sstad U Partijen kijken met verschillende ogen naar dezelfde zelfanalyse 'Nieuwe woningnood dreigt door sloop flats voor dure woningen' alia ALLES VOOR DE HALVE PRIJS! Gezond zitten kunt u op onze fauteuils ComfortHuys krant netel Noodzaak zwartboek woningverdeling en huurklachten voorde regio VERBOUWINGSOPRUIMING Is het glas half vol of half leeg? SCHIEDAM Bk M i Zorgvuldig op maat gemaakt! Woensdag 4 juli 2001 Aiii2i maasstad kerk SCHIEDAM - In Septem ber, dan komt hij. Elco Brinkman, voorzitter van de visitatiecommissie van het Grotestedenbeleid. Contro- leren of Schiedam de mil- joenen van het Grotesteden beleid de afgelopen twee jaar wel goed heeft besteed. Wat gaat hij doen? Wordt het een onvoldoende? Een zesje of een dikke acht? Marianne de Mol vindt dat Schiedammers best wat trotser op hun stadmogen zijn. 'Schiedam is top!', zeize maandagavondin maasstad weekbladen Dick van der Werff, Maria van der Vlies en Ria van Zevenbergen. - ill wii, p* V I Mr V^MODR SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redaktie van Maaspost, Over de Ves ten 3, 3116 AD in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste num- mer hiervoor is: 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Vrouwen op weg Expositie Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sponsoractie Een comfortabele fauteuil. Een gezonde zit. Zithoogte en zitdiepte op maat. Goede steun. Prettig zitcomfort. Vele ^extra mogelijkheden zoals; lendesteun, voetenbank, Idiv. hoofd/nekkussens,opstahulp, massage enz. |De speciale Comfort-fauteuils van Comforthuys bieden u alles voor gezond en „comfortabel Voor een vrijblijvend gezond-zit- advies bent u hartelijk welkom bij... vervoersproblemen? zffsbecuuuteiv Rotterdam (Alexanderpolder) Henk Speksnijderstraat 8 (naast Burchthuys Interieur) Telefoon: (010) 456 72 80 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag. Vrijdag koopavond. XQ52 Hervormde gemeente Magnalia Dei Kerk zo 10.00 uur. ds L.G. Bos. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn zo 10.00 uur. dr. P. Buitelaar (Ge- reformeerde Bond). Magnalia Dei Kerk zo 17.00 uur. dr. P. Buitelaar (Ge- reformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds W.H. van de Vegt. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 09.30 uur, gesloten. De Ark, Hargplein. 09.30 uur. ds. J. Visser. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 16.30 uur: ds. J.W. Schoonder- woerd. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. drs. G. Scholten. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. W. Dijkstra. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. Ook deze keer zal Brinkman ge- bruikmaken van de Zelfanalyse, een stuk dat door de gemeente Schiedam de afgelopen maanden is geschreven. In de Zelfanalyse probeert de gemeente Schiedam het gevoerde beleid te verdedi- gen. De partijen hebben zich maan- dagavond door de gemeenteraad over de Zelfanalyse uitgesproken. Wat opviel waren de verschillen. Paul van Mansum, fractievoorzit- ter van het CD A, legde de nadruk op wat er de afgelopen jaren fout is gegaan. „De projecten op de th etna's jeugd en sociale samen- hang lopen prima op schema, hul- de daarvoor, maar met name van de projecten in het kader van volkshuisvesting en stedelijke vernieuwing loopt ruim tachtig procent achter op schema. Zorge- lijk blijft voor mijn fractie de ho- ge werkloosheid in relatie tot de rest van Nederland, namelijk driemaal zo hoog, vooral omdat we nu in een tijd leven van eco- nomische groei." Heel optimistisch was Marianne de Mol (WD): ..Schiedam is po- sitief in beweging en die bewe- ging blijft alleen maar bestaan als u daar allemaal aan bijdraagt. Ik zou u alien willen oproepen niet uit te gaan van het verleden. Doorbreek de structuren die u al- tijd als een onvermijdelijk vast- staand feit hebt gezien. Volg uw overtuiging, neem actie, zorg voor beweging! Ga er niet teveel van uit dat de top van een organi- satie alles overziet en het beter weet. Op een punt is de WD het r Archieffoto Roger van der Kraan niet op voorhand eens met de zelfanalyse: de afwikkeling van en de eommunicatie naar de stad over de WOZ is bijvoorbeeld per fect gegaan, veel beter dan in an- dere gemeen- ten. Goed op tijd en breed gecommuni- ceerd. Het is tijd dat we dit soort verbete- ringen erken- nen en een beetje trots worden op wat goed gaat in Schiedam. Schiedam is top!" Maar Henk Metaal (Gemeentebe- langen) was op zijn beurt weer pessimistisch over Schiedam. De werkloosheid die onverminderd zeer hoog is: „Zodra de economi- sche groei weer afneemt, komt Schiedam meteen weer in zwaar weer terecht." En, zei Metaal, nog steeds vindt er in Schiedam 'gestuntel' plaats. Hij noemde als voorbeeld de ophogingen in de Akkerbuurt. De ONS die veel parkeerplaatsen bezet houdt, slechte bereikbaarheid van wo- ningen en de afvoer van regenwa- ter die door ophoging van kabels en leidingen soms wordt tegenge- houden, Het is een ellende, vindt Metaal. Opvallend vond Maarten Groene (PvdA) dat er in de Zelfanalyse vrijwel niets over het functio- neren van de gemeen teraad staat, en dat ter- wijl Brink- man twee jaar geleden zelf al had geconstateerd dat het niveau van de Schiedamse raadsleden zwak is. Daar komt Brinkman geheid op terug, zei Groene, en dus dien- de hij zelf een stukje tekst in waarin wel wat staat over het functioneren van de raad. Groene stelt dat de raad nu wel goed functioneert, dankzij de speciale bijeenkomsten waarin de raad al- lerlei afspraken hebben gemaakt. Wethouder Menno Siljee zei toe de tekst integraal te zullen over- nemen in de definitieve versie van de Zelfanalyse. Schiedammers zijn geneigd meer de negatieve dingen te benadruk- ken dan de positieve zaken, zei hij. „En daar heb ik mij in het ver leden ook schuldig aan ge maakt." Zijn college Luub Haf- kamp waarschuwde op zijn beurt weer voor te veel tevredenheid: ..Zelfgenoegzaamheid past een Schiedammer niet, een Sehie- dammeris altijd kritisch." KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 - 4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 M. Anganois Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Frank Willemse WATERWEG - Als we niet op- passen dan is de woningnood zo weer terug. Net als vroeger. Overal in de regio worden goede, betaalbare flats gesloopt en er- voor in de plaats dure koopwo- ningen. En waar moeten de be- woners van die flats dan heen? Overal in de regio, in Hoogvliet, Schiedam, Vlaardingen en Maas- sluis worden goedkope flats ge sloopt. En alleen samenwerking tussen de bewonersverenigingen kan deze nieuwe woningnood aantonen en duidelijk maken dat het nieuwe urgentiesysteem de 'gewone' huurders in de kou laat staan. „Het lijkt zo langzamerhand wel een grote volksverhuizing", ver- zucht Marian van der Vlies voorzit- ster van bewonersvereniging Bab- berspolder. Zij maakt zich druk over de sloopwoede die dwars door de hele regio waait. Waardoor oude wijken last krijgen van woonnoma- den op zoek naar een goedkope woning en zo voor de zittende huurder of de nieuwe starter geen betaalbare woning overblijft. En Marian van der Vlies kan het weten met haar werk voor de bewonersor- ganisaties. Maar het is geen exclu- sief probleem in haar wijk. „De- zelfde problemen zie je in heel de regio", zegt zij. Zo zie je sloop van de vierhoog flats in Nieuwland en Groenoord in Schiedam. En in Vlaardingen sloop en nieuwbouw in de Westwijk en Holy Zuid ter- wijl in de Componistenbuurt in Maasluis al driftig wordt gesloopt en de eerste dure huur- of koopwo- ningen verrijzen. Het is volgens haar goed mis met de woonverdeling in al deze steden. Schrijnende gevallen zijn haar ter ore gekomen. Zoals van die dame die na scheiding echt alleen op straat staat en geen tijdelijke wo ning aangeboden krijgt. Want zij krijgt geen urgentieverklaring en daardoor krijgt zij geen omgangs- regeling met haar kinderen omdat zij geen huis heeft. Een neerwaart- se spiraal terwijl andere 'urgenten' voor gaan. Marian van der Vlies zit samen met Ria van Zevenbergen van wijkver- eniging Babberspolder en Dick van der Werff van wijkvereniging Holy-Zuid op haar praatstoel. Of neem nu dat nichtje van jou