maasstad 'Een DJ moet de hoge wiskunde van iedere plaat doorgronden' Verassendetentoonstelling over Rotterdamse filosoof i STARTERS 95 rcj I MULTIMETER CAMPING ANTENNE Filmprogramma Herman Dekker op Rotterdam TV SPECIAAL VOOR AUDIO CD-RECORDERS PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL.: 010-4.618.525 DJJosz, Hefner en Only Child op Drum Rhythm Night in Calypso Schilderijen, kaarten en prenten geven beeld van filosoof L«? JVC SONY J9r- istad door Vincent Wernke ROTTERDAM - Acts die op het jaarlijkse 'Drum Rhythm Festival' komen of hadden moeten staan, zijn zo'n vijf, zes keer per jaar te zien tijdens de zogenaamde 'Drum Rhythm Nights'. Twee van die acts zijn Hef ner en Only Child. Zij zijn komende zondag te zien in Calypso 2001, samen met 'local hero' DJ Josz. „Zij zijn de hoofdacts en ik pas daar blijkbaar goed bij", verklaart de 31-jarige Rot- terdammer. ROTTERDAM - Hij is twee en half jaar bezig geweest met voorbereiden, maar afge- lopen week was het eindelijk zo ver. Op Rotterdam TV, kanaal 59- presenteerde Her man Dekker eindelijk zijn programma, wairin de beeld- cultuur in Rottedam centraal staat. „Ik heb nog geen nega- tieve reaches g;had, maar ik vind zelf dat let nog beter kan. Ik heb er /ertrouwen in dat dat ook gaat lukken. ROTTERDAM - De naam Erasmus wordt al eeuwen ge- associeerd met Rotterdam. Er is een universiteit naar hem vernoemd, evenals een brug en een metrolijn. Ter ere van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa heeft de Atlas Van Stolk een expo- sitie ingericht over de filo soof in Het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat in Rotterdam. De tentoonstel- ling duurt tot 17 juni 2001 en geeft de bezoeker via schilde- rijen, prenten, briefkaarten en aanverwant materiaal, een beeld van deze beroemde Rotterdammer. swin In het Correct Service Center aan de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam vindt u een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Panasonic, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Toshiba en Akai. Ook op het gebied van afstandsbedieningen, accu's voor o.a. draadloze telefoons, pluggen, en kabels vindt u in het Correct Service Center een ruime keuze. JVC X&sW iUF jm- 4 ®S® J49T- V/oor nils bowlen??? Woensdag21 rnaart2001 TX51 ROTTERDAM - Kreidler is een der belangrijkste exponenten van de nieuwste Deutsche Welle. Don- derdag is de banclte zien op het po dium van WaterFront. Vooraf Fizzarum uit StPetersburg met hi- tech electronic!. Aanvang 21.00 uur en kaartei kosten f 12,50. Zo'n vijf jaar geleden begonnen Kevin Aper, Vlarien Nicotine en Ivo Backbreiker, voortbordurend op de leest vm de Ramones, Scree ching Weasd en The Queers, het punkrock'n'roll combo TheApers. Inmiddels bbben ze meer dan 150 optredens cp hun naam staan, en meer dan ten releases. Op vrijdag 23 maart veren ze hun vijfde ver- jaardag. Ainvang 21.00 uur en de entree is gratis. Zaterdag weer een Strictly 'fechno avond, waarvoor het Brabmtse gezelschap van Zo- diak Conmune is uitgenodigd. Aanvanj 22.00 uur en de entree bedraag entree 12,50. Na De Aetalen Inquisitie op vrij dag, en De Dansfabriek op zater dag, is let zondag tijd voor vier bands inBaroeg. De Poolse death- metal fcrmatie Yattering, het Tje- chische Pandemia, en de relatief jonge baids Open en Enraged. De zaal gait zondag om 15.00 uur open ende entree bedraagt vijftien gulden. En ook op maandag heeft Baroegtwee bands op het podium staan: Marduk en Mystic Circle. Alle relen om het weekend met een dag te verlengen. Aanvang eerste band 21.00 uur. Kaarten kosten25 gulden. Nighttown heeft vrijdag hip hop formate Postmen op hit podium. De band had wat problemen met de vorige platenmiatschappij, maar presenteerde cnlangs bij Warner de nieuwe cd 'Revival'. Het optreden van Postmen begint om 21.00 uur en kaartei kosten 25 gulden. De Amerikians/Franse formatie 16 Horsepower staat za terdag in Nighttowr. Aanvang 20.00 uur, entree drie ientjes. Op woensdag 28 maar heeft Plan- C weer een nieuwe editie van Marlboro Flashbacks Deze keer staat Dilana Smith ;entraal, die nummers ten gehore brengt van Skunk Anansie. Aaivang 22.00 uur en kaarten kostei 17,50. Now Wow heeft aterdag Ben ny Rodrigues, Erf de Man, Timst'r, Quinten de Rozario en Jessie K. Aanvang 3.00 uur, en tree 24,95. De Baty Kain Band is geformeerd rond 4 afro-ameri- kaanse dichter/acteu Gylan Kain. De synthese van loezie, soul, blues en improvisaie, die deze vijf-mans band breigt, wekt een ongebruikelijke sparning op. Op 25 maart staat de baid op het podi um van Rotown. 