maasstad Verberne: 'Ik hoop dat fondsen blijven komen Sponsors maken uniek project mogelijk 'Modelraffinaderij belangrijk voor museum en Curasao' m Werkende modelraffinaderij wordt pronkstuk op Curaqao 'Heerenkamer' toont ook zeevaart ten tijde van WIC ms Sponsors mmm OUD-BEIJERLAND - Het Maritiem Museum Cura- ?ao krijgt dit jaar een unieke uitbreiding van haar collectie. Een modelraffinaderij komt er bij, maar wel een die werkt. Voormalig Shell-medewerker H. Vos werkte er ooit 35 jaar aan, maar het resultaat is dan ook een model dat enig in zijn soort kan worden genoemd. Op Curasao is de interesse in de modelraf finaderij groot, gezien het belang van het eiland in de lokale olie-industrie. In Nederland organiseren Ge rard Verberne en John Barends de voorbereiding van de opmerkelijke overdracht. Het verhaal van een raf finaderij die op reis gaat. „Ik ben sinds december heel zachtjes bezig een lobby op te zetten", aldus Verberne. „Ik zeg dan dat ik een mooie opdracht heb: een hele raffi naderij verplaatsen." De lob by voor het mogelijk maken van de verzending van de raf finaderij bleek niet aan dove- mans oren te zijn besteed. „Binnen drie dagen had ik al toezeggingen", klinkt Ver berne tevreden. „Ik probeer te onderzoeken wat mogelijk is voor sponsors. Ze zouden bijvoorbeeld gebruik kunnen maken van de faciliteiten van het museum op Curasao, met hun zakelijke contacten. Dat museum is heel mooi geres- taureerd en is werkelijk een schitterend gebouw. Tegelij- kertijd probeer ik het beeld van de raffinaderij hier te be- waren, ook al gaat hij naar Curasao. Bijvoorbeeld door een videofilm te maken van het hele project." De actie voor het verhuizen van de raffinaderij heeft inmiddels geleid tot de oprichting van de stichting 'Behoud Indu- strieel Erfgoed Curasao'. Meer en meer sponsors heb ben zich bereid getoond het initiatief te steunen. Juist in de regio rond de Maasvlakte zijn immers vele bedrijven te vinden, die zich herkennen in het raffinaderij gebeuren en de techniek die er mee ge- paard gaat. De totale kosten van het project bedragen 125.000 Antilliaanse gul dens, waarmee onder meer de opslag, verscheping en ver- zekering wordt betaald. Maar ook de productie van tafels voor de uiteindelijke tentoon- stelling en de installatie van de nu gedemontreerde raffi naderij vallen binnen die be- groting. En die installatie is bij een werkend model niet te onderschatten. Alle inge- bouwde stoommachines van het model moeten worden aangesloten op een lucht- druksysteem, om maar eens iets te noemen. De bedrading moet opnieuw worden aange- legd, waarbij al rekening wordt gehouden met de mo- gelijkheid dat de raffinaderij nog eens verplaatst moet kunnen worden. Het model wordt ook opnieuw geverfd, zodat letterlijk een frisse start kan worden gemaakt. De ook op Curasao ge- bouwde modelraffinaderij bestaat al sinds de jaren ze- ventig, maar een vaste plek in een museum zat er tot nu toe niet in. Bouwer H.J. Vos keerde terug naar Bunnik en de raffinaderij volgde in zijn kielzog. Enkele publi- caties in het Utrechts Nieuwsblad zetten de bou wer nog enkele keren in het zonnetje en vervolgens werd het stil rond de mo delraffinaderij. Tot verle- den jaar, toen museumdi- recteur Stanley Bremer op het bestaan van het model werd gewezen. De zoon van de bouwer werd opgespoord en bleek mee te willen werken aan een terug- keer van zijn vaders levens- werk naar Curasao. Voor- waarde was wel, dat het mo del daar op zijn waarde ge- schat zou worden door in werkende staat in een goede publieksruimte te worden ge- presenteerd. Daarbij moest ook de financiering voor de hele operatie worden gere- geld. Een werkend model van vier bij zes meter verpak je immers niet zo maar rich- ting West-Indie. Exploitant PDVSA van de raffinaderij op Curasao stelde materiaal en mensen beschikbaar voor onderhoud en exploitatie van het model. Ook in Nederland werd hulp gevonden. Gerard Verberne en John Barends, beide met hun bedrijven ac- tief in de industriele reini- ging, bleken bereid een spon- soractie op te zetten en de op- zienbarende verhuizing van- uit Nederland te coordineren. u 'S Woensdag 16 mei 2001 ckSk' -3tmf *?