Pannenkoekenboot loopt als gesmeerd! De Pannenkoekenboot imm Terrasjessfeer ROTTERDAM - Wie langs de Maas wandelt, ziet er regelma- tig rondvaartboten voorbij komen. Een ervan is de Pannenkoe kenboot, die haar dagelijkse rondvaarten combineert met een uur onbeperkt pannenkoeken eten. De unieke formule is over- gewaaid uit Nijmegen, waar de rederij achter de Pannenkoe kenboot is gevestigd. Dat de formule ook hier aanslaat, blijkt wel uit de nieuwe en grotere boot die inmiddels in de vaart is genomen. De kapitein en zijn bemanning staan dan ook voor u klaar! Skyline Bijgebouwd Ballenbak Zijn passagiers zijn tevens consuraenten Piet Hein won indertijd de Zilvervloot Maar wie verovert zonder slag of stoot De harten van opvarende clienten? De schipper van de pannenkoekenboot Drs. P. Korting Woensdag 27junt 2001 ticm- Unieke cruise combineert varen langs Rotterdamse skyline met pannenkoeken eten II aaMiMBia door Dik Vuik foto's Dick Sluijter Pannenkoekenhuizen stralen vaak een nostalgisch sfeertje uit en dat beeld kiopt ook op de Pan nenkoekenboot. Eenmaal aan boord blijkt de moderne rond- vaartboot te zijn ingericht met veel traditioneel houtwerk. Ko- peren scheepslampen stralen bo- ven de gezellige tafels en histo- risch ogende boegbeelden ver- volmaken de maritieme sfeer in Neerlands enige varende pan- nenkoekenhuis. Voor de spreekwoordelijke oorlam is bovendien een mooie houten bar aanwezig. Wie is eigenlijk op het idee gekomeri om die twee Neder- landse tradities, varen en pannen koeken eten. bij elkaar te brengen? „Het is een familiebedrijf in Nij- megen", vertelt manager Christof- fel Wielders over rederij Tonissen. „Ze zijn begonnen met een kwar- tier varen en eten en geleidelijk aan is de huidige formule ontstaan. In 1997 begon de Pannenkoekenboot in Rotterdam, tegenover de Euro- mast." Daar ligt de Pannenkoe kenboot nog steeds, al is die boot inmiddels niet meer dezelfde. Het succes van de rondvaarten met pannenkoeken eten noopte name- lijk al snel tot het inzetten van een grotere boot. Ook die boot trotseert inmiddels al weer twee jaar de Rot terdamse golven, met plaats voor maar liefst 160 mensen aan boord. Wielders is zelf ooit als rechtenstu- dent in de bediening aan boord be gonnen. De sfeer en het karakter van het bedrijf trokken hem aan, want hij is er nooit meer vertrok- ken en straalt de nodige trots uit als Tijdens de smulpartij geniet de passagier van het uitzicht. In de zomerzelfs vanafhet buitendek. het succesverhaal van de Pannen koekenboot ter sprake komt. „Mijn hele team werkt keihard'wijst hij op de inzet van de bemanning. Vooral tijdens schoolvakanties en op warme zomerdagen is er vaak een topdrukte aan boord. „Dan is er op het open achterdek een echte terrasjessfeer, dan zie je mensen genieten. En de lichtjesparade tij dens het Wereldhavenfestival is ook altijd heel leuk om mee te ma- ken." Dagelijks komen er op top- dagen toch wel zo'n 400 klanten aan boord van de Pannenkoeken boot en dan worden er heel wat pannenkoeken afgebakken. Behal- ve de dagelijkse rondvaarten is er op elke zaterdagavond ook een Pancake-cruise. „Dan bieden we nog meer kwaliteit'legt Wielders uit. „We varen dan drie uur heen en weer en mensen krijgen na de pannenkoeken ook ijs toe." De Pancake-cruise blijkt zo populair dat in de toekomst misschien ook op vrijdag een dergelijk uitje wordt aangeboden. De echte charme van de Pannen koekenboot blijkt pas als er werke- lijk gevaren wordt. Als de boot eenmaal de Parkhaven uitdraait, rijst de skyline van Rotterdam voor de boeg op. Op dit moment moet je als passagier eigenlijk nog niet te- veel aan het eten denken, maar ge nieten van het magnifteke uitzicht. De Erasmusbrug, de Kop van Zuid met Hotel New York pal naast het enorme nieuwe bolwerk van het Gemeentelijk Havenbedrijf; alle architectonische paradepaardjes van Rotterdam komen je op de Pannenkoekenboot tegemoet. Van de historische Veerhaven tot en met het uitzicht op het