maasstad Voormalige kapel begraafplaats Vlaardingerdijkgerestaureerd 'Doorgangshuis Nieuwland' moet worden gesloopt wijkl kort t-T, ss krant netel SCHIEDAM Van oud monument tot nieuwe kerk 'Nieuwland wordtzeker geen wijkalleen voor Yuppen' I 'Big Boat', de musical Gilde verkent de eigen omgeving maaspost maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM - Door de overhandiging van een sym- bolische sleutel van burge- raeester Scheeres aan pries- ter Ion Dura, is Schiedam een kapel kwijt, maar een nieuwe kerk rijker. Wat vroeger de kapel was op de voormalige Rooms Katho- lieke begraafplaats is sinds vorige week de eerste eigen kerk van de Roemeens Or- thodoxe Kerk in de Bene lux. Daarmee heeft het uit 1852 daterende kapelletje, dat sinds 1960 gesloten was, weer een actieve religieuze functie gekregen. W SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia ontvangt don derdag 14 juni Clara Snel die helderziende waarnemingen doet aan de hand van voorwerpjes. Aanvang is 19.45 uur in Wijk- centrum Wibautplein 165. Toegang is 10,-. Mandoline Thema-ochtend Pleinfeest Rommelmarkt Vaderdag Sportdag EHBO ZOS-radio over devesten 3 3116 ad schiedam KOM VOOR NOG MEER VADERDAG KADOTIPS LANGS BIJ: Woensdag 13 junt 2001 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds F. Oberman. zo 17.00 uur. ds K. Schipper. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds W.W. Verhoef. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J.A. v.d Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. dhr. J.A. van Lambal- gen. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. C.L. Kraan. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor B. van Dam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. drs. G. Scholten. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: dienst van Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. C.M. Vos-Wiegand. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. ma 4 juni 10.00 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: Fl. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. door Frank Willemse De achthoekige kapel onder aan de Viaardingerdijk zat zaterdag vol met hoogwaardigheidsbekle- ders. Kerkelijke maar ook we- reldlijke afgezanten. Hoewel de voorvechter van deze kerk, de ex- ambassadeur Buhoara, vast zat op de Iuchthaven van Boekarest, was wel de consul en culturele attache in Nederland namens de Roe- meense regering aanwezig. En natuurlijk de gemeente als eige- naar van de kapel samen met de Stichting Beschermd Stadsge- zicht Schiedam (SBSS) die er in geslaagd waren om het rijksmo- nument voor de ondergang te be- hoeden. Hoe komt in godsnaam de Roe- meense kerk in Schiedam te- recht? Eigenlijk bij toeval, verteit Siem Rosman, die via zijn vrouw hoorde dat de Roemeense kerk in Nederland al jarenlang een eigen kerk zocht En hij als voorzitter van de Schiedamse Historische Vereniging wist dat de kapel op de gesloten begraafplaats al ja renlang leeg stond. En dat deze opgeknapt ging worden en dat de gemeente Schiedam als eigenaar dan een toepasselijke huurder zocht. Daarmee waren de contac- Burgemeester Scheeres overhandigt priester Ion Dura een symbolische sleutel waarmee de Roemeense kerk kan worden geopend. Foto Roger van der Kraan ten tussen de Roemeense kerk en Schiedam snel gelegd. Het gebouw en de omgeving zien er sprookjesachtig mooi uit met de opgeknapte neoclassicistisehe kapel en half verscholen de prachtige beu- ken en treur- wilgen onder aan de Viaar dingerdijk. Aan weerskan- ten van de in- gang staat het lijkhuisje er weer bijna als nieuw bij en het oude smeedijzeren hek glimt in de zon. De bijgebouwen worden nu gebruikt als ont- vangstruimte en daarin wil de Roemeense gemeenschap in Ne derland ook culturele activiteiten ontplooien. De kapel zelf is van binnen in een zachte blauwe-grijze kleur ge- sehilderd waarbij zelfs naar Roe- menie is gereisd om de originele kleuren en iconen uit te zoeken. Het gebouwtje uit 1854 is in ze- ven maanden tijd totaal gerestau- reerd door aannemer Foot uit Vi- anen. Een nieuw dak, een nieuwe klokkentoren en het