ym m Kiel voor replica De Delft gevonden in Denemarken CSJMfcjMAAR K maasstad video} preview maasstad horoscoop maasstad §g| puzzel luister m uitgaans theater agenda schie stads gehoorzaal Filmhuis/Zeepaard HH Uitslag van Autopuzzel .wMmmmsogemesm II i I mRocw? Her oude luxor Woensdag21 februari 2001 Acteur Ben Stiller duikt steeds vaker op in bioscoop en videotheek. Hij had al tlink wat ervaring op televisie, toen hij in 1998 op het witte doek doorbrak met 'There's Something About Mary'. Ookin de komedie 'Kee ping the Faith' speelt hij de hoofdrol, samen met Edward Norton - die te- vens de regie voerde - en Jenna Elfman. Jake Schram (Ben Stiller) en Bri an Finn (Edward Norton) zijn al sinds hun jeugd beste vrienden. Vroeger hadden ze nog een derde kameraadje, de stuntelige en jongensachtige An na (Jenna Elfman). Maar haar hebben ze al lange tijd niet meer gezien. Ja ke en Brian zijn inmiddels uitgegroeid tot begerenswaardige vrijgezellen. Dat is niet zo verwonderlijk, gezien het feit dat Jake rabbijn is en Brian een priester. Op het moment dat ze worden herenigd met Anna, verandert er echter het een en ander. Zij blijkt namelijk uitgegroeid tot een mooie, jonge en succesvolle zakenvrouw. Niet voor niets worden beide heren' zonder het van elkaar te weten, verliefd op haar. Vanaf het moment dat Ja ke en Anna een geheime relatie beginnen, komt de verhouding tussen de drie ernstig onder druk te staan. 'Keeping the Faith' is een film over vriendschap, en de invloed die liefde daarop kan hebben. Dat klinkt zwaar, maar dat is het absoluut niet. De film zit namelijk vol humor en ge- slaagde grappen. Daarbij komt dat de drie hoofdrolspelers zeer sympa- thiek overkomen in hun rollen. Het enige manco aan 'Keeping the Faith' is de lengte, want 124 minuten is eigenlijk te lang voor deze romantische komedie. Dat mag de pret echter niet drukken. 'Keeping the Faith' is een heerlijke film, waaraan je heel veel plezier kunt beleven. Vincent Wernke Ram Wat kun je met jezelf overhoop liggen. Natuurlijk je bent vaak niet te temmen, maar probeer van jezelf te accepteren dat zelfs jij af en toe behoefte aan rust en afzondering hebt. De soms wat haperende con- tacten met je vrienden of collega's bloeien weer op. Stier Veel aandacht gaat momenteel uit naar je sociale leven. Je kunt over- spoeld worden door gevoelens van liefde voor alles en iedereen, die hulp nodig heeft. Je sociale instel- ling kan je in financiele problemen brengen, doordat je meer dreigt weg te geven dan je eigenlijk hebt. Tweelingen Je wilt filosoferen over het wereld- beeld wat je van huis uit meege- kregen hebt. maar je lijkt nog wat moeite te hebben je gedachten te formuleren. Je kunt je geluk aardig op de proef stellen door je nogal agressief op te stellen in je meest persoonlijke relaties. Kreeft Je lijkt af te Steven op een botsing tussen droom en werkelijkheid. Je hoopt op een mooiere wereld, maar er is veel strijd in het leven. Op je werk neem je makkelijk te veel hooi op je vork. Houd daarom je gezondheid in de gaten. Leeuw Je lijkt nogal verscheurd te worden door tegenstrijdige gevoelens. Van de ene kant zou je het liefst als een onbesuisde ridder te paard alles willen verdedigen wat je lief is, van de andere kant kun je gekweld worden door verlangens naar zachtheid en mededogen. Maagd De omstandigheden op je werk en de manier van samen werken met je collega's verlopen nog niet zoals je zou willen. Je lijkt je woede en agressie voornamelijk op je familie bot te vieren en dat is niet bepaald bevorderlijk voor de sfeer. Weegschaal Je