2>anvang 22.00 uur en kaarten kostei 7,50. Als we al zo'n twintig minuten in gesprek zijn in het Wester Pavil- joen in Rotterdam, wijst DJ Josz plotseling op de muziek. „Dit is nou Heftier", stelt hij glimia- chend vast. Geheel toevallig klinkt de cd van de hoofdact van de komende 'Drum Rhythm Night' door de ruimte. Phusion en Left Field, noemt hij de mu- ziekstijl van Hefner. DJ Josz: „En de andere hoofdact van die avond, Only Child, heeft duidelij- kfe links naar de seventies maar het klinkt wel heel eigentijds. Even daarvoor heeft hij uitgelegd dat deze avonden zijn ontstaan uit het Drum Rhythm Festival. „Op deze manier is een continuiteit gecreeerd, want deze avonden vinden vijf, zes keer per jaar plaats in verschillende steden. Het programma bestaat uit een combinatie van live-muziek en dj's. Er is altijd een grote buiten- landse act, gecombineerd met een local hero. In iedere stad is er tel- kens een lokale DJ, en in Rotter dam ben ik dat nu," „Tja, wanneer ben je een DJ?", werpt hij op als tegenvraag, wan neer hem wordt gevraagd hoe- lang hij al DJ is. „Is dat als je de drang voelt om voor een publiek te laten horen wat je hebt uitgevo- geld met plaatjes? Of pas het mo ment waarop je de daad bij het woord voegt? Ik hoor soms DJ's die voor het eerst voor een groot publiek staan, die draaien alsof ze het al jaren doen. Maar je ziet ook DJ's waarvan je denkt: was maar opje zolderkamertje gebleven," DJJosz: Jk zit ergens tussen het midden en de DJ's die zeggen 'fuck, ik draai wat ik wit'. Eigenzinnig ja, maar dat moet ook welom op deplaatsen te komen waarik wiidraaien." foto: Dick siuijter Josz heeft altijd een eigen drive- in-show gehad, maar noemt als omslagpunt het moment waarop hij in Breda op kamers ging wo- nen, en daar mocht komen draai en bij Exq's. „Daar ging ik voor het eerst meer de underground in, en ontstond een verdieping in mijn muzikaie keuze. Dat zorgde voor opschud- ding bij mij- zelf. Diep- gang vind ik wel belangrijk voor een DJ. Dat betekent onderzoek verrichten en je huiswerk doen, om door te dringen tot de tweede of zelfs derde laag." Platen draaien is associeren, voegt hij daaraan toe. „Op 25 maart is er ook een lounge-pro- gramma in Calypso met DJ Cha os. Hij is een meester in associe ren, al gebeurt dat soms onbe- wust. Hij draait na de Propeller Heads opeens een nummer van Nancy Sinatra: These Boots Are Made For Walking. Als ik dat hoor, denk ik: wat een mooie sprong. Als DJ moet je de hoge wiskunde van iedere nieuwe plaat kunnen doorgronden." De volg- orde waarin platen worden ge- draaid is volgens Josz zeer bepa- lend voor de sfeer op een avond. „Als DJ probeer je een sfeer te creeren. Met korte sets heb je daarbij ook te maken met de sfeer zoals die op dat moment is, daar bij probeer je een eigen toon te zetten. De eerste plaat die je draait is dan essentieel. Maar in een lange set heb je natuurlijk meer tijd en ruimte om iets te doen", aldus Josz. DJ Josz draait onder meer in strandtent Woodstock, Cozmic in Rotterdam en Pacific in Amster dam. Daarbij draait hij samen met Dance da Dance in Extravaganza in Nijme- gen, en is hij regelmatig te bewonde- ren in Zu rich, onder meer in soort kuur- oord waar een groep Rotterdam- mers twee keer per jaar een party organiseren in een afgelegen kas- teel van zes verdiepingen. DJ's die daar twee keer per jaar te zien zijn, draaien zondag