Herinneringen aan plaatsen waaralles beter was m T* ~r ll.M.S. "VOLENDAM" JEUGD REIS I Y% SSk O Q Cit O H ill €3 Id M CX71 SPIJSKAART Sept. - 16 Sept. 1945 ROTTERDAM - LIVERPOOL 13 4 ROTTERDAM - In november 1944 bereikten de regering in Londen verontrustende berichten over de toestand van de kinde- ren in de eerste bevrijde gebieden. Men besloot een regerings- commissie in het leven te roepen die tot taak kreeg kinderen uit bevrijde gebieden tijdelijk in het buitenland onder te brengen. Beschermvrouwe van deze 'Nationale Commissie tot Uitzen- ding van Nederlandsche kinderen 1945' werdPrinses Juliana. A1 in februari 1945 werd de eerste groep uit het bevrijde zuiden naar Engeland gebracht. Later zouden er vele volgen, naar Zweden ook, naar Zwitserland, Denemarken. Daar waar het allemaal be ter was. Door het gedeeltelijk mislukken van de operatieMarket Gardenkon het westen pas in mei-1945 bevrijd wor- den. De hongerwinte was er de oor- zaak van dat de situatie van de kin deren in het westen veel ernstiger werd bevonden. Op aandringen van de regering werden plaatselijke co- mites gevormd. Rotterdam reageer- de bijzonder snel en op 12 Septem ber stond dan de eerste groep van 459 Rotterdamse kinderen op de ka- de, klaar voor vertrek naar Engeland metde S.S. 'Volendam'. Onder hen Lucie Meijers, in de officiele stuk- R. M. S. "V 0 L E N D A M" JEUGD REIS ROTTERDAM - LIVERPOOL 13 SEPT. - 16 SEPT. 1945 Ontbijt MiJdagmaal Avondmaal ken Maria genoemd naar haar eerste naam, Jan Sintemaartensdijk en Kees Verbeek, die zijn hele 'Engel- se' leven met Cornelius is aange- sproken. In maart troffen zij elkaar tijdens de reiinie van het eerste Rot terdamse transport. Het werd een bijzondere ontmoeting, want al pra- tend komen ze tot de conclusie dat die periode van vier maanden, waar- van twee in hutten (het waren barak- ken, maar die naam was te zwaar be- laden) in Cottingham en twee bij gastgezinnen elders in Engeland, van grote invloed geweest is op hun verdere leven. Zo heeft Lucie al die j aren contact gehouden met de leden van haar gastgezin, woonde zelfs in Engeland huwelijken bij van haar broertjes en zusjes'Net als Kees en Jan heeft zij bijzondere herinnerin gen aan die tijd. „Ik paste precies tussen vier kinderen. Als enig kind vond ik dat een feest. Kreeg zelfs een Raleigh Sport-fiets mee. Gewel- dig." Kees koestert ook dergelijke dierbare herinneringen. Er werden feestjes gegeven ter ere van mij. Ik woonde in een groot huis, had een eigen kamer, had zelfs een pyjama. Moet je in- denken wat dat voor mij, als achtjarige jongen, toen betekende." Kort- om, Kees Hep met zijn hoofd in de wolken. Maar kwam direct na terug- komst met beide benen op de grond. Zijn tand- pasta was op en aan moe- der werd om een nieuwe tube gevraagd. Het ver- zoek werd afgedaan met kouwe drukte, flauwe- kul. Tandpasta? Dat be- hoorde absoluut niet tot de eerste levensbehoef- ten. Alle herinneringen uit die tijd, de foto's die hij opgestuurd kreeg, de uit- nodigingen en de brieven van en aan zijn ouders heeft Kees jarenlang be- waard. Zelfs de brief die zijn pleegouders aan zijn eigen ouders stuurden. Kees vist hem uit de map: '(...)Het verheugt ons Cornelis bij ons te heb- ben en tot op het oogen- blik is hij een heel goede jongen geweest. In het begin was hij erg stil en het moet erg moeilijk voor hem geweest zijn, daar we geen Neder- landsch spreken, zodoende moesten we meestal, in gebarentaal spreken Hij heeft aardige maniertjes, zoodat we meenen, dat uit een goed gezin komt, waar hij goed opgevoed is, hetgeen een complement voor Holland is. „Ja,ikgeloofzeker dat ik in het begin heel stil ben ge weest. Zat als een vogeltje op de bank. Maar ja, wat wil je dan ook. Ik sprak geen Engels en opeens zit je daar. In een gezin waar niemand een woord Nederlands spreekt." De taalverwarring was dan ook groot. Zo