maasstad weekbla Ruim 130 bedrijven op Arbeidsbeurs 2001 Werk op het water CWkCentrum voor Werk Inkomen Werkloosheid daalt nog steeds SPORTIEVE AAIMBIEDIIMG Yi Arbeidsbeurs verwacht op 14 en 15 maart weer duizenden bezoekers m Direct contact werkgevers en werkzoekenden Arbeidsbeurs ontmoetings plaats van vraag en aanbod iiPM 130 bedrijven T Arbeids voorziening verandert Of bel gratis 0800 - 00 42 Maasstad Weekbladen Totale oplage 628.100 - 7 maart 2001 ROTTERDAM - Soms lijkt het door alle verhalen over de bloeiende economie wel eens of er geen arbeidsmarkt meer is. Niets is minder waar, want ondanks het sterk geslonken aantal werkzoekenden blijft arbeid een gezocht product. Een beurs kan dan een prima ontmoetingsplaats zijn voor werkgevers en werkzoekenden. En de jaarlijkse Arbeidsmarkt-beurs in Ahoy' bewijst dat de behoefte aan zo'n ontmoetingsplaats nog steeds groot is. Demonstraties Vacaturezuilen ROTTERDAM - Een Rotter- damse beurs voor de arbeids markt zonder maritieme stand, dat kan natuurlijk niet. Arbeidsbureau Maritiem zal dan ook nadrukkelijk aanwe- zig zijn op de Arbeidsmarkt 2001. Cees Schuller vertelt over de vele mogelijkheden voor werk op het water. Eisen ROTTERDAM - De arbeidsmarkt veran dert, en dus verandert Arbeidsvoorziening mee. De samenleving stelt tegenwoordig an dere eisen aan dienst- verlening. Arbeids voorziening verandert daarom haar dienst- verlening en werkt sinds oktober 2000 formeel als vijf aparte bedrijfstakken. Het meest bekend zal ongetwijfeld de naam Arbeidsbureau zijn. Op termijn zullen de Arbeidsbureaus ech ter opgaan in Centra voor Werk Inko men (zie elders in de ze bijlage). Het Ar beidsbureau (danwel CWI) blijft het adres voor informatie over werk, scholing en ar- beidsmarkt.Daarnaast opereert sinds verle den jaar Kliq, dat zorgdraagt voor het 'optimaal benutten en ontwikkelen van ta lent'. Rei'ntegratie en employability zijn kernwoorden bij Kliq, dat werkzoekenden en werkenden zoekt en probeert onder te brengen bij haar op- drachtgevers.Een der- de 'poot' van Ar beidsvoorziening is het Centrum Vakop- leiding. Dit verzorgt praktijkscholing voor bedrijven en zorgt er- voor dat de benodigde scholing zo snel mo- gelijk kan beginnen. Facent levert onder- steunende diensten op het gebied van perso neel, werkplekken en informatie- en com- municatietechnolo- gie.De laatste tak van Arbeidsvoorziening is tenslotte ESF Neder land. Dit houdt zich niet direct bezig met contacten op de ar beidsmarkt, maar is gespecialiseerd in het uitvoeren van subsi- dieregelingen van het Europees Sociaal Fonds voor arbeids- marktprojecten. i Jaf ik profiteer van deze sportieve aanbieding* m/v Westblaak 180 Tel. 010-4004450 Bezorging 0900-2020299 (22 ct p. min.) door Dik Vuik den en mensen over spreken. „Ook diensten als de politie en de Land- macht hebben structureel behoefte aan personeel", noemt Scholtes nog enkele deelnemers op. „En het is ook leuk dat bijvoorbeeld het Luxor Theater er staat. Een nieuw Dat de samenwerkingsformule tus- sen Ahoy' en Arbeidsbureau suc- cesvol is, blijkt wel uit de ervarin- gen van verleden jaar. Zo'n 15.000 mensen bezochten in twee dagen tijd de Arbeidsmarkt 2000 beurs. baanverande- Werkzoekenden, raars en herin- treders konden er bij 120 be drijven en in- stellingen te- recht en direct een indruk krijgen van hun mogelijke werkge vers. Rob Scholtes van Arbeids- voorziening Rijnmond is dan ook tevreden over de ontwikkeling van de beurs. „Zelfs op de avond van de voetbalwedstrijd Feyenoord- Chelsea was het vorig jaar druk. Als mensen echt op zoek zijn naar werk, heeft dat terecht prioriteit." Hij verwacht dat de beurs dit jaar nog groter zal Worden. Meer dan 140 bedrijven en instellingen heb ben zich aangemeld voor een stand. „Dat wederzijdse snuffelen aan elkaar heeft op een beurs toch meerwaarde", denkt Scholtes. „De krapte op de