maasstad ■ill Een flonkerend juweeltje temidden van afbraak, vuilnis en verloedering ussm Kinderbingo in Kiuphuis Oost Opvang kansarme kinderen Onder- nemersloket in Schiedam Opening van gerestaureerde molenwerkplaats 't Hart van Maassluis: wandelgids door Maarten't Harts boeken Weerwoord van een filmfanaat Helft vult Omnibusenquete in De Andere Kant van de Medaille AJt SCHIEDAM - Kiuphuis Oost organiseert elke laatste woensdag van de maand een Kinderbingo. Deze bingo is voor kinderen van 7 tot en met 14 jaar (onder de 7 al- leen onder begeieiding). De kinderen kunnen ieuke prij- zen winnen. De eerstvolgen- de kinderbingo is op woens dag 28 maart. De bingo be- gint om 15.30 uur en is afge- lopen om 16.45 uur. De kos- ten zijn fl. 2,50. SCHIEDAM - Veel mensen maken alweer plannen voor de zomervakantie van dit jaar. Zo ook de Stichting Europa Kinderhulp. Niet voor zichzeif, maar voor kinderen die het hard nodig hebben. Het gaat om kans arme kinderen tussen de zes en twaalf jaar uit Engeland, Frankrijk en Duitsland. Maar er zijn ook kinderen uit Nederland voor wie een vakantie wordt geregeld. Kinderen die kansarm ge- noemd worden door hun er- varing. Kinderen uit kinder- tehuizen of uit grote gezin- nen met krappe behuizing. Kinderen van wie de ouders eronderdoor dreigen te gaan door ziekte, psychische pro- blemen of drank en drugs. Even kansarm zijn kinderen die het materieel niet zo slecht hebben, maar die door verschillende oorzaken niet de aandacht krijgen die ze nodig hebben. De kinderen worden gese- lecteerd door scholen, Riagg, Leger des Heils, Soci- ale diensten en soortgelijke organisaties. Om deze kin deren een lichtpuntje te bie- den worden gastgezinnen gezocht. Huiselijke gezellig- heid, geborgenheid, een an- dere omgeving, een beetje aandacht, geduld en vooral liefde, dat alles kan zoveel voor hen betekenen. De kin deren die op vakantie ko- men zijn al geselecteerd en wachten met spanning af. Want als er zich geen gast gezinnen aanmelden dan be- tekent dit voor veel kinde ren geen vakantie. Wie een plekje heeft om een kind liefdevol op te vangen in drie weken zomervakantie kan vrijblijvend contact opne- men met de stichting. De kinderen komen in de volgende periodes: Frankrijk Armee dus Salut: 1 juli tot en met 22 juli Croix Rouge: 7 juli tot en met 28 juli Sec. Populaire: 24 juli tot en met 13 augustus Nederland 23 juli tot en met 10 augustus Kosovo/Albanie 13 juli tot en met 3 augustus Duitsland Hannover: 16 juli tot en met 4 augustus Berlijn: 23 juli tot en met 10 augustus. Voor meer informatie kan er gebeld worden met Ed Ringelberg, tel. 078 - 614 95 22. SCHIEDAM - Sinds een aantal weken is in de Stads- winkel het Ondernemerslo- ket te vinden, waarvan het loket dagelijks is geopend van 08.00 tot 17.00 uur en op donderdagavond tot 20.00 uur. Ondernemers kunnen zich met alle vragen die betrek- king hebben op hun onder- neming in de gemeente Schiedam wenden tot het Ondernemersloket. De ge meente hoopt hiermee de dienstverlening en de com- municatie met de onderne mers verder te verbeteren. Zodra een ondernemer zich met een eenvoudig te beant- woorden vraag meldt bij het Ondernemersloket dan kan deze direct beantwoord worden. Wanneer het een complexere vraag betreft dan zullen de accountmana- gers binnen de sector Eco- nomische Zaken een coordi- nerende functie vervullen binnen de gemeentelijke or- ganisatie. Binnen deze sec tor zijn vier accountmana- gers actief om de contacten met het Schiedamse be- drijfsleven te onderhouden en te verbeteren. Momenteel wordt gewerkt aan een begeleidingsproject voor startende ondernemers binnen Schiedam. Hierover zijn reeds gesprekken gaan- de met de Kamer van Koop- handel, enkele lokale onder nemers en de gemeente over de wijze van oprichting. v..:' V' ,v cs\tcs Woertsdag 14 maart 2001 XQ56 