Portland na- tuursteen is weer tiptop in orde. Een hele klus maar wel een dank- bare klus, volgens mevrouw Ge- luk- Poortvliet van de aannemer die gespeci- aliseerd is in dit soort tijdrovende restauraties. Het dak van de voorma lige kapel is met nieuw leisteen bedekt en de glas-in-loodramen met Art Deco- motieven zijn hersteld met grote precisie. „Mijn medewerkers wil- den niet weg van de bouwplaats" verteit zij. „Zo gehecht waren zij geraakt aan deze prachtige omge ving en het mooie werk. Gastheer Meeuwse van de SBSS loopt zo trots als een pauw tussen de gasten, sponsors en genodig- den, her en der een praatje ma- kend. Hij verteit dat de SBSS een klein boekwerkje over de renova- tie van de kapel heeft uitgebracht. 'Van buitenplaats tot kerk' is de toepasselijke titel, omdat er vroe ger buitenplaatsen op deze plek stonden waar rijke branders en kooplieden een tweede huisje hadden met prieel en tuinhnisje en veel groen. Het was zo'n koopman, W. A. van der Burg, die midden negentiende eeuw buitenplaats Bokkensprong kocht als kerkmeester van de Rooms Katholieke Gemeente. Als hij ook nog eens 20.000 gulden schenkt voor de kapel dan heeft hij wel recht op een eeuwige 'ere- 'plek midden in de kerk. Rond 1872 mogen niet langer 'rijke stinkers in kerken zelf worden begraven en dus volgt uitbreiding met begraafplekken in de aarde en bijgebouwen. Het gebouwtje is sinds die tijd al vaker gerestaureerd omdat het buitendijks op het sappige polder- grond steeds wegzakte. Deze res tauraties waren steeds niet af- doende zodat de kapel nu aan een complete beurt toe was. Met be- hulp van grote sponsors als het Rijksmonumentenfonds en een bijdrage van het Europese fonds kon zo'n een miljoen worden bin- nengehaald. De rest werd door de gemeente en kleinere fondsen bij- eengebracht. Priester Ion Dura zei zeer ver- heugd te zijn dat de orthodoxe kerk na twintig jaar in Nederland een eigen kerk heeft. In zijn dank- woord in het Roemeens dankte hij vooral de gemeente voor de getoonde inzet en cooperatie. Hierna vroeg spontaan een colle- ga, pater P. van Tilburg van de oud-katholieke kerk in Schiedam, het woord en met flink wat humor verwelkomde hij zijn nieuwe buurman. De Willem Passtoorstraat 2-62, een van de straten die gesloopt moet worden. SCHIEDAM - Emoties die hoog oplopen, en ongeloof in Nieuw land. Ongeloof over de garantie van Woonplus dat alle bewoners van de straten die de komende jar en worden gesloopt, ailemaal een nieuwe woning in Nieuwland kunnen krijgen. Als ze dat ten- minste willen. Jos Feijtel, directeur van Woon plus, en verantwoordelijk wethou- der Peter Groeneweg gaven afge- lopen dinsdag een persconferentie over de geplande sloop van 1.115 woningen in Nieuwland. „Voor de mensen die al vanaf het eerste begin in Nieuwland wonen, betekent de sloop een hard gelag, zeker als ze het als hun laatste wo ning beschouwden", aldus wet- houder Peter Groeneweg. Groeneweg herhaalde de nood- zaak om wat te doen aan de eenzij- dige woningvoorraad van Schie dam. Er zijn te veel goedkope huurwoningen in Nieuwland, zei V\ii Tn H|f» ufonintvAn Irimon oonV nieuwkomers waarin de gemeente Schiedam veel tijd en geld moet in- vesteren (taallessen, sociale active- ring). Na een aantal jaren verlaten ze Schiedam voor een betere wo ning elders, en wordt het huis weer door een andere nieuwkomer over- genomen. „En dan moeten we weer van voren af aan beginnen", aldus wethouder Groenweg, „het is een vicieuze cirkel waar we uit moeten breken." En die overvloed aan goedkope woningen wordt de komende jaren alleen nog maar groter, zei Groeneweg: „In 2010 zijn er in de Rijnmond zeventig tot tachtigduizend te veel goedkope woningen." Woonplus en de gemeente Schie dam willen 755 nieuwe woningen bouwen die in de plaats komen van de 1115 te slopen woningen: twin- tig procent bestaat uit huurwonin gen tot de huursubsidiegrens.'De andere woningen zijn duurdere huurhuizen en koopwoningen. Nu een groter en duurder huis kan be- talen niet in Nieuwland terecht. Er rest je dan maar een ding: Nieuw land (en vaak Schiedam) verlaten. Door in Nieuwland koopwoningen te