maasstad 50+ VakantiecluB onderscheidt zich door bijzondere excursies en andere extra's 1 3 3 i\ regina- rheni §1 Onvergetelijke vakantiecruise over Donau naar Wenen 1 wj% Mooi is ie, de Donau. Doorgaans breed, soms smal. Bochtig kronkelt de vaak romantisch bezongen rivier zich over een lengte van honderden kilometers door het massief van Oos- tenrijk. Blauw is de kleur van het rivierwater overigens niet. Eerder bruin met een groene tint. Evenals de Rijn en de Moezel heeft de Donau een eigen karakter, al zijn er ook overeenkomsten. Aanzienlijk minder dan op de Moezel en Rijn is op de Donau de scheepvaart. Soms duurt het uren voordat een ander schip passeert. Voor een deel heeft dit te maken met een nog steeds versperde doorgang door verniel- de oeververbindingen tussen Joegoslavie en Hongarije. Pas als deze zijn hersteld, kan weer worden gevaren over de voile lengte van de ruirn 2600 kilometer rivier tussen de Zwarte Zee en de oorsprong in Duttsland. mm u Winkelstraat Diepe L Woensdeg 14ftmiari 2001 i /- Bij Wallsee wachtte de passagiers een nieuwe, door Marijke Huyskes (midden) uitgebroedde verrassing. Daarstond de dorpskapel op de steiger inclusief burgemeester Frans Kammerhofer (rechts) en zijn vrouw (links). Daarnaast stonden er tafels met giazen wijn en ander lekkers gereed. Links van Marijke Huyskes WV-ambassadrice Birgit Brandner en rechts dochter Suzanne. koffie uitschenken en koek uitdelen aan de bijna honderd deelnemers. Links chauffeur Theo en daarnaast Suzanne en Marijke Huyskes. Gepensioneerd hoofdinspecteur van politie Tijs Mourns (midden op voorgrond) tijdenseen van de uitstapjes op vaste bodem. Dit jaar ging hij a I vier keer op reis met de 50+ VakantiecluB. CX56 Zuidwijker Cor van der Meermaakte zijn 21ste 50+ vakantiereis en keurde in de Maria Hilferstrasze in Wenen een hoed, die hij toch maar niet kocht. Volgens de ex-poiiticus zijn de 50+ VakantiecluB reizen perfect georganiseerd. Tekst en foto's: Elisabeth Schop Opmerkelijk veel cruisesche- Voordat het oversteken een feit pen doorklieven het water van is, gaat in de buurt van Didam de Donau tussen Amsterdam en Wenen. Sinds de opening van het Main/Donaukanaal in 1992 heeft deze vorm van va- kantie een vlucht genomen. Vooral Engelsen en Amerika- nen bezetten de riante hutten op de varende hotels. Nederlandse rederijen hebben de Donau in hun vaarprogramma opgenomen, waaronder Holland Raver Line (Arnhem) en Water- transport (Rotterdam). Met in hun vloot passagiersschepen als de Queen of Holland, Erasmus, River Queen en Regina Rheni. Het zijn stuk voor stuk schepen die door hun kwaliteit met glans de concurrentie weerstaan van rederijen uit Duitsland, Oosten- rijk en landen van het voormalige oostblok. Zeker in die gevallen waar het aankomt op het verlenen van service en het verstrekken van informatie. De 50+ VakantiecluB, een kleine Rotterdamse reisorganisatie die tevens te boek staat als de meest persoonlijke van Nederland, maakte onlangs met bijna hon derd mensen een bijzondere reis over de Donau. Wie bij deze sinds 1983 bestaande organisatie boekt, betaalt standaard een ho- ger bedrag dan elders. Directrice Marijke Huyskes (53) beaamt dat volmondig. Als reden hiervoor voert ze aan: „Onze reizen zijn net even anders en altijd heel bij- zonder. Stuk voor stuk zijn ze van hoog niveau, tot in de puntjes verzorgd en voorzien van een uit- gebreid excursieprogramma. Bo- vendien zijn alle excursies, alle verzekeringen en entrees inclu sief, dus tijdens of na afloop van een reis loopt men niet op tegen onverwachte uitgaven. Ons mot to is: 'alles mag, niets moet'. On- ze gast bepaalt zelf waar