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Al sinds de jaren zeventig verschijnen er dikke rapporten met plannen om het gebied tussen Lange Haven, Korte Haven, Westvest en Wal- vischstraat eens flink aan te plakken. De buurt zo dichtbij de Dam, waar Schiedams histo ric begon, is van centrum tot een achterbuurt verworden. Maar geen nood: plannen ge- noeg zoals die van ex-wethou- der Reijnhout met zijn Mont- martre aan de Maas- maar met uitvoering wil het niet vlotten. Ordinaire geldproblemen, pro- cedurefouten en weinig visie houden de plannen in de bu- reauladen. Onderwijl verloedert de eeuwen- oude wijk en vallen oude pandjes letterlijk om. Met als gevolg nog meer gaten en illegale vuilnis- stortplaatsen En toch zijn er opti- misten, doeners en tegen-de- stroorn-in-roeiers die ge woon een oud pandje daar opknappen en uit de nood redden. De redding van een mouterijpand. Een flonke rend juweel in Zwart Nazareth. In het gebied van de Westmolen- straat en omgeving worden slechts heel af en toe nog wat aan de huizen vertimmerd. Slechts hier en daar staan nog wat be- woonbare panden. En daar wo- nen de doorzetters, de zorgeloze optimisten die hun pand als een paleis beschouwen. Zoals daar op de hoek Westmolenstraat en El- zensteeg, waar sinds kort geheei gerenoveerd een oude mouterij uit 1580 staat te pronken. Geen woonhuis maar nog beter inge- richt als ambachtelijke werk- plaats. Daar is sinds enkele jaren de molenwerkplaats gevestigd van de Stichting Restauratie Werkplaats Schiedam (SRWS). Een juweel temidden van ver- krotting en afbraak. Een voor- beeld van hoe de binnenstad op- geknapt kan worden. „Als we ministers en staatssecre- tarissen op bezoek kregen, namen B en W ze altijd naar dit gebied. En geschrokken van de deplora- bele toestand van de binnenstad Het gerestaureerde pand aan de Elzensteeg. kregen we vaak geld los om Schiedam op te knappen", zo vertelt wethouder Wiegman ia- chend zijn gehoor bij de opening van de gerestaureerde werkplaats. Donderdag kon er verder gela- chen worden tijdens de inge- bruikne- ming van het oude pand. Slechts door stug volhouden van stich- tingen als Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBBS) en bedelen bij sponsors is het op knappen in negen maanden ge- lukt. En er zijn inmiddels meerde- re initiatieven om deze buurt uit het moeras te trekken. Allereerst de initiatieven van Jan des Bou- vrie met het Roelantspand. Maar ook particulieren die bijvoor- beeld de woning in de Elzensteeg 10 prachtig hebben opgeknapt of het gerestaureerde pandje 'In de reclame' in de Westmolenstraat. En dan zijn er ook nog de nieuw- bouwplannen van projectontwik- kelaar Bokx die in de buurt wo- ningen wil bouwen. Kijk ook naar het hagelwitte hoekpand Elzensteeg 2 en West molenstraat 12. Een pand uit 1580 waar vroeger een woonhuis met koeienstal was gevestigd, zo rond 1600. En waar natuurlijk in 1727 eenbranderij werd geves tigd en waar brander F. Pigeaud in 1875 een stoomwerktuig van twee paardenkrachten in plaatste. Zo'n tien jaar geleden zat daar een auto- sloperij Pijnen die zijn auto's overal in de wijk liet rond- slingeren. Na aankoop van de gemeente stond het pand een tijdje leeg tot- dat de molenwerkplaats van Rob Batenburg er een plaats kreeg. Na een aantal jaren in de oude troep te hebben gezeten werd het plan Foto Roger van der Kraan gemaakt het gehele pand op te knappen. En gek genoeg niet door de beroemde restaurateur Rob Batenburg zelf die de ver- brande molen de Walvisch weer helemaal opknapte, maar door een andere aannemer. ,,We heb ben het razend druk met het op knappen van de molen Kijck op de Dijck in Dordrecht en de Wal visch waar voor de Molendagen in april de molenstenen moeten worden geplaatst", vertelt Berrie de Vries, 6dn van de molenbou- wers van de werkplaats. De Schiedamse aannemer Bergwerf nam dit werk aan; het werd te- vens een leerlingenwerkplaats om zo het oude ambacht 'door te geven' aan bouwvakkers in oplei- ding. Zodat de eeuwenoude ken- nis niet verloren gaat. 