maasstad Een nieuw stationsplein met allure waar alle vervoersstromen samenkomen 8 Stichting Fonds Schiedam Vlaardingen e.o meer aandacht voor natuur en milieu Mgero 0800-1415 Tweede Wandel Week krant netel Sloop 36 woningen en paardenmiddel tegen speculanten VSB-Fonds na tien jaar nieuwe naam Een voordelig Doorlopend Krediet. Getuigen gezocht ontvoering Finale Popprijs Schiedam SCHIEDAM Woensdag 18 april 2001 maasstad kerk maasstad I weekbladen ssr Bel gratis voor de Algero-vestiging bij u in de himrt: Bereken online hoeveel u kunt lenen: www.algero.nl Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost aisnog ophalen. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 21 april verzorgd door vocaal ensem ble One more Voice. Onder leiding van dirigent Meyboom wordt een gevarieerd programma gebracht. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Rommelmarkt Havenkerk Podium cafe Alcohol Assertiviteit ^2 HriHWtt ml 88s t&smt mssdll Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds W. Verhoef. zo 17.00 uur. ds. G. Kunz. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. zo 10.00 uur. ds. J. Visser. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. J. van de Peppel. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. C.L. Kraan. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. dhr. A. van de Ende. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. W. van de Veer. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. dhr. J. Nienhuis. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur. Schrift en Gebed Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 14.30 en 19.45 uur: biddag met ds. N. van de Want. Leger des Heiis Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M.deKoning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-40042 -P CHEFVERKOOP RtvaO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VPadvertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Een compleet nieuw plein, dat moet het wor- den. Over ruim twee jaar ont- staat er op de plek van het hui- dige Stationsplein een totaal nieuw plein waar duizenden reizigers zullen overstappen. Een plein met allure, een entree voor de binnenstad en een plein als trekker voor het toekomsti- ge bedrijvenpark 'Schieveste'. Het Stationsplein krijgt twee nieuwe woon- en werktorens, een busstation achter bij de Horvathweg en een groot en tree naar trein en metro; voor Tramplus zal een brug en halte aan de Schie worden gemaakt. „Een plein met echte wanden en niet met die weglopende gaten die het nu heeft", legt architect Bram van Hengel uit. Daarvoor zal heel het plein op de schop moeten en totaal worden gereno- veerd. Met als gevolg dat aan de oostelijke zijde een blok met 36 woningen wordt gesloopt, Om mogelijke speculaties van onroe- rend goed handelaren heeft de ge meente een paardenmiddel van stal moeten halen: de Wet Voor- keursrechten Gemeenten. Deze wet werd donderdagoch- tend van kracht met publicatie in de Staatscourant. Een paarden middel, zo omschreef wethouder Luub Hafkamp, waarmee de ge meente het voorkeursrecht krijgt de panden als eerste te verwer- ven. De gemeente is overgegaan tot deze forse stap omdat anders weer tijd en geld verloren gaat. Zoals in het verleden maar al te vaak is gebeurd met speculanten als Georgy Toth die panden voor de neus van de gemeente opkoch- ten. Dat mocht nu weer niet ge- beuren. Hoewel de plannen nog in de schetsfase zijn, wordt er haast ge- zet bij ontwikkeling en uitvoe- ring. Een ambitieus plan met het verplaatsen van de afrit van de Horvathweg, de nieuwe plek voor de bussen en de nieuwbouw van een woon/werkcomplex aan de zijde van de Kamerlingh On- neslaan. „Het moet een plein met allure worden", zo meldde wet- iOOCf aaai !0:0,«B H houder Hafkamp tijdens de pers- conferentie waar naast de ge meente ook de Nederlandse Spoorwegen present waren. Ter- wijl de inkt van de (voorkeurs-) wet nog moest drogen, werden de plannen be- kend ge maakt. Het plein gaat helemaal op de schop. De wonin gen aan de oostzijde van het Stationsplein aangrenzend aan de P.K.O.