video maasstad horoscoop Psychose na een bevalling T lees 21 /*=r 1 U maasstad preview gezond maasstad puzzel wel maasstad EEN NIEUWE METH0DE 24/30 mei 2001 TNG Lsj I i4t/aeT--r£>/m HtHK top -rtwy westbfaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam REGIO - Veel jonge moeders kennen ze. De onverklaarba- re huilpartijen die een paar dagen na (Je bevalling optre- den. De 'baby blues' worden ze genoemd. In de eerste week na de bevalling raken veel vrouwen korte tijd emo- tioneel uit evenwicht. Niets om je zorgen over te maken. Na een paar dagen verdwij- nen deze buien. Meestal zijn ze tegen het einde van de kraamtijd weer verleden tijd. Een behandeling - naast wat extra rust - is niet nodig. I AVflNTURE VAN EEN MLmtlt HMFDSTAD BURNER KUKWie^je.' H/ANDS-FRee/ DUS 2D MA6 (K AUTDR\}De Ge r t van leeuwen WAARXEE E HE! VERK KVIt Top 10 Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa *Pieter Bruegei de Oude-Meestertekenaar Donderdag 24 mei Sponsor: Fortis Bank Crime Jazz Donderdag 24 mei Breeze of AIR/ Tuin van Arboretum Trompenburg Donderdag 24 en 25 mei *Hartstocht Heimwee in Rotterdam Donderdag 24, 25, 27, 29 en 30 mei JIJ - DE STAD Donderdag 24,25,26,28,29 en 30 mei Sponsor: Autoservice Willemse WORM in Werkstad in Las Palmas Donderdag 24 - 30 mei Wereldsmaken Lenteplein Donderdag 24 mei-15 juli Met dank aan: VSBFonds, Tempo Team Roots Routes Western Union Dunya Festival 2001 Zaterdag 26 en 27 mei Nuit des hommes Zaterdag 26 en 27 mei Gimme a Break! Zondag 27 mei *Over een theatrale en zintuiglijke reis langs vele culturen, op zoek naar de rode roos van Rotterdam t/m 17 juni (elke za en zo) *Zonderuitnodiging een reis als geen andere t/m 30 juni Sponsors: Vitalert Finance, Evers Human Capitale *Nationale tentoonstelling 6,5 miljoen Woningen Een greep uit de lopende tentoonstellingen en andere evenementen Kaartverkoop Ticketservice in publiekscentrum Calypso 2001, de 151 grotere postkantoren, de33 GWK stationskantoren, de 12 grotere VVV kantoren. Ticket Service ABNAMRC t| Tye£>we I TUttWSH 'Snatch' is een bijzondere misdaadfilm, die wel wordt vergeleken met het werk van Quentin Tarantino. Hoewel deze vergelijking niet helemaal op- gaat, is deze film van regisseur Guy Ritchie wel apart. 'Snatch' gaat over kruimeldief en bokspromotor Turkish (Jason Statham). Hij komt via cri- mineel Brick Top (Alan Ford) in een heikele situatie terecht. Brick Top wil dat Turkish een gevecht regelt, waarvoor hij een beroep doet op zigeu- ner Mickey ONeil (Brad Pitt). Er worden afspraken gemaakt over de ron- de waarin Mickey moet neergaan, maar de eigenzinnige zigeuner blijkt zich niet bepaald aan afspraken te houden. Ondertussen houden een hele- boel mensen zich bezig met een 84 karaats diamant, die gestolen is maai; niet bij de opdrachtgever terechtkomt. Op ingenieuze wijze komen beide verhaallijnen en de verschillende personages allemaal samen. Regisseur Guy Ritchie vestigde in 1998 de aandacht op zich met 'Lock, Stock and Two Smoking Barrels', en met 'Snatch' brak hij door naar het grote pu- bliek. 'Snatch' begint met het voorstellen van de vele personages, die in de film rondlopen. Pas later wordt duidelijk wat ieders rol in het geheel is. Ritchie vertelt het verhaal op cartoonachtige manier, waarbij onder meer gebruik maakt van karikatuurachtige personages en humoristische monta- getrucs. De vorm is meteen de kracht van de film, die de ingenieuze ver- telvorm en vele personages gemeen heeft met Tarantino. Ritchie gebruikt echter veel meer grappen, en minder sterke dialogen. De rolbezetting daarentegen is wel raak, met onder meer een leuke rol van Brad Pitt. 