maasstad woJIic en Bewoners sloopflats Nieuwland bezorgd over toekomst Schiedamse metalband Barata speelt op Rotterdamse Trailerpop Peuterspeelzaal 2 3 sluit aan bij SWS 40-70% KORTING s wiik WERKEN STUDEREN VERBOUWINGSOPRUIMING i* Ondanks garanties Woonplus 'Kakkerlakken' onuitroeibaar: muziek houdtze rustig SCHIEDAM ft Meedenkers gevraagd voor Dag van de Architectuur Asterix Obelix www.kbk.nl krant] netel Woensdag 20 juni 2001 XQ52 maasstad m kerk Scepsis onder de bewoners van Nieuwland, ook tijdens de Iaatste informatiebijeenkomst in de 4 Molens. van Nu biijf ik maasstad weekbladen IliifiilS SCHIEDAM - Elke dinsdagavond is er bingo in Kluphuis Oost. De bingo is er voor zowel rokers als niet-rokers. Boekjes kosten fl. 17,50 en er zijn mooie prijzen te winnen. De bingo start om 20.00 uur. Het klubhuis is te vinden aan de Boerhaa- velaan 79. Vlindermuur Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Thurlede Beurs CURIOSA -ROMMEL verzamel-hobbymarkt GAT VAN BOMBERS WK/i I V^MODK OP DE GEHELE COLLECTIE 12 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang, zo 17.00 uur. dhr A. de Reuver. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. W.W. Verhoef. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Gvangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. drs. J. Visbeek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 10.00 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN. Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. Door Dennis Smits SCHIEDAM - De bewoners van het gebied Parkweg Noord in Nieuwland, waar 1115 wo- ningen moeten verdwijnen, zijn bezorgd over hun toekomst in de wijk. Dat bleek op de Iaatste van zes informatieavonden die Woonplus en de gemeente Schiedam afgelopen donderdag organiseerden in wijkcentrum De Vier Molens. De Nieuwlan- ders hebben weinig vertrouwen in de woorden van Woonplusdi- recteur Jos Feijtel, die eerder vorige week de wijkbewoners de garabties gaf dat niemand die dat niet wil de wijk Nieuw land hoeft te verlaten. Op de Iaatste informatieavond, bijgewoond door ongeveer tach- tig bewoners van het gebied Park weg Noord, deed Feijtel nog- maals een poging de Nieuwlan- ders ervan te overtuigen dat ze echt niet weg hoeven. „Niemand hoeft weg uit Nieuwland. Er zijn genoeg goedkope huurwoningen in de wijk, om iedereen die dat wil opnieuw hier te huisvesten. Wij laten de bewoners niet in de steek!", sprak hij tot de aanwezi- gen. Woonplus wil in Nieuwland duizend woningen een grote op- knapbeurt geven. Daarnaast wor- den in Nieuwland Noord, bij het NS-station, en in het gebied onder de Goeman Borgesiuslaan res- pectievelijk 700 en 400 wonin gen, zij het iets minder grondig, opgeknapt. De bewoners van wie de flats te- gen de grond gaan krijgen een verhuiskosten vergoeding van fl.7450,- Deze vergoeding krij gen zij echter alleen als zij hun woning pas in 2004, een jaar voor de sloop verlaten. Vanaf die da tum krijgen de bewoners van de sloopflats urgentie voor alle huur woningen in Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis en Hoek van Hol land, ongeacht het inkomen of de grote van het gezin. Een alleen- staande kan ook een vierkamer- woning betrekken. De bewoners die nu al weg willen uit hun huis, krijgen de vergoeding en urgen- tieverklaring niet. Bovendien krijgen de Nieuwlanders voor- rang voor het kopen van de te bouwen eengezinswoningen. Ook maakte Feijtel duidelijk dat de woningen tot 2004 