-laan zullen verdwijnen. Daar komt de nieuwe afrit en ervoor het nieuwe complex met winkels, kantoren en wonen. De woningen recht te- genover het stadion blijven maar op het ernaast gelegen parkeer- veldje ingann naar de Singel) daar komt ook een hoogbouw- complex. De eigenaar van het Amec-gebouwzullen dit complex ook opknappen en als pronkstuk wordt een nieuw en multifunctio- nele entree van het nieuwe station gebouwd. Een entree met allure zoals roltrappen, een fietsenstal- ling met glazenkap voor 1200 fietsen en de nieuwe tramplus- halte voor de deur. Grootse plannen voor het plein wat volgens burgemeester Scheeres een van de drukste ver- voersknoop- punten van de Randstad moet worden. Ver- wacht wordt daterdagelijks 30.000 reizi gers van het plein met al zijn vervoersmoge- lijkheden gebruik zullen maken. En bovendien is het nieuwe Stati onsplein een aanjager voor het te ontwikkelen toplocatie Schieves te. Daar heeft Scheeres al eerder plannen voor aangekondigd waar nu het nieuwe Stationsplein een onderdeel van gaat uitmaken. Een plein als visitekaartje voor de stad en een impuls voor de wijk Oost en het centrum. Omdat deze plannen in het diep- ste geheim zijn ontwikkeld, kon- den pas deze week de bewoners van het plein per brief worden ge- informeerd. Wei is al de bewo- nersvereniging Oost ingelicht die voorzichtig positief reageerde. Al op korte termijn, donderdag 19 april, zal er een informatiebijeen- komst voor de eigenaars en huur- ders van het Stationsplein worden gehouden in het Stadskantoor. Door Frank Willemse WATERWEG - Een nieuw de- cennium, een nieuw begin, zo moet directeur B. Verbiest heb- ben gedacht. Allereerst was daar een nieuwe naam: Stichting Fonds Schiedam Vlaardingen e.o.; dan de aankondiging dat een 'nieuw oud' pand, stadvilla IJzermans aan de Schiedamse- weg in Vlaardingen is gekocht als hoofdkantoor. En als sluit- stuk van de feestelijkheden een miljoenengift (5.1 miljoen) voor een nierdialysecentrum voor het nieuw te bouwen Vlietlandzie- kenhuis. En dat allemaal omdat het donder dag precies tien jaar geleden was dat het VSB -Fonds werd opge- richt. Een fonds dat binnen deze tien jaar is uitgegroeid tot een van de grootste subsidiegevers van de regio. Waarin 1992 nog 16 aanvra- gen voor enkele duizenden gul dens werden aangevraagd weet nu bijna elke vereniging of stichting wel de weg naar deze Sinterklaas wel te vinden. In 2000 werd er ruim tien miljoen gegeven aan zo'n kleine 300 aanvragen voor subsidie. Alle reden voor een feest- Je- En dat feest werd gevierd in het Fortis Theater aan de Schie dat met 700 gasten 'uitverkocht' was. En wie waren die mensen? 'Toute' Schiedam, Vlaardingen en Maas- sluis natuurlijk. Bestuurders, rege- laars en representanten van de ver- enigingen, stichtingen en clubs die met het oude VSB-Fonds te maken hebben. En werkelijk elke bekende regio-VIP liet zijn gezicht zien. Mensen uit de sportwereld, van de cultuursector of de natuur en mi- lieuverenigingen, uit het bedrijfs- leven of uit de ambtelijke of be- stuurlijke kringen kwamen de jubi- laris feliciteren. Het VSB-Fonds is de laatste tien jaar zo bekend geworden doordat praktisch elke manifestatie van de laatste jaren op een financiele steun kon rekenen. Want dat is het doel van het vermogenfonds, het ondesteunen van sociaal-maat- schappelijke projecten die zonder steun niet of maar moeilijk van de grond komen. Voorbeelden hier- van zijn het nieuwe jeugdhonk en clubgebouw van hoofdklasser Ex celsior Maassluis, een mediatheek met computers voor Scholenge- meenschap Spieringshoek, spon soring van de topzwemmer Juijen Engelsman op de Paralympische Spelen in Sydney. Maar ook de nieuwe voorstelling van 't Schat op de Oude Sluis in Schiedam kan rekenen op steun net als de restau- ratie van het Van Peteghem-orgel in de Grote Kerk van Vlaardingen, tentoonstellingen zoals in het Vis- serijmuseum, de Schiedamse Mo- lens of het Sleepvaartmuseum met de Furie. Maar ook de Spaanse Trappen in Vlaardingen, de Stich ting Opmaat voor jeugdmuziek of steun van wetenschappelijk onder- zoek van de Daniel den Hoedt-zie- kenhuis of een donatie voor Dier- gaarde Blijdorp. Van relatief klei ne projecten zoals verzamelaar Jan Anderson met zijn Verzamelwoe- de tot grote projecten zoals het ju- bileumgeschenk van 5,1 miljoen voor een nierdialysecentrum. Dat alles subsidieert het Fonds. Een fonds dat is voortgekomen uit de Spaarbank Anno 1820 te Schie dam en de Spaarbank Anno 1823 te Vlaardingen. Beide spaarbanken waren opgericht met steun van 'De