beste koop 'Wandeling' biedt kijkje achter de ramen in kleurrijk Rotterdam 650 MB DATA CD-ROMS maasstad Foto's botanische tuinen van Porto en Rotterdam PRE-PAID MET 45.- BEL-TE- GOED H00FD- TELEF00N maxell Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL.: 010-4.618.525 J9T- ROTTERDAM - „Soms kijk ik om me heen en zie ik al die mensen die het gewel- dig naar hun zin hebben. Op zulke momenten krijg ik toch wel een goed gevoel." Aan het woord is Rene Veerkamp, programmeur van jongerencentrum Ba roeg aan de Spinozaweg 300. Dit jaar bestaat het cen trum precies twintig jaar en dat is voor Veerkamp en alle medewerkers een uitgelezen moment om terug te blikken op twee decennia successen en tegenvallers. „Tja, soms kwam je jezelf tegen, maar dan moest het wel heel erg gelopen zijn." ROTTERDAM - Het Neder- lands Foto Instituut toont tot en met 6 juni werk van de Rotterdamse fotograaf Hele na van der Kraan en de Portu- gees Jose M. Rodrigues. De tentoonstelling 'Hortus Con- clusus' vindt plaats in het ka der van Architecture Interna tional Rotterdam (AIR) en Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. In het Correct Service Center aan de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam vindt u een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Panasonic, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Toshiba en Akai. Ook op het gebied van afstandsbedieningen, accu's voor o.a. draadloze telefoons, pluggen, en kabels vindt u in het Correct Service Center een ruime keuze. jm- ROTTERDAM - Een thea trale reis langs de vele cultu- ren die Delfshaven rijk is. Dat is de voorstelling 'De Rode Roos van Rotterdam' van het Rotterdams Centrum voor Theater. De voorstelling wordt gemaakt door Turkse jongeren, Surinaamse dames en kinderen, Koerdische jon geren, Kaapverdianen, Ma- rokkaanse jongeren, witte in- woners van Bospolder-Tus- sendijken, studenten van de Rotterdamse Dansacademie en het Rotterdams Centrum voor Theater, en speelt zich af in Delfshaven. JVC HA-D 20 GESL0TEN H00FDTELEF00N *MAXIMAAL 1 PER KLANT Woensdag 2 mei 2001 TX51 GRATIS Baroeg bestaat twintig jaar Popa Chubby ROTTERDAM - Aanstaande za- terdag wordt weer de Nationale Bevrijdingsdag gevierd. Net als voorgaande wordt daarom het gra tis toegankelijke Bevrijdingsfesti- val Zuid-Holland georganiseerd. Tussen 13.15en 22.30 uuris ereen zeer gevarieerd popprogramma op het podium voor de Laurenskerk. Optredende artiesten zijn onder meer Frederique Spigt, Das Pop, The Apers, Zuco 103, Def Rhymz, Beef en Erick E. In WaterFront donderdag het Ca- nadese No Means No en het Belgi- sche Removal. Aanvang 21.00 uur en de entree bedraagt 15,-. Een dag later het Britse The Jones met als voorprogramma Pan Am uit Utrecht. Voor een tientje kun je er vanaf 21.00 uur bij zijn. Vrijdag vanaf half een Illy Noiz by Nite en zaterdag Globall! Afterparty Be- vrijdingsfestival met Dooctorolive, VJ Glam Fatal en DJ's Diva, Mos en Cutnice. Het begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. In Nighttown is donderdag de vol- getatoeeerde Amerikaanse zwaar- gewicht Popa Chubby te gast. Hij is vermaard om zijn live-shows en geprezen om zijn stevige blues- rock. Het optreden begint om 21.00 uur en kaarten kosten twee tientjes. Vrijdag in Nighttown een exotische dansavond met Tropical Dance Experience. Aanvang 20.00 uur en kaarten kosten 15,-. Rotown heeft donderdag Swearing at Mororists. Aanvang 22.00 uur en entree 10,-. Een dag later in het kader van Soiree Belgique: Groep