verhuurd blijven. Te slopen flats die voor die datum leeg komen, worden opnieuw verhuurd. Peter Groeneweg, de verantwoor delijke wet- houder, was ook aanwezig. Hij legde uit waarom de flats gesloopt moeten wor den. „Tien jaar geleden is het plan al ontstaan. Het kan niet langer zo doorgaan. Nieuwland is een wijk met een grote doorstroom. Veel mensen maken de keuze om Nieuwland te verlaten. Velen daarvan gaan naar andere goedkopen huurwo ningen, maar er is gebleken dat er ook flink wat mensen zijn die naar een duurdere eengezinswo- ning willen. Die staan er niet in Nieuwland. Daarom trekken de mensen weg uit de wijk." „Het is belangrijk om de mensen die een eengezinswoning willen toch in de wijk te houden", was Feijtel het met de wethouder eens. „Wijkbewoners moeten el- kaar leren kennen, daarom moe ten ze toch wat langer in een wijk wonen. Je hebt elkaar nodig om er in je wijk wat van te maken. Ook de bewoners zelf kwamen aan het woord. Velen van hen toonden zich bezorgd over hun toekomst in de wijk Nieuwland, ondanks de garanties die Feijtel en Groeneweg ze gaven. Ook het vergoedingensysteem viel bij de meesten niet in goede aarde. ,JEi- genlijk wil ik nu al weg uit de wijk, want de wijk verpaupert he- lemaal", reageerde een man. „Maar dan krijg ik WHn ^en geld. gewoon tot 2004 zitten, dan krijg ik wel een verhuis vergoeding. „Ik heb een gezin met drie kinde- ren", verteide een ander gei'rri- teerd. „Als ik blijf zitten wachten op het geld is mijn tweeling zeven jaar voordat ze apart kunnen sla- Foto Roger van der Kraan pen. Verbouwen heeft geen zin, want het wordt toch gesloopt. Ik zit nu gewoon in het verkeerde huis te wachten op het geld. Als ik nu wegga maak ik wel extra kosten, maar krijg ik geen ver goeding." Een vrouw maakte zich zorgen over de verpaupering van Nieuw land. Jos Feijtel erkende dat Woonplus de afgelopen jaren te- kort is geschoten in het onder- houd van de wijk. „Daarom wil len we de wijk nu ook zolang mo- gelijk bewoond houden, dus tot 2004. Ook als het zover is, en er komt een verhuizingsgolf op gang, proberen we de verpaupe ring tegen te gaan, zodat ook de Iaatste bewoners nog prettig kun nen wonen. Daarbij kun je den- ken aan het overnemen van de gordijnen van bewoners die uit hun woning gaan. Dan ziet het in ieder geval nog bewoond uit." Door Frank Willemse KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 - 4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 M. Anganois Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. SCHIEDAM - Barata, het Por tugese woord voor kakkerlak. En omdat Sepultera ook iets in het Portugees betekent, hebben de jongens van de Schiedamse band Barata zich maar Barata genoemd. Kakkerlak, vraat- zuchtige insecten die massaal in korenzolders en in bakkerijen voorkomen. Niet uit te roeien. En zo klinkt precies de muziek van de oorspronkelijk uit Schie dam en Vlaardingen komende jongensband. En nu, na twee jaar oefenen, komt Barata uit de kast. De band staat op doorbre- ken met en hun eerste cd en een optreden bij Trailerpop in Rot terdam. Tijd voor een introduc- tie. Grinding heet de eerste CD van de vier gezonde knapen. Twee gitaris- ten waarvan Chester zingt en Me- rijn niet. Een basspeler met vijf snaren, Peter, en de nieuwe drum mer Yurin. Samen zijn zij Barata, een bandje die duidelijk fan zijn van hardcore metal-bands als Se pultera, Machine Head en Bioha- zard. En dus van snoeiharde gitaar- muziek bestaande