Europa im Fluss 3T owm AtK Feesten in tropische sferen tijdens het 'Zomercarnaval' Iedereen voelt zich thuis bij het Zomerpodium in Museumpark Bijzondere stadstuin naar ontwerp van Piet Oudolf WW v m k Rotterdam 2001 Culturele Zwerven rond Noordzee met Adrift at Stubnitz/Las Palmas Hoofdstad van Europa lif -V Zeventiende editie van Solero Zomercarnaval groter dan ooit 5 juli/11 juli 2001 ING !i=T 4 ii\ A 'ii - jil .'vl ,v JiL iHiWSk ROTTERDAM- Het wordt steeds warmer in Rotterdam en dus komen steeds meer mensen in een tropische stemming. Tijd voor het 'So lero Zomercarnaval'. Helaas zullen we nog tot 28 juli moeten wachten voor de vro- lijke tropische parade weer door de stad trekt. Aanstaan- de zaterdag wordt wel alvast de Koningin van het zeven- tiende Zomercarnaval geko- zen. Zij zal de parade aan- voeren die op 28 juli door het centrum van Rotterdam trekt. ROTTERDAM - Nu de storm van De Parade is opge- trokken, staat het volgende festival alweer op het punt van beginnen in het Muse umpark. Het Zomerpodium zet het park van 7 juli tot en met 26 augustus op zijn kop met een uitgebreid program ma voor het hele gezin. Mu- ziek, literatuur, film, er zal van alles te beleven zijn. Het Zomerpodium neemt het pu- bliek mee over de wereld. Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa i Lazarus t/m 7 juli (elke di t/m za) Candide 5; 6, 7, 8,10 en 11 juli ATTILA 5, 7 en 8 juli Hartstocht Heimwee in Rotterdam Millinxpark Parade 6 juli Kaapstad weekend in HOMEPORT ROTTERDAM Orgelmuziek aan de Maas 6 juli Festival Onbegrensde Ontmoeting 7 juli Met dank aan: Erasmusstichting, Europees Vluchtelingenfonds dot.nu, Media Small Formats 7 en 8 juli Recent werk van 12 Arabische kunstenaars 7 juli 2001- 24 maart 2002 De Parade Wereldcircus 2001 8 juli Sponsor: Stad Rotterdam Verzekeringen Preken voor andermans parochie/ Andermanspreken 8 juli Met dank aan: BankGiroLoterij Rastafari Culture Roots Reggae 10 juli Een greep uit de lopende tentoonstellingen Las Palmas (kaartverkoop) Ticket Woerisdag 4 juli 2001 ROTTERDAM - 2001 Omgewaai- de bomen uit de wouden van Euro- pa vormen tezamen een gigantisch vlot van 158 meter lang en 23 me ter breed. Het vlot, zowel podium als platform voor artiesten uit heel Europa, vaart over de Rijn naar Rotterdam. Onderweg 'vertellen' kunstenaars, musici, acteurs en dansers aan de wal van 21 steden over Europa, haar geschiedenis, het heden en haar toekomst. Dit is in het kort de basis van het project 'Europa im Fluss'. Culturele hoofdstad' Rotterdam is de op een na laatste stop, waar de grote finale plaatsvindt. Op 4 augustus vaart het vlot de stad binnen, waar het na een feeste- lijke binnenkomst af- meert aan de Wilhelmi- nakade. Hier blijft het drijvende podium dan nog vijf dagen liggen voor een aantal specta- culaire theatrale avond- voorstellingen. Over- dag kan het vlot be- zocht worden en vin- den tal van culturele activiteiten plaats voor jong en oud. Na vijf dagen vaart het vlot naar de mond van de Rijn: de landtong bij Rozenburg. Daar wordt het gedemonteerd, en van de boomstammen wordt vervolgens een monumen- taal landschap gecreeerd. Beeld- houwer bewerken de boomstam men, waarna ze in de vorm van een Europese ster worden geplaatst. Naast elke boomstam wordt een jonge boom geplant. De starsite in Rozenburg is de eerste van twaalf die in de komende jaren verspreid