maatschappij tot Nut van't Alge- meen' met als doel om de 'gewo- ne' man aan het sparen te krijgen en charitatief werk te verrichten. De spaarbanken werden een be- drijf onder de naam Bondsspaar- bank die weer op haar beurt zich aansloot bij de VSB bank. In 1991 kwamen zij in het bezit van een aandelenpakket dat door goede beursbeleggingen al snel aangroei- de. Dat is de reden van het VSB- Fonds dat nu Stichting Fonds Schiedam Vlaardingen heet. De spectaculaire groei van het aande lenpakket maar ook van het uitge- keerde donaties tot zo'n tien mil joen maakt dat het werk voor het fonds steeds specialistischer en professioneler wordt. Het nieuwe pand aan de Schiedamseweg in Vlaardingen zal dan ook hard no- dig zijn om alle aanvragen op pro- fessionele wijze te beoordelen. Ook is het bestuur van mening dat zij samen met de directie ook meer verenigingen en stichtingen of an- dere particuliere organisaties zelf moet gaan zoeken en bezoeken om te kijken of deze geen donatie no- dig hebben. Opvallend hierbij is dat van de meer dan 300 aanvragen er 290 werden goedgekeurd. Volgens een wetenschappelijke studie van de Erasmus Universiteit wordt door het Fonds zo'n 80 percent van de doelgroepen bereikt zodat het geld op de goede plaats terechtkomt. Allemaal lofuitingen maar er was ook zelfkritiek, verwoord door de voorzitter van het bestuur de heer C. Bokx die in zijn jubileum speech vermeldde dat het Fonds dynamischer en actiever op zoek moet gaan naar te steunen doelen. En dat het fonds de strikte onaf- hankelijk moet bewaren. Ook met de uitbreiding tot aan Maassluis denkt de stichting aan de doelen te bereiken. Evenals meer oog voor de sectoren natuur en milieu die qua aanvragen relatief wat achter- blijven. Maar met de nieuwe naam, het nieuwe kantoor en de nieuwe visie zal het Fonds optimistisch de klanten de komende jaren gaan be- dienen. Stgarenmagazijn van de Boor, Groenelaan53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadotftiek, Hoogstraat 168 SCHIEDAM - In Wijkcentrum Dreesplein wordt zondag 22 april de maandelijkse rommelmarkt ge- organiseerd. Dit is de eerste bui- tenmarkt van het seizoen. De ver- koop is van 10.00 tot 15.00 uur. Vanaf 12 april kunnen tafels wor den gehuurd voor fl. 15,- plus fl. 5,- borg. De entree is fl. 1,-. Kinde- ren tot 12 jaar en onder begelei- ding hebben gratis toegang. Voor meer info: 473 86 71. SCHIEDAM - De Havenkerk is te- genwoordig elke vrijdag en zater dag geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden kunnen dan een kijkje komen nemen in de ko- lossale kerk. Hier is tegenwoordig ook het Bijbelhuis gevestigd. SCHIEDAM - In Podium Cafe De Graauwe Hengst treden donderdag 19 april Kino Heitsma, Wouter Kiers, Marco Dime en Kees op vanaf 21.30 uur. Vrijdag 20 april wordt hier de finale gehouden van de Popprijs Schiedam vanaf 21.00 uur. In die finale staan Panic in De troit, Medium en Tjolk. SCHIEDAM - In het Gedistilleerd Museum is tot en met 10 juni de tentoonstelling 'Ach vader, niet meer' te zien waarbij alcohol in de spotprent centraal staat. Drankge- bruik is een bron van inspiratie voor tekenaars, Hun werk is een verzuchting, vermaning, knipoog en vaak een lust voor het oog. WATERWEG - Je durft geen nee te zeggen, je staat altijd vooraan om anderen te helpen, soms zelfs zonder dat ze het vragen. Als je kritiek krijgt, klap je dicht en con- flicten ga je uit de weg. Dan wordt het tijd voor een assertiviteitstrai- ning. De afdeling Preventie van het Riagg organiseert de training die honderd gulden kost. Voor in fo: 445 34 97. VLAARDINGEN - In een lift van een flat aan de Dirk de Derd- elaan in Vlaardingen is woens- dagmorgen 1 april een 21-jarige Vlaardingse door twee onbeken- de mannen met een mes be- dreigd. De vrouw werd gedwon- gen in te stappen, de auto stond geparkeerd aan de achterzijde van de flat. De twee mannen brachten de vrouw naar een parkeerplaats in het Lickebaertbos (tussen Vlaar dingen en Maassluis) waar zij moest uitstappen. Nog steeds on der bedreiging van het mes werd de vrouw gedwongen haar geld en bankpasjes af te geven. Daarop verdwenen de mannen in hun auto, de vrouw werd achtergelaten. De vrouw kon een beperkt signale- ment van de daders geven. Het wa ren twee Nederlandse mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, bei- den