moderne stadscentrum van Rotterdam, dit is Rotterdam zien in een notedop. Eenmaal midden op de Maas lig- gend, wordt u aan boord uitgeno- digd om nu ook de producten van de keuken maar eens uit te probe- ren. De pannenkoeken worden in grote hoeveelheid tegelijk voor de gasten klaargezet. Drie smaken worden 'voorgebakken': naturel, met appel en met spek. Daarnaast is echter een enorme hoeveelheid beleg uitgestald. Verschillende soorten stroop, fruit, suiker en tal van zaken waarvan u zich waar- schijnlijk nog niet gerealiseerd had dat ook met een pannenkoek te kunnen combineren. Kinderen mogen hun pannenkoeken naar hartelust versieren. De keuken is trouwens toch iets aparts aan boord van de Pannen koekenboot. Een enorme carrousel maakt het mogelijk dat de koks, Abdel en Martin, honderden pan nenkoeken achter elkaar kunnen bakken. „Zo'n 600 tot 900 per uur", schat Abdel hun topprestatie in. „En het moet wel allemaal kwa liteit zijn, de mislukte gooien we weg." Abdel en Martin werken al zo'n drie jaar samen en zijn bij het bakken helemaal op elkaar inge- speeld. De een wast de borden en zet ze klaar, de ander zorgt voor het beslag, de spek en de appel- schijfjes. En de carrousel draait in- tussen vrolijk door, zodat er con stant opgelet moet worden of alles wel goed gaat. De snelheid van de carrousel kan worden aangepast naargelang de behoefte (lees: de trek) aan boord groter is. „Maar we hebben best veel plezier onder el kaar", benadrukken Abdel en Martin dat de sfeer onder het per- soneel niet leidt onder de werk- druk. „We hebben een hele hechte groep, het is bijna een familie ge- worden." Wordt het altijd maar weer varen van hetzelfde traject dan nooit eens afgezaagd? „Hele- maal niet", vindt Abdel. „Er wordt langs het water steeds wel iets bij gebouwd. Je ziet steeds weer nieu we dingen en het blijft leuk. Je hebt altijd wat te doen en er zijn al tijd weer andere mensen aan boord." Naast de koks en de bediening werken er nog een aantal andere mensen voor de Pannenkoeken boot, zodat er totaal tussen de vijf en tien personeelsleden zijn. Kapi tein Wout Meijer is er een van. Ooit werkte hij in de binnenvaart en had hij zijn eigen schip. Na 32 jaar werd het bedrijf voortgezet door zijn zoon. Stilzitten was ech ter niets voor Meijer, zodat hij nu de Pannenkoekenboot bestuurt. „Altijd vrolijke gezichten aan boord'merkt hij op over de sfeer. „De mensen zijn een dagje uit en dat merk je." Een ding is voor hem als kapitein zeer belangrijk en dat is tijd. Bij het inschepen houdt hij dan ook persoonlijk toezicht en be- groet hij intussen de klanten. In een kwartier moet iedereen aan boord zijn en zijn plekje hebben gevonden. „Want verloren tijd haal je nooit meer in", is de erva- ring van Meijer. „Niemand wil sneller terug zijn in de haven, want dan hebben ze geen uur aan boord gehad. Dus moeten we altijd op tijd vertrekken." Leuke gebeurtenissen heeft Meijer ook genoeg meegemaakt. Zoals dat huwelijksaanzoek, waarvan er trouwens wel meer aan boord van de Pannenkoekenboot plaatsvin- den. „Wil je met mij het diepe in", was het voorstel van een potentiele bruidegom. „Daar bedoelde hij de ballenbak mee", verduidelijkt Meijer. Die ballenbak is een soort vooronder dat compleet gevuld is met ballen en normaal gesproken tijdens de reis open gaat voor spe- lende kinderen. Het oneigenlijke gebruik van de ballenbak heeft ook al eens geleid tot een kwijtgeraakte trouwring. Tja, en zie zoiets dan maar eens terug te vinden tussen die honderden en honderden bal len! Waarschijnlijk moest deze on- gelukkige bruidegom er een nieu we ring aan wijden om zijn gelief- de alsnog tot een huwelijk te bewe- gen. Kapitein Wout Meijer aan het roervan 'zijn'pannenkoekenboot. Kok Abdel druk in de weer met het bakken van de pannenkoeken. beeld met bezoekers van buiten de stad gebruik te maken van de Pan nenkoekenboot, zijn de kortingen die de Pannenkoekenboot en de Euromast elkaars bezoekers geven. Zo kunnen