die wil graag op haar zelf wonen maar zij krijgt nul op rekest van de woning- Foto Roger van der Kraan corporatie. Voor starters geen ur gentieverklaring en voor een koop- woning kom je niet in aanmerking met een minimum jeugdloontje. Daarom zijn zij verontrust over de sloopgolf en de gevolgen voor de oude wijken. Eerst was het Hoogvliet die sinds 1999 zo'n 10.000 woningen gaat slopen. Met als gevolg dat deze huurders op zoek gaan naar goed kope woningen in de regio. Ja, en dus ook naar Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis komen. Vlaar dingen op haar beurt gaat naarstig plannen maken voor sloop en nieuwbouw zoals in onze Babbers polder West en Holy Zuid. Het- zelfde geldt voor Schiedam met Groenoord en Nieuwland en ook Maassluis wil liever koopwonin- gen bouwen dan sociale woning- bouw. Zo is er een wedstrijd ontstaan van zogenaamde herstructureringsge- vallen uit de regio. Waar gezins- herenigers, asielzoekers en mensen uit sloopflats een urgentieverkla ring krijgen. Gevolg dat de 'gewo ne' huurder achter op de wachtlijst komt de staan. „En zo laat je ieder- een die niet urgent is wel mooi in de kou staan." En de woningcorporaties zeggen doodleuk dat er een overschot is aan sociale huurwoningen en dat ze dus deze flats beter kunnen slo pen. Grote onzin volgens deze ver- tegenwoordigers van de wijkbe- lijkere verdeling van de wonin gen", zegt Marian van der Vlies. Dat woningcorporaties en gemeen- ten meer differentiatie willen aan- brengen is begrijpelijk, volgens de bestuurders: „Maar waar is die dif ferentiatie dan in nieuwe wijken als Sveaparken, Holy Noord, Bab berspolder West en het Balkon in Maassluis? Want deze wijken be staan alleen dan maar uit dure huur- en koopwoningen. Op dit moment kunnen wij de dure wo ningen misschien nog betalen maar als de economie nu eens verslech- tert? En waar moeten de mensen van die te slopen woningen heen. Oplossen misschien? En omdat sinds kort iedereen met een urgen tieverklaring in de gehele regio te recht kan, komen de grote stads- problemen dichtbijEn zo beplei- ten, Van der Vlies en Van der Werff moeten alle bewonersver enigingen samen een vuist maken. En wel over de gehele regio. woners. Immers, zo laten de reac hes in de woonkrant zien dat de vraag naar deze woningen juist stijgt. En woningcorporaties en ge- meenten moeten goede volkswo- ningen leveren en niet hun oren la- ten hangen naar de dure praatjes van projectontwikkelaars. Een ander triest voorbeeld is dat vooral oudere echtparen graag kleiner zouden willen gaan wonen. Maar hun oude woning met veel kamers is wel goedkoper dan de luxe flat met lift. Daarmee is deze forse huurverhoging niet op te brengen voor het oude echtpaar. En dus geen doorstroming waar- van grote gezinnen die graag een grotere flat willen huren dan weer de dupe zijn. De twee voorzitters willen dan ook een zwartboek gaan maken over de woonverdeling in de hele regio. En ook andere huurderklachten moe ten samen geordend worden. Zo kan, samen met de woonbond, een vuist gemaakt worden tegenover de machtige wooncorporaties. „Alleen kijken naar je eigen wijkje kijken is geen blijvende oplossing. Want de woningbouwverenigin- gen fuseren en worden groter en machtiger terwijl wij, de bewo nersverenigingen, teveel per straat of wijk blijven prutsen. Ik weet ze- ker dat starters, grote gezinnen en ouderen beter geholpen kunnen worden. Juist niet door de slopers- hamer maar door renovatie en het opknappen van de flats en een eer- Openingstijden: di t/m vr van 9.00 tot 17.30 uur, za van 9.00 tot 1 7.00 uur Broersvest 111, 3111 EE Schiedam, 010 4260399, alja@kabelfoon.nl SCHIEDAM - De Werkgroep Vrouwen en Bijstand, Bureau Werk en Scholing en Stichting Welzijn Schiedam organiseren ge- zamenlijk een cursus voor vrou wen die leven van een bijstandsuit- kering of een minimumloon. Wie 21 jaar of ouder is en woont in Schiedam, kan in twaalf lessen ontdekken waar ie goed in is en wat de rechten en plichten zijn van degene die een uitkering ontvangt. Donderdag 5 juli van 13.15 tot 15.00 uur wordt er een informatie- middag gehouden. De cursus start vrijdag 21 September, van 09.00 tot 11.00 uur in Wijkcentrum Dreesplein. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - In zorgcentrum De Harg-Spaland is weer een nieuwe expositie te bewonderen. Erik Gil- le exposeert zijn schilderijen in het verzorgingshuis aan de Willem Andriessenlaan 2. De kunstwerken zijn tot en met 9 September te be- zichtigen en te koop. Gille is een jonge kunstenaar (24) die enkele jaren geleden gestart is met het illustreren van zijn eigen kindergedichten. SCHIEDAM - Na de zomervakan- tie gaat er bij de PLUS-supermarkt een spectaculaire sponsoractie van start, waarbij naar verwachting meer dan 2,5 miljoen gulden spon- sorgeld wordt uitgekeerd aan loka- le clubs en verenigingen. Elke club of vereniging in de directe omge- ving van de PLUS-supermarkt kan meedoen aan deze actie. Van 3 September tot en met 24 november wordt er bij elke tien gulden aan boodschappen een gratis sponsor- biljet weggegeven ter waarde van fl. 0,10. Deze sponsorbiljetten moeten door de klant worden inge- leverd bij de deelnemende clubs. Voor meer info: J. Meulstee, tel. 470 50 82. Soms heb ik wel eens zo'n 'gnu, gna' gevoel. Ik krijg altijd een beetje jeuk als ik de commercie ergens nogal opzichtig op zie dui- ken als dat erg succesvol is. Vaak zie je zo'n tendens in de sport. Maar ook daarbuiten is er regelmatig sprake van. Geniepig en 'ouderwetsals ik ben aangelegd, hoop ik in zo'n geval dan stille- tjes dat al die commercie de aandacht van het eigenlijke doel gaat ajleiden en de prestaties plots achterwege gaan blijven. Even een paar voorbeelden van mijn weerzin tegen commerciele uitbating van sport, et cetera. Op het moment dat het Nederlands voetbalelf- talplots ook wel eens uitgezonden ging worden via een commerci- eel kanaal, was ik altijd ineens voor de tegenstander. Of toen Rits- ma ging voor zijn Sanex-avontuur, werdikplots een fan van 'Ids'. Inmiddels is hijjammerlijk ookgezwicht voordepegels.) Ik hou een dergelijk gevoelen nog immer halsstarrig vol. Niet in het minst omdat ik het idee heb dat dit 'tegendraadse duimennog effect ressorteert ook. Nog altijd verliezen de Oranje-voetballers namelijk meer wedstrijden op de commerciele televisie dan bij de NOS (Kan ook inbeelding van mij zijn, hoor. Ik ben geen statisti cs maar saaier zijn de commercieel uitgezonden wedstrijden ze- ker.) Ook Rintje is na zijn keuze voor het grote geld niet meer zo constant sportief succesvol als voor die tijd. Mijn 'gna, gna '-gevoel kunje ook van toepassing laten zijn op de Schiedamse situatie. 'Wij' worden momenteel uitdrukkelijk com mercieel uitgevent als 'de cricketstad'. En met name Excelsior '20 zou het met de komst van een vermogende hoofdsponsor dit sei- zoen eens grootser aan gaan pakken. Wie de cricketranglijsten van het moment erbijpakt, weet dat de regerend Nederlands kam- pioen inmiddels niet meer de geoliede machine is van voorgaande jaren. Kenners zullen daar best steekhoudende redenen voor we ten te vinden, hoor. Maar ik wens hier toch nog even vast te hou- den aan mijn eigen 'verderfelijke commerciele invloed' theorie. Vandaar ook dat ik nu een waarschuwing wil doen uitgaan jegens dit commerciele gevaar: 'Laat u niet verleiden tot het grote geld maar concentreer u vooral op uw kunstje, specialiteit, et cetera'. Ik richt mij in deze speciaal tot de Schiedamse muziekgroepen die momenteel meer dan gemiddeld aan de weg timmeren. De Rijn- mondband en St. Radboud maken zich deze dagen bijvoorbeeld °P f oor een optreden op de jaarlijkse prestigieuze muziekwed- strijd in Kerkrade. Bij eventueel verdiend edelmetaal, zouden sponsors misschien wel eens wat graag willen drijven op de gou- den succesgolf. Maar ik adviseer hen nadrukkelijk niet te zwich- ten. Ga niet mee in loze slogans als 'Schiedam Muziekstad!' Misschien is een zelfde waarschuwing ook wel op z'n plek voor het Stadserffestival van afgelopen weekeinde. Dat was zonderal te opvallende bemoeienis van geldschieters een daverend succes. Ko Vellelulletjes

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3