maasstad Stoelendans binnen PvdAformeel bekrachtigd in de gemeenteraad Restauratie van de Kethelse Sint Jacobuskerk komt niets te vroeg AO0/, KORT1NG krant netel SCHIEDAM Schaker met een scherp oor voor wat leeft onder Schiedammers Momenteel alleen nog geld voor aanpak toren uunva mwm Haute Montuur vind je bij Het Huis Opticiens. maasstad 'kerk maasstad weekbladen Woensdag 16 mei 2001 WethouderAad Wiegman verhiefzijn linnentasje tot een soort statussymbool. Wij buren vri^ria^i coi famjiie bekenden onbekenden in een wereidstad met een wereldkrant. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote kerk wordt zaterdag 19 mei verzorgd door kamerkoor Gaudeamus Musica uit Berkel en Rodenrijs. Het koor staat onder leiding van Wiecher Mandemaker en zingt onder andere motetten van Bruckner en Mendelssohn. Aanvang is 15.00 uur en de toe- gang is gratis. Rommelmarkt Harmonia Wijkkrant Nieuw op ZOS-radio Wereld winkeldag v/v /O OP DE GEHELE COLLECTIE Zien mag g ez i en worden Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. A.J. Lamping, zo 17.00 uur. ds. L. Groenenberg. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. J. Visser. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J.A. Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. dhr. A.F. Ruijl. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 17.30 uur: ds. D.J. van Vuuren. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds. A. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Schrift en Gebed Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. do 10.00: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IMA/Padvertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Norbert Veringmeier SCHIEDAM - Geen bloemen, geen toespraken en geen mu- ziek voor Wethouder Wiegman bij zijn vertrek. Daar houdt hij aliemaal niet van. Burgemees- ter Scheeres beloofde maandag in de raadsvergadering dat ko- mende vrydag by het af- scheidsfeestje van de wethou der aan al deze wensen gehoor wordt gegeven. In de gemeente raad zelf nam de burgemeester zijn kans wel schoon en richtte het woord tot Aad Wiegman. Zo ook fractievoorzitters Van Mansum, Haan en Metaal. In de toespraak van Scheeres was aan complimenten geen gebrek. CDA, SP en Gemeentebelangen gebruikten hun speech om nog eenmaal hun kritiek op de han- delwijze van de wethouder te laten 'doorschemeren'. CDA-fractievoorzitter Van Mansum bleef erbij dat het poli- tiek onacceptabel is dat Wiegman vroegtijdig zijn wethouderschap aan de wilgen hangt. „Deze inter ne stoelendans kost de gemeen- schap extra geld en het is een op- portunistische manier van poli- tiek bedrijven." Maar los van de ze formele reden was het CDA niet blij met de harde hand waar- mee Wiegman zijn commissie- vergaderingen leidde en de domi- nante rol die hij in de gemeente- politiek voor zich opeiste. Van Mansum: ,J>aarnaast heeft hij nog onlangs verklaard dat het een van zijn grootste politieke wapen- feiten is dat hij er in is geslaagd ons onze partij buiten het college te houden." Om het 'feestje' van Wiegman toch ook nog positief puntje mee te geven, roemde Van Mansum de dossierkennis van de wethouder en de weinig iangdra- dige vergaderingen die hij met Wiegman meemaakte. „Vergade- ringen met hem duurden nooit ianger dan strikt noodzakelijk.' Ook Metaal van Gemeentebelan gen zette op formele gronden vraagtekens bij het vertrek van de tweede wethouder in 66n raads- periode. „Dit ontslag hing eigen- lijk al een tijdje in