'Snatch' is vooral een grappige film, waarmee Ritchie bewijst wat hij in zijn mars heeft. Het zou me niks verbazen als we binnen afzienbare tijd een heel bijzondere film van hem voorgeschoteld krijgen. Vincent Wernke Ram Deze week ben je veel bezig met geestelijke activiteiten. Je kunt nieuwe mensen ontmoeten, korte uitstapjes maken, of misschien ben je veel bezig met je studie. Je hebt meer dan anders behoefte aan goe- de gesprekken. Geen goede week dus om je af te zonderen. Stier Deze week ben je veel met je gezin en je thuis situatie bezig. Je hebt weinig behoefte om op de voor- grond te treden en je vindt het pret- tig om thuis veel te praten. Het contact met een ouderfiguur kan nu intenser zijn dan normaal. Tweelingen Deze week ben je behoorlijk ener- giek. Je hebt het gevoel dat je de hele wereld aankunt en het liefst zou je van 24 uur, 48 uur maken. Door je ongeduldigheid moet je er wel voor oppassen dat je de zaken niet te veel afraffelt. Kreeft Vooral in het begin van de week heb je minder energie dan nor maal. Het liefst trek je jezelf even terug. Gelukkig voel je je later in de week weer wat beter en dat is maar goed ook, want je hebt vol- doende verplichtingen momenteel. Leeuw Deze week zijn vriendschappen extra belangrijk voor jou. Je hebt weinig behoefte om tijd alleen door te brengen en het liefst doe je alles wat je onderneemt samen met vrienden of in ieder geval in groepsverband. Verder kan een vriend je hulp nodig hebben. Maagd Deze week ben je erg druk met al je verplichtingen. Dit is beslist geen week om op je lauweren te rusten, maar gelukkig weet een echte maagd wel wat aanpakken is. Vooral je werk en het huishouden vergen meer tijd en aandacht. Weegschaal Deze week belooft spannend te worden. Indien het mogelijk is kun je maar beter je verplichtingen naar een andere week verhuizen, want je hebt hier nu absoluut geen zin in. Dit is een uitstekend mo ment om er eens een paar dagen tussenuit te knijpen. Schorpioen Deze week kom je jezelf goed te- gen. Je kunt af en toe nogal con- fronterend naar anderen toe zijn en daar is niet iedereen van gediend. Je kunt momenteel slecht tegen on- rechtvaardigheid, maar het kan geen kwaad om jezelf soms wat subtieler uit te drukken. Boogschutter Deze week staat in het teken van relaties. Je kunt van nature af en toe een echte casanova zijn en die charmes komen je nu goed van pas. Ben je vrijgezel, dan zou je nu wel eens onverwachts, op slag ver- liefd kunnen gaan worden. Steenbok Deze week kun je voor onver- wachtse uitgaven komen te staan. Apparaten in huis kunnen het nu zomaar begeven, of je auto start's morgens niet. Voor de rest is het contact in je persoonlijke relaties behoorlijk intens. Pas wel op voor enige jaloezie, beste steenbok. Waterman Deze week zit je bijzonder goed in je vel. Je hebt een hoop energie en door je vrolijke uitstraling trek je mensen naar je toe. Vooral de vrij- gezelle watermannen nemen het er goed van. Je zou wel eens op slag verliefd kunnen worden. Vissen Deze week kun je het thuis druk krijgen. Je familie kan je hulp no- dig hebben of misschien is thuis ie dereen ziek en wordt verwacht dat je de helpende hand biedt. Verder gaat veel energie naar vrienden en sociale activiteiten. Bel voor een uitvoerige horo- scoop 0900-202.7006 (1 gulden per minuut) Dinsdag22 mei 2001 XQ57 Anders is het als een vrouw na de bevalling ernstig psychisch ontre- geld raakt en last krijgt van waan- beelden. Dan wordt gesproken van een post partum psychose, die ook tot uiting komt in de eerste dagen na de bevalling. Dat is meteen ook de reden dat deze vaak niet onmid- dellijk herkend wordt. Anders dan bij de baby blues of bij een post natale (post partum) de- pressie, wordt de vrouw die een psychose ontwikkelt in toenemen- de mate actief. Ze wordt gevoelig voor geluiden of