maasstad Schiedammers somber over toekomst van Schiedam Staan er ook positieve punten in het Leefbaarheidsonderzoek? mask je eigen been Deze baan maar dan met bloemetjes Vloedsteen weer terug Filmopnames Grote Markt krant SCHIEDAM Voorai Groenoord scoort slecht in Leefbaarheidsonderzoek Opleidingsniveau stijgt licht/hoger rapportcijfer eigen woning r maasstad Woensdag 14 februari 2001 maasstad] weekbladen Zwerfvuil op straat: een van de grootste ergernissen van Schiedammers. Kijk verder op in deze krant BARENDRECHT SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of Sint Janskerk wordt zaterdag 17 februari verzorgd door Johan en Jeannet den Hoedt. De orgelspeler/pianist en de dwarsflui- tiste spelen onder meer werken van Reger en Faure. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Bingo Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Gymnastiek Rommelmarkt Speelgoed Kapperscursus Podiumkunst Voetreflex XQ52 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang, zo 17.00 uur. ds. C.M. Visser. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. mw A.J. Lamping. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur, ds. J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. A.F. Ruijl. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard, 19.30 uur samenzang. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat55. 10.00 uur: euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. G.M. van Wijk. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M.deKoning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R.J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der Velden Telefoon 010-4738322 S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. SCHIEDAM - Slechts 13 pro- cent van de Schiedammers denkt dat hun buurt er de ko- mende jaren op vooruit zal gaan. In aile wijken van Schie dam constateren bewoners va- ker een achteruitgang dan een voortuitgang. Voorai in Groen- oord zijn de Schiedammers on- tevreden: bijna de helft vindt dat de wijk er het afgelopen jaar op achteruit is gegaan, te- gen 36 procent in 1998. Ais de Schiedammers wordt gevraagd naar de toekomst van de stad zelf, dan is 21 procent nog opti- mistisch gesteld. Dat bljjkt nit het Leefbaarheidsonderzoek dat de gemeente Schiedam heeft iaten uitvoeren. Als reden waarom mensen vin- den dat hun buurt achteruit is ge gaan, wordt het meest de bevol- kingssamenstelling genoemd: mensen die vinden dat er te veel allochtonen in hun buurt wonen. Ook wordt er gemopperd over zwerfvuil, troep op straat. Het college van B en W is dan ook van plan om nog dit jaar in Schie dam te starten met een grote schoonmaakactie van straten, pleinen en openbaar groen. Hier- voor zal extra mankracht en ma- teiieel worden ingezet. Verder Wordt er veel geklaagd over te weinig parkeergelegenheid en criminaliteit. Het Bureau Onderzoek en Statis- tiek van de gemeente Schiedam heeft 883 opmerkingen binnen gekregen over de achteruitgang van de woonomgeving; 148 reac hes gingen over de vooruitgang van de buurt. Voorai in Groen- oord is het contrast groot: 164 op merkingen over achteruitgang te- gen vier opmerkingen dat de buurt juist vooruit is gegaan. Schiedam heeft ook een hoog verloedetingscijfer. Aan alle ge- enqueteerden is gevraagd of er bij hun op de straat rommel en hon- denpoep ligt, of muren beklad zijn en telefooncellen-, bus- of tramhokjes vernield zijn. Schie dam scoort een 5,4 op een schaal van 0 (nooit) tot 10 (vaak). Alleen Venlo en Leeuwarden scoren slechter, een 4,2. Voorai het cen trum en Oost scoren slecht, ge- volgd door Groenoord. „Het is duideiijk dat er nauwelijks verbe- tering valt waar te nemen", staat in het rap port, „Inte- gendeel, op sommige punten is de situatie zelfs verder achteruit gegaan. Voorai wanneer