Project 'Lazarus' wekt geschiedenis tot leven Leesvertelwedstrijd voor dove kinderen Jeugdtheaterschool speelt 'Candide' in de buitenlucht Aandacht voor architectuur in programma Rotterdam 2001 U Rotterdam 2001 Culturele Confrontatiepreek in de Grote of Sint-Laurenskerk Hoofdstad van Europa Jong en oud welkom bij gratis muziektheatervoorstelling 7 juni/13 juni 2001 TNG /*=T ROTTERDAM - De Nationale Leesvertelwedstrijd voor dove kinderen vindt dit jaar voor de vierde keer plaats. De finale van dit evenement wordt gehouden op zaterdagmiddag 9 juni van 13.30 tot 16.00 uur in de Burgerzaal van De Doelen. ROTTERDAM - Dat ook de randgemeenten niet worden overgeslagen nu Rotterdam culturele hoofdstad is, be- wijst de familievoorstelling 'Candide'. Tussen 19 juni en 15 juli trekt deze voorstelling van de Jeugdtheaterschool Zuid-Holland langs zeven tien gemeenten rond Rotter dam. Jong en oud kan dan in de openlucht gratis komen kijken naar deze muziekthea- tervoorstelling. ROTTERDAM - Hoewel Rotterdam in 2001 vooral be- kend staat als Culturele Hoofdstad van Europa, is de Maasstad natuurlijk vooral bekend vanwege zijn bijzon dere architectuur. Niet voor niets wordt in het programma van Rotterdam 2001 ruim aandacht besteed aan archi tectuur. Naast de manifesta- ties '6,5, Miljoen Woningen' en 'Thuis in Rotterdam' is er nog een groot aantal projec ten. Zoals 'Waterproject 1854-2001', 'Coming Soon!' en 'Parasite'. Rotterdam 2001 0m Culturele Hoofdstad J van Europa dC Wereldsmaken Lenteplein Hartstocht Heimwee in Rotterdam Culturele Stadstoer (in de regio) Do 7, za 9 en wo 13 juni Preken voor andermans parochie/ Andermanspreken Beste Buuf Vr 8 juni Nationale Leesvertelwedstrijd Za 9 juni Fusion: New York Moha Lifestyle Event Za 9 juni Full Moon Za 9 juni HOMEPORT, Harbor City Project 2001 Verborgen Tuinen in Rotterdam Za 9 en zo 10 juni Hildegard von Bingen Za 9, zo 10, di 12 en wo 13 juni Wormbeeld: Bloodsport/ Bloed in de polder Zo 10, ma 11 en di 12 juni Lazarus Di 12-wo 13 juni (try-outs). Nationale tentoonstelling 6,5 miljoen Woningen t/m 23 September Sponsors: Aedes, Proper-Stok Zonder uitnodiging.een reis als geen andere t/m 30 juni Met dank aan: Stichting DOEN, NCDO/Duurzame wereld Ticket Service Kaartverkoop Ticketservice in publiekscentrum Calypso 2001, Las Palmas,de 151 groterepostkantoren, de BGWKstationskantoren, de 12grotere WVkantoren. ABN-AMRC Woensdag 6 juni 2001 ~De Nationale Leesvertelwedstrijd voor dove kinderen werd drie jaar geleden in het leven geroepen als gebarentaaltegenhanger van de traditionele VOOrleeSWedstrijd. Archieffoto: Rob Kamminga ROTTERDAM - 'Lazarus' is een reis door Rotterdam, die de geschiede nis tot leven wekt op een bijzondere plek in de stad. Poezie, theater, ruim- telijke vormgeving en de persoonlijke geschiedenis van bekende en onbe- kende Rotterdammers uit het verleden zijn de ingredienten voor deze bij zondere theaterproductie. De specifieke verhalen van dode Rotterdammers leveren een universeel en indringend kunstwerk. De verhalen zijn geschreven door belangrijke Nederlandse dichters en worden getheatraliseerd door een groot aantal ac- teurs, musici en beeldende kunstenaars. Als de doden van Rotterdam zelf hun grafschrift hadden kunnen schrij- ven, wat had er dan te lezen gestaan? Rotterdam heeft een officiele ge schiedenis waarin bijvoorbeeld de zeevaart en het bombardement een be langrijke rol hebben