dacht Kees dat hij een ladder meekreeg bij zijn vertrek. Dat bleek een wash leather te zijn, een gewone zeem dus." Ook Jan vertelt een soortgelijke anecdote: „Bij de ontvangst in Cottingham ving ik van de toespraak van de burgemeester iets op over: talk about. Even verder stonden tafels gedekt, dus ik wist ze- ker, tok en bout. We eten kip." Evenals Kees is Lucie uitgebreid ge- documenteerd en heeft, zoals veel meisjes in die tijd, een dagboek bij- gehouden. En net als Kees heeft zij dat alles jarenlang bewaard, er bijna nooit ingekeken. Weggestopt. Wat moest je ermee? Het waren herinne ringen die je met niemand kon de- len. Dankzij de reiinie zijn de boe- ken echter opengegaan.. Wat Lucie in haar dagboek als eerste opviel was dat eten ontzettend belangrijk geweest moet zijn; in geen dagver- slag ontbreekt een opsomming van het genoten menu. Niet zo ver- wonder- lijk na- tuurlijk, ook al had ikhet in de oorlog niet echt slecht ge- had. Maar wat we daar te eten kre- gen, over- trof mijn stoutste verwach- tingen, dat had je ja- ren niet gezien. Laat staan gegeten. Soep, pudding, tutti frutti. Alles was een feest- maal. En dat moest natuurlijk minutieus beschreven worden. Het was niet: waar het hart, maar waar de maag van vol is, loopt de mond van over. „Nou", reageert Jan lachend, „niet alles was een feestmaal. Ik herinner me nog heel goed de gestoofde vis in een soort saus. Afschuwelijk. Maar je moest het eten. Hoewel wij daar als twaalfjarige jongens wel wat op wisten. Het verdween met zakdoek en al in de achterzak. Brrr, ik heb sindsdien nooit meer vis gegeten." En dan was er natuurlijk de lever- traan, elken dag een lepeltje. Om aan te sterken. Want daarvoor waren ze in Engeland, die Rotterdamse bleekneusjes. Zelf hadden ze geen idee wat de reden van hun 'Jeugd- reis' was. Jan herinnert zich de keu- ringen op de Baan, met de bijhoren- de inentingen. Waar die voor wa ren? Geen idee. Je onderging het ge- woon. Je stelde in die tijd geen vra- gen. Een dergelijke uitzending zou in een tijd als deze, bij gelijke om- standigheden, volstrekt niet meer kunnen. Wie stuurt zijn kinderen nu zomaar weg voor vier maanden? Naar onbekende omstandigheden? Naar onbekende familie? Of we er dan zo slecht aan toe waren? We zijn gekeurd, wat de criteria waren weet ik niet. Gewicht? Lengte? Geen idee. Neem Kees. Hij mocht wel mee maar zijn broer niet. Lucie heeft niet echt honger geleden, maar bleek na gewogen en gemeten te zijn, toch in aanmerking te komen voor uitzending. Alle dossiers zijn vernietigd. Ik weet het niet." Rijst de vraag of de uitzending van vele duizenden kinderen naar Engeland, Zwitserland, Zweden, Denemarken eigenlijk wel zo nodig was. Jan daarover: Ik denk dat we zonder die reis hier nu ook met z'n alien ge- zeten zouden hebben. Maar goed dat is achteraf pra- ten. Er was en is geen con- trolegroep. Hoe het ook zij, toen vond met het blijk- baar nuttig en nodig, onze ouders von- den het goed. Dus gingen we." In de meeste gevallen is het goed ge- gaan, weet Jan nu, na ja- ren onder- zoek. In een heel enkel ge- val ging het mis. Goed mis. Zoals een meisje, dat in Zweden in een ziekenhuis be- landde en daar wekenlang vergeten werd. De groepsleiding dacht dat ze inmiddels terug naar huis was, het ziekenhuis wist niet dat ze eigenlijk bij een groep hoorde. Of een meisje dat sexueel misbruikt werd in het gastgezin. Incidenten. In 99,9 pro- cent pakte het goed uit, aldus JanZo goed zelfs dat er uit Engeland ver- schillende verzoeken gekomen zijn om het pleegkind te mogen adopte- ren. Jan weet dat het in twee geval len daadwerkelijk zo ver is geko men. „Kijkmaarhieropdelijst: hier staat nog de Nederlandse naam van de jongen en hij is achterhaald, met een Engelse achternaam." Er kan slechts gegist worden naar de be- weegredenen. Je kind afstaan aan Engelse adoptie-ouders? Was