n Bruegels oeuvre omvat meer dan alleen De Toren van Babel 4' m Deel van collectie Boudewijn Buch in het Natuurmuseum 1 STEREO CONTROL DIGITALE MULTIMETER I 95 COMPUTER SERVICE DAGEN BIJ CORRECT M maasstad Moderne Hans en Grietje in Jeugdtheater Hofplein w- i -4 v r n f -afwj 'Wv HH ft -.v Tekeningen en prenten van Meestertekenaar' in Boijmans r T PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL.: 010-4.618.525 maasstad door Daan de Neef ROTTERDAM - Ook al staat de buitenkant van Mu seum Boijmans Van Beu- ningen nog in de steigers, van binnen bloeit het muse um stukje bij beetje op. In twaalf kamers is tot 5 augus- tus de overzichtstentoonstel- ling 'Pieter Bruegel de Oude - Meestertekenaar' te be- zichtigen. De Vlaming Bruegel (1525-1569), voor- namelijk bekend van het schilderij De Toren van Ba bel, toont zich van een meer grafische zijde door middel van tekeningen en prenten. Voor Boijmans Van Beu- ningen is het een primeur 57 van de in totaal 61 eigen- handige Bruegel-tekeningen te mogen exposeren. S- i Wme/jm-'- ,.-jv j ROTTERDAM - Na het wer- velende 'Lied van Don Qui- chot' en het eveneens boeien- de 'Dans Jochie, Danse!' pre- senteerde Jeugdtheater Hof plein afgelopen weekend al- weer de derde productie van dit jaar. 'Hans en Grietje' is een hippe en moderne versie van dit sprookje. Een versie waarin plaats is voor hiphop en vooral linedancing. ROTTERDAM - Hij wil er niets over vertellen, want zijn prive-leven gaat niemand iets aan. Maar iedereen kan be- denken hoe het er bij Boude wijn Buch thuis ongeveer uit moet zien. Al jaren verzamelt hij boeken, beeldende kunst en andere objecten. Voor het eerst is een klein deel van zijn collectie nu te zien in het openbaar, in het Natuurmu seum Rotterdam. Maar leuk vindt Biich het eigenlijk niet: „Het frustrerende van een museum is immers dat je niets mag aanraken", schrijft hij in het bijbehorende boek. In het Correct Service Center aan de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam vindt u een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Panasonic, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Toshiba en Akai. Ook op het gebied van afstandsbedieningen, accu's voor o.a. draadloze telefoons, pluggen, en kabels vindt u in het Correct Service Center een ruime keuze. MARMITEK J&9JT Heeft u problemen van welke aard dan ook met uw PC en komt u er zelf niet meer uit, kom dan naar het Correct Service Center. Onze computerspecialisten staan vanaf donderdag 31 mei tot en met zaterdag 2 juni gratis voor u klaar om u te helpen. Ook voor uitbreiding: het inbouwen van een DVD-speler, Rewriter, grotere harde schijf, meer geheugen of upgrade van uw systeem kunt u bij ons terecht. Inbouw en configuratie (exclusief de componenten) zijn gedurende deze 3 service dagen per produld geen 60.- maar tijdelijk 39.- incl BTW. Woensdag 30 rnei 2001 ROTTERDAM - Baroeg heeft vrijdag vanaf 20.00 uur weer een Metalen Inquisitie, waarbij de toe- gang helemaal gratis is. Een dag later ben je voor drie rijksdaalders vanaf 21.00 uur welkom in De Dansfabriek. Zondagmiddag ver- volgens een dubbeloptreden van hardcore punkband Chaos UK en het Arnhemse Shaggable Sluts. De zaal gaat om 15.00 uur open en de entree bedraagt 15 gulden. In WaterFront woensdag de punkrockband Rocket From The Crypt. Aanvang 21.00 uur en kaar- ten kosten 15 gulden. De Garlic Boys staan bekend in Japan als 'godfathers of new school japane- se hardcore'. Donderdag 31 mei kun je ze aan het werk zien in Wa terFront. Vooraf zie je The Real McKenzies. Aanvang 21.00 uur en kaarten kosten 12,50. De voor- heen veelbelovende band Doo- doo's Coffee heeft al z'n beloftes waargemaakt met het in eigen be- heer uitbrengen van de cd 'Chosen Boundaries'. Dat wordt vrijdag vanaf 21.00 uur gevierd en de toe- gang is gratis. En zaterdag in Wa terFront DAAU (Die Anarchisti- sche Abendunterhaltung). Hun