gespeeld. Wat hebben historische toestanden en ge- beurtenissen voor een individuele Rotterdammer betekend? Hoe herinnert deze zich de ontwikkelingen in de stad, het verschijnen van nieuwe ge- bouwen, het verdwijnen van een geliefde plek? De geschiedenis komt het meest tot leven wanneer zij wordt verteld aan de hand van een persoonlijk leven. Nog indringender wordt het wanneer die persoon zelf aan het woord wordt gelaten, wanneer hij door een dichter als Lazarus uit de dood wordt opgewekt. Bovenstaande werd het uitgangspunt voor de voorstel- ling die Peter Sonneveld wilde maken. Onderzoek in het Gemeentearchief en in historische boeken over de stad ('Stad in aanwas' en 'Stad van for- maat') leverde een schat aan informatie op over bewoners van Rotterdam. Gaandeweg ontstond er een lijst met mogelijke personages, bestaand en verzonnen, uit verschillende periodes, uit verschillende sociale lagen, met verschillende doodsoorzaken. Sehrijvers die aan het project meewerken zijn onder meer Anna Enquist, Willem Jan Otten, Jules Deelder en Rien Vroegindeweij en acteurs die aan Eazarus' meewerken zijn onder meer Paul R. Kooij, Sylvia Poorta, Pieter LOef, Aafke Buringh en Saskia Bonarius. Informatie: 010-411.8110 of wwwschouwburg.rotterdam.nl/lazarus. ROTTERDAM - Maar liefst 42.500 bezoekers kwamen af op de toneel- v«orstelling 'Art' in het Oude Luxor Theater. Afgelopen vrijdag was de laatste voorstelling. Dit was voor Luxor aanleiding om het grote bord aan de buitenzijde van het theater op feestelijke wijze te verwisselen voor dat van 'Foxtrot'. Deze musical befaamde musical van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink, is vanaf 1 September te zien in het Oude Luxor Theater, waar Paul de Leeuw dit jaar gastprogrammeur is. Hij speelt een van de hoofdrollen in 'Foxtrot' De andere hoofdrollen worden gespeeld door Ca- rice van Houten, Jenny Arean en Sanne Wallis de Vries. Naast een verras- sende cast wist Paul de Leeuw ook een ijzersterk creatief team aan zich te biuden, met onder anderen Ivo de Wijs voor de bewerking en Henny Vri- enten voor de muzikale supervisie. Informatie en kaartverkoop: Oude Luxor Theater Rotterdam: telefoon 010-484.33.33 of de Nationale Thea- terkassa: telef jon 0900-9203 (75 cpm). foto: Rob Kamminga ROTTERDAM - In de Grote of Sint-Laurenskerk, Grote Kerkplein 15 vindt op zondag 24 juni om 14.30 uur de tweede confrontatiepreek plaats in-een reeks van vier. De centrale vraag van de bijeenkomst is: 'Gaan ver- £#ving en rechtvaardigheid samen?' Aartsbisschop Njongonkulu Ndun- gane van Kaapstad en Rabbijn Awraham Soetendorp leggen hun analyses voor aan GroenLInks-kamerlid Femke Halsema. Michael Zeeman is voor- zitter. De voertaal is Engels. Aartsbisschop van Kaapstad Njongonkulu Ndungane, hoofd van de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika en opvolger van Desmond Tutu was in 1960 betrokken bij anti-apartheidsdemonstra- ties. Hij zat drie jaar vast op Robbeneiland als politiek gevangene. Vol- gens Njongonkulu Ndungane heeft de kerk een belangrijke rol in de Zuid- Afrikaanse samenleving waar een politiek van verdeel en heers heeft plaats gemaakt voor democratie. Het is in deze geest dat de Aartsbisschop het werk van aartsbisschop Desmond Tutu voortzet. Rabbijn Awraham Soetendorp is rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente in Den Haag en oprichter van de Liberaal Joodse Gemeente in