De Vrij\willig van Schiedam zetten wij in 200in 't zonnetie Deze pagina is mede mogelijk gemaakt door: Rotterdams Dagblad Vr a vK 1 /A Stembiljet Lokaal Vrijwilligers i Compliment 2001 Schiedam novotel FORTIS BANK ^ioka^ EDDY'S AUTO HI-FI CENTER Vink Evag 2 O O 1 a De uitreiking van het eerste Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam is mede tot stand gekomen door: Gemeente Schiedam Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Itho Danfoss Hoek Loos Zorgverzekeraar DSW ONS Sveaparken (gemeente Schiedam, Bemag Vastgoed, Bokx Vastgoed, Amstelland Vastgoed) Q-cat Het Arsenaal McDonalds Cimcool Industrial Products Vlaardingen Rotterdams Dagblad Naam: m/v Voornaam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Mobiel: draagt onderstaande persoon/organisatie uit Schiedam voor als kanshebber voor het eerste Lokale Vrijwilligers Compliment van Schiedam. Motivatie op apart vel schrijven in max. 25 woorden. Q Persoon Q Organisatie Naam persoon: m/v Naam organisatie: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: 2000: belangrijk jaar voor Vluchtelingenwerk Schiedam Vluchtelingen Werk Schiedam kan niet zonder vrijwilligers DSW Zorgverzekeraar: enthousiast Accor (010) 262 10 00 ROTTERDAM - SCHIEDAM NOKIA hands free set incl. lader Eenvoudige montage via sigarettenaansteker 12/24 volt 159, Tel 010-4260092 Gustoweg 55 Rotterdam (grens Schiedam) Chris Coppens DRUKKERIJ MERCATOR Voor al uw drukwerk a -1 m m STICHTING LOKAAL VRIJWILLIGERS COMPLIMENT SCHIEDAM Al 75 jaar Ford dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Energie, milieu, infrastructuur en media (010) 262 1000 Jan Evertsenweg 6, 3115 JA Schiedam, telefoonnummer (010) 426 46 90 ■t Internationaal Jaar YJvan Vrijwilligers V^7 In Nederland zijn bijna 4 miljoen mensen actief betrokken bij vrijwilligerswerk. Vrijwilligerswerk bestaat op veel ver- schillende gebieden, zoals natuur en milieu, oudererizorg, hulpverlening, jon- gerenactiviteiten, sport, gezondheids- zorg maar ook politieke partijen, bewonersverenigingen en lokale om- roepen draaien op vrijwilligers. Het jaar 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot internationaal jaar van Vrijwilligers. Het hele jaar zal wereldwijd aandacht gegeven worden aan vrijwilligers en vrijwilligersactivitei- ten. Het mondiale startschot is op 28 november 2000 gegeven door de Secretaris Generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan. In 2001 zal wereldwijd aandacht gegeven worden aan vrij willigerswerk en vrijwilligersorganisa- ties. Ook Schiedam doet mee. Schiedams Lokaal Comity In elke gemeente in Nederland wordt een Lokaal Comite 2001 gevormd. Het Lokaal Comite bestaat uit iedereen die voor het lokale vrijwilligerswerk belang- rijk is: organisaties, instellingen en indi- viduele personen. Ook wij kennen een Schiedams Lokaal Comite. Zij hebben zo'n 200 organi saties in onze stad die met vrijwilligers werken aangeschreven om de krachten te bundelen en vrijwilligerswerk centraal te stellen. Wethouder Groeneweg treedt namens de gemeente Schiedam op als voorzit- ter van het Schiedams Lokaal Comit6. IS September 2001: ultreiking Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam Een specifiek voor dit doel opgerichte Stichting Lokaal Vrijwilligers Compli ment Schiedam zal op 15 September 2001 in het Fortis Theater a.d Schie in Schiedam tijdens een bruisende feestelijke avond het eerste Lokaal Vrij willigers Compliment van Schiedam uitreiken. De stichting doet dit in nauw overleg met het Schiedams Lokaal Comitb. ment Schiedam streeft er naar: Om vrijwilligers te waarderen voor hun (levens)werk. Een bewustwording tot stand te brengen bij jongeren en ouderen wat vrijwilligerswerk inhoudt en dat wij niet zonder inspanningen van vrijwilligers kunnen. 