de si tuatie hier dan zo slecht? Deed men zoiets in het belang van het kind al- leen? Kon de ouder hier geen toe- komstbieden? Of leek een toekomst in Engeland iiberhaupt een betere? Men kan het zich nauwelijks voor- stellen. Lucie: Ik wilde niet meer mee toen op de kade bij het afscheid mijn vader in huilen uitbarstte. Tuurlijk, ik ging toch, er was im- mers geen weg meer terug en ik heb het heerlijk gehad. Maar het af scheid was toch moeilijk. Voor mij en voor mijn ouders. Of ze dankbaar waren voor de tijd die ik in Engeland heb door- gebracht? Zeker, we zijn met z'n drieen nog terug geweest naar mijn pleeggezin, mede om ze dat te vertellen. En ik herinner me ook dat ze ontzettend blij waren toen ik na mijn vier maanden verblijf terug- kwam. Zij stonden zelfs aan de kade, hoewel in een brief had gestaan dat dat absoluut niet mocht. Ik weet niet of zij dispensatie hadden of dat zij er gewoon naar toegegaan zijn. Maar in ieder geval waren ze er." De ouders van Kees hadden zich wel aan de regels gehouden en stonden netjes hun zoon op te wachten op station Delftsche Poort Stationsplein. Twee keer moest Jan langs de haag van ouders lopen, steeds zenuwachtiger ook, voordat zijn vader hem herkende. „Bij de kleding die ik van mijn pleegouders had gekre- gen, een pak en een win- terjas zat ook een onver- beterlijke Engelse pet. Die droeg ik uiteraard. In Engeland ben je nie mand zonder pet, in Ne- derland was het bijna een teken van armoede. Dus herkende mijn vader mij niet direct. En waarschijnlijk zal ik er toch ook wat dikker uitgezien hebben." Druk bladerend in elkaars dossier komen ze van het een op het andere: Kerstmis, met kalkoen. Waarvan Kees het spek dat eromheen gewik- keld zat opat. De Christmas Cake met muntjes. Jan, die zijn eerste boodschap bij de bakker ging doen en bij iedere stap 'half a loaf, half a loaf' opdreunde. Die nooit meer een Engels jongenskoor kan horen zon der zich zelf in de kapel te zien zitten temidden van alle Angelicaanse die- naren. Vier maanden duurde de reis, na drieenvijftig jaar is de doos met her inneringen opengebarsten. De dek- sel gaat niet meer dicht. Nooit, daar voor heeft de periode te veel invloed gehad. Mochten ernog mensen zijn die over belangwekkende informatie be BRUTO NETTO 15434 TON 9197 TON HOLLAND AMERIKA LIJN CUNARD WHITE STAR LINE schikken met betrekking tot boven- staand artikel, dan kan contact op- genomen worden metde heerJ. Sin temaartensdijk, telefoonnummer 0180 - 413835. Hij kan nog veel ma- teriaal gebruiken voor het boek dat hij over deze uitzendingen wilpubli- ceren. Foto's van de reiinie en vi- deofdms kunnen nabesteld worden bij Kees Verbeek, telefoonnummer 010 - 486 07 75. LSI Rotterdamse bleekneusjes na meer dan halve eeuw herenigd door Marcelien van Eijnsbergen DeS.S. Volendam, hier nog in de oorlogskleuren, nam de 'bleekneusjes' mee naar Liverpool. Na einde van de Duitsche plaag, Eindelijk weer een voile (vuile?) maag. Havermout met Melk Gekookt ei met Gebakken Ham Marmelade Brood en Boter Koffie Thee Heldere Groente Soep Gekookt Hamspek met witte kool Aardappelen Puree Rijst Pudding Brood en Boter Koffie Thee Gebonden Koolsoep Kip in Roomsaus Spinazie Geroosterde Aardappelen Fruit Pudding met Custard Saus Brood Koffie Thee Donderdag 13 September 1945, De kleine Keessie Verbeek bij terugkomst in Rotterdam, aangesterkt en wel. De toenmalige burgemeester van Hull (links op de loopplank, met ambtsketting) bracht op 30 april 1946 een tegenbezoek aan Rotterdam en werd ontvangen door burgemeester Oud, die midden op de foto staat. De bleekneusjes, dag en nacht getooid met reddingsvest, tijdens de overtocht naar Engeland. Aankomst op station Hull, op doorreis naar Cottingham waar de kinderen werden opgevangen in hutten. De Rotterdamse kinderen in Cottingham.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 33