteiten die inmiddels bekend zijn in de gehele regio, zelfs in Noord Brabant doen men- sen geregeld een beroep op de boom specialisten van Andeweg. Want behalve het omkappen, rooi en en snoeien van bomen, heeft Andeweg zich ook gespecialiseerd in de kennis omtrent alle soorten bomen. „Wanneer er twijfel be- staat over de gezondheid van de boom, maken we eerst een rapport op en overleggen daarna met de ei- genaar of het verantwoord is de boom te laten staan. Bij twijfel ne men we een monster uit het bin- nenste van de boom door middel van een punctie. Aan het 'zaagsel' dat eruit komt zie ik meestal al wat de boom mankeert. Is het zaagsel bijvoorbeeld licht van kleur, dan is er niets aan de hand en is de boom gezond. Is de boom uigehold, dan wil dat niet zeggen dat hij meteen gekapt moet worden. Holle bomen zijn de sterkste bomen, maar je moet wel oppassen dat de boom van boven niet te zwaar wordt; in dat geval kun je ook volstaan met snoeien. Holle bomen kunnen zich overigens van buitenaf weer hele maal herstellen." Andeweg geeft advies op maat en weet menige boom te sparen van een vroegtijdige teloorgang. Daar- naast is het prettig dat hij op de hoogte is met alle wetten en ver- gunningen omtrent het kappen van bomen. „Pas wanneer een boom- stam op 1.50 meter hoogte, dikker dan 15 cm is, heb je een kapver- gunning nodig. Ik rooi pas wan neer de vergunning rond is, want bij de wet geldt: 'de zager pleegt het feit. Hij is verantwoordelijk!' Een kapvergunning moet worden aangevraagd, daarna wordt de aan- vraag openbaar gemaakt en kan er tot zes weken na bekendmaking gegrond bezwaar gemaakt worden. Pas dan mag er gekapt worden, met uitzondering natuurlijk wan neer er direct gevaar dreigt door de boom te laten staan.Wat die ver- gunningen betreft, daarvoor han- teert iedere gemeente zijn eigen re- gels. In Spijkenisse en Brielle bij voorbeeld is het geen enkel probe- leem een vergunning te krijgen, in Portugaal en Rhoon heb je zelfs helemaal geen vergunning nodig. Maar pas op als je in Westvoorne woont: een mooie oude beuk om kappen? Vergeet het maar. Ook als je de eigenaar bent en de beuk bij voorbeeld veel licht wegneemt, ook al hebben de buren er veel last van, die beuk die blijft staan, zo vast als een huis. 'Had je er maar niet moeten gaan wonen', krijg je doodleuk als antwoord. Beuken en eiken; dat zijn de bomen waarvoor je het moeilijkst een kapvergun ning krijgt. Populieren en wilgen vormen daarentegen vrijwel nooit een probleem." Snoeien, rooien, kappen en het wegvrezen van boomstronken, of het nu een heel bos of een enkele konifeer betreft, Andeweg geeft advies en gaat professioneeol te werk. Desnoods tot aan de wolken, geen (zee) boom is hem te hoog. Boomspecialist Richard Andeweg Molendijk 10, Zwartewaaltele- foon: 0181 -662788 De in vele kleuren verkijgbare bol kan na opgeladen te zijn uitstekendals sfeervolle tuinverlichting fungeren. cent nog wel op de armaturen ligt, zijn deze vervaardigd van gekleurd of geborsteld metaal en dikwijls naar boven en beneden, over de gehele breedte, indirect aangelicht. De armaturen zijn over het alge- meen eenvoudig en sierlijk uitge- voerd, tot en met de schakelaar toe. Zowel de vloer- als de hanglampen zijn smal en strak, voorzien van halogeen licht en high tech bedie- ningselementen. Zo zijn dimmers en soms ook schakelaars onzicht- baar weggewerkt in de metalen hangdraden of dunne staander en is dikwijls een tikje tegen de draad/ lamp voldoende om de lamp aan- en uit te doen. Daar waar het ac- Een zeer fraai vormgegeven lamp. Vaak is slechts het aanraken van de draad of een tikje tegen de lamp voldoende om de dimmer te activeren. neergezet als een kunstobject, dat slechts een sfeerverlichting geeft. Actueel bij deze armaturen zijn de organische vormen van ondermeer vogels, reptielen, vlinders, etc. Naast de minimalistische, strakke lampen is er de come-back van de zestiger jaren lamp, waaronder de bekende staande vloerlamp met twee afzonderlijk lichtgevende bollen. Actueel is verder het zoge- naamde 'black light', een fraai diepblauw licht.Boven de grote eettafels hangt ofwel een serie klei ne lampen naast elkaar of wel een grote kroon, geinspireerd op de klassieke kroon maar strak vorm gegeven. Een verplaatsbare bal in tuin, een beer in de kinderkamer of een wand bestaande uit gekleurde blokken: noviteit in de verlichting zijn objecten die in zijn geheel uit een matte lamp lijken te bestaan. Het allernieuwste