de lucht. Maar wij vragen ons nu toch af of het wel zo normaal is." Haan van de SP opende zijn af- scheidsbetoog vol cynisme. „Bij het vertrek van Reijnhout waren we verheugd maar nu zijn we pas echt blij. Wiegman zijn we liever kwijt dan rijk." Haan is zeer kri- tisch over de handelwijze van Wiegman inzake de sloop van de flats aan Parkweg-Oost. En brengt het vertrek van de wethou der in verband met het onderzoek dat de Raad van State nog altijd instelt naar de gang van zaken bij de sloop. „Nu is dat hele dossier nog geheim maar mis- schien blijkt dadelijkwel dat Wieg man heeft gelogen." De SP be- nijdt Wiegmans opvolger Menno Siljee daarom niet. „Hij zal te ma- ken krijgen met een aantal verve- iende losse eindjes die Wiegman nalaat." Burgemeester Scheeres nam ruim de tijd om de 'unieke' Wiegman te becomplimenteren. Hij roemde diens creativiteit, flair, timing en humor. ..Wiegman is ook een pri ma schaker met een scherp oor voor wat leeft onder de Schie- dammers. Hij kan goed anticipe- ren op de zaken die zijn wegkrui- sen. Vaak had hij op voorhand al oplossingen klaar. En meestal waren dat ook nog heel oncon- ventioneie die hij met een echte pokerface kon verkopen." Scheeres verwacht na het vertrek van Wiegman nog geruime tijd de vruehten te kunnen plukken van zijn gerealiseerde ideeen. De burgemeester refereerde ook aan de manier waarop Wiegman simplisme tot zijn handelmerk verhief. „Hij omschrijft de orga- nisatie hier geregeld als een tent of de fabriek, hij zag zichzelf als de penningmeester van het dorp en omschreef zijn ambtenaren als de troepen. Daarnaast had hij het vaak over snuiterbollen en koe- kenbakkers." Een officieel hul- deblijk bleef maandag in de raadszaal echter achterwege. Scheeres: „Dat hebben we wel overwogen maar de hoogste Schiedamse onderscheiding, de Aleidapenning, heb je al." De burgemeester kwam daarom op de proppen met een speciaal voor Aad Wiegman vervaardigd linnentasje. De wethouder die dit soort tas verre prefe- reerde boven een attache- koffertje en het zo in het Schie damse tot een soort statussym bool verhief, vond daarin de fol der van de geluidsinstallatie die deze week namens het college bij Foto Roger van der Kraan hem thuis werd bezorgd. Natuurlijk kreeg Wiegman zelf het Laatste woord na deze toespra- kensessie. Hij gebruikte zijn be- toog ondermeer om opvolger Menno Siljee enkele tips te ge ven. „De true van goede dossier kennis is om voorafgaand aan een vergadering even langs de gaan bij de afdeling waar alle raads- stukken ter inzage liggen. Daar moet je vragen welke raadsleden, welke stukken hebben opge- vraagd. De ervaring leert dat dit er meestal niet zo veel zijn en dat het dus wel mee zal vallen met de inhoudelijke vragen erover." De vertrekkende wethouder dankte zijn college's en gaf aan zich nooit persooiilijk aangeval- len gevoeld te hebben. „Zoais dat hoort werd de kritiek niet op de man gespeeld maar op de functio- naris." Tot slot roemde hij burge meester Scheeres in zijn rol als voorzitter van het college van b en w. „Hij slaagt er keer op keer prima in alle kikkers in de krui- wagen tot den team te smeden." Door Karin Moerman SCHIEDAM - „Deze restauratie komt niets te vroeg", waar- schuwt architect A. Bakker tij- dens een grove beschrijving van de werkzaamheden die tussen nu en ruwweg het begin van de Bouwvak worden uitgevoerd aan de toren van de St. Jacobuskerk. De toren, maar ook de kerk en pastorie van het zogenaamde Complex Jacobus in Kethel