door Europa ontstaan. Voor meer informatie over het pro ject Europa im Fluss: www.euro- pa-im-fluss.org, www.rotterdam- 2001.nl of010-402.22.04. ste deel van het programma, van 6 juli tot 22 juli (opening Las Palmas 12 juli), ligt de nadruk op Duits land en is het centrale thema 'Sur veying the map'. In het tweede deel, van 26 juli tot 12 augustus ligt de nadruk op de Lage Landen, met het thema 'Navigation'. En in het laatste deel, van 16 augustus tot eind augustus, op Britse kunste naars met als thema 'Transmis sion'. In elke periode verschijnt er tabloid formaat publicatie met ach- tergronden, commentaren en nieuws over het project. In totaal zijn er meer dan vijftig kunst en design projecten en meer dan zeventig muziekprojecten in het programma. Deze zijn verdeeld in vier programmalijnen waarvan Slow line (Beeldende kunst projec ten) en de Periodic Line (media- projecten en conferenties) het meest manifest zijn in het Las Pal mas gebouw, de Fast Line (die hoofdzakelijk uit concerten en par ties bestaat) wordt vooral aan boord van de MS Stubnitz gepre- senteerd, terwijl de laatste lijn, de Plug-in Line (bestaande uit nieuw ontwikkelde samenwerkingsver- banden en last-minute projecten) op beide locaties plaatsvinden. Voor meer informatie over het pro ject: www Adrift.nl. ROTTERDAM - Het zeeschip de MS Stubnitz gaat deze week aan de Wilhelminapier in Rotterdam, naast het gebouw Las Palmas op de Kop van Zuid. Op dit schip en in Las Palmas vindt van 6 juli tot eind augustus Adrift at Stubnitz/ Las Palmas plaats. Twee maanden van tentoonstellingen, concerten, party's, mediapresentaties en con ferenties. Adrift reflecteert een echte en een virtuele zwerftocht rond de Noordzee: van Duitsland, via de Lage Landen, naar Enge- land en terug. De deelnemers in het project komen voor het merendeel uit deze landen. Het project is opgezet als interac- tief geheel dat uit drie perioden be staat, elk met een eigen opening en begeleidende publicatie. In het eer- ROTTERDAM - Met de onthul- ling van een plaquette in de tuin van het Rheumaverpleeghuis, werd afgelopen zaterdag de eerste fase afgesloten van de aanleg van de bijzondere stadstuin naar ont werp van Piet Oudolf. Door bemiddeling van Rotterdam 2001 is het Rheumaverpleeghuis in contact gebracht met Stichting AIR. Piet Oudolf is een van de ar- chitecten die verbonden is aan het project Breeze of AIR waarin de stadstuinen in Rotterdam aan de orde worden gesteld. Die ontwer- pen staan thans nog tentoongesteld in Witte de With, centrum voor he- dendaagse kunst. De tuin bij het Rheumaverpleeghuis is ook van Piet Oudolfs hand en wordt daad- werkelijk gerealiseerd. De ontwerpen van Piet Oudolf ge- nieten wereldfaam. Piet Oudolf ontwierp bekroonde tuinen in Zweden (Droompark), Duitsland (Park Staudenmaschsee), Enge- land (Pensthorpe Waterfowl Trust) en dichter bij huis de borders in de Hortus De Uithof van de Rijksuni- versiteit Utrecht. In Amerika is hij genomineerd voor de aanleg van de stadstuinen van Chicago, die door de grootste stadsparken van de wereld wordt gerekend. De plaquette die op zaterdag 30 ju- ni werd onthuld is gemaakt door Andre Toen, e6n van de vaste ex- posanten van Galerie R, de galerie in het Rheumaverpleeghuis. Met de opening van de bijzondere tuin werd ook de zomerexpositie van Galerie R worden geopend. Zes- tien Rotterdamse kunstenaars to- nen samen een zestigtal kunstwer- ken die gei'nspireerd zijn door het thema: transparante stad, een van de oorspronkelijke thema's van Rotterdam 2001. De tuin is niet alleen toegankelijk voor de bewoners van het Rheum averpleeghuis, maar kan door ie- dereen worden bezocht. Het Rheu maverpleeghuis is te vinden aan de Van Beethovenlaan 60 in Rotter- dam-Hillegersberg. l: V 1 ,-A, V A "»i .'"