maassta Regio Calais is een bezoek meer dan waard n maar dan anders Papier maken ze hier II Dertien meter hoogteverschil Bunker voor V2's I Slenteren door Saint Omer Over glaswerk gesproken fc. I i Nederland staat bekend als fietsland. Nergens ter wereld wordt er zoveel gefietst als in ons land. Zodra een kind een jaar of drie is wordt het eerste echte fietsje aangeschaft. Eventueel met tijdelijke zijwieltjes. Nu is er ook geen land zo vlak als Nederland. Maar zodra de auto in de vakantietijd richting bui- tenland rijdt, wordt de fiets vaak thuisgelaten. In het buiten- land is toch niet te fietsen. Of hij wordt meegenomen om er- gens op een boulevard langs de kust van de Franse Riviera te kunnen rijden. AJI Meerinformatie: Frans Nationaal Verkeersbureau Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam tel. 020-6201601 Fax 020-6203339 www. fransverkeersbureau. nl. Smsv iimm ilLM- Fietsen in Frankrijk; een aanrader door Bab Riem Vis Over de kust gesproken, die van Calais in Noord-Frankrijk is ook heel geschikt om met de fiets te verkennen. Net als het achter- land, de regio Nord-Pas de Calais. Een vrij vlak gebied pal onder de Belgische grens met als belangrijkste steden Saint Omer, Boulogne sur Mer, Duinkerken en Calais. Een gebied dat deze zomer hele- maal in het teken van de Tour de France staat. Dit jaar is de start van 'de Tour' in de Cote d'Opale, het kustgebied van de departementen Le Nord en Pas de Calais. Een goed moment, zo vonden enkele instanties om meteen het recreatie- fietsen in Frankrijk eens flink te gaan promoten. Half maart is een grote landelijke campagne gestart met als resultaat dat er nog dit jaar in heel Frankrijk zo'n 40 fietsrou- tes zullen zijn uitgezet. Het bete- kent een enorme investering, waar- aan allerlei toeristische organisa- ties ook een bijdrage leveren. De fietsroutes staan vermeld in specia- le fietsgidsen. Die zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke toeristenbu- reaus. Alleen al het gebied ten oosten en zuiden van Calais heeft zo'n 6000 kilometer aan departementale we- gen. De routes die zijn samenge- steld zijn uitgekozen op veiligheid en uiteraard op toeristische aan- trekkelijkheid. Ze voeren dan ook langs prachtige landschappen en erfgoederen. De ervaring van een zo'n route verkennen leert, dat het fietsen in bijvoorbeeld de regio Nord-Pas de Calais goed te doen is. Okay, er valt wel eens een heuvel- tje te nemen. Maar daarna komt er altijd weer een afdaling, om in ter- men van de Tour te spreken. Ver- dwalen zal de recreant tijdens zo'n fietstocht niet, want in tegenstel- ling tot de bewegwijzering in ons land staat op de richtingborden ook een plattegrond met daarop aange- geven bezienswaardigheden en waar men iets kan gebruiken. Op uitnodiging van het Frans Ver- keersbureau in Amsterdam, Logis de France en de gezamenlijke plaatselijke toeristenbureaus werd een indruk verkregen van de vele toeristische mogelijkheden die het gebied Pas de Calais te bieden heeft. Daarbij werden wat kilome ters gemaakt rondom St. Omer op dezelfde route die ook door de ren- ners van de Tour de France wordt gereden. Een gebied waar de meeste toeristen komende vanaf Lille met zo groot mogelijke snel- heid doorheen rijden richting Nor- mandie of Bretagne. Daar eens een paar dagen verblijven in een van de kleine familiehotels of cam pings blijkt zo slecht nog niet. Een heel wat plezieriger gevoel houdt de bezoeker over als hij weer op de fiets stapt na een kijkje te hebben genomen in de oude pa- pierfabriek van het plaatsje Esque- redes. Aan het riviertje de Aa staat nog de oude molen van Confosse. Al in de 15e eeuw werden in het Aa-dal alle mogelijke soorten pa pier gefabriceerd. In La Maison du Papier krijgt het publiek daarvan een goede indruk. Terwijl de grote schoepen van het tandrad buiten rustig ronddraaien, heerst binnen de bedrijvigheid van het scheppen van papier uit grote ondiepe houten vaten. Na enkele tellen scheppen wordt voorzichtig het platte houten raam omgekiept. Vervolgens wordt het papier in de pers gelegd en uiteindelijk te dro- gen gehangen. Publiek mag het zelf ook eens proberen en terwijl het resultaat droogt kan een be- zoekje worden gebracht aan het museum. Daar wordt pas duidelijk in hoeveel soorten en varieteiten papier in het dagelijks leven wordt gebruikt! Ook hier is een industrie- le activiteit slechts mogelijk dank- zij de aanwezigheid van water. In deze regio staan niet minder dan zeven papierfabrieken, die hun producten over de hele wereld ver- kopen. Gevolgd werd een deel van de fietsroute van Saint Omer tot Air sur la Lys, die de bezoeker voert door de Audomarois. Een zeer wa- terrijk gebied dat enigszins doet denken aan Giethoorn. Een polder- landschap waar vele huizen slechts per boot bereikbaar zijn. En opgestapt op een bacove, de traditionele schuit waarmee vroe- ger de groente door de groente- kwekers werd vervoerd, lijkt de tijd stil te staan. Zachtjes tuffend worden wat sloten bevaren. In de streek wonen zo'n 120 tuinders op buitengewoon rijke grond. Met el- kaar verbouwen