maasstad m&L ±2 Het geheim van de lachende 10 'Ik denk dat nog heel veel mensen hun eigen stad niet kennen' wiik kort Onbekend 'virus' breidt zich als een olievlek uit over de regio Havens en Heerlijkheden van start Rijnmondgebied in ban van magentakleurige smiles SCHIEDAM Woensdag21 maart2001 Speel nu met een gratis actiefiche om een Douglas bon t.w.v. fl.60,- Maaspost niet ontvangen? Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Blj onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. maasstad maasstad weekbladen SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 24 maart verzorgd door gemengd koor Senec- tute uit Schiedam. Ank Geul aan piano en Kees Passchier aan koororgel verlenen hun medewerking. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Ruilbeurs Avondmuziek Spelletjes Peutermuziek Podium Vegetarisch koken Crucifixion Bingo van de lezer ROTTERDAM - Als een olievlek breidt het zich uit over Rotterdam en wijde omgeving. Ze lachen je overal toe; in de taxi's van de RTC, vanaf ramen, win- kelruiten en Enecohuisjes. Zelfs op de servetten van snackspecialist Bram Lada- ge staan ze afgedrukt. Het zijn afbeeldingen van smiles in de magentakleur waarin het getal '10' staat afge- beeld. Waar komt die brede smile vandaan? Wat is er de bedoeling van? Wat heeft die tien er mee te maken en welke perso(o)n(en) of or- ganisaties zitten er achter? Lopen door het oude centrum i Schiedam, daarna in de bus na de naoorlogse wijken. De 'big smile'duikt overal op, zelfs vanuiteen fietstas. lHH u Sigarenmagazljn van de Boor, Groenelaan53 Stadskantoor, Stadserl 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan46Q Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagbfad, Over de Vests n 3 Maas Kadothtek, Hoogstraati68 Hervormde gemeente iGrote Kerk, Lange Kerkstraat. fco 10.00 uur. ds. A. Lamping. 7.o 17.00 uur. ds. H. Schipaan- boord. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. W. Verhoef. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J.A. van de Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. J-T. Zevenbergen. J'Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- •'laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 10.30 uur: ds. H.J. Bruins. 16.30 uur: ds. G.J. Zwarts. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds. A. van der Poel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. J 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Yisitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. M.F. de Vries. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. ee10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova'sGetuigen Nieuwe Haven 155a. iza 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der'Velden Telefoon 010-4738322 S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 25 maart een ruilbeurs gehouden van- af 13.30 uur. Postzegels, munten en telefoonkaarten kunnen worden geruild. Er is ook de mogelijkheid spullen gratis te laten taxeren. Toe- gang is gratis. SCHIEDAM - In de Dorpskerk Kethel brengt Magister Cantat zondag 25 maart werken ten geho- re van Schiitz in de serie Avond muziek. Aanvang is 19.00 uur en liturg is ds. J. van de Peppel. Toe- gang is vrij. SCHIEDAM - Elke maandagmid- dag kunnen belangstellenden in Kluphuis Oost terecht op de Spel- letjesmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Alleen de drankjes moeten worden betaald. SCHIEDAM - In Wijkcentrum De Erker kunnen ouders weer met hun peuter terecht bij de peutermuziek. Dat kan op dinsdag van 09.30 tot 10.30 uur en vrijdag van 09.00 tot 10.00 uur. Ook in de Oude Maas straat kan men terecht op donder- dag van 10.45 tot 11.45 uur. Spe- lenderwijs maken peuters