®s wn Het Maritiem Museum Curasao besteedt naast de geschiedenis van de raffinaderij onder meer aandacht aan de zeevaart die sinds de 15e eeuw rond het ei- land heeft plaatsgevonden. Spanjaarden, Portugezen en Ne- derlanders zagen in Curasao een ideale haven, gezien haar kaden in plaats van de meer gebruikelijke stranden in het West-Indisch ge- bied. In de 17e eeuw maakte de West Indische Compagnie (WIC) als tegenhanger van de VOC veel gebruik van het eiland. De Heeren- kamer in het museum herinnert nog aan deze tijd, met de 'Heeren XIX' als de gezagvoerders van de Compagnie. Ook kaperij kwam in de Caraibische Zee veel voor en hieraan wordt eveneens aandacht gegeven. Slaven- en smokkelhan- del op Curasao worden in verband gebracht met de Europese ontwik- kelingen in de 18e en 19e eeuw. In de 20e eeuw groeide de passagiers- vaart uit tot een belangrijk ken- merk. Passagiers- en pakketlijn- diensten voeren af en aan tussen Europa en het Caraibisch gebied. Met interactieve media kan in het museum nog steeds een goede in- druk worden gekregen van al deze voor Curasao belangrijke ontwik- kelingen. Tegenwoordig is de scheepvaart naar het eiland nog steeds aanzienlijk. In de container- haven worden 80.000 containers per jaar overgeslagen. Nog steeds fungeert Curasao als een bunker- haven, waar schepen worden be- voorraad. Cruiseschepen hebben inmiddels de plaats van de vroege- re passagierslijndiensten overge- nomen. Het Maritiem Museum vervult voor Curasao een belangrijke functie, omdat het herinneert aan de pijlers onder het economische leven op het eiland. Voor scholie- ren, maar ook voor het bedrijfsle- ven, kan het museum een levendig beeld geven van de geschiedenis en het leven op en rond Curasao. De museumcultuur op het eiland wordt steeds meer geprofessionali- seerd, niet onbelangrijk gezien de toeristische impuls die Curasao krijgt. Er is een Antilliaanse muse- umvereniging in oprichting, in sa- menwerking met de Nederlandse Museum Vereniging. Al met al kan de komst van de modelraffina- derij de positie van het Maritiem Museum Curasao versterken en nog levendiger maken. Want een werkend model van een raffinade rij, vier bij zes meter lang, dat is iets wat geen enkel ander museum in de wereld Curasao straks kan navertellen. Onder de huidige sponsors bevin- den zich onder meer de volgende bedrijven: Altena Cleaning; Avan- ti Trading Rentals; Butterworth Jettings Systems; DERC Advies- groep; Firma Van Mourik; Hy- droflex HydraulicsING Oud-Beij- erland; Suvee Schilperoort No- tarissen; Waterman Installatie Techniek en vele anderen. Voor meer informatie over het pro ject: DERC Beheer B V, ter attentie van Gerard Verberne, Postbus 1369, 3200 AJ Oud-Beijerland. Telefoon (0186) 61 73 36 of e-mail glv@derc.nl. Detail van het model. „We willen de raffinaderij voor het eind van het jaar versche- pen", kijkt Verberne hoop vol vooruit. „Hij ligt nu in Wagenin- gen opgeslagen in een container. Voor het verschepen van die container is al 12.500 gulden no- dig en dan moet alles daar weer worden uitgeladen en opge- bouwd. Dat het een werkende raffinaderij is, is juist het leuke er van." Verberne komt zelf en- kele malen per jaar voor zijn werk op Curasao. Hij kent het