Deze pagina is mede mogelijk gemaakt door: Rotterdams Dagblad Vrijwiliiger brandweer: meer dan alleen de stoere jongen uithangen Novotel Gemeente Schiedam ook voor een particuliere ziektekostenverzekering FORTIS BANK IBBII! EDDY'S AUTO HI-FI CENTER weekblade ZORGVERZEKERAAR DSW Vink Evag De uitreiking van het eerste Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam is mede tot stand gekomen door: Gemeente Schiedam Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Itho Danfoss Hoek Loos Zorgverzekeraar DSW ONS Sveaparken (gemeente Schiedam, Bemag Vastgoed, Bokx Vastgoed, Amstelland Vastgoed) Q-cat Het Arsenaal McDonalds Cimcool Industrial Products lingen Rabobank Facilicom SCHIEDAM - De brandweer van Schiedam rukt per jaar zo'n 1000 keer uit. Natuurlijk vaak voor een brand, van een grote uit- slaande brand tot het blussen van een prullenbak op straat. Maar, zo vertelt Rinus van Tiel ('hoofd repressie1) van de Schiedamse blusmannen, in bijna de helft van de gevallen gaat het niet om brand maar om andere hulpverlening. Een auto moet uit het water worden opgevist of inzittenden uit een onge- luk worden bevrijd. Een katje uit de dakgoot gehaald of omge- waaide bomen van een najaarsstorm opgeruimd. Ook bij gevaarlijke en giftige stoffen moeten zij adequaat optreden. De brandweer staat dus voor meer dan alleen de stoere jongen uit hangen: controle, preventie en voorlichting, dat is ook hun dag- taak. En daarvoor zijn, naast de beroepsmankrachten, vrijwilli gers noodzakelijk. Vrijwillige brandweer om 24 uur per dag en zeven dagen per week de hulpverlening voor Schiedam op peil te houden. Een interview met een van die vrijwilligers. Jan Warmerdam (42jaar) is 18 jaar bij de vrijwillige brandweer van Schiedam. "Ik zou dit werk of beter hobby niet meer kunnen missen", zegt hij in de brandweerkazerne in de Zijlstraat. "In 1983 kwam ik min of meer toevallig op een open dag van de brandweer terecht. Een leuke en gezellige sfeer trof ik daar aan. En iemand daar vroeg mij of het werken bij de vrijwillige brandweer niet iets voor mij was. Van het een kwam het ander. Na gesprekken en testen waaronder een medische keuring was ik ineens brandweer- man." "Als vrijwiliiger", zo vertelt Rinus van Tiel, "doe je hetzelfde werk als dat van de betaalde brandweerlieden." Het korps van Schiedam telt bijna 50 vrijwilligers en zo'n 27 beroepsblussers; daarbij zijn niet de leidinggevende officieren en het kantoorper- soneel bijgeteld. "We hebben vrijwilligers hard nodig want de professionals verzorgen de dagelijkse diensten. Maar als het druk wordt, en dat is meestal in het weekend hebben ze de oproepvrijwilligers hard nodig. Waarom vooral's nachts en in het weekend? Dat komt omdat de beginnende brandjes later ontdekt worden en dus groot kunnen worden. Vrijwilligers om als reserveploeg op de kazerne aanwezig te zijn of bij een grotere brand onmiddellijk uit te rukken en te helpen blussen. Volgens vrijwiliiger Jan Warmerdam is er geen enkele verschil tussen de vrijwillige brand- weerleden en de beroepskrachten. "We doen dezelfde opleidingen, oefeningen en cursus- sen. Alleen voor de duikersploeg zijn allemaal betaalde krachten, omdat die wel heel vaak moeten oefenen". Het is een misverstand om te denken dat die mannen en vrouwen in de kazerne de hele dag zitten te kaarten of tv te kijken. "Het is hartstikke druk met de oefenin gen en cursussen. Een vrijwilligers moet meer- dere keren per maand gaan oefenen en met de cursussen erbij ben je al gauw zo'n 4 tot 8 uur met het vrijwilligerswerk bezig", legt nachts, dan Jan Warmerhoven uit. Wanneer heb je nu wachtdienst en hoe vaak blus je nu een brandje? Een keer in de vier weken doe