met hun ouders kennis met de muziek. Kos- ten zijn vijftien gulden per maand. SCHIEDAM - Black Blues treedt donderdag 22 maart op in Podium Cafe De Graauwe Hengst vanaf 22.00 uur. Vrijdag 23 maart staat de tweede halve finale op het programma van de Popprijs Schie dam vanaf 21.20 uur. Toegang is gratis. SCHIEDAM - Het Emancipate Centrum organiseert zaterdag 24 en 31 maart en 7 april van 14.00 tot 19.00 uur de cursus Vegetarisch Koken. De kosten zijn fl. 75,-. Aanmelden en informatie via 473 45 45. SCHIEDAM - Het Hervormd Kerkkoor Schiedam houdt het jaarlijkse voorjaarsconcert in de Grote kerk op zaterdag 24 maart. Op het programma staat onder an- dere de ontroerende 'Crucifixion' van John Stainer. Kaarten kosten tien gulden en zijn bij de ingang van de kerk verkrijgbaar. SCHIEDAM - Elke dinsdagavond is er bingo in Kluphuis Oost. De prijs is fl. 17,50 per boekje en er zijn mooie prijzen te winnen. Aan vang is 20.00 uur. Pavlovreactie AOV In de Maaspost van 14 maart reageert mevrouw Raaphorst op een stukje in het Stadsblad waarin mijn artikel 'Koopkracht ouderen nader bekeken aan de orde komt. Op basis van dit korte bericht trekt mw. Raaphorst een groot aantal verkeerde conclusies. Het begint al met de conclusie dat het stuk in Voorwaarts van maart anoniem zou zijn. Mijn naam staat op de derde re gel van de eerste alinea. Als (ex-)hoofdredacteurvan Voorwaarts kan ik overigens verzekeren dat vanaf 1990 geen enkel opinierend stuk anoniem geplaatst is. Dat past niet bij onze stijl. In mijn stuk bespreek ik systematisch de opbouw van de ouderdomsvoor- zieningen en de invloed van de nieuwe Wet Inkomensbelasting, de BTW en andere heffingen op de koopkrachtontwikkeling van ouderen met een ge- ring inkomen. Op basis van de relevante feiten stel ik onder andere vast dat de netto AOW sinds 1 januari 2000 verhoogd is met 6,4 procent voor ouderen met een partner en met 7,3 procent voor alleenstaande ouderen. Deze realiteit verhoudt zich op geen enkele wijze met de beweringen van mw. Raaphorst dat 'minima steeds minder structureel per maand moeten inleverenUiteraard zullen er altijd mensen zijn die zich armer voelen dan voorheen, maar deze subjectieve armoede wordt absoluut niet door de koopkrachtontwikkeling gestaafd. In de koopkrachtontwikkeling is dan al rekening gehouden met tariefsverhogingen en andere inflatoire ontwik- kelingen. Graag had ik gehad dat mw. Raaphorst op basis van controleer- bare cijfers en gegevens een reactie zou schrijven, maar haar betoog ver- zandt in een forse dosis AOV-propoganda. Mijn constatering in Voor waarts dat mw. Raaphorst haar achterban als arme oudjes en (minima) bespempelt die slechts met de grootst mogelijke moeite rond kunnen ko- men, wordt in haar stukje geheel bevestigd. Opvallend is dat mw. Raaphorst zeer selectief winkelt bij het College van B&W. In antwoord op haar vragen inzake de lokale koopkrachtontwikke ling is haar vooral meegedeeld dat met name de belastingmaatregelen voor een koopkrachtgroei hebben gezorgd en dat er geen reden is voor lo kale koopkrachtondersteuning. Mw. Raaphorst voert het College van B &W echter op met de zin: „Het college erkent in de beantwoording dat er individueel effecten op de koopkracht zullen zijn door de tariefsverhogin gen Het gebruik van dit citaat om haar betoog te ondersteunen getuigt van veel creativiteit, maar doet ook afbreuk aan haar geloofwaardigheid. Mw. Raaphorst beticht mij verder van insinuates richting haar partij en denkt gelezen te hebben (waar?) dat ik het AOV liever zie gaan dan ko- men. Deze reactie past niet bij een ervaren politica. Mijn stuk bevat zeker inhoudelijk kritek op het AOV; het hoort bij de politiek om met elkaar in