••YjR* Met de onthulling van deze plaquette werd zaterdag de eerste fase van een bijzondere stadstuin geopend. foto: Rob Kamminga tx55 KM - De Straatparade van het Solero Zomercarnaval van afgelopen jaar. Het centrum van Rotterdam staat op 28 juli weer in het teken Van dit Caribische carnaval. Archieffoto Maasstadweekbladen door Vincent Wernke Het is alweer de zeventiende editie van het Zomercarnaval, vertelt Anita Kappert. „Het is oorspron kelijke ontstaan vanuit de Antilli- aanse gemeenschap, die hun carna val hier wilden vieren als een soort behoud van de eigen cultuur. Het Straatcarnaval heeft in de jaren echter een eigen groei doorge- maakt, waardoor het niet meer te vergelijken is met het Antilliaanse carnaval. Er doen inmiddels ook zoveel culturen aan mee, tot Brazi- lianen en Kaapverdianen toe." „De Antilianen wilden wel mee- doen met het Nederlandse carna val, maar dat werkte toch niet echt", verklaart Karel Willems het ontstaan van het Zomercarnaval. „Droegen de mensen mooie, fleu- rige kostuums en dan moesten ze daar een jasje overheen dragen in verband met de kou. Bovendien is het Antilliaanse carnaval dynami- meerdaags festival: Wellicht dat we in de toekomst de donderdag of zondag erbij kunnen nemen." Volgens de organisatoren is de voorwaarde voor een goed Zomer carnaval ook de perfecte samen- werking met de verschillende ge- meentelijke diensten, politie en scher en spectaculairder. De con- clusie was dat we maar ons eigen carnaval moesten vieren in de zo- mer, en dat bleek een succes." Zo'n succes dat duizenden mensen uit heel Nederland, en zelfs uit alle delen van Europa, naar Rotterdam komen voor het Zomercarnaval. In totaal verwacht de organisatie op 28 juli zo'n 600.000 mensen langs de route. Ook qua deelnemers is het Zomercarnaval steeds popu- lairder geworden. Voor de komen de editie hebben zich veel meer groepen aangemeld, dan de orga nisatie kan hebben. „Er nemen straks 35 groepen deel aan de straatparade, en meer is op dit mo ment ook echt niet behapbaar", stelt Kappert. „We hebben dus veel groepen teleur moeten stel- len." Volgens Willems wordt daarom al nagedacht over een RET. „Zij denken met ons mee', zegt Willems. „Dat is essentieel voor het slagen van dit evenement. In andere steden is ook wel eens geprobeerd zoiets te organiseren, maar dat is nooit echt van de grond gekomen. Rotterdam leent zich er ook echt voor, want de Coolsingel is een straat waar je een parade kunt afnemen. Veel deelnemers zien de Coolsingel ook als hoogte- punt van de parade met het stad- huis als absolute climax." Op dit moment is het 'Solero Zo mercarnaval' na het Engelse Not- ting Hill het tweede grootste Cari bische carnaval van Europa. „Maar", weet Willems, „Notting Hill is terrein aan het verliezen ten opzichte van ons." Het succes van het Rotterdamse carnaval blijkt ook uit het feit dat al drie keer een prijs werd gewonnen met het affi- che van het carnaval. „Bij de zoge- naamde