rrma^stari 's Werelds grootste bulkschip 'Berge Stahl' goed voor aanvoervan negen maal 360.000 ton ijzererts per jaar Heuvels van rood en zwart ijzererts zover het oog reikt ertsoverslagbedrijf Europoort SIS I9E %*M Ik Iw4i VI woensdag 16 mei 2001 CX93 Landschap De Norcn hcbben iets met staal en zee. Waren het vroeger vooral rovende vikingen die met het staal in de vuist de zeeen bcvoeren, tegenwoordig zijn het hard werkende zeclui die vrachten vol ijzer verschepen. Een ding hcbben ze nog ge- mecn: het staal en de zee.Het paradepaardje van de Noren is de Berge Stahl, het grootste bulkschip ter wercld. Dc Berge Stahl vaart zo'n elf keer per jaar tussen Porte da Madeira in Noord Brazilie, en de terminal van het ertsoverslagbedrijf Europoort CV, in de Rotterdamse haven. Navigatie mm agg Overslag De grijpers van de kranen kunnen in een hijs zo'n 35 ton erts uit het scheepsruim halen. Zover het oog reikt bergen rood en zwart erts op het terrein van het Ertsoverslagbedrijf Europoort. Via een drie kilometer lange transportband wordt zesduizend ton ijzererts per uur in het ruim van hetschip gestort. door Chris Roos foto's Rob Kamminga De Noorse kapitein Grimsud kent het woud van metertjes en klokjes op zijn duimpje. Hij is zich er van bewust dat het varen op zo'n gigantisch schip een grote verantwoordelijkheid op hem legt. Het schip heeft een lengte van 342 meter, dat is ongeveer even lang als drieeneenhalf voetbal- veld, een hoogte van 60 meter, en een breedte van 63,5 meter. Met zijn diepgang van 22,86 meter is het ruim diep genoeg om een vijf woonlagen tellend huis in te la- ten verdwijnen. De bulk die het schip vervoert bestaat uit 360.000 ton ijzererts, en dat weegt ongeveer evenveel als 45000 volwassen olifanten bij el- kaar. Het hele gevaarte wordt voortgestuwd door 27000 paar- dekrachten die briesend en snui- vend in toom gehouden worden door een immense machineka- mer. Het schip is gemaakt door Hyundai in Ulsan, Zuidkorea. In belaste staat haalt de boot een snelheid van 13,5 knopen per uur. Daar is tach- tig ton dieselolie per dag voor no- dig, de diesel wordt aan boord uit ruwe olie gefilterd. Twee Wartsila dieselmotoren van elk 800 kilowatt zorgen samen met een stoomgene- rator van 900 kilowatt voor elektri- citeit aan boord. Het drinkwater wordt aan boord gemaakt. De boot is uitgerust met een installatie die elke dag dertig ton zeewater omzet in drinkwater. De Berge Stahl is ontworpen om met zo weinig mogelijk personeel 24 man zoveel mogelijk ijzererts uit Brazilie naar de hoogovens in Europa te brengen. Een operatie die zijn oorsprong vond in het jaar 1967. Het jaar waarin de Brazili- aanse geoloog Breno A. dos San tos een ontdekking deed in de Noord- Braziliaanse staat Para, waar hij grote gebieden zonder be- groeiing waarnam en vermoedde dat daar wel eens iets kostbaars in de grond kon zitten. Dat had hij goed gedacht, er zat naar schatting zo'n 18 miljard ton ijzererts in de grond. Het duurde nog tot 1980 voor er werkelijk met de ontgin- ning van het erts werd gestart. Jaarlijks wordt er nu 35 miljoen ton ijzererts uit het gebied gehaald. Een tiende daarvan vindt jaarlijks zijn weg via de Berge Stahl naar de Rotterdamse Europoort en komt uiteindelijk bij de staalfabrikanten terecht. De Berge Stahl heeft acht- entwintig uur nodig om het ruim te laden met erts. Dat gebeurt door middel van een drie kilometer lan ge transportband die vanaf de wal boven het schip hangt. De trans portband propt zesduizend ton erts per uur in het ruim. Daarna begint de grote oversteek die de Noren weer in Europees