Arbeidsmarkt is nog steeds heel groot. Van de schoolverlaters vindt 70 procent binnen enkele maanden een baan en er is ook heel veel doorstroom. Heel veel standhouders van verle den jaar keren dit jaar terug en dat bevestigt dat ze iets aan de beurs hebben. Bedrijven moeten veel in- spanningen leveren om personeel te vinden en met deze beurs bieden wij ze een extra mogelijkheid." Kliq is naast een van de vijf gespe- cialiseerde bedrijfsonderdelen van Arbeidsvoorziening en Ahoy' is uiteraard de plek waar het op don- derdag 14 en vrijdag 15 maart alle- maal gaat gebeuren. „Met die sa- menwerking zijn we erg blij", be vestigt Scholtes. „Ahoy' heeft alle faciliteiten in huis en is een goede locatie om de beurs te organise- ren." Onder de standhouders op Arbeidsmarkt 2001 zitten ook dit jaar weer allerlei verschillende sectoren. Uitzendbureaus, dienst- verlening, de zorgsector, informa- tica, de bouw, je kunt het zo gek niet opnoemen of op Arbeidsmarkt 2001 kun je er informatie over vin- gebouw in Rotterdam, waar na- tuurlijk ook personeel nodig is. Verder zijn er nog een aantal de monstraties van bedrijven, die zo laten zien wat ze te bieden hebben. Dat is heel praktisch: laat zien wat de vacatures inhouden, waar je het overhebt." Arbeidsbureau zal zelf op de beurs laten zien hoe mensen naar werk kunnen zoeken. Daar zijn tal van moderne middelen voor, waar Ar beidsvoorziening zelf gebruik van maakt. Zo is er op Arbeidsmarkt 2001 kennis te maken met de zoge- naamde 'vacaturezuilen' die ook in een Centrum voor Werk en In- komen (CWI) te vinden zijn. Der- gelijke CWI's zullen op termijn de huidge Arbeidsbureau's vervan- gen. Op de beurs kunnen bezoe kers zien hoe ze per computer of vacaturezuil zelf naar werk kunnen zoeken. Scholtes: „Ze kunnen bij voorbeeld een vragenlijst beant- woorden, zelf een curriculum vitae maken of een korte interessetest doen. We verwijzen naar alles waar mensen iets aan kunnen heb ben". Scholtes is positief over de kansen die de nieuwe media voor werk zoekenden bieden. „Onze nationa- le vacature- en sollicitantenbank gaat straks een nog grotere rol spe- len. We zullen dan op drie niveaus gaan opereren. Mensen kunnen al les zelf doen, zelf zoeken. Alle in formatie is gratis toegankelijk. Ze kunnen ook hulp krijgen van de consulenten. En tenslotte kunnen ze volledig begeleid worden als daar behoefte aan is." Voorlopig biedt Arbeidsmarkt 2001 echter al een goede gelegenheid om op elke mogelijke manier naar werk te zoeken. En die mogelijkheden zijn echt enorm. „Er wordt een hele- boel aangeboden, maak er gebruik van", roept Scholtes dan ook op. „Informeer jezelf, het is allemaal gratis. Het is echt een open beurs- vloer. En we zijn trouwens zelf ook nog op zoek naar zo'n twintig consulenten. Die moeten klantge- richt advies en informatie gaan ge- ven, dienstverlenend zijn en be- middelen bij het plaatsen van vaca tures. Wie interesse heeft, kan op de beurs direct iemand van onze Arbeidsbureaustand aanschieten." Kijk, zo gaat dat nu op Arbeids markt 2001. Voor je het weet, heb je een (andere) baan! Als u meer over de diensten van een CWI wilt we- ten, kunt u dat doen op de tele- tekstpagina's 600 tot 650 van TV Rijnmond of op Internet: http:// www.werk.net. Arbeidsmarkt 2001 is op donder- dag 14 maart geopend van 10.00 tot 22.00 uur en op vrijdag 15 maart van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Voor meer in formatie: telefoon (010) 2933250. Werkgevers en werkzoekenden zullen elkaar op 14 en 15 maart treffen in Ahoy', waar die dagen alles in het teken staat van banen, beroepen en studies. De jaarlijkse Arbeidsmarkt-beurs in Ahoy', die vorig jaar meer dan 15.000 bezoekers telde, bewijst dat de behoefte aan zo'n ontmoetingsplaats nog steeds groot is. Ook dit jaar verwacht de organisatie weer duizenden belangstellenden. Arbeidsbureau Maritiem werkt als landelijk