Jezus en Admiral Freebie. De entree is gratis. Zater dag in Rotown Plexiq en zondag Hond. Aanvang telkens 22.00 uur. Baroeg viert komend weekend het twintigjarig bestaan. Reden om eens uitgebreid stil te staan bij dit jongerencentrum. Dat doen we el ders op deze pagina. Daar vind je ook alle informatie over het feest- weekend in Baroeg. door Daan de Neef In het werkkamertje boven het jongerencentrum is Baroeg-me- dewerker Sven van Kruistum druk bezig flyers te sorteren van de afgelopen acht jaar. De lang- werpige kaartjes geven een goed beeld van wat er allemaal te doen is geweest in die jaren. „Destijds konden we de programmering van twee maanden kwijt op een flyer. Dat kun je je gewoon niet voorstellen", zegt Van Kruistum terwijl er enige verbazing te be- speuren valt in zijn opmerking. Het gaat inderdaad goed met Ba roeg. Praktisch iedere week is er wel een concert van een bekend of aankomend talent in de sferen van hardcore, deathmetal, black- metal, punk, gothic of psychobil- ly. Deze volgepropte program mering is niet uit de lucht komen vallen. Het tegendeel blijk waar, als Veerkamp de geschiedenis van het jongerencentrum uit de doeken doet. „Baroeg is ontstaan uit het ver- langen van de gemeente Rotter dam om een jongerentrefpunt in Lombardijen te hebben. Het werd een echt jeugdhonk waarin de be- zoekers zelf het programma be- paalden. Ik kwam in 1987 in dienst als jongerenwerker en des- tijds barstte het hier van de activi- teiten. Zo waren er nu en dan con- certen van bandjes en artiesten." Veerkamp somt een paar bekende Arboretum Trompenburg, Rotterdam. foto: Helena van der Kraan In een periode van meer dan een jaar fotografeerde Helena van der Kraan het Arboretum Trompen burg in Rotterdam. Ze richtte haar camera op de botanische tuin - die oogt als een stadspark - en op de bezoekers. Tussen de twee heerst in de foto's een compositorisch evenwicht. Het park is niet het hoofdonderwerp, maar vormt ook niet de theatrale achtergrond voor de menselijke aanwezigheid. De foto's zijn gedrukt op doeken, en hangend in de zaal gepresenteerd. Jose M. Rodrigues fotografeerde in opdracht van de gemeente Porto de botanische tuin van het Palacio de Cristal aldaar. Zijn foto's geven een poetisch beeld van deze negen- tiende eeuwse tuin. Ze roepen een betoverende en besloten sfeer op. Vergezichten van de stad maken de toeschouwer af en toe bewust van het bestaan van een 'buitenwe- reld'. In het NFI worden circa twintig kleurenfoto's van deze se- rie getoond. Porto en Rotterdam zijn dit jaar beiden Culturele Hoofdstad van Europa. Het thema van de zevende editie van AIR is 'hortus conclu- dus' en onderzoekt vemieuwende concepten voor openbare stadstui- nen in Rotterdam, waardoor de tuin beter de rol van groene oase in het drukke stadsgewoel kan ver- vullen. 'Hortus Conclusus' is tot en met 6 juni te zien aan de Witte de Withstraat 63. Informatie: www.nfi.nl. namen op die op het Baroeg-po- dium hun kunsten hebben ver- toond. „The Nits, Frank Boeijen en Claw Boys Claw hebben hier gestaan. Maar niet alleen plezier stond voorop, ook serieuze zaken kwamen aan bod." De program meur vertelt dat hij zelfs sollicita- tietraining gaf. „In die tijd was er een enorme jongerenwerkloos- heid. En daarnaast was er ook be- hoefte aan andere zaken. We had- den ook een zelfverdedigingcur- sus voor meiden, en kickboksles- sen voor jongens. Dat was nogal tegenstrijdig", zegt de Veerkamp terwijl hij in de lach schiet. Op den duur kwam Baroeg onder vuur te