Leuke uitstapjes op en rond de Veluwe met kinderen Nostalgie in TV Toys museum Spelerij en Uitvinderij, de wonderlijkste plek in't land Natuur van oeroude tijden en nu beleven in Ecodrome Dierenpark Wissel bij Epe Adressen Brochure kinderfeestjes o door Ank Herstel De Veluwe is vanouds bekend als populaire vakantiebestemming. Een enorm aanbod aan verblijfsmogelijkheden biedt de vakantieganger een ruime keus uit kampeerterreinen, bungalows, pensions en hotels. Een van die hotels, Hotel't Speulder- bos in Garderen, onderdeel van de Bilderberggroep, heeft ouders met kleine kinderen iets bijzonders te bieden. Wie door- deweeks in dit stijlvolle hotel binnenstapt ziet uitsluitend dames en heren in strakke pakken voor conferenties of cursussen en kan zich geen voorstelling maken van het hotel in het weekeind. Volgens het personeel van t Speulderbos gaat op vrij- dagmiddag om 17.00 uur de 'knop om'. Gezinnen nemen dan op geheel eigen wijze bezit van dit hotel. Onder de trap naar de eerste verdieping staat een groot aantal fietsjes en karretjes geparkeerd. Deze karretjes zijn oersterk en speciaal voor dit hotel vervaardigd door de plaatselijke smid. Het is de kinderen toegestaan om, met uitzondering van de eetzaal, door het gehele hotel te crossen. Volgens de bedrijfsleider"heeft in al die jaren dat dit feest plaatsvindt slechts een keer een aanrijdin- kje plaatsgevonden. Wie met kinderen op vakantie gaat wordt vroeg of laat wel eens geconfronteerd met verveling. De kin deren zijn de fiets- en wandeltochtjes zat, hebben al genoeg wildspeurtochten met de boswachter meegemaakt, en soms is het gewoon te slecht weer om zoiets te ondernemen. Voor dit soort dagen heeft Maasstad weekbladen een aantal leuke uit stapjes op een rij gezet. Ecodrome: telefoon 038- 4215050, www.ecodrome.nl Dierenpark Wissel: telefoon 0578-6111113106, www. wis- selzoo.nl Gilde van Gelderse Pannen- koekenhuizen: www.pannen koek.net Nederlands Politiemuseum: telefoon 055-5430691 www. politiemuseum.nl Kinderfeestjes: telefoon0900- 2024075 www.vvvarnhem.nl TV Toys museum: telefoon: 0313^19990888 www.tv- toys.nl Veluwse Stoomtram Maat- schappij: telefoon 055- 5061989 www.stoomtrein.org De Spelerij/Uitvinderij: tele foon 03113413118 www.spelerij.nl Kinderen mogen 'grote mensen' technieken zelf uitvoeren. de geschiedenis van de Nederland- se TV zijn vertegenwoordigd in dit leuke museum. Het museum is ge- vuld met originele rekwisieten zo- als de keuken van Saartje waar Swiebertje zo kan binnenstappen om 'lekkere koekjens' te eten. Er is een hele afdeling met Sesamstraat- figuren, het Smurfendorp bruist van het leven; kortom, voor jong en oud is hier veel te zien. In de wereld van Walt Disney komen Donald Duck, Bambi en Sneeu- witje tot leven. In de aparte science-fiction afde ling zijn The Thunderbirds en Star Wars uiteraard ook van de partij. Op het grote doek van de filmzaal worden de hele dag films en televi- sieseries gedraaid. Met stoomtrein en boot naar Die- ren. Het is mogelijk om een dag- tocht te combineren met een be- zoek aan het TV Toys museum door gebruik te maken van de Ve- luwe-IJssel-Boemel. Wie met de stoomtrein van Apel- doorn naar Dieren gaat kan daar aangekomen het TV Toys museum op vertoon van het VSM- kaartje met korting bezoeken. Vanuit Die ren vertrekt een boot naar de plaats Zutphen en vanuit Zutphen gaat de reis met de NS terug naar Apel- doom. Voor de Stoomtrein en boottocht is een combinatiekaartje te koop, on der meer op het perron van de stoomtrein in Apeldoorn en aan boord van de boot. De VVV heeft onlangs de kinder feestjes brochure gentroduceerd. Deze brochure staat barstensvol tips voor kinderfeestjes op de Ve luwe. Voor 3,95 gulden is deze brochure verkrijgbaar bij de VVV- winkels op de Veluwe. Niet alleen leuke arrangementen passeren de revue maar in de brochure staan ook leuke tips voor Pa Ma om de verjaardag tot een onvergetelijke dag te maken, inclusief recepten voor een verjaardagstaart en magi- sche rode bubbeltjesdrank. Het aanbod in feestjes is bijzonder ge- varieerd en voor alle leeftijden. Kinderen die van knutselen