komt duidelijk op voor je eigen mening. Je gelooft er echter ook in zo objectief mogelijk te moeten zijn en het standpunt van de ander te moeten begrijpen. Dit kan lastig te combineren zijn. Praktische za- ken los je met veel geduld en door- zettingsvermogen op. Schorpioen Je zit in een tweestrijd. Aan de ene kant steek je veel energie in het verwerven van materiele zaken. Aan de andere kant is je persoon lijke en psychische groei veel meer van belang. Het is moeilijk materie en geest in evenwicht te brengen. Boogschutter Het is moeilijk voor jou om te kie- zen tussen je eigen vrijheid en de relatie met je partner. Je voelt de drang er alleen op uit te trekken en je doelen achterna te jagen. Toch staat dit alles je verantwoordelijk- heidsgevoel niet in de weg. Steenbok Je hebt duidelijk twee uiteenlopen- de behoeften. Aan de ene kant wil je het liefst jezelf afzonderen om nieuwe energie op te doen. Aan de andere kant heb je heel veel prakti sche bezigheden liggen. Loop je zelf niet teveel voorbij, anders zal je er lichamelijk last van krijgen. Waterman Aan de ene kant stop je veel ener gie in je vriendschappen. Aan de andere kant wil je graag in je eentje plezier maken en alles naar jezelf toetrekken. Het is moeilijk hier een evenwicht in te vinden. Maar je blijft er nuchter onder. Vissen Je bevindt je in tweestrijd. Je weet niet wat nu belangrijker is, je carri- ere of je familie en gezinsleven. In al je contacten heb je behoefte aan vertrouwelijke gesprekken. Je wilt serieus genomen worden en erken- ning krijgen voor wie je bent. Bel voor een uitvoerige horo scoop 0900-202.7006 (1 gulden per minuut) door Dennis Captein HELSINGORIS - „Het wa- ren de Denen die Rotterdam De Delft ontnamen en lieten zinken. Toch?" Cees Boog- aerdt en Onno de Vries van de gelijknamige Koninklijke Houthandel uit Krimpen aan de Lek knikken instemmend. „Nu zijn het diezelfde Denen die met deze geste de bouw voor een replica van het voormalige VOC-schip in gang zullen zetten", spreekt de boswachter van het Deen- se plaatsje Helsingoris al staand op een gigantische booms tronk op plechtige wij- ze de plaatselijke houthak- kers, argeloze voorbijgangers en de tienkoppige delegatie uit Rotterdam toe. Afgelopen maandag werd in Hel singoris, een plaatsje op vijftig ki lometer van Kopenhagen, de vol- gens ingewijden grootste boom in Denemarken omgezaagd. Het hout van de eik, die aan de onderkant was begonnen te rotten en daarom plaats moest maken voor nieuwe aanwas, wordt gebruikt voor de kiel van de nieuwe Delft, waarvan de bouw op 8 September in Delfs- haven met een officiele kiellegging van start gaat. „Het was geen gemakkelijk karwei om een boom te vinden die aan de juiste dikte, lengte, hardheid en rechtheid voldeed voor de kiel", zegt De Vries. „We hebben op ver- schillende plaatsen in Europa ge- zocht. In het noordoosten van Frankrijk staan voldoende bomen die over de juiste afmetingen be- schikken, maar die zitten vol gra- naatscherven uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog en zijn on- bruikbaar. In Duitsland hebben we ook een paar bomen gevonden die u!todDic^siu!jtJeVallen is'probeert een handvol mensen erachter te komen hoe oud hij precies is. ook origineel zijn. Bovendien zijn de tekeningen niet compleet en is er dus ruimte voor interpretatie." Als de boom gevallen is, loopt een handvol mensen naar de stronk om de ringen te tellen. De schatting van 220 jaar komt redelijk in de burnt van de werkelijke leeftijd; er is een verschil van veertien jaar. „Deze boom is in 1795 in opdracht van de