Rotterdam. Awraham Soe tendorp was jarenlang voorzitter van het solidariteitscomite voor Russi- sche joden en actief in de antiapartheidsbeweging. Samen met Sheikh Kuftaro van Syrie maakt rabbijn Soetendorp deel uit van het Global Fo rum of Spiritual en Parliamentarian Leaders en is mede organisator van de Millennium Peace Summit. Reserveren via de Rotterdamse Kunststich- ting: 010-433.35.34 (maandag t/m vrijdag 11.00-17.00 uur). tx06 Drie jaar geleden werd het evenement in het leven geroepen als Gebaren taaltegenhanger van de traditionele Nationale Voorleeswedstrijd. De Ne derlandse Gebarentaal is de voertaal van Nederlandse doven. Naar ver- wachting zal de Nederlandse overheid deze taal binnen afzienbare tijd of- ficieel erkennen als culturele minderheidstaal. De strijd zal gaan tussen twaalf kinderen (uit groep 7 en 8) die als winnaar uit de bus kwamen van de voorrondes op zes dovenscholen in ons land. De deelnemers zullen ieder, in vijf minuten, een hoofdstuk uit een favoriet boek navertellen in de Nederlandse Gebarentaal. Een gebarentaaltolk zal hun verhalen simultaan 'stemtolken'. Een volledig dove jury met gebaren- taaldeskundigen beoordeelt hun prestaties. Terwijl de jury zich beraadt, geeft het bekende Britse gezelschap 'Deaf Comedians' - bestaande uit zes dove komieken - een verrassend optreden. De doelstelling van de Nationale Leesvertelwedstrijd is tweeledig. Ener- zijds het om bevorderen van het lezen van jeugdliteratuur door dove kin deren. Anderzijds gaat het om het stimuleren van de vertelkunst in de Ne derlandse Gebarentaal. Maar het plezier staat voorop: het bevorderen van het plezier in het lezen (van het Nederlands) en het plezier in het vertellen i de Nederlandse Gebarentaal). De jongeren van de Jeugdtheaterschool Zuid-Holland spelen de komende twee maanden de voorstelling 'Candide' in zeventien gemeenten rond Rotterdam en in de Maasstad zelf. door Vincent Wernke De voorstelling 'Candide' is geba- seerd op het gelijknamige werk van de Franse schrij ver Voltaire uit 1759. „Onze artistiek leider Theo Ham had iets met dat werk", ver- telt zakelijk leider Lambert Mut- saers van de Jeugdtheaterschool Zuid-Holland. „Daarom vroeg hij Carel Alphenaar om er een script van te maken voor de jeugdtheater school. Toen wij werden benaderd door Havens Heerlijkheden om na te denken over een stuk voor dit project van Rotterdam 2001 kwa men we bij 'Candide'." Havens Heerlijkheden is het re- gionale programma van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Eu ropa, waarvan 'Candide' onder- deel is. In de maanden juni en juli zal de Jeugdtheaterschool Zuid- Holland de voorstelling spelen in zeventien gemeenten rond Rotter dam en in de Maasstad zelf. In ie- dere gemeente is een openluchtlo- catie geregeld. „En overal hebben we ook een 'slecht weer locatie', waarnaar we kunnen uitwijken als het slecht weer is", vult Mutsaers aan. „Wat dat betreft hebben we met alle mogelijke scenario's reke- ning gehouden. We hebben alleen een bouwtijd van zes uur, dus als verdeeld over twee casts. Dat is nodig omdat we de voorstelling straks zes dagen in de week, soms twee keer op een dag spelen. Dat is heel veel, vooral omdat het vier weken achter elkaar doorgaat. Dan vraag je heel wat van de jongeren. Bovendien mogen jonge kinderen maar een x-aantal voorstellingen spelen, dus alleen dat al dwingt ons tot een dubbele cast." De Jeugdtheaterschool Zuid-Hol- we eenmaal besloten hebben in de openlucht te spelen en het gaat als- nog regenen, dan kunnen we niet meerterug." De voorstelling gaat over de onbe- dorven Candide die zijn geliefde Cunegonde kust. Dan begint de el- lende voor hem, want de baron schopt hem letterlijke de wijde we- reld in. Daar maakt 'Candide' ken- nis met goed, en vooral kwaad. Op zoek naar de ideale wereld en naar zijn verloren liefde Cunegonde komt Candide moeizaam achter de waarheid. 