centrum natures m Euro ROTTERDAM - Centrum voor Werk Inkomen (CWI), het klinkt nog niet zo bekend in de oren als 'arbeidsbureau'. Toch zullen er meer en meer CWI's komen, die het presenteren van de vacatures op hun eigen wijze zullen gaan overnemen. Maar ook het aanvragen van een werkloosheids- of bijstandsuitkering valt onder de hoede van CWI's. Behalve vacatures vindt u daar namelijk ook instanties als de dienst Sociale Zaken en het GAK. In Rotterdam zijn al twee voorbeelden van CWI's te vinden: in het centrum en in Charlois. Volgens Rob Scholtes van Arbeidsvoorzie ning Rijnmond zullen dat er eind dit jaar vier of vijf zijn. In de hele regio verwacht hij er in de toekomst elf of twaalf. „Het zijn ontmoe- tingsplaatsen voor mensen op zoek naar werk", legt Scholtes uit. „En er kunnen bijvoorbeeld ook uitzendbureaus in gevestigd zijn." Multimediale apparatuur zal bij de CWI's een grote rol spelen. Computer, electronische zuilen met geavanceerde apparatuur om u bij uw zoektocht naar werk op weg te helpen, u kunt bij een CWI ei- genlijk heel veel zelf doen. En als u een leuke baan vindt, kan een medewerker van het CWI u helpen met bemiddeling. Voor de mari- tieme sector is er een apart CWI-Maritiem, dat zich richt op de zee- en binnenvaart, waterbouw en visserij. Schuller zit zelf al zo'n twintig jaar in maritieme sferen. ,,Ik heb bij de meeste Nederlandse rederijen ge- werkt", vertelt hij. Inmiddels helpt hij al weer vele jaren anderen dui- delijk te maken, hoe ze bij die re derijen werkzaam kunnen worden. Kansen in de scheepvaart zijn er voldoende, benadrukt hij. En voor die kansen kom je vanzelf bij Ar beidsbureau Maritiem terecht. „Er is in Nederland maar een bureau dat is gespecialiseerd in alle mari tieme beroepen en dat zijn wij", aldus Schuller. Arbeidsbureau Ma ritiem werkt dus landelijk en weet in alle delen van het land waar in de scheepvaart behoefte aan perso neel is. En 'scheepvaart' dient hier ruim opgevat te worden, want het gaat zowel om de zeevaart als de binnenvaart. Maar ook voor een baan in de visserij, de baggerwe- reld en de waterbouw is Arbeids bureau Maritiem de aangewezen weg. Volgens Schuller is er in de zee vaart volop behoefte aan stuurlie- den en machinisten. In de binnen vaart worden vooral ervaren ma- trozen gezocht. Wie nog aan het begin van een maritieme loopbaan staat, kan eerst op een opleiding re- kenen. Voor matrozen is de in- stroomdrempel daarbij laag, voor aankomende officieren geldt uiter aard een hogere vooropleiding als vereiste. Belangrijk is ook om te weten dat de zeevaart en de bin nenvaart in Nederland volstrekt 'aparte zuilen' zijn, zoals Schuller uitlegt. „Er is maar een heel kleine verbinding. Wie kapitein in de zee vaart is, kan amper matroos in de binnen vaart worden en andersom. Er zijn heel verschillende diplo ma's voor de binnenvaart en de zeevaart." De behoefte aan personeel is in de maritieme sector zo groot, dat ook al aan buitenlands personeel wordt gedacht. „In Nederland zijn er weinig mensen te vinden, maar in Scandinavie is er juist een over- Cees Schuller: „Er is in de zeevaart volop behoefte aan stuurlieden en machinisten. In de binnenvaart worden vooral ervaren matrozen gezocht. ten het bereik van Arbeidsbureau Maritiem. „Dat personeel wordt vaak via bureaus in Amerika ge zocht, daar bemoeien we ons niet mee. Zulke schepen varen vaak ook onder andere vlaggen en zijn niet onze prioriteit." Schuller's ervaringen op de beurs van 2000 zijn positief geweest. „Er was een behoorlijke aanloop. Men- sen stelden veel meer vragen dan we hadden verwacht." Ook van de beurs van dit jaar heeft hij goede verwachtingen. Hij waarschuwt echter voor al te romantische ver wachtingen van een maritiem be- roep. Weken in een haven liggen is er al lang niet meer bij. „De scheepvaart is tegenwoordig een heel efficiente bedrijfstak en er wordt