koning van Denemarken geplant. Het hout uit dit bos werd gebruikt voor de Deense vloot", weet de boswachter. „Het is grap- pig dat het hout ook gebruikt wordt voor een Nederlands schip. Zeker met de hele geschiedenis van De Delft in het achterhoofd." Onno de Vries vindt het verhaal van de boswachter wel aardig, maar heeft op het moment dat de boswachter de zinnen uitspreekt vooral oog voor de eik. Zijn hand glijdt over de barst in het midden van de doorsnede. „Je weet van te voren nooit precies of de boom het kappen waard is. Als deze boom gezond was geweest, was het om- zagen toch zonde geweest. Wij schatten dat het rottingsproces in gang was gezet, maar wisten het niet zeker. Nu blijkt dat wij het bij het rechte eind hebben gehad, en dat doet me goed." Hij wijst naar de diepe, langwerpi- ge kloof en de dunne barst. Deze boom zou over vijf tot vijftien jaar van binnen helemaal hoi zijn ge weest. Nu kan het hout bewerkt worden en nog eens honderden ja- ren meegaan", zegt De Vries. de perfecte boom benaderden, maar in Denemarken stond eigen lijk de enige boom die echt aan alle eisen voldeed." Als de boom met veel machinaal geweld ter aarde stort, kijkt Jaap Luiting, die de bouw van de nieu we Delft gaat leiden, goedkeurend toe. „Het is echt een hele mooie boom. Met de kiel begint de bouw van het schip en het is heel belang- rijk dat daar precies het goede hout voor wordt gebruikt. De kiel wordt 41,5 meter lang, deze boom is veertien meter lang. Dat betekent dat deze boom alleen niet volstaat. Ik heb begrepen dat in Duitsland enkele reservebomen gemarkeerd zijn die voor het restant van de kiel gaan zorgen." Helsingoris ligt aan de kust van Denemarken. In de verte zijn de contouren van Zweden te zien. De temperatuur ligt enkele graden bo- ven het vriespunt. „Het is hier koud, de wind is vaak guur. Voor De Delft is dat gunstig", beweert Boogaerdt. „De bomen hier groei- en door de kille temperatuur veel langzamer dan bijvoorbeeld in Frankrijk, maar zijn daardoor wel veel sterker en harder. Dat hout heb je voor de bouw van een repli ca van De Delft nodig." De aanwezigen praten doorlopend over 'een replica', maar volgens scheepsbouwmeester Luiting is het beter om van een interpretatie te spreken. „Er bestaan oude tekenin gen van de eerste Delft. Echter, het is twijfelachtig of die tekeningen Horizontaal 8 Moeder zit in de pro blemen. (6) 9 Hij kwam staande over de finish. (8) 10 Het stond ter discussie, of we meteen moesten beginnen. (8) 11 Dat alsmaar sto- ken, maakt me goed ziek. (6) 12 Bij iemand langs gaan, of langs iets gaan. (8) 13 Er is nogal wat bewe- ging in 'n klok. (6) 14 Het lag vers in m'n geheugen, zodat ik het ook aan anderen kon vertellen. (7) 17 Ik voelde me na u in staat ook toe te stemmen. (7) 20 Een reep van de verkeerde verhoging. (6) 22 Hierop wordt vaak een banknoot gelegd. (8) 25 Dit is in de regel voor 'n nieu we regel. (6) 26 De vangst van 'n makreel, maakte hem wel wat rusti- ger.(8)27Bedeesdplat gaan .(8)28 Het beginnen van de ontsluiting. (6) Horizontaal: 1. Rietmat, 6. Ter- reur, 12. Daad, 14. Laan, 15. II, 17. Partyblad, 20. Se, 21. Nan, 23. Rie, 24. Oid, 25. Nik, 26. Tgov, 28. Eer- de, 30. Dora, 31 .Jacob, 33. Mee, 34. Seoel, 35. Hork, 37. Eter, 38. Tt, 39. Oogster, 40. Dy, 42. Heer, 44. Kauw, 47. Eland, 49. Cab, 51. Kreet, 53. Eens, 54. Galop, 56. Esla, 57. Rvs, 58. Ark, 59. Els, 61. Tzt, 62. Ne, 63. Treeplank, 66. Ei, 67. Peen, 68. Terp, 70. Spaanse, 71. Foutief. Verticaal: 1. Reintje, 2. Ed, 3. Tap, Verticaal 1 Lastig, dat je daar steeds moet drukken, om in je