men wel of niet aan meedoet." Bijzonder is ook dat Marijke Huyskes, met als dat nodig is als assistente haar 23-jarige dochter Suzanne, zelf elke reis begeleidt en er nadruk- kelijk op toeziet dat de uitvoering van het programma tot in de puntjes verloopt. Zo ook met de elfdaagse, achteraf zeer indruk- wekkende, reis met het motor- passagiersschip Regina Rheni naar en van Wenen. Op woensdag om zeven uur rijdt de luxe toeringcar - die nog maar vier maanden op de weg staat - voor aan de Conradstraat bij het Centraal Station in Rotterdam. Marijke Huyskes verwelkomt de wachtenden en assisteert met het in de buik van de bus stouwen van de bagage. Bij het station Prins Alexander wacht een twee- de bus, waarna de rit begint in de richting van de Duitse grens. koffie met gebak aangenaam naar binnen. Tjeerd Stroop (46) en zijn collega Theo Bergsma (38) nemen er het stuur van de bus van 50+ VakantiecluB over. De twee blijven er de gehele reis bij. „De touringcars rijden paral lel aan de boot, zodat we er vanaf de steiger direct gebruik van kun- nen maken," legt Marijke Huys kes uit. „Deze wijze van werken geeft zekerheid van kwaliteit. Natuurlijk kan ik onderweg ook bussen bestellen, maar dan weet je niet wat je krijgt." Het gezelschap in 'mijn' bus is gemeleerd samengesteld, met op de achterbank muzikant John Verkroost en zijn vrouw Corrie. John verzorgt aan boord de (dans)muziek: 'smiddags tijdens de thee en het borrelunrtje en 's avonds na het diner. Na ruim twee uur rijden is het tijd voor de lunch, die uitstekend smaakt. On derweg worden ook andere toi- letstops gemaakt. Verstokte nico- tineverslaafden maken gretig van de gelegenheid gebruik voor het opsteken van een rokertje. Tij dens de reis mag in de bus niet gerookt worden en dat geldt tij dens de cruise ook in het restau rant. Tegen tienen's avonds zijn de duizend kilometer naar Passau achter de wielen. Ondanks de lange reis, blijkt de stemming op- perbest. Veel van de vakantie- gangers kennen elkaar van eerde- re reizen. „Wie eenmaal met de 50+ op reis is geweest, wil niet anders meer," vertelt Cor van der Meer, inwoner van Zuidwijk in Rotterdam, die aan zijn 21ste 50+ reis bezig is. Voor de gepen- sioneerde verzekeringsinspecteur is het dit jaar al zijn vierde reis. „Dat kon er nog net af, want ik ben gestopt met roken, dus houd ik geld over," grapt hij. Van der Meer is niet de eerste de beste. Hij was voor het CD A zes: tien jaar lid van de deelgemeente- raad van Charlois. Daarnaast be- kleedt hij allerlei soeiale en maat- schappelijke functies en is hij in zijn woonwijk al 32 jaar nauw betrokken bij de camavalsvereni- ging De Slingeraars. „Reizen met de 50+ is hardstikke gezellig. Het is een grote familie," formuleert hij. Tijs Mounts, een gepensio neerd hoofdinspecteur van de Rotterdamse politie, ventileert dezelfde mening. Ook hij maakt dit jaar zijn vierde 50+ reis. „De sfeer is steeds perfect en er zijn steeds weer bekenden bij. Tij dens een reis laat ik alles over me heen komen. Telkens is er wel een nieuwe verrassing." Vroeg in de morgen gaan de tros- sen los. Linz is de eerste plaats waar de Regina Rheni, onder ge- itiSJK T' Een bezoek aan het prachtige Benedictijnenklooster Stift Melk behoorde tot een van de talrijke extra's die de cruise van en naar Wenen bood. zag van de 29-jarige kapitein Hans te Linde, aanmeert. Het weer klaart op, de zon straalt warmte en de rondrit per treintje door het centrum van de stad is aangenaam. Eenmaal terug varen we naar Melk, waar de regen met bakken tegelijk uit de grauwe he- mel valt. Dankzij de touringcar komen we droog aan bij het prachtige Benedictijnenklooster