'Candide' wordt ge speeld en gezongen door Joyce van Berkel, Frits lambrechts, Ger- rit Heida, Dorine Niezing en veer- tig leerlingen van de Jeugdtheater school Zuid-Holland. Mutsaers: „Deze leerlingen zijn land telt zo'n vijfhonderd leerlin gen, verdeeld over vier vestigin- gen: Gouda, Bodegraven, Lekker- kerk en Capelle a/d IJssel. Mu- saers: „In September openen we een vestiging in Gorinchem, en het is een wens van ons en de gemeen te Alphen a/d Rijn om ook daar een school te openen. Kinderen kunnen vanaf hun vijfde bij ons te- recht voor spel-, dans- en zangles- sen. Ieder jaar maken we een tot twee familie- of jeugdvoorstellin- gen. En daarnaast hebben we ook projecten voor scholen." Hoewel de jeugdtheaterschool er- varing heeft met familievoorstel- lingen, is 'Candide' toch iets heel bijzonders. „Het is onze eerste bui- tenproductie. Het wordt gespeeld op een rond podium dat wordt op- foto.Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad gebouwd op de verschillende loca- ties. Het podium heeft een diame ter van negen meter, en er kunnen zo'n twee tot driehonderd mensen omheen zitten. Voor ons is het ook allemaal helemaal nieuw, want normaal kom je in theaters waar al- les geregeld is. Nu komen we in een leeg park, waar we alles hele maal zelf moeten opbouwen. Het is een soort van circus, waar wij mee gaan reizen." Ondanks de bijzondere omstandig- heden, en de afhankelijkheid van de weersgesteldheid, heeft Mut saers alle vertrouwen in het welsla- gen van 'Candide': „Het is leuk om zoveel kinderen, maar ook va- ders, moeders, opa's en oma's op gekke plekken te confronteren met kunst en cultuur. 'Candide' zal on- geveer anderhalf uur gaan duren, en wordt in een keer doorgespeeld zonder pauze. En alle voorstellin gen zijn gratis toegankelijk, dus ie- dereen kan aanschuiven." 'Candideis te zien in de volgende gemeenten: Capelle a/d IJssel (19+20/6), Ridderkerk (21/6), Ba- rendrecht (22/6), Rhoon (23/6), Dordrecht (24/6), Bergschenhoek (26/6), Schiedam (27/6), Vlaardin- gen (28/6), Maassluis (29/6), Spij- kenisse (30/6 1/7), Bernisse (3/7) Rozenburg (4/7), Brielle (5/7), Oostvoorne (6/7), Hellevoetsluis (7+8/7), Berkel en Rodenrijs (10/ 7), Bleiswijk (11/7) en Rotterdam (12 t/m 15/7). Voor informatie: www.havensenheerlijkheden.nl of 06-10670759. De manifestatie 'Waterproject 1854-2001' staat geheel in het te- ken van de singelstructuur die stadsarchitect W.N. Rose tussen 1858 en 1866 heeft aangelegd. In Woonhuis Milders/Brenninkmeij- er presenteert het Gemeentearchief de originele tekeningen van het Waterproject van Rose. Op de be- gane grond van de woning aan de Eendrachtsweg 67 hangen deze te keningen in een prachtig vormge- geven tekeningenkabinet. Naast deze tekeningen is er een speciale wandelgids 'Het Water- project, een negentiende-eeuwse wandeling door Rotterdam'. De wandeling beoogt herontdekking van het Waterproject in al zijn fa- cetten. De full-colorgids is ver- krijgbaar