vaarwater moet brengen, gemiddeld duurt dat twee weken. In Rotterdam aangekomen meert de boot aan bij het Ertsover slagbedrijf Europoort CV, gelegen aan het Calandkanaal. Het ontla- den van het schip zal een dag of drie in beslag nemen. De kapitein, een Noor met wateri- ge blauwe ogen, en een doorgroefd gezicht drukt de ene na de andere filtersigaret uit. ..Het varen op zo'n gigantisch groot schip brengt een grote verantwoordelijkheid met zich mee", zegt hij. „We zijn nog steeds het grootste schip van de wereld. De eerste lading erts werd door ons geladen in januari 1987, sindsdien hcbben we zo'n 79 mil joen ton erts vervoerd. We zijn nu voor de hondcrveertigste keer in Rotterdam." Kapitein Grimsud tuurt over het landschap aan wal. Zo moet de maan er uit zien", lacht hij. Heu vels van rood en zwart ijzererts zo ver het oog reikt, af en toe door- kruist door een bevlekte pick-up truck van het overslagbedrijf, die er vanaf de brug griezelig klein uit- ziet. De kapitein knikt waarderend als hem.gevraagd wordt naar de Rotterdamse haven. „Tja", zegt hij, „De haven van Ponta da Ma- Een deel van de indrukwekkende machinekamer van de 'Berge Stahl'. deira is nou niet bepaald de beste... Maar we mogen niet klagen, tot nu toe hebben we in ieder geval nog geen ongelukken gehad." Gedul- dig opent het schip haar buik om de grijpgrage klauwen van de los- kranen hun werk te laten doen. Het schip is verdeeld in vijf ruimen, elk ruim kan 70 duizend ton erts ber gen. Het dek is zo ontworpen dat de luiken van de ruimen naar de waterkant open schuiven, op die manier blijft het erts dat gemorst wordt bij het uitladen aan een kant van het dek liggen Dat ontladen gebeurt door grote kranen, die als hebberige reuzen in het erts graai- en, grijpers van de kranen kunnen in een hijs zo'n vijfendertig tot veertig ton uit het ruim halen. De grijpers lossen hun lading boven een bunker, waarna het ijzererts via transportbanden de reis voort- zet naar de plaats waar het gewo- gen wordt. Dat wegen gebeurt vol- automatisch, vervolgens worden er representatieve monsters genomen om de kwaliteit vast te stellen. De- ze gegevens leveren uiteindelijk de basis op voor afrekening. In afwachting van transport rich- ting achterland, dirigeren trans portbanden met een totale lengte van tien kilometer, het erts naar zo- genaamde combimachines". Deze machines zorgen ervoor dat de ver- schillende soorten erts gescheiden blijven. Er bestaan wel vijfendertig verschillende soorten, de opslagca- paciteit varieert tussen de 2,5 en 3,5 miljoen ton. Tijdens het lossen van de vracht worden de tanks naast de scheepsruimen gevuld met 180.000 ton water, om het schip stabiliteit te geven op de te- rugtocht naar Brazilie. Kapitein Grimsud buigt zich over een woud van metertjes en klokjes. Geduldig vertelt hij over de wer- king van het navigatiesysteem. Met een druk op de knop verschij- nen er gedetailleerde kaarten op het beeldscherm en begint hij een lang verhaal dat alleen voor Noor se kapiteins te begrijpen lijkt. Op de vraag of hij mevrouw Grimsud niet mist op zijn lange tochten schudt hij zijn hoofd. Zijn vrouw blijkt gewoon aan boord te zijn en vergezelt haar man op zijn reizen. Tien weken op en tien weken af, dat is het systeem, voor de Noorse offtcieren tenminste. Voor het In- diase werkvolk gelden weer ande re regels, zij blijven gemiddeld zo'n negen maanden aan boord. Dat doen ze voor een bedrag van duizend dollar per maand, een be- Het dek van de 'Berge Stahl' heeft een lengte gelijk aan die van drie voetbalvelden achter elkaar. drag dat volgens kapitein