de Schiedamse cijfers naast die van de andere Gsb-gemeenten wor den gelegd, blijkt eens te meer hoe matig Schiedam soms scoort." Weinig geenqueteerden, 16 pro- cent, vinden dat de gemeente veel doet om bewoners bij veranderin- gen in de buurt te betrekken. Met name in Schiedara-Zuid zijn de bewoners ontevreden. wonen (8,2). Het minst tevreden over de eigen woning zijn de Nieuwlanders. Zij geven hun wo ning een 6,8. De woning vinden de Nieuwlanders vaak te klein, heeft weinig sfeer en wordt niet goed onderhouden. Meer te vredenheid bestaat er over de kwaliteit van de woning. Het gemiddelde Schiedamse rapport- cijfer is een 7,6. Het meest tevre den zijn de mensen die in Kethel (8,1) en in de Woudhoek/Spaland Het is de twee de keer dat in Schiedam het Leefbaarheids onderzoek is uitgevoerd. Het onderzoek is verplicht, nadat Schiedam in 1997 is toegetreden tot de 25 ge- meenten die behoren tot het Gro- testedenbeleid. Met de uitkom- sten van het onderzoek kan ge- controleerd worden of de Gsb- Foto Roger van der Kraan gelden wel tot verbetering leiden. lets meer dan vijftienhonderd Schiedammers hebben de enque- te van de gemeente Schiedam op tijd ingevuld die aan 3200 wille- keurige personen van achttien jaar en ouder is verstuurd. Twee jaar geleden reageerden er meer Schiedammers (tien procent meer). In het rapport noemen de onder- zoekers enkele verzachtende om- standigheden voor de slechte rap- portcijfers. Zo ondervindt een groot deel van de stad nog veel overlast van de aanleg van de Be- neluxlijn. Verder, zo denkt de ge meente Schiedam, kun je nu de effecten van het Grotestedenbe- leid nog niet goed merken, daar- voor is het nog te vroeg. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Je zou maar in Schiedam wonen, die indruk krijg je ais je de conciusies ieest van het Leefbaarheidsonder zoek. Het rapport staat vol met 'negatieve spiralen', 'de situatie gaat achteruit', 'verloedering', 'het gaat niet goed'. Straten iig- gen bezaaid met vuilniszakken en fietswrakken, overai grafitti op de muur, kapotte bushokjes, criminaliteit alom: het is nog een wonder dat er iiberhaupt nog Schiedammers in Schiedam wo nen. Valt er dan echt geen glim- mertje licht te bespeuren in het Leefbaarheidsonderzoek? Een poging. Het eerste positieve zinnetje staat op pagina 5: „Omdat het Grote stedentraject nog niet zo lang geleden is opge- start, is het wellicht nog wat vroeg om nu al duidelijke effecten van dat beleid waar te kunnen nemen. De bedoeling is echter wel dat in volgende metingen steeds duidelij- ker kan worden aangetoond dat de situatie op het gebied van leef- baarheid en veiligheid aan het ver- beteren is." Gelukkig: het mag er dan mis- schien nu hopeloos uitzien, maar straks wordt het beter, denken de opstellers van het rapport. We lezen verder. Pagina 9. Het op leidingsniveau in Schiedam blijft nog steeds achter bij het gemiddel de, maar het percentage is wel ge- stegen: „Met name het niveau van de jongste leeftijdsgroep gaat snel omhoog." Nog een lichtpunt: veel Schiedam mers zijn tevreden over hun eigen woning, staat in het rapport: „Het gemiddelde rapportcijfer dat de Schiedammer aan zijn woning geeft is met 7,6 ruim voldoende. Dit is een fractie hoger dan twee jaar geleden." Alleen in Nieuw- land daalde het rapportcijfer verge- leken met twee jaar geleden. En hoe denken Schiedammers over hun eigen buurt? Volgens een tabel vindt maar 8 procent van de ondervraagde Schiedammers het vervelend om in hun buurt te wo nen. De rest -92 procent- vindt het kennelijk niet vervelend om in Nieuwland, Groenoord of Kethel te wonen. Verder zegt 35 procent dat de men- sen in de buurt elkaar nauwelijks kennen. Mag je dan concluderen dat 65 procent vindt dat iedereen elkaar in de buurt goed kent? Pas- sen de buren massaal