WIE BELT ER VOOR EEN PRIMA BIJVERDIENSTE? medewerkers <m/v) Rotterdams Dagblad Heeft u interesse? Tel. 010-4000658 Gehandicapt? Chronisch ziek? Arbeidsongeschikt? |WEET|WAT|JEfrE{DOEN STftflTi cALS HET OM GEWELD GAAT/ Modern museum over de afstammelingen van Farao's I Brandersfeesten WlSchiedam Geef om uw hart! Ruik, zie en voel de traditionele smederij bij De Grote Hendrik i zoekt Met ANGO komt u tot uw recht! Twee bijzondere musea in Drenthe STRAATARTIESTEN EN MODESHOW MODELLEN KUNNEN OPTREDEN HartfondTly/ <^'r0 1092 voorde werving van (proef)abonnementen voor het We zijn op zoek naar enthousiaste mensen die ouder zijn dan 21 jaar en een goede beheersing hebben van de Nederlandse taal. Het betreft geen thuiswerk. De werktijden zijn op maandag t/m donderdag van 14.00 -17.00 uur en/of van 17.30 - 20.30 uur (flexibele werktijden zijn in overleg mogelijk). Bel dan de teamleidster J. Nijboer op maandag t/m donderdag tussen 14.00 en 17.00 uur voor een orienterend gesprek. 's-Gravenhage [Ol Autobedrijf Los B.V. Administratief medewerker De Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO), is de grootste algemene belangenbehartiger van, voor en door mensen met een handicap, chronisch zieken en arbeidsongeschikten. ANGO komt op voor uw belang, op alle terreinen die te maken hebben met de handicap. Of het nu gaat om belas- tingteruggave, uitkeringen, thuiszorg, woningaanpassingen of vervoer... Meedoen? Dat kan. Sluit u aan. Word lid. Van donderdag 27 t/m zondag 30 September zijn weer de Brandersfeesten in Schiedam. Net zoals vorig jaar kunnen straatartiesten weer optreden. Enhet tradi- tionele petje voor de giften van de honderdduizenden bezoekers tijdens de Brandersfeesten is toegestaan. Locatie en eventueel podium stellen wij beschikbaar. Alsmede voor elke deelnemende act 50,- in VW-bonnen. Interesse? Beschrijf je act, de dagen of uren die je wenst op te treden enzovoorts naar onderstaand adres. Op zaterdagavond 29 September presenteert C A op de overdekte catwalk, op het water over de Schie bij het Zakkendragershuisje) de nieuwste najaarsmode. Wil jij, tijdens de drie shows die avond, model zijn in de jonge mode van Clockhouse of Angelo Litrico? Meld je dan aan als mannequin/dressman. Er zijn naast een korte opleiding voor het model lopen, de fun van het optreden voor een ongetwijfeld groot publiek, prijzen* in C A bonnen voor de best showenden die avond. Iedereen ont- vangt een cadeaubon van 25,- le prijs 250,- 2e prijs/150,- 3e prijs 100,-) Het Mode-, en Muziekfestival wordt deze avond gesponsord door de RET. Als er artiesten zijn die tussen de modeshows van C A willen optreden, kunnen zij eveneens reageren. Interesse? Schrijf naar Brandersfeesten Schiedam. P/a Postbus 5214,2900 EE Capellle a/d IJssel. Sluit je een foto bij en wil je deze retour? Sluit dan een aan jezelf gefrankeerde envelop bij. Je kan de inzending 00k afgeven bij C A Beursplein in Rotterdam, bij de clientenservice. Deelnemers ontvangen voor 15 September bericht. van donderdag 27 tot en met zondag 30 September 2001 Ikon. GIRO 667 Wii zoeken met spoed: DRENTHE - Passievol leidt de Egyptische Elham Kahilm het Koptisch museum in het Drenthse Ruinerwold. Ze is eigenaresse en leidt het mu seum op een wel heel bijzon dere manier. Ze doet alles al leen. De gasten ontvangen, de rondleidingen, de admini- stratie, ze maakt de films, verzamelt het materiaal, spreekt de presentaties in, sluit de apparatuur aan, ont- werpt de internetsite en noem maar op. Sinds vorig jaar is het museum open en ont- vangt zij de bezoekers gast- vrij in een prachtig verbouw- de boerderij. RUINERWOLD - Een ander bijzonder museum in Ruiner wold is De Grote Hendrik. Wie naar dit smederij muse um rijdt, gaat