in de boekhandel en bij het publiekscentrum van Rotter dam 2001 aan de Mauritsweg 5. De wandeling leidt onder meer langs vijf tentoonstellingchalets, waarin een visie wordt gegeven van een aantal gerenommeerde ontwerpbureaus en de historie van De Parasite op het dak van Las Palmas. foto: Dick Sluijter het Waterproject. Ook onderdeel van het architec- tuurprogramma is een serie ten- toonstellingen met werk van de jongste generatie architecten, ste- denbouwkundigen en landschaps- architecten. Onder de titel 'Co ming Soon!' wordt in de Van Nelle Ontwerpfabriek met tekeningen, maquettes en videobeelden een overzicht gegeven van de inzen- dingen die werden ingediend bij drie toonaangevende ontwerpprij- zen in Nederland: Archiprix, Euro pean en Prix de Rome. Deze orga- nisaties zetten zich structured in voor het opsporen en presenteren van jong talent. 'Coming Soon!' vindt plaats tot 29 juli en is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Informatie: 06-19712820. Tijdens de manifes tatie organiseert Archicenter ex- cursies door de Van Nelle Fabriek, elke zaterdag en zondag om 12.00 en 14.00 uur. Reserveren worden aangeraden: 010-436.99.09. Al even bijzonder is de tentoon- stelling 'Parasites - the city of small things' in Las Palmas op de Kop van Zuid. Hier worden ont- werpen getoond van dertig jonge architecten en studententeams uit heel Europa voor tijdelijke, be- woonbare objecten. Hiervan zijn maquettes te zien met een schaal van 1:20. Parasites zijn niet plaats- gebonden, kleinschalige woonob- jecten voor ongebruikelijke loca- ties binnen het stedelijke gebied. Op het dak van Las Palmas is bo vendien een van deze ontwerpen op ware grootte nagebouwd. Deze is toegankelijk voor het publiek. Het project is opgezet om onder zoek te doen naar de mogelijkhe- den van bouwen met nieuwe tech- nologieen 'Parasites - the city of small things' is tot en met 29 juli te zien in Las Palmas als onderdeel van de tentoonstelling '6,5 Miljoen Woningen'. Geopend: dinsdag, donderdag en zondag van 9.30 tot 17.30 uur en woensdag, vrijdag en zaterdag van 9.30 tot 21.00 uur. In formatie: 010-425.94.41. Voor meer informatie over archi- tectuurprojecten van Rotterdam 2001, kunt u terecht op internet: www.rotterdam2001.nl of www. thuisstad. nl. t/m 1 5 jUIi Sponsors: Coca Cola, Correct International culinair evenement. 15 paviljoens met gerechten uit alle windstreken. Dagelijks wisselende programmering met gastkoks, kookdemonstraties, themadagen, kinderenprogramma's, muziek en theater. Schouwburgplein, di en wo van 11.00 tot23.00 uur, do en vrij van 11.00 tot 24.00 uur, za van 13.00 tot 24.00 en zo van 13.00 tot 23.00 uur. Do 7 en ZO 10 juni Sponsors: ING, Shell, Dura Vermeer Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de wederopbouw. Dankzij de nieuwste technieken maakt u, als bezoeker, een reis door de tijd. Calypso 2001, entree ft. 10,-. Aanvang 7 juni: 13.30 en 15.30 uur, 10 juni: 13.30, 15.30 en 20.00 uur. Rondrit met verhalen over architectuur- en cultuurhistorische achtergronden o.l.v. een gids. 7 juni 10.00 uur Capelle aan den IJssel en 14.00 uur Hellevoetsluis, 9 juni 10.00 uur Rozenburg en 14.00 uur Albrandswaard, 13 juni 10.00 uur Westvoorne en 14.00 uur Brielle. Prijs fl. 12,75 Ticket Service, fl. 10,- in de regiogemeenten. Informatie: 015-2154588 o f www. ha vensenheerlijkheden.nl. Vr 8 juni Met dank aan: BankGiroLoterij Imam Hasan