veel van mensen verwacht." Wie zich toch door een beroep op het water aangesproken voelt, is welkom om alvast een voorproefje te komen nemen op Arbeidsmarkt 2001. Arbeidsbureau Maritiem is geves tigd aan de Schiedamse Vest 160, telefoon (010) 4039962. schot", weet Schuller te melden. „Op de beurs Arbeidsmarkt 2001 zoeken we naar belangstellenden en willen we verduidelijken waar de concrete mogelijkheden liggen. Tot 23, 24 jaar kun je zonder pro- bleem in de binnenvaart terecht komen. Wel moet je een lichame- lijke keuring ondergaan en moet je een dienstboekje krijgen. In de zeevaart is dat anders. Daar wordt veel met goedkoop buitenlands personeel gewerkt, maar kun je nog wel een stageplaats als aanko- mend matroos vinden." De eisen voor een baan in de bin nen- en zeevaart zijn verschillend. Schuller beveelt LBO of MBO-ni- veau aan voordat aan een oplei ding wordt begonnen. Voor de binnenvaart geldt een opleidings- duur van drie jaar, aangevuld met een jaar stage. „En bij alle bran ches moet je of Nederlands of En- gels beheersen. Dat is logisch, want je moet iemand aan boord na tuurlijk op een normale manier Foto: Dick Sluijter) kunnen uitleggen wat hij moet doen. De lichamelijke keuring is uiteraard van belang en daarnaast moet je een veiligheidscursus doen. Je moet bijvoorbeeld weten hoe je met reddings- en brandbe- strijdingsmiddelen moet omgaan." Schuller wijst er op dat bij de Rijn- cruisevaartook behoefte is aan bij voorbeeld koks, kelners of perso neel in de huishoudelijke dienst, niet direct banen waar je in de ma ritieme sfeer aan zou denken. Al- leen de cruisevaart op zee valt bui- I- ROTTERDAM - De werkloosheid in de regio Rijnmond daalt nog steeds. Onder druk van de stijgen- de vacaturemarkt is de geregi- streerde werkloosheid in 2000 ge- daald met liefst 11 procent. Van de mensen die zich verleden jaar lieten inschrijven als werkzoe- kende, vond 70 procent binnen zes maanden een baan. Ook langdurig werkelozen profiteerden mee van de ontwikkelingen: het aantal men- sen dat langer dan drie jaar geen werk had, daalde namelijk met 20 procent tot 20.300. Ouderen, vrou- wen en allochtone minderheden profiteerden gemiddeld minder van de dalende werkloosheid. Zo bestond op 1 januari meer dan de helft van de werkzoekenden uit vrouwen. Het aandeel van alloch- tonen in het werklozenbestand is 46 procent. Wordt gekeken naar de gemeenten in de regio, dan blijkt dat het aantal werkzoekenden in Rotterdam ver leden jaar daalde met 9 procent ten opzichte van 1999. Een daling kwam in alle gemeenten voor, maar toppers waren bijvoorbeeld Bleiswijk (27 procent minder) en Maassluis en 's Gravendeel (23 procent minder). Ook goed scoor- den Dordrecht (22 procent) en Ro- zenburg (21 procent). In totaal werden in de Rijnmond ruim 12.000 vacatures door de Arbeids bureau's vervuld. Het aantal vaca tures steeg in 2000 met zo'n 29.000, waravan bovendien 72 procent langer dan vier weken on- vervuld bleef. Kortom: voor de werkzoekende is er op de arbeids markt genoeg te vinden. Arbeids markt 2001 is dan ook een goede gelegenheid om zelf eens een kijk- je te gaan menen bij al die werkge vers die nog mensen nodig hebben. Bron: Arbeidsmarkt Nieuws (Ar beidsvoorziening Rijnmond), fe- bruari 2001. Profiteer van onze speciale aanbieding3 maanden het Rotterdams Dagblad in de bus voor f 35,95 per maand met automatische betaling. Eerste twee weken gratis Rotterdams Dagblad in de bus. Plus twee toegangskaarten cadeau voor de wedstrijd Feyenoord - NEC op zaterdag 21 april. I if 35,95 per maand) Naam: Voorl: Postcode: I Adres: I I Telefoon: BanK/gironr.: d*m.controlctoaH>tffng) Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzege! naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Geltft alleen ata u de afgeiopen drie maanden geen abonnee bent geweest.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 25