Grimsud een mooi loon is. „Als je kijkt naar de levensstandaard in een land als India, dan hebben onze matrozen het goed. Als ze niet werken kun nen ze films kijken, sporten in de fitnesruimte, of wat drinken in de bar. We hebben zelfs een zwem- bad aan boord, genoeg te doen dus." En hoe zit het met Noorwe- gen, mist hij zijn land niet? „Ik heb voor dit vak gekozen", zegt de ka pitein. „Ik doe het al meer dan veertig jaar met veel plezier, ik heb geen tijd om Noorwegen te mis- sen." De erts uit de Berge Stahl belandt op het terrein van Ertsoverslagbe- drij Europoort CV. Het overslag bedrijf is eigendom van de Duitse staalbedrijven Thyssen Stahl, Krupp, en Mannesmann. Door de groeiende vraag naar staal besloten de Duitse staalindustrieen om in 1965 een onderzoek te starten om voor gezamenlijke rekening een grootschalig overslagbedrijf van ijzererts op te richten. Gekozen werd voor een terrein dat vrijwel direct aan zee ligt, gelegen in het Europoort gebied. Dat bedrijf werd het Ertsoverslagbedrijf Europoort CV, opgericht in 1970. Sinds die tijd is de aanvoer van de hoeveel- heid erts meer dan verdubbeld. Het leeuwedeel van de aangeleverde ijzererts is afkomstig uit Brazilie. Daarnaast zijn Canada, Australie en de Scandinavische landen be- langrijke leveranciers. Het over slagbedrijf zorgt ervoor dat de erts na gewogen te zijn verder getrans- porteerd wordt naar de binnenka- de. Daar stort het ijzererts van de transportbanden in de bakken van de duwboten. Een belangrijke ver- voerder van het erts dat de Berge Stahl aanvoert is rederij Veerha- ven. Met een vloot van vijf duwbo ten en 53 duwlichters, is het bedrijf een belangrijke schakel in de dis- tributie van erts naar het Duitse achterland. Rederij Veerhaven be staat uit verschillende onderdelen. Zo is er een cargadoorsafdeling die schepen en hun bemanning onder- steunt in de afwikkeling van doua- neformaliteiten. De afdeling Rijnvaart verzorgt da- gelijks het transport van circa zes- tigduizend ton ertsen en kolen naar de hoogovens van Thyssen Krup Stahl in Schwelgern Duisburg Een duwboot met zes bakken kan afhankelijk van de waterstand on geveer zestienduizend ton erts ver- voeren, terwijl een boot met vier bakken tienduizend ton erts aan la ding meeneemt. In 24 uur wordt het erts van Rotterdam naar de hoogovens in het Ruhrgebied ge- bracht. Een kleiner deel van het ijzererts verlaat Rotterdam per spoor. Het lijkt erop dat de Berge Stahl al leen nog maar meer werk zal krij- gen in de toekomst. Volgens de halfjaarcijfers van het gemeente- lijk havenbedrijf stijgt de overslag van ijzererts in Rotterdam dit jaar aanzienlijk, en dat zal in de toe komst alleen maar meer worden. De aanjagende Europese economie is hongerig naar voedsel voor haar industrieen. Europese grond is arm aan grondstoffen en daarom zal er gei'mporteerd blijven worden uit andere landen. Van alle erts die in Nederland wordt aangevoerd blijft vrijwel niks in Nederland. Duits- land is met 27 miljoen ton de grootste afnemer, de kleinere hoe- veelheden gaan naar Belgie 1,9 ton en Frankrijk 1,7 ton Veel van de Industrieen langs de Rijn, in Duitsland, Frankrijk en Zwitser- land danken hun sterke concurren- tiepositie aan de goedkope aan- en afvoer van grondstoffen en pro- dukten via Rotterdam. Hiermee behoudt Rotterdam haar reputatie als grootste haven van Europa. In het 342 meter lange bulkschip 'Berge Stahl' kan, met zijn diepgang van bijna 23 meter en een breedte van 63,5 meter, metgemak een vijf woonlagen tellend flatgebouw verdwijnen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 33