Volksbeiang heeft oog voor huurders Notabelen wilden betere woonvoorzieningeminder bedeelden Vragen Crisisjaren Bouwplan OUD-BEIJERLAND - Op de vooravond van de eer ste wereldoorlog kwamen verschillende Oud-Beijer- landers bij een. Deze notabelen zagen in dat de min der bedeelden betere woonvoorzieningen moesten krijgen. Hun bedoeling was om woningen die vrij zouden komen alleen maar beschikbaar te stellen aan gezinnen die van een bescheiden weekloon rond moesten komen. Deze mannen vormden het eerste bestuur van de Bouwvereeniging Volksbeiang die de Koninklijke goedkeuring kreeg. Helaas gooide de oorlog roet in het eten en kon pas in in 1917, drie jaar na de oprichting, het eerste bouwplan voor tien woningen ingediend worden. Toen was dat nog aan de Baan, nu de Prins Bernhardstraat. Die eerste tien woningen werden in 1920 opgeleverd. Tolerantie lennium zijn ze voor het eerst begonnen met een enquete onder de huurders. Om te weten te komen hoe zij nu tegenover het functioneren van de Woonstichting staan. De zogeheten bewonersscan. „We hebben daarbij maar een foutje gemaakt, we hebben vorig jaar de huurders niet van te voren op de hoogte gesteld van de enquete die telefonisch werd gehouden. We hebben veel telefoontjes gehad hier na die enquete", vertelt Van Brakel over de eerste bewonersscan. Op het gebied van service scoorde Volks beiang ver boven het landelijk gemiddel- de. Over het aanbieden van de huurwo- ningen waren de huurders niet zo tevre- den, maar nog was de score boven het ge- middelde. De karakteristieke rust van Oud-Beijerland in de wijken werd zeer gewaardeerd door de huurders, net als de hoeveelheid groen in de wijk. Wat vol- gens Van Brakel opvallend was, is dat de Beijerlandse huurders zich meer dan ge- middeld ergeren aan vandalisme, terwijl het hier niet zulke erge vormen aanneemt als op landelijk niveau. Dit jaar krijgen de huurders weer een nieuwe enquete voor hun voeten. Weer zullen de gebruikelijke vragen de revue passeren, zoals tevredenheid over de woning en ga zo maar door. Maar er komen ook wat speciftekere vragen aan bod. Of de huurders interesse hebben in een hondenuitlaatservice, of ze sateliet- voorzieningen willen, of dat ze een Inter- net-verbindingwillen „De werkplaats die aan het kantoor van de Woonstichting is verbonden, vormt de uitvalbasis voor de vaklieden van de technische dienst. Werkzaamheden voor het onderhoud, zoals timmer- en schilder- werk aan ramen en deuren, wordt zoveel mogelijk in de werkplaats voorbereid. Ook worden hier de meest voorkomende onderdelen op voorraad gehouden voor reparaties aan sanitair en verwarmingsin- stallaties. Bij de technische dienst zijn de vaklieden onderverdeeld in de vakgroepen CV/ elektra, loodgieters/metselaars, schilders en timmerlieden. Het zijn allrounders, die de meest voor komende onderhoudswerkzaamheden en storingen weten te klaren", vertelt Van Brakel. „Toen haalden de bestuursleden zelf nog de huur wekelijks op bij de mensen thuis. Met een grote zak voor zich, daar ging het geld in. Toen kostte dat nog f2,75 per week. Maar voor die tijd was dat een he- leboel geld. Woningen werden toen nog mondeling verhuurd, contracten kwamen pas later. Daar stond dan in dat het verbo- den was om varkens in en rond het huis te houden", vertelt Arjen van Brakel, hoofd van de afdeling Verhuur- en Bewoners- zaken van de Woonstichting Volksbe iang. In de jaren dertig, de crisisjaren, bleven een paar woningen leeg staan. De huur was gestegen naar vier gulden per week en velen konden dat niet betalen. Het be- stuur wilde de huur terugbrengen tot f3,50 