Leer de geschiedenis van Schiedam vanaf het water Ontdek Selftfediim,, Oranjebrug; ook zo kan er gerenoveerd worden centrumpagina Twee dames genieten van een 'daagje' Schiedam 'Gevel Gedistilleerd Museum moet meer bedrijvigheid gaan uitstralen' COLOFON Schiedam Centrum eike maand in Maasstad Wfetwe a J 1 Wat fet Dim i© Smaafc? Op koopzondag 1 juli zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur Marianne de Bruyn Evenementen kalender Dag van de Architectuur Ze was maar twee keer eerder in Schiedam geweest voordat ze ging werken voor de Stichting Exploitatie Schie- damse Musea van Bedrijf en Techniek. Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliersver- enigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Karin Moerman Jalmar Teunissen Frank Willemse Norbert Veringmeier Vormgeving: Joop Langeveld Foto's: Roger van der Kraan Het is druk op het Doeleplein. Een strak zonne- tje aan een streeploze hemel; prima weer voor een vaar- toehtje door de Schiedamse wateren. De animo voor een tochtje met de Schiedamse fluitserboot is groot. Nog een minuut of tien, dan kan er worden ingestapt. Wat dames van middelbare leeftijd ge- bruiken die tijd om nog wat onzekerheden bij elkaar weg te nemen. Natuurlijk is er straks iemand om te helpen met instappen en nee, natuur lijk raakt de schipper de weg niet kwijt. Zenuwachtig ge- lach. Dan klinkt kort het ge- luid van een startende motor. Tijd om aan boord te gaan. Het zijn maar kleine dingen, maar ze kunnen een groot verschil maken, weet Hans Vorstenbos van ONS uit er- varing. Een beetje rekening houden met omwonenden en winkeliers, materiaal afvoe- ren volgens de strengste mi- lieu-eisen en de werkplek na de klus keurig netjes achter- laten. Dat allemaal in een zeer kort tijdsbestek en het regent schouderklopjes en complimentjes. Dat is in het kort het verhaal van de gere- noveerde Oranjebrug. Een klus die eind april werd ge- klaard. Beide dames zitten nagenie- tend aan de bar. Voor zich le ge glaasjes van de geproefde jenevers en likeurtjes. En als- of het niet op kan, bestellen ze ook de eigen gebakken ap- peltaart van het Schiedamse jenevermuseum. „Heerlijk hoor zo'n daagje Schiedam", zeggen ze in koor. „Alleen jammer dat we te weinig tijd hebben. We moeten zo weer gaan naar de steiger voor de rondvaart." Directeur Marianne de Bruyn, nu onder andere verantwoordelijk voor het Gedistilleerd Museum en Museummolen De Nieuwe Palm- boom, denkt lang na. „Mijn eerste indmk van Schiedam? Ik vond het een slapend stadje, met een beetje slapend centrum. Maar wel een stad met potenties, met prachtige oude panden. De eerste keer dat ik hier kwam, met het openbaar ver- voer, stapte ik uit op de Koemarkt. En dan loop je die hele rustige Lange Haven op, zo prachtig. Ei- genlijk vond ik het te rustig, ik had meer toeristen verwacht, meer le- yendigdheid." Ze bezocht het Stedelijk Museum, en keek om zich heen: „De Hoog straat, al die kleine winkeltjes. Als je door de vernieuwing kijkt die die winkels in de loop der tijd aan de onderkant hebben ondergaan, zijn het verschrikkelijk leuke pandjes. In die zin is Schiedam in- derdaad een stad met potentie." Jaren later raakte ze weer in Schie dam beland, begon als freelancer te werken voor het net geopende Gedistilleerd Museum. In 1998 volgde ze Jos Gunneweg op, de man die het Gedistilleerd Museum had opgebouwd. De Bruyn: „Het geheel stond er, de vaste collectie. Maar er moest nog ontzettend veel worden gedaan. De gehele collec tie moest worden geregistreerd, en we hebben een vrij groot aantal ob- jecten in huis zoals onze twintig- duizend miniatuurflesjes. Dat is echt veel werk geweest." „Een goede registratie is een van de voorwaarden om als museum geregisteerd te worden", zegt De Bruyn. „Het museum heeft nu een voorlopig keurmerk gekregen." Verder heeft De Bruyn het perso- neelsbeleid verder vormgegeven, gekeken bijvoorbeeld naar pensi- oenregelingen. Een extern bureau onderzocht het Gedistilleerd Mu seum, en concludeerde dat er in het gebouw wel wat meer 'stoom en geklepper' mag zijn. Het bottelen van de flessen is nu dan ook naar voren gehaald, legt De Bruyn uit. Verder wil ze wat meer gaan doen aan de kade en de gevelwand van het museum, nu ziet het er vrij stil en gesloten uit. „De gevelwand moet straks de suggestie wekken dat er binnen allerlei bedrijvigheid plaatsvindt", vertelt De Bruyn. Er zijn ook plannen om buiten meer fusten neer te zetten, voorzien van een spuitbusafwerende laag. Bewust heeft ze ervoor gekozen niet naar Schiedam te verhuizen