debat te gaan en het leveren van kritiek is daar vaak een onderdeel van. Als inhoudelijke kritiek echter verward wordt met termen als 'insinuates gaat het mis. Ook in de politiek geldt de regel dat je de bal speelt en niet de man ofvrouw. De brief van mw. Raaphorst toont helaas te veel trekken van een flinke Pavlovreactie. Het zou haar verder sieren dat als ze toch zo'n lange brief schrijft, zij de moeite had genomen om kennis te nemen van het originele stuk. Jan Willem Mennink, (hoofd)redacteur Voorwaarts 1990-2001 Flolland Casino Rotterdam, Weena 624, 010 206 82 06. www.hollandcasino.nl Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18jaaren geldige legitimatie. Actie loopt van 1 (v.a. 13.30 uur) t/m 31 maart. pa. Havens en Heerlijkheden ging af- gelopen vrijdag van start met film- beelden van de Schiedamse 's Gra- velandseweg. In een filmzaaltje van de oude Calypso, het hoofd- kwartier van Rotterdam 2001, nam de 'buschauffeur' de aanwezige wethouders en burgemeesters van zeventien Rijnmondgemeenten al- vast mee op een cultureel tochtje door enkele van de deelnemende steden. Naast de Stadstoer -die maandelijks in elke stad wordt ge- organiseerd, hebben de deelne- mers aan Havens en Heerlijkheden nog meer overeenkomsten in het programma. In de zomer speelt de Jeugdtheaterschool Zuid-Holland in alle steden de familievoorstel- ling Candide. Ook de Nieuwe Bar- den, een muzikale reis vol verras- singen, is straks overal te zien. Ambitieuze amateurmusici treden op in ongebruikelijke samenstel- lingen en spelen een bijzondere mix van allelei verschillende mu- De redactie van deze krant brak er zich uiteraard, net als ongetwij- feld vele duizenden regiogeno- ten, ook het hoofd over. Natuur- lijk. Al die big smiles zijn ook hier niet aan de aandacht ont- snapt. Maar ach, om daar nu me- teen een thema van te maken... Er wordt immers overal zo ontzet- tend veel op muren, ramen, deu- ren en wat al niet meer geplakt. dat een poster, sticker of plaatje meer of minder nu niet direct een reden is om er de voorpagina mee te vullen. Toch...? Anders wordt dat nu steeds meer nieuwsgierigen deze redactie be- naderen met de vraag wat al die lachende tienen te betekenen heb ben en waar ze in hemelsnaam vandaan kunnen komen. Inmid- dels blijkt ook de Stadsradio 'be- smet'. Op de meest onverwachte momenten klinkt er plotseling la- chend 'tien' door de ether. Luis- teraars begrijpen er helemaal niets meer van, kortom het raad- sel wordt met de dag complexer. Werd er ter redactie aanvankelijk dus weinig aandacht aan het feno- meen besteed. pas echt geintri- geerd raakte het redactieteam toen tot ieders verbazing de 'smi les' ook geheel onaangekondigd tot de pagina's in de eigen Maas- WATERWEG - Eerst een voet- tocht door het centrum, wat sfeer opsnuiven. Daarna in een speciale bus de buitenwijken in; plekken zien waar je anders mis- schien wel nooit zou komen. Ter- wijl de straten van Groenoord, de Vlaardingse Holywijk en de Maassluise Componistenbuurt aan je voorbij schieten, probeert de stadsgids orde te scheppen in de schijnbare chaos: 'Wist u dat Nieuwland in de jaren zestig...?' Dan, na twee uur, ben je terug op het beginpunt en moet er een wereld voor je zijn opengegaan. Dat is tenminste de opzet van de Culturele Stadstoer van Havens en Heerlijkheden, de regionale spin-off van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Euro- ziekstijlen. De rest van het pro gramma is door de steden zelf in- gevuld. Zo wordt in Schiedam de traditionele Schat-productie dit keer opgevoerd onder de vlag van Havens en Heerlijkheden. De ge meente Schiedam is verder druk bezig met het organiseren van het Stadserffestival, een muzikaal eve- nement