op- treden begint ook om 21.00 uur en voor f 17,50 kun je erbij zijn. Op eerste Pinksterdag organiseert Rotown in samenwerking met Club Vibes een grandioze latin- party. Het entreebewijs biedt dan ook toegang tot beide zalen. Optre- dens bands zijn onder meer Double Impacto, Los Dos Puteros en Root- juice. Gastmuzikanten zijn: Lilian Viera (Zuco 103), Kalin Veliov (Project 2000) en Jan Dumee (Rumbata). Kaarten voor deze la tin-party kosten 15 gulden. En het Maastheater heeft op 3 juni weer een Superbimboparty: Extraordi- nair. Aanvang 23.00 uur en kaar ten kosten 15 gulden. Donderdag in Nighttown Dead Moon. De band met een onom- stootbare cultstatus en een hele fa- natieke en hondstrouwe achterban. In het voorprogramma The X-Ray Men uit Delft. Aanvang 21.00 uur en de entree bedraagt 17,50. Een dag later Future... met dj's: Michel de Hey more. Aanvang: 23.00 uur en de entree bedraagt 15,- (leden gratis). Ook zaterdag Dazz - warm en funky met dj's: Dim Browsky (resident) Fader.Beat- lounge. Naast de warme kla ken van de dj's is er een demonstratie van Flatriders verzorgt door BMX. Het begint om 1.00 uur en de en tree is helemaal gratis. In Plan-C - vandaag - woensdag - tenslotte een Flashback van Tra volta sdie muziek spelen van The Beach Boys. Aanvang 22.00 uur en kaarten kosten 17,50. westbtaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Bruegel is de kunstgeschiedenis in gegaan met zijn beroemde voorstellingen van zonden en deugden. In deze schilderijen en tekeningen zijn monsters, dui- vels, engelen en heiligen goed vertegenwoordigd. Deze thema- tiek is ook te vinden in zijn be- faamde schilderij De Toren van Babel, die ook te zien is tijdens de Bruegel-tenteonstelling. Toch begon de Vlaamse meester vrij braaf met landschapstekeningen. Vredige bossen, windstille heides en adembenemende luchtpartijen zijn tot in detail door Bruegel ge- portretteerd. Juist die bijkans fotografische precisie krijgt in de expositie een prominente plaats. Alle kamers waar de prenten en tekeningen hangen, zijn sober ingericht zodat de toeschouwer zich totaal kan concentreren op de afbeeldingen. Dit blijkt geen overbodige luxe aangezien iedere tekening om op- timale aandacht vraagt. Zo zijn op iedere heuveirug tot in detail struiken en vogels te zien. Zelfs kerken en huizen op de achter- grond zijn met de verfijnde pot- loodstreken van Bruegel levens- echt gemaakt. Doordat iedere vierkante centimeter betekend is blijft iedere bezoeker ongeveer tien minuten met gespitste ogen naar de afbeeldingen kijken. Een bezoek aan de Bruegel-expo- sitie is niet alleen een kwestie van 'kijken', maar ook 'beleven'. Zo M. in De tekening 'De Alchemist' geeft Bruegels morele symboliek goed weer. Terwijl de alchemist tevergeefs bezig is goud te maken uitandere metalen, vertrektzijn gezin op de achtergrond noodgedwongen naar het armenhuis. foto. Boijmans van Beuningen zijn er twee zalen uitgerust met diaprojectoren die alle muren in de totaliteit voorzien van tekenin gen. Op die manier krijgt de be zoeker het gevoel deel te nemen in de wereld van Bruegel. Het enige wat er nog aan ont- breekt zijn de geluiden van krakkemikkige huifkarren en het gekreun van leprozen boeren en arbeiders. Op feesten en kermissen deed hij zijn inspi- ratie op die hij later vereeuwigde in zijn kunst. Dus in plaats van statige tuinfeestjes tekende hij In de tekeningen van de Vlaamse meester is goed te zien waar Bruegels interesse lag. In plaats van de toenmalige elite te schilde- ren en tekenen, begaf Bruegel zich vaak in het gezelschap van drinkfeesten waar overmatig ge- dronken, gegeten en gevreeen werd. De weergaven van deze vrolijke bendes kent wel degelijk een serieuze ondertoon. Bruegel was een meester wat betreft het verwerken van symboliek in zijn werk. Zo hangt er in Boijmans een serie van de zeven hoofdzon- den- en deugden. De toespelingen op