op elkaars kinderen en katten? Het ziet er op het eerste gezicht hoopvol uit. Veiligheid, de opstellers van het rapport hebben iets positiefs ge- vonden: „Zo'n 40 procent van de Schiedamse bevolking van 18 jaar en ouder geeft aan zich wel eens onveilig te voelen. Dit betekent te- gelijkertijd dat een ruime meerder- heid zich nooit onveilig voelt Voorai in Schiedam-Zuid en Woudhoek/Spaland voelen Schie dammers zich veilig: twee op de drie bewoners voelt zich nooit on veilig. In Schiedam-Oost zei 44 procent van de bewoners in 1998 nog dat ze zich wel eens onveilig voelen; nu is dat percentage ge- daald naar 35 procent. En er valt nog meer positiefs te melden over Nieuwland, op pagina 26: „Opvallend is dat de bewoners van Nieuwland veel minder last hebben van een bedreigende sfeer dan twee jaar geledenVerder waarderen bewoners van Nieuw land de voorzieningen in hun wijk hoger dan in 1998: gestegen van een 5,8 naar een 6,2. Hoe denken de Schiedammers over hun eigen stad? Twee van de drie Schiedammers zegt gehecht te zijn aan de stad. Het meest gehecht aan hun stad zijn de bewoners van het centrum, 69 procent. En dat is meer dan twee jaar geleden. Het- zelfde geldt voor de Nieuwlanders, waarvan 68 procent gehecht is aan Schiedam. En dan zijn we beland bij pagina 41, de inktzwarte conciusies. Posi tieve kanten aan het Leefbaar heidsonderzoek? Die zijn nauwe lijks te vinden, alleen als je heel goed zoekt en zeer optimistisch blijft denken. Wat overheerst is een pikzwarte onheilswolk die het gouden zonnetje blijft verdringen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 SCHIEDAM - In dienstencentrum De Vier Molens wordt woensdag 21 februari weer bingo gespeeld. Er worden zes ronden gespeeld en de kosten bedragen zeven gulden. De spelmiddag begint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. SCHIEDAM - In Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat in Schiedam is elke donderdag gymnastiek voor ouderen. De door de stichting Ou- derenwerk georganiseerde licha- melijke oefen-ochtend is van 9.00 tot 11.00 uur. De contributie per maand is een tientje. SCHIEDAM - Met ruim zestig ta- fel wordt zondag 18 februari in Kluphuis Oost een rommelmarkt gehouden. Omdat de tafels ge- huurd zijn door particulieren die hun eigen spulletjes verkopen zijn er tal van interessante prullaria te vinden. Een en ander kan varieren van kinderkleding, lampenkappen, serviesgoed, fietsbellen tot gereed- schap en speelgoed. De rommelmarkt die uitdrukkelijk niet bedoeld is voor professionele handelaren duurt van 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Kluphuis Oost is te vinden aan de Boerhaavelaan 79 in Schiedam, (010) 245 18 18. SCHIEDAM - Wijkcentrum Dreesplein organiseert op vrijdag 23 februari een tweemaandelijkse kleding- en speelgoed beurs. De verkoop is geopend van 9.30 tot 11.30 uur. Voor een verkoopnum- mer kan met het wijkcentrum aan het Dr. Willem Dreesplein 2 in Schiedam tot en met donderdag 22 februari. Twintig procent van de opbrengst komt ten goede aan het Foster Parents Plan. Voor meer informatie: (010) 473 86 71. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost worden meerdere kapperscursus- sen georganiseerd. Op maandag- morgen, donderdagmorgen en op vrijdagmiddag kan er knippen, permanenten en watergolven ge- leerd worden. In de cursus worden al deze technieken aangeleerd en eventueel op aanwezige modellen uitgeprobeerd. Cursisten die al wat langer bezig zijn en een lerares be- geleiden de wekelijkse kniplessen. De kapperscursus wordt het hele seizoen gegeven en dient elke keer per blok van zes lessen betaald te worden. Een blok van zes keer kost 25 gulden. Op dit bedrag kan Rotterdampas-korting gekregen worden. Voor aanmeldingen kan gebeld worden met Kluphuis Oost, (010) 