'Die Maarten, die broer van jou, dat is zo'n rare vent' Door Jalmar Teunissen MAASSLUIS/LEIDEN - Zo nu en dan kijkt ze wat gespannen naar buiten. Is Maarten al in aantocht? Heeft iemand Maar ten al gezien? Bij de ingang van de Burcht staat wat familie van Lenie't Hart, met de camera in de aanslag. Terwijl Lenie 't Hart naar boven loopt, komt het ver- lossende bericht: Maarten komt eraan. Met een ijsmuts op rijdt Maarten inderdaad een minuut later de bocht om, de Leeuw van Leiden. De veelschrijver, de man die vooral in de jaren zeventig wel elke dag weer een nieuw arti- kel, boek of recensie leek te schrijven. Maar vrijdag 2 maart stond niet hij, maar zijn zus Le nie in de schijnwerpers. Maarten vond het wel best zo. In het Koetshuys onderaan de Burcht, het oudste plekje van Lei den, presenteerde Lenie afgelopen vrijdag haar nieuwe boek aan broer Maarten: „Tja, nu moet ik de toespraak houden. Normaal ge- sproken is het andersom en moet ik luisteren naar de toespraak van Maarten." Lenie neemt de lezer aan de hand van de verhalen en romans van Maarten mee door het Maassluis en Maasland van haar jeugd. De Wip, de Patijnestraat waar Lenie en Maarten beiden zijn geboren, de algemene begraafplaats waar va- der Pau werkte. Tegelijkertijd pro- beert ze uit te leggen hoe Maarten zijn boeken componeert, zegt ze: „Soms krijg ik verbaasde readies: Maar jouw moeder leeft nog! En ze is in Een Vlucht Regenwulpen aan keelkanker gestorven! Die moe- derfiguur, die heeft Maarten echt gekend, die heeft echt bestaan maar ze is inderdaad niet onze moeder. Wel het haar dat Maarten beschrijft, dat is het haar van mijn moeder. Zo maakt Maarten zijn boeken." Ze weet daarbij niet altijd met wat voor boek Maarten bezig is, vertelt ze. „Ik heb eens tegen hem ge- zegd: 'volgens mij kan je heel goed schrijven in de vrouwelijke ik-ftguur'. Toen zag ik dat over hem een warme gloed kwam en zei hij 'o ja? Denk je dat werkelijk?' Op dat moment was hij al bezig Lenie en haar broer bij de presentatie van hetboekje. met De Kroongetuige! (Het dag- boek van Leonie is een deel van de Kroongetuige, red.)." „Voor 't Hart van Maassluis heb ik zijn boeken nog eens een keer her- lezen: 'O, dit is een heel leuk stuk, en hier kan ik wat meer over ver- tellen'. Zo ben ik te werk gegaan. Het was heel erg leuk om te doen, heel lollig. Nee Maarten heeft zich niet met het boek bemoeid, hij staat er helemaal buiten. Als hij een boek schrijft, mag ik er ook niets over zeggen. Hij vond het zelf geloof ik ook wel lollig." Nog steeds merkt Lenie dat Maar ten in Maassluis niet bij iedereen geliefd is. Krijgt ze in het zwem- bad readies als 'die Maarten, die broer van jou, is zo'n rare vent'. Of zeggen mensen dat Maarten af- schuwelijke boeken schrijft, ter wijl ze nog nooit iets van hem heb ben gelezen. Maarten zet de werkelijkheid in zijn boeken naar zijn hand, in Le nie's toespraak komt ze er nog op terug. Maarten schrijft in zijn auto- biografie Het roer kan nog zesmaal 'Vaak bekeek ik medelijwekkend mijn zusje. Zij was van na de oor- log. Dat kon nooit goed zijn, en zie maar, het bleek al spoedig. Mijn honderwintergebit bleek ijzersterk; nu ik bijna veertig ben bezit ik nog maar vier vullingen. Maar haar gebit werd broos en zwart. Maarten lacht wanneer zijn zus het fragment voorleest, ze heeft zeker geen zwarte tanden. Dan staat hij op en neemt het boekje in ont- vangst: „Ik was acht, nee eerder zeven toen ik in de tuin van mijn vader in de Westgaag samen met mijn moeder de druiven krentten, daar was ze heel erg goed in. Daar vlakbij lag een plank over een sloot, ik liep er over heen en zei te gen mijn zus 'Lenie, kom nou toch ook over die plank'. Na lang aan- Foto Roger van der Kraan dringen kwam Lenie, maar ze kwam al gauw in de moddersloot terecht. Ik ben toen meteen naar mijn ouders gerend: 'Lenie is in het water gevallen!' Ze moest toen later kleren lenen van een buur- meisje. Het is toen niet zo best met Lenie afgelopen toen ze mijn voor- beeld besloot te volgen. Ik hoop dat het nu beter gaat, ik verwacht het wel." 