gekleed in zwart lederen jacks en spijkerbroeken. Ze reden in een oud model personenauto, vier- deurs en kofferbak. De kleur van de auto was blauw. Tevens bleek dat de mannen even over 09.00 uur geld hadden gepind bij een bankfi- liaal aan de Dr. Wiardi Beck- mansingel in Vlaardingen. Een buurtonderzoek heeft niets opgele- verd. De recherche is op zoek naar ge tuigen. Informatie over de zaak kan worden doorgegeven aan de recherche: 274 01 72. SCHIEDAM - De tweede Spor- tief Wandel Week wordt van 21 tot en met 29 april gehouden. In deze week kan iedereen kennis- maken met Sportief Wandelen door deelname aan open trainin- gen en wandeltesten onder des- kundige begeleiding. Sportief Wandelen is een nieuwe bewegingsvorm die sterk in op- komst is in Nederland. Het is de ideale sport voor iedereen die aan zij of haar gezondheid wil werken. Door de professionele begeleiding en de verantwoorde trainingsop- bouw biedt Sportief Wandelen net iets meer dan gewoon wandelen. Met meer tempo en uitgebreide aandacht voor de looptechniek, conditie en lichaamshouding. Een training sportief wandelen duurt een tot anderhalf uur en is zeer gevarieerd. Het begint met een warming-up, daarna een stukje stevig doorwandelen, oefeningen met tempowisselingen en daarna goed uitlopen. Er zijn open trainingen bij de GGD Vlaardingen op dinsdag 24 april vanaf 19.00 uur en woensdagmor- gen 25 april vanaf 10.00 uur. Op- geven voor een open training in het Waterweggebied kan bij Martin Riem Vis, tel. 5920253, 's avonds en in het weekend 474 64 47. SCHIEDAM - Drie bands zijn doorgedrongen tot de finale van de Schiedamse Popprijs: Panic in De troit, Medium en Tjolk. De finale wordt 20 april gehouden in podiumcafe De Graauwe Hengst. De winnaar verdient fl. 750,- en twee dagen studiotijd in Studio Het Pand in Vlaardingen; de nummer twee krijgt fl. 500,-; de nummer drie gaat naar huis met fl. 250,-. De toegang is vrij. Aanvang 21.00 uur. Ambtelijke molens malen traag. Een cliche dat de laatste tijd steeds vaker door mijn hoofd spint. Als er weer eens iets gebeurt, als ik me weer eens onnoemelijk erger, probeer ik mezelf er mee te sussen. Maar het houdt natuurlijk een keer op, want in de wijk waar ik sinds kort woon krijg ik zo langzamerhand steeds meer het idee dat die molens in Schiedam bijna stilstaan. Want hoe verzinje het om ruim vier maanden na oplevering van de eerste huizen in de wijk Sveafors nog altijd geen fatsoenlijk straat- naambordje op de hoek van de straat te hebben staan. Zoiets is be- hoorlijk vervelend en niet alleen voor de bewoners die er wonen. Le- veranciers zoeken zich een ongeluk naar de Kalixfors of Tornefors, want voor de Degerfors is er tenminste nog een door bewoners zelf in elkaar geknutseld stukje karton voor handen. Behoorlijk verre- gend inmiddels, maar we doen het er maar mee. In de inmiddels ook al opgeleverde Thor- en Odinholm hebben be woners zelf maar briefjes op de ruiten geplakt. Met straat en huis- nummer, want ook daar loopt alles zig-zag door elkaar en weten be- zoekers en bedrijven niet meer waar ze aan moeten bellen om een rolletje tapijt te leggen of de meter op te nemen. En dan nog zoiets simpels waar de gemeente maar heel moeilijk wat op tijd aan schijnt te kunnen doen: bestraten. In Sveafors luidt het verhaal dat de bewoners geduld moeten hebben tot de laatste huizen zijn opgeleverd. Dat moment ligt nu rond de bouwvak, maar ieder een weet hoe de rest van de wijk al is vertraagd. Misschien moeten we dan maar tot volgend jaar voorjaar wachten, eer we op een min of meer normale manier door de wijk kunnen lopen, fietsen en rij- den. Wie zal het zeggen Maar wat mopper ik eigenlijk. Elke dinsdag en woensdag besefik weer hoe wij het in Sveafors hebben getroffen als ik mijn dochter naar de nieuwe creche in Sveaholm breng. Gelukkig kan het kind zelf lopen, maar wie nog niet zo gelukkig is moet zich met baby en maxicosi en al door een hoge berg zand worstelen om de ingang te bereiken. Had dat nou niet iets eerder af gekund of had daar ten minste niet een iets elegantere tussenoplossing voor kunnen ko men? Zomaar wat vragen waar men zich wat mij betreft de komende tijd eens over mag buigen bij de gemeente. En dan bij voorkeur ook snel iets aan mag doen. Karin Moerman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3