je een voile week wachtdienst. Dat betekent dat je's avonds en in het weekend opgeroepen kan worden. Dat is ook de reden dat je in Schiedam moet wonen en in die week mag je niet de stad uitgaan. "Het is heel moeilijk te zeggen hoe vaak je opgeroepen wordt. Dat ver- schilt erg, zeg maar dat je tussen de 4 tot 15 uur per maand in touw bent als vrijwiliiger." Zijn eerste brand herinnert Jan zich nog goed. "Ik was er net bij toen in 1983 tijdens een feestavond van het korps een brand- melding voor een middelgrote brand kwam in het voormalige Sportfondsenbad aan de B.K.-laan. Geen feestje maar werken. Mijn laatste uitruk was eergisteren toen wij van groep 3 om 3 uur 's nachts een tuinhuisje mochten blussen. We waren er snel bij zodat verdere schade uitbleef." Vrijwilligers van de brandweer krijgen voor hun inzet een vaste vergoeding en daarbij oefeningen en cursussen. Maar, zo zegt Jan nadrukkelijk, niemand doet het voor het geld. De vrijwilligers doen het voor de kameraadschappelijke teamgeest en omdat je via cursussen een hoop kennis op doet. Jan werkt al jaren als onderhoudsmonteur bij de Universiteit van Delft. "Op de afdeling Geodesie waar voor micro-electronica veel met gassen en chemicalien wordt gewerkt. Door ervaringen op mijn werk en als de vrijwiliiger bij de brandweer hebben gezorgd dat ik veel ervaring en kennis heb opgedaan over vei- ligheid en preventie." Het is dan ook een voorwaarde dat de werkgever akkoord gaat met het werk bij vrijwillige brandweer. Zeker als je bij een grote brand de hele nacht in touw bent geweest dan moet je baas zo flexibel zijn om je de volgende morgen te laten uitslapen. De vrijwillige brandweer is voor de meeste leden een uitdaging en bovendien lekker lichamelijk bezig zijn in teamverband. Je moet niet onderschatten wat dit voor deze mannen en vrouwen betekent. En ook voor de brandweerorganisatie zijn zij een must. Zonder deze mensen zou de veiligheid van de Schiedamse burgers een stuk minder zijn, zegt baas Rinus van Tiel. ^MERLENINc Accor (010) 262 10 00 ROTTERDAM - SCHIEDAM Naam: Voornaam Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Mobiel: draagt- onderstaande persoon/organisatie uit Schiedam voor als kanshebber voor het eerste Lokale Vrijwilligers Compliment van Schiedam. Motivatie op apart vel schrijven in max. 25 woorden. n Persoon Q Organisatie Naam persoon: m/v Naam organisatie: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: v Uw opendaken specialist WEBAS CO v.a. 499,- incl. montage Tel 010-4260092 Gustoweg 55 Rotterdam (grens Schiedam) Chris Coppens (010) 2 466 466 DRUKKERIJ MERCATOR Voor al uw drukwerk Broersveld 13-17 Schiedam Telefoon: 010 - 426 77 35 Telefax: 010 - 473 78 05 STICHTING LOKAAL VRIJWILLIGERS COMPLIMENT SCHIEDAM Al 75 jaar Ford dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Energie, milieu, infrastructuur en media (010) 262 1000 'e-srotn Jan Evertsenweg 6, 3115 JA Schiedam, telefoonnummer (010) 426 46 90 lingers Schiedams mensen actief betrokken bij vrijwilligerswerk. Vrijwilligerswerk bestaat op veel ver- schillende gebieden, zoals natuur en milieu, ouderenzorg, hulpverlening, jon- gerenactiviteiten, sport, gezondheids- zorg maar ook politieke partijen, bewonersverenigingen en lokale om- roepen draaien op vrijwilligers. Het jaar 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot internationaal jaar van Vrijwilligers. Het hele jaar zal wereldwijd aandacht gegeven worden aan vrijwilligers en vrijwilligersactivitei- ten. Het mondiale startschot is op 28 november 2000 gegeven door de Secretaris Generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan. In 2001 zal wereldwijd aandacht gegeven worden aan vrij