liggen vanwege bezuini- gingen. Het werd tijd voor een andere aanpak. „Er zijn twee za ken die we in acht moesten ne- men. Ons programma trok niet genoeg bezoekers en onze locatie stond niet garant voor een enorme aantrekkingskracht. We gingen dus kijken wat Rotterdam miste in die tijd. Wat had het centrum van de stad nu niet wat wij wel konden bieden zodat we mensen onze kant uit konden trekken? Ik hield zelf van harde muziek zoals hardrock en heavy metal en dat speelde geen prominente plaats in de Rotterdamse uitgaanswereld. Ik begon dus met het boeken van Punk- en metalbands. Dit bleek een succesvolle formule." Baroeg groeide in de jaren negen- tig uit tot het podium voor under- groundbands. Iedere band die maar iets voorstelde in de wereld van de alternatieve en harde mu ziek speelde in het jongerencen trum. „Soms gaven bands uit Amerika of andere landen aan dat ze het een eer vonden hier te mo- gen spelen. Dat verbaast me soms wel eens, maar het is toch een compliment. Ik was zelfs een keer in Amerika en liep daar over een muziekbeurs. Opeens zag ik een videoband van een of andere band liggen met 'Live at Baroeg' erboven. Kippenvel kreeg ik er- van. Echt heel tof." Om het twintigjarig bestaan van Baroeg in stijl te vieren heeft de organisatie vier dagen uitgetrok- ken die bol staan van de gratis festiviteiten. Op donderdag 3 mei is er van 16.00 tot 19.00 uur een receptie en de opening van de ex- positie 'Baroeg 20 jaar'. Vrijdag 4 mei begint na 21.00 uur een concert van de Nederlandse wa- vemetalband Asrai en vervolgens Psychodrome. Zaterdag is er van 13.00 tot 18.00 uur een open dag. 's Avonds is er een Alternatieve Dansavond vanaf 21.00 uur. En zondag is er een deathmetalfesti- val. Voor meer informatie: 010- 419.12.32 ofwww.baroeg.nl Rene Veerkamp, programmeur van Baroeg: „lk zag in Amerika op een muziekbeurs een videoband van een of andere band liggen met 'Live at Baroeg' erboven. Kippenvel kreeg ik ervan. Echt heel toffoto: Dick stuijter door Vincent Wernke KPN SIRIUS VIBRA GSM Gemakkelijk te bedienen GSM telefoon door zijn unieke navigatie- loets. Oproep met akoestisch of vibra-(tril) signaal. De standaard Nimh-accu is goed voor 80 uur standby 180 min. spreken. Gewicht 150 gram. Groot grafisch display. C0RRECTPRIJS Art.nr 76675 169 En dat laatste moet vrij letterlijk genomen worden. Bezoekers van 'Over een theatrale en zintuiglijke reis langs vele culturen, op zoek naar de rode roos van Rotterdam' maken een wandeling door de wijk, en stappen letterlijk bij de verschillende culturen naar binnen. Volgens Paul Rottger, eindregis- seur van het project, is het Rotter dams Centrum voor Theater al lan- ger bezig om andere culturen aan te trekken. „Wij hebben er enkele jaren bewust voor gekozen om in Rotterdam-West te blijven. En als je hier woont en werkt moet je na- denken over jouw rol als theater- maker in deze beruchte wijk. Het is logisch dat je dan zoekt naar sa- menwerking met de buurt." „Tot twee jaar geleden waren wij een 'witte' instelling", vult Bram Legerstee aan. In 2000 zijn we ver schillende culturele groeperingen in de wijk gaan benaderen om bij ons toneel te komen spelen. Toen bleek bijvoorbeeld dat hier in de moskee al jaren een toneelclub was. Ook hebben we 'Toneel in de wijk' opgericht, een toneelvereni- ging voor bewoners van Bospol- der-Tussendijken. Al die verschil lende culturen hebben bij ons les sen gevolgd, en met tachtig van hen werken we nu weer samen aan 'De Roos van Rotterdam'. Bij het zoeken naar