ver- keren in slechte staat. Vanwege het geld kan op dit moment alleen de toren van de Neo-Romaanse kerk die tussen 1888 en 1890 ge- bouwd is, worden gerestaureerd. „Maar de kerk is er niet veel beter aan toe." De St. Jacobuskerk is een apart staaltje bouwkunst. Vooral de toren schijnt uniek te zijn. Destijds zorg- vuldig in elkaar gepuzzeld met bon- te, ruige baksteenklinkers. Maar juist dat bijzondere karakter breken toren en kerk de laatste jaren op. In 1986 werd al de noodklok geluid. Restauratie was hoognodig, maar het vele geld dat daarvoor nodig is kan het kerkbestuur nooit in haar eentje ophoesten. Ook van de ge meente komt niet al te veel los. Die kan jaarlijks slechts fl. 140.000,- subsidie vrijgeven voor alle kerken in Schiedam. Omdat het hier om een klus van bijna zes miljoen gulden gaat, waarvan 3,5 miljoen gesubsi- dieerd zou moeten worden, is die mogelijke bijdrage slechts een druppel op een gloeiende plaat. „Als we daar op moeten wachten zijn we 25 jaar verder" vertelt J. Kuijs, voorzitter van de restauratie- commissie. En daarom zullen op korte termijn andere wegen bewan- deld moeten worden om ook de kerk te kunnen laten restaureren. Het herstel van de toren, waarmee nu dus een aanvang is gemaakt, kost ruim acht ton, afgezien van de op- i het Rotterdams Dagblad Is sponsor van het Dunya-festival Rotieriami DagtjiBd Bel 0800-0642 voor een proefabonnement. metingen en voorbereidende werk zaamheden. Doordat de houtenbal- ken in die toren in bijzonder slechte staat verkeren is de stabiliteit in ge- vaar gekomen. Daarom is juist aan de balken met voorrang gewerkt. Ook waren er ontzettend veel scheuren in het metselwerk geko men, onder andere door het gewicht van de spits en het onvoldoende ver band tussen de balklagen. De balk hal verwege de toren is inmiddels zo goed als hersteld en op dit moment wordt door een gespecialiseerd aan- De snelle service van KLOK Containers staat garant voor een rrulieubewuste en efEciente aan- en afvoer. Tel.010-492 92 92 Fax 010-432 28 86 nemingsbedrijf de laatste hand ge- legd aan de balklaag bovenin. „Daarna gaan de klokken uit hun klokkenstoel en repareren we de balk daaronder, want die heeft door het gewicht van de klokken ook veel te lijden gehad", legt de archi tect uit. Het torenkruis moet over een week of vier weer in zo goed als nieuwe staat terugkeren naar Kethel en dat- zelfde geldt eigenlijk voor het glas- in-loodwerk dat er aliemaal uit is gehaald en weer opnieuw in moet worden gezet. Als een van de laatste klusjes aan de toren zal het uurwerk worden aangepakt. Bakker: „Dat krijgt een uurwerkverlichting, zo- dat ook in het donker in de omtrek te zien is hoe laat het is. Dat vonden we wel aardig, nu het gebied hierom- heen steeds meer bevolkt wordt." Sigaranroagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadotbiek, Hoogstraat 168 wijk ■■■■■■■kort SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zaterdag 2 juni een rommelmarkt van 11.00 tot 15.00 uur. Mensen die tweede- hands spullen willen aanbieden kunnen een tafel huren voor vijf- tien gulden. De borg voor het op- ruimen is een tientje. De entree voor volwassenen is fl. 1,50. Voor kinderen is de toegang gratis. Voor meer info en aanmeldingen: 426 77 67. SCHIEDAM - Spirituele Vereni- ging Harmonia ontvangt donder- dag 17 mei de heer H. West die een lezing houdt over de bekende para- gnost Gerard Croiset. Aanvang is 19.45 uur in wijkcentrum Wibaut- plein. De toegang is een tientje. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker geeft samen met bewoners- vereniging Schiedam-West de wijkkrant 'Hart van West' uit. Bin- nenkort komt er weer een krant uit. De redactie is op zoek naar mede- werkers, die stukjes over de wijk willen schrijven, interviews willen houden of willen meewerken aan de lay-out. Belangstellenden kun nen contact opnemen met het wijk centrum, tel. 426 77 67. SCHIEDAM - Sinds kort is er een nieuw programmaonderdeel te be- luisteren bij ZOS-radio: 'Service van de ZOS aan de luisteraar'. In dit programma kunnen vragen worden gesteld over medicijnen, medicijngebruik, ziektekostenver- zekeringen en reisverzekeringen. Er wordt antwoord gegeven op alle vragen in samenwerking met de Schiedamse apotheken en zorgver- zekeraar DSW. Het nummer van de ZOS is: 426 00 00. SCHIEDAM - In de Wereldwinkel Schiedam kan zaterdag 19 mei tus sen 11.00 en 16.00 uur genoten worden van koffie en sinaasappel- sap met het Max Havelaarkeur- merk. De Wereldwinkel wil op de ze manier aandacht vragen voor koffie, een product waarvoor de producenten in de Derde Wereld een bijzonder slechte prijs krijgen. Voor iedere klant is er een present- je en voor de kinderen een grabbel- ton. Qpeningstijden: di t/m vr van 9.00 tot 17.30 uur, za van 9.00 tot 17.00 uur Broersvest 111, 3111 EE Schiedam, 010 4260399, alja@kabelfoon.nl Net even het stuk doorgelezen van een collega hier op de krant. Over het Stationsplein, of liever gezegd: over de huizen aan de PKO-laan en het Stationsplein die daarvoor moeten wijken. In dat onderwerp ga ik me hier verder niet verdiepen, maar ik wil wil even inhaken op een uitspraak die ik in dat verhaal weer voorbij zag ko- men: „Het uitnodigende visitekaartje van de stad". Hoe vaak ik dat wel niet gehoord heb de afgelopen jaren uit de mond van de ge meente. Dat Stadserfpleinmoest dat ook niet een uitnodigend visitekaartje worden? De Nieuwe Passage? En het Gedistilleerd Museum Niets dan uitnodigende visitekaartjes die bergen en bergen geld kosten en waarvoor maar bar weinig terugkomt. In welke vorm dan ook. Natuurlijk moest er lets aan het Stationsplein gedaan worden, want infeite was en is het niets. Maar een 'uitnodigend visitekaartje'; ik moet het nog zien. In mijn optiek is zo'n uitspraak niet meer dan een excuus om er exorbitant veel geld aan uit te geven. Aan dingen dan die er eigenlijk niet al te veel toe doen, zoals de peperdure tegels van het Stadserfplein bijvoorbeeld. Die moesten en zouden er ko- men; maar zou het plein minder of meer visitekaartje zijn als daar iets anders voor was gebruikt?! Ik denk dat het slimmer zou zijn om de kosten meer te spreiden. Meer geld investeren in een mooie route die van het Stationsplein naar het Stadserfplein leidt, in plaats van een overkapping van een ton of wat. Knap eens wat panden op in de Hoogstraat en doe wat aan het Hemaplein. Even over alles de witkwast halen en de bezem erdoor, in plaats van een kunstwerk in een kale woning. Dat zou pas een visitekaartje zijn. Karin Moerman "...Een nieuwe bril geeft je een heel nieuw gezicht. Iedere keer weer. Dan zoek je voor je meest modieuze bril natuurlijk een opticien die dat begrijpt..." visagist stylist. HET HUIS RINCK SCHIEDAM 'S GRAVELANDSEWEG 612 TEL. (010) 427 02 69 OPTICIANS HET HUIS ARGUS SCHIEDAM - ORANJESTRAAT 19, (010) 473 87 00, MAASSLUIS KONINGSHOEK, (010) 591 90 39, VLAARDINGEN KORTE HOOGSTRAAT 23, (010) 434 84 50

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3