16 Juni 2001: diner voor geno- mineerden Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam in Novotel Rotterdam-Schiedam Voorafgaand aan de uitreiking van het Lokaal Vrijwilligers Compliment Schie dam zullen alle genomineerden worden uitgenodigd op een speciaal voor hen geserveerd diner in Novotel Rotterdam- Schiedam op 16 juni 2001. Schiedammers nomineren hun stadgenoten in april en mei 2001 Alle Schiedammers worden via radio, televisie, kranten en folders opgeroepen om vrienden, kennissen, familie en organisaties die zich in de sfeer van vrij willigerswerk uitermate verdienstelijk hebben gemaakt aan te melden bij de Stichting Lokaal Vrijwilligers Compli ment Schiedam en hen zodoende de kans te geven definitief te worden genomineerd door de jury. Vanaf medio april tot eind mei 2001 hebben zij deze mogelijkheid. Stembiljet Vul de gegevens op het stembiljet op deze pagina duidelijk en volledig in. Knip het biljet uit en hecht deze aan een apart vel papier. Hierop schrijft u in maximaal 25 woorden kort waarom u vindt dat deze persoon of organisatie in aanmerking komt voor het eerste Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 van Schiedam. TffPi Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam De heer drs. R. Sch.eeres, burge- meester van Schiedam, voorzitter. Mevrouw A.G. de Jong-van der Laan, coordinator Welzijn Verpleeg- en reakti- veringscentrum Drie Maasstede te Schiedam, lid. De heer mr. A.F.L. Geerdes, rechter, lid. Tot en met 31 mei 2001 kun je het stembiljet gefrankeerd in een enveloppe verzenden naar: Stichting Lokaal Vrijwilligers Compliment Schiedam Tuinlaan 46, 3111 AV Schiedam Nadere informatie: telefoon 010 246 5001 Advtezen vormgeving: 'T Hart Communicatie Schiedam Drukwerk: Drukkerij Mereator Schiedam SCHIEDAM - De verhuizing naar de Van Swindensingel betekende voor Vluchtelingenwerk Schiedam een nieuwe mijlpaal. Twee stralend wit geverfde spreek- kamers, waar het licht dankzij het dakkapel volop naar binnen kan schijnen. Aan de muur hangen veelkleurige doeken met zonnesymbolen. Een heel verschil met de oude locatie aan de Laan van Bol.es. „Dit oogt wel even iets beter dan die kantoorruimtes in Groenoord,,, zei coordinator Maria Kluin vorig jaar na de verhuizing. ,,De spreekkamer was donker, potdicht, geen ramen en gezien onze doelgroep niet geschikt. De doelgroep bestaat uit asielzoekers, vluchtelingen met een voorlopige verblijfsvergunning, vluchtelingen met een definitieve verblijfsver- gunning en Alleenstaande Minderjarige Asielzoekers, de AMA,s. De AMA,s die acht- tien jaar zijn geworden, en daarmee ex AMA,s zijn geworden, kunnen beroep doen op het totale pakket aan begeleiding van Vluchtelingenwerk Schiedam, mits ze in het bezit zijn van een verblijfsvergunning. Een groot deel van de begeleiding die door de medewerkers van Vluchtelingenwerk Schiedam wordt geboden (voornamelijk door vrijwilligers en stagiairs) is gericht op de maatschappelijke begeleiding. De clienten worden door Vluchtelingenwerk individu- eel begeleid, totdat ze zich zelf kunnen redden in de Schiedamse samenleving. Vrijwilligers helpen de clienten op hun verzoek in de contacten met diverse instanties (bijvoorbeeld Woonplus of de gemeente Schiedam); daarnaast houden de vrijwilligers op het kantoor aan de Van Swindensingel laagdrempelige en open inloopspreekuren. De clienten van Vluchtelingenwerk kunnen ook een maatschappelijk begeleider krij- gen. De rol van die begeleider varieert van persoon tot persoon, dat hangt af van wat de client nodig