't Hart van Maassluis, Lenie 't Hart. Verkrijgbaar in de Maasslui- se boekhandels voorfl. 22,50. Het boek kan ook worden besteld via internet: www.gopherpublishers- .com en kost dan fl. 17,50 (exclu- siefverzendkosten Beste Frank, Een afflche uit de jaren vijftig: Some like it hot, met MM in de hoofdrol. Natuurlijk te zien in de Monopole. Oude glorie die al weer zeker dertig jaar vergane glorie is. Maar oude glorie kan in ere hersteld worden als we ook naar de toekomst kijken. De oude glorie van het Monopole theater bestond natuurlijk niet alleen uit Roy Rogers, ome Lou Daniels bracht ons ook in contact met wat we tegenwoordig 'artfilm' en 'kwaliteitscinema' noemen: zo'n beetje alle nouvelle vague films hebben er gedraaid. Ook de oude Hollywoodklas- siekers met Ginger Rogers en Fred Astaire, alle films van James Dean waren er te zien. Dit soort films worden tegenwoordig weer gerestau- reerd en opnieuw uitgebracht, dus in het nieuwe Monopole theater zul len de oude tijden zo af en toe ongetwijfeld herleven, inclusief een kin- dervoorstelling op woensdagmiddag met Roy Rogers (of was het nou Buck, of toch Ginger?) Om de Monopole weer te laten bruisen moeten we ook naar het heden en de toekomst kijken. Dan zien we dat er naast het traditionele celluloid nieuwe technieken in opkomst zijn: DVD, digitate cinema al of niet via internet binnengehaald, digitate projectietechnieken zoals DLP (Digital Light Processing) met ongekende mogelijkheden (kijk eens op www.dlp- cinema.com). Deze nieuwe technische hulpmiddelen brengen nieuwe vormen en beelden onder onze aandacht: bijvoorbeeld films met ver schillende versies waarbij het publiek bepaalt wat er gebeurt. Als het Monopole theater weer opengaat, zal daar net als vroeger voor iedereen wat te zien moeten zijn: voor jong en oud maar ook voor men- sen uit andere culturen. Vandaag de dag kijken we niet alleen naar een groot projectiedoek maar ook naar een klein beeldscherm. Internetten, e-mailen, surfen en chatten zijn onderdeel van de hedendaagse beeld- cultuur. Niet alleen jongeren houden zich hier mee bezig, er zijn tegen woordig ook aardig wat 65-plussers die de weg weten in digiland. En de kleine neefjes en nichtjes kunnen zo lekker elektronische briefjes schrij ven en ontvangen, oude en nieuwe filmpjes bekijken op celluloid ofdigi- taal, samen met hun opa en oma als ze dat willen. Als je niet meer weet wat MM betekent, kun je dat opzoeken in de digitate dikke van Dale, de Nederlandse versie, maar ook in het buitenlandse equivalent daarvan, waar misschien wel veel duidelijker in staat wat je zoekt. Behalve al deze opgeslagen beelden kunnen ook kleine theatervoorstel- lingen met bijvoorbeeld standup-comedians (vroeger heetten die 'confe- rencier', weet je nog wel?) een plaats krijgen in de Monopole. Razend populair, net als Wim Kan en Toon Hermans in hun glorietijd. Moderne helden en schurken dragen tegenwoordig baseballpetjes. De schurken kun je herkennen aan het foute logo (beeldmerk), en wat er deze maand fout is kun je weer opzoeken op internet. Of je gaat natuur lijk gewoon op je gevoel af. Groeten van een oude fllmfan, John van Gestel. SCHIEDAM - lets minder dan de helft van 3200 geenqueteerde Schiedammers van zestien jaar en ouder heeft gereageerd op de Omnibus-enquete 2000. Volgens het Bureau Onderzoek en Statis- tiek mag dat best een goed resul- taat worden genoemd. Wel valt er een afnemende trend waar te nemen. In 1992, toen het eerste Omnibus-enquete in