Pinacle Awards hebben we een keer goud en twee keer zil- ver gewonnen voor het beste affi- che", vertelt Kappert trots. „Dat is best wel uniek, want voorheen was die uitreiking altijd een Ameri- kaanse aangelegenheid. „De mensen komen echt naar het Zomercarnaval om feest te vie ren", weet Kappert. „En de men- sen komen uit zoveel delen van de wereld", vult Willems aan. „Rot- terdam is een stad met meer dan 180 culturen, wat het natuurlijk een perfecte locatie maakt voor ons carnaval. En het is meer dan alleen de parade, want langs de route kun je eten en drinken kopen uit al die culturen. Het is echt een feest, dat altijd heel netjes ver- loopt. Je ziet hele mooie vrouwen in sexy kleding, en vrouwen die daar misschien niet inpassen. Toch trekken zij dat soort kleding aan, en niemand zegt daar wat van. De mensen zijn tolerant en omarmen de deelnemers en elkaar. Het is een feest waar iedereen van mee kan genieten." De Straatparade van het 'Solero Zomercarnaval' vindt plaats op 28 juli. Een dag eerder is de Warming Up. Op zaterdag 7 juli vindt de Ko- ninginneverkiezing plaats in de conference room van AhoyVoor meer informatie: www.solerozo- mercarnaval.nl of 010-414.17.72. door Vincent Wernke Mensen in contact brengen met an dere culturen, is een belangrijke doelstelling van het Zomerpodium, vertelt Lynda van den Ouden van organisator Loeder Events, ieder een voelt zich er thuis en je leert er andere culturen kennen. Op die manier programmeren we ook, zo- dat je telkens met bijzondere din- gen in aanraking komt, en mensen zich kunnen verdiepen in elkaars cultuur", aldus Van den Ouden. Het bekendste onderdeel van het Zomerpodium is de Rozentuin. Ie- dere zondagmiddag wordt begon- nen met een voorleesprogramma voor de allerkleinsten, waarna het programma wordt opgebouwd naar een feestje. De Rozentuin wordt telkens afgesloten met een dansband, varierend van opzwe- pende Rai en Fado tot muziek uit de seventies van de Jackson Re-5- al. Kinderen kunnen in de Rozen tuin workshops volgen, die komen van over de hele wereld. Voorbeel- den zijn henna-tatoeages zetten, le- ren jongleren, vliegers maken en kunstwerken maken van takken, stenen en bladeren. Op zondag 22 juli is ereen speciaal programma dat in het teken staat van 'Cultuurspecial Koninkrijk in Focus'. Jonge sporters uit Neder land, Aruba en de Antillen strijden in ditzelfde weekend op sportieve wijze tegen elkaar tijdens de Ko- ninkrijksspelen. En in de Rozen- Het Zomerpodium biedt van 7 juli tot en met 26 augustus allerlei activiteiten voor jong en oud. foto: Bas Czerwinski tuin is geheel in de Antilliaanse/ Arubaanse traditie het culturele programma Ban Topa, met muziek en dans. Op een markt worden bo vendien hapjes en andere produc- ten uit deze landen aangeboden. Ban Topa wordt afgesloten door de Antilliaanse topband Pegasea. Op 4 augustus presenteert het Zo merpodium vanaf 18.00 uur de Pink Party, die deze keer niet wordt afgesloten met een film maar met een podiumprogramma. The Working Girls, The Golden Wonderboys en The Quick Silver Girls zorgen voor een fantastisch feest waar kitch, camp en glamour de hoofdrol spelen. Een dag later verzorgt Crime Jazz het program ma in de Rozentuin, waar een brug wordt geslagen tussen diverse vor men van gesproken woord, jazz en verwante muziekstromingen. Van 11 tot en met 16 augustus pre senteert Art