heeft. Van begeleiding tot vraagbaakfunctie, voorlichting, bemidde- ling, doorverwijzing, belangenbehartiging of vertrouwenspersoon. De zelfredzaamheid van de client staat hierbij voorop. In het jaar 2000 heeft Vluchtelingenwerk Schiedam 132 nieuwe clien ten opgevangen. De meeste asielzoekers kwamen uit China, gevolgd door Somalie, Irak, Iran en Afghanistan. Vorig jaar zijn vijf vrijwilligers gestopt, maar Vluchtelingenwerk Schiedam slaagde er in vervanging te vinden in de vorm van maar liefst tien nieuwe vrijwilligers. Uit de groep vrijwilligers zijn bovendien vier personen afgelopen jaar gestart met een oplei- ding; als stagiairzijn ze bij Vluchtelingenwerk Schiedam werkzaam gebleven. In totaal werkten er vorig jaar bij Vluchtelingenwerk Schiedam 42 personen als vrijwilliger of stagiair. Gegevens overgenomen uit het jaarverslag 2000 van Vluchtelingenwerk Schiedam SCHIEDAM - Stichting Vluchtelingenwerk Schiedam is een vrijwilligersorganisatie die zich inzet om asielzoekers en vluchtelingen te helpen bij hun integratie in onze gemeente. Volgens voorzitter en ex-wethouder Bart de Leede zijn het juist deze vrijwilligers in dit moeilijke maar bevredigende werk die het verschil maken. „Onze vrijwilligers zijn mensen met maatschappelijke betrokkenheid. Mensen met motiva tie en die klaar staan om vluchtelingen daadwerkelijk te helpen. Geen gemakkelijk job maar intensief en vaak moeizaam werk waar veel tijd in gaat zitten,,, zegt hij nadrukkelijk. Zonder deze mensen, die vaak zelf ervaring hebben als vluchteling, zou Vluchtelingenwerk Schiedam niet kunnen draaien. In Schiedam bestond de Stichting Vluchtelingen Werk al jaren maar was een bijna slapen- de vereniging. Vanaf begin jaren negentig is de stichting nieuw leven ingeblazen,. Net de tijd toen het aantal vluchtelingen naar ons land toenam. De in principe vrijwilligersclub is in enkele jaren de belangrijkste belangenbehartiger voor deze mensen geworden. Elke gemeente, dus ook Schiedam, kreeg van de landelijke overheid de taak om de vluchtelin gen op lokaal niveau op te vangen en te huisvesten. Zo kreeg de Vluchtelingen Werk deze taak in Schiedam van de lokale overheid en deze steunt de stichting met subsidies. Er werken in Schiedam zo,n 30 vrijwilligers met het opvangen en begeleiden van vluchte lingen en asielzoekers. Hiervan zijn er drie betaalde krachten, terwijl de overige mensen geen salaris ontvangen maar wel sociaal verzekerd zijn De meeste vrijwilligers zijn stagi- aires die een HBO opleiding volgen aan de Sociale Academie. De andere vrijwilligers zijn Schiedammers die vaak specifieke cursussen hebben gevolgd voor dit werk.Vorig jaar werd een nieuw onderkomen aan de Van Swindensingel betrokken, na jarenlang op de Laan van Bol, Es gezeten te hebben. De samenwerking met Maatschappelijke Dienstverlening, medebewoner van het pand, loopt naar wens. „Een veel betere en cen- trale plek voor zowel de vrijwilligers als de clienten waar wij drie keer per week spreeku- ren houden", zegt De Leede. Het werk dat de vrijwilligers van Vluchtelingen Werk Schiedam doen, is heel gevarieerd en niet gemakkelijk samen te vatten. Voor een groot gedeelte bestaat het uit maatschappelijke en juridische begeleiding van de asielzoeker of vluchteling. Na een intakegesprek begeleiden de vrijwilligers de clienten met contacten met verschillende instanties. Voorlichting geven, bemiddeling, doorverwijzen of soms gewoon meegaan, dat zijn de taken van de vrijwilliger. Daarnaast zijn er de zogenaamde introductie en integratie activiteiten zoals sport, recrea- tie en belangenbehartiging. Dit soort activiteiten zijn er op gericht om de toekomstige Nederlander