twee Rotterdamse at- tracties na elkaar worden bezocht, met een leuke korting. Wie een kaartje bij de Pannenkoekenboot koopt, krijgt korting bij de Euro- mast en andersom. En wie zijn vrienden of familie nog extra kor ting wil geven, kan daarvoor de ca- deaubon van 25 gulden gebruiken, die bij de Pannenkoekenboot te koop is. Varen, pannenkoeken eten, de sky line van Rotterdam zien en dan ook nog eens korting krijgen op een andere attractie: het lijkt bijna onontkoombaar dat elke rechtge- aarde Rotterdammer vroeg of laat eens kennis maakt met de Pannen koekenboot. Want wie Rotterdam niet vanaf het water kent, kent Rot terdam gewoon niet. En als je dat onder het genot van een paar lek- kere pannenkoeken kunt meema- ken: wie zou dat dan versmaden? Kapitein Meijer, Christoffel Wiel ders en al die andere mensen aan boord van de Pannenkoekenboot staan voor u klaar, daar aan de Parkhaven! De gewone rondvaart bestaat uit een vaartocht van een uur met on beperkt pannenkoeken eten, kos- ten 24,50 gulden voor een volwas- sene en 14,50 gulden voor kinde ren t/m 12 jaar (kinderen onder de 2 jaar gratis).Daarnaast is ook een speciale Pancake-cruise mogelijk, die in Rotterdam iedere zaterdag avond plaatsvindt. Naast de ge- bruikelijke pannenkoeken kan dan ook worden nagenoten van ijs met slagroom en warme kersen. De boot vertrekt zaterdagavond om 20.00 uur en meert om 23.00 uur weer af in de Parkhaven. Kosten: 45 gulden voor volwassenen en 30 gulden voor kinderen t/m 12 jaar. Tenslotte kunt u de Pannenkoe kenboot ook afhuren voor een feest of een speciaal gezelschap. Er zijn dan rondvaarten mogelijk van een uur, maar ook van een hele avond, inclusief bezoek van de Rotterdamse havens of van de Utrechtse Heuvelrug (vanaf Rhe- nen). Informeer naar de prijzen bij de rederij. Vaartijden en arrangementen De Pannenkoekenboot ligt aan de parkhaven, pal tegenover de Euro- mast. Het hele jaar door wordt af- gevaren op de volgende tijden: September t/m juni: woensdag, za- terdag en zondag om 13.30, 15.00, 16.30 en 18.00 uur; vrijdag: 16.30 en 18.00 uur. Juli en augustus: woensdag t/m zondag om 13.30, 15.00, 16.30 en 18.00 uur. Insche pen vanaf een kwartier voor de af- vaart. U kunt ruimschoots tot 18.00 uur betaald) parkeren op de kade. Informatie; Rederij Tonissen, tele- foon (010) 4367295 (Rotterdam) of (0317) 620911 (Rhenen). Inter net: www.p6tnnenkoekenboot.nl E- mail: info@pannenkoekenboot.nl De Pannenkoekenboot voldoet aan alle moderne veiligheidseisen. Voor het onderhoud is Joop Meu- lendijk verantwoordelijk en ook zaken als reddingsvesten zijn aan wezig, benadrukt Wielders. Zelfs voor de ergste landrotten moet de Pannenkoekenboot dus een goede gelegenheid zijn om toch eens uit varen te gaan. „En we hebben heel veel mogelijkheden", geeft be- drijfsleidster Loes van Roon aan. „Je maakt heel veel mee aan boord: bruiloften, bands, bezichti- gingen. Mensen kunnen voor spe ciale wensen altijd contact met de rederij opnemen. En als ze van te- voren even willen komen kijken, leid ik ze rond en laat ze vast het schip zien. Over het algemeen zijn mensen bij ons aan boord heel ge- zellig, want ze zijn lekker uit.Dat blijkt wel onder de aanwezige gas- ten, want daar is onder het eten van pannenkoeken een veijaardag aan de gang. „Onze jongste zoon is ja- rig en ze hebben het reuze naar hun zin", aldus de familie Paul. Ter- wijl ze zelf op hun gemak zitten, is er voor de kinderen genoeg te bele- ven aan boord. Ook de familie Boukema uit Ommen heeft er geen spijt van de pannenkoekenboot als vertier te hebben gekozen. „We hadden op internet al informatie gevonden", blijkt de familie besla- gen ten ijs gekomen. „En we ken- den de Pannenkoekenboot ook uit de pannekoekentest in de Auto- kampioen. Het is zeker voor herha- ling vatbaar." Een speciale reden om bijvoor- Eenjarig kind viert zijn partijtje op de pannenkoekenboot. Dolle pret in de ballenbak.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 25