maasstad Natuur en recreatie op Voorne-Putten m liJ Strandlopers tekst: Ank Herstel-Mostert foto's: Wil van Balen VOORNE-PUTTEN - De stadsmens staat er waarschijnlijk niet bij stil dat op slechts een half uurtje rijden van Rotterdam een van de mooiste natuurgebieden van Europa te vinden is. Is de doorsnee recreant pas tevreden als hij richting Heuvelrug of Velu- we kan tuffen, de ware natuurliefhebber zoekt het dichterbij huis. Praktisch in de achtertuin van Rotterdam en omstreken, gele- g aan de Zuid-Hollandse kust, liggen de plaatsen Oostvoorne, Rockanje en Tinte. Met elkaar vormen zij de gemeente West- voorne^Om er te komen moeten eerst de borden richting Europoort gevolgd worden waarna een keus kan worden gemaakt om via de Groene Kruisweg langs plaatsen als Heenvliet, Geervliet en het pittoreske vestingstadje Brielle te rijden. Of, maar eigen- lijk is dat zonde, via de snelle A15 tot bijna aan de Maasvlakte te rijden en dan een stukje terug te gaan. ma Jachten Dinsdag 22mei 2001 CX51 VEi/i de r/jooiste naiuunjebieden van i Is Westvoorne al een eldorado voor de recreant, het stuk tussen Spijkenisse en Oostvoorne ken- merkt zich door een scala aan mo- gelijkheden zowel op sportief als cultureel gebied. Brielle is wellicht bekend door de 1 aprilviering, maar het stadje heeft veel meer te bieden dan alleen watergeuzen. De stadswandeling Brielle die door de VVV wordt uitgegeven, voert de wandelaar gedurende anderhalf uur terug in de tijd. De binnenstad van Brielle is autovrij. Dat geeft de vermoeide wandelaar een goede gelegenheid om een terrasje te pakken met uitzicht op historische gebouwen. Voor de watersporter biedt Brielle door zijn unieke ligging aan het Brielse Meer veel mogehjkheden. Verspreid door het gebied liggen aanlegsteigers en haventjes. Veel wandel- en fietspaden volgen de wegen en paden langs het Brielse Meer. De Groene Kruisweg slin- gert zich langs boerderijen en bo- men met ontelbare roekennesten. Bijna aan het einde ligt Het Krui- ninger Gors, een terrein waar veel Rotterdammers een huisje bezit- ten. Wie gasten heeft van buiten Rotterdam, doet ze altijd een ple- zier door even de Maasvlakte op te rijden. Afgezien van de industriele en logistieke bedrijvigheid zijn er meestal wel leuke dingen te zien. De kunstmatig aangelegde duinen- rij op de Maasvlakte is een ideaal gebied voor deltavliegers. Een deel van het Maasvlaktestrand, het Slufterstrand, is bestemd voor naaktrecreatie. Voor sportvissers is het gebied eveneens aantrekkelijk, zowel vanaf het strand als vanuit een boot. Tussen de Maasvlakte en het eiland Voorne ligt het Oost- voomse meer. Op dit meer mogen geen motorboten varen. Het is bij uitstek geschikt voor windsurfers. Doordat het meer bijzonder helder water heeft en 45 meter diep is, is het geschikt voor de duiksport. Na- tuurlijk is er ook een duikschool en een surfschool te vinden. Bij hotel-restaurant Het Wapen van Marion aan de Zeeweg in Oostvoorne begint een wandelrou- te naar de vogeluitkijkpost Bonte Piet. Altijd leuk om te zien hoe strandlopers en scholeksters hun kostje bij elkaar scharrelen en wie geluk heeft, ziet een zeehond op een zandplaat een zonnebad ne- men. Aan het eind van de Zeeweg gaat de weg naar links. Wie deze weg met de auto volgt, komt op een uniek stukje strand terecht; het autostrand. De gemoederen zijn verhit over het al dan niet'behou- den van het autostrand, maar de komende zomer is het waarschijn- lijk nog wel mogelijk om met de auto het strand op te rijden. Op dit autostrand worden grote evene- menten gehouden. Een