uit heavy po- wercords, ronkende riffs, beuken- de drums en onverstaanbare, ver- vormde zang. Maar met een ener- gie, ambitie en griezelige timing glashelder gespeeld. Muziek waar- bij je niet stil kan staan en als van- zelf samen, net als de jongens zelf, X staat te pogoen. We zijn begonnen in 1999 als een coverbandje", zeggen de man- nen in koor. „En omdat de grunge- muziek uit Seattle wat overwaaide, is onze metal-muziek helemaal bij de tijd. Wij noemen het cross-over want weliswaar heavy metal maar afgewisseld met lichtere breaks. Dus hard laat daarover geen mis- verstand bestaan- maar niet alleen zwaaren log." De eigen nummers vertonen afwis- seling met af en toen hele zachte en SCHIEDAM - De Stichting Welzijn Schiedam (SWS) en Peuterspeelzaal 2 +3 zijn donderdag 14 juni samengegaan. De peuterspeelzaal draait in- middels al weer 28 jaar met een vrijwillig bestuur, maar de eisen waaraan tegenwoordig moet worden voldaan zijn zo zwaar dat het bestuur bijna verplicht was een grote stichting achter zich te hebben. Peuterspeelzaal 2+3 begon in 1973 met Marijke van Rijthoven. Het stoor- de haar dat kinderen uit de flats in Schiedam-Groenoord niet samen kon- den spelen. Er was niet veel speelgelegenheid buiten en een galerij is ook niet alles. Een aantal moeders hebben toen de koppen bij elkaar gestoken en gekeken of ze een ruimte konden huren. Dit werd't Schepphuis in Kethel. In korte tijd kwamen er zoveel kinderen dat de 'oppascentrale' een officiele peuterspeelzaal werd. De peuterspeelzaal is via Kethel en Tuin- dorp uiteindelijk in de Blauwe Brug terecht gekomen. De ouders worden overal nauw bij betrokken. Om de paar weken moet vader of moeder mee- draaien in de groep van het kind. Momenteel wordt er gewerkt met vijf groepen: de veertien jongsten van 2 tot 2,5 jaar op de woensdagochtend en vier groepen van zestien kinderen van 2 tot 4 jaar, die een ochtend en een middag gaan. poeslieve romantische gitaarstuk- jes maar net als je oren naar de speakers kruipen: Beng, klats en wham. En dan de zang. Nou ja zang. Vol- gens zanger Peter vereist het een speciale techniek om de keelklan- ken uit het strottenhoofd te persen. Met de kin omhoog en de micro- foon boven het hoofd komen er zinnen uit als No love-just pain-I need help-bad memories (uit Headsick) of Through these eyes- you reckonize-Fearandhate-much too late (uit Through these eyes). Nog in maart dit jaar werd de eer ste mini CD opgenomen. In de Schiedamse studio van de bekende metalband Threnody werden een eerste mini CD met vijf eigen num mers opgenomen, gemixt en uitge- bracht. 'Grinding' of te wel slijp- sel, schuren of malen is de rake ti- tel. Door alle bandleden zelf ge- schreven nummers met titels als Flipside, In your face en Change for a day. „Dit Iaatste nummer gaat over een travestiet voor een dag", zegt Chester. Geen vrolijke teksten maar dat hoort nu eenmaal bij trash metal. Het is dan ook bijzonder dat de bandleden geen van alle de bij 'metal' zo gebruikelijke zwarte broeken, truien, schoenen en oog- schaduw dragen. Nee, geen van al ien zwarte kleren maar meer felle T-shirts, gympen en baggy trou sers. Eerder kunnen zij voor ska ters of backpackers doorgaan. Ver- warrend. Zaterdag 7 juli is het zover: Het optreden op het grote Trailorpop Festival in Rotterdam. In februari en maart werden de voorronden gespeeld. Slechts zes bands van de 24 waren goed genoeg om op dit festival te mogen optreden. Het