geuren en krijgt slaapstoornissen. Ze kan gaan hal- lucineren waardoor ze stemmen hoort en dingen ziet die er niet zijn. Naast hallucinates zijn waanidee- en een veel voorkomend verschijn- sel bij een psychose waarbij groot- heidswaanzin, achtervolgings- waanzin en wanen over de baby veel voorkomen. Zelfmoordnei- gingen en verwaarlozing of juist overbezorgdheid voor het kind kunnen ook tot de symptomen van een psychose behoren. De sterkte van een psychose is ver- schillend. Een vroege herkenning en erkenning van het probleem kan ervoor zorgen dat behandeling thuis kan plaatsvinden. Daarbij zijn rust, een gestructureerd dagrit- me en ondersteuning in de verzor- ging van de baby en in het huis- I 1 houden factoren die een gunstige werking hebben. Bij veel kraam- vrouwen is de psychose echter van dien aard dat een opname op een psychiatrische afdeling van een ziekenhuis of in een psychiatrische kliniek noodzakelijk is. Onder in- vloed van waanideeen vormt de jonge moeder dan een gevaar voor zichzelf en het kind. Een opname varieert in tijd van enkele dagen tot enkele maanden. Het merendeel van de vrouwen met een post par tum psychose herstelt volledig. Voor de band met het kind is het belangrijk dat de moeder zoveel mogelijk betrokken wordt bij de zorg voor haar baby. Meestal ver- 6 39 29 71 41 40 26 50 45 46 53 56 22 58 68 Horizontaal 1. Kadetje 6. Plaats in Limburg 12. Omroepvereniging 14. Zangstuk 15. Heer 17. Doua- neonderzoek 20. Brabantse rivier 21. Gelofte 23. Economische ge- meenschap 24. Onbepaald vnw25. Militaire school 26. Verkiezing 28. Chemisch element 30. Teug 31. Ge- heim agent 33. Walvis 34. Scheeps- schade35. Spoel 37. Kruisopschrift 38. Winterpeil 39. Gat 40. Water- stand 42. Engelse titel 44. Tijdperk 47. Achting 49. Meisjesnaam 51. Muziekterm 53. Later 54. Inentstof 56. Plan 57. Recht stuk water 58. Gravure 59. Deel van boom 61. Bij- belse figuur 62. Tot en met 63. Vis 66. Lidwoord 67. Zuid-Amerikaan- se staat 68. Bekendheid 70. Goed- zak 71. Platina. Horizontaal: 1 Eigendom, 5 Strips, 10 Landrot, 11 Eskader, 12 Nodig, 13 Eigenaren, 14 Heetgebakerd, 18 Avondverkoop, 23 Dierkunde, 25 Dweil, 26 Adoptie, 27 Snotaap, 28 Nesten, 29 Inademen. Verticaal 1. Betoverd 2. Onder an dere 3. Onder vermelding van 4. Getal 5. Jongensnaam 7. Nadien 8. Ierland 9. Meisjesnaam 10. Dieren- geluid 11. Bomijs 13. Meterton 16. Plak 18. Sneeuwhut 19. Razernij 20. Liefdesgod 22. Deel van zwem- bad 25. Grondsoort 27. Noot 29. Waterplaats 30. Sociale Verzeke- ringsraad 32. Windrichting 34. Wespenwapen 36. Duitse partij 37. Meisjesnaam 41. Getal 43. Bid 45. Italiaanse omroep 46. Spannend 48. Gewicht 49. Overschot 50. Ver- voermiddel 52. Betaalmiddel 54. Vis 55. Inwoner van Nieuw-Zee- land 58. Ierland 60. Armoedige wo- ning 63. Koor 64. Voegwoord 65. Zelfkant 67. Bij voorbeeld 69. Itali aanse rivier. Verticaal: 1 Eiland, 2 Genade, 3 Narigheid, 4 Omtrent, 6 Teken, 7 Iedereen, 8 Serenade, 9 Lengte, 15 Avondrood, 16 Aardbaan, 17 To- meloos, 19 Eenden, 20 Kletsen, 21 Eenarm, 22 Slopen, 24 Katje. blijft het kind in dezelfde zorgin- stelling. Tijdens de opname wordt de moeder met raad en daad bijge- staan door gespecialiseerd perso- neel. Er wordt door middel van een strakke dagindeling structuur en ordening aangebracht. Dit om de greep op de werkelijkheid terug te krijgen en een gevoel van veilig- heid te ontwikkelen. Gesprekken met een psychiater en allerlei vor- men van therapie ondersteunen dit. Daarnaast worden vrouwen met een post partum psychose behan- deld met hormonen of medicamen- ten, zoals lithium. Zoals vaak het geval is, is het ook bij een post partum psychose moeilijk om een duidelijke oor- zaak aan te wijzen. Er blijkt wel een relatie te zijn met