eigen woning te komen. (8) 2 Het zeedier heeft soms een maat. (6) 3 Laten we het hierop maar laten. (6) 4 Juist de ze balk moet grondig worden vast- gezet. (7) 5 Dit is wel een zachte be- loning voor die periode. (8) 6 Je moet berusten in de manier van het leiding geven. (8) 7 Met die nieuwe partner voelt de danser zich onwen- nig. (6) 15 Een smerig vogelver- blijf. (8) 16 Als je klaar bent met breken, is er niets meer van over. (8) 18 Het zijn er vandaag zeker meer (8) 19Naaiwerk,datjedeademont- neemt. (7) 21 Je mag die mantel wel wat sneller aandoen. (6) 23 Als ik met je meega komen er vanzelf meer. (6) 24 Zij is 'n beer in't ma ken van truien. (6). 4. Maar, 5. Adrie, 7. Ellie, 8. Raad, 9. Rad, 10. En, 11. Reekalf, 13. Jy, 16. Laga, 18. Teem, 19. Bode, 20. Sire, 22. Nochthans, 25. Noord- west, 27. Voo, 29. Renstal, 30. Dee, 32. Broed, 34. Strak, 36. Kor, 37. Eek, 41. Deernis, 43. Ens, 45. Ure, 46. Statief, 48. Leve, 49. Cake, 50. Boel, 52. Elze, 54. Grens, 55. Plato, 58. Aren, 60. Sneu, 63. Tea, 64. Pr, 65. Krt, 67. Pa, 69. Pi Winwoord Persconferentie ROTTERDAM - In deze krant stond begin februari een puzzel in de vorm van een kruiswoordraad- sel, waarmee u uw autokennis kon testen. We ontvingen zeer veel in- zendingen. De oplossing van de puzzel luidt: 'Feel the magic wheels of freedom'. De tien waar- debonnen, elk ter waarde van 25 gulden, zijn gewonnen door: R. van der Kooy, Maassluis; E. Walter, Capelle aan den Ijssel; N. Hijnen, Spijkenisse; T. van de Woestijne, Krimpen aan den Ijssel; L. van Dorp-Waslander, Hoek van Holland; G.J. de Vries, Schiedam; M. van Zoelen, Rotterdam; P. Jan- se, 's-Gravendeel; T. Fongers, Vlaardingen en D. Paalvast, Maas sluis. Alle prijswinnaars hebben inmiddels hun waardebon ontvan- gen. Van Harte gefeliciteerd. WET WE 6- IK. ZEE> TOCH OOK MIET DM" (K EEN KJIEUIaJ Rotterdam \wil{7 AHA.. .H EFT HEATER. Bartok - 44 Duets for violins Rond 1931 werkte Erich Dolfein, hoogleraar aan de Universiteit van Freiburg, samen met zijn echtge- note aan een vioolmethode, met behulp van mooie en aantrekkelij- ke melodieen van hedendaagse componisten. Zo verzocht hij Bar tok een aantal composities te schrijven. Het resultaat waren de 44 Duetten Voor Twee Violen, op- lopend in moeilijkheidsgraad. Bar tok gebruikte voor deze duetten ui- teraard de volksmuziek die hij sa men met collega Zoltan Kodaly in het veld had verzameld. Het is dan ook een verrassing deze muziek te horen in de prachtige uitvoering van Didier Francois en Marco Am- brosini. Zij spelen deze duetten na melijk niet op een moderne viool maar op een traditioneel instru ment, de nyckelharpa genaamd. Hoewel de nyckelharpa afkomstig is uit Zweden, blijkt de warme klank van deze antieke viool met toetsenbord zeer geschikt te zijn voor Bartoks bewerkingen van Hongaarse volksmuziek. (H.J.) cbxl710 Schola Davidica Utrecht - Out Of The Deep De Schola Davidica Utrecht werd opgericht in 1983. Aanleiding was de totstandkoming van het Nieuw Utrechts Psalter van dominee Pie- ter Oussoren en musicoloog Gert Oost. Hierin waren alle 150 psal- men zo getrouw mogelijk vertaald vanuit het hebreeuws en getoonzet naar het voorbeeld van de Angli- caanse liturgische tradities. De Schola Davidica zong deze psal- men maandelijks in vespers, die gehouden werden in de Lutherse Kerk en de Janskerk. Deze traditie groeide zowaar uit tot een maande- lijkse Evensong, zoals die in Enge- land dagelijks wordt gehouden in de kathedralen. De Schola Davidi ca Utrecht heeft zich tot doel ge- steld dit materiaal op cd vast te leg- gen. In deze serie