Stift Melk. Tijdens de rondlei- ding, verzorgd door de Neder- lands sprekende gids Sabine, valt het gezelschap van de ene verba- zing in de andere. Alle ruimten zijn voorzien van oogstrelende schilderingen en vaak afgezet met bladgoud. Het interieur van de kloosterkerk oogt zo mooi, dat beschrijven ondoenlijk is. De motoren draaien als we weer bij het schip arriveren. Tjeerd en Theo rijden alvast naar het plaatsje Krems, waar we na een paar uur varen instappen voor een bezoek aan het fraaie cen trum met zijn winkelstraat van zo'n twee kilometer lengte. Het lopen over de kleine keitjes, die als bestrating dienst doen, is niet werkelijkprettig. Maar het bekij- ken van de winkels vergoedt de pijn in de enkels. Het is zaterdagmiddag als we ar riveren in Wenen, waar de Regi na Rheni ligplaats kiest aan de Kaai, tegenover de ruim twee- honderd meter hoge Donau Turm. Tjeerd en Theo rijden ons naar het centrum, naar de Maria HilferstraBe, de bekendste win kelstraat van Wenen met tien ki lometer aan etalages in de stad waar Mozart heeft geleefd en ge- werkt. Werkelijk prettig verloopt het aanvankelijk niet, naast dat het enorm druk is in de stad, lijkt het er wel winter. Heerlijk warm is het's avonds in de oogstrelen de zaal waar ooit Sisi, de jonge keizerin, in het huwelijk is getre- den met keizer Frans Josef 1, en waar het Wiener Hofburg Or- chester een oorstrelend concert geeft van populaire werken van J. Strauss en W.A. Mozart. De 1500 toeschouwers van het 27 koppige orkest vervelen zich geen moment met als apotheose een langdurige en staande ovatie voor dirigent Gert Hofbauer. „Zoiets maak je alleen mee met de 50+ VakantiecluB," wil Joop Hoekstra uit Rotterdam-IJssel- monde kwijt. „Marijke Huyskes organiseert dat perfect," valt Jo- pie, zijn vrouw, bij. Het duo reist alweer zeven jaar met de 50+ en tussendoor werkt Joop dagelijks keihard als glazenwasser. Twee- maandelijks zeemt hij bijvoor- beeld inpandig alle ruiten van de redactielokalen en kantoren van Maasstad Weekbladen, RDTV en het Rotterdams Dagblad. „Wat een prachtig concert en wat een sehitterende reis,'roept ook Jos van Erven. „Ik geniet vol- op," zegt ze. Jos woont in Rot- terdam-Kralingen en is bij velen bekend als de bingomaster van buurthuis Het Knooppunt aan de Weteringstraat. Al jaren laat ze er van mei tot en met September op elke tweede maandag de balien rollen. De zondag start met regen, regen en nog eens regen. Maar de stads- rondrit gaat door. Hiervoor is het Nederlands/Weense echtpaar Ti- neke en Jan Postma-Spoelstra in- geschakeld. De twee ex-Noord- hollanders hebben van gidsen in de Donaustad hun broodwinning van gemaakt. Boeiend is de uit- leg van Tineke in onze bus. Hal- verwege de route gaan de bussen aan de kant. Onderuit komen klaptafels, ketels met koffie en dozen met koek. Het is weer zo'n aangename verrassing, die zich uitstekend laat consumeren. De rondrit wordt afgesloten met een bezoek aan het winterverblijf van de Hofburg dynastie, dat maar liefst 1421 vertrekken telt. Na de lunch staat een bezoek aan de Donau Turm op het program ma. Op een hoogte van 165 meter draait een restaurant in het rond dat een schitterend en weids pa norama biedt over Wenen en om- geving. Gelukkig klaart het weer op, prikken zonnestralen hier en daar door het wolkendek. Tjeerd en Theo rijden vervolgens naar het Praterpark, waar nog een uur- tje wordt doorgebracht tussen de versehillende attracties, waaron der een reuzenrad met het hoog- ste punt op 65 meter. Nog is het niet gedaan. 