jaarlijks vliegerfestival is een van de hoog- tepunten maar het is ook mogelijk om husky's te zien rennen, para- sailers in actie te zien en karretjes die door een vlieger worden voort- getrokken. Vanaf strandpaviljoen De Zeemeeuw is het strand dan weer voor de recreant. Tot aan de Haringvlietdam is er een schoon strand te vinden waar ieder naar ei- gen behoefte kan recreeeren. Ove- rigens is het strand tijdens een flin- ke storm zeer de moeite waard om eens lekker de muizenissen uit het hoofd weg te laten waaien. Achter de Haringvlietdam is dan weer een watersportgebied te vinden met als brandpunt de vestingstad Helle- voetsluis. Maar eerst naar de duinen van Voorne. Vanaf het A.J. Bootpad in Oostvoorne tot aan de Heliushaven in Hellevoetsluis, met een kleine onderbreking van de eerste en tweede slag, valt het duingebied onder het beheer van Natuurmonu- menten. Het terrein is ruim 800 hectare groot. Vijf vaste krachten en drie parttimers houden toezicht en zorgen voor het onderhoud in dit gebied. Zij fungeren als 'gast- heer' en organiseren regelmatig excursies en rondleidingen. Het Voornes Duin is een van de mooi- ste natuurgebieden van West-Eu- ropa. Tweederde van alle soorten wilde planten van Nederland is hier te vinden, waaronder enkele unieke soorten die uitsluitend op Voome voorkomen zoals de teer guichelheil. Wim Bouman is bos- wachter van dit gebied en als geen ander weet hij er veel over te ver- tellen. Bouman: „Het unieke van dit gebied is dat het kalkrijke duin gebied heel bijzondere planten- soorten met zich meebrengt. Er zijn verder ontzettend veel zang- en watervogels. Biologen komen De natuurrijke omgeving van het Qauckjeswater. regelmatig op bezoek, Natuurmo- numenten stelt zich dan ook open voor dit onderzoek. Er zijn in dit gebied ondermeer reeen, hermelij- nen, bunzings, wezels, muizen, ko- nijnen en hazen. Half april zijn er weer nachtegalen. De mannetjes komen eerder dan de vrouwtjes en als het schemerig is, proberen ze ze lokken." Omdat het terrein van Natuurmo- numenten is, moeten bezoekers een dagkaart kopen of lid zijn van deze vereniging of van het Zuid- Hollands Landschap. „Ruim 95 van de bezoekers is lid van Natuur- monumenten",aldus Bouman. „De mensen die op de campings verblijven, zijn ook allemaal lid. Bij de VVV en het bezoekerscen- trum aan de Tenellaplas zijn dag- kaarten te koop. Doordat het voor- namelijk leden zijn die de duinen bezoeken, valt het met baldadig- heid wel mee. Het zijn incidenten. Op zondagmiddag, als het het drukst is, heb je qua toezicht het minste werk." Naast het bezoe- kerscentrum Tenellaplas van Het Zuid-Hollands Landschap ligt het openluchtmuseum De Duinhuis- jes. Hier wordt een beeld geschetst van het leven en werken in de dui nen in vroeger tijden. In het week- eind worden er oude ambachten gedemonstreerd. Rockanje en Oostvoorne beroemen zich erop het meeste aantal zonuren van Ne derland te hebben. Maar er is nog iets waarin het gebied uitblinkt; schone lucht. Bouwman legt uit waar dat uit te concluderen valt: „Groene spechten kwamen vroe ger veel op de Veluwe voor. Zij eten rode bosmieren. Mede door de zure regen zijn de rode bosmie ren op de Veluwe grotendeels ver- dwenen en daardoor zijn ook de groene spechten grotendeels ver- dwenen. In de duinen van Voome zitten tegenwoordig veel groene spechten." We rijden even later vanaf Badho- tel Rockanje met het busje van Na- tuurmonumenten naar het gebied rondom het Brede Water. Als we het laatste stukje naar de vogeluit kijkpost lopen, komen we langs een feestmaal voor groene