is Out Of The Deep de vierde cd. Zoals de titel al aangeeft, is het uitgangspunt Psalm 130 De Profundis Clamavi (Uit De Diepten). Te beluisteren zijn werken van onder meer John Rutter, Virgil Thomson, Edward Elgar, Leonard Bernstein en Gert Oost. Uitvoerenden zijn Edwin van Gelder (tenor), Ge Bartman (cello), Gert Oost (orgel) en de Schola Davidica onder leiding van Lisette Bernt. (H.J.) dbx6164 De cd's die hier besproken wor den zijn te leen bij de Centrale Discotheek, Hoogstraat 110 in Rotterdam. Voor de catalogus: http://www.muziekweb.nl. deDanscombinatie Scapino Ballet, Dance Works en Conny Janssen Danst 'deDanscombinatie' is een dansfestival waarin het publiek de unieke gele- genheid heeft in een voorstelling drie verschillende dansmakers en hun gezelschappen, met ieder hun eigen kijk op dans en verschil in stijl en uit- werking, te bezoeken. Na het succes van de eerste editie zijn in het kader van Rotterdam, culturele hoofstad van Europa' nu drie Rotterdamse ge zelschappen gevraagd samen te werken. Dance Works toont pure dans, Conny Jansen danst als altijd vloeiend en Scapino is lyrisch en dynamisch tegelijk. Zaterdag 24 februari, aanvang 20.00 uur Frank Groothof en Erna Sassen Fidelio Opera-ambassadeur voor kinderen Frank Groothof met zijn bewerking van Beethovens revolutionaire opera 'Fidelio' (1803). Het nog altijd actu- ele thema van Fidelio is: machtsmisbruik en onderdrukking. De spannen- de en ontroerende voorstelling, vol onverwachte wendingen, wordt ge- speeld met een muziekband. De muziek is uitgevoerd het Krakau Philhar- monisch Orkest en het koor van Nederhorst ten Berger Beethovensolisten. Groothof won onlangs de VKV-theaterprijs 2000. Zondag 25 februari, aanvang 14.00 uur, toegang fl. 22,50 (volwassenen fl. 20,00 (kinderen) Jochem Myjer Gegabber Feesten, feesten en nog eens feesten, dat is 'gegabber' het cabaretpro- gramma van Jochem Myjer. In zijn debuutprogramma is het 75 minuten lang gaan. Imitaties, parodien, liedjes en dwaze invallen volgen elkaar in h°°g tempo op. De 23-jarige caberetier won het Groninger Studenten Ca baret Festival in 1997, is medewerker van het radioprogrmma 'Spijkers met Koppen' en speelde mee in de muzikale voorstelling 'De geest van laat maar waaien'. Donderdag 1 maart, aanvang 20.15 uur De kassa van Theater aan de Schie is open maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, telefoon (010) 246 74 67. Vera Mann Diana, Princess of Wales Moderne sprookjes zijn meestal niet zo mooi als ze lijken en lopen vaak slecht af. Zie hier het verhaal van Diana, Princess of Wales. Nu als een in- tieme, ontroerende en zwart-komische one-woman musical. Vera Mann speelt een prachtige hoofdrol in deze amusante en bewogen voorstelling. 'Vera Mann is met haar trefzekere mimiek ontroerend en komisch, vocaal en in haar dictie sterk zelfs', vond het Nieuwsblad van het Noorden. Vrijdag 23 februari, aanvang 20.00 uur, toe gang fl. 37,50 lnclusief Stadsgehoorzaal Theaterservice (garderobe, inloopkoffie en pauzedrankje). BZN Concerttour 2001 BZN, de onbetwiste vaandeldragers van de Volendammer paling-sound tappen al meer dan dertig jaar uit een smakelijk muzikaal vaatje. Ver- trouwde bezetting. Gewoon oergezellige mee-deinpop. Zaterdag 24 februari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 60,00 lnclusief Stadsgehoorzaal Theaterservice. Samen Zingen Onder leiding van Dick Borst Al die bekende liedjes en deuntjes waarvan iedereen vaak alleen de wijs nog kent of soms alleen de eerste regel of een couplet. Nu is er de kans ze helemaal te zingen. Samen