Ittiu- den kunnen bijvoorbeeld met hun vriendjes naar het Glas-Mozaik- Centrum gaan om met elkaar iets moois te maken of naar het Cen trum voor Kunsteducatie Apel doorn om te dansen of te schilde- ren. De wonderlijkste speel en ontdek- plek van Nederland ligt in het bos bij Dieren. De Spelerij is met niets te vergelijken. Het hele park is ge- maakt van gebruikte materialen. De eigenaar doet niets liever dan sloperijen afstruinen op zoek naar bruikbare materialen. Zo zijn de knoppen waar de kinde ren bij binnenkomst hun jas en tas aan kunnen hangen gemaakt van de isolatoren die gebruikt worden bij schrikdraad. De overkappingen tegen de regen zijn gemaakt van oude parabolen. De eigenaar van de Spelerij, Jos Spanbroek, is beel- dend kunstenaar en de spelerij is zijn levenswerk. Het park is door- lopend aan veranderingen onder- hevig. Alles wat er in de Spelerij gedaan kan worden, moet met eigen kracht in werking worden gezet. Door middel van allerlei ingenieuze me- chanismen worden hijskranen en fonteinen tot werking aangezet. De meeste speelplekken zijn overdekt zodat ook op een regenachtige dag de Spelerij bezocht kan worden. Midden in de Spelerij staat de Uit vinderij. Hier kunnen kinderen al lerlei 'volwassen' technieken be- oefenen. Ze kunnen onder andere plastic buigen, ftguurzagen met een elektrische zaag, metaal be- werken met echt gereedschap, puntlassen en papier bedrukken. Wie genoeg heeft van deze bezig- heden kan terecht bij de mega- broodbakkerij waar iedereen zo veel brood mag bakken als hij zelf wil en dat vervolgens mag beleg- gen met beleg naar keuze. Voor de kleintjes is er een professionele theatervoorstelling in het theater. Jaarlijks wordt in het laatste week end van juli het zandsculptuurfesti- val gehouden op het terrein van De Spelerij. Rondom het thema zand worden allerlei kunstvormen geuit. Onder leiding van kunstenaars worden diverse workshops gehou den met als doel zandkastelen en zandbeelden te leren maken. Alles in de Spelerij moet door de deelnemers zelf in beweging worden gebracht. Met wat hulp van een museum-medewerker kunnen kinderen hun vingerafdruk laten maken. In Apeldoorn is aan de Arnhemse- weg het Nederlands Politiemuse um gevestigd. Wat is daar allemaal te doen? Kijken naar allemaal bij- zondere politie dingen is natuurlijk altijd leuk maar jezelf als politie- agent verkleden is nog veel leuker. In een van de kleedkamers hangen allemaal politie-uniformen in kin- dermaten, compleet met petten. Als er politie is, moeten er natuur lijk ook boeven zijn. Boeven uni- formen hangen er ook. Voor kin deren is er een speurtocht door het museum met allerlei vragen en op- drachten. Niet alleen leuk om met een groep te doen maar ook indivi- dueel. Wie wil er niet even op een echte politiemotor zitten, compleet met een helm op? Er is een span- nend spel te spelen waarbij de deelnemers als echte rechercheurs een misdaad op moeten lossen. Er is een speciaal kamertje met aller lei apparatuur en samen met de aanwijzingen moet dit leiden tot het aanhouden van de dader. On der leiding van een museum-mede werker kunnen kinderen hun vin gerafdruk laten maken. Ook in het politiemuseum zijn regelmatig speciale exposities rondom een thema. Wie in de vakantie jarig is en op een speciale manier zijn of haar verjaardag wil vieren kan dat even- eens doen in het Politiemuseum. Met een film, demonstraties, een rondleiding en poffertjes, chips en snoep wordt zo'n veijaardagsfees- tje een onvergetelijke gebeurtenis. Het politiemuseum in Apeldoorn De keuken van Saartje waar Swiebertje zo kan binnenstappen om 'lekkere koekjens' te eten. In Dieren is aan de Wilhelmina- weg, in een voormalige school, het TV Toys museum gevestigd. In TV Toys maakt de bezoeker een reis door de wereld van televisie en film. De ouderen maken een reis terug in de tijd. De tijd waarin er nog maar een te- levisietoestel in de straat was en al le buurtkinderen zich op woens- dagmiddag verzamelden om naar De Verrekijker te kijken. Wie weet nog hoe Tante Hannie zwaaide? Dappere Dodo, Swiebertje, Pipo de Clown met zijn ezeltje Nonono- no, Florus