bouwen, willen Feijtel en Groe neweg die mensen (die meer te be- steden hebben) voor Nieuwland en Schiedam behouden. „Het door gangshuis Nieuwland moet wor den afgebroken", zei Groeneweg. „Maar Nieuwland wordt ook weer geen yuppenwijk." „We doen dit ook niet om geld te verdienen, zoals ik wel heb ge- hoord", zei Feijtel. „Als we geld hadden willen verdienen, hadden we gewoon niets moeten doen." Geen investeringen meer en de flatwoningen als melkkoetjes ge- bruiken, aldus Feijtel. De bewoners krijgen een jaar van- tevoren te horen wanneer hun wo ning gesloopt zal gaan worden, zei Feijtel. Hierdoor heeft men vol gens Feijtel voldoende tijd om bij- voorbeeld (mocht dat nodig zijn) Foto Roger van der Kraan ren te zoeken. Woonplus probeert te voorkomen dat de betrokken straten, nadat de eerste bewoners weg zijn, er naar- geestig zullen gaan uitzien. Er worden geen woningen dichtge- timmerd, de vrijgekomen wonin gen worden tot de sloop verhuurd aan studenten. Groeneweg en Feijtel vinden dat er goed is gecommuniceerd naar de betrokken bewoners. Bewust is er voor gekozen om de brief alleen in het Nederlands op te stellen, aan- gevuld met enkele verklarende te- keningen. „In Nieuwland worden heel wat talen gesproken", aldus Groeneweg, een brief in zeventig versies was volgens de wethouder niet doenlijk. „Je mag bovendien ook wat van hen verwachten. Er zijn inburgeringscursussen, taal lessen: daar mogen ze op worden aangesproken." Deze week worden er verscheide- ne bijeenkomsten georganiseerd om de bewoners over de sloop te Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophaien. Sigarenmagazijn van de Boor, Qroenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 PlusWoudhoek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagblad. Over de Vesten 3 Maas Kadothlek, Hoogstraat 168 SCHIEDAM - 'Big Boat', de mu sical, wordt gespeeld en gezongen door zeventien kinderen van Thea ter Femus, in de leeftijd van 10 tot en met 12 jaar. Een sullige man, Bod Bodegrave, krijgt van zijn no- taris te horen dat hij een schip erft. Da's leuk, maar wat minder leuk is, is dat hij ook een schuld ter waarde van die boot geerft heeft. Door het schip te verkopen kan hij de schuld afbetalen, maar hij be- sluit toch om een tochtje met het schip te maken. De voorstellingen zijn op zaterdag 23 juni om 19.00 uur en op zondag 24 juni om 14.00 uur in De Blauwe Brug. Kaarten a fl. 2,50 zijn verkrijgbaar bij de re- ceptie van De Blauwe Brug. Voor meer info: 247 04 64. SCHIEDAM - Scholengemeen- schap Het Gilde organiseert in de week van 18 tot en met 22 juni voor de leerlingen uit de eerste en tweede klassen (VO) een project- week met als thema 'Eigen Omge ving'. In deze week zal het regulie- re lesprogramma overboord wor den gegooid en zullen alle lessen te maken hebben met het thema. Veel zal buiten de school gebeuren. Zo wordt er een excursie ondemomen naar het milieustation, historisch Schiedam onder de loep genomen en een bezoek gebracht aan het in- formatiecentrum van de Benelux- lijn. Donderdag 21 juni is een actiedag. Dan gaan leerlingen samen met mensen van de ONS de straat op om zwerafval te verwijderen en wordt een bezoek gebracht aan Thurlede om een helpende hand te bieden. Ook de kelder van de school wordt dan in een nieuw jas- je gestoken. 's Middags is er een sponsorloop waar leerlingen geld bij elkaar zullen lopen voor de Stichting Derde Wereld Hulp, die onder andere ten doel heeft fond- sen te creeren om straatkinderen, die opgroeien in de sloppenwijken van Wijayawada (India) op te van- SCHIEDAM - Het Eerste Schie damse Mandoline Orkest O.N.I, geeft zaterdag 23 juni een concert onder leiding van Cor Roozendaal. Er wordt een zeer gevarieerd pro- gramma gespeeld met werken van onder andere Ivan Shekov, Alfon so Carlos Miguel en Gunther Braun. Dit wordt afgewisseld door enkele solistische optredens. Het concert wordt gegeven in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De entree voor het museum is fl. 1,50. SCHIEDAM - Het Emancipatie Centrum organiseert dinsdag 19 juni van 09.00 tot 11.00 uur een In ternationale Thema-ochtend voor vrouwen