toen ze in 1998 directeur werd, De Bruyn wil enige distantie bewaren, ze wil geen publiek figuur worden die ook in de supermarkt of op straat de hele tijd wordt aangespro- ken. Afstand van je werk, heel be- langrijk. En sowieso, zegt ze, is de afstand van haar woonplaats Hill- gersberg naar Schiedam niet echt lang: „Als er geen belemmeringen in het verkeer zijn, ben ik hier in zo'n twintig minuten. Maar ik zeg met opzet als er geen belemmerin gen zijn. Ik fiets ook weleens, maar dan duurt het twee keer zo lang." Ze is niet van plan binnenkort Schiedam te verlaten. „Hoe langer hoe liever. Ik ben blij dat ik hier werk." Buiten het Gedistilleerd Museum kunnen de fluisterboten nu afme- ren, de Lange Haven is sinds haar eerste bezoek aan Schiedam in- middels wat levendiger geworden. Zie je, Schiedam heeft potentie, herhaalt De Bruyn. „En die poten tie gaat steeds meer resultaat ople- veren." Schiedam centrum Marianne de Bruyn: „Een goede registratie is een van de voorwaarden om als museum geregisteerd te worden. Het museum heeft nu een voorlopig keurmerk gekregen." Foto Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schiedam kan de lezer voortaan elke laatste woensdag van de maand deze pagina van het Centrum Management Schiedam vinden. Hierop wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schiedam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schie- damse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en Valt't in de Smaak?', waarin re adies worden gepeild op het 'werk' van de gei'nterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgenomen. De fluisterboot doet zijn naam eer aan. Geruisloos schiet hij langs de havens en andere bezienswaardig- heden. De boot werd op een speci- ale werf in Giethoorn gemaakt en onlangs door Liesbeth List 'Alei- da' gedoopt. Binnenkort zal het tweelingzusje van Aleida worden afgeleverd door de werf, zodat Schiedam in totaal twee fluisterbo ten telt. Tijdens het tochtje met de fluister boot krijgen de bezoekers werke- lijk overal een uitleg of anekdote bij. De bezoekers aan boord genie- ten met voile teugen en richten hun ogen naar alles wat voorbij komt. Ondertussen worden de eerste rol- letjes drop uit de tassen gehaald. Iedereen gaat er eens goed voor zitten, want het tochtje door Schie dam is nog maar net begonnen. De gids, die naast de schipper plaats heeft genomen maakt er een amu- sant verhaal van. Op luchtige ma- nier wordt het Schiedam van toen voor de geest gehaald en vergele- ken met de stad van nu. Natuurlijk wordt aan het brandersverleden gerefereerd, maar ook wordt dui- delijk dat Schiedam een van de oudtste havensteden van Neder- land is. Zelfs het grachtenstelsel blijkt nog lang niet verloren te zijn Een tochtje met een van de Schiedamse fluisterboten is een leerzaam avontuur. Foto Roger van der Kraan gids „wat zijn er toch veel dingen die je eigenlijk niet weet van je ei- gen stad." Een rondvaart met de fluisterboot kost volwassenen fl. 12,50 en kin- deren van 4 tot en met 11 jaarfl. 7,50. Kinderen tot 4 jaar kunnen gratis mee. Houders van een Pas 65, Rotterdampas of CJP betalen fl. 10,-. Kaartjes kunnen worden gekocht bij de VW Schiedam en in museummolen De Nieuwe Palm- boom vanaf een half uur voor iede- re afvaart. Dit jaar wordt er gevaren tot en met 29 oktober, in 2002 wordt er gevaren van 27 april tot en met 31 oktober. gegaan. Molen De Walvisch wordt natuurlijk voor het licht gehaald en de opmerkelijke wederopbouw die de molen de afgelopen jaren heeft ondergaan. De Korenbeurs krijgt de voile aandacht van zowel gids als gezelschap, maar ook de klei- nere branderspandjes en beelden langs de route. Op een enkele plaats wordt de rou te heel even onderbroken voor een brug en met name de Hoofdbrug blijkt een moeilijk te nemen hin- demis. Maar vrijwel alle andere 'obstakels' die op de vaarroute lig- gen zijn hoog genoeg om de platte schuit probleemloos doorgang te bieden. Dan gaat het weer via de Korte Haven naar het Opstappunt bij museummolen De Nieuwe Palmboom. Het gezelschap neemt met rode hoofden van de zon en rode oortjes van het luisteren af- scheid. „Dat was wel heel veel in- formatie", bedankt een dame de In de maand juni, juli en au- gustus vinden de volgende evenementen in en rond het centrum van Schiedam plaats: Van vrijdag 29 en zaterdag 30 juni wordt het Stadserf- festival georganiseerd op het Stadserf. Zondag 1 juli is er Koopzon- dag in het Centrum en een Antiek- en Curiosamarkt aan het Broersveld. Van vrijdag 13 tot zondag 15 juli is er het Maasboule- vardfeest