en alle andere helden uit De vlijmscherpe tanden van de (gelukkig niet echte) Piranha in Ecodrome. lets ten noorden van de Veluwe ligt Zwolle. In Zwolle bevindt zich het Ecodrome. Hier valt veel te ontdekken over de natuur van oer oude tijden tot nu. Zowel binnen als buiten kunnen kinderen en hun ouders zich een hele dag verma- ken. Het begint al met een rondrit in een karretje. Geen gewoon karretje, maar een karretje in de vorm van de wereldbol. Tijdens een span- nende rit worden de inzittenden getrakteerd op de geschiedenis van de evolutie van de aarde, compleet met oerknal. Er zijn in Ecodrome wisselende exposities over de na tuur maar het leuke is dat kinderen bijna altijd actief allerlei dingen kunnen ervaren. Wel eens gevoeld hoe een gewei van 15 kilo op je hoofd aanvoelt of gewaterfietst in een zwaan? In Ecodrome kan het. Er vinden in Ecodrome dagelijks rondleidingen en workshops plaats. Een heel bijzondere is het' mammoetgraven. Op het terrein van Ecodrome is een origineel mammoetgraf aangetroffen en on der deskundige begeleiding mogen kinderen de mammoetbotten mee helpen opgraven. Ecodrome laat zijn tanden zien door de bezoeker mee te voeren in de Piranha-tunnel. Wie door de piranha-bek naar bin nenstapt maakt kennis met de meest beruchte vis ter wereld. De redbelly bijvoorbeeld, wordt gek van bloed. Deze soort eet gewon- de, levende dieren en soms zelfs mensen. Ze valt aan in scholen en neemt kleine minihapjes, net zo- lang tot er alleen een kaal skelet over is. Brrrrrr. De tambaqui daar- entegen is een vegetarische piran ha. In de verschillende aquaria zijn vijf soorten piranha's te zien. In een van de expositieruimten is te zien wat toeristen zoal aan verbo- den waar uit het buitenland meene- men. Langzamerhand zou iedereen wel moeten weten dat het handelen en importeren van ivoor niet is toege staan, evenals koraal, producten van zeeschildpad, planten en wilde dieren. Op Schiphol worden jaar lijks allerlei producten in beslag genomen van (soms) argeloze toe risten die met hun vakantiesouve- nir bijdragen aan de onttakeling van moeder aarde. Deze expositie laat deze in beslag genomen sou venirs zien en geeft meteen een beeld van de gevolgen van dit soort aankopen. Wie na dit leed weer vrolijk wil worden loopt door naar de tentoonstelling Apenkras- sen Kinderkrabbels'. De Stich- ting 'Kijk op Krabbels' doet on- derzoek naar de ontwikkeling van de creativiteit bij mensapen en kin deren. Aan de hand van een unieke verzameling tekeningen van apen, kinderen en olifanten wordt een duidelijk beeld geschetst van deze ontwikkeling. Dierenpark Wissel is een vrien- delijk en intiem dierenpark. Door het hele park slingert een natuurlijke beek waardoor al lerlei eilandjes ontstaan waar de dieren wonen. Deze beek is de Tongerense beek en is al 461 jaar oud. De eilandjes worden bevolkt door kleine pandas, stokstaartjes, doodshoofdaapjes en pelikanen. De vele waterpar- tijen bieden ruimte aan allerlei bijzondere vogelsoorten zoals ooievaars, kraanvogels en pin- guns. Er is een grote collectie bijzondere mini-aapj esDe hok- ken waarin deze diertjes zitten staan bijna op aai-afstand maar pas op! Sommige soorten heb ben de gewoonte recht vooruit te plassen naar de bezoekers. Er is ook een poppenkast, een Zoo Zoo theatershow en kinderen kunnen geschminkt worden. Dierenpark Wissel is het hele jaar geopend. Vlakbij het dierenpark in Wis sel ligt p'annenkoekenboerderij De Veldkamp. De Veldkamp is aangesloten bij het Gilde van Gelderse Pannenkoekenhuizen. Aangesloten pannenkoekenhui zen zijn te herkennen aan het schildje van Bas Beslag op de gevel. De aangesloten bedrij- ven hebben allemaal iets extra's te bieden zoals een speeltuin of speelpodium voor de kinderen. Het Gilde biedt middels een spaaractie Bas Beslag-poppen aan. Bas Beslag kan op aan- vraag zorgen voor pannenkoe- ken met volkorenmeel, zonder zout, ei of melk of gluten-vrij. In sommige aangesloten pan nenkoekenhuizen is het moge lijk dat kinderen zelf aan de gang gaan met beslag en koe- kenpan. Nijlpaardje douchen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 25