Connexion het Youth Culture Festival. Ruim vijfhonderd jongeren uit heel Europa houden zich bezig met muziek, theater en performances. De grote eindpre- sentatie is op 15 augustus. Op zon dag 12 augustus vindt op de As- faltvlakte van het Museumpark van 13.00 tot 21.00 uur bovendien de finale plaats van de Kunstbende 2001Meer informatie over het Art Connexion programma is te vin den op www.art-connexion.nl en www.kunstbende.nl. Op zaterdag 18 augustus is er een Bollywood Ball, gei'nspireerd door de wonderlijke Bollywood-tradi- ties. In samenwerking met Stich ting Dosti is een wervelend pro gramma samengesteld met tradi- tionele dans, Hindupop en dynami- sche filmdans. Het programma wordt afgesloten met een actuele Bollywood-film. Een week later staat Kaskawi centraal, de popu- lairste muziek uit Suriname. Er is een uitgebreid muzikaal program ma, en Bigi Kaskawi wordt afge sloten met een film tijdens de Pleinbioscoop. Deze Pleinbioscoop staat van 15 tot en met 26 augustus in het Mu seumpark, waar bovendien op 7, 14, 21 en 28 juli een Rollerdisco wordt gehouden van 19.30 tot 23.00 uur. Bovendien is van 12 tot en met 15 juli de openlucht thea- tervoorstelling 'Candide' te zien in het Museumpark. Het Zomerpodi um wordt vervolgens op zondag 26 augustus afgesloten met de Kin- deruitmarkt, waar kinderen op speelse wijze een indruk kunnen krijgen van wat Rotterdam op cul- tuurgebied te bieden heeft. In to taal nemen zo'n 35 musea en ande re culturele instellingen deel aan deze Kinderuitmarkt. Voor de laatste informatie over het programma van het Zomerpodi um: www.loederevents.nl. Warmbloedige verzameling portretten van bekende en onbekende Rotterdammers die als Lazarus uit de dood herrijzen. Monologen geschreven door Nederlandse dichters waaronder Robert Anker, Jules Deelder, Anna Enquist en Eva Gerlach. Westelijk Handelsterrein (Van Vollenhovenstraat 15), aanvang 19.30 uur, entree fl.40,-lfl.32,-lfl.15,-. Kaartverk: kassa Rotterdamse Schouwburq: 010-4118110. Jeugdtheaterschool Zuid-Holland speelt in de openlucht de familievoorstelling Candide van Voltaire. 5juli: Bastion 7, Brielle. 6juli: De Hofwei, Oostvoorne. 7 en 8juli: Plein Fort Haerlem, Hellevoetsluis. 10 juli: Het Hoge Land, Berkel 8 Rodenrijs. 11 juli: recreatiegebied Rottemeren. Aanvang 19.30 uur. Bijslecht weerbellen: 06-10670759. Rotterdamse Opera in het honderdste sterfjaar van Verdi met Attila. Vertrekhal Holland Amerika Lijn, aanvang 20.30 uur, reserveren van kaarten: 010-2120891 of2122307. 5, 6, 8, 10 en 11 juli Sponsors: ING, Shell, Dura Vermeer Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de wederopbouw. Dankzij de nieuwste technieken maakt u, als bezoeker, een reis door de tijd. Calypso 2001, aanvang 13.30 en 15.30 uur. 6juli ook 20.00 uur. Entree fl. 10,-. 15.30-22.00 uur: Surinaams programma met kinderactiviteiten, buurtmaaltijd en een cultureel programma en om 16.00 uur onthulling van een maquette van het park gemaakt door schoolkinderen. Millinxpark 6-8 juli Sponsors: P&O Nedlloyd, Koninklijke Nedlloyd Videoreisverslag, performances, films en muziek. Een gevarieerd weekendprogramma met gasten uit Kaapstad. Met op vrijdag (14.00 uur) een werkcollege (fl.80,-) door een maatschappijhistoricus uit Kaapstad over het gebruik van de openbare ruimte in Zuid-Afrika. (info en intekenen via 010-4127270). HOMEPORT TERMINAL in Las Palmas, diverse aanvangstijden, entree gratis. Hommage aan bekende Rotterdamse organisten/componisten van de laatste twee eeuwen. 