factoren op maatschappelijk gebied. Zoals het gevoel niet te kunnen voldoen aan de verwachtingen die anderen stel- len en het zich daarover schuldig voelen. Maar ook een negatief zelfbeeld, een gebrek aan zelfver- trouwen of het constant maar met anderen bezig zijn behoren ook tot de mogelijke oorzaken. Vrouwen met een manisch-depres- sieve aanleg lopen een groter risico dan andere vrouwen. De normale stemmingswisselingen die we alle maal wel kennen zijn bij hen ab- normaal groot. Zij zijn vaak te uit- bundig, te actief of juist te somber of negatief. Tijdens de zwanger- schapsperiode kunnen deze stem- mingen al tot uiting komen: zij zijn dan al veel actiever en gelukkiger dan andere vrouwen. Verder be- staan er aanwijzingen dat het ont- breken van een partner, een keizer- snede of een miskraam de kans op het ontstaan van een psychose doen toenemen. Stichting Selene biedt hulpverle- ning aan vrouwen die een post par tum psychose doormaakten. Op het telefonisch hulpteam kan steeds een beroep worden gedaan. Wie dat wil kan mondeling of schriftelijk contact hebben met een hulpverlener van de stichting, om zo door middel van deze 'gesprek ken' de eigen situatie nog beter te hanteren. Regelmatig organiseert de stichting bijeenkomsten. Wie meer informatie wil kan contact opnemen met Stichting Selene, Nieuwegracht 24a, 3512 Utrecht, telefoon 030-233.17.77. Internet: www.selene.nl. Deze gezondheidsrubriek wordt u aangeboden door: GGD Zuidhollandse Eilanden; Ruwaard van Putten ziekenhuis, RIAGG Rijnmond Zuid, van Weel Bethesda ziekenhuis, Zorg en Welzijn Groep Zuid-Hollandse Eilanden, Re- gionaal Patienten Consumenten Platform Rijnmond, Delta Psychiatrisch ziekenhuis en Basisberaad GGZ. Stop RSI: een nieuwe methode van Gert van Leeuwen Het is niet waar dat RSI hetzelfde is als de muisarm van beeld- schermwerkers. Andere beroeps- groepen hebben ook met RSI te maken: musici, inpakkers, caissie- res, landbouwers, vuilnismannen, stratenmakers en meer beroepen die een verkeerde houding in de hand werken. RSI (Repetitive Strain Injury) betekent dat het li- chaam, door het steeds herhalen van dezelfde handelingen, overbe- last raakt en klachten gaat verto- nen. De klachten die in dit boek besproken worden, hebben betrek- king op de bovenrug (het schou- der- en nekgebied), waar ook de muisarm toe behoort, en de onder- rug, zoals spit en hernia. Stap voor stap wordt het de lezer duidelijk waar het in onze houding verkeerd is gegaan, voordat de klacht zich openbaarde. Het boek geeft prakti- sche antwoorden: goed uitgedach- te oefeningen gebaseerd op yoga, die scheefstand en overbelasting uit het lichaam halen, de doorbloe- ding verbeteren, de rug mobilise- ren en de stress helpen ontladen. Maak de oefeningen een deel van jezelf, waardoor het oefenen ple- zierig en spannend blijft. Je li chaam zal je bedanken met prettige zaken zoals een grotere vitaliteit en een ontspannen houding. 1Diego Maradona - Ik ben El Diego 2. Stephen King - Dromenvanger 3. Ute Ehrhardt - Vrouwen zijn gewoon beter 4. Maria Orsini Natale - De pastakoningin 5. Jerri Nielsen - Ik zal overleven 6. Jackie Collins - Gevaarlijke kus 7. Raf Williams - Legendarische voetbalhelden 8. Anne Rivers - Siddons Vuurvlinder 9. Kobie Kruger - In de wildernis 10. Jonthan Kellerman - Engel des doods Maasstad publiceert tweewekelijks de po pulate top 10 eollectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de eollectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. Overzicht van tekeningen, grafiek en prenten van Pieter Bruegei de Oude, meestertekenaar en humanist. Museum Boijmans van Beuningen, entree ft. 12,50/7,50. Muziek en literair podium. Nighttown, aanvang 20.00 uur, entree ft. 10,-. Egyptische