met een collega-muzikant begeleidt Dick Borst de middag. Uit zijn grote verzameling heeft hij de liedjes uitgezocht en ge- speurd naar de teksten van de verzoeknummers. De mensen van't Theater werken alles uit en verzorgen een liedboek met alle teksten! Zondag 25 februari, aanvang 15.00 uur, toegang fl. 7,50 Margriet Eshuijs Magic Moments Margriet Eshuijs is een van die Nederlandse artiesten die met een soort vanzelfsprekendheid theaterzalen weet te vullen. Daarbij is deze rasmuzi- kante niet afhankelijk van hits. Het voortdurende succes is echter niet al leen toe te schrijven aan een goede reputatie. Het verhaal van de zangeres zit in de liedjes. In alle eenvoud, met alle schakeringen van het leven. Ze wordt begeleid door een viertal muzikanten die moeiteloos verschillende instrumenten bespelen. Woensdag 28 februari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 38,50 lnclusief Stadsgehoorzaal Theaterservice. Benny Neyman Tussen Jou en Mij Benny Neyman weet zich al jaren gewaardeerd bij een breed publiek. Met zijn warme stem, herkenbare teksten en goed in het gehoor liggende melo dieen staat de zanger immer garant voor een aangename theateravond. Een avond waarbij sentiment, melancholie, romantiek en knetterend vuur- werk volop aanwezig zijn. 'In concert' is een theaterconcert waarin Ney- mans grote successen hand in hand gaan met nieuw repertoire. Donderdag 1 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 49,50 lnclusief Stadsgehoorzaal Theaterservice. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schie- damseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Gouttes d'eau sur Pierres brulantes Francois Ozon bewerkte het (nooit opgevoerde noch verfilmde) toneel- stuk van Rainer Werner Fassbinder. De vijftigjarige verzekeringsagent Leopold komt op een avond thuis met de twintigjarige Franz. Hoewel Franz die avond op weg was naar zijn verloofde Anna, beseft hij heel goed wat Leopolds bedoelingen zijn. Maar dat blijft een groot deel van de avond onbenoemd. De gevoelige Franz trekt bij Leopold in, neemt de rol van huisvrouw op zich en onderwerpt zich aan Leopolds dominante ge- drag. Francois Ozon is op dit moment een van Frankrijks meest productieve en succesvolle jonge regisseurs. Vrijdag 23 februari in Het Zeepaard Zaterdag 24 februari in Het Filmhuis Dancer in the dark Lang verwachte nieuwe film van de bedenker van het Dogma-manifest Lars von Trier. Het is een musical met de IJslandse zangeres Bjork. Zij speelt de Tsjechische immigrante Selma die dag en nacht werkt om een oogoperatie voor haar zoontje te kunnen betalen. Zelf is ze al bijna blind door deze zeldzame erfelijke oogziekte. De film won in Cannes de Gou- den Palm maar werd daar zeer wisselend gewaardeerd. Of je bent er kapot van, of je vindt het helemaal niets: een tussen weg lijkt bij deze film niet te bestaan. Donderdag 22 en vrijdag 23 februari in Het Filmhuis Zaterdag 24 en 25 februari in het Zeepaard Het Zeepaard is gevestigd in het Theater van Vlaardingen, Schiedamse- weg. Het Filmhuis kan gevonden worden in de Nieuwstraat 12 in Schie dam. Aanvang van de avondfilm is steeds om 21.00 uur. De zondagmid- dagfilm om 15.00 uur. Toegang fl. 12,50 (donateursfl. 10,-). De kassa is een half uur voor aanvang open. Kaarten kunnen worden gereserveerd van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en van donderdag tot en met zaterdag van 19.00 tot 21.00 uur aan de kassa van de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen, (010) 434 05 00.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 19