willigerswerk en vrijwilligersorganisa- ties. Ook Schiedam doet mee. Lokaal Comite In elke gemeente in Nederland wordt een Lokaal Comite 2001 gevormd. Het Lokaal Comite bestaat uit iedereen die voor het lokale vrijwilligerswerk belang- rijk is: organisaties, instellingen en indi- viduele personen. Ook wij kennen een Schiedams Lokaal Comity. Zij hebben zo'n 200 organi saties in onze stad die met vrijwilligers werken aangeschreven om de krachten te bundelen en vrijwilligerswerk centraal te stellen. Wethouder Groeneweg treedt namens de gemeente Schiedam op als voorzit- ter van het Schiedams Lokaal Comite. 15 September 2001: uitreiking Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam Een specifiek voor dit doel opgerichte Stichting Lokaal Vrijwilligers Compli ment Schiedam zal op 15 September 2001 in het Fortis Theater a.d Schie in Schiedam tijdens een bruisende feestelijke avond het eerste Lokaal Vrij willigers Compliment van Schiedam uitreiken. De stichting doet dit in nauw overleg met het Schiedams Lokaal Comity. 16 Juni 2001: ment Schiedam streeft er naar: Om vrijwilligers te waarderen voor hun (levens)werk. Een bewustwording tot stand te brengen bij jongeren en ouderen wat vrijwilligerswerk inhoudt en dat wij niet zonder inspanningen van vrijwilligers kunnen. diner voor geno- mineerden Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam in Novotel Rotterdam-Schiedam Voorafgaand aan de uitreiking van het Lokaal Vrijwilligers Compliment Schie dam zullen alle genomineerden worden uitgenodigd op een speciaal voor hen geserveerd diner in Novotel Rotterdam- Schiedam op 16 juni 2001. Schiedammers nomineren hun stadgenoten in april en mei 2001 Alle Schiedammers worden via radio, televisie, kranten en folders opgeroepen om vrienden, kennissen, familie en organisaties die zich in de sfeer van vrij willigerswerk uitermate verdienstelijk hebben gemaakt aan te melden bij de Stichting Lokaal Vrijwilligers Compli ment Schiedam en hen zodoende de kans te geven definitief te worden genomineerd door de jury. Vanaf medio april tot eind mei 2001 hebben zij deze mogelijkheid. Stembiljet Vul de gegevens op het stembiljet op deze pagina duidelijk en volledig in. Knip het biljet uit en hecht deze aan een apart vel papier. Hierop schrijft u in maximaal 25 woorden kort waarom u vindt dat deze persoon of organisatie in aanmerking komt voor het eerste Lokaal Vrijwilligers Compliment 2001 van Schiedam. KZQLofcaa/ Vrijwilligers Compliment 2001 Schiedam De heer drs. R. Scheeres, burge- meester van Schiedam, voorzitter. Mevrouw A.G. de Jong-van der Laan, coordinator Welzijn Verpleeg- en reakti- veringscentrum Drie Maasstede te Schiedam, lid. De heer mr. A.F.L. Geerdes, rechter, lid. Tot en met 31 mei 2001 kun je het stembiljet gefrankeerd in een enveloppe verzenden naar: Stichting Lokaal Vrijwilligers Compliment Schiedam Tuinlaan 46, 3111 AV Schiedam Nadere informatie: telefoon 010 246 5001 u\d<v Irtijo i r> ft'*'1 irado hotels Adviezen vormgevlng: 'T Hart Communicatie Schiedam Drukwerk: Drukkerij Mercator Schiedam SLAAPCOMFORT Oranjestraat 64 - 3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 's-maandags gesloten - donderdags koopavond "De Slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" p I pa/keren *om de hoek* aan de Nieuwe Haven. I I Westvest en Lange Nieuwstraai A 's Gravelandseweg 555 3119 XT Schiedam www.dsw.nl fax (010) 4 265 506 ■f 2 O O 1 c Internationaal Jaar van VrijWilligors Of Tuinlaan 46, 3111 AV Schiedam Telefoon 010 426 2561, Fax 010 473 1293 Vk., w Rabobank Schiedam-Vlaardingen Bankrekeningnummer 1254.12.347 Solid partners, flexible solutions

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 8