bijbelse verhalen zijn voorna- melijk op symbolische wijze ver- werkt in Bruegels tekeningen. Maar niet alleen teke ningen ge- tuigen hier- van: de schilderijen dragen hier ook aan bij. Bruegels beroemdste schilderij, De Toren van Babel, is tot op de millimeter voorzien van kritiek op de toenmalige katholieke overheersers. De Toren van Babel heeft in Boij mans Van Beuningen een aparte kamer toegewezen gekregen waarin interpretaties op dit schil derij ook te vinden zijn. Zo is er een aantal torens van Babel te be- kijken die door tijdgenoten en la tere volgelingen van Bruegel zijn geschilderd. Uit deze schilderijen valt op te maken dat Bruegel niet postuum erkenning kreeg, maar ook tijdens zijn leven. Pieter Bruegel de Oude - Mees tertekenaar is tot en met 5 augus- tus te zien in het Museum Boij mans Van Beuningen aan het Museumpark 18-20. Het museum is dinsdag tot en met zaterdag ge- opend van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie: 010-441.94.75 ofwww. boijmans. rotterdam.nl De moderne Hans en Grietje van Jeugdtheater Hofplein. foto: Jeugdthea ter Hofplein door Vincent Wernke De moeder van Hans en de vader Grietje moeten in het begin van de voorstelling allebei op school ko- men om over het gedrag van hun beide kinderen te praten. De school blijkt namelijk niet tevre- den over de stille Hans en de bruta- le Grietje. Na de gesprekken met de leraren komen beide ouders el- kaar tegen in de gang en ze voelen zich meteen tot elkaar aangetrok- ken. Ze maken de afspraak om de volgende dag met elkaar naar het pretpark te gaan, zonder dat hun kinderen daar iets vanaf weten. Ondertussen gaan Hans en Grietje de volgende dag met hun klas op schoolreis naar het 'museum voor voorhistorie'. Echt geweldig vin den ze het niet. Daarom haalt Grietje een geintje uit, dat door de juf niet echt wordt gewaardeerd. Ze wordt zo boos op Hans en Grietje dat ze worden wegge- stuurd. Als de klas vervolgens zon der hen huiswaarts keert, besluiten Hans en Grietje te gaan kijken in het nabijgelegen pretpark Yimmie Yammie Bobbyland. Dit wildwest-achtig ingerichte pretpark wordt gerund door de ex- centrieke directrice Polly Pardon. Als zij Hans en Grietje betrapt bij de snoepautomatiek van haar park, dwingt ze hen om voor haar te ko men werken. Al snel komen Hans en Grietje erachter dat Polly Par don niet alleen haar personeel, maar ook haar klanten uitmelkt. Als bovendien blijkt dat hun ou ders samen juist dit park hebben uitgekozen voor hun afspraakje, worden de problemen er voor bei de kinderen niet minder om. 'Hans en Grietje' - naar een tekst van Karel Eykman - is net als eer- dere producties van Jeugdtheater Hofplein zeer swingend. Deze keer zijn het vooral de grote linedance- scenes waarbij het publiek moei- lijk stil zal kunnen blijven zitten. Wervelwind Polly Pardon (Nienke Westerhof) zorgt bovendien voor een aantal grappige momenten, en de kinderen van Jeugdtheater Hof plein zorgen er met hun enthousi- aste spel voor dat ook deze voor stelling zeer de moeite waard is. Te zien van 1 tot en met 4 juni en van 21 September tot en met 11 no- vember in Jeugdtheater Hofplein, Benthemstraat 13. Kaarten reser- veren: 010-243.50.50. door Vincent Wernke Geheel in tegenspraak hiermee drukte hij de aanwezige journalis- ten afgelopen week tijdens de voorbezichtiging op het hart om zijn verzameling vooral niet aan te raken. En wie hem trots en bevlo- gen over zijn collectie hoort vertel len, zal ook moeilijk begrijpen dat het hem 'geen donder' interesseert wat er na de dood met zijn spullen gebeurt. „Ik verzamel puur voor mezelf en heb geen idee wat er na mijn dood mee gebeurt. Ik hoef in ieder geval geen eigen museum. Ik vind dit al erg genoeg." Voor het publiek is de tentoonstel- ling - die heel treffend de titel 'Een heel huis vol' heeft meegekregen - in ieder geval de moeite waard. Want Boudewijn Biich heeft heel bijzondere objecten in zijn prive- collectie zitten. Zoals een origineel dodo-botje, wat de aanleiding is geweest voor deze tentoonstelling. „In 1995 hebben we Boudewijn Biich benaderd, omdat hij een zeldzaam dodo-botje in zijn bezit heeft. We vroegen hem of we dat mochten lenen. Zijn antwoord was nee, als je het wilt lenen, dan neem je de hele collectie er maar bij". al- dus Jelle Reumer, directeur van het Natuurmuseum Rotterdam. Aan die uitspraak heeft hij Biich gehouden. 