245 18 18. Kinderopvang is mogelijk. SCHIEDAM - Een keer per maand worden er op zondagmiddag in De Erker podiumkunsten vertoond. Zondag 18 februari staat de podi- ummiddag in het teken van het Le- venslied. Jonker Fritz en Juffrouw Bertens verlenen hun medewer- king. De toegang is gratis en het programma begint om 14.15 uur. Wijkcentrum De Erker is te vinden aan de Jan van Avennesstraat 32 in Schiedam SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker start eind februari met een cursus voetreflexologie. Deze cur sus bestaat uit twee delen. Het A- gedeelte voor beginners bestaat uit negen bijeenkomsten van twee uur. Het B-gedeelte is voor gevor- derden. Wie het B-gedeelte door- loopt, ontvangt een certificaat. De cursus wordt gegeven op maanda- gen van 11.45 tot 13.45 uur. Astrid Looymans is de erkende LVNG- docente. Voor meer informatie en aanmel- ding omtrent de cursus kan contact opgenomen worden met Looy mans, (078)614 58 02. SCHIEDAM - Burgemeester Rei- niers Scheeres en dijkgraaf Schou- te hebben vrijdagmiddag een his- torische vloedsteen onthuld. In april 1995 waren aan de Histori- sche Vereniging Schiedam twee zogenaamde vloedstenen aangebo- den. Deze waren ooit ingemetseld in de Hoofdstraat en gaven de hoogst gemeten waterstanden aan op 9 februari 1889 en 31 januari 1877. Een van de twee stenen is nu weer gemetseld in de waterkering op nagenoeg dezelfde plaat aan de Voorhaven. SCHIEDAM - Ze zijn al enige weken te zien, mensen die met camera's, microfoons en lampen zeulen. Ook dit weekend is het weer raak. Op de Grote Markt zullen weer filmopnames wor den gemaakt voor de bioscoop- film Minoes, geregisseerd door Burny Bos die al eerder de suc- cesvolle film Abeltje gemaakt heeft. Cafe Van Diggelen wordt voor de kinderfilm opgebouwd tot het re- dactiekantoor van de 'Killen- doornse Courant', waar de jonge verslaggever Tibbe zijn stukjes voor de krant schrijft. Zijn vrien- din Minoes -in haar vorige leven kat- helpt de nogal verlegenTibbe met het brutaal zoeken naar nieuws. De film is gebaseerd op het boek Minoes van Annie M.G. Schmidt. Er zijn al eerder buitenopnames in Schiedam voor de film gemaakt. Bij de sluizen tegenover Hosman Freres, in het Julinanapark en bij slagerij Van der Ende, op de hoek Nieuwstraat/Korte Kerkstraat die onder eigen naam meespeelt in de film. Dit hele weekend zijn er opnames bij Van Diggelen en zal het cafe gesloten zijn. Schiedam en Vlaardingen hebben er een nieuwe attractie bij, naast de fluisterboten die in juni door Schiedams water zullen tuff en. Een echte veldritroute! Genaamd Veldritroute 4. De uitdagende route begint by Station Vlaardingen-Oost. Steil omhoog moetje, slinger- deslang (even oppassen voor de madder). Daarna rijdje verder op een soort dijk naar het Cincinnatigebouw (let op de plassen water, glibberig). Hier ontmoet je het eerste obstakel: een afzetting. Over- steken, rechtdoor, naar links, naar rechts... En dan naar beneden de berg of! Een flinke hoop modder zorgt voor het echte veldritge- voel. Ik denk dat de bedenkers van de route die bocht naar beneden daarom de Richard Groenendaalbocht genoemd hebben. Dan duik je Schiedam in, over Hafkamps fietspaden. Sommige tegels liggen los, voorai bij de B.K.laan. Een feest is het om voorbij het Vlietland Ziekenhuis te rijden (locatie Schielandziekenhuis). Glas. Nog meer glas. Het bushokje Ujkt beschoten te zijn door een riotgun. De route terug is nog uitdagender, voorbij de stadsgrens bij het Vijf- sluizensportpark is het echt alleen nog maar modder wat de klok slaat. En de komende weken wordt de route alleen nog maar uitge- breid: ik ga mijn fiets vast reviseren. Zou dit h et eerste resultant zijn van de Schiedam Vlaardingen Promotie? Jalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3