6 juli: Geert Bierling, stadsorganist van Rotterdam en de organist van de Doelen. 20juli:Arjen Leistra metsolist.Hoflaankerk, aanvang20.15 uur, entree fl.10,-15,-M2 jr gratis. Kaarten verkrijgbaar bij aanvang. Literaire, muzikale, theatrale, sportieve en culinaire uitwisseling tussen vluchtelingen en Nederlanders. Een zeer gevarieerd openluchtfestival voor en door vluchtelingen en Nederlanders. Met in de 4Ever Young feesttent een partymix van o.a. Hiphop en R&B. Presentaties in het Wereldpaviljoen en verhalen, gedichten en stad-up commedie op het Cultuurpodium. Kralingse Bos, aanvang 11.00 uur. Kaarten (fl. 10,- en fl. 2,50) en informatie: 020-5356899. Info: www.vluchtelingenwerk.nl. Bij dot.nu ontmoeten kunstenaars, producenten, industrie en publiek elkaar op een informele wijze. dot.nu is bedoeld om op een toegankelijk niveau publiek kennis te laten nemen van nieuwe media en streeft ernaar deze ook te motiveren hun eigen broedsels te gaan tonen en/of verder uit te werken. V2-Store (Eendrachtstraat 10), aanvang 20.30 uur. Recente schilderijen en keramiek van 12 Arabische kunstenaars, die een gevarieerd beeld geven van het internationale klimaat waaraan de kunstenaars hun inspiratie ontlenen. Wereldmuseum Rotterdam, entree fl. 12,5017,50. Afsluiting van de circuswerkplaatsen van het Wereldcircus 2001. Alle deelnemers, aangevuld met professionele artiesten verzamelen zich op het Schouwburgplein. Daar vandaan vertrekt de Parade naar het Museumpark, alwaar een jury de Parade inspecteert. Daarna vertrekt de Parade door de binnenstad weer terug naar het Schouwburgplein. 14.00 uur: vertrek Parade vanaf Schouwburgplein. Route via museumpark, prijsuitreiking 16.30 uur Schouwburgplein. Rabbijn Awraham Soetendorp van de Liberaal Joodse Gemeente Den Haag preekt tijdens de dienst van Schrift en Tafel van het Laurenspastoraat (Hervormd). Aansluitend gelegenheid voor vragen. Titel van de preek: Ontmoeting, voorwaarde voor vrede. Grote of Sint-Laurenskerk (Grote Kerkplein 15), aanvang 10.30 uur, entree gratis. Alle culturele invloeden van het Rastafarianisme worden uitgediept de religie, cultuur, kleding, ital food, prayers, poems en chants, nyahbingi percussie en de onder diverse bevolkingsgroepen zeer populaire muziekstroming rootsreggae. Met topact Burning Spear. Nighttown, aanvang20.00 uur, entree f1.40,-/45,-. Informatie: www.nighttown.nl. De Jas van Rotterdam, spectakel aan de MaasLeuvehoofd Waterproject 1854-2001 Woonhuis Milders/Brenninkmeijer en singels Parasites wisseltentoonstelling Las Palmas Publiekscentrum Calypso 2001 (informatieenkaartverkoop) Mauritsweg 5, tel. 0104022001. Open: ma-vr van 10.00 - 18.00, za-zo van 11.00-16.00 uur. Kijk ook op: www.rotterdam2001.nl. Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid). Open: di, do, zo 9.30-17.30, wo, vr, za 9.30-21.00 uur Kaartverkoop Ticketservice in publiekscentrum Calypso b e r v l c 2001, Las Palmas,de 151 grotere postkantoren, de 53 GWK mT777~rr~A stationskantoren, de 12 grotere VWkantoren. P ROBECO A8N AMR0 1 fiilevcr de kunst van communicatie Deze weekladder is vervaardigd in samenwerking met het Rotterdams Dagblad en Maasstad weekbladen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 25