uit verschillende cultu- ren. Tot de pauze is er een kennis- makingsrondje, waarbij iedereen iets verteit over de achtergronden van haar cultuur. Na de pauze wor den nieuwe onderwerpen bespro- ken. Voor de ochtend is kinderop- vang aanwezig. Voor aanmelding en info: 473 45 45. SCHIEDAM - Rond de schoolge- bouwen van openbare basisschool De Klinker wordt woensdag 13 ju ni het jaarlijkse pleinfeest gehou- den. De leerlingen van de school, maar ook alle andere kinderen uit de wijk kunnen meedoen aan di verse spelactiviteiten, zoals een zeephelling, een groot luchtkussen en bibberspiraal. Spelstrippenkaar- ten zijn voor vijf gulden per stuk te koop bij de kraam van de Ouder- raad. Het feest begint om 13.30 en duurt tot 16.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Wijkcentrum Dreesplein organiseert zondag 24 juni de maandelijkse rommelmarkt van 12.00 tot 16.00 uur. Tafels kunnen worden gehuurd voor vijf- tien gulden, plus vijf gulden borg. De entree is gratis. SCHIEDAM - De winkeliers van de Nieuwe Passage hebben zater dag 16 juni een leuke verrassing in petto voor alle winkelende vaders. Onder het motto 'Ha! 'n (euro)pa!' kan iedere winkelende vader deze dag voor Vaderdag verrast worden door twee charmante Euro-dames, die een toepasselijk Euro-cadeau- tje zullen overhandigen. SCHIEDAM - De groepen 1 tot en met 4 van basisschool De Regen- boog worden woensdag 13 juni onder begeleiding van ouders naar sportieve uitdagingen geleid. De opening van de dag is om 08.30 uur met het dansen van de Kabou- ter Plopdans. Plop en Kwebbel dansen zelf mee. De ochtend wordt afgesloten met pannenkoeken. SCHIEDAM - EHBO-vereniging Christophorus start weer met een opleidingscursus voor het EHBO- diploma. Deelnemers worden op- geleid voor het landelijke EHBO- diploma. De cursus wordt gegeven op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Voor info of opgeven: E. v.d. Schans, tel. 470 04 47 of G. Reichard, tel. 470 41 85. SCHIEDAM - Elke maandag kan er bij ZOS-radio geluisterd worden maar 'Langs de Waterweg' van 20.00 tot 22.00 uur. Dit is een pro- gramma met natuur en milieu en te beluisteren via 91,5 fm op het ka- belnet. Wie een verzoekplaat heeft of de groeten wil doen kan bellen met nummer 426 00 00. V. Stelje je eens voor. Je loopt naar de brievenbus, opent de klep en snuffelt wat door de post. Temidden van de stapels huis-aan- huisbladen, folders, bankafschriften vindje een brief, ziet er offi- cieel uit. Je opent de envelop, loopt de trap op, opent de voordeur en loopt naar binnen. Niets vermoedend open je de envelop, haalt de brief emit: „Geachte heer, mevrouw, Deze brief bevat belangrijk nieuws voor u. Zoals u misschien weet, willen Woonplus en de gemeente Schiedam de wijk Nieuwland opknappen." Oke, denk je, lijkt me onschuldig. Hoewel, ze zullen mijn huis toch niet gaan slopen Ik heb er net een nieuw tapijt ingelegd. „Om de wijk te verbeteren, moet er veel gebeuren. Er zijn plannen gemaakt waarin de buurten Goeman en Parkweg Noord gesloopt worden. Ook voor uw woning geldt, dat er plaats gemaakt moet worden voor nieuwbouw." En dan, dan draaije de brief om. Vrolijke tekeningetjes proberen het sloopverhaal duidelijk te maken voor wie het Nederlands nog niet machtig is. Een 'grappig' uitroeptekentje met een pijl naar een sloopmachine ('leuk' detail: de sloper heeft zijn arm non chalant buiten het raam hangen). Dan een gebouw A met een groot kruis er door heen. Het stripverhaal gaat verder: een ver- huiswagen 'on the movestaat er opbrengt de gedupeerde naar gebouw B. lnmiddels voelen sommige Nieuwlanders zich enorm beledigd: 'we zijn geen debielenhoorde ik iemand zeggen. 'Alsof het aile maal leuk is voor ons'. Maar Jos Feijtel en Peter Groeneweg vin den het een goede manier om te communiceren met de stad, ze ker. De volgende keer (als er een volgende keer komt) doen we het precies zo. Ik vind het niet kunnen, meneer Feijtel. Werkelijk schokkend, die Schiedamse strip. En ik dacht toch echt dat er wat over com- municatie stond in het concept Zelfanalyse 2001... Jaimar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3