's Avonds volgt een rit naar het Grinzinger Weins- chlossl in een aangrenzende pro- vincie, waar een daverend wijn- feest plaatsvindt. Bij wijze van verrassing brengen twee muzi- kanten en twee vocalisten een re pertoire van bekende Weense melodieen, die uit voile borst meegezongen worden. „Wat een feest,'glundert Jannie Westbroek uit de Ridderkerkse wijkBolnes. ,JZoiets heb ik sinds de dood van mijn man, zes jaar geleden, niet meer meegemaakt. Voor het eerst ben ik mee, dus ei- genlijk een sprong in het diepe. Daar heb ik bepaald geen spijt van." Tegen middernacht komt de Re gina Rheni in zicht. Veel animo voor een afzakkertje in de bar is er niet meer. Het was een lange en vermoeiende, maar bovenal sehitterende dag die een onverge telijke indruk heeft nagelaten. Maandagmorgen kan er nog even gewinkeld worden en is er ook gelegenheid voor een bezoek aan de Stephansdom van Wenen. Ook nu betreft het weer een godshuis van sehitterende archi- tectuur en een onwezenlijk mooi interieur. Rond het middaguur varen we weg nam de plaats Dtirnstein, waar we om 18.00 uur in de stromende regen arriveren. Niettemin is de wandeling na het diner door de duisternis verkwik- kend. Dinsdag rijden Tjeerd en Theo een sehitterende route langs de Donau tussen Krems en Melk. Ook nu komen de tafels, koffie en koek uit de buik van de bus. Later op de dag schijnt de zon heerlijk en geeft dat aan het luie- ren op het zonnedek een extra di- mensie. Eindelijk is er dan toch de warmte waar we al een paar dagen naar snakken. „Wat heb ben we het toch goed", lacht Tine Radde- (van le gelijknami- ge 103-jarige drantenhandel) uit Rotterdam—Oversckie vanuit ho- rizontale lijgjng. „De wijze waarop ik nuWenei heb gezien, is fantastisch.Geen mkele ande re reis haalt h<t hierbj. Je bent in dit gezelschapniet aleen, je hebt binnen de kortte keren vrienden, zo fijn is de sfer. Watmij betreft ga ik volgend aar weer mee!" De Regina Rh'ni is niet het enige Nederlandse ruiseschip op de route tijdens cize vaartocht. In Wenen is de Eismus onze buur- man en ondereg wordt stevig de scheepshooii geblazen als de Queen of Holhid, een zuster- schip van de Regna Rheni, pas seert. Kapitein Jaques Boef van de Queen is gen onbekende. „Met hem heb ikerder gevaren tijdens een andes 50+ reis", brengt Anneke varJer Wende in herinnering. De irvoonster van Schiedam deelt saien met haar moeder, Riet Schitwacht, een hut. „Wij gaan al elfiar mee, ge- middeld twee keer pr seizoen", vertelt ze in Passau ri afloop van een schitterend orgel&ncert in de Dom van die stad. j Natuurlijk ontbreekt p de vrij- dag niet een bonte ifscheids- avond. Daarna is het gdaan, de bussen brengen ons faug naar Nederland. Maar niet onder weg koffie met gebak p half in de middag een voortrefclijk af- scheidsdiner. Mede taardoor smaakt de reis naar mar, Om- streeks decenber brengtde 50+ VakantiecluB de nieuwe gids voor 2001 uit net reizen mar on der meer Teierife, En'teland, Noorwegen, vartocht dobr Ne derland, Italie ei Oostenr|k. Op 10 en 11 april 2i01 houdt de 50+ VakantiecluB tr kennismaking dagtochten met het passagiers- schip Esmeraldaloor de havens van Rotterdam e daarna via de Hollandsche IJsse naar Gouda. Voor nodere inlmingen of het aanvragen van ee, reisgids kan g men zich wenden tot postbus 81161, 3009 GD '.otterdam of viaOI0-4550697. 1 Genieten op het ruime bovendek van de Regina Rheni. Niet alleen van de zon maar zeker van de sehitterende omgeving, die in hoogte en verte nogal eens voor een verrassend panorama zorgden. De Regina Rheni langs een van de talrijke steigers in de Donau, in dit geval in Linz waar het schip in afwachting was van de terugkomst van de passagiers op excursie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 24