Schie dam werd gehouden, vulde 62 pro- cent van de Schiedammers de en- quete in. Tegelijkertijd met de 'gewone' Omnibus-enquete is ook nog een Jeugdomnibusonderzoek uitge- voerd. De enquete is gehouden on der de groepen 6, 7 en 8 van de ba- sisschool en scholieren van het middelbaar onderwijs. Enkele dui- zenden formulieren zijn door de scholieren teruggestuurd. De ge meente zal uitzendkrachten inhu- ren om de resultaten binnen een re- delijke termijn te kunnen verwer- ken. Rond april zijn naar verwachting de uitkomsten van beide onderzoe- ken gereed. In het Stadsblad Schiedam d.d. 7-3-2001 wordt geciteerd uit een anoniem artikel van het PvdA partijblad Schiedam. De insinuaties richting het AOV zijn dusdanig dat de keerzijde van de medaille dan maar eens moet worden getoond, want als je alles uit zijn ver- band rukt, kan je natuurlijk over demagogiek schrijven, doch deze uitlating is buitengewoon misplaatst. In de schriftelijke vragen van het AOV betreffende mogelijke compensatie van de verhoogde landelijke heffingen werden meer doelgroepen dan ouderen aan de orde gesteld. Alleenstaanden en sociale minima komen er namelijk evenals een aantal ouderen, waaronder veel alleenstaande ouderen, bekaaid af. Het College erkent in de beantwoording dat er individueel ef- fecten op de koopkracht zullen zijn door de tariefsverhogingen. Die verhogingen van die heffingen stelde het AOVjuist open en eerlijk aan de orde, wij schuilen ons niet achter anonimiteit. Er is nog steeds een koopkracht achterstand, door landelijke verhogin gen van tarieven en heffingen wordt dat alleen maar groter, en zijn er steeds meer mensen die het financieel niet meer kunnen bolwerken. Als wij zien dat de heer Kok, die ten tijde van zijn FNV verleden zo streed voor gelijkwaardigheid en behoud en veranke- ring van zekerheden, er nu mede voor zorgt dat deze zekerheden te niet worden gedaan door een paar sluwe landelijk opgelegde truk- jes waardoor de minima steeds meer structured per maand moe ten inleveren, dan is dat onacceptabel. Dat heeft met demotiveren te maken! De inkomenssamenstelling van de Schiedamse wijken zegt voldoende. N.N. schrijft dat hij het AOV liever ziet gaan dan komen is jammerde samenstelling van de gemeenteraad wordt namelijk bepaald door de keuze van de kiezer. In tegenstelling tot zijn insinuaties is het AOV niet alleen met de ouderen van nu maar ook met de ouderen van de toekomst bezig, daar valt hijzelf ook onder, binnen het AOV is er geen onder- scheid tussen jong en oud, bij zijn organisatie wel, er wordt zelfs landelijk een kloof waargenomen, evenals zijn stelling dat 65+ers het beduidend beter hebben dan 65 minners met een minimumin- komen. De betrokken wethouder heeft in november 2000 beloofd meer inzet richting de oudere Schiedammer te plegen inzake Ar- moede Beleid en Bijzondere Bijstand. Het AOV heeft gevraagd om een gelijke behandeling voor de mensen die het nodig hebben, en dat zijn niet alleen de sociale minima maar ook een aantal oude ren in Schiedam. En die zijn er in toenemende mate. Helaas ont- kent de sociale club blijkbaar dat er veel ouderen in Schiedam zijn die inderdaad van een schraal inkomen rond moeten komen. Ze ker nooit de wijken in geweest. Het AOV staat voor de ouderen van vandaag en de ouderen van morgen, het is zielig dat een anonieme sociaal-democraat zich zo laat gaan terwijl ook hij ouder wordt, en wie zal er straks voor hem zorgen Daar denkt hij nu nog niet aan. Het AOV denkt aan van daag en morgen, de andere kant van de medaille wordt ook voor anonieme sociaal democraten nog wel eens zichtbaar. Catelijne Raaphorst-de Groot Fractievoorzitter AOV N.B. de AOVfractie Schiedam mocht tot op heden nog geen ciubblad met het origineel van het bedoelde artikel van de soci aal democraten ontvangen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 21