'Een heel huis vol' Boudewijn Biich: „lk verzamel puur voor mezelf en heb geen idee wat er na mijn dood mee gebeurt. Ik hoef in ieder geval geen eigen museum. Ik vind dit al erg genoeg.foto: Rob Kamminga toont Boudewijn Biich zoals hij is. Zijn passies voor literatuur histo ric, Goethe en natuurwetenschap komen uitgebreid aan bod. Zo heeft Biich een vitrine gewijd aan Goethe, waarin onder meer een drukproef van zijn rouwkaart en een bijzonder masker tentoonge- steld liggen. Ook is een vitrine in gericht met boeken en objecten die te maken hebben met dodo's, zoals alle boeken, beeldjes en het eerder genoemde dodo-botje. Weer een andere vitrine is gewijd aan de reis van Darwin met de 'Beagle'. Tij dens deze tocht werd het funda ment gelegd voor zijn evolutiethe- orie. In de vitrine liggen de nulste, eerste en tweede druk van het ver- slag van deze reis. Een van de meest opvallende vitri ne is die waarin de pinguin cen- traal staat. Naast de eerste tekening die ooit in Europa van een pinguin verscheen, hangt er ook een kast met allerlei pinguin-souvenirs. „Haal je daarmee niet het serieuze er vanaf?", was de vraag die Biich zich vooraf stelde toen hij deze vi trine inrichtte. Het antwoord was ontkennend. „Ik ben de hele dag met dit soort dingen bezig, dit is ook een stuk van mij." Bij het samenstellen van 'Een heel huis vol' deed Biich ook zelf nog een leuke ontdekking. „Lange tijd werd aangenomen dat van de eer ste druk van 'Bontekoe van Hoorn' van Willem Ysbrantsz nog slechts elf exemplaren waren. Toen ik het boek opzocht voor de ze expositie, bleek ik niet alleen het twaalfde, maar ook het dertien- de exemplaar in mijn bezit te heb ben. Dat is een groot voordeel, want normaal kun je tijdens een expositie een pagina laten zien in een vitrine en nu dus twee. Naast het titelblad, is daarom ook de pa gina te zien met een vroege afbeel dingen van een dodo." Wat Biich vooral wil laten zien met zijn expositie is hoe mensen de na- tuur zijn tegengekomen. „Je moet je voorstellen dat er ooit een Euro- peaan is geweest die voor het eerst een pinguin heeft gezien. Hoe be- schrijft iemand dat? Op de eerste afbeeldingen hebben pingui'ns menselijke trekken en zijn ze veel groter afgebeeld dan ze in werke- lijkheid zijn. Dat is precies wat mensen ook doen als ze op vakan- tie zijn geweest. Ze hebben altijd wat meegemaakt, terwijl ik nooit wat meemaak. Het wordt altijd groter gemaakt dan het is, en in de loop van de tijd wordt dat lang- zaam minder. Ik laat dat hier zien met de natuur, en hoe die door Eu- ropeanen werd ontdekt." 'Een heel huis vol' is te zien tot en met 2 december in het Natuurmu seum Rotterdam, Westzeedijk 345 (Museumpark). Informatie: 010- 436.42.22 ofwww.nmr.nl. C< SI c :c c El MARMITEK STERE0C0NTR0L Metstereocontrol kun u apparatuur in een afgesloten kast of apparatuur die uit het zicht staat, toch met uw afstandsbediening bedienen. Eenvoudig aansluitbaaren geschikt voor alle merken. C0RRECTPRIJS Art.nr. 52171 49 S0UNDEX UT-30B DIGITALE MULTIMETER Uitgebreide digitale multimeter met gelijk-en wisselspanningsmeting, stroommeting tot 10 Ampere, weerstandmeting en diode-test. Voorzien van handige "Hold"-toets om de gemeten waarde vast te houden. Compleet met meetsnoeren en batterij. In zilver uitgevoerd. C0RRECTPRIJS Art.nr. 78004 14 Zetfouten en prijswijzigingen WINKEL0PENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 21