via landelijke weggetjes, slingerend door het Drenthse landschap. Prachtige boerderijen staan hier nog met vrij uitzicht over de weilanden. Van die grote, oude, onverwoestbare boer derijen met een lange histo rie. Zo ook het smederijmu- seum met, hoe kan het ook anders, veel ouderwets ijzer- werk. - Week 29 TOTAAL-TXIO Postbus 850, 3800 AW Amersfoort. Tel. (033) 465 43 43. Internet: www.handicap.nl E-mail: ango@handicap.nl w e k b I d n| sA' Mensen in Nood vangt ontheemde kinderen uit Soedan op. Den Haag Telefoon (070) 313 62 00 HONDA off. Honda-dealer U bent verantw.: - gehele boekhouding - receptie - telefoon Uw profiel: - werkervaring met financiele boekhouding - representatief - klantvriendelijke instelling - goede beheersing Nederl. taal Tel. reaches Ellen van Pelt tel. 0180- 420111 Autobedrijf Los B.V. Rijksstraatweg 36 2988 BJ Rijsoord-Ridderkerk tekst en foto's Marielle v.d. Wetering Eenmaal binnen zit een groep kakelende 'plattelandsvrouwen' te wachten op de eigenares. El ham komt binnen en voorziet de groep van koffie met cake. Ver- volgens krijgen de vrouwen een draadloze koptelefoon en wordt er een video gestart. De groep krijgt informatie over hoe het museum werkt en wat er alle- maal te zien is. De band is inge- sproken door Elham en de video heeft ze ook zelf gemaakt. Daar- voor gaat ze een keer per jaar naar Egypte. Als de video is afgelopen kunnen de bezoekers zelf het museum ver- kennen, met behulp van allerlei au- De fraaie boerderij waar alles over de Kopten te horen en te zien is. diovisuele apparatuur. Het muse um is onderverdeeld in een aantal zalen. Elke zaal heeft een eigen thema en voorziet op een eigen manier in informatie over de Kop ten. Waarom nu juist de Kopten? „Ik miste tweeduizend jaar Kopti- sche historie in de culturele afde- ling van Nederland," legt de eige naresse uit. Zij kwam ooit naar Ne derland als verslaggeefster van de Wereldomroep. Bijna kocht ze een kerk in de binnenstad van Amers foort, maar belandde uiteindelijk in de boerderij in Ruinerwold. Daar laat ze in ruim achthonderd vierkante meter ruimte, met unie- ke, steeds wisselende mediapre- sentaties en exposities, tweedui- EI halm Kahilm, de eigenaresse van het museum, doet alles alleen. Ze ontvangt de gasten, leidt ze rond, maakt de films, verzamelt het materiaal, spreekt de presentaties in, ontwerpt de internetsite en verzorgt de administrate. zend jaar Koptische cultuur in Egypte zien. De Kopten zijn de di- recte afstammelingen van de Egyptenaren die leefden in de tijd van de farao's. De apostel Marcus bracht in het jaar 43 het christelijk geloof naar Egypte. De Egyptena- reil namen massaal het nieuwe ge loof aan en het land werd de eerste christelijke staat in de geschiede- nis. De Koptische kerk telt momenteel ongeveer zeventienmiljoen gelovi- gen. Het grootste deel leeft in Egypte, maar de laatste decennia zijn er ook ongeveer twee miljoen naar de Verenigde Staten, Canada, Australia en Europa geemigreerd. De Koptische kerk is lid van de Wereldraad van kerken, de Raad van kerken van Afrika en van de Raad van kerken in het Midden Oosten. De eerste zaal, de Thothokos, is een bioscoopzaal voor zestig per- sonen, waar films over de Kopten worden gedraaid en waar een ex- positie over de Heilige Familie in de Koptische icoon is te zien. In zaal 2 worden de bezoekers rond- geleid door tweeduizend jaar ge- schiedenis van de Kopten; Egypte tijdens de Griekse, Romeinse, By- zantijnse en Arabische periodes. De bezoekers worden via de kop telefoon gei'nformeerd. In de Ti- ekkelisia-zaal komen de bezoekers op de enorme zolder van de boer derij terecht. De robuuste houten constructiebalken zijn nog te zien, maar de zaal is modern verbouwd. Er is een Koptische