actrice Sherine El Ansary vertelt het sprookje van 2001 nacht en Calvino's vertelling van de Onzichtbare Steden. Dichters uit Turkije, Marokko, Suriname en Nederland lezen gedichten voor met als onderwerp de tuin. Arboretum Trompenburg, Honingerdijk 86, aanvang21.00 uur. Sponsors: ING, Shell, Dura Vermeer Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de wederopbouw. Dankzij de nieuwste technieken maakt u, als bezoeker, een reis door de tijd. Calypso 2001, aanvang 15.30 uur, 25 mei ook om 20.00 uur, entree ft. 10,-. Theatervoorstelling voor jou alleen, wagdri 1£«cteurs je meenemen op een reiidoyRo! tPrtLArT I 1 Rotterdatn\A^Cf\liE$l\j!VWreTvanaf 11.00 uur, iedere 10 min, entire rl.45,-136,-115,-. Res. verplicht: 010-4118110. Dagelijks muziek- en filmprogramma met Henry J. Alles, Manfred Werder, The Ex, Cor Fuhler, Kraakgeluiden en De Rotterdamse School. Las Palmas (Wilhelminakade 66). Informatie en res: 010- 4767832, www.werkstadinlaspalmas.nlofwww.wormweb.nl. Groot culinair festival met veel randprogrammering op Schouwburgplein. Twintig restaurants en terrassen. Straatartiesten, diverse podia, zang, dans en akoestische muziek. Portretkunstenaars op vrijdag, zaterdag en zondag. Dranken, hapjes en gerechten uit alle windstreken. Schouwburgplein, di en wo van 11.00 tot 23.00 uur, do en vrij van 11.00 tot 24.00 uur, za van 13.00 tot 24.00 en zo van 13.00 tot 23.00 uur. Ma gesloten. Zaterdag 26 mei Met dank aan: VSB Fonds, Heineken Openlucht concert met Khaled, de Algerijnse koning van de rai', een optreden van Postmen en Spearhead en een spectaculaire show met Turkse en Latijns-Amerikaanse beat door Serdar Ortaq. Euromastpark, aanvang 19.30 uur, entree gratis. Grootste multidisciplinaire en multiculturele festival van Nederland met veel muziek, storytelling, poezie, kinderactiviteiten, informatiemarkt, diverse 'dorpspodia', hapjes en drankjes. Euromastpark, aanvang 15.00 uur (za) en 13.00 uur (zo), entree gratis. Nederlandse premiere van multimediale opera gebaseerd op de oorlogsgedichten van Apollinaire. Rotterdamse Schouwburg, aanvang 26e: 20.15, 27e: 14.30 uur, entreefl.75,-,/fl.60,-/fl50,-. Kassa en res: 010-4118110. Breakdance Jam voor breakers van alle niveau's met workshop, masterclass, demonstraties, shows en battles. Nighttown, aanvang 18.00 uur, entree ft.5,-. Informatie: Nighttown 010-4361210 of www.breakers.nl. Voorstelling die te voet voert lanqs Delfshaven. Aansluiiaadjarf* Rofterr/i/TkVT'1 ter. R. incl. maafmjClrl.lT,-offl.13,75via Tick ride plekken in sdfce maaltijd. 4773891. Entree ice (incl. maaltijd). Bijzondere theatervoorstelling waarin de bezoeker zelf de hoofdrol van vluchteling speelt. Las Palmas, entree fl. 10,-. Informatie en res: 010-4022001. t/m 23 September Sponsors: Aedes,BallastNedamBouwenOntwikkeling Nationale tentoonstelling ter gelegenheid van 100 jaar woningwet. Las Palmas, di-zo 10.00-17.30 uur, entree fl. 10,-. City - Nieuwe Luxor Theater Thuis in Rotterdam, 24 museumwoningen - diverse locaties Art - Oude Luxor Theater Wereldhaven Havenwereld - Maritiem Museum Rotterdam Rotterdammers- Wereldmuseum Rotterdam Hotel 'Het Reispaleis' - Wereldmuseum Rotterdam Alle haaien! Striphelden op zee - Maritiem Museum Publiekscentrum Calypso 2001 (informatieenkaartverkoop) Mauritsweg 5, tel. 0104022001. Open: ma-za van 11.00 - 19.00, zo van 12.00 -18.00 uur. Kijk ook op: www.rotterdam2001.nl. Las Palmas (kaartverkoop) Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid). Open: di, do, zo 9.30-17.30, wo, vr, za 9.30-21.00 uur Kg ROBECO 1 inilcvci de kunst van communlcatie Deze weekladder Is vervaardlgd in samenwerking met het Rotterdams Dagblad en Maasstad weekbladen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 19