en dat lukte door een daarvoor op- gericht huurverlagingsfonds. Tijdens de oorlogsjaren 1940 tot en met 1945 lag al- le woningbouw stil. Na de oorlog was er een grote woningnood, waar het bestuur van de Bouwvereeniging wel oog voor had, maar pas in 1948 werd met dq bouw van nieuwe woningen begonnen. Eerst was er sprake van 62 woningen, maar dat werden er vijftig. Ze werden ge- bouwd op het uitbreidingsgebied tussen het Zandpad en het Polderpad. De wonin gen zijn nu te vinden aan de Karel Door- manstraat, de Jan van Galenstraat en de Admiraal de Ruyterstraat. De grond werd van de gemeente gekocht voor een prijs f6,82 per vierkante meter. Dit project was het startsein voor de verdere bouw in Oud-Beijerland van woningen voor de Bouwvereeniging. T st: Maarten Ritman Foto's: Rob Kamminga Het maakte deel uit van het totale bouw plan 'Uitbreiding West' dat in 1956 werd afgerond. In totaal werden er 238 woningen en vijf garages gebouwd. Het bouwplan 'Uitbreiding Oost' voor de Croonenburgh werd begonnen na afron- ding van 'Uitbreiding West' en bestond uit 270 woningen en acht garages. In 1995 is Volksbeiang overgegaan van verenigingsvorm naar stichtingsvorm. Niet alleen de naam werd anders, maar ook de manier van werken, vertelt Van Brakel. „Er moet commercieler gedacht worden. De subsidiekraan van de over- heid is dichtgedraaid, we moeten nu zelf de riem hoog houden. We zijn eigenlijk gewoon een bedrijf, maar wel eentje met een sociale tak die klantgericht moet wer ken." zend reparatie verzoeken over dagelijks onderhoud. Dat heeft ons net geen zes- honderd duizend gulden gekost. Met die negen man proberen we alle ongemakken te verhelpen binnen 24 Uur", vertelt Van Brakel. de normen en waarden vervagen in de maatschappij. De tolerantie neemt af. Af- wijkend woongedrag heet dat bij ons. Geluidsoverlast, achterstallig tuinonder- houd, dat zijn de 'gewone' klachten. Maar helaas heb je ook mensen die a-so- ciaal woongedrag vertonen", verhaalt Van Brakel. „Een speciale kracht van ons onderhoudt daarvoor contacten met de politie, de GGD. het RIAGG en de gemeente. Maar de verschillen zijn ook navenant. In het eerste kwartaal van 1996 was er 6en klacht. Vorig jaar hadden we al 28 klach ten. Maar elke klacht wordt behandeld, compleet met klachtenformulier en al." „Maar ook de sociale begeleiding bij groot onderhoud is nodig. We proberen dan de overlast te beperken voor de huur ders. Dat hoort meer bij deze tijd. We richten praathuizen in bij straten waar we groot onderhoud hebben. Daar kunnen de mensen dan koffte drinken als de herrie te erg wordt. Of naar het toilet of douchen als bij hun thuis die faciliteiten het niet meer doen. Het schema voor die verbou- wing ligt al een jaar van tevoren vast, zo- dat de mensen weten waar ze aan toe zijn." Het is in de geest van deze tijd, alle ver- anderingen die Volksbeiang is onder- gaan. Aan het einde van het vorige mil- De Stichting heeft een heldere structuur vandaag de dag. „Het bedrijf heeft 23 werknemers, verdeeld onder drie pijlers. Afdeling Financiele zaken, met vier werknemers, afdeling Verhuur- en Be- wonerszaken, waar ik het hoofd van ben en afdeling Technische Zaken, met de re- parateurs, negen man sterk. Als voor- beeld, in 1998 hadden we bijna vierdui- Het werk verschilt nogal met dat van vroeger. Toen werd Volksbeiang opge- richt om minderbedeelden aan een woon- ruimte te helpen. Tegenwoordig is er een speciale afdeling binnen de afdeling Ver- huurs- en Bewonerszaken, geheten Be- woningszaken. „Het is triest maar waar.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 33