van anderhalve dag waarin wereldmuziek een grote rol zal spelen. Ivo Opstelten, de burgemeester van Rotterdam, nam het eerste pro- grammaboekje van Havens en Heerlijkheden in ontvangst, waarin alle activiteiten van de zeventien gemeenten staan vermeld. Wat maakt Rotterdam tot Rotterdam? Is het een haven? Is het dan toch een stadsprovincie? Of is Rotterdam een aaneenschakeling van dorpen? vroeg hij zich af. Sommige van die dorpen had Opstelten in elk ge- val al leren kennen: „Zo weet ik dat je in Schiedam bijzonder goed kunt uitgaan." De Vlaardingse de- legatie achterin het filmzaaltje keek hooglijk verbaasd. Uitgaan in Schiedam? „Hij zal wel de restau rants bedoelen", merkte een Vlaardinger wat schamper lachend op, „daar komt Opstelten natuur- lijk vaak." In Schiedam start het programma op 18 april met de eerste stadstoer. Vlaardingen volgt op vrijdag 20 april. „Het zal een tocht worden van contrasten", zegt de Vlaar dingse stadsgids Max Thurmer, „van tegenpolen." Lopen door het oude centrum van Vlaardingen, ('Een stukje visserij, daar ontkom je niet aan'), afdalen via de Bloe- mentrappen van Wilma Kuil naar het Liesveld. Daarna de bus in richting de Van Hogendorplaan en de Babberspolder. Vandaaruit richting Holy en de Westwijk. En reken maar dat ook Vlaardingers verrast zullen worden. Thurmer: „Ik denk dat nog heel Vlaardingers hun stad niet kennen. Hoeveel mo- numenten heeft Vlaardingen bij- voorbeeld? Meestal komen Vlaar dingers niet verder dan een stuk of tien: het monument op het Ver- ploegh Chasseplein natuurlijk, en Foto Roger van der Kraan het Geuzenmonument op de Markt. Maar dan houdt het meestal op, terwijl Vlaardingen ongeveer 150 monumenten heeft." Thurmer zelf heeft al een tocht meegemaakt in Capelle: „Zelf had ik ook het idee 'wat moet je nou in Capelle'. Maar Capelle is echt hartstikke leuk. Je hebt een oud en een nieuw gedeelte, en als je tij- dens de rit de uitleg hoort van de stadsgids, welke plannen er zijn, wat er in het verleden is gebeurd, beleef je een fantastische tocht." Havens en Heerlijkheden, tot en met november 2001. Hetprogram- maboekje kan worden afgehaald bij het VW en de bibliotheek. stad edities doordrongen. Als pa- ginagrote advertenties, wel te verstaan. 'Ha...', dachten de re- dactieleden. 'Nu is het raadsel op- gelost. Even natrekken wie de op- drachtgever is en het geheim kan ontrafeld worden'. Nou, dat pakte even anders uit. Geen op- drachtgever te bekennen. Iedereen bleek plot- het winkelende publiek lopen uit seling 'Haas' te heten met als re- te delen. Nu krantenbezorgers (Foto: Dick Sluijter hun fietstassen met dezelfde stic kers beplakken en TV Rijnmond er nog een schepje bovenop doet door de kijkers met bewegende 'ten-smiles' te confronteren. En terwijl de verwarring steeds gro- ter wordt (6en verlichte geest opperde zelfs dat het mis- schien met de invoering van de Euro in de nabije toekomst te maken had) versehijnen er tot in alle uithoe- sultaat dat het raadsel alleen maar groter werd. Zeker, nu blijkt dat overal in de regio, ook verbuiten Rotterdam, promotieteams stic kers met afbeeldingen van de 10 met daaronder die big smile, aan ken van de regio steeds meer pos ters aan de ramen van de huizen. Het lijkt verdacht veel op een (lach)virus dat steeds agressiever om zich heen grijpt en, blijkbaar dankzij zijn vriendelijke uitstra- ling, niets en niemand onberoerd laat. Het 'virus' heeft zich zelfs bij alle vestigingen van Bram La- dage binnengedrongen. Niemand kan daar nog een patatje eten zon- der vanaf een servetje toegela- chen te worden door die 'big smi le'. Wat is toch het geheim van die lachende tien?

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3