kerk met een iconenwand en een altaar. De ge- waden en voorwerpen die tijdens de diensten worden gebruikt zijn er eveneens te bezichtigen. De bezoe kers kunnen plaatsnemen in de kerkbanken en vervolgens een me- diapresentatie over een Koptische mis bekijken. In de Shehiet-zaal is een expositie over bijna twintig eeuwen kloos- terleven in Egypte te bezichtigen. In zaal 5, Ankh genaamd. is Kopti sche kunst in het heden en verle- den te bewonderen. Een tentoon- stelling van onder meer moderne iconen, textiel, glas in lood, manu- scripten en housnijwerk. Ook over de historie van Koptische muziek kunnen bezoekers in deze zaal veel te weten komen via een interactief programma en een expositie. Ten- slotte is er de Op-ouro-zaal. Daar draait een korte videopresentatie over de functie van het brood tij dens de Eucharistieviering in de Koptische kerk. Een bezoek aan het Koptisch mu seum is dus geen activiteit waar- mee je na een half uurtje weer op straat staat. Zeker twee uur zijn de bezoekers bezig. En heel veel in formatie rijker verlaat iedereen de prachtige boerderij. Altijd vriende- lijk nagewuifd door de charmante eigenares Elham. Volwassenen betalen achttien gul den entree. Studenten, scholieren en 65-plussers vijftien gulden. Kinderen tussen de 7 en 12 jaar mogen voor een tientje en tot 7 jaar gratis naar binnen. Het Koptisch Museum Haakswold 5 7961 LC Ruinerwold Tel: 0522-482525 Het museum bevindt zich aan de Larijweg en is zo ingericht als ge- bruikelijk was rond de vorige eeuwwisseling. Hier kunnen be- wm$mi hi" De smid demonstreert trots hoe hij heel gemakkelijk, tenminste zo lijkt het, een stuk ijzer buigt. Eerst laat hij het materiaal gloeiend heet worden in het vuur.... vervolgens slaat hij er een paar keer op. De vonken springen er vanaf. Nog een keer in het vuur en weerslaan. Afblussen met een beetje water, waarbij een grote hoeveelheid stoom vrijkomt en een hevig gesis ontstaat. 4 zoekers zien, ruiken en voelen hoe het er in vroegere tijden aan toe ging bij de traditionele smid. Door een kleine deur komen de bezoe kers in de werkplaats. Die is enorm. Een grote haard staat cen- traal in de ruimte. Er ligt heel veel gereedschap. Tangen, boren, ha ulers, machines; de ruimte staat er vol mee. Ook allerlei prachtige stukken smeedijzer zijn te bewon deren, zoals hekken, 'Welkom'- borden en kandelaars. In de sme derij wordt nog dagelijks ijzer ge- smeed voor de verkoop. Zo kan het museum blijven bestaan, want al leen een museum brengt niet ge- noeg op. De smid demonstreert trots hoe hij heel gemakkelijk, tenminste zo lijkt het, een stuk ijzer buigt. Eerst laat hij het materiaal gloeiend heet worden in het vuur. Vervolgens slaat hij er een paar keer op. De vonken springen er vanaf. Nog een keer in het vuur en weer slaan. Af blussen met een beetje water, waarbij een grote hoeveelheid stoom vrijkomt en een hevig gesis ontstaat. Het eerste rondje voor een stevige ketting is klaar. Hier is een echte vakman bezig. Prachtig om te zien, maar het kost wel veel tijd. Voor gezelschappen en groepen kan een demonstratie op afspraak worden gegeven. Die duurt dan ongeveer een uur. Bezoekers tot 16 jaar mogen alleen onder begelei- ding van een volwassene de werk plaats betreden. Voor groepen tot ongeveer veertig personen kost een demonstratie 95 gulden. Er kunnen ook cursussen worden ge geven. De entree voor kinderen tot 6 jaar is gratis. Kinderen van 7 tot en met 14 jaar betalen 1,50 gulden. En be zoekers van 15 jaar en ouder beta len 3 gulden. Bovendien kan er voor 25 gulden per persoon per nacht ook overnacht worden. Smederij-Museum De Grote Hen drik Dr. Larijweg 170 7961 NV Ruinerwold 0522-482119

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 28