op de markt zijn de lampen die, afhankelijk van de gewenste stemming, van kleur kunnen veranderen. Nieuw in het interieur zijn de in hoogte verstelbare bijzettafeltjes. Op deze foto een ontwerp van Luigo Baroli. Als ondersteuning in armloze fauteuils heeft Leolux een sierkussen in de vorm van een groot hondenbot op de markt gebracht. Uitgevoerd in zacht leder ofstof, dient 'Bobby's Pride'als lendesteun, terwijl de rondingen aan de uiteinden een comfortabele steun onder de armen vormen. door Irene Boonekamp sj Ge'insprireerd door het actuele 'low living', wordt er in de acces- soires van het nieuwe wonen veel aandacht gegeven aan het com fort op de grond: de tapijten zijn hoogpolig en sluiten, evenals de echte- en imitatiehuiden, aan bij de trend van aaibare materialen. Ook bij de accessoires is minima- lisme en soberheid prominent aan- wezig, met daarbij veel aandacht voor comfort. Zo heeft Leolux als ondersteuning in armloze fauteuils een sierkussen in de vorm van een groot hondenbot op de markt ge bracht. Uitgevoerd in zacht leder of stof, dient 'Bobby's Pride' als lendesteun, terwijl de rondingen aan de uiteinden een comfortabele steun onder de armen vormen. Het klassieke interieur is terug, zij het in een nieuwe vorm. Klassieke elementen worden gecombineerd met modeme vormgeving. Acces soires spelen daarbij een hoofdrol en kunnen een bepaalde stijl in het interieur accentueren, onderbreken of verschillende stijlen door elkaar laten lopen: strakke bijzettafeltjes en eigentijdse, modeme meubel- stoffen bij een klassiek vormgege ven bank, accentueren de mix van adverteren? telefoon: 010-4004463 Een uitnodiging tot eindeloos loungen. Die uitstraling zoekt u voor uw interieur. Dot wordt een eindeloze zoektocht naar meubels, accessoires en verlichting. Maar niet in het woon- centrum van Lagerwaard Design! In haar expositieruimte van ruim 3500 m2 vindt u dan ook de meest trendy en inspirerende plekjes vol exclusief design. Maar Lagerwaard Design biedt meer: deskundig advies en vergaande service. Kortom, voldoende redenen om inspiratie op te komen doen onder het genot van een kopje koffie. Lagerwaard Design maakt onder andere gebruik van de woonvormen van Arco, Artifort, Auping, Banz Bord, Van Besouw, Castelijn, Fiam, Christian Fischbacher, Gelderland, Harvink, Hulsta, Interstar, Jab, Jori, Flennie de Jong, Kendix, Leolux, Linteloo, Metaform, Montis, New Sity, Parade, Ploegstoffen, Rolf Benz, SDB Design, de Sede, Team by Wellis, Touche, Young International en Wittman. klassiek met modem en geven de bank een nieuw gezicht. Wordt diezelfde bank gecombineerd met klassieke bijzettafeltjes en voor zien van klassieke stof, dan her- leeft de traditionele klassieke stijl. Overdaad schaadt: lie ver een (soms twee) groot, mooi accessoi- re, dan meerdere verschillende stuks bij elkaar. In het modeme in terieur worden weinig, overwe- gend strakke accessoires neerge zet, die evenwel groot en vooral hoog van vorm zijn: hoge bloe- menvazen gevuld met slechts een enkele bloem, bijzettafeltjes die boven de zitmeubelen uitsteken en in plaats van verschillende bij- zetstoelen een grote hooker. Overi gens worden de poufs, afhankelijk van materiaal en grootte, gebruikt voor meerdere doeleinden: als on dersteuning van de voeten, als bij- zettafeltje, lektuurbak (met dwars- doorgesneden opening), als salon- tafel en als zitplaats voor een of meer personen. Actueel is dit jaar een immense foto aan een grote wand, waarbij afbeeldingen uit an dere culturen of van abstracte vor men favoriet zijn. Wat de materiaalkeuze betreft: de accessoires worden uitgevoerd in (combinaties van) hoogglans kunststof, aluminium, (geborsteld) roestvrijstaal, glas en zowel mo deme is klassieke houtsoorten. Hoewel de kleuren weer wat inge- togener worden, tonen juist de ac cessoires nog wel een felheid in kleur. Daarnaast zijn veel accessoi res vervaardigd van hoogwaardig geborsteld roestvrij staal, zoals (sier)schoorstenen, vazen, vloer- lampen, kandelaars etc. NATUURSTEEN Vrauu; de brochure aan of bezoek onze nieuwe showroom. Bedrijventerrein Moogendijk van Hermaertweg 2 2952 CA Alblassercfans Tel.- 3031 (0)78 691 70 77 Fax. 0021 (0)78 695 16 77 Email: info®vasto.ft) STREKSINGEL165-189 R'DAM-H'BERG Vrijdag tot 21.00 uur geopend - www.schebo.nl Tel. 010-4229120/4224430- Fax 010-4227867 - 's Maandags gesloten adverteren? telefoon; 010-4004463

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 11