spech ten, een groot nest met rode mie- ren. Het Brede Water kenmerkt zich door de aalscholverkolonie die er huist. Vanaf de kant zijn er diverse vogeluitkijkposten zodat soorten als geoorde fuut, winterta- ling, slobeend en reiger goed beke- ken kunnen worden. Natuurmonu- menten doet veel aan voorlichting middels allerlei informatiepanelen, zodat ook de onervaren vogelaar weet wat ie ziet. Op een eilandje midden in het water hebben zich al een aantal aalscholvers gevestigd, klaar om te gaan nestelen. Aal scholvers blijven als het niet te koud is gewoon in Nederland. De vogels zoeken hun voedsel in de zee en ook de wateren rondom. Doordat ze zoveel vis eten, bevat- ten hun uitwerpselen veel ammoni- ak Aan de bomen en struiken rond om het Brede Water is dat goed te zien. Via de 'zandput' bij de Ha ringvlietdam waar volgens Bou man binnen de kortste keren oever- zwaluwen nestelen, rijden we naar het Quakjeswater in Rockanje. Mede door het 'ligstoelbeheer', wat onder meer betekent dat omge- vallen bomen blijven liggen om schimmels en insecten een kans te geven, lijkt het gebied rondom het Quakjeswater op een sprookjes- bos. Bij het water zelf aangeko- men, staat een echtpaar vanaf de uitkijkpost met telescoop en vogel- gids te genieten. In het Quakjeswa ter is een kolonie lepelaars druk bezig om nesten te bouwen. De prachtige witte vogels vliegen af en aan en sjorren allerlei takken los waarmee ze soms temauwemood kunnen vliegen. „Prachtig he", verzucht Bouman. „Als je niet be- ter wist, zou je zeggen dat dit een Afrikaanse savanne was." De kracht van de duinen van Voome ligt in het feit dat er heel gevari- eerd gerecreeerd kan worden. Voor de natuurliefhebber is er de flora en fauna, de wandelaar komt aan zijn trekken met een groot aan tal door Natuurmonumenten uitge- zette routes. Fietsers kunnen hun hart eveneens ophalen en wie niet van groen houdt, kan altijd nog aan het strand vertoeven. Vanuit Rockanje voert een fietspad achter het bungalowpark Cita Ro- mana langs naar Hellevoetsluis. Het Quackgors is ook van Natuur monumenten. Links lopen schapen op de dijk en rechts hebben allerlei vogelsoorten het vooijaar in de kop. In de verte zijn de masten van de jachten in de haven van Helle voetsluis te zien. Hellevoetsluis is een watersportcentrum met vier jachthavens. Deze oude vesting stad was in 1628 de officiele vloot- basis en Michiel Adriaanz. de Ruy- ter en Maarten Harpertsz. Tromp gebruikten Hellevoetsluis als rede voor hun vloot. Dit boeiende verle- den is op veel plaatsen terug te zien. Het Droogdok Jan Blanken, het Nationaal Brandweermuseum en de Oudheidkamer, alien in de Vesting te vinden, zijn zeker een bezoek waard. Natuurlijk zijn er verschillende restaurants met en zonder terras in Hellevoetsluis. Het is mogelijk om vanaf Hellevoet sluis binnendoor weer terug te rij den langs plaatsen als Ouden- hoom, Simonshaven en Zuidland. Het kan niet op met het natuur- schoon, want deze route voert gro tendeels door het natuurgebied De Bernisse. Dit recreatiegebied is 300 hectare groot en biedt de mo- gelijkheid om te vissen, fietsen, wandelen en te surfen. Natuurlijk zijn er in dit gebied ook een aantal cafe-restaurants te vinden. In het gehele gebied van Voorne-Putten zijn overal leuke musea, beziens- waardigheden en aparte winkeltjes te vinden. Het algemene informa- tienummer van de WV-Voorne is 0181-475475. Aalscholvers in een brede waterpartij, midden in een natuurgebied te Voorne-Putten. Boswachter Wim Bouwman. Het Quackgors.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 29