ook in Ca lypso 2001De lounge wordt daar verzorgd door Mister Wix, DJ Antal, Rushhour, DJ Chaos en "N Dorphin. „Je hebt twee uitersten in DJ's", vertelt de 31-jarige Rotterdam- mer. „Je hebt DJ's die draaien al- leen wat ze zelf willen, en aan de andere kant heb je 'pleasers', die Top 40 muziek en Dance Classics draaien. Ik zit ergens tussen het midden en de DJ's die zeggen 'fuck, ik draai wat ik wil'. Eigen zinnig ja, maar dat moet ook wel om op de plaatsen te komen waar ik wil draaien." Hoelang hij nog DJ blijft, durft Josz niet te zeg gen. „Daar hoort in principe geen leeftijd bij. Maar op het moment dat ik de ontwikkelingen niet meer bij zou kunnen houden, haak ik af. Want ik wil niet als 'DJ de Vergane Glorie' door het levengaan." Dram Rhythm Night met Heftier, Only Child en DJ Josz, zondag 25 maart in Calyp so 2001Mauritsweg 5 Rotterdam. Aanvang 21.00 uur. Kaarten kosten 17,50. Voor meer informatie: 010-402.20.19. Herman Decker door Vincent Wernke Ongeveer een jair geleden vertel- de Rotterdamse llmfreak Herman Dekker in deze krant over zijn plannen. „Door nijn eerdere werk voor Stadsradio Rotterdam en Rot terdam TV had ik al wat krediet opgebouwd, maar toch heeft het flink wat inspaniing gekost om dit op te starten. Ik heb er prive ook veel geld ingeslopt. Maar inmid dels zijn we eenstichting, met een sterk bestuur, ei een startsubsidie van Stichting Lckale Omroep Rot terdam (SLOR) Het zijn mensen die stevig met hun benen op de grond staan. Dat is belangrijk, foto: Rob Kamminga vooral omdat ik zelf nogal enthou- siast bent over dingen. Dan is het fijn als anderen je op zaken wijzen die wel of niet mogelijk zijn." Uitgangspunt voor zijn program ma is het uitdragen van de beeld- cultuur. „Wees nou eens trots op die stad", verzucht Dekker. „We hebben zo veel cultuur, en veel kunstenaars - houden zich in de marge bezig met die beeldcultuur. Er zijn veel producties, maar ook festivals, zoals onlangs een Ara- bisch Filmfestival. Ik vind het ook belangrijk om al die culturen in mijn programma te halen. Laatst had ik een Turkse programmeur van Lantaren/Venster, die kwam vertellen wat de komende tijd in zijn theater gaat gebeuren." Terwijl Herman Dekker enthousi- ast vertelt, benadrukt hij dat zijn programma niet te elitair mag wor den. „Het moet laagdrempelig zijn, beeldcultuur is ook Pathe. De grote blockbusters komen ook aan bod, niet iedere week, maar wel regel matig. We nemen ons programma ook op verschillende locaties op. We zijn in Cinerama geweest en in. V2, maar we gaan zeker ook een keer in Pathe draaien. Dekker is er- van overtuigd dat in Rotterdam - dat de audiovisuele sector stimu- leert - plaats is voor een program ma als dat van hem. „Na de eerste uitzending ben ik naar de kroeg ge- gaan om readies te peilen. Nou, ik heb geen negatieve readies gehad. Tuurlijk kan het beter, maar ik heb er alle vertrouwen in dat we iets moois kunnen blijven maken." door Daan de Neef Erasmus van Rotterdam, of precie- zer Desiderius Erasmus Roteroda- mus, werd in 1466 in Rotterdam geboren. Dit is tevens het enige wapenfeit van Erasmus met be- trekking tot Rotterdam. Hij zwierf de rest van zijn leven door Italie, Zwitserland en Engeland. Erasmus werd voornamelijk bekend als een geleerde en filosoof. Ofschoon Erasmus zwoer bij het Christendom - hij had de priesterroeping - uitte hij ongezouten kritiek op de ge- loofsbelijdenis van de Rooms Ka- tholieke kerk van zijn tijd. Eras mus vond dat de kerkelijke over- heid zich te veel te goed deed aan zaken die niets met het Christen dom te maken hadden. Hij observeerde zijn collega's goed en schreef naar aanleiding van zijn bevindingen het befaamde boek 'Lof der Zotheid'. Dit werk werd ook opgemerkt door de her- vormer Maarten Luther. De twee hadden beiden felle kritiek op de Rooms Katholieke kerk. Ze kwa- men met elkaar in contact en kwa- men tot de conclusie dat ze wel heel erg veel gemeen hadden. Het was voor Luther dan ook een bitte- re pil dat