een vorm om al die culturen te laten samenwerken, kwam Paul Rottger uit bij de vra- gende vorm..Hollanders zijn vaak geneigd om iedereen te zeggen hoe het moet, waaruit een soort supe- rioriteitsgevoel spreekt. Dat wilde ik juist niet, ik wilde juist van de mensen met wie ik wilde werken S0UNDEX STV-722 ANTENNE VERSTERKER 2-weg regelbare antenne versterker voor het aansluiten van een tweede toestel zonder signaal verlies. In de Consumentengids als Beste Koop beoordeeld. C0RRECTPRIJS Art.nr.4248 Uitstekende hoofdtelefoon van het gesloten type. Uitgevoerd met een 1,20m snoer voorzien van jackplug enverloop naar mini-jack. C0RRECTPRIJS Art.nr. 90324 Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud MAXELL CDR-650/74 XL PER STUK OPNEEMBARE CD/CD-ROM 405 Opneembare CD-ROM voor computer-gebruikmeteen - opslagcapaciteit van 650Mb data of 10 VOOR 74 minuten audio. Art.nr.8295 WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Bram Legerstee en Paul Rottger: Theater en kunst zorgen ervoor dat verschillende culturen verbroederen, blijkt in de praktijk.foto: Dick stuijter we daar gewoon naar binnen, ook vrouwelijke bezoekers. „Mensen nemen niet actief aan de voorstelling deel, maar maken een wandeling die ze anders ook zou- den kunnen maken", vertelt Le gerstee. ,,Dat je zo veel meemaakt in anderhalf uur, dat maakt het the- atraal. De mensen moeten zich overigens niet af laten schrikken door de wandeling, want zo ver hoeven ze niet te lopen. En tusen- door kunnen ze gewoon zitten en wat drinken." 'De Roos van Rot terdam' bewijst volgens hem het belang van kunst: ..Theater en kunst zorgen ervoor dat verschil lende culturen verbroederen, blijkt in de praktijk. Kunst is echt een ideaal lijmmiddel." 'Over een theatrale en zintuiglijke reis langs vele culturen, op zoek naar de rode roos van Rotterdam is te zien op 12, 13, 19, 20, 26 en 27 mei en 2, 3, 9, 10, 16 en 17juni. Aanvang 17.00 uur voor het Rot terdams Centrum voor Theater aan de Mathenesserdijk 293. Re serve ren is noodzakelijk: 010- 477.38.91. weten wat voor hen theater was. Als wij kunst willen zien, gaan we naar zogenaamde kunstpaleizen. In andere culturen is het echter veel meer onderdeel van het dage- lijks leven. Dat gegeven intrigeer- de mij, en ik wilde dat laten zien middels een wandeling door Rot terdam, waarbij je erachter komt wat er achter al die ramen leeft." Rottger benadrukt dat het publiek, dat in kleine groepjes langs de ver schillende locaties wandelt, niet het idee moet krijgen dat er toneel- stukjes worden opgevoerd. „Het is niet de bedoeling dat de spelers op commando gaan spelen. Het moet zijn alsof je letterlijk in hun leven binnenwandelt, op plaatsen waar je niet snel komt. Je belandt tussen een groepje Turkse jongeren die discusseren over hun positie in on ze maatschappij, of in de moskee. De voorstelling duurt anderhalf uur en wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd, waar spe lers en bezoekers op informele wij- ze met elkaar kunnen praten." De wandeling leidt bezoekers langs locaties in Delfshaven, die onder meer beschikbaar zijn ge- steld door Woningstichting De Combinatie. Ook de moskee aan de Mathenesserdijk werkt zonder problemen mee aan 'De Roos van Rotterdam'. „Dat heeft dus te ma ken met die vorm. Toen we er over spraken, bleek het inderdaad ge- voelig te liggen. Maar toen we op een gegeven moment in de straat aan het repeteren waren, werden we binnengevraagd. Nu kunnen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 21