festival wordt besloten met Skik, de bekende Nederlandstalige band uit Drenthe. „We mogen zo'n 10 nummers spelen in 45 minuten", vertelt Merijn P. „Het festival be- gint om 14.30 uur en wij zijn de tweede band die optreedt. Bij mooi meer komen er al gauw duizend (en) man publiek dus voor een kans om op te vallen en een door- braak te forceren." Die voorzichtige doorbraak kwam vorig jaar met hun eerste optreden en gelijk een finaleplaats in de Schiedamse popprijs van vorig jaar. „Onze eerste gig en gelijk in de finale. We waren verbaasd dat mensen zich als fan van ons lieten gelden. Een meisje begon zelfs de jury uit te schelden omdat wij had- den moeten winnen." Hierna enige optredens in Ooster- hout in Brabant waar sinds kort basgitarist Peter woont. En waar de nieuwe drummer Yurie vandaan (Tilburg) komt. Een halve Rijn- mond- en Braboband dus die nu el ke week in studio en repetitieruim- te van Popoverleg in Groenoord de blaren op de handen spelen. Vette riffs en zware speedakkoorden die ondersteund door blubberbas en beukende drums en precies lijken wat hun naam zegt. De CD Grinding van Barata is te koop voor fl. 17,50. Kijk voor ver- koopadressen en voor optredens op hun website www.bararta.nl SCHIEDAM - De Dag van de Ar chitectuur staat dit jaar in het teken van het thema 'Van consumentge- richt bouwen naar particulier op- drachtgeversschap' en de Stichting Woonpromotie Schiedam wil be- langstellenden uitnodigen om over dit onderwerp mee te discussieren op zaterdag 30 juni. Het thema kan tijdens de Dag van de Architectuur worden besproken in aanwezigheid van bestuurders, architecten, projectontwikkelaars en consumentenorganisaties. De discussie wordt gevoerd in de Aleidazaal van het Stadserf van 13.00 tot 16.00 uur. Aanleiding voor juist dit thema is de wens van staatssecretaris Rem- kes om dertig procent van de nog te bebouwen Vinex-wijken vanaf 2004 te laten bestaan uit vrije ka- vels waarop kopers naar eigen in- zicht een woning kunnen laten bouwen. De overheid wil de bur ger hiermee meer vrijheid en in- vloed geven op zijn woonomge- ving. De huizenkoper was tot voor kort louter afnemer en had amper macht over het aanbod. Individu- eel opdrachtgeverschap wordt door de overheid gezien als een methode om de koper nauwer te betrekken bij architectuur en de ruimtelijke inrichting van Neder- land. Schiedam heeft in het kader van het Grotestedenbeleid een conve- nant ondertekend waarin de ambi tie wordt uitgesproken dat tot 2005 dertig vrije kavels worden uitgege- ven, zeventig woningen in collec- tieve projectontwikkeling en 150 woningen in naar kopers gerichte projectontwikkeling aan particu- lieren. Opgeven voor de discussie kan bij het Woon Informatie Centrum, tel. 273 01 22. SCHIEDAM - ONS en arbeids- centrum De Boei organiseren woensdag 27 juni een workshop 'Vlindermuur maken'. Aanvang is 19.00 uur in voorlichtingscentrum De Groene Raat aan de Harreweg. Deelname is gratis. Een houten- wand wordt omgetoverd tot over- winteringsplaats voor vlinders. Een deel van de wand wordt ook ingericht voor kleine bijen. Als de vlindermuur helemaal klaar is krijgt deze een vast plekje op het SCHIEDAM - In juni en juli houdt Delifrance een Asterix Obelix- actie. Gedurende de actieperiode ontvangt men bij aankoop van een Asterix Obelix-menu een of meer DeliFrancs, spaarmunten. Met deze munten kan gespaard worden voor Asterix Obelix-ar- tikelen of meedoen aan een kleur- actie. Hiermee maakt men kans op een van de vijf weekenden voor vier personen in Pare Asterix bij Parijs, of een van de 250 toegangs- kaarten voor twee personen. Delifrance is in Schiedam geves- tigd in de Hoogstraat. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenptein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek, Hoogstraat 168 complex van de Voorbeeldtuinen. SCHIEDAM - John en Ciska tre- den vrijdag 22 juni op in woon- en zorgcentrum Thurlede. Het duo zingt Hollandstalige en Engelstali- ge liedjes. Piet Kischemoller geeft zaterdag 23 juni een pianoconcert en woensdag 27 juni is er bingo vanaf 14.00 uur. Entree hiervoor is een rijksdaalder. SCHIEDAM - De tweemaande- lijkste kleding- en speelgoedbeurs in Wijkcentrum Dreesplein wordt vrijdag 29 juni georganiseerd van 09.30 tot 11.30 uur. Voor een ver- koopnummer kan men bellen tot en met donderdag 28 juni. Twintig procent van de opbrengst komt ten goede aan het Foster Parentsplan. Voor meer info: 473 86 71. Elke woensdag vanaf 11 juli t/m 19 September iri het Schiedam. Kraam huren 50,- Info: THIB Org. 071-5790090 IN 3 JAAR HBO DIPLOMA SPD/BEDRIJFSADMINISTRATIE OF MAKELAARDIJ/ASSURANTIEN MET SALARIS, OV JAARKAART EN STUDIEFINANCIERING ",qlja Openirigstijden di t/m vr van 9.00 tot 17.30 uur, za van 9.00 tot 1 7.00 i Broersvest 111, 3111 EE Schiedam, 010 4260399, alja@kabelfoon.nl Alsje de berichten mag geloven ben je nog niet jarig als je juist deze zomer een baby verwacht. De eerste rampspoed die over de Schiedamse 'zwangeren' trok was natuurlijk de mededeling dat bevallingen in het Schieland ziekenhuis vanaf begin juli niet meer mogelijk zijn. Da's jammer, maar helaas. Tenminste; zo denk ik er over. Tja, ik zet ook straks liever een Schiedammer/ Schiedamse op de wereld dan een haringkop, maar't is niet an- ders. Dus zal ik me straks graag richting Holy laten vervoeren als het zover is, want een thuisbevalling zit er sowieso niet in. Uit eigen ervaring weet ik dat dat een nobel streven is, maar dat het er in de praktijk vaak toch niet van komt. Krijg je op het aller- laatste moment een telefoontje van de verloskundige: „of je het erg vervelend zou vinden om naar het ziekenhuis te komen, want Ze zit muurvast in het ziekenhuis met drie andere bevallingen. Vooraf uitgaan van een ziekenhuisbevalling lijkt me daarom een stuk handiger. Vooral in de zomer. Maar komje met goed gevolg door je bevalling in het Holyzie- kenhuis, dan begint de ellende pas goed. Geen kraamhulp lijkt meer voorhanden. Normaal niet, maar in de zomermaanden al helemaal nietIn Rotterdam is het aantal kraamdagen al ernstig ingekort, maar door de kraamorganisatie die onder andere Schiedam aandoet is ook al gewaarschuwd dat acht dagen hulp in geen enkel geval zal worden gehaald. En acht uur per dag al helemaal niet. In Utrecht schijnt het te gebeuren dat ein op de vier kraamvrouwen helemaal geen hulp krijgt. Afschuwelijk. Dan benje straks al blij als er een keer een zustertje bij je komt kijken of het navelstompje er wel goed af is gekomen. Persoon- lijk maak ik me daar een stuk drukker over, dan over het ophef- fen van de af deling verloskunde in Schieland. Bevallen in de zomer; het lijkt iets wat in de toekomst misschien wel ten stelligste afgeraden moet worden. Ik kan in ieder geval maar e'en voordeel bedenken: familie kan in de zomer ook wat makkelijker vrij nemen om bij te springen. Karin Moerman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3