Erasmus bij de Katholie ke Kerk bleef en zich niet aansloot bij de Hervorming. In zijn dagen stond Erasmus be- Het beeld van Erasmus bij de ingang van de Laurenskerk. kend als een productieve geest. Hij vertaalde het Nieuwe Testament en schreef daarnaast zelf boeken. Hij keerde nooit meer terug naar Rot terdam. Althans, niet fysiek. Aan- gezien Erasmus razend populair was in Europa, zag de stad Rotter dam zich genoodzaakt zijn naam met zijn geboorteplaats te betrek- beeld op de Coolsingel geplaatst. In 1964 moest het wederom wij- ken. Dit maal voor de aanleg van de metro. Toen werd er besloten dat Desiderius Erasmus een per- manente plaats kreeg op het Grote- kerkplein, bij de ingang van de Laurenskerk. Het beeld is wellicht de bekendste ken. Na zijn dood in 1536 kreeg de filosoof een standbeeld op de plaats vlakbij zijn geboortehuis bij de Laurenskerk. Later werd een le- vensgroot standbeeld op de Grote Markt gezet. Van 1622 tot 1940 keek de beelte- nis van Erasmus, met zijn ver- trouwde boek in handen, op talloze generaties Rotterdammers en toe- risten neer. Het beeld overleefde het bombardement en werd voor alle zekerheid in de tuin van muse um Boijmans van Beuningen be- graven. Na de oorlog werd het afbeelding van Erasmus. Desal- niettemin zijn door de eeuwen heen genoeg spullen met zijn beel- tenis op de markt gekomen. Drie medewerkers van Atlas Van Stolk, een historische verzamelvereni- ging, kwamen met het initiatief om zo veel mogelijk Erasmus gerela- teerde zaken in te zamelen en te exposeren. Dit resulteerde in een tentoonstelling in Het Schielands huis aan de Korte Hoogstraat. Trots laat Lina van der Wolde zien wat de vereniging allemaal bij el kaar heeft weten te sprokkelen. De foto: Dick Sluijter wetenschappelijk medewerkster van de Atlas Van Stolk heeft de af- gelopen maanden samen met haar collega's haar uiterste best gedaan de Erasmus-expositie zo interes- sant mogelijk te maken. Prenten en schilderijen van Erasmus sieren de wanden. Om de expositie een Rot- terdams tintje te geven hebben Van der Wolde en haar kompanen een overzicht gegeven van het befaam de standbeeld in Rotterdam door de eeuwen heen. Op oude brief kaarten is te zien waar het beeld vroeger stond. Van der Wolde: „Erasmus is na tuurlijk een begrip in Rotterdam. Helaas weten een heleboel mensen niet precies wie hij was. Ik hoop dat belangstellenden wat opsteken van deze expositie. Erqasmus wordt vaak in verband gebracht met Rotterdam wegens zijn reputa- tie als nuchtere Europeaan. En Rotterdam als wereldhaven heeft natuurlijk zo'n zelfde air. Erasmus leeft gewoon in Rotterdam en daarom is deze expositie zo boei- end. Je kunt hier op een informele manier kennis maken met het feno- meen Erasmus." s c A A JVC VUV 994 STARTERS KIT Bestaande uit een compacte videocameratas, digitale 60 minuten video tape en een BN-V607 accu. Geschikt voor JVC GR-DL 9200/9700/9800 videocamera's. C0RRECTPRIJS Art.nr. 87910 *c y« - S0UNDEX DYNATEK DT-21 5 IN 1 MULTIMETER Deze meter meet naastde gebruikelijke Spanningen, Stromen en Weerstanden en andere gebruikelijke waarden ook: Geluidsniveau, Licht, Vochtigheid en Temperatuur. Deze meter wordt compleet geleverd met snoeren, meetprobe, batterij en rubber holster. C0RRECTPRIJS Art.nr. 183385 SONY CRM-74 CD-R AUDIO Nieuwvan Sony zijn deze topkwaliteit CDR-audio schijfjes met een opname capaoiteit van 74 minuten. Speciaal ontwikkeld voor gebruikin alle audio merken CD-recorders. C0RRECTPRIJS PER STUK 5.50 10 VOOR Art.rir. 88412 SOUNOEX SOUNDEXDAE-100C CAMPING ANTENNE Met deze eenvoudig te installeren antenne kunt u op uw boot, caravan of vakantiewoning naarde lokale tv stations kijken. Geschikt voor 12 en 220 volt. CORRECTPRIJS Art.nr. 2042 Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18 00 uur vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Jazeker. Zelfs Z irogelijkheden Kijk maar even op nww.bowlinqzuidplein.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 21