ze bloemkool, prei en spruitkool, maar tegen- woordig ook steeds meer witlof. Al die groente wordt nog altijd per boot vervoerd over 160 kilometer sloten. En in de zomer kan men aan de vele kraampjes langs de slo ten de plukverse groente kopen. De beroemde bloemkool uit deze streek is in het vroege vootjaar nog niet tot wasdom gekomen, de rust die afstraalt van dit gebied doet een mens goed. Hoe afgelegen dit ge bied ligt, blijkt wel uit het feit dat zelfs de brievenbus aan de water- kant staat! En ja, er komen zo'n 135 soorten vogels in het gebied voor en ook de fluiteenden, slobeenden, snater- eenden, talingen en aalscholvers strijken er graag even neer om uit te rusten op hun lange reis naar warmere streken. Het gebied kent nog veel meer bedrijvigheid dankzij het water. Neem nu de Fontinettes scheepslift in Le Canal d Arques, die is echt een bezoekje waard. In Frankrijk hebben ze het fenomeen scheepsliften zo ongeveer uitge- vonden, omdat er veel rivieren zijn met nogal wat hoogteverschil. Voorheen was scheepvaart daarop nauwelijks mogelijk. Daarom zijn er kanalen gegraven en in rivieren om de paar honderd meter een kleine sluis of lift aangebracht. De scheepslift van Arques is zelfs uniek voor Frankrijk. Het is nu een monument, waar de bezoekers in kunnen worden rondgeleid. Maar in vroeger tijden werden in twintig minuten tijd twee volgeladen binnenvaartschepen tegelijk naar een hoogteverschil van dertien meter ge bracht. En dat met uitsluitend behulp van samengeperste lucht en van waterkracht. Een klein museum laat bezoe kers de wereld van de binnenschippers ervaren. Uiteraard zijn er ook boottochtjes op de rivier te maken en de fiets mag mee. Een tocht die ook kan voeren langs bijvoorbeeld de Bunker in Eper- lecques. Een betonnen monster nabij La Coupole, waar in de oorlog de V2's vandaan zouden zijn gelanceerd als commandant Mouchot- te niet op tijd had ingegrepen. In de bunker werden V2's gemonteerd en vloeibare zuurstof ge maakt. Het had volgens de Duitse bezetters het startpunt voor de verovering van het heelal moeten worden. Gelukkig is er nimmer een wapen gelanceerd. De Bunker valt sinds 1985 onder monumen- tenzorg en is helemaal gerestaureerd. In dit als Historisch Centrum over de oorlog en de ontwikkeling van de raket ingerichte bouw- werk is ook alle informatie te verkrijgen over de modernste sceno- grafische en audiovisuele apparatuur. In eigen tempo kan een fasci- nerend parcours van twee uur via 15 films en diapanorama's, recon- structies en bewegende maquettes gevolgd worden. Een ontdek- kingstocht van het verschrikkelijke Duitse wapen tot aan de verove ring van de ruimte, voortgekomen uit de V2-technologie. Verder is er een overzichtstentoonstelling over het leven van de inwoners van Frankrijk tijdens de oorlogsjaren. Saint Omer zelf is een middelgrote stad met huizen uit de zeventien- de eeuw met die zo typische trapgevels. Een vrij kleine compacte stad, waar je doorheen slenterend vanzelf uitkomt bij de Notre Da mes des Miracles, een kerk uit de zevende eeuw, met er omheen bo- men die minstens honderd jaar oud zijn. Een kathedraal waarvan de bouw 300 jaar heeft geduurd en die tot een van de mooiste gotische bouwwerken van de Nord-Pas de Calais kan worden gerekend. En wilt u lekker buiten wandelen, dan biedt het prachtige stadspark van twintig hectare, net buiten de stadsmuren, met zijn botanische tui- nen en hele oude bomen een prachtig stuk natuur waar het goed toe- ven is na een fietstocht. We kunnen nog even doorgaan met het vertellen over water. En dan vooral over helder water in combinatie met schoon zand. Daar we- ten ze in Arques ook wel raad mee. Wie kent er niet het zo bekende Arcopai? Precies, die van de vuurvaste schalen. Of het Cristal d'Ar ques, het prachtig geslepen glaswerk dat menig fraaigedekte tafel tot een nog groter succes maakt. Bij Arc Nationaal werken maar iiefst 14.000 mensen en met elkaar produceren zij alle mogelijke soorten glaswerk. Van schitterend kristal tot speciaal glaswerk dat meteen vanuit de diepvries in de magnetron kan. Het bedrijf werd in 1825 opgericht en produceert elke dag 5.500.000 artikelen, over de hele wereld bekend onder ze ven verschillende merknamen. Uiteraard kan ook deze fabriek wor den bezocht en u bent dan zeker niet de enige. Er is een complete or- ganisatie opgezet, inclusief busjes, om het bezoek over het immens grote bedrijfsterrein rond te leiden. Eenmaal binnen in de grote pro- ductiehallen heeft u een ding zeker nodig en dat zijn oordopjes. Die worden overigens gratis verstrekt, net als de enorme hitte die er heerst. Afkomstig van de tientallen machines waaronder het na- gloeiende glaswerk dat al afkoelend rond draait. Werknemers wer ken dan ook steeds hele korte perioden om vervolgens elders zelf weer even af te koelen. Hoe groot het assortment is, is te zien in de onvermijdelijke shop die u bij de uitgang aantreft. Alleen al leuk om eens op uw gemak doorheen te wandelen. 'Oh, is dat ook van Arc?', zult u menigmaal uitroepen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 31