aan de Maasbou- levard. Van zaterdag 4 tot zaterdag 11 augustus vindt het Euro- pees Jongleerfestival in het Beatrixpark plaats. Zondag 5 augustus is er een Antiek- en Curiosamarkt aan het Broersveld. De Stichting Woonpromotie Schiedam organiseert zater dag 30 juni de Dag van de Architectuur. Het thema dat dit jaar in Schiedam wordt gehanteerd is 'Van consu- mentgericht bouwen naar particulier opdrachtgever- schap'. Er is voor dit thema gekozen naar aanleiding van de wens van de overheid om de hui- zenkoper meer vrijheid en invloed te geven op de bouw van de eigen woning. Naar aanleiding van dit beleids- voornemen heeft de gemeen- te Schiedam onlangs ook een convenant ondertekend waarin deze intentie wordt bekrachtigd. In verband met de Dag van de Architectuur zijn het Woon Informatie Centrum en de Aleidazaai in het Stadskantoor geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Omwonenden hadden al een tijdje behoorlijk last van losliggende sta- len platen op de brug. Om het eu- vel te verhelpen moest naast het wegdek, ook het mechanisch ge- deelte van de brug en de onderkant onder handen worden genomen. Begin april werd al begonnen met de voorbereidingen op deze enor- me klus. Normaal gesproken zou de renova- tie een week of acht in beslag ne men. De brug zou dan in delen worden opgeknapt en dus ook in delen worden opgeleverd, maar daar voorzag Vorstenbos grote problemen. „Verkeerstechnisch is dat ook heel lastig", legt hij uit. „Dan zit je wekenlang met een en kele baan die open kan en RET- bussen die de lus niet kunnen ma ken. Dat geeft behoorlijk wat over- last en met name voor de omwo nenden die wekenlang in de herrie en troep zitten." In Sliedrecht werd de firma Hof- man gevonden die de klus zeer versneld uit kon voeren. In plaats van acht weken renoveren werden het nu twee weken. Een bijzonder karwei. Van 07.00 tot 24.00 uur werd er hard doorgewerkt, hoewel er na 22.00 uur stilte in acht werd genomen. Omdat de brug helemaal ingepakt werd in tenten werd de geluidsoverlast tot een minimum beperkt. Voetgangers en (brom) fietsers konden overigens gewoon van de brug gebruik blijven ma ken. Uiteindelijk heeft de klus de ONS louter positieve readies opgele verd. „Ja, de klus 'Oranjebrug' is perfect verlopen", concludeert Vorstenbos. „Of in de toekomst meer bruggen of projecten op deze snelle manier worden aangepakt weet ik niet en wacht ik maar af. Maar je zou bijna denken van wel als iedereen zo positief is." De Oranjebrug werd twee weken lang ingepakt en supersnei gerenoveerd. Foto Roger van der Kraan De beide dames kennen elkaar zo'n 35 jaar, de jongste Liesbeth Kalsbeek (48 jaar) fungeert als gids. Zij woont in Schiedam en heeft haar vriendin, de 77-jarige mevrouw Bobby Weilers, uitgeno- digd om haar de stad te laten zien. Mevrouw Weilers komt uit Leiden en vindt het allemaal reuze gezel- lig en interessant. Schiedam is voor haar niet zo be- kend maar het valt haar op dat Schiedam zulke mooie grachten heeft. „Deze havens zijn werkelijk prachtig en ik verheug me nu al op de rondvaarttocht die we zo me- teen gaan maken." En het is nog een fluisterboot ook, fluistert haar Schiedamse vriendin haar in het oor. Het plan voor het 'daagje' Schie dam komt van haar. Beide dames besloten te starten in de Nieuwe Passage. Het winkelen werd ver- volgd in de Hoogstraat om even la ter naar de Bonte Koe aan de Lan ge Haven te gaan voor een onsje (of wat) pralines. De volgende be- stemming tijdens het rondje Schie dam was museum de Gekroonde Brandersketel. „En nu zitten we hier te proeven van de likeurtjes". En wat vinden ze van Schiedam als toeristenstad? „Nou", zegt me vrouw Weilers, als geboren Rotter- damse had ze niet zo'n goed beeld van Schiedam. Daarom vindt ze het 'daagje' Schiedam nuttig. Schiedam was volgens haar een klein stadje. „Ik weet nog dat Schiedammers vroeger zeiden naar 'de stad te gaan' als zij in Rotter dam gingen winkelen." En hoewel Schiedam volgens haar nog lang niet zo druk is als Leiden, Delft of Gouda, begint het er toch op te lij- ken. Alleen het is nog niet druk zo op vrijdagmiddag. Een leuk idee is het proeven van borrels en likeuren in het jenever museum. Vooral de gratis borrel- tjes smaakten heerlijk. De chocola- de-likeur is favoriet bij de dames gevolgd door de moutwijn. Alleen de oude jenever vinden ze maar niks. „Die ruikt teveel naar oude mannen", giebelen beide dames. Een leuk idee is het proeven van borrels en likeuren in het jenevermuseum. Foto Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 19