te laten wennen. Zo worden taal- en cultuurlessen gegeven en bijvoorbeeld in de Erker was dit jaar een cultureel weekend met als titel Marokko ontmoet andere cul- turen,.Vooral de juridische bijstand door vrijwilligers is een heel precies en specialistisch werkterrein, die kennis vereist. „Dit werk is niet te vergelijken met een vrijwilligers die een sporttoernooi organiseert,,, aldus De Leede. ,,Vooral de verschillende rechtposities of sta- tussen van de clienten (vergunning tot verblijf of vergunning als vluchteling) daarvoor heb je veel rechts- en wetkennis nodig. Via cursussen, opleidingen en trainingen worden de vrijwilligers op dit terrein geschoold en begeleid.,, ..Schiedam is wat aantal en soorten vluchtelingen en asielzoekers betreft een gemiddelde stad in Nederland. Wij hebben hier geen groot opvanghuis of terrein (COA) maar wel drie kleinere opvanghuizen waar asiel zoekers worden geplaatst die redelijk zelfstandig kunnen functioneren.„De zogenaamde Aanvullende Opvang (AVO)is een appartementencomplex dat in het Centrum van Schiedam is gevestigd waar zo,n 30 personen in zijn ondergebracht. Verder worden de nog minderjarige asielzoekers in pleeggezinnen gehuisvest. Gelukkig telt Schiedam een groot aantal woningen in de goed- kope huurklasse zodat ook een groot aantal clienten daar zelfstandig kunnen wonen.Voorzitter De Leede is van mening dat de Nederlandse wetgeving best wel streng is voor de vluchtelingen en asielzoekers: ,,Veel asielaanvragers moeten hier soms drie jaar procederen om zekerheid te krijgen over hun status. En als zij uitgeprocedeerd zijn moe ten zij het land uit waar ze al die tijd hebben gewoond.,,Het is dan ook geen vrijblijvend klusje dat die vrijwilligers moeten klaren. Nee integendeel het is vaak moeizaam werk. Werk dat maar moeilijk te combineren valt met een fulltime baan. Ook al omdat de spree- kuren en huisbezoeken overdag plaatsvinden.Of ook vrijwilligers van zijn Stichting zullen worden genomineerd voor de uitreiking eerste Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 in Schiedam, dat weet de voorzitter niet. Wel hoopt hij stiekem dat anderen, de moeite nemen om de vrijwilligers van Vluchtelingen Werk Schiedam te nomineren en de bon in te vullen. Maria Kluin, coordinator bij Vluchtelingenwerk Schiedam. Vrijwilligers, ze zijn een essentieel onderdeel van het maatschappelijk leven, zegt Babette Veldhuis van DSW Zorgverzekeraar. In veel sectoren zijn het de vrijwilligers die echt de drijvende kracht vormen, zij zorgen ervoor dat de organisatie goed kan blijven draaien. Het werk dat de vrijwilligers verrichten, raakt twee kanten. Degene die geholpen wordt, maar ook de vrijwilliger zelf heeft baat bij het verrichten van vri jwilligerswerk. „Zoals een boot drijf op het water, zo drijft de samenleving op de vri jwilliger", stelt Veldhuis. Ze roept dan ook alle Schiedammers op om een vrijwilliger of organisatie te nomineren voor het Compliment. Tirirnittff IP'W Voorzitter Bart de Leede: CEVIuchtelingenwerk moeilijk maar bevredigend werk,. irado Li* s^MERLENIN6 hotels MaasposT Oranjestraat 64 - 3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 s-maandags gesloten - donderdags koopavond "De Slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" Eparkeren "om de hoek" aan de Nieuwe Haven, Westveet en Lange Nieuwstraat MaasposT Broersveld 13-17 Schiedam Telefoon: 010 - 426 77 35 Telefax: 010 - 473 78 05 m If Tuinlaan 46, 3111 AV Schiedam Telefoon 010 426 2561, Fax 010 473 1293 Rabobank Schiedam-Vlaardingen Bankrekeningnummer 1254.12.347 Solid partners, flexible solutions

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 14