museum op Curasao als een in- stelling die de afgelopen jaren gegroeid is tot een monumentale plek, waar de maritieme geschie denis van het eiland op fraaie wijze in beeld wordt gebracht. „Ik hoop dat de fondsen blijven komen, misschien kunnen er ook meer wisseltentoonstellingen ko men. Er is nu bijvoorbeeld een project tussen het Maritiem Muse um Curasao en het Tropenmuseum in Amsterdam. Daar zijn foto's van de fotograaf Robert Soublette over Curasao getoond." Verberne vindt dat het Maritiem Museum Curasao op de goede weg is met haar col- lectie en wijze van presenteren. „Een museum moet meer zijn dan alleen maar naar dingen kijken, het moet van het statische naar het in teractieve. Stanley Bremer, de di- recteur, werkt er heel hard aan en heeft na het bezoek van koningin Beatrix een zeer positieve reactie gehad. Het museum heeft nog meer wensen, zoals zo'n simulator waar loodsen mee getraind wor den. Er er wordt op Curasao ook aan de bouw van een replica van een historisch schip gewerkt", weet Verberne. Plannen genoeg dus, al telt voor Verberne voorlopig vooral de overtocht van de modelraffinade- rij. „Ik heb tot nu toe veel spontane reacties gehad en nog niet eens echt actie gevoerd", zegt hij. „Ik stel me voor dat we een soort vriendenclub vormen die regelma- tig contact gaat hebben. Ik hoop dat het een langdurig project gaat worden." CX81 De heer H.L. Vos tussen het model waarin hij jarenlange arbeid heeft gestoken. door Dik Vuik Het model in werking tijdens hetaffakkelen. Wik De heer H.L. Vos werkend aan de modelraffinaderie. De modelraffinaderij past mooi in het plaatje van een belangrij ke tak van industrie voor het ei land. Veel scheepvaart van en naar Curasao concentreert zich ook vandaag nog op de olieindu- strie. De geschiedenis van de ech- te raffinaderij is al lang, ze werd in samenwerking door Shell en de Curasaosche Petroleum In dustrie Maatschappij aangelegd. In de Tweede Wereldoorlog le- verde de raffinaderij een belang rijk deel van de zogenaamde Na vy Special, brandstof waarmee de Geallieerden de overwinning op Duitsland en Italie zeker kon- den stellen. Stanley Bremer ziet met plezier de komst van het model tegemoet. „De modelraffindaderij is heel be langrijk voor het museum en voor Curasao. Als het aan mij ligt kan hij heel snel hier komen. Exploita tie en het onderhoud worden door de exploitant van de huidige raffi naderij voor zijn rekening geno- men. Op korte termijn zal er ruimte worden gemaakt voor het model. De maritieme geschiedenis is voor Curasao heel belangrijk. We heb ben onder andere een zeekaarten- collectie van het Caribisch gebied. De modelraffinaderij is straks echt een uniek object, daar is er geen tweede van. Dat maakt dat we op Curasao iets bijzonders krijgen." Bremer geeft aan nog meer uitbrei- dingen van het musuem te willen. „We zijn constant bezig om uit te breiden. We hebben heel veel ob- jecten uit onze maritieme geschie denis en organiseren wisselten toonstellingen, naast de vaste ten- toonstelling. Ons museum voldoet aan alle Europese normen." Wordt de openstelling van de modelraffi naderij straks nog reden voor een feestje? „Ja natuurlijk, daar maken we zeker iets bijzonders van!" Bremer denkt als tegenprestatie voor sponsors aan bezoeken aan het museum en rondvaarten. Tij dens een dergelijke rondvaart wordt ook de geschiedenis van de echte raffinaderij belicht. Bremer stelt zich voor dat er in de toe- komst een mooie combinatie mo gelijk zal zijn van een rondvaart en daarna een bezoek aan het model in het museum. Detailfoto van het model. Overzicht van het model dat in zijn geheel vier bij zes meter groot is.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 13