Koq (Birlik Moskee) spreekt aansluitend aan de dienst. Na afloop gelegenheid voor vragen. Titel van de toespraak: Het geloof van profeet Abraham. Res: 010-4022001 Liberaal Joodse Gemeente (Mozartlaan 99), aanvang 18.00 uur, entree gratis. Komisch muziektheaterstuk waarbij je meeleeft met Alie, de Rotterdamse buurvrouw van vier jongens in een huis voor alleenstaande minderjarige asielzoekers. Calypso 2001, aanvang 19.00 uur, entree ft. 10,-. Res: 010-4022019. Finale van de Nationale Leesvertelwedstrijd voor dove kinderen. Volledig dove jury van gebarentaaldeskundigen beoordeelt de prestaties en wijst de uiteindelijke winnaar aan. De Doelen, aanvang 13.00 uur. Modeshow, New Yorkse seventies-disco en een catwalk waarop de aanstekelijke Garage/2-Step gedanst kan worden. Nighttown (Grote zaal Basement), aanvang 23:00 uur, entree fl.20,-. Acht bronzen kubussen, kunstwerk van Joseph Semah en Felix Villanueva, verbeelden de fundamenten van de Salomonische Tempel te Jeruzalem. Tijdens de opening dansvoorstelling van choreograaf Pieter de Ruiter Eiland Saenredam in Barendrecht. Aanvang 14.30 uur in Theater't Kruispunt. Entree gratis. Informatie: www.havensenheerlijkheden.nl. Za 9 juni Sponsors: Koninklijke Nedlloyd en P8rO Nedlloyd Za 9 juni uitgebreide programmering. Zo 10 juni 14.00 uur: introductie van HOMEPORT-project met lezingen en muziek. 19.00 uur: vertoning van selectie uit de HOMEPORT- videolibrary en de performance 'Dorst'. Las Palmas en diverse andere locaties. Informatie: www.cell.nl/ homeport, cell@cell.nlofwww.werkstadinlaspalmas.nl Prive-tuinhekken en -poorten van verschillende bijzondere tuinen in Rotterdam gaan open voor publiek. Gidsje verkrijgbaar bij Rotterdam 2001, VVV en Arboretum Trompenburg. 55 diverse locaties, aanvang 10.00 uur, entree gratis. Theatervoorstelling in 5 Rotterdamse kerken. Za 9 juni 19.30 uur: H. Familiekerk (Nootdorpstraat4). Zo 10 juni 14.00 uur: H. Hildegardis en Antoniuskerk (Hildegardisstraat 50). Di 12 juni 19.30 uur: H. Pauluskerk (Larikslaan 182). V/o 13 juni 19.30 uur: Bergsingelkerk (Bergsingel 150). Entree fl. 29,50. Kaartverk: Ticket Service 0900-3001250. Festival toont dwarsdoorsnede van in de lage landen geproduceerde films die binnen de marges valt van horror, sf, splatter en/of fantasy. Over de uitersten van vrijetijdsbesteding. Nighttown-theater, aanvang 20.00 uur. Regisseur Peter Sonneveld brengt samen met dichters, vormgevers en acteurs 21 dode Rotterdammers tot leven in dit bijzondere theaterproject. Westelijk Handelsterrein, aanvang 19.30 uur, entree ft.40,- fl.32,-/fl. 15,-. Kassa Rotterdamse Schouwburq: 010-4118110. Nationale tentoonstelling ter gelegenheid van 100 jaar woningwet. Las Palmas, di-zo 10.00-17.30 uur, entree f1.10,-. Bijzondere theatervoorstelling waarin de bezoeker zelf de hoofdrol van vluchteling speelt. Las Palmas, entree fl. 10,-. Informatie en res: 010-4022001. Publiekscentrum Calypso 2001 (informatieen kaartverkoop) Mauritsweg 5, tel. 0104022001. Open: ma-vr van 10.00 -18.00, za-zo van 11.00- 16.00 uur. Kijk ook op: www.rotterdam2001.nl. Las Palmas (kaartverkoop) Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid). Open: di, do, zo 9.30-17.30, wo, vr, za 9.